ECONOMIE Acties CNV tegen kabinetsplannen bedrijventekoop.nl 'Farmaceutische industrie zit te veel in verdomhoekje' Overleg over CAO Transavia mislukt Afkoeling Chinese economie begonnen Studenten TU Delft betrokken bij ontwikkeling JSF in EU voor ogische boer «Idbank in en mijnbouw 6 iilijk jaar idstoffraude IS teruggelopen inet verlaagt indruk fractie !r behoefte zekerheid afspraken lemiesector Achterban wijst voorstel VUT en prepensioen af VS terug in Vietnam Marktplaats.nl de wereld over Vakcentrale daagt arts Arbo Unie voor rechter iurg - De biologische duw krijgt een flinke duw van de Europese ;n stevige promotie- e moet het vertrou- consumenten winnen; krijgen boeren meer ij de overstap naar biolo- teelt. Dat staat in een ac- ïvan de Europese Com- dat de landbouwminis- in de EU hebben onder- 1. De prille sector krijgt ide ministers, omdat de ijze gunstiger is voor het idan gewone landbouw. ngton - De Wereldbank ti niet terugtrekken uit a mijnbouwprojecten. In pport zegt de directie van jmationale instelling voor debestrijding wel meer te kijken naar de verdeling opbrengsten en naar de ;en van de lokale bevol- 5 ie bij de projecten is be- d n. Het rapport is een ant- 5 op een onafhankelijke 0 die de Wereldbank vorig 7 ;t uitvoeren. Die bekriti- q :de bank om haar deel- 1 aan projecten die vaak 7 ior het bedrijfsleven kun- q orden gefinancierd. r tapijtsector o h - De Nederlandse ta- 7 tor heeft het in 2003 j jk gehad. De productie o en opzichte van het jaar 0 tor toe met 2 procent, tot 7 jndanks het hardere wer- aide de omzet met 1 pro- it 810 miljoen euro. Dat 4 Ie Vereniging van Neder- 1 Tapijtfabrikanten g bekendgemaakt. Neder- i7 s gaven vorig jaar flink '5 r geld uit aan vloerbe lg ig. Volgens de VNTF had is inaken met het lage con- !j> itenvertrouwen. In de 4 werken 2900 mensen in >o ;er dertig bedrijven. !51 iag - De Belgische en Ne ig i dse overheid hebben de )o iverschrijdende fraude andstofaccijnzen sterk 30 edrongen. In 2000 liep de '5 he schatkist door deze !j| 191 miljoen euro mis, do aar was dat nog maar 22 35 d euro. Dit heeft de Ver- 3° l Nederlandse Petroleum do rie (VNPI) gisteren laten Malafide brandstofhan- 56 i omzeilen de Belgische 38 e en betalen geen accijns ederlandse brandstof. De 03 andse bedrijven melden 70 aar hun brandstoftrans- 7Q bij de Belgen aan, maar 97 irmatie komt vaak te laat. meer - Het kabinet heeft aar een fractie gereali- ran de beloofde verlaging lastendruk voor het be ven. Dat blijkt uit bere- ;en van het EIM dat on- k doet voor bedrijf en Het EIM constateert dat ng neerkomt op 1,8 pro- Ie doelstelling van het t is om de lasten in deze tsperiode met een kwart e brengen. Daar heeft het t nog tot mei 2007 de tijd )e administratieve lasten rig jaar met bijna 290 n euro gedaald. De totale voor het bedrijfsleven n 16,4 miljard euro. ag - Bijna een op de vijf ludens heeft een verzeke- n de kosten voor juridi- ulp af te dekken. Het huishoudens met zo'n lijstandverzekering zal n van 1,3 miljoen vorig lar 1,4 miljoen dit jaar. 1990 is het aantal polls ter dan verviervoudigd, i eft het Verbond van Ver- ars gisteren gezegd. On- de groei spreekt het ver liet van 'Amerikaanse iden'. In de VS ligt de el om de tegenpartij voor iter te slepen een stuk la- in Nederland. «k - De internationale sector krijgt meer en maken met 'klokkenlui- ie inzage geven in verbo- ijsafspraken. Onder- utoriteiten in de VS en maken maar al te graag :van bedrijven die open- n zaken geven in ruil rijtschelding van boetes mogelijke celstraf voor tsoneel. Vorig jaar ont- zo een boete van de Eu- Commissie omdat het ie prijsafspraken van en- emiebedrijven had ge- lard. De afspraken gol- or peroxyde, gebruikt in tic- en rubberindustrie. amsterdam/anp - De farma- ceutische industrie zit in Euro pa teveel in het verdomhoekje. Prof.dr. J. Lange van de Interna