Lucas van Leyden geeft buurtkinderen geen voorrang mee LEIDEN REGIO Kijk nu 3 maanden T [nog 3 'dagen' 'Er zijn mensen die zo'n fabriekje gezellig vinden' Na 41 jaar gymles is het mooi geweest voor slechts Ouders boos over overplaatsingen naar school in Ursulasteeg Diastatische Producten blijft voorlopig aan Rijndijk Scholieren doen onderzo naar kosmische straling HDC 972 woensdag 23 JUNI 2OO4 door Marijn Kramp leiden - Buurtkinderen hebben geen voorrang meer bij plaatsing op de Lu cas van Leydenschool. De school heeft haar plaatsingsbeleid veranderd na een conflict met ouders over gedwon gen verhuizing van tien kleuters naar een andere vestiging. Vanwege de grote populariteit van de school kan een groep van tien kleuters niet doorstromen naar groep drie van de Vliet-vestiging, maar moeten zij verder op de school in de Ursulasteeg. Een deel van de ouders gaat daarmee niet akkoord en is naarstig op zoek naar een an dere school. Om nieuwe problemen te voorko men heeft de schooldirectie een aantal plaatsingscriteria geschrapt. Kinderen die al een broertje of zusje op de Vliet-vestiging hebben, blijven voorrang houden op een plek op de ze school. Maar dit voorrecht vervalt voor buurtkinderen en voor kinde ren die naar de nabijgelegen na schoolse opvang gaan. Spreiding van leerlingen wordt daardoor gemakke lijker. Directeur Wim Hogenbirk: „We kunnen niet anders. De Vliet- vestiging groeit uit zijn jasje met het huidige plaatsingsbeleid. We gaan op de Vliet naar de 38 kinderen per klas, terwijl we op de vestiging in de Ursulasteeg twee groepen drie van vijftien leerlingen hebben." Sonja Piket is één van de ouders die boos is over de stap van de schooldi rectie. In tegenstelling tot eerdere beloftes kan haar zoon niet acht jaar lang op de vestiging aan de Vliet zit ten, vlak bij huis. Nu haar zoon de kleutergroepen achter zich laat breekt de school met de eerder ge maakte afspraak. „De schoolleiding heeft een misrekening gemaakt", zegt Piket. „De directie is er achter gekomen dat ze voor volgend jaar te veel kinderen voor groep drie heeft. Om te voorkomen dat de groep 38 leerlingen groot wordt, kregen veer tien kinderen te horen dat ze naar de andere vestiging moeten." De Lucas van Leydenschool verdeelt de kinde ren die zich voor groep één aanmel den over de twee vestigingen. De ouders maakten bezwaar en dat werd in vier gevallen toegekend. Voor de overige leerlingen bleef het besluit overeind staan. Piket: „Wij halen ons kind nu maar van school, net als veel andere ouders. Voor de schoolleiding is de 'Steeg-vestiging' een dependance, maar voor ons is de 'Steeg-vestiging' een compleet andere school die wij helemaal niet kennen. Onze zoon heeft daar ook helemaal geen vriendjes. Dan kiezen we liever zelf een nieuwe school." Piket is gepikeerd dat ze zo laat met het probleem van de school is ge confronteerd. „De kleutergroepen bestaan al twee jaar. Waarom komen ze er in mei pas mee, dat er teveel leerlingen doorstromen naar groep drie? Dat is toch slordig." Piket be grijpt de oplossing ook niet. „Een grote groep is vervelend, maar het is niet onoverkomelijk. Er zijn wel meer scholen met 38 leerlingen in een klas. Bovendien kun je zo'n klas op bepaalde momenten van de dag ook splitsen. Kom, kortom, m creatieve oplossing." Hogenbirk zegt dat de verh van tien leerlingen onvermij d( „We zijn een jaar bezig gewee dit probleem. Maar alles wat i dachten loste het probleem tijdelijk op. We zijn dus hierop komen. Het is zuur voor de I fende ouders, dat realiseren w Zij verwijten ons dat we hun ni jaar eerder op de hoogte hebb steld. Maar wij dachten het 0| manier goed aan te pakken." (advertentie) DigitaleTV-ontvangst zonder kabel of schotel. Nu 3 maanden voor 1,- daarna 8,95 per maand. Géén aansluitkosten, wél fikse kortingen op ontvangers. SCHEER^ FOPPEN expert CORRECTI In het bericht onder kop 'Derde Rembra Gala weer in Huis Duin' in de krant dinsdag staat een foul tegenstelling tot wat bericht meldt, wordt gala in 2006 niet in 1 ter Duin in