EK 2004 Scandinavië viert 'onmogelijke' uitslag Favoriet Italië het lachertje van Portugal na rampscenaril Vonlanthen niet onder indruk van zijn EK-record De sponsor bijt soms op zijn toi[ Trainer Baric houdt ermee op UEFA wil stilte tijdens volkslied Politie pakt zwarthandelaren Zwitsers trio neemt afscheid Vliegtuig fans glijdt van de baan Blessures voor Sagnol en Gallas EURO 2O0S IN CIJFER!, EK vandaag 20.45 uur: Nederland-Letli Düitsland-Tsjec Otto Baric. Foto: Reuters/Darren Staples Lissabon - Otto Baric stapt op als bondscoach van Kroatië. De 71-jarige Oostenrijker zat tegen Engeland (2-4) voor de laatste keer op de bank bij de nationa le ploeg. Het contract van Otto 'Maximal' liep na het Europees kampioenschap af. De Kroati sche bond was er nog niet uit of het Baric een verlenging zou aanbieden. Baric zei na de ne derlaag daarvoor niet in aan merking te willen komen. Hij gaat op zoek naar een club in zijn geboorteland Oostenrijk. Lissabon - De UEFA wil dat het in het vervolg van het Europees kampioenschap voetbal in Por tugal in de stadions stil is tij dens het afspelen van de volks liederen. Supporters die de ce remonie verstoren door te flui ten of te schreeuwen, doen dat op risico van een boete voor 'hun' nationale voetbalbond. Maandag nog was er van beide supporterszijden veel kabaal tij dens de volksliederen bij het duel tussen Engeland en Kroa tië. Zondag gaven de Spaanse fans duidelijk uiting aan hun ongenoegen op het moment dat het Portugese volkslied klonk. „Dit is een irritant ver schijnsel, waar we vanaf wil len", aldus een woordvoerder van de UEFA dinsdag. „Fluiten en schreeuwen getuigt van een gebrek aan respect." Lissabon - De Portugese politie heeft tijdens het Europees kam pioenschap voetbal tot nu toe 56 zwarthandelaren aangehou den en ruim vijfhonderd toe gangsbewijzen ingenomen. Volgens een woordvoerder van de organisatie verloopt de jacht tegen de illegale handel in EK- tickets zeer succesvol. De poli tie heeft bovendien van de ar restanten (van verschillende nationaliteiten) ruim 22.000 eu ro in beslag genomen. obidos - De Zwitserse interna tionals Stephane Chapuisat, Jörg Stiel en Fabio Celestini be ëindigen hun interlandloop baan. Een dag na de uitschake ling van Zwitserland op het Eu ropees kampioenschap voetbal (1-3-verlies tegen Frankrijk) meldden doelman Stiel (36), aanvaller Chapuisat (35) en middenvelder Celestini (28) dat ze niet langer beschikbaar zijn voor de nationale ploeg. faro - Een vliegtuig met 86 Russische voetbalsupporters aan boord is dinsdag bij de start op het vliegveld van Faro van de landingsbaan afgegleden. Niemand raakte gewond. De pi loot brak om nog onbekende reden de start af, waarna het toestel naast de baan belandde. Het vliegveld werd afgesloten om de autoriteiten de kans te geven de toedracht te onder zoeken. coimbra - Het Franse elftal heeft aan de wedstrijd tegen Zwitserland twee blessures overgehouden. Verdedigers Willy Sagnol en William Gallas kwamen niet ongeschonden uit het laatste groepsduel. Sagnol liep een armblessure op. Gallas had last van zijn linkerenkel. Beide spelers worden dinsdag verder medisch onderzocht. Bondscoach Santini verklaarde dat vooral de problemen bij Sa gnol er ernstig uitzien. De ver dediger brak afgelopen seizoen dezelfde arm op dezelfde plaats. Gallas nam in de tweede helft de plaats van Sagnol in, maar verliet het veld in de slot seconde, na een verkeerd uitge vallen tackle op een Zwitser. Frankrijk speelt