tionale Aids Society zegt dat fa brikanten van geneesmiddelen best bereid zijn om goedkope medicijnen te produceren voor ontwikkelingslanden. Dan moeten ze echter niet in de rij ke landen worden afgeknepen. Als je garandeert dat ze hier winst kunnen maken, dan wil len ze wel wat doen voor ont wikkelingslanden. Maken ze vervolgens pillen voor een dol lar per dag, dan moet een mi nister hier niet zeggen dat het voor een kwartje moet." Omdat Europa sterk op de prij zen drukt, verrichten bijna alle farmaceuten hun onderzoek nu in de Verenigde Staten, vertelt Lange. Op dit moment zijn er diverse soorten middelen waar ze onderzoek naar verrichten. Het zal nog vijfjaar duren voor dat de resultaten kunnen wor den toegepast. De nieuwste tak is de genthera pie. Daarbij wordt gekeken of het mogelijk is het virus met DNA-manipulatie te stoppen. Volgens Lange is dat een heel spannende richting. ,,Er zijn wel ontwikkelingen, maar het staat nog volledig aan het be gin." Dichterbij leek de komst van het aids-vaccin, maar on danks positieve berichten de af gelopen jaren, verloopt dat on derzoek moeizaam. Het grootste dilemma is dat het virus in het lichaam lichaams- stoffen gebruikt om zijn zwakke plekken te beschermen. Waar de antistoffen hun werk moe ten doen, bouwt het virus met suikers een beschermlaagje op. Eerdere succesverhalen waren gebaseerd op laboratoriumon derzoek, waar die lichaamsstof- fen niet voor het virus beschik baar waren. Hierdoor zijn jaren onderzoek verloren gegaan, legt Lange uit. Hogere verwachtingen heeft hij van onderzoek dat met steun van de Bill Gates Foundation wordt verricht naar een anti- HIV pil die bescherming moet geven. Het was, zo vertelt Lan ge, heel moeilijk om daar finan ciering voor te vinden. Het gro te voordeel van een pil is dat het vrouwen zeggenschap geeft. „Daar hoeft die vent helemaal niets van te merken. Die pil neem je 's morgens in." Het onderzoek staat echter nog in de kinderschoenen. Datzelfde geldt voor de crèmes (microbicides) die HIV tegen houden. Ook dit middel geeft vrouwen de mogelijkheid om zich zelf te beschermen, zonder afhankelijk te zijn van de man. Een van de grote problemen bij dit soort middelen is het onder zoek op mensen. Want om ze ker te weten dat het werkt, zijn eigenlijk mensen nodig die risi co op besmetting lopen. Het is ethisch niet verantwoord om mensen niet te wijzen op de ze kerheid van veilig vrijen met een condoom, vertelt Lange. Die zekerheid biedt het vrou wencondoom. Minister Van Ar- denne van ontwikkelingssa menwerking vindt dat dit con doom goedkoper moet worden. Lange is het met haar eens dat er een preventiemethode nodig is waarbij vrouwen de controle hebben. Zij moeten zich kun nen beschermen zonder dat ze daar goedkeuring van een part ner voor nodig hebben. Maar het vrouwencondoom biedt niet zo veel mogelijkheden, stelt hij. „Het is niet onzicht baar. Vergeleken met het man- nencondoom lijkt het een boodschappentas. dongen/anp - Voor het CNV is de tijd van praten met het kabi net voorbij. De vakcentrale gaat over tot actievoeren. Voorzitter Terpstra van de christelijke vak centrale constateerde gisteren op basis van achterbanraadple ging onder de ruim 350.000 CNV-leden dat er absoluut geen draagvlak is voor het kabinets beleid en in het bijzonder niet voor de geplande ingrepen in VUT- en prepensioenregelingen. „Wij hebben onderhandeld tot we er bij neer vielen. Een en an dermaal het initiatief genomen, maar de afwijzing is telkens zo massief. Het is over met de ge sprekken met het kabinet, ten zij die zelf het initiatief neemt", stelde de CNV-voorman. Maar dat het kabinet met een con creet voorstel komt om de vak beweging weer aan tafel te krij gen, acht hij weinig waarschijn lijk. Terpstra zei vervolgens ge hoor te geven aan de oproep van FNV-collega De Waal om gezamenlijk actie te