LEIDE Strenge regels voor Leidse verhuurboten Soap rond serre Grote Beer voor de zomer naar climax Treinreiswinkel wint finale LEF Driestar College wil nieuwbouw in Leiden REGIO R1 Kunst en Kitsch bij Lakenfeesten Rolstoelen in het zand Schade in nieuwjaarsnacht was toch nog 215.000 euro Zeven jaar cel geëist wegens inbraak in Leiden en overval Leidsch Dagblad ABNAMR0 O lubci ©deCLERCCL HART VOORDE ZAAK df ^astatische iducten blijft I Rijndijk se parken "jden veiliger Het Leidse Stadspark- 'de blijkt een succes. Ge- de eiijke parkwachters zijn fgelopen drie jaar in ge- om de parken sociaal en schoner te maken, ben vooral contact klin gen met de dak- en zen die de parken onvei- ikten, waardoor de over- ifgenomen. Dit blijkt uit aluatie die gemaakt is in :ht van B en W. Burge- r Lenferink heeft daar- loten het project op- voor drie jaar te betalen. e" kwachters verrichten ge- eerde arbeid en moeten oop van tijd doorstro- iar reguliere banen. enschapsprijs 1753 toegekend De Utrechtse theoloog e (36) heeft de vijfjaar- rijs gewonnen van het a Stolpianum, de oud- inschappelijke prijs van Kole krijgt de prijs voor iertatie Moral Autono- Christian Faith, waarin irzoek doet naar de ioe gelovigen hun morele ingen rechtvaardigen, jncludeert dat religieuze ingen gelovigen kun- ien bij het zoeken naar nten in morele en ihappelijke discussies, fs is ingesteld in 1753 en /erleend door een jury Ise hoogleraren uit de theologie, letteren, en medicijnen. id IC ■B d in flat icaostraat Bij een brand in een de Curagaostraat zijn chtend drie kamers uit- d. Er was op dat mo- liemand thuis. Het vuur Dnd half elf ontdekt op jle etage van het com- a een half uur had de reer de vlammen onder rsf Ie. Hoe groot de schade ig niet bekend. De veer houdt rekening met ihnisch probleem, zoals iting, als brandoorzaak. ïtbijtservies spaaractie woensdag 23 JUNI 2004 door Silvan Schoonhoven leiden - Er komen strengere regels voor ver huurboten op de Leidse wateren, ledereen die een grote of kleine boot verhuurt of betaalde rondvaarten aanbiedt, moet een vergunning hebben en daarvoor aan de nieuwe regels vol doen. De maatregelen zijn nodig omdat het druk is geworden op de Leidse grachten, vindt de ge meente. Voor grotere boten bestaan al lande lijke en Europese veiligheidseisen, maar voor boten die minder dan twaalf personen ver voeren gelden alleen verkeersregels. De ge meente vindt die situatie 'niet aanvaardbaar' en stelt in navolging van Rotterdam eigen re gels op. Wie een boot verhuurt, moet voor zijn ver gunning voldoende verzekerd zijn en een klein vaarbewijs 1 of 2 op zak hebben. Het schip moet een brandblusser, verbanddoos, reddingsboei en alarminstallatie aan boord hebben en reddingsvesten voor alle opvaren den. De strengere regelgeving is een uitloper van een langlopend conflict tussen een aantal Leidse reders, dat pas dit voorjaar werd bijge- legd. De rederijen Schuitje Vaart en Oude Rijn be schuldigden de watertaxi's van de Stichting Stadsparkeerplan Leiden (SSL) van concur rentievervalsing. Verplancke van SSL zou geen goedkeuring hebben van de scheep vaartinspectie, zijn boten zouden onverze kerd rondvaren en er zouden meer mensen aan boord zijn dan wettelijk toegestaan. Ook de Leidse ondernemer Peter Labrujère zou met zijn Rederij Redelijk de veiligheidsvoor schriften aan zijn laars lappen. Koene Parmentier van rederij Schuitje Vaart vindt het een goede zaak dat de gemeente met regels probeert de 'wildgroei op het wa ter' tegen te gaan, maar betwijfelt of het haal baar is regelmatige controles uit te voeren. „Het is voor de politiek leuk om met deze re gels te scoren, maar het havenbeheer is on derbezet en kan de naleving niet aan." J. Bosma van Groene Hart Cruises waar schuwde vorig jaar samen met de rederijen Triton en Van Hulst voor de dreiging van een 'ernstig ongeluk' op de Leidse wateren door de wildgroei aan ongekwalificeerde schippers en onverzekerde boten. Bosma vindt het een goede zaak dat de gemeente Leiden nu 'haar verantwoordelijkheid neemt'. „Het wordt nu moeilijker om aan te rommelen op open bo