GESPREK VAN DE DAG Minder snor, meer kan! Schaamte over overspel bestaat vooral bij vrouwen Toch nog weduwe veteraan Amerikaanse Burgeroorlog Wissel woensdag 23 juni 2oo4 DAGELIJKS LEVEN Ge-w£i-pie UYT£-B- I3ROOD AA££ TE. VEMDIENEA) MENSELIJK De Amerikaanse actrice LIV TYLER is ZWANGER van haar eerste kind. De 26-jarige Tyler, dochter van de zanger van Aerosmith, Steven Tyler, is getrouwd met rockzanger Royston Langdon van de band Spacehog. Ty ler speelde onder andere in de film Lord of the Rings. Zes Amerikanen hebben naar eigen zeggen een WERELDRECORD rond jes draaien in een REUZENRAD ge vestigd. De zes hebben zo'n 36 uur doorgebracht in een reuzenrad in het pretpark Six Flags in de stad St. Louis. Ze aten en sliepeq y^et reu zenrad, en hadden draagbare wc's en gordijnen voor de privacy. Twee keer moesten ze noodgedwongen het rad verlaten vanwege een on weersbui. Met hun actie hebben de zes geldprijzen en seizoenskaarten voor Six Flags gewonnen. Wetenschappers hebben een VAC CIN ontwikkeld om de hoeveelheid METHAANGAS in boeren en scheten van schapen, koeien en andere her kauwers te verminderen. Dat is goed in de strijd tegen het broeikaseffect. Dat meldt het Duitse wetenschappe lijke blad Technology Review in haar julinummer. Het serum vermindert de hoeveelheid methaangas met 8 procent. Het wetenschappelijke team onder leiding van moleculair- bioloog André Denis Wright heeft het middel getest op schapen in Austra lië. De wetenschappers denken dat de hoeveelheid methaan nog verder omlaag kan. Een schaap produceert gemiddeld 7 kilo methaangas per jaar, een koe maar liefst 114 kilo. Methaangas is 21 keer zo schadelijk voor het milieu als kooldioxide, het gas dat gezien wordt als de belang rijkste oorzaak van de opwarming van de aarde. Een grote ZOEKTOCHT naar een ZWARTE PANTER in een toeristisch gebied in Zuid-Frankrijk is gisteren afgeblazen. Na diverse meldingen had de politie een gebied van 5000 hectare tussen de kust van de Middellandse Zee en Cassis af gesloten. Militairen en politie zochten naar het roofdier, dat een zwarte kat van 60 centimeter lengte bleek te zijn. BEN AFFLECK mag dan niet erg gelukkig zijn in de liefde, als het op SPELLETJES aankomt is het een ander verhaal. De ac teur, die begin dit jaar gedumpt werd door verloofde Jennifer Lopez, won 356.400 dollar (ruim 300.000 euro) op een groot pokertoernooi in Californië. Affleck ver sloeg zijn collega-acteur Tobey Maguire (Spider-Man) en bijna negentig andere pokerspelers. Volgens een woordvoerster van het casino is Affleck een gerespec teerd lid van de pokerelite en heeft hij met zijn winst een plaats veroverd in het we reldkampioenschap poker in april volgend jaar. Afflecks relatie met Lopez strandde volgens bronnen rond het showbizz-stel juist door zijn voorliefde voor gokspelen. De acteur is meer dan eens in gokgelegen heden gesignaleerd met de moeder van Jennifer Lopez. Lopez' moeder Guadalupe won overigens in april 2 miljoen euro in een casino in Atlantic City. Foto: AP Als een echte ster kwam RAPPER USHER maandagavond in het Rotterdamse Ahoy anderhalf uur TE LAAT op. Het publiek was niet gediend van een dergelijk divagedrag en tracteerde hem op een fluitconcert en op talloze middelvingers. De boosheid was echter snel over na een spetterende start met bekende num mers als U made me wanna en My Way. De nadruk bij het concert lag duidelijk op het showelement. Bij ieder nummer droeg Raymond Usher andere kleding en hij breakdancede er lustig op los. De zang was minder belangrijk maar dat maakte het publiek niets uit. Twee avonden speelt R&B artiest Usher dit jaar in een uitverkocht Ahoy' Rotterdam. Het tweede concert is op 5 juli. De berichten eind vorige maand over de dood van de laatst overgebleven weduwe van een veteraan uit de Amerikaanse Burgeroorlog (1861- 1865) zijn voorbarig gebleken. Ruim twee weken na de dood van de 97-ja- rige Alberta Martin heeft zich name- Marie von Ebner- Eschenbach Er zijn maar weinig oprechte vrienden, maar er is ook weinig vraag naar lijk nog een vrouw gemeld die met een Burgeroorlog-veteraan getrouwd is geweest. Omdat de 89-jarige Mau- die Celia Hopkins uit de staat Ar kansas haar verhaal met bewijzen kan staven, heeft de organisatie Ver enigde Dochters van de Confederatie haar nu officieel erkend als Burger oorlog-weduwe. Hopkins trad op 2 febmari 1934 als meisje van 19 in het huwelijk met de 86-jarige veteraan William Cantrell, voor wie ze huishoudelijk werk ver richtte. Het huwelijk bood haar een uitweg uit de armoede. Omdat ze bang was dat mensen het huwelijk gek vonden en over haar gingen rod delen, is ze nooit met haar verhaal naar buiten getreden. Familieleden deden dat na de dood van Martin wel. Cantrell overleed in 1937, na drie jaar huwelijk, ap Overspel. Het is eigenlijk net voet bal. Laat het woord EK vallen -bij voorbeeld op een geanimeerde verjaardag- en iedereen heeft er wel een goedbedoelde en deskun dige mening over. En valt het woord overspel, ook dón weten we wel raad met ons oordeel. Van 'onbestaanbaar' tot 'moet kun nen'. Menig liedje stelt overspel centraal, in menige roman vormt het de rode draad en ook bio scoopfilms weten wel raad met een verhaallijn waarin overspel voor komt. Maar is het geaccep teerd? Nee dus. Schamen we ons ervoor? Ja dus. Overspel is 's lands allergrootste schaamte. Dat staat althans in het blad Plus Magazine, dat vanaf morgen in de winkels ligt. Het blad heeft, in samenwer king met het NIPO, een uitgebreid schaamteonderzoek laten uitvoe ren. Overspel, het zorgt bij de Neder landers voor het grootste gevoel van schaamte. Opvallend is, dat hiervoor zich twee keer zoveel vrouwen als mannen schamen. Opvallend is ook, dat overspel nu meer wordt afgewezen dan pak weg dertig jaar geleden. „Waar schijnlijk omdat men vindt," zegt Paul Schnabel, directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau in Plus Magazine, „dat de ruimte voor experimenteren en 'je vergis sen' vóór het huwelijk tegenwoor dig zo groot is, dat er binnen het huwelijk zelf geen plaats meer voor hoeft te zijn". Als het over schamen gaat, speelt seksualiteit sowieso een hele grote rol. Of het nou gaat over fantase ren over seks met een ander tij dens het vrijen met je eigen part ner of incest en alles daartussen in, op de 'schaamtescore' doen dit soort zaken het uitstekend. Dat overspel verreweg het vaakst wordt genoemd, verwondert rela tietherapeut Ingrid Vink niet. „Er is iets gebeurd of je hebt iets ge daan dat niet past bij het beeld dat jij wilt dat de ander van je heeft. Bij overspel heb je de exclu siviteit van de relatie beschadigd en daarmee ook het vertrouwen dat de ander in je heeft. En het kan het begin zijn van het her stel van een relatie." Gevoel van schaamte ontstaat niet alleen bij seksueel getinte zaken. Stelen, dat leidt ook tot veel schaamte. Vijftien procent van de ondervraagden schaamt zich voor dergelijk gedrag. De nummer 1 is winkeldiefstal, maar Plus Magazi ne noteert eveneens veel gê voor het bestelen van vrien< familieleden of collega's. Lie [J staat nummer drie (na overs k en stelen) op het lijstje. Naai g schaamte over leugens uit di dertijd is er op latere leeftijd name schaamte over liegen de partner. Zoals: liegen ovei of leugens over bepaalde aai pen. En op nummer vier sta: slaving: Verreweg de meeste sen schamen zich voor alcol verslaving. Maar ook roken, ken en eten leiden tot schaalg Jan van Stipriaan Luïscius w el lc Guus Hiddink mét. Mat Herben mét. Chiel Montagne nog altijd mét. Peter R. de Vries mét. Foto's: GPD Voetbal en de mens. Vluchten kan niet meer. Voetbal is het begin van alles. Begin en einde. De geleerden in het oude Griekenland dachten dat de aarde het middel punt van het heelal was en dat alle planeten daar keu rig in een cirkel omheen draaiden, de zon inbegrepen. Dat was gewoon een planeet maar dan een hele hete. Het heeft eeuwen geduurd voordat de mensen op ande re gedachten kwamen. De paus in Rome bleef zich heel lang tegen het nieuwe idee verzetten dat aarde en ook zon niets meer waren dan speldenknoppen in een bui tenwijk van het universum. De roomse inquisitie streed een verloren strijd. Er zijn veel brandstapels opgericht, hoewel minder dan altijd vermoed, maar tegen de we tenschap viel niet op te stoken. Het hout werd schaars, het stro vochtig de inquisitie vermoeid. Vaarwel aarde, welkom voetbal, want zo is het wel. Van de aarde mogen er dan miljarden vergelijkbare exemplaren bestaan, maar van voetbal, de verlosser, is er maar een. Op het Oude Testament volgde het Nieu we. Voetbal is de ware kern van het universum, het oog van de orkaan. Dat een bal rond is eh dat de aarde en de nieuwe Grieken ook aardig kunnen voetballen, is geen toeval. Toeval bestaat trouwens niet. Hier was sprake van een Wissel. Aarde eruit, voetbal erin. Die wissel moet bedacht zijn door een macht die boven ons is gesteld. Moeten we die macht dan beschouwen als een soort Dick Advocaat? Nee dat niet, voetbal zij ge prezen. Dick is wat anders, waarover later. Voetbal is door God zelfgeschapen naar diens beeld en gelijkenis. De wegen van allebei zijn even ondoorgrondelijk en niet te bevatten voor de sterfelijke mens. Volgens som mige godgeleerden, van wie we er momenteel velen op de tv vanachter de rosé de dag zien sluiten is er geen verschil tussen God en voetbal. Voetbal heeft gegeven, voetbal heeft genomen, gezegend zij het voetbal. Als ik al aan mijn geloof twijfelde dan heb ik gelukkig dit weekeinde het ware licht gezien. Andries Knevel, zet mij ook maar op de lijst. Wij worden namelijk geleid door een heilige twee-eenheid, twee verschijningen van hetzelfde Opperwezen, de oerkracht die alles tintelen en bewegen doet: God en voetbal. Eigenlijk zou ik voet bal altijd met een hoofdletter moeten schrijven en dat ik dat niet doe komt doordat al die hoofdletters mijn tekst een vreselijk Duits aanzien geven. Duits is wel het laatste dat ik wil, nu weldra de avond valt over Braga en de twee-eenheid ons voorgoed dreigt te verdrijven uit het Paradijs, een woord dat net als Portugal met een P begint. Weer een teken aan de wand. Na Guus Hiddink en een rits politici heeft nu ook Peter R. de Vries zijn snor afgeschoren. Wat in het Midden-Oosten hét symbool van mannelijkheid is, geldt in de westerse wereld meer en meer als bron voor ziektes. Of om iets te verbergen. „Ze beginnen een ander soort leven, niet zelden met een nieuwe liefde, en dan is die snor ineens niet meer zo belangrijk." „Wat is er mis met mij?" Midas Dekkers, bioloog met snor, ziet met afgrijzen hoe de mens zichzelf kaler en kaler scheert. „Ikzelf vind een vrouw zonder haar onder de oksels al vies, maar tegenwoordig moet het haar overal weg. In de Verenigde Staten hebben mannen zelfs geen haar meer op hun piemel." Biologen, zegt hij, hebben altijd al de nei ging gehad meer haar op het lichaam te hebben dan anderen. Ze zijn daarmee onderhand een buitenbeentje, want de een na de ander scheert de snor af. Bekende Nederlanders als Guus Hid dink, Mat Herben, Ad Melkert, Adri Duivesteijn, Willem Vermeend, om er maar een paar te noemen, en nu ook weer Peter R. de Vries droegen jarenlang een snor, tot die van het ene op het andere moment was verdwe nen. Mat Herben zei dat hij het tijd vond voor een nieuw, fris begin. Hij was toen rond de vijftig en had als fractievoorzitter van de LPF het eerste kabinet-Balkenende helpen formeren. Wijlen Roald Dahl heeft eens gezegd dat mannen met een snor iets te verbergen hebben. Wie zijn snor afscheert, komt derhalve betrouwbaarder over. De meeste vrouwen zijn het daar hart grondig mee eens. „Ze willen iemand met een open karakter en bij een man met snor denken ze dat niet te vin den", zegt Monique Houtzager, eige naar en directeur van Romeo&Julia, een bureau in relatiebemiddeling voor 't Gooi en omstreken. „Maar als mannen hun snor afscheren heeft dat doorgaans toch vooral te maken met een midlife crisis. Ze beginnen een ander soort leven, niet zelden