emie voor Ttrek komt dubbele IETS Hoofd Advocaat op het hakblok Heilige koe gezegend op weg DAG >r uitgeprocedeerde asielzoeker ■Qaeda dreigt met ithoofding gijzelaar KPN verlaagt tarief sms-je naar 9 cent Wonen OPGERICHT 1 MAART 1860 maandag 21 JUNI 2004 SPRINTERS 072-5196868 in de wolken is weer bespreekbaar Urban Culture ook in Leiden populair Heddy Boers wint zonder setverlles op 'eigen' Unicum Een paar buien IJ 17/19 wzw Goedemorgen! Wat een krant. Proef nu Leidscli Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9.75 den haag/anp - Telecomcon- cem KPN heeft de prijs voor het versturen van een sms-bericht bij het merk Hi Prepay verlaagd - naar van 23 naar 9 cent. De A concurrentie houdt zich voor- f alsnog gedeisd. Geen van de i| grote aanbieders heeft nog ge- reageerd. De meeste grote spe- K Iers op de markt zeggen al re- ctaÜBf gelmatig aanbiedingen voor de abonnee's te hebben. De markt voor mobiele telefonie groeit nog steeds. Vorig jaar ging er 5,4 miljard euro in om. Eind vo- j Ja> lk ontvlnï rig jaar waren er 13,1 miljoen 4 weken ï&ng Leidsch Dagblad mensen met een mobiele tele- 1 voor maar 9.75. Dat is nog geen foon. Van de totale omzet van °-41 p®r 5,4 miljard euro ging slechts J Naam: 192 miljoen om in sms en an- Adres dere datadiensten als mms (het 1 versturen van plaatjes). 1 PoatcodeisL J Plaats: I TBlefoon: (advertentie) 1 Geboortedatum: I e-mail: I Stuur dezo bon op in een on gefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. Tn Afdeling lezersservice. Antwoord- I nummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of aurf naar www leidschdagblad.nl. (Deze aan- I bieding la geldig tot 31 december 20O<). 8 I Leidach Dogblad gaat zorgvuldig om W met persoongegevens In hot colofon van - do krant treft u nadere informatie aan i Mijn wereld, mijn krant. j Leidsch Dagblad Een teleurgestelde Oranje-supporter laat zijn tranen de vrije loop na afloop van Nederland-Tsjechië. Arjen Robben krabde zich nog maar eens op het hoofd, gisteren na de trai ning in Albufeira. Bondscoach Dick Advocaat lijkt te willen zeggen: tsja jongens, gegokt en verloren. Foto's: Capitol Photos/Gerald van Daalen en ANP/Marcel Antonisse espinho-albufeiro/gpd - Een dodelijke wissel is meestal do delijk voor een bondscoach. En dus sprongen de media hem li ve op tv in de nek. Vooraf hoop ten velen eigenlijk dat Advocaat tijdens een persconferentie, giste ren in een partytent in Albufeira, meteen zijn ontslag zou indienen. 'Bondscoach stapt tij dens EK op', dat is nog EQ5 eens een verhaal. Maar HHI Advocaat moest hen te leurstellen. „De vraag of ik nog wel op mijn plaats ben als bondscoach is nu niet aan de orde. Nu nog niet." De KNVB heeft nog steeds het volste vertrouwen in de veelbe- kritiseerde bondscoach. „We staan nog steeds volledig achter hem", zei Henk Kesler, direc teur betaald voetbal van de KNVB, gisteravond op Radio 1. „Ik heb de indruk dat in Neder land een beeld ontstaat dat er iemand moet sneuvelen voor de nederlaag tegen Tsjechië. Maar de I KNVB doet daar niet nlll aan mee. Tijdens een I groot toernooi doen we I sowieso nooit uitspra- I ken over het functione- 1 ren van de technische HHI staf." Het was gistermiddag een onvoorstelbaar trieste be doening tijdens de training van Oranje. Teruggekeerd uit Aveiro verzamelde de Nederlandse sportpers zich om de harakiri van Dick Advocaat