ten. Het is een stap in de goede richting." Ook hij denkt echter dat het 'lastig' kan wor den om de naleving van de regels te controle ren. leiden - In het gebouw van stu dentenvereniging Minerva zijn op zondag 4 juli televisieopna men voor het programma Tus sen Kunst Kitsch. Het is een van de nieuwe onderdelen van de Lakenfeesten, die dit jaar sa menvallen met het 38ste lus trum van Minerva. De vereni ging organiseert een hypnose show voor voorbijgangers en bakt een taart van vijfentwintig vierkante meter, waarvan de duizenden stukjes worden Uit gedeeld op het plein voor de Hooglandse Kerk. De evenementenlijst van de La kenfeesten is in hoofdlijnen vergelijkbaar met die van vorig jaar. Op het programma prijken de Peurbakkentocht, draken- bootraces, het culinair festival, het Gouden Pet straatmuziek concours, het Salsa straatfeest, de indoor vliegshow en de elf- grachtentocht. Nieuw is een openluchtbioscoop, georgani seerd door Veronica. Op het Stadhuisplein vertoont de om roep op 4 juli om 22.00 uur de comedy Mean Girls. De kunstmarkt heeft dit jaar te kampen met een flink terugge lopen aantal deelnemers. Vol gens organisator Aad van der Luyt is dat te wijten aan de ge meentelijke kraamprijzen, die bijna zijn verdubbeld. Daar door zijn er honderd aanmel dingen minder dan vorig jaar. De Lakenfeesten duren van 1 tot 7 juli. leiden - Het Driestar College wil nieuwbouw op de plek van het voormalige Agnes College aan de Eijmerspoelstraat in Leiden. De school, die momenteel over drie locaties is verspreid, is met onderwijswethouder Ruud Hessing in gesprek over de mo gelijkheden. „Het zou ons heel erg tegenvallen als we die plek niet krijgen", aldus directeur G. Snoep. De reformatorische school met een Goudse hoofdvestiging heeft zich vijf jaar geleden in Leiden gevestigd. Naast een de pendance aan de Faljerilstraat heeft De Driestar - met ruim vierhonderd leerlingen - een noodgebouw aan de Ka- gerstraat en gebruikt de school lokalen in het voormalige Agnes College aan de Eijmerspoel straat. Over die laatste locatie kan de school volgend jaar echter niet meer beschikken. Omdat het Bonaventura College aan de Mariënpoelstraat volgend jaar gerenoveerd wordt, trekken de leerlingen van deze school de komende twee jaar in het Ag- nesgebouw. Daarna staat dit verwaarloosde pand op de no minatie voor sloop. Zodra de school tegen de vlakte is ge gaan, hoopt de Driestar op deze plek een nieuw schoolgebouw te krijgen. In de tussentijd heeft de ge meente de Driestar lokalen toe bedeeld in het schoolgebouw naast asielzoekerscentrum Nieuweroord aan de Rijnsbur- gerweg. Een keuze waar de school zelf minder gelukkig mee is. „Het is voor ons vrij on handig omdat Nieuweroord op vijftien minuten loopafstand van onze andere vestigingen zit", zegt Snoep. „Dat wordt nog een flinke uitdaging voor de roostermakers. Gelukkig is het maar tijdelijk." De gemeente was niet bereik baar voor commentaar. leiden - Ongeveer vijftig bewoners van het Elisabeth Casthuishof gingen gisteren een dagje naar het Katwijkse strand. Dat het weer niet fantastisch was, mocht de pret niet drukken. „Zand en strand is altijd leuk", aldus Anneke Willemsen, organisator van 'Rolstoelen in het zand'. Bij strandpaviljoen Willy Zuid ging de barbecue omstreeks half vijf aan. Shantykoor 't Kattuks Volk verzorgde de muzikale om lijsting. Foto: Dick Hogewoning den haag/leiden - Tegen een 21-jarige man uit Zoetermeer die verdacht wordt van een in braak in Leiden en een geweld dadige overval in zijn eigen stad, is gisteren bij de Haagse rechtbank zeven jaar celstraf geëist. Op 9 september vorig jaar wer den uit een advocatenkantoor aan het Rapenburg een kluis en een laptop weggenomen. Om dat er geen braaksporen waren, hadden de inbrekers hoogst waarschijnlijk een sleutel van het kantoor. Het openbaar mi nisterie vermoedt dat een van de stagiaires van het kantoor een sleutel heeft afgestaan aan de inbrekers. Het toeval wil dat de vriendin van een goede vriend van de verdachte bij het kantoor stage liep. Hoewel de verdachte zegt dat hij niets met de inbraak té