Fysiotherapeuten in de problemen BINNENLAND1 Minder leerlingen voor Terra College 'Behandeling kanker in speciale centra' Belastingdienst met politie naar wanbetaler IJdel, graaiers en een grote bek jaar cel voor idden baby ''tnapte aap a g in Blijdorp ardere straf terroristen voor lawaai ird-Zuidlijn nd ontvoerder i nne in cel nson met aniw herenigd -1 verdacht doden vrouw swezen tot monopolist Zwerm broedende sterns valt argeloze fietser aan Tv-advocaten schaden imago advocatuur Openheid over supersalarissen van ambtenaren Minister: Toename faillissementen niet schokkend Kort geding tegen minister om Nota Ruimte Oorlog boven het Brabantse land 5 M - De rechtbank in m heeft gisteren een 24- nan uit Heiloo veroor- ot drie jaar cel wegens odschudden van zijn laanden oude zoontje, y overleed vorig jaar aan geheten 'shaken baby De vader heeft toe- ie n dat hij zijn kind door fs heeft geschud nadat het as eloos was geraakt na een J officier van justitie sloot dat de baby met zijn ergens tegenaan is ge- Ook de rechters geloof- aift verhaal van de vader :aa te dam - De slingeraap die ek geleden uit Diergaar- Jorp in Rotterdam ont- is weer terecht. Het beestje keerde gis- lag uit zichzelf terug apeneiland in de die- Een verzorgster ont- ;t dier tot haar verba- idjes etend tussen de (apen. g - Misdrijven die wor- ileegd met een terroris- igmerk, worden binnen- raarder bestraft. Dat ok voor de voorbereiding n misdrijf. De Eerste Ka rteren akkoord gegaan (wetsvoorstel daartoe ister Donner van justi- dam - Bewoners rond uw te bouwen metrosta- n de Ferdinand Bolstraat terdam krijgen veertig i j maand als compensa tie herrie die met de V ;epaard gaat. Ook krijgen woningen rond de ut voorzetramen om de te verminderen. Dat iei et projectbureau Noord- t h gisteren laten weten, zo iw van het metrostation bi irbaan in de Ferdinand k a at is een bijzonder geval, de huizen dicht tegen de r zjicatie aan staan. Het bureau sluit echter niet ook bewoners rond an- bouwen metrostations 3 v irtgelijke compensatie :h ji irden - Tegen de 57-jari- 1 ld van de ontvoerder )oi sanne van der Gun uit M rkoop is gistermorgen rre naanden celstraf geëist, nil luit Tweede Exloër- foti stond terecht wegens 'E Uchtigheid. De rechter sti ijn verbazing uit over had gedaan. „U had e binnen handbereik he n hebt u niet gezegd: on i met die meid, ik regel Drent, die spijt betuig- iaa de rechtbank, bood in is 2003 niet alleen hulp ontvoerder van Lusan- a d koos er ook bewust voor eet de politie te bellen. ke rei oen - Majoor L.W.J.K. on, die in juni 1914 als Jederlander sneuvelde een vredesmissie, is na ig jaar met zijn echtge- 'renigd. Thomson, die sneuvelde in Albanië, ja oor zijn dood grote be- 2 vi id in Nederland. Giste- nn i Groningen de herbe- lai i van zijn weduwe Hen- eb imbertina Thomson- eriaker. Zij overleed in 1926 |i 1 begraven in Baarn. ide offeüjke resten zijn nu 3SJ oningen overgebracht n e fóet in het graf van haar ste loot. S3 endam - De politie ver en 39-jarige Leidschen- ir ervan dat hij gister- ijn 34-jarige vrouw uodgestoken. De man is teerd en wordt ver- Waarschijnlijk zijn rela- lemen de oorzaak van ijf. Er waren meerdere van de steekpartij. ig - Het loodswezen 2019 geen concurren- :hten, maar komt wel oezicht van de Neder- 4ededingsautoriteit )e dienst zou op termijn inopolie op het loods- rijtraken, maar krijgt d om financiële sores ssen. Daarbij gaat het >m de financiering van nen, liet het ministerie keer en waterstaat giste- delfzijl/gpd - Een bejaarde fietser uit Appingedam is gis termiddag gewond naar het ziekenhuis gebracht nadat hij was aangevallen door een zwerm agressieve sterns. De man werd fietsend op de havenkade in Delfzijl aange vallen door de sterns en botste tegen een lantaarnpaal. Lig gend op de grond werd hij te pakken