vrijdag in de kwartfinale tegen Griekenland. woensdag 23 juni 20o4 I I door Peter van Duyl coimbra - Zijn dagen als ano nieme voetballer zijn definitief voorbij. Tijdens zijn eerste vol ledige interland voor Zwitser land was het voor Johann Von lanthen gelijk raak. In het duel met Frankrijk werd hij de jong ste speler die ooit scoorde op een EK. Het is een record dat zeker vier jaar zal blijven staan, want op Euro 2004 is geen spe ler jonger dan het talent van PSV. Met zijn rake inzet schoot Von lanthen maandag Wayne Rooney na vier dagen alweer uit de boeken. De Engelsman kroonde zich donderdag in het duel met uitgerekend Zwitser land tot de jongste EK-schutter aller tijden. Vonlanthen - 18 jaar, 4 maanden, 21 dagen - is dik drie maanden later geboren dan Rooney. De reactie op de treffer van de Zwitserse belofte stak schril af bij de taferelen die donderdag waren te zien nadat Rooney zich weer een record had toege- eigend. Vonlanthen hoorde pas na afloop van de wedstrijd van het historische gehalte van zijn rake inzet, hij wilde er ook niet al te lang bij stil staan. „Het was mijn eerste kans en hij zat er gelijk in, dat gebeurt ook niet altijd", zegt de Zwitser. „Dat ik het record van Wayne Rooney had gebroken, wist ik niet eens. Dat hoorde ik later van journalisten. Ik kan er nog steeds niet echt heel blij mee zijn. We verloren met 3-1 en werden uitgeschakeld, dan kan je niet juichen om zo'n record. Wayne Rooney scoorde twee keer en Engeland won. Dat is eigenlijk een betere prestatie." Het record zegt Vonlanthen dus niet zo veel, zijn debuut in de basiself van Zwitserland veel meer. Zijn officiële vuurdoop maakte hij al als invaller tegen Engeland, het duel met Frank rijk beschouwt hij als het echte startschot voor zijn interland loopbaan. Het opstellen van Vonlanthen had ook symbolische waarde. Hij speelde op de plek van Stéphane Chapuisat, die na 103 interlands definitief afzwaait als international. De toekomst van de Zwitserse aanval heet Jo hann Vonlanthen. „Ik hoorde 's morgens dat ik zou spelen", zegt de Zwitser. „Sinds ik bij de selectie zit heb ik steeds gehoopt op een wed strijd. Een droom is uitgeko men. Ja, ik weet dat ik Chapuis at verving, één van de groothe den van het Zwitserse voetbal. Maar daar wil ik verder niks over zeggen. Ik ben blij met de ze kans en kan alleen maar ho pen dat het een vervolg krijgt." Toen Vonlanthen maandag het Johann Vonlanthen (links) scoort tegen Frankrijk. Hij is daarmee de jongste doelpuntenmaker op een EK. Foto: Reuters/David Gray veld van het stadion in Coimbra betrad en zijn blik over de se lectie van de Fransen liet glij den, liepen hem heel even de rillingen over de rug. „Toen ik het veld opliep, zag ik Zidane, Henry en al die andere grote spelers en toen kregen de zenu wen me toch even te pakken. Maar ik heb tegen mezelf ge zegd: nu moet je iets laten zien ook. De wedstrijd tegen Frank rijk was de grootste van mijn le ven. Ik hoop dat er nog heel veel van dit soort duels volgen." De Zwitserse deelname aan het EK is alweer voorbij, maar toch kijken de Helvetiërs niet onte vreden terug op hun verblijf in Portugal. Samen met Oostenrijk organiseert Zwitserland in 2008 het EK. Euro 2004 en het WK van 2006 in Duitsland zijn bei de volledig ondergeschikt aan een geslaagd EK in 2008. Het is een traject waaraan Von lanthen dolgraag zijn steentje bijdraagt. „Het toernooi is afge lopen voor Zwitserland, maar voor mij begint het allemaal pas. Ik moet nog heel veel