SPORT6 3 Wint u ditjaar de Tour? Strohalm een illusie? Si Onweer geeft lijden in Stein een gezicht Peejswee MAANDAG 21 JUNI 2OO4 ui H j 1/1 ui *t\ ui i Qi Het kan nog. Nederland moet woensdagavond winnen van Let land, terwijl Duitsland niet mag winnen van Tsjechië. Dan zijn 'we' ondanks de dramatische nederlaag van zaterdag toch naar de volgende ronde op het Europees Kampioen schap voetbal. Het kan nog, in theo rie. Maar gebeurt het ook? Gaan de B-spelers van Tsjechië hun best doen tegen een Duits elftal dat voor de laatste kans strijdt? Of spelen de vermaledijde Duitsers het weer klaar, wellicht in de laatste minuut? Wim Rijsbergen, voetbaltrainer en ex-international uit Leider dorp: „Ik begrijp nu al dat er een flink aantal Tsjechen niet meespeelt, ik denk dat dat cruciaal is. De Duit sers scoren wel niet zo gemakkelijk maar ik denk wel dat ze die wed strijd winnen. Dan kunnen wij er wel 12 inleggen tegen Letland, maar dat maakt dan weinig uit. Kortom, ik heb er een hard hoofd in. Het is natuurlijk vervelend wan neer Nederland wordt uitgescha keld en Advocaat is daar verant woordelijk voor. Maar ik vind wel dat er te veel en te gemakkelijk kri tiek op hem wordt geleverd. Vol gens mij zit Co Adriaanse openlijk te solliciteren om bondscoach te worden. En ook andere deskundi gen lopen voorop met hun kritiek op Advocaat. Maar ik hoor Phillip Cocu niet zeggen: wat een stomme pass gaf ik bij een 2-0 voorsprong. En Van Nistelrooij is toch een Eu ropese topspits? Dan kan hij de voorzet van Robben er wel inkop pen. En Van der Meyde had er ook een paar kunnen maken. Naast Advocaat zitten Willem van Hane- gem, Jan Wouters en Bert van Lin- gen op de bank. Die zullen het echt wel eens zijn geweest over die wis sel van Arjen Robbben. Alex Scholte, trainer van de landskampioen vrouwenvoetbal, Ter Leede: „Ik denk dat Nederland naar de volgende ronde gaat. Ik vind het gezeur dat de Tsjechen een paar basisspelers er niet bij hebben. Die jongens die nu meedoen, willen namelijk heel graag laten zien dat ze scherp zijn. Dat zal ook de op dracht van de coach zijn: die jon gens moeten aantonen er klaar voor te zijn. Iedereen vergeet dat de Letten het ook nog kunnen red den. Dan moeten ze winnen van Nederland. Ik denk dat Nederland het nog lastig krijgt tegen die ploeg. Ik denk dat Letland defen sief beter zal spelen dan de Tsje chen zaterdagavond. Iedereen roept mee dat het zaterdagavond zo'n prachtige wedstrijd was. Nou, ik vond het een chaos." Indra Makstenieks uit Leiden, wier beide ouders uit Letland ko men: „Ik heb best genoten van Neder land - Tsjechië. Het was een leuke wedstrijd om te zien. En ik verheug me op Nederland tegen Letland, omdat het me dan echt niks uit maakt wie er wint. Mijn beide ou ders waren vluchtelingen uit Let land. Ik ben hier in Nederland ge boren en getogen, maar zo'n wed strijd doet mij natuurlijk meer dan anderen. Letland heeft me dit EK wel verbaasd. Nederland ook wel, maar dan op een andere manier. Ik ben geen echte voetbalkenner, ze ker niet een van die zestien miljoen adviseurs van de bondscoach, maar ik vind het leuk om af en toe te kijken. Volgens mij gaat Neder land winnen, woensdag. Een bijko mend voordeel van de deelname van Letland aan dit toernooi is dat mensen nu misschien weten waar het ligt. Het gebeurt nog wel eens dat ze Letland ergens in Lapland situeren. Toetreden tot de EU hielp niet, misschien dat voetbal wel helpt." Werner Schauer uit Duitsland, te gast in Hotel Zonne in Noordwijlc „Een lastige vraag voor een Duit ser. Na zaterdag ben ik eerder ge neigd om te zeggen dat Nederland verder komt. Het duel tegen Tsje chië was de beste wedstrijd die ik in jaren heb gezien. Maar Duits land kan sich altijd steigern tijdens een groot toernooi; de Mannschaft speelt dan plotseling een stuk ster ker dan je van tevoren zou ver wachten. Ik hoop natuurlijk dat Duitsland de volgende ronde haalt. Maar zoals Nederland speelde, maakt die ploeg er eigenlijk meer aanspraak op. Ik wens ze in elk ge val veel succes tegen de Letten, en dan zullen we het aan het einde van de avond wel zien." LINKS BUITEN Bliksemlicht, regen en hagel slaan naar beneden. Het NK tri atlon lange afstand heeft iets bizars. De plotselinge kou ge selt de pezige atleten. Ver krampte lichamen, pijnlijke gri massen. Tijdens drie kilometer zwemmen, 110 kilometer fiet sen en 30 kilometer lopen krijgt het lijden in Stein een gezicht. Drie jaar geleden sloeg Stein nieuwe en vooral langere we gen in. De organisatie meende tegemoet te moeten komen aan een wens van het publiek. Meer heroïek, meer afzien, meer lij den. „De mensen willen weer met de waterslangen op straat staan," sprak race-directeur Henk Cals destijds. Dit jaar kwam de koude douche voor de deelnemers van boven en zijn de toeschouwers vooral wegge bleven. Dat laatste is tekenend voor de sport. Stein is een triatlon-bolwerk. Maar wel eentje dat kraakt in zijn voegen. De hoogtijdagen van de triatlon lijken voorbij. Steeds meer organisaties geven er de brui aan. Door een tekort aan vrijwilligers, problemen met de vereiste vergunningen of door ordinair geldgebrek. Ook Stein voelt de pijn. Het aantal inschrijvingen neemt jaarlijks af. Het zijn vooral de echte 'diehards', dertigers en veertigers onderhand, die de sport trouw blijven. „Ooit werd de triatlon be schouwd als gekkenwerk. Te genwoordig is het een sport als elke andere. De hype is voor bij," weet Dennis Geraedts, de nummer vijf in de algemene rangschikking. De Belg Gerrit Schellens (37) won voor de derde maal in suc cessie. Chris Brands, tweede in Stein, werd Nederlands kampi oen. Bij de vrouwen verraste Heieen bij de Vaate met de titel. AT uno Andrade is receptionist in het Quality 1V Inn Portns Cale Hotel aan de Avenida da Boavista in Porto. Hij houdt van voetbal en haat F.C. Porto. F.C. Porto is een bedrijf, zegt Nuno. Hij vraagt mij of ik enig idee heb welke de grootste club van Portugal is? Ik wil hem niet voor het hoofd sto ten en antivoord daarom Benfica. Nuno schudt zijn hoofd. Mis. Als Benfica het niet is, dan misschien Sporting. Weer mis. Nuno kijkt mij misprijzend aan. Dat ik dót nou niet weet. Hoort niet iedereen die zich voor voet balverslaggever uitgeeft dat ge woon te weten, zie ik hem den ken. Een laatste gok, F.C. Porto. Mijn ondervrager begint te la chen. Bijna goed, zegt hij. Maar er blijkt één club te zijn die nog groter is dan de huidige num mer één van Europa: de club van F.C. Porto-haters. Nuno An drade is één van hen. Het is nu eenmaal genetisch zo bepaald dat hij aanhanger is van Boa vista, de tiueede club van Porto. Nuno geeft toe, al trekt hij hier bij een gezicht alsof er onder zijn receptie een open riool ligt, dat ze inderdaad bestaan, sup porters van F.C. Porto. Maar de tegenbeweging is vele malen groter. Wie supporter is van een andere Portuge se club - Benfica, Sporting Braga, Setubal, Be- lenenses, Boavista, maakt niet uit welke - is au tomatisch en voor het leven lid van de Anti F.C. Porto Club. Als ik dat wil kan Nuno mij introduceren. Ieder een kan namelijk lid worden van deze club en contributie is niet vereist. Hier, zegt hij, hier zit mijn gevoel voor Boavista en hij klopt op zijn hart. De clubnaam spreekt hij uit als Bwaawiejst Woetjebolkloep. Op de dag voor de openingswedstrijd in het Es- tddio do Dragao ben ik na anderhalfuur duwen en dringen in een zweterige mensenmeute einde lijk aan de beurt om mijn perskaart voor Euro 2004 in ontvangst te nemen. Het meisje achter de balie kijkt mij vol verbazing aan. Ik vraag haar in het Engels wat haar verbazing wekt? Maar die taal is ze niet machtig. Ik vang in haar Portugese woordenstroom een woord op dat ze met extra nadruk uitspreekt. Branco? Nee, zeg ik. Ik heet Frank. Desnoods, als haar dat be ter belieft Franco. Maar ze blijft aandringen en wijstop mijn pers kaart, die ik inmiddels in ontvangst genomen heb. Daarop staat te lezen dat ik representant ben van de NOS, de publieke omroep van The Netherlands Antillens, de Antillen. Het meisje wilde maar zeggen dat ze niet wist dat daar ook blanken (branco) vandaan kwamen. Of ik echt van de Antillen afkomstig ben, wil Nuno Andrade weten. Ik leg hem uit dat dit op een misverstand berust. Als hem duidelijk wordt dat ik gewoon Nederlander ben, klaart zijn gezicht op. Hij legt mij uit dat hij behalve supporter van Boavista ook hartstochtelijk fan van P.S.V. is en weer bonkt hij op zijn hart, dat groot moet zijn. Ik hoor Nuno de naam van zijn favoriete buitenlandse club uit spreken en het is alsof ik Roma- rio hoor. „Peejswee", zegt Nuno en zijn ogen dromen weg alsof hij mij zojuist aan zijn verloofde heeft voorgesteld. Of ik ook voor Peejswee ben, vraagt Nuno. Ik leg hem uit dat verslaggever zijn en supporter te gelijk in Nederland niet geap precieerd zou worden. Ik verklap Nuno dat ik vind dat hij qua uiterlijk wel wat weg heeft van Mateja Kezman. Ik zeg dit niet om in het gevlij te komen, maar omdat dit zo is. Nuno bloost. Hij doet er alles aan en gaat zelfs met een foto van Kezman naar de kapper, zegt hij, om voor het evenbeeld van zijn voetbal held door te gaan. Kezman wil weg, zeg ik. Misschien naar Bir mingham City. Alleen al bij de gedachte krimpt Nuno ineen. „En Jaan Eesselieng dan?" vraagt Nuno mij met een gezicht alsof hij zich bij een verkeerd ant woord dadelijk in de Douro werpen zal. Die zal wel blijven, stel ik hem gerust. Maar elke dag nadien vraagt Nuno Andrade mij naar het laatste nieuws. Bang te vernemen dat ook Ven- negoor ofHesselink van club verandert. Frank Snoeks UIT HET OOG Rob Robbers (54) deed in 1980 mee aan de Olympische Spelen in Moskou. Voor de roeier van Die Leythe was dat, 30 jaar oud, meteen zijn laatste wedstrijd op het hoogste niveau. Robbers ging aan de slag als fysiothera peut en de praktijk in de Bach- straat in Leiden, die hij voert met twee anderen, is een Olympisch steunpunt in de regio Den Haag. „Na een carrière van vijftien jaar was Moskou in 1980 het laatste grote evenement waar ik aan meedeed. Daarna heb ik nog wel een beetje doorge- traind, maar niet meer met de ambitie om te kijken waar mijn grenzen lagen. De Spelen in Moskou werden door veel westerse landen ge boycot. De Amerikanen moch ten allemaal niet erheen van hun regering. Hier in Neder land liet de overheid die keuze aan de sportbonden en de roei- bond vond dat we wel naar het Oostblok konden. Dat gebied achter het ijzeren gordijn had wel iets mysterieus. We liepen wat we tegenkwamen steeds te vergelijken met het westen. Toeristen die in die tijd naar Rusland gingen, kregen bij alles wat ze deden een staatsbegelei- der mee. Bij ons was dat niet zo, maar we hadden wel het idee dat we in de gaten werden gehouden. Als we in een metro station een praatje aanknoop ten met een paar oudere Rus sen, dan kwam daar binnen de kortste keren een jongere aan wandelen die het gesprek over nam. Ik was indertijd al fysiothera peut. Ik stond op de nominatie om als fysio mee te gaan met de Nederlandse équipe. De toen 19-jarige Ronald Florijn vormde samen met drie jongens uit Rotterdam de enige mannen- boot van Nederland, de dub- UIT GESPROKEU Rob Robbers (tweede van links) tijdens de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. Foto: Archief Leidsch Dagblad Pierre van Hoe donk in Nieuw Revu: „Wat is nou een systeem? Als de rechtshalf vier keer zijn man voorbij komt, j hij een rechtsbuiten. Lukt hei hem vier keer niet, dan is hijr rechtshalf. Zo simpel is het." Eef Brouwers, communicati adviseur van Dick Advocaat} E de Volkskrant: „Een advies is maar een advii En welk advies ik geef moeti borgen blