Uitzetten uitgeprocedeerden wel 'inhumaan' Pilaren Koornbrug aangetast door houtrot STUDIE EN BEROEP ABONNEE, 1." R1 REGIO Derde Rembrandt Gala weer in Huis ter Duin Zoektocht naar 263 nieuwe parkeerplaatsen in Leidse Stevenshof Picknick in buurtcentrum Celstraf geëist tegen seksuele sadist Leidsch Dagblad Slachtoffer mishandeling wordt opnieuw verhoord OQZ Leidsch Dagblad idcojjege wellantcollege 'er Aar: weer cheid van ëen gemeester linerva bouwt elfabriek erink bezoekt jerdjarige •Burgemeester Lenfe- joekt morgenochtend iw Hollebeek-Lek, die ihonderd jaar is gewor- is geboren in Leiden en sindsdien altijd ge- Volgens haar zoon haar hoge leeftijd te aan haar wilskracht, jpline en een strak le- troon. (advertentie) lenbrokjes ix nerk, zak 2 kg ,15 voor e dag dierendag RANZIJN tuin dï«r ilemorgen! it een krant. r" s nu Leidsch Dagblad 1 'e ochtend en ontvang' erste 2 weken gratis! I, ik neem een vast ialabonnement en ontvang •te 2 weken gratis! dien spaar ik als vaste makkelijk (en snel) voor korting op een origineel jj| m Bros. ontbijtservies! B.v. ial: ag{ amatisch 56,20) acceptgiro 56.70) ig; kin inS pro' 1 [lening: bij automatische Incasso. He bon op in een ongel naar Leidsch Dagblad, fcS'ÏTSSiU ook 0800-1711 (gratis) of surf "'.loidsohdflgblad nl. (Deze aan- geldig tot 31 december 2004). 3 Dzgblad gaat zorgvuldig om met Segevens In hot colofon van do g]l «ft u nadere informatie aan. wereld, mijn krant. nel; cidsch ^Dagblad LEI DE dinsdag 22 JUNI 2004 door Robbert Minkhorst leiden - Het uitzetten van uitgeproce deerde asielzoekers gebeurt - ondanks beloftes - wel degelijk op onmenselijke wijze. Dat schrijven de raadsleden Hil- de Jansen (PvdA) en Anton Dronkers (GroenLinks) in een open brief, na een bezoek aan een 'Leidse' asielzoeker. Hij zit vast in het uitzetcentrum op Rotter dam Airport, in afwachting van een uitspraak over zijn uitzetting. Jansen en Dronkers zijn actief voor het comité 'Leiden tegen uitzetting'. Als de man in het centrum naar bui ten mag, loopt hij in een kooi. Als hij zijn advocaat ontvangt, kan dat niet in afzondering. „Schandelijk, onmen selijk, onvoorstelbaar", melden de twee raadsleden uit Leiden over de behandeling van de Sudanese vluch teling Tariq Saeed Mohammed. Saeed Mohammed is een van de 58 Leidse asielzoekers naar wiens zaak minister Rita Verdonk van asielbeleid nog kijkt. Een Haarlemse rechter ver bood in een tussenvonnis verlopig zijn uitzetting, waarmee die ternau wernood werd voorkomen. De vlucht naar Sudan was al geboekt. Zijn ar restatie begin juni was 'een foutje'. De Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) heeft zijn excuses aan geboden na bemoeienis van het stadsbestuur van Leiden, zijn advo caat en de rechter. Die actie bezorgde daardoor de overige 57 uitgeproce deerden een voorlopig pardon. „Minister Verdonk heeft burgemees ter Henri Lenferink toegezegd de 58 uitgeprocedeerden niet zomaar uit te zetten, maar ook voor hen op zijn minst een fatsoenlijke terugkeer mo gelijk te maken", schrijven Jansen en Dronkers. „Deze toezegging en haar uitspraken in de Kamer en in de pers over de omstandigheden in terug- keercentra zijn een wassen neus ge bleken. Verdonk kan ons nog meer vertellen over de omstandigheden in deze centra. Wat Tariq nu meemaakt, is deportatie." De Sudanese dichter en journalist werd ruim twee weken geleden opge pakt en overgebracht naar een cel van het Alphense politiebureau. „Hij was doodsbang voor wat hem te wachten stond. Gelukkig had een huisgenoot zijn arrestatie gezien. Hij waarschuwde Vluchtelingenwerk Lei den. Op