voeren. Dat deed De Waal maandag, nadat was gebleken uit een stemming door 32 procent van de 1,2 mil joen FNV-leden, dat 97 procent van zijn achterban tegen het kabinetsbeleid is. CAO-coördi- nator Van Splunder van het CNV neemt deze week nog con tact op met de FNV om te pra ten over de vorm van de acties. Het CNV vindt het plan van de FNV om na de zomer in actie te komen een beetje laat. Het liefst zou de christelijke vakcen trale al volgende week, voordat de Tweede Kamer met zomer reces gaat, druk op de politiek uitoefenen. Daarnaast wijst Van Splunder op de bouw en de metaal en elektrotechnische sector waar momenteel nieuwe CAO's moeten worden afgeslo ten. „Dat zijn twee sectoren waar de prepensioendiscussie sterk leeft en we tegelijk acties kunnen ontwikkelen." Voor de achterbanraadpleging van het CNV zijn 11.000 leden persoonlijk geïnterviewd, tele fonische en schriftelijke enquê tes gehouden. Nu de achterban het kabinets beleid heeft afgewezen, verval len volgens het CNV ook de af spraken die zijn gemaakt met werkgevers en het kabinet in het najaarsakkoord over loon matiging en hervorming van de WAO. Hanoi - Een Vietnamese vrouw telt geld bij een bank in Hanoi. Met de sterk groeiende economie in Viet nam zal de bankwereld daar de komende jaren een sterke modernisering ondergaan. Cisteren maakte de Far East National Bank in de Verenigde Staten bekend plannen te hebben om in oktober vestigingen te openen in Ho Chi Minhstad. Foto: Reuters emmeloord/anp - De Neder landse internetsite Markt- plaats.nl wil de komende jaren wereldwijd gaan opereren. Directeur Frank Crebas maakte gisteren bekend dat het Emme- loordse bedrijf eind dit jaar ook de Franse, Engelse en Belgische markt wil veroveren. Marktplaats.nl sloeg de vleugels een half jaar geleden voor het eerst uit naar het buitenland. De belangstelling onder Duit sers, Spanjaarden, Canadezen en Turken is goed te noemen, stelt Crebas. „In Duitsland trekken we nu gemiddeld 20.000 bezoekers per dag. Dat is beter dan bij on ze start in Nederland." De internetsite boekte vorig jaar een winst van 3 miljoen euro. Volgens Crebas voldoen de om ook in het buitenland te investeren. Hij is niet bang voor concurrentie onder meer van de veilingsite Ebay. „We zitten in een andere markt. Marktplaats doet aan rubrieksadvertenties. Op onze site zit niemand vast aan zijn bod en er loopt ook geen tijd klok mee." door Richard Mooyman schiphol - Vakbonden De Unie en FNV Bondgenoten hebben de besprekingen met lucht vaartmaatschappij Transavia over een nieuwe CAO afgebro ken. Belangrijkste struikelblok is volgens Unie-bestuurder M. Rog een conflict over de reis kostenregeling. De bonden voor het grondpersoneel gaan nu hun achterban raadplegen waarbij mogelijk een ultimatum zal worden gesteld, aldus Rog. KLM-dochter Transavia ont wikkelt zich met de goedkoop vliegende tak Basiq Air steeds meer tot een echte prijsvechter. Volgens Rog dreigt het perso neel nu de dupe te worden van de ambitie om de kosten verder te verlagen. Het afgelopen jaar zijn al zeventig banen bij het grondpersoneel geschrapt waarbij de werkdruk voor het resterende personeel flink is toegenomen, zo stelt de Unie bestuurder. Rog erkent dat Transavia ver wikkeld is in een hevige con currentieslag waarbij de ticket prijzen onder druk staan, maar hij wijst er ook op dat de onder neming al 26 jaar op rij winst maakt. Hij vindt dat een jaren lang sluimerend conflict over de reiskostenvergoeding moet worden opgelost nu er geen structurele loonsverhoging inzit en enkele regelingen dreigen te worden verslechterd. „We gaan de druk opvoeren." Transavia is zich opnieuw aan het oriënteren op de toekomst. Mogelijk zal de maatschappij zich vrijwel uitsluitend gaan richten op goedkope vluchten. Het bedrijf overweegt de naam Transavia te veranderen in Ba siq Air. Een besluit daarover