genomen door een woeste vogel, die hem hard en tot bloedens toe in het hoofd pikte. Toen de man met een ambulance werd opgehaald, was politiebijstand nodig om de ambulance-bemanning te beschermen tegen de agres sieve sterns. De agenten wis ten de aanvallende vogels te rug te slaan door ze met een spade te lijf te gaan. De beschermde vogels staan er om bekend dat ze agressief worden als iemand zich te dicht bij hun territorium waagt. De sterns hebben hun nesten op een braakliggend terrein aan de havenkade, waar het slachtoffer langs fietste. den haag/gpd - De belasting dienst kan voortaan rekenen op politiebescherming bij het in nen van belasting bij lastige klanten. Minister Remkes van binnenlandse zaken wil ook dat de kosten van de politie-inzet voor rekening van de wanbeta ler komen. Dat zei hij in een de bat met de Tweede Kamer over de aanpak van de belastingvrij staatjes in Nederland. Gisteren was een grote actie op het woonwagenkamp Vinken slag in Maastricht. „Maar die actie was al twee maanden ge leden gepland. Dat heeft niets met dit debat te maken", verze kerde Remkes. Een aantal frac ties suggereerde dat de actie op poten was gezet om de partijen in de Tweede Kamer te laten zien dat het menens was met het aanpakken van hardnekkige belastingontduiking. Helemaal toevallig was de actie echter niet. „Het nieuwe stren ge beleid gaat voorlopig van start in de vier grote steden en Maastricht", meldde staatsse cretaris Wijn van financiën. „Maar andere gemeenten die actie willen ondernemen kun nen zich melden op het minis terie." Politie en deurwaarders van de belastingdienst vielen gisteren woonwagenkamp Vinkenslag binnen om achterstallig belas tinggeld en een onbekend aan tal openstaande belastingschul den te innen. De politie voer den ook een inval uit in twee kleine kampjes in Geleen. De politie vond daar vijftien hen nepkwekerijen en een pistool met munitie. Dertien bewoners werden gearresteerd door Ferdi Schrooten den haag - De Nederlandse Or de van Advocaten (NovA) heeft zich de woede op de hals ge haald van bekende strafpleiters door te stellen dat die het ima go van de advocatuur schaden. Volgens de orde vestigen 'top tien-strafrechtadvocaten' als Abraham Moszkowicz, Theo Hiddema en Piet Doedens met hun veelvuldige media-optre dens het beeld dat advocaten ij- del zijn, graaien, en een 'grote bek' hebben. „Het beeld dat wordt neergezet door de topadvocaten zit ons dwars", zegt Els Unger, Lid van de Algemene Raad van de NovA en binnenkort plaatsvervan gend Algemeen deken. „Je durft op een feestje niet eens meer te zeggen dat je advocaat bent, omdat een klein groepje straf rechtadvocaten voortdurend in het nieuws is met een eenzijdig imago." Volgens Unger speelt onder meer de 'grote bek' van een aantal bekende strafpleiters de beroepsgroep voor 13.000 advocaten parten. Ook het lek ken van informatie naar de pers en optredens in luchtige televi sieprogramma's zet bij menig vakbroeder kwaad bloed. den haag/gpd - Bij het Haagse Terra College dreigen nog voor het nieuwe schooljaar vijftig tot zeventig banen verloren te gaan. De school, met zes vesti gingen en 2500 leerlingen, trekt te weinig leerlingen. Volgens de directie houdt dat verband met de moord op conrector Van Wieren. De vakbonden noemen dit onzin en spreken van 'mis management'. De Algemene Onderwijsbond en de Onderwijsbond CNV hebben het vertrouwen in de directie opgezegd. „Het is zeer de vraag of het Terra overleeft", oordeelt een woordvoerder van de Algemene Onderwijsbond. Het grootste probleem is dat de school vijfhonderd minder leer lingen trekt dan verwacht. Voornaamste oorzaak daarvan is volgens de bonden dat leer lingen uit Den Haag naar on derwijsinstellingen gaan net buiten de stad. „De ontwikkeling dat leerlingen vertrekken naar de randge- Monument