mee te ma ken. Het ging uiteraard alleen over 'de wissel'. Robben eraf, Bosvelt er in. De kleine generaal oogde gisteren als Napoleon op het einde van de slag bij Water loo. Advocaat weet dat hij ver loren is, maar was wel zo dap per in de tent te verschijnen. „Want weglopen heeft toch geen zin." Het zat Advocaat zaterdag in de wedstrijd tegen de Tsjechen ook niet mee. Laat-'ie Oranje eindelijk aanvallen, wordt er uit veertien kansen maar tweemaal gescoord. In de allerlaatste mi nuut had Van der Vaart ook nog 3-3 kunnen maken. Zijn over weging om Robben te wisselen, legde hij ook nog maar eens uit: de Tsjechen hadden een man meer op het middenveld, daar moest wat aan gebeuren. En Robben had al drie maanden niet meer gespeeld. Nee inderdaad, gaf Advocaat toe, er was geen enkele fysieke aanleiding om hem van het veld te halen. En tsja, normali ter is het een logische wissel om de greep op het middenveld te rug te krijgen en de wedstrijd te controleren. We stonden ten slotte met 2-1 voor. Maar uiteindelijk gaf Dick Ad vocaat het ronduit toe: „Het was mijn beslissing en het leek me een goede wissel. Maar ach teraf was het geen gelukkige." Zie verder de sportpagina's Portugal naar tweede ronde Lissabon - In groep A van het Europees Kampioenschap voet bal plaatste Griekenland zich gisteravond voor de kwartfinale ondanks een 2-1 nederlaag te gen Rusland. Portugal, dat in de openingswedstrijd van de Grie ken verloor, versloeg Spanje met 1-0 dank zij een doelpunt van Nuno Gomes. Het organi serende land gaat als groeps winnaar verder. Spanje is, net als Rusland, uitgeschakeld. Zeven op de tien Nederlanders van 6 jaar en ouder hebben za terdagavond Nederland-Tsje chië bekeken op televisie. Van de 10,1 miljoen mensen keken 6,6 miljoen personen thuis. Caféverbod voor lastige drinkers londen - De Britse minister van Binnenlandse Zaken David Blunkett gaat harde maatrege len nemen tegen drankmis bruik. Blunkett wil landgenoten die herhaaldelijk zijn veroor deeld toegang tot horecagele genheden verbieden. Blunkett wil iedere Brit die binnen een jaar drie keer voor drankmis bruik is veroordeeld voor een periode van drie jaar uit hore cagelegenheden met een drankvergunning weren. Politie in bezit 70.000 nummers athene - De Griekse politie is in het bezit gekomen van de tele foonnummers van meer dan 70.000 bezoekers van prostitu ees. De nummers, opgeslagen op computers, kwamen aan het licht door het oprollen van een illegaal prostitutienetwerk in de hoofdstad Athene. Volgens schattingen bezoekt circa één miljoen Griekse mannen per jaar een publieke vrouw. In Griekenland wonen in totaal elf miljoen mensen, 3,5 miljoen mannen zijn tussen de 15 en 64 jaar oud. Supporters kopen retourticket Advocaat Op de camping in het Noord- initiatiefnemers, „Het geld dat Portugese kustplaatsje Espin- ho is een actie op touw gezet om de bondscoach naar huis te sturen- Direct na het verlo ren duel tegen Tsjechië werd geld ingezameld om een vlieg ticket voor hem te kopen. „De mensen hebben dolenthousi ast gereageerd. Binnen drie minuten hadden we het geld bij elkaar", aldus Johan de Laat uit Tilburg, een van de overblijft willen we overma ken naar de Johan Cruijff- foundation." Het ticket is inmiddels ge boekt. Morgenmiddag om 12.35 uur is een plaatsje voor Advocaat gereserveerd op een vlucht van Virgin Express van uit Faro. Op de