Noordwijk houden, maar in de L se Pieterskerk. De edi van dit jaar en 2005 1 ben wel in het Noordv se hotel plaats. CORRECTI In het artikel over de kladdingen bij BPRC-i dewerkers stond giste een fout. De uitlating directeur Bontrop da jaarlijks vijf tot zes exp menten worden gedi slaat op de proeven chimpansees. In to hebben er jaarlijks oi veer driehonderd d proeven plaats, en j lijks sterven er onge honderd dieren als ge van de proeven. door Wilfred Simons leiden - Een vage geur van vee voer krult de neus en het is warm in de Fabriek van Diastati sche Producten aan de Rijndijk. Medewerkers zijn bezig met het filtreren van een goudgele, ge moute vloeistof. Het zoete water wordt straks de grondstof voor moutextract en moutpoeder. Het residu gaat, inderdaad, naar de koeien. De fabriek maakt 4.000 ton per jaar van beide pro ducten, met alleen mout en wa ter als grondstof. De ruzie tussen de Fabriek van Diastatische Producten en buurtbewoners die overlast van de productie ervaren, is de laat ste tijd weer opgelaaid. Vorige week werd bekend dat de Mi lieudienst West-Holland het be drijf in 2003 enkele malen be boette wegens overschrijding van milieunormen. In maart hekelde de Raad van State de gemeente Leiden omdat zij nooit het risico op een stofex plosie in de fabriek had vastge steld. Daarmee stelde zij de buurtbewoners mogelijk bloot aan een gevaarlijke situatie. Directeur Martijn Feller rea geert inmiddels gelaten op de boetes die hij moet betalen, de inspraakavonden die hij moet bijwonen en de rechtszaken die hij moet voeren. Na drie jaar ligt er bijna een nieuwe ont werp milieuvergunning, maar dat die opnieuw tot inspraak rondes en uiteindelijk tot zittin gen bij de Raad van State zal leiden, staat wat hem betreft bij voorbaat vast. Feller weet ook wel dat zijn fa briek, die aan alle kanten is in geklemd door huizen, niet op een goede plaats staat. „De Ste venshof heeft ons ingehaald. In de jaren '80 heeft de gemeente alle hinderlijke bedrijvigheid weggehaald, voordat de bouw van de wijk begon. Wij golden toen niet als een hinderlijk be drijf. In de jaren '90, toen buurtbewoners toch begonnen te klagen, was er geen geld meer voor uitplaatsing." Los van het milieutechnische probleem heeft Feller weinig reden tot verhuizen. „De fa briek draait prima en we maken een goed rendement. We heb ben vaste afnemers in heel Eu ropa en we opereren op een rustige markt. Alles gaat eigen lijk op rolletjes. De rechtszaken zijn hinderlijk en gaan in zekere zin af van ons rendement, want advocaten werken ook niet gra tis. Daardoor heb ik wel het ge voel gekregen dat ik in mijn werk word gedwarsboomd. Dat is wel eens frustrerend." In de afgelopen jaren heeft Fel ler wel overlegd over een ver huizing met de afdeling Econo mische Zaken van de gemeente Leiden. „We hebben de hulp van de overheid hard nodig. Ze kan bijvoorbeeld iets met de grondprijs doen. Als je ons een stuk grond aanbiedt voor 300 euro per vierkante meter, dan verdienen we dat nooit terug. Een verhuizing moet financieel aantrekkelijk voor ons zijn." Behulpzaam vond hij de amb tenaren niet. Bij WD-wethou- der Geertsema kreeg hij al evenmin gehoor. „Geertsema zet in op bioscience", zegt Fel ler. „Laagtechnologische indu striële bedrijvigheid, wat dit toch eigenlijk is, daar wil hij lie ver vanaf. Dus: de gemeente wil ons niet. Het feit dat wij 25 Lei- denaars en Katwijkers werk en Gespecialiseerd moutextractiebedrijf De Fabriek van Diastatische Producten staat sinds 1939 aan de Rijndijk. De 25 medewerkers maken er moutextract (een soort stroop met een bitterzoete smaak) en moutpoeder. De grond stof hiervoor is gerst, maar de fabriek maakt ook wel moutextract van gemoute tarwe of maïs. Ook bier wordt van gemout gerst gemaakt. De jaarproductie is 4.000 ton. Daarmee is de fa briek een kleintje, want in Engeland staan moutfabrieken die jaarlijks 25.000 ton produce ren. De Leidse fabriek gaat niet voor buikpro ductie, maar is gespecialiseerd in producten op kleur van bijna wit tot