wordt in de loop van dit jaar verwacht. Transavia-baas Van den Brink wilde onlangs geen winstvoorspelling doen vanwe ge dê drizekere economische si tuatie en de keiharde concur rentie. amsterdam/anp - Het Bureau Beroepsziekten van de vakcen trale FNV heeft een bedrijfsarts en een Arbo-dienst voor de rechter gedaagd. Het Bureau beschuldigt hen er van het bedrijfsbelang boven de gezondheid van de werknemer te hebben gesteld. Dat heeft het Bureau gisteren bekendge maakt. Het gaat om de vestiging in Hoensbroek van Arbo Unie. De zaak dient voor de rechtbank in Utrecht. De 55-jarige chauffeur om wie het gaat, werkt bij een transportbedrijf uit Maastricht. Hij heeft een burnout, die vol gens de vakbond hoogstwaar schijnlijk onherstelbaar is. Volgens J. de Jong van het Bu reau is dit geen incident. ,Alom twijfelt men aan de onafhanke lijkheid van Arbo-diensten In de praktijk kom ik tientallen ge vallen tegen van bedrijfsartsen die er tegenaan hangen." Het is de eerste keer dat een bedrijfs arts zich voor een dergelijk ge val voor de rechter moet ver antwoorden. De chauffeur was van een fail liet bedrijf overgekomen naar een nieuwe werkgever. Die had hem toegezegd dat hij alleen dagritten zou rijden. Maar hij kreeg juist vooral langere ritten met onderweg overnachtingen. Lange werkweken waren geen uitzondering. Door slaaptekort en uitputting veroorzaakte de man een ongeluk in Duitsland, waarbij hij en de bestuurster van een personenauto ternau wernood aan de dood ontsnap ten. Zijn werkgever stuurde hem meteen weer de weg op. Enkele maanden later onder* vond hij de gevolgen: een bumout en een diepe depres sie. Volgens de FNV heeft de werk gever steeds druk op de Arbo Unie uitgeoefend om de chauf feur weer aan het werk te krij gen. De bedrijfsarts van deze organisatie ging daarin mee. Hij negeerde adviezen van de huis arts, de maatschappelijk werk ster en een speciaal geraad pleegde GAK-arts. Het GAK ver klaarde de chauffeur uiteinde lijk voor 80 tot 100 procent ar beidsongeschikt. Volgens De Jong handelde de bedrijfsarts in strijd met zijn beroepscode. Mocht de rechter in hét voordeel van de chauf feur beslissen dan wil deze schadevergoeding. (advertentie) delft/gpd - De Technische Uni versiteit Delft heeft een con tract ondertekend met vlieg tuigbouwer Lockheed Martin, waarbij is afgesproken dat per manent vier studenten van de faculteit lucht- en ruimtevaart techniek in Amerika zullen meewerken aan de ontwikke ling van het nieuwe gevechts vliegtuig JSF. LM-topfunctionaris Tom Bur- bage - hoofdverantwoordelijke voor het JSF-programma - was 's middags in Delft om deze af spraak te bezegelen. Op dit moment zijn al vier stu denten van de TU als stagiaire in de fabrieken van LM bezig met de Joint Strike Fighter, het vliegtuig dat de F-16 van de Ne derlandse luchtmacht over en kele jaren moet opvolgen. De TU Delft heeft recentelijk patent gekregen op vindingen in de sfeer van plaatmateriaal voor vliegtuigen, de opvolgers van het op zich al revolutionai re materiaal Glare. Dit is een zeer lichte en sterke combinatie van aluminium en kunststof, die door Stork in Pa- pendrecht wordt vervaardigd voor gebruik in het grote nieu we verkeersvliegtuig van Air bus, de A380. Dit is een twee dekker voor zeshonderd passa giers die in 2006 de lucht in gaat. Vanwege de extreme belastin gen (zowel geluid als tempera tuur) die het nieuwe gevechts vliegtuig JSF in de praktijk zal doormaken, heeft de TU Delft Glare verder ontwikkeld, aldus hoogleraar prof. dr. ir. Michel van Tooren in een toelichting. Daarbij is gekozen voor een combinatie van kunststof met titanium. Dit zogenaamde vezel metaal laminaat zal onder an dere worden gebruikt voor deu ren en kleppen van het vlieg tuig, die op grote hoogte met snelheden van duizenden kilo meters per uur soepel open en dicht moeten gaan. Daarnaast is