le ren", beseft hij. „Dit Europees kampioenschap heeft wel bewezen dat we met Zwitserland niet zo heel ver van de andere ploegen af zitten. Ik hoop dat we de volgende twee, drie jaar verder kunnen groeien en dat we in 2008 iets moois kunnen doen. Je weet niet wat er gebeurt, maar er bij zijn op het EK in eigen land, dat is mijn droom." Eerst concentreert Vonlanthen zich op PSV. De afgelopen maanden kreeg hij steeds vaker de kans om te ruiken aan het echte werk, vanaf volgende maand hoopt hij in Eindhoven een serieuze kracht te worden. „Er breekt een belangrijk sei zoen voor me aan. Ik wil graag een basisplaats afdwingen en hoop dat ik iets kan laten zien. Ik reken er in elk geval op dat ik in de voorbereiding een kans krijg." viseu - Al bijna twaalf jaar is Nationale Nederlanden hoofd sponsor van het Nederlands elf tal. Als het aan Frits Suèr, hoofd sportsponsoring bij het verze keringsbedrijf ligt, wordt de sa menwerking na het op 31 de cember 2006 aflopende con tract 'gewoon' voortgezet. Of Oranje vanavond op weg naar de kwartfinale van Euro 2004 struikelt of niet. In de wonderlijke wereld van het grote geld speelt het voor de voornaamste geldschieter van de KNVB geen rol of de bonds coach door de natie wordt uit gespuugd, noch dat internatio nals een imagoprobleem heb ben. Suèr: „De KNVB is voor ons een instrument om doel stellingen te halen: onze naamsbekendheid op peil hou den en de zakelijke band met onze relaties versterken. Mee gaan in emoties doen we niet. Je moet afstand nemen. Zelfs op de tribune, tussen je gasten. Al moet ik soms wel op mijn tong bijten." Suèr heeft leergeld betaald. In een befaamde affai re met oud-volleybalbonds- coach Harry Brokking, eind ja ren tachtig, uitte hij zijn onvre de bij het toenmalige schrij versduo Barend en Van Dorp. Een knallende rel was geboren. „Ik bedenk me sindsdien altijd een tweede keer." Ook bij de 64-jarige Amstelve- ner ligt het hart op de tong, beaamt Suèr. „Sport is tenslotte emotie. Dan wil je het er soms uitschreeuwen. Maar dat kan me niet veroorloven. Spo er tekent naast succes ook 1 casseren van teleurstell We zijn een degelijk bed 12 zeggen we intern natuurl w welke tactiek Dick Adjer zou moeten hanteren. Aid hebber. Niet uit monde v je tionale Nederlanden. Dai de plank mis en begeef j< een hellend vlak. Een sti rs der en je gaat je afvragen ip international wel moet v e opgesteld." e Dat Henk Kesler, de vofl ;t van het sectiebestuur v fo KNVB, het imagoproble »n meerdere keren heeft tc stipt, begrijpt Suèr. „Na t Nederlanden denkt oo nj eens: waarom moet de a zó groot zijn?" iv Suèr, oud-sportjournali aj dagblad De Tijd en de J o televisie, kon wel begri brengen voor de persl van de internationals na ge op Schotland. „Daar toch wel om te grinnikei één keer vind ik zoiet probleem. Het schaadt o drijf ook niet." In Portugal nodigt Na Nederlanden rond elk E een groep van driehond laties uit. Met Jack Spijl als 'host', die gasten a Huizebosch, Martin Jol thur Numan op een ko manier ondervraagt. 