woensdagochtend 8 juni is Tariq om zes uur van zijn bed ge haald en naar Schiphol vervoerd, waar het vliegtuig op hem wachtte." Uiteindelijk belandde de Sudanees, die al jaren in Leiden woont, op Rot terdam Airport. Eind vorige week kreeg hij bezoek van Jansen en Dron kers. Zij vergelijken de omstandighe den in het terugkeercentrum met die van Guantanamo Bay terwijl mensen als Saeed Mohammed 'niets hebben misdaan'. „Hun enige misdaad is ho pen op een toekomst in ons toleran te, gastvrije Nederland." Het ministe rie van justitie kon gisteren geen re actie geven op de beschuldigingen. „Wat wij hebben aangetroffen, over treft onze bangste vermoedens", schrijven de politici. „Tariq zit opge sloten in een streng bewaakte gevan genis. Hij mag slechts een keer per week bezoek ontvangen en alleen on der toezicht. Hij geeft aan dat er nau welijks asielzoekers zijn, maar dat hij tussen mensen zit die, naar zijn me ning, daadwerkelijk iets hebben mis daan. Hij verblijft in een kleine cel." Advocaat Jos Hemelaar uit Leiden vult aan dat in een aantal cellen geen daglicht komt. Ook is er het voortdu rende lawaai van vliegtuigen. Dat is wel erg confronterend, vindt hij. Sa eed Mohammed wordt gezocht door de Sudanese veiligheidsdienst. In het land woedde tot voor kort een bur geroorlog. Strijdende partijen sloten onlangs een voorlopig bestand. Dui delijkheid over zijn lot in Nederland krijgt de asielzoeker waarschijnlijk woensdag. Beschadigingen kunnen volgens expert goed worden aangepakt door Rody van der Pols leiden - De pilaren van de Koornbrug in hartje Leiden zijn aangetast door zwammen. Dat heeft een in houtaantasting ge specialiseerd bedrijf geconsta teerd tijdens een onderzoek van de brug over de Nieuwe Rijn. Het verrotte hout moet waar schijnlijk vervangen worden door zogenaamd 'epoxyhars'. Houtrotzwammen worden ver oorzaakt door de langdurige in werking van vocht. „Waar schijnlijk een verflaag die niet goed heeft gedekt, waardoor je lekkages krijgt", zegt M. van Zutphen, technisch adviseur van het in houtaantasting ge specialiseerde bedrijf Van Lier- op uit Alphen aan den Rijn. Het bedrijf werd door de gemeente ingeschakeld nadat schilders tijdens een verfbeurt consta teerden dat de houten pilaren van de brug op sommige plek ken zijn aangetast door houtrot. Door middel van proefboringen en het verwijderen van houtschilfers is de mate van verrotting onderzocht. Dit is de oorzaak van de 'beschadigin gen' die momenteel de Koorn brug ontsieren. „Een aantal pi laren is slecht, met name aan de onderkant", concludeert Van Zutphen. „Maar het is ook weer niet zo ernstig dat de brug op instorten staat." De houtrot kan volgens de technisch adviseur goed aange pakt worden met behulp van 'epoxyhars'. Met deze syntheti sche stof kunnen de plekken die door zwam zijn aangetast, worden opgevuld. In het hout aangebrachte glasfiber staven - Een aantal pilaren van de brug is slecht, met name aan de onderkant. Foto: Henk Bouwman waaraan de epoxyhars zich hecht - zorgen bovendien voor extra versteviging. Nadat een verflaagje is aangebracht, zijn de gerepareerde stukken niet meer te onderscheiden van het ze techniek is dat het gezonde hout zoveel mogelijk wordt ont zien. De gemeente wacht nog op de precieze uitkomsten van het onderzoek. Aan de hand daar- gezonde hout. Voordeel van de- van wordt besloten welke stap pen er worden ondernomen om de brug te restaureren, laat een woordvoerder weten. De laatste grondige opknap beurt van de monumentale Koornbrug dateert uit 1992. Toen werd de brug - die in 1443 leiden - De jaarlijkse picknick