Van Wieren „Je ziet dat de politiek de laatste tijd allerlei maatregelen wil ne men om meer controle over ons af te dwingen." Het slechte imago werpt volgens Unger ook drempels op voor de gewone burger die op zoek is naar rechtsbijstand. „Die krijgt zo langzamerhand het idee dat hij met een echtscheidingsadvo caat alleen kans maakt als hij wordt bijgestaan door een Ge rard Spong. Dat beeld willen we graag nuanceren." De bekende strafrechtadvocaat Theo Hiddema, die te boek staat als extravagant en eigen zinnig, verwijt het bestuur van de NovA 'hypocrisie, schijnhei ligheid en rancune'. „Hier word ik echt strontziek van. Ik ben geen praalhans die ijdel rondf laddert en niks presteert. Ik werk tachtig uur in de week, doe driehonderd strafzaken per jaar en mijn klandizie is zeer te vreden over mij." Hij begrijpt wel dat duizenden collega's jaloers zijn, omdat zij het moeten stellen zonder de aandacht van 'ook maar één persman'. „Maar dan is hun klandizie misschien niet inspi rerend genoeg.Het ligt niet aan de grote auto of het dure pak van een advocaat. Het is puur meenten loopt al langer en daar had de directie in de prognoses rekening mee moeten hou den", aldus de woordvoerder van de Onderwijsbond CNV. De moord op Hans van Wieren heeft de school veel negatieve publiciteit opgeleverd, maar de onderwijsbonden denken niet dat de terugloop daardoor is versterkt. Daarnaast worstelt het Terra ook nog met overheidsbezuini gingen. Gevolg van dit alles: over 2003 een tekort van een half miljoen euro en volgens de berekeningen wacht in het schooljaar 2005/2006 een tekort van ruim twee miljoen euro. Voor het voortbestaan van het Terra wordt door zowel de di rectie als de onderwijsbonden gevreesd, staat in een deze week aan de docenten en het ondersteunend personeel ge stuurde brief van de directie van het Terra College. „Bij on gewijzigd beleid is er geen toe komst voor onze school", meldt de brief. roem door prestatie verkre gen." Strafpleiter Piet Doedens vindt het 'behoorlijk ongenuanceerd' en 'sterk overtrokken' van het NovA-bestuur om zich zo over hem en zijn collega's uit te la ten. Volgens hem is iedere ad vocaat enigszins ijdel. „Dat is inherent aan het beroep." Maar Doedens benadrukt dat hij alleen nog in de media ver schijnt als het met zijn beroep te maken heeft of als dat in het belang is van zijn cliënt. „Ik draai er niet omheen dat ik in allerlei televisieprogramma's zit en heb gezeten. Dat is ook goedkoper dan een advertentie plaatsen in een krant of tijd schrift. Als er gesproken wordt over graaiers en mafketels voel ik me niet aangesproken." Volgens Hiddema wordt het imago van strafpleiters zoals hijzelf vooral gecreëerd door collega's met minder kwalitei ten. „Dit is de reddingsboei voor de middelmaat. Door een karikatuur van ons neer te zet ten als duitengraaiers, ijdeltui ten en boevenknechten, creë ren ze hun eigen gat in de markt. Kunnen ze mooi zeggen: neem maar een gewone boe renlul als ik." den haag/anp - Alle salarissen van ambtenaren die hoger uit vallen dan de beloning van de minister-president worden voortaan gepubliceerd. Dat zei minister Zalm van financiën gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer. Dit gaat gelden voor salarissen bij de ministeries, maar moge lijk ook voor mensen die for meel geen ambtenaar zijn. De linkse partijen willen dat het ook geldt voor allerlei instellin gen die overheidstaken uitvoe ren. Het is aan de minister van binnenlandse zaken om de „reikwijdte" aan te gaan geven, aldus Zalm. Bij het ministerie van onderwijs wordt onderzocht of ambtena ren boven een bepaalde salaris schaal elkaar de bal hebben toegespeeld bij het toekennen van het salaris. Zalm zei dat dergelijk onderzoek zal plaats vinden bij alle ministeries. De bewindsman deed de toe zeggingen tijdens