1 volgt het bezoek aan eei strijd. Het ontbreekt de aan niets. „Zo'n trip la onvergetelijke indruk ach| door Mark Caldenhoven cuiMARAES - Na Spanje is Euro 2004 gisteravond een tweede ti- telpretendent kwijtgeraakt. Ita lië won weliswaar met pijn en moeite ver in blessuretijd met 2-1 van Bulgarije, maar toen stonden Zweden en Denemar ken al op de gevreesde stand van 2-2. Elke uitslag van Italië in Guimaraes was daardoor in één klap zinloos. Waar Italië dagenlang nacht merries van kreeg, gebeurde gisteravond daadwerkelijk in het Bessa-stadion van Porto. Of Italië met één doelpunt verschil of met 10-1 van Bulgarije zou hebben gewonnen, het was om des keizers baard. De onmoge lijke reglementen van Euro 2004 schrijven voor dat als drie landen met hetzelfde aantal punten (5 in dit geval) eindigen, alle uitslagen tegen het zwakste land worden geschrapt. Italië had in de remises met Zweden en Denemarken vervolgens te weinig doelpunten gemaakt. Misschien paste het scenario in Estadio Dom Alfonso Henri- ques wel in het dramatisch ver lopen EK. Italië ging af via de zijdeur, met het schaamrood op de kaken. Het land dat zichzelf vooraf bestempelde als topfa voriet en dat lachte om zoveel fortuin bij de loting, ging ten onder aan een gebrekkige voor bereiding, interne twisten en een ster die zich als een lama gedroeg. Het spuugincident rond de beoogde architect van nieuw Italiaans succes, Fran cesco Totti, was de letterlijke druppel die de emmer deed overlopen. Totti kreeg een schorsing van drie duels en nam de Azzurri in zijn val mee. Om vijf uur vanmiddag stapt de Italiaanse selectie op het vlieg veld van Lissabon in een char ter op weg naar Rome. Het wordt de laatste vlucht van Trapattoni als bondscoach. De naam van Marcello Lippi, ge stopt als trainer bij Juventus, zoemt al rond als mogelijke op volger van de succesvolste clubcoach van Italië die na de achtste finale in Zuid-Korea (uitgeschakeld door het gast land) en de eliminatie van gis teravond geen plaats krijgt in de geschiedenisboekjes. Meer dan een uurtje oogstre lend voetbal, vrijdag tegen Zwe den, zal van Italië op Euro 2004 niet beklijven. Dat is bar weinig voor een land dat na de Tweede Wereldoorlog slechts twee keer internationale roem vergaarde maar wel het predikaat topland verdiende. In 1968 kwam Italië met de Europese titel thuis, in 1982 met de mondiale prijs. Het palmares, al zo schamel, ver bleekte nog verder bij de af tocht uit Portugal. Na de finale in 2000 was de uit schakeling gisteravond uiterst pijnlijk. Opvallend was de on derlinge irritatie, het gebrek aan communicatie en het verloren verstand. Italië werd het lacher tje van het EK. Met een zwak optreden tegen Bulgarije nam Italië afscheid van Portugal. Geen chemie, geen communi catie. Illustratief was de rol van Del Piero, die in het kletsnatte Guimaraes doelloos over de mat hobbelde. Zelden laat zijn techniek hem in de steek, maar tegen Bulgarije wekte hij de in druk dat de dozen nog om zijn schoenen zaten. Bulgarije kwam op slag van rust terecht op voorsprong. Mate- razzi trok Berbatov onderuit en uitblinker Martin Petrov schoot de strafschop hard in. Op een wonderlijke reflex van Zdravkov na gebeurde er verder niets. De keeper maakte met een feno menale redding een volley van Fiore onschadelijk. Pas na de hervatting, met ge vonden hartstocht in de kleed kamer, rechtte Italië de rug. Binnen 200 tellen lag de gelijk maker al achter Zdravkov. Hij had geen verweer op de dreun van Cassano. De bal kwam via de onderkant van de lat weer het veld in, waarna Perrotta in tikte. Toen Vieri, die vanwege een knieblessure op de bank begon, de aanval kwam verster ken keerde het geloof in eigen kunnen terug. Bulgarije stond met de rug tegen de muur en hapte in de zinderende slotfase zelfs naar adem. Maar schoten van Zambrotta, de enige Itali aan die in Portugal zijn (hoge) niveau haalde, en Del Piero misten het geluk dat hoort bij een favoriet voor de titel. Dat Italië de late treffer van Cassano vierde als een kampioen deed Denemarken - Zweden 2-2 (1-0). 