in de Kooi werd gis termiddag gehouden in het buurtcentrum aan de Driftstraat. Kinderen en ouders genoten van voed sel en diverse acts. Het evenement maakte onder deel uit van het TamTam-festival en werd medege organiseerd door Kleurrijk Leiden-Noord en peuter speelzaal Het Plaktheater. Foto: Henk Bouwman door Robbert Minkhorst leiden - Een speurtocht door de Leidse Stevenshof naar - brood nodige - extra parkeerruimte heeft voorlopig 263 potentiële parkeerplaatsen opgeleverd. In samenspraak met de wijkraad en de bewoners wil de gemeen te die in de komende periode aanleggen. Het tekort aan ruimte voor au to's in de wijk is de grootste er gernis van bewoners. De wijk is in de jaren '90 gebouwd met de strenge norm van 0,8 auto per huishouden. Al jaren worden auto's illegaal op stoepen, pleintjes en groenstroken ge parkeerd, met boetes tot gevolg. De gemeente heeft inmiddels erkend dat in de wijk te weinig plaatsen zijn. Voorzitter Tim van Houten van de Wijkraad Stevenshof, oud raadslid voor de SP, verzekert dat het probleem niet 'met een paar grote terreinen' wordt op- den haagleiden - Tegen een 44-jarige seksuele sadist, die twee studentes in Leiden telefonisch bedreigde met gewelddadige verkrachting, is gis teren bij de Haagse rechtbank 32 maanden ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaar delijk geëist. De afgelopen zes jaar zou de man tientallen stu dentenhuizen hebben gebeld, om vrouwen tele fonisch lastig te vallen. Daarbij ging de man altijd min of meer op dezelfde manier te werk. Zo in troduceerde hij zich bij zijn slachtoffer als een werknemer van een aannemersbedrijf. Zijn colle ga zóu tijdens een klusje in het studentenhuis per ongeluk de sleutels hebben meegenomen, zo maakte hij de vrouw wijs. Maar wat aanvankelijk leek op een normaal telefoongesprek, ontaarde voor de slachtoffers al snel in een regelrechte nachtmerrie. De verdachte liet weten dat hij zich met een mes in het gebouw bevond. Als de vrou wen geen antwoord gaven op zijn seksueel getin te vragen, zou hij hun kamer inkomen en ze 'zonder condoom verkrachten.' De politie kwam de man op het spoor, toen een van de Leidse studentes onmiddellijk na het be dreigende telefoongesprek op 27 oktober vorig jaar in paniek het bureau belde. De politie wist het telefoonnummer van de verdachte te trace ren en besloot zijn gesprekken af te tappen. Het bleek dat de verdachte de telefoonnummers van studentenhuizen op het internet opzocht. Waar schijnlijk belde hij met studentes door het hele land. Volgens de rapporten van de psycholoog en de psychiater is de verdachte een seksuele sadist. De deskundigen achtten de kans groot dat de man doorgaat met zijn gedrag, als hij niet wordt be handeld. De rechtbank in Rotterdam wil dat de reclassering ook een rapport over de verdachte schrijft. Het vonnis zal daarom zeker nog drie maanden op zich laten wachten. den haag/leiden - Het ver meende slachtoffer van een reeks gruwelijke mishandelin gen in een woning aan de Bili- tonstraat in Leiden wordt bin nen twee maanden nog eens verhoord door een onderzoeks rechter. Dat heeft de Haagse rechtbank gisteren besloten. De man zou door een viertal man nen tussen de 21 en 42 jaar uit Leiden en Oegstgeest volgens het Openbaar Ministerie (OM) bijna de dood in zijn gejaagd. Het viertal bewerkte hem op 21 december volgens het OM met allerhande harde voorwerpen. Ook zou hij met gebalde vuis- leiden/noordwijk - De derde editie van het Rembrandt Gala wordt op 6 november in Grand Hotel Huis ter Duin in Noord- wijk gehouden. Het evenement - bedoeld om geld in te zame