met een nieuwe liefde, en dan is die snor ineens niet meer zo belangrijk." Op de relatiemarkt, constateert Houtzager, is het heel duidelijk: minder snor, meer kans. In tegenstelling tot dertig, veertig jaar geleden toen de seksen, gelijk het dierenrijk, juist tot elkaar werden aange trokken door de eigenschappen die de een niet had en de ander wel. Midas Dekkers: „Vrouwen vielen door de eeu wen heen op mannen met baarden en snorren, omdat ze die zelf niet hebben, althans in de eerste jaren niet". De snor is heel lang hét symbool van mannelijkheid geweest. De Engelse bio loog Desmond Morris heeft daar een aparte theorie over ontwikkeld. In zijn ui bi boek 'De Mandril' schrijft hij dat deze aap niet voor nie It fel gekleurd gezicht heeft: het is de weerslag van wat l< i op het lichaam voorkomt. Bij mensen zou dat net zo w Mannen vallen op billen en sinds man en vrouw b u aan buik zijn gaan paren, moesten die billen ook a at voorkant van het lichaam zichtbaar worden. Dat 2 di de borsten geworden. Bij de man zou daardoor z ic schaamhaar zichtbaar zijn geworden in de vorm de snor. In het Midden-Oosten maakt een man die zijn sn b scheert zichzelf en zijn familie te schande, in de v >n terse wereld wordt haargroei op het lichaam juist en meer gezien als bron van infecties en ziektes. zelfs sprake van een periode van de grote onnatuurl j| de grote sterilisatie", constateert Midas Dekker „Vooral in de Verenigde Staten is die ontwikkeling ziel f baar, daar mogen mannen én vrouwen nergens meer h hebben. Alles moet kaal. Miljoenen Amerikaanse jongetji «i niet eens joods zijn, moeten vanwege die angst zelfs hun\ ld huid opofferen. Het is waanzin, het is te zot voor wooi >a Verdwenen is de tijd van Ted de Braak en Chiel M rk tagne, tv-presentatoren met gigantische snorre n< die tijd, de jaren zestig en zeventig kon er ni tl noeg haar op het lichaam zitten. Als we fol Ut uit die tijd zien, lachen we ons suf. Het 'I Ijc Nederlandse Snorrenclublied' verwijst iji nostalgie naar die periode. Het refreii hi gint zo: e -We hebben een grote snor, een h« n grote snor, 'n pronkstuk onder oi neuzen I -Eerst ging het wel wat traag maa 'd groeit-ie gestaag -De snorren fier omhoog is onze oi -De snorrenkam en snorrenkom d(kc wat ons boeit -En 's morgens voor de spiegel kijke ie is gegroeid Midas Dekkers had het geschreven ki hebben. „Ik heb er jaren over gedaan voordat mijn snor zichtbaar was, di denk er niet over hem af te scherei gi Dick Hofland ;s Een Vietnamese man die al 31 ja oc niet meer naar de kapper is gevi id wil een vermelding in het Guinn»< Book of Records omdat hij de lai haren ter wereld beweert te heb Tran Van Hay's haar is 6,2 meter ik De afgelopen zeven jaar is Hay's I1 1,2 meter gegroeid. Zes jaar gelede heeft hij het voor het laatst gewass 01 Hay draagt zijn haardos opgerold in 'z' sjaal. Het huidige record voor de langste >0 ren werd in 1997 gevestigd door Hoo Si uit Thailand, wiens haar toen een len van 5,15 meter had. Foto: AP/Thanh f Voetbal en God moeten ook wel innig zijn verstren geld, want nergens wemelt het zo van de gevallen engelen en valse profeten. Francesco Totti is een gevallen engel, de gevleugelde fluim is godbetert geboren in Rome zelf. Typisch geval van een valse profeet is onze Dick. Zijn troost is: hij is niet de enige, we zijn het met ons zestien mil joenen. Alleen hem echter wacht een deerlijk lot. Hij wordt genadeloos uit de herberg met zwembad en vijf sterren verdreven. Weg met deze Haagse doedelzak. Opdat gerechtigheid geschiedde? Welnee, Dick is de klos, het nukkige lam dat boet voor het ongeloof in de wereld. Naast valse profeten zijn er de mar telaren. We kunnen een martelaar voor God en voetbal dus, eren door bijvoorbeeld een eiland naar hem te noemen. Dat is gebeurd. Rob beneiland heet het, verbannings oord met langjarige ervaring; zeer geschikt voor Dick en de andere zestien miljoen coaches. Heilige Arjen, bid voor ons.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10