2S son 1-0, 46. Larsson 1-1 (strafschop), masson 2-1, 89. Jonson 2-2 Schei Merk (Dui) Toeschouwers: 28.0 kaart: Edman, KSIIström (Zweden). Denemarken: Sörensen; Helveg, Laur riksen en N. Jensen (46. Bögelund);! Tomasson en D. Jensen (65 Poulser p jaer, Sand en Jörgensen (57. Rommw L Zweden: Isaksson, Nilsson, Mellberg son en Edman; Andersson (81. Alibi Jj ström (72. Wilhelmsson), Jonson t berg; Larsson en Ibrahimovic. ls Italië - Bulgarije 2-1 (0-1). 45 Mar: i, 0-1, 48. Perrotta 1-1, 90. Cassa Scheidsrechter: Ivanov (Rus). Toe» 1 20 000. Gele kaart: Materazzi ItaN tf nov, Lazarov, Bojinov (Bulgarije' Italië: Buffon; Panucci, Nesta, Di Vaio) en Zambrotta; Fiore. Pirlo, (68. Oddo) en Cassano,- Del Piero e (53. Vieri). Bulgarije: Zdravkov; Borimirov. Pasp cic en Stoianov; Jankovic (46. Boji Petkov, Hristov (79. Dimitrov) en trov; Berbatov en Lazarov W Zweden 3 12 0 5™ Denemarken 3 1 2 0 5 Italië 3 12 0 Bulgarije 3 0 0 3 Topscorers: 1. Rooney (Engeland) 4,! (Frankrijk), Larsson (Zweden), Torna nemarken) 3, 3. Van Nistelrooij (Ne Ibrahimovic (Zweden), Baros f Lampard (Engeland), Henry (Frankrijl no (Italië) 2, 8. Bouma (Nederland), nis, Basinas, Charisteas, Vrizas (Griel Ronaldo, Nuno Gomes, Maniche, I (Portugal), Valeron, Morientes (Span les, Gerrard (Engeland), Ljungberg,' Jonson (Zweden), Heinz, Koller, Sm# n chië), Verpakovskis (Letland), Fring land), Gronkjaer -(Denemarken), Per 'l lië), Kirisjenko, Boelikin (Rusland), dl vac, Tudor, Rapajic, Prso (Kroak lanthen (Zwitserland). Trezeguet (F* Martin Petrov (Bulgarije) 1. Rode kaart (direct): Ovtsjinnikov (Rus H Rode kaart (2x geel): Sjaronov (Rus cl gel (Zwitserland), Haas (Zwitserland Petrov (Bulgarije), Heitinga (Nederlan Twee gele kaarten-. Karagounis (Grid ui Marchena (Spanje), Smertin (Ruslar* j- ta (Portugal), Albelda (Spanje). Radi nitsjev (Rusland), Vrizas (Griekenlanc (Zwitserland), Kirilov, Stoianov (81 Gattuso, Cannavaro (Italië), Linderot) (Zweden). Geschorst voor volgende wedstrijd IT (Portugal), Vrizas (Griekenland). Heit gj derland), Edman (Zweden). F zoals het dat eigenlijk altijd doet. Die voorspelling maakten de Denen vlot waar, ze begonnen in elk geval een stuk voortva render aan het duel dan de Zweden. Zonder de lichtgebles- seerde Dennis Rommedahl, maar met Jesper Gronkjaer in de basis was Denemarken ei genlijk vanaf de start de meest gevaarlijke ploeg. Gretig vooruit spelend werden al in het ope ningskwartier een paar kansen afgedwongen, waarvan de mooiste (Gronkjaer) in het zij net belandde. Eigenlijk verlieten de Zweden pas hun verdedigende stellin gen, toen ze na een half uur op achterstand waren gekomen. Bediend door de borst van Eb be Sand mikte Tomasson de bal met een schitterende volley over Andreas Isaksson in het doel van de Zweden. Toch duurde het tot na de pauze voordat Zweden gelijkmaakte. Henrik Larsson werd diep ge stuurd en ten val gebracht door de Deense doelman Sörensen. Larsson knapte het karweitje van elf meter zelf op (1-1), het was de eerste tegengoal van De nemarken op dit EK. Na de gelijkmaker nam Zweden de wedstrijd stevig in handen en had het er alles van weg dat het gele deel van het stadion de leukste avond zou hebben. Maar opnieuw Tomasson smoorde het Zweedse feestje in de kiem. Hij stond op de goede plaats, toen de bal na dik een uur opeens voor zijn voeten viel en drukte zonder problemen