len voor het Rembrandtjaar dat in 2006 in Leiden plaatsheeft - wordt onder meer opgeluisterd met een Joop van den Ende- musicalshow en een optreden van de Canadese sopraan Hélè- ne Guilmette. Al 51 van de 60 beschikbare tafels zijn verkocht. In de aanloop naar de viering van de vierhonderdste geboor tedag van de beroemde Leidse schilder wordt ieder jaar een gala gehouden. Met het geld moet Leiden in 2006 als Rem- brandtstad op de kaart worden gezet. Net als tijdens de laatste editie van het gala zullen ook nu vei linghuis Christie's en Theo Lau- rentius weer een rol spelen. Te vens is er een expositie met werken van bekende Leidse schilders, onder wie Casper Faassen. De sopraan Hélène Guilmette die tijdens het diner optreedt, won onlangs de twee de prijs op het Koningin Elisa- bethconcours. Ook in 2005 en 2006 zal Huis ter Duin als decor van het gala fungeren, werd gisteren tijdens een persconferentie bekendge maakt. Dit ondanks de kritiek die vorig jaar kwam op de keu ze voor een locatie buiten Lei den. Alleen het eerste gala werd in Leiden zelf - in Groenoord Plaza - gehouden. De keuze voor Noordwijk heeft geen ne gatieve invloed op de kaartver koop: ook voor de edities van 2005 en 2006 is al een kwart van de tafels verkocht. i Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch ^Dagblad is gebouwd en in 1825 een overkapping kreeg - onder meer van nieuwe bestrating voorzien, omdat de oude ste nen poreus waren geworden. Onlangs nog heeft de brug een nieuwe verflaag gekregen. gelost. Hij meldt dat 'overal in de wijk ruimte is gevonden'. „Het gaat om heel veel straten, waar steeds twee of drie plek ken bij kunnen komen." Daarmee volstaan meestal vrij eenvoudige ingrepen in de be strating, zegt Van Houten ver der. Volgens hem gaat er ook weinig groen verloren. „Dat is dan meer in de trant van een zandheuvel met een struik er op." Waar alle plekken komen, wordt vanavond getoond aan de bewoners. De Wijkraad heeft een inspraakavond uitgeschre ven over het plan van de ge meente. De verzameling van parkeerplekken is al een resul taat van overleg tussen de wijk en de gemeente. Buurtbewo ners konden zelf plekken aan dragen - en dat hebben ze ook gedaan. Op basis van die sug gesties is een herinrichtings plan voor de Stevenshof opge steld. Speciaal voor als abonnee van Leidsch Dagblad, hebben wij maar liefst 6 weken lang aantrekkelijke zomerse aanbiedingen. Zo kunt u er tijdens de vakantie extra voordelig op uit! Daarnaast maakt u als trouwe abonnee wekelijks kans op gratis toegangskaarten voor attractieparken en musea. Deze week vindt u de eerste pagina Abonnee Zomervoordeel in de krant! Mijn wereld, mijn krant. (advertentie) ten zijn geslagen. Het viertal zou hem naar de keuken van de woning hebben gesleept, hem bij de keel hebben beetgepakt en het uiteinde van een gas slang in zijn mond hebben ge bracht. De Leidenaar overleefde de martelingen, maar volgens het OM was dat niet aan de ver dachten te danken. Ze werden alle vier gedagvaard voor po ging doodslag. De zaak werd gisteren verder niet inhoudelijk behandeld om dat de psychiatrische rapporten over de mannen nog niet waren afgerond. De zaak wordt nu op 30 augustus behandeld. Het evenement in de regio voor Studie, Opleiding, Branche, Beroep, Werk, Imago, Reïntegratie en Business to Business mrsdeel Iname: Voor informatie over bei OGZ, Rian Ramaekers T: 040 - 297 94 94 E: rianOogz.nl of voor media informatie: HDC Media, Personeel Accountgroep T: 075 - 681 36 77 E: pagOhdc.nl g,,c£arc II ROC® lelden

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1