donkerbruin. Het 'Leid se' mout is daarmee een belangrijk ingrediënt bij het op de juiste kleur brengen van brood, koekjes en snoepgoed. Daarnaast versterkt moutextract de smaak van andere ingrediënten. De toevoeging geeft brood en snoep een 'luxe' smaak. De markt voor moutproducten is in Europa sta biel. Uitbreiding van de productie heeft daarom amper zin. De afnemers zijn leveranciers van bakkerijgrondstoffen en snoepfabrieken. Vijf procent van de jaarproductie blijft in eigen land, de overige 95 procent wordt naar landen binnen Europa geëxporteerd. Directeur Martijn Feller van de Fabriek van Diastatische Producten. „We maken hier een puur natuurlijk product. Water, mout en warm te, meer is het eigenlijk niet." Foto: Henk Bouwman een inkomen geven doet er kennelijk niet toe." Teleurgesteld door de afwijzen de houding van de gemeente is Feller op zoek gegaan naar an dere vestigingsplekken. Vooral de Eemshaven in Groningen is een aantrekkelijke optie. „Ik moet zeggen dat de overheid je daar goed ontvangt. In het Noorden zijn ze niet pietluttig over het soort banen dat je meebrengt, zolang het maar banen zijn! Waren ze in Leiden maar zo." De fabriek kan een vestiging krijgen naast de mouterij van bierfabrikant Bavaria. Interes sant, want kostenverlagend, is het feit dat de extractiefabriek zich pal naast de grondstof kan vestigen. Er is subsidie beschik baar, er zijn in het Noorden ge specialiseerde procesoperators. Maar er zijn ook nadelen aan een verhuizing. Een nieuwe Fa briek van Diastatische Produc ten kan in het Noorden groeien, maar Feller wil dat niet in een verzadigde markt. „Dan pak ik alleen maar klanten van ande ren af." Bovendien willen de werknemers niet naar het Noorden. Feller begrijpt dat. „Je hebt het over mensen die enorm aan hun streek gehecht zijn." Feller realiseert zich dat hij uit eindelijk een besluit moet ne men over de toekomst van de fabriek, maar haast heeft hij niet. Voorlopig blijft de Fabriek van Diastatische Producten dus nog wel aan de Rijndijk. Feller weet dat hij buurtbewoners te gen zich heeft, maar voelt zich gesteund door het feit dat er ook voorstanders zijn. „Er zijn genoeg mensen die het best ge zellig vinden, zo'n fabriekje in de woonomgeving. Het brengt levendigheid op de Rijndijk." Project van Stedelijk Gymnasium en Da leiden - Scholieren van het Ste delijk Gymnasium en het Da Vinei College in Leiden gaan op zoek naar kosmische deeltjes met een hoge straling. Met hoogleraar Pierre van Baal van het Lorentz Instituut van de Universiteit Leiden zoeken zij naar de oorsprong van deze raadselachtige ruimtestraling. De leerlingen bouwen een net werk waarmee zij de straling kunnen ontdekken. Van Baal verwacht dat het systeem ko mend najaar operationeel is. De Leidse leerlingen doen mee aan het project HiSparc van het Nationaal Instituut voor Kern fysica en Hoge-energiefysica (Nikhef) in Amsterdam. Deze instelling wil iets doen om mid delbare scholieren enthousiast te maken voor een bètastudie. Volgens medewerker Jan-Wil lem van Holten van het Nikhef kan dat door leerlingen te con fronteren met een serieus we tenschappelijk probleem: de herkomst van kosmische deel tjes met veel energie uit de ruimte. Kosmische deeltjes met veel energie kunnen de aarde feite lijk niet bombarderen. In de Melkweg zijn geen bronnen be kend die zulke deeltjes uitstra len. Ze komen dus van heel ver weg. Maar dan zouden zij, al thans in theorie, tijdens hun lange reis naar de aarde hun energie moeten verliezen. Dat dat niet gebeurt, druist schijn baar tegen de natuurwetten in. De Leidse leerlingen b een instrument dat zij schooldak installeren. 