maken had, werd hij wel met de kluis gesigna leerd. Op telefoontaps is boven dien te horen hoe de verdachte over de inbraak spreekt. Een maand voor de inbraak in Leiden pleegde de verdachte volgens de officiereen geweld dadige overval op de CVB-bank in Zoetermeer. Een medewer ker van de bank werd met een kolf van een pistool hard op zijn hoofd geslagen en gedwon gen de kluis open te maken Hoewel de man al hevig bloed de, zetten de overvallers ook nog een mes op zijn keel. Een toevallige voorbijganger zag de overvallers en belde bij de bu ren de politie. Maar toen de agenten arriveerden, gingen de mannen er net met de scooter en een buit van dertienduizend euro vandoor. Zelf ontkent de man bij hoog en bij laag dat hij bij de overval betrokken was. Maar verschillende getuigen spreken dat tegen. De officier van justitie achtte in beide gevallen de schuld van de man bewezen en vond een ho ge gevangenisstraf op zijn plaats. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. door Robbert Minkhorst leiden - De sloop van de meest besproken serre van Leiden kan worden voorkomen. De soap rond de illegale uitbouw van de Grote Beer in de Rembrandtstraat beleeft - geheel in stijl van po pulair tv-drama - vlak voor de zomer een nieuwe apotheose. De gemeenteraad beslist volgende week of de serre al dan niet voorlopig blijft staan. Als het aan wethouder Ron Hillebrand ligt, breekt de gemeente het bouwsel af. Leiden heeft nooit een bouwvergunning afgegeven. De serre past niet in het bestemmingsplan. Dat is welis waar zwaar verouderd, maar in het toekomstige zal het niet anders zijn, als het aan Hillebrand ligt. Eigenaar Ben Luykx heeft sloop tot dusver al tijd weten tegen te houden. Onlangs adviseerde de commissie voor beroep- en bezwaarschriften dat de serre beter niet kan worden afgebroken. De buurt heeft - op een buurman na - geen enkel probleem met de serre. Sinds die er staat, zijn drugshandel en aanranding in het groenstrookje aan de Witte Singel voorbij. Ook is er niet langer geluidsoverlast. Lawaai was er nog wel toen het bouwsel een linnen dak had. Juist door die te vervangen, heeft Luykx de regels overtreden. Burgemeester en wethouders hebben het advies van de commissie van tafel geveegd. Het college blijft erbij dat illegale bouwsels geen bestaans recht hebben. B en W wijlen daarom op korte termijn 'gaan handhaven'. Die maatregel gaat het CDA te ver en daarom agendeerde de oppositiepartij dat besluit voor de raadscommissie ruimte en groen. Luykx en buurtbewoners waren gisteravond aanwezig. CDA-raadslid Jan-Jaap de Haan lijkt het zonde om eerst iets af te breken, wat de gemeente mo gelijk later wel toestaat. Hillebrand beaamt dat. Toch peinst hij er niet over de serre nog langer te gedogen - tenzij de politiek hem tot andere ge dachten dwingt. De wethouder kan niet anders, gaf hij aan. „Anders zet je een premie op het handelen in strijd met de regels. Een uitvlucht is uit te spreken dat de serre op ter mijn legaal wordt. Als het aan het college ligt, ge beurt dat niet. In het verleden is afgesproken dat overal langs de singels een groene zoom ontstaat - en daarbinnen past geen serre. Waar de ge meenteraad voor kiest - wachten, afbreken of le galiseren - blijkt volgende week. De raadscom missie durfde gisteravond nog geen uitspraak te doen. leiden - De schade die Leidse jongeren aanrichtten tijdens de jaarwisseling 2003-04 is door politie, gemeente en betrokken bedrijven becijferd op 215.000 euro. Dat was weliswaar min der dan tijdens oud en nieuw van 2002-03, toen het totaalbe drag op 375.000 euro uitkwam, maar volgens burgemeester Lenferink zijn de kosten nog al tijd 'irritant hoog'. De gemeente Leiden houdt daarom vanaf september een communicatie campagne in de stad om de be volking op te roepen om zich in de nieuwjaarsnacht 'netjes te gedragen'. De viering van oud en nieuw verliep afgelopen jaar rustiger dan het jaar daarvoor, toen jon geren in de Stevenshof vernie lingen aanrichtten op het Alexandrine Tinneplein. De oorzaak hiervan is de instelling van vier 'vliegende' teams van politie, brandweer