zijn 31ste interlandgoal tegen het net. Daarna hadden de De nen de wedstrijd moeten beslis sen, maar omdat de mooiste kansen werden gemist kon Mattias Jonson kort voor tijd de bijna ironische en voor Italië fa tale 2-2 op het bord schieten. De gelijkmaker betekende dat Zweden poulewinnaar werd en zaterdag in Faro speelt tegen de nummer twee uit de poule van Nederland. Denemarken speelt een dag later in Porto tegen Tsjechië. door Peter van Duyl porto - De uitslag die onmoge lijk werd geacht kwam gisteren na negentig minuten meesle pend voetbal tóch uit de lucht vallen. Denemarken en Zweden, de buren die geen afspraken wil den of zouden maken, besloten hun onderonsje op 2-2 en plaats ten zich daarmee beide voor de kwartfinale van het EK-voetbal. het meeste zeer bij de tifoT op dat moment allang 1 dat Zweden en Denemai 2-2 waren uitgekomen. De uitslag in de Scandinavische burenruzie zal tot wilde protes ten en diep sportief leed in Ita lië leiden. Met de resultaten van gisteren werd de grootste angst van de Italianen bewaarheid. Ze deden, zij het moeizaam, wat ze moesten doen - winnen tegen Bulgarije - maar het was niet genoeg. De 2-2 van Porto ga- randéekde zowel Zweden als Denefnarken op voorhand een vervolg in het toernooi. Heel Italië zal tot in den treure wijzen op de late Zweedse ge lijkmaker, die tot stand kwam na een blunder van de Deense doelman Thomas Sörensen. Maar wie gisteren in het Bessa- stadion was, kon met eigen ogen constateren dat er van een afspraak tussen de noord-Euro- pese buren absoluut geen spra ke was. Na Frankrijk-Engeland, Nederland-Tsjechië en Portu- gal-Spanje leverde Euro 2004 met Denemarken-Zweden weer een parel van een duel op. Er werd niet eens zo fantastisch gespeeld, maar het tempo was moordend en de spanning droop negentig minuten lang met vette klodders van het Scandinavische broederge vecht. De hoofdrol in het duel was weer voor Jon Dahl Tomasson. De oud-Feyenoorder wees zijn ploeg met twee treffers de weg en groeit meer en meer uit tot de held van het Deense voetbal. De vedette van AC Milan won de harten van de fans niet al leen door zijn productieve bui. Tomasson speelde een formi dabele wedstrijd, waarin vrijwel elk balcontact met een dikke voldoende kon worden beoor- Mattias Jonson maakt de bevrijdende 2-2 tegen Denemarken. Daarmee plaatste Zweden zich voor de kwartfinale. Foto: Reuters/David Gray deeld. In Milaan fungeert To masson in de regel als een van de twee aanvallers, maar in het Deense team fungeert hij, zoals hij bij Feyenoord speelde: als komende man van achter een diepe spits. In die rol heeft hij veel meer invloed op het spel- verloop. Tomasson was een van de beste spelers op het veld in een wed strijd die het aanzien opnieuw meer dan waard was. Uiteraard hingen de gebeurte nissen bij Italië-Bulgarije in Guimaraes als een schaduw over het Bessa-stadion. De Itali anen zetten de Scandinavische derby bij voorbaat al op scherp door zoveel mogelijk ophef te maken over een mogelijk be drog door de beide buurlanden. Er ging dan ook een golf van leedvermaak door het stadion, toen de Italianen kort voor rust op achterstand waren geko men. De Deense bondscoach Morten Olsen had de suggestie dat de Scandinavische buren elkaar de bal zouden toespelen als bela chelijk van de hand gewezen. De oud-international en voor malig trainer van Ajax voegde er in één adem aan toe, dat Dene marken gewoon ging aanvallen,

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6