een debat over „Verantwoordingsdag". Het is dan aan de minister van financiën om aan te geven wat er terecht is gekomen van aller lei goede bedoelingen van de regering. Een grote meerderheid van het parlement staat achter een mo tie van Tweede-Kamerlid Blok (WD), die vindt dat dit debat zo belangrijk is, dat het gehele kabinet voortaan naar de Twee de Kamer moet komen om ver antwoording af te leggen. Bo vendien zijn het wat Blok be treft voortaan de fractievoorzit ters die dan het woord voeren. Het Terra College in Den Haag krijgt een monument ter nage dachtenis aan docent Hans van Wieren, die eerder dit jaar door een leerling werd doodgeschoten. Het monument is een grote bank op het schoolplein, die is 'bekleed' met door leerlingen en docenten vervaardigde tegeltjes. Op de tegeltjes staan symbolen en tekeningen waarmee de leraren en scholieren hebben gepro beerd hun emoties naar aanleiding van de moord in beeld om te zetten. De school heeft voor een bank als monument geko zen, omdat dit een plek is om samen te komen, uit te rusten, de boel even te laten bezinken en te kletsen. De school overweegt ook een gedenkboek te maken met daarin reacties van binnen en buiten de school op de moord. vredepeel - Vliegbasis De Peel in het Brabantse Vredepeel was gisteren het doelwit derlandse luchtmacht zette Fi6's, Apache gevechtshelikopters en het multifunctionele van een oefening van de NAVO. Aan de oefening deden veertien landen mee. De Ne- vliegtuig KDOio in. Foto: ANP/Bert Jansen den haag/gpd - Het aantal fy siotherapeuten dat failliet gaat, neemt snel toe. Sinds i januari is het aantal patiënten dat de fy siotherapeut bezoekt met 300.000 gezakt, een daling van 15 procent. Dat heeft tot gevolg dat maandelijks drie praktijken de deuren moeten sluiten, ter wijl er tot vorig jaar vooral prak tijken zijn bij gekomen. Dat stelt het Koninklijk Neder lands Genootschap voor Fysio therapie (KNGF). De organisa tie maakt zich zorgen over de situatie, die is ontstaan nu sinds dit jaar fysiotherapie niet langer binnen de basisverzeke ring van het ziekenfonds valt. Alleen patiënten met een chro nische aandoening kunnen in sommige gevallen nog gebruik blijven maken van fysiothera pie, al moeten zij meestal de eerste tien behandelingen zelf betalen. Overige volwassenen moeten zelf voor behandelingen beta len of zich aanvullend laten verzekeren middels een extra premie, die recht geeft op zes, twaalf of achttien behandelin gen per jaar. Maar dat gebeurt amper, meent het KNGF. „Uit eindelijk krijgt de maatschappij de bal terug", schetst woord voerder Korporaal. „Fysiothera pie heeft een preventieve wer king. Werknemers kunnen eer der aan het werk, ouderen blij ven langer op de been zodat ze niet naar een verpleeghuis hoe ven." Minister Hoogervorst (volksge zondheid) noemt een aantal faillissementen van 36 per jaar, op een totaal van 7000 praktij ken, 'nauwelijks schokkend'. „Het is zeer beperkt als je het vergelijkt met wat er nu in het bedrijfsleven gebeurt." De Tweede Kamer is wel ver ontrust over de cijfers. Volgens CDA-Kamerlid Buijs dreigen ouderen massaal af te haken. „We mogen dit signaal niet ne geren." „Deze mensen zeggen hun fysiotherapie niet massaal op omdat ze zich ineens lekker, fit en geweldig voelen", aldus PvdA-Kamerlid Arib. „Ze blij ven wel rondlopen met klach ten, met alle gevolgen van dien." Hoe groot de gevolgen uiteindelijk zijn voor de praktij ken, durft Korporaal van het KNGF niet te zeggen. Wel is be kend dat praktijken in 'moeilij ke achterstandswijken' eerder de deuren moeten sluiten, om dat veel patiënten daar niet goed zijn verzekerd. Vaak om dat ze het geld niet hebben, of omdat ze niet goed over de wij zigingen in het ziekenfonds zijn geïnformeerd. De minister liet gisteren weten 1 januari 2005 met een experi ment