1 bepalen uit welke richl deeltjes komen, zijn er d dig. Twee detectoren zijl Zij staan in het Lorentz I torium van de Universit den en op het dak van Vinei College. Zodra het lijk Gymnasium heeft haakt, beginnen de me Scholen moeten het pro; ker tien jaar volhouden noeg gegevens te vera voor wetenschappelijke 1 king. Ook in Alphen aan den de belangstelling voor ei parc-netwerk gewekt. H len het Ashram Collej Scala College en het Hart Lyceum meetinst ten plaatsen. Eerder deze week won h pare project in Parijs e« van de Unesco, de zof Altran Foundation Awar De deelnemers krijgen 1 internationaal opererenc nieursbureau Altran ad\ de en technische ond ning ter waarde van 1 1 euro. De jury koos het uit 126 Europese en kaanse projecten. I loopt in Leiden, Nijme Amsterdam. Ook in Utri in Groningen gaan unit ten en scholen samen om de oorsprong van d< energetische kosmisch! tjes te achterhalen. Docente lichamelijke opvoeding Annemiek van de Laar stopt na 41 jaar met lesgeven. „Gymles Is voor al het lol hebben in bewegen." Foto: Henk Bouwman vooral het lol hebben in bewe gen. „Vroeger werd er bij vol leybal een net gespannen over de breedte van de gymzaal, werd er zes tegen zes gespeeld en schoven er twee leerlingen door op de bank. Nu wordt er een net over de lengte van de zaal gehangen en kan iedereen meedoen. Het is dynamischer geworden. Bewegen is voor ie dereen verschillend. Dat heb ik altijd fantastisch aan het vak gevonden. Dat je bij elke leer ling eruit moest halen wat erin zat. Na hun eindexamen kom ik nog wel eens ex-leerlingen te gen die dan tegen mij zeggen 'ik was slecht in gym, maar ik heb het bij uw lessen wel altijd naar mijn zin gehad'. Bang voor het spreekwoordelij ke zwarte gat is Van de Laar niet. „Volgende maand gaan mijn echtgenoot en ik op va kantie naar Frankrijk, eind ok tober staat er een rondreis door Afrika op het programma en we zijn allebei golffanaat. Boven dien hebben we kleinkinderen en heb ik tot op dit moment nog meegedaan aan de tennis- competitie. Nee, vervelen zal ik me niet." Eric-Jan Berendsen couri. Ik kan me nog wel herin neren dat de conrector af en toe verbaasd naar één van mijn les sen keek. Vergeet niet de tradi tionele gymles de trommel, de loopjes en de huppeltjes was, om maar niet te spreken over de knots, de hoepel en de bal." Vervolgens begon de 'echte re volutie' van het vak lichamelijke opvoeding. „In het begin van de jaren '70 stortte ik me op jazzgymnastiek en later op jazz- dans, aerobics, steps, street- dance en noem maar op. Ik wil de met mijn tijd mee en deed veel cursussen op de academie voor lichamelijke opvoeding in Den Haag. Het leuke was dat na verloop van tijd zo'n cursus re gelmatig werd gegeven door een oud-leerling van mij die naar de sportacademie was ge gaan. Zo heb ik tot het laatst nieuwe ideeën opgedaan." „De komst van de (mini)tram poline bij de gymlessen bete kende een geweldige ontwikke ling. Iedereen kon toen een sal to maken, maar het stelde wel zwaardere eisen aan de docen ten. Je moest de leerlingen op vangen. Omdat ik klein van stuk ben, moest dat boven mijn macht Dat was wel eens zwaar. Later liet ik ze op een schuin vlak landen, waardoor ik nau welijks meer hoefde te vangen. Toen ik wat ouder werd ben ik minder gaan werken, maar ik doe nog steeds een handstand voor of een lay-up bij het bas ketbal. Het verschil met vroeger is dat de leerlingen nu gaan klappen." Volgens Van de Laar is gymles Zij komt nog uit de tijd van de knots, de hoepel en de bal, zoals ze dat zelf zegt. Annemiek van de Laar was 41 jaar docente lichamelijke opvoeding, waarvan de laat ste veertig jaar op het Agnes College en Bonaventuracol- lege. Morgenmiddag neemt zij afscheid en wordt haar tussen vier en zes uur in de aula van het Agnes College een receptie aangeboden. Van de Laar (61) behaalde op haar zestiende haar MMS-di- ploma en vier jaar later was zij bevoegd gymnastieklerares. „Ik heb nog even in Apeldoorn en Alphen aan den Rijn lesgege ven, maar via mijn echtegenoot die toen al op het Agnes aard rijkskunde gaf, kwam ik in Lei den terecht." In Leiden betekende toen dat het Agnes nog aan de Oude Vest zat. „Maar in 1966 verhuis de de school naar de Eij- merspoelstraat. Het was de tijd van volksdansen, de sirtaki, Zorba de Griek en Melina Mer- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie, van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2