en milieu beheer. In vier stadsdelen doof den zij beginnende vreugdevu ren en verwijderden zij brand baar materiaal. Het nieuwjaars feest in de Groenoordhallen, dat 1500 bezoekers trok, had geen effect op het verloop van het feest. Gemeenteambtena ren concluderen in een evalua tie dat strenger overheidsoptre den wel effect heeft, maar dat de relatieve rust deels ook 'een kwestie van toeval is'. De gemeente gaat een vijfde team formeren dat de vier ove rige teams bijstaat, indien no dig. Vooral het team in Leiden- Noord kon het werk in de nieuwjaarsnacht amper aan. Om te voorkomen dat buurtbe woners voorbereidingen treffen voor vreugdevuren, gaat de ge meente actiever grof vuil, huis vuil en kerstbomen ophalen en 'scherper' proberen om vanda lisme en vernieling van straat- meubilair te voorkomen. De politie en de gemeente gaan meer hun best doen om schade te verhalen op vandalen die worden opgepakt. Tegelijkertijd heeft burgemees ter Lenferink de Leidse Wel zijnsorganisatie gevraagd om meer feesten voor jongeren in de nieuwjaarsnacht te organise ren. Ook komen er tien vreug devuren op vooraf aangewezen plekken in Leiden. Buurtcomi- tés of andere organisaties kun nen de vergunning voor zo'n vuur drie dagen voor het einde van het jaar van de gemeente overnemen. Zij zijn dan ook verantwoordelijk voor de goede gang van zaken. „Vreugdevuren die door niemand worden over genomen, worden niet ontsto ken", aldus Lenferink. «ciaal voor als abonnee van idsch Dagblad, hebben wij maar liefst weken lang aantrekkelijke zomerse inbiedingen. kunt u er tijdens de vakantie tra voordelig op uit! arnaast maakt u als trouwe onnee wekelijks kans op tis toegangskaarten or attractieparken en musea. Ki ze week vindt u de eerste pagina onnee Zomervoordeel in de krant! Mijn wereld, mijn krant. leiden - In vier voorrondes kwa men het afgelopen jaar evenzo veel winnaars uit de bus, maar in de finale ging de hoofdprijs gisteravond naar de Treinreis winkel. De onderneming van Helmut Brail won in een volle Stadsschouwburg de starters- wedstrijd LEF voor beginnende ondernemers in de regio Rijn land. Een cheque van vijfdui zend euro, advertentieruimte in het Leidsch Dagblad en natuur lijk de eer, vielen hem ten deel. „Natuurlijk ben ik enorm blij met deze prijs", aldus Brall (46) die jarenlang voor reisbureau NBBS werkte. ,AUe deelnemers vond ik heel sterk. Maar ik denk dat juist de Treinreiswinkel heel veel kan betekenen voor de stad." De Treinreis winkel is nu al zo'n groot succes dat Brall onlangs zijn tweede Leidse ves tiging opende. Wat hij met het geldbedrag gaat doen, weet de gedreven ondernemer nog niet. „Ik steek het in ieder geval in de zaak. En de advertentieruimte ga ik gebruiken voor een lezers- reis, voor lezers van het Leidsch De finalisten kwamen uit nogal uiteenlopende bedrijfstakken. Zo richtte Esther Stokkel het kinderdagverblijf Pimmetje op, zette Stef Verlinden de digitale dokterspost Vivici op poten en begon Michael Cusack een ver keerskundig bureau, 4Cast. Al lemaal lichtten ze door middel van presentaties toe wat hun bedrijf doet en welke gedachte erachter steekt. Van de vier ik neem e kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. Helmut Brall (derde van rechts) met de cheque van 5000 euro. Foto: Mark Lamers kandidaten won Verlinden uit eindelijk de publieksprijs voor de aantrekkelijkste presentatie. Maar het was de Treinreiswin kel van Brall die de jury het meest kon overtuigen. Arenthals Grant Thornton accountants en adviseurs XVANKOO 4&ULANL Kamsteeg >4 Leidsch Dagblad automatisch 5(^0) per acceptgiro fc.70) Telefoon: I Geboortedatum: e-mail: I Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij automaUsche 1 I Leiden ir 127. 1800 VB Alkmaar Bollen kan ook: O8OO-1711 (gratia) of surf naar www.leld8chdagblad.nl. (Deae aan bieding la geldig tot 31 december 20O4) Leidach Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens In het colofon van de krant treft u nadere Informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch &t Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1