de TU Delft be trokken bij het ontwikkelen van technieken voor de JSF die te maken hebben met het bestu ringssysteem. Daarbij gaat het om de snelheid waarmee de technologie reageert op com mando's van de vlieger. Dit moet de wendbaarheid van het toestel in gevechtsomstandig heden sterk vergroten. Daar naast moet dit systeem ervoor zorgen dat het vliegtuig zich bij schade automatisch aanpast aan de gewijzigde vliegeigen- schappen. De TU Delft toonde zich opge togen dat deze nieuwe ontwik kelingen vanuit de faculteit lucht- en ruimtevaarttechniek al zo snel worden opgepikt door de internationale vlieg tuigindustrie. Productie en inflatie stijgen minder door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - Er zijn steeds meer signalen dat de Chinese eco nomie, die duidelijke tekenen van oververhitting vertoonde, aan het afkoelen is. De groei van de industriële productie liep in mei terug met 1,5 procent naar 17,5 procent, en investeringen in onroerende goederen namen 'nog maar' 18 procent toe, te genover 34 procent een maand eerder. De inflatie steeg met 4,4 procent ten op zichte van een jaar eerder, maar toen waren de prijzen extra laag door de SARS-epi- demie die China in zijn greep had. De Chinese economie groeide het eerste kwartaal met 9,7 procent. De verwachting is dat het tweede kwartaal de groei rond de 9 procent zal liggen, als de maatregelen vanuit Peking inderdaad aan slaan, zoals nu lijkt. Grote 'boosdoeners' zijn de staal sector, de vastgoedsector en de auto-industrie, die stuk voor stuk met miljardeninves- teringen worden overladen. Elke derde zak cement in de wereld wordt in China open getrokken. De centrale regering in Peking voert op dit moment een zeer gewaagde balanceeract uit. Ze moet voorzichtig op de rem trappen om vaart te vermin deren, maar als ze het pedaal te hard beroert, kan de ont wikkeling helemaal tot stand komen, met rampzalige ge volgen. Alleen als er voldoen de nieuwe banen worden ge creëerd kan sluimerende soci ale onrust in toom worden gehouden. Het vervelende voor Peking is dat de rem die het gebruikt van matige kwaliteit is. De re gering worstelt met de pro blemen van een overgangs economie. Het uitvaardigen van directieven, zoals in een planeconomie, heeft nog maar beperkt effect. En alles overlaten aan de markt is ook geen optie omdat het markt mechanisme, juist door in menging van lokale en cen trale overheid, niet goed func tioneert. De nu gebruikte methode om staatsbanken te dwingen meer reserves aan te houden, waardoor er minder geld is voor het verstrekken van le ningen, lijkt de vaart er net voldoende te hebben uitge haald. Internationaal is de grote vraag nu of het afkoelen wordt gevolgd door een zach te landing of een flinke plof. De angst voor een harde lan ding is groot. De totale om vang van de Chinese econo mie mag mondiaal gezien dan nog beperkt zijn, China neemt wel voor een groot deel de huidige groei van de we reldeconomie voor zijn reke ning. Zakt de Chinese econo mie volledig in elkaar, dan voelen ze dat in New York, Londen en Frankfurt wel de- gelijk. De enige sector die nog niets merkt van een afkoeling, maar daar waarschijnlijk het meest naar verlangt, is die van de energiebedrijven. De elek triciteitsbedrijven noteerden vorig weekeinde een nieuwe record aan consumptie op één dag: bijna 6000 miljard kWh. Het record is het gevolg van de toegenomen economische bedrijvigheid, in combinatie met een hittegolf die grote de len van China treft. De ener giebedrijven in het oosten van China hebben al gewaar schuwd dat onderbrekingen in de energievoorzieningen niet kunnen uitblijven. Watermeloenen in overvloed op een markt in Shanghai. De grote activiteit in de winkels en op de markten in China is een weerspiegeling van een (te) snel groeiende economie. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17