vlucht TV 541 kan hij inchecken. „Hij heeft alleen een paspoort nodig", zei De Laat. (advertenties) iag/anp - Asielzoekers die 1 minstens drie jaar zijn en - ig Nederland willen verla- innen ruim 2300 euro Ij ijgen, het dubbele van wat frtoe voor staat. Dat ninister Verdonk van felingenzaken besloten. IF jast krijgen ze het ticket eventuele verscheping Ijl lisraad vergoed. Een ge- ■j iet twee kinderen heeft op een vertrekpremie van oer 6000 euro. Minister ik zei dat gisteren in het l-Joumaal. De regeling s alleen voor asielzoekers V' sr onder de oude vreem- mwet zijn gekomen, dus 1 april 2001. Daarvan n er de komende tijd on- jjr 26.000 het land uit. Een laarvan is al uitgeproce- maar het merendeel zit een procedure. Die laat- legorie kan ook gebruik 1 van de regeling als zij ken. Asielzoekers die al F vrijwillig terug zijn gegaan naar hun land van herkomst, kun nen niet met terugwerkende kracht een beroep doen op de regeling. Voor uitgeprocedeerden geldt dat zij alleen in aanmerking ko men voor de premie als zij in de eerste fase van hun vertrek vrij willig meewerken. Doen ze dat niet, dan wordt het vertrek voor hen geregeld en vervalt het recht op de premie. De precieze bedragen zijn 2320 euro voor een volwassene al leen, 6050 euro voor een gezin met twee kinderen en 965 euro voor elk volgend kind. Verdonk zei verder nog voor Radio 1 dat ze het advies van de commissie-Franssen over de taaleis voor inburgeraars zal overnemen. Die houdt volgens de bewindsvrouw in dat men sen die in Nederland komen wonen, net zo goed Nederlands moeten kunnen spreken als de gemiddelde Nederlander En gels spreekt. 1 COMMENTAAR F ADVOCAAT f b nederlaag tegen West- land in 1974 en de fatale ty-reeks vier jaar geleden lKi pn land tegen Italië in de finale van het EK, heeft de |(jlq landse voetballiefhebber nieuw trauma bij; de wis- an Arjen Robben. Verant- elijk voor de onvergetelij- onvergeeflijke blunder te- Isjechië was een man die al liet meer verantwoordelijk 'te zijn voor het Neder- elftal, bondscoach Dick aal .jta andere bedrijfstak zou )|lifwalkende beleid al voor ^jKin Portugal tot hebben ge- maar de KNVB aartstwijfelaar en verlengde jn contract tot H het WK in land over twee jaar. Dat hij waarschijnlijk niet uit. 9 fit voor de hand dat Advo- 'i| terugkeer in Nederland, Pijnlijk donderdag al, rblntenis inlevert Ten- dat is te hopen, it nam zaterdagavond issing waarvoor de trai- een campingelftal zich 'amen. Robben wisselen elfde als Cruijff in zijn (tijden naar de kant halen, leten Bosvelt voor hem tvallen, leidde in miljoe- ":amers tot verbijste- oud-Feyenoorder kon 'po van de wedstrijd niet 'ed, de Tsjechische ve dette, kreeg plots de vrijheid om de wedstrijd naar zijn hand te zetten. Nederland speelde eindelijk weer eens een goede wedstrijd. Juist dan doet het pijn dat een trainer, uit angst de greep op de tegenstander te verliezen, de an gel uit zijn eigen ploeg haalt; zo genaamd omdat Robben niet okselfris meer was. De praktijk was dat de Groninger lucht had voor tien. De angstige Advocaat wilde zich aanpassen aan de te genstander in plaats van uit te gaan van eigen kracht, anders had hij Overmars wel ingezet Advocaat heeft als coach steun van drie gekwalificeerde trai ners, onder wie Wim van Hanegem en Jan Wouters. Als voetballer waren zij persoonlijk heden die geen conflict schuw den, maar zaterdagavond