voor vrije tarieven voor fysiotherapie te beginnen. Fy siotherapeuten bepalen dan sa men met verzekeraars hun ta rieven, zonder te zijn gebonden aan het maximumtarief van 21,50 euro per half uur. Dat de tarieven dan zullen stijgen ziet de KNGF niet als een probleem. Korporaal: „Nu zie je dat som migen in plaats van naar de fy siotherapeut te gaan, meer me dicijnen gebruiken of langer bij een huisarts blijven lopen, wat wél wordt vergoed. Maar dat maakt de totale zorg alleen maar duurder." amstelveen/anp - De gemeen ten Amstelveen, Aalsmeer en Uithoorn gaan een kort geding aanspannen tegen minister Dekker van ruimtelijke orde ning. De gemeenten hebben grote problemen met de Nota Ruimte, over de toekomstige inrichting van Nederland. De drie gemeenten liggen in de geluidszone rond Schiphol. Het nieuwe beleid dat ten aanzien daarvan geldt, heeft verregaan de gevolgen voor de woning bouwplannen in de regio. De gemeente Amstelveen moet een streep zetten door de bouw van 6500 woningen in de Legmeer- polder. Voor de gemeenten Aalsmeer en Uithoorn zijn er nog geen directe gevolgen, maar zij vrezen voor de beper kingen waar ze in de toekomst mee te maken krijgen. Een brandbrief en een gesprek met de minister hebben niets opgeleverd. De gemeenten vin den dat zij vooraf te weinig in spraak hebben gehad en stap pen daarom nu naar de rechter. Alleen enkele overkoepelende organisaties hebben inspraak gehad op de Nota Ruimte, on der meer de ANWB, de provin cies en de Vereniging van Ne- derelandse Gemeenten (VNG). Vorige week diende PvdA-Ka merlid Duivesteijn tevergeefs een motie in om Nederlandse burger mee te laten praten over de kabinetsplannen. amsterdam/anp - De zorg voor kankerpatiënten moet worden geconcentreerd in twintig tot dertig gespecialiseerde kanker centra. Het Nederlands Kanker Instituut-Antoni van Leeuwen hoek Ziekenhuis (NKI-AVL) in Amsterdam heeft hiervoor gis teren gepleit bij de opening van het nieuwe ziekenhuisgebouw. Het instituut zegt dat de mo dernisering van zorg voor kan kerpatiënten in het gedrang dreigt te komen omdat die te versnipperd is. Medisch specia listen hebben, volgens het NKI- AVL, niet altijd tijd om op de hoogte te blijven van de laatste medische ontwikkelingen. De organisatie noemt dit schrij nend omdat er de laatste jaren juist zoveel nieuwe ontwikke lingen zijn in de behandeling van, en zorg voor kankerpatiën ten. Hun overlevingskansen ne men hierdoor in principe toe. Het is echter zaak, stelt het in stituut, dat specialisten al in een vroeg stadium van de ziekte met de juiste behandeling be ginnen. In Nederland bestaan twee ge specialiseerde behandelcentra voor kanker: het NKI-AVL in Amsterdam en het Erasmus Medisch Centrum-Daniël den Hoedt in Rotterdam. Daarnaast zijn sommige academische zie kenhuizen begonnen met ge specialiseerde centra of klinie ken. Het kankerinstituut vindt dat er nog meer moeten bijko- Koningin Beatrix opende gisteren het nieuwe ziekenhuis van het Nederlands Kanker Instituut-Antoni van Leeuwenhoek in Amsterdam. Foto: ANP/Rick Nederstigt men, temeer daar het aantal kankerpatiënten naar verwach ting de komende jaren zal toe nemen. Het instituut verstaat onder een gespecialiseerd kankercentrum een ziekenhuis of deel van een ziekenhuis waar gespecialiseer de artsen, verpleegkundigen en paramedici aanwezig zijn en beschikken over de modernste informatie en apparatuur. Het ministerie van volksge zondheid werkt al, samen met betrokken organisaties, aan een Nationaal plan voor Kankerbe strijding. Doel is de behande ling van kankerpatiënten in Ne derland zo efficiënt mogelijk te laten verlopen. Volgens net mi nisterie schort het hier aan. Het NKI-AVL denkt dat zijn voor stellen aansluiten bij de plan nen van het ministerie.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11