on dernamen zij niets om hun baas tot de orde te roepen en Oranje van de ondergang te redden. Zij zijn dus niet de geschikte op volgers van Advocaat Co Adri- aanse is dat wel, maar de KNVB durft het niet aan met de con troversiële trainer die Advocaat onlangs fel attaqueerde over zijn laffe speelwijze. Het is armoedig dat er waar schijnlijk een buitenlandse coach aan te pas moet komen om de Hollandse School in ere te herstellen. Fred Segaar zender al-Jazeera, die de bood schap van de beweging gister avond uitzond. De ontvoerders eisen van de Zuid-Koreaanse regering binnen een etmaal de belofte dat Seoul afziet van de geplande troepenuitbreiding in Irak. Ook willen de kidnappers dat Zuid-Korea de troepen te rugtrekt die al in Irak zijn gesta tioneerd. In de video was een banier te zien met de naam van de groep Jama'at al-Tawhid. Deze bewe ging wordt geleid door de al- Qaeda-topman in Irak, al-Zar- qawi. De groep onthoofde be gin mei al de Amerikaan Nick Berg. Een andere Amerikaan was vrijdag door leden van de Saudische tak van al-Qaeda op dezelfde manier gedood. Seoul had zijn onderdanen zaterdag nog opgeroepen Irak te mijden uit vrees voor Iraakse reacties op het besluit van vrijdag om 3000 man extra naar Irak te stu ren. ■door Nancy Ubert oegstgeest - Tientallen auto's zijn zondagochtend gezegend door pastoor Jaap van der Bie en diaken André van Aerle van de Wïllibrordkerk in Oegstgeest. „Maar dit betekent niet dat u de internationale reis- en krediet brief kunt thuislaten", waar schuwde Van der Bie zijn paro chianen. Wie zijn vervoersmid del liet zegenen, kreeg een magneetje met de afbeelding van Christoffel mee. De be schermheilige van het verkeer kan als extra passagier mee op vakantie. Van Aerle en Van der Bie willen een aantal 'vergeten' katholieke rituelen in ere herstellen. Het zegenen van vervoersmiddelen hoort daarbij. „Dit gebruik is in de Hollandse provincies in de loop der jaren weggerationali- seerd", gaf Van Aerle na afloop van de plechtigheid aan. „In Brabant en Vlaanderen is de traditie wel levend gehouden." Het ritueel nam ruim een uur in beslag. Op het plein voor de kerk werden tientallen auto's, fietsen en andere vervoermid delen met wijwater bespren keld. Voordat er kwistig met de kwast in het rond werd gesla gen, hadden de twee geestlijken in de openlucht een speciaal gebed uitgesprokèn. Niet alleen katholieken kregen de heilwens mee. Ook een paar protestanten en een handjevol 'kerklozen' wilden gezegend met de auto op vakantie kun nen. Pastoor Van der Bie vond Pastoor Jaap van der Bie zwaait met de wijwaterkwast om weer een automobiliste en haar auto 'geze gend' op reis te sturen. Foto: Mark Lamers dat geen enkel probleem. Hij gunt de zegen ieder mens, zei hij. Motorrijders kregen een dubbele dosis van hem. „Die zijn vaak het kwetsbaarst op de weg." Voor één vrouw kwam de auto zegening net te laat. Op weg naar de kerk kreeg ze een aan rijding die haar de voorbumper van haar wagen kostte. De pas toor en de diaken namen haar auto extra goed onder handen en spraken gezamenlijk de wens uit dat de (financiële) schade verder beperkt zou blij ven. Pagina R3: 'Autozegening: geen magie, wel lekkere vette jus' id/anp/rtr/afp - Een e groepering dreigt in een in Zuid-Koreaanse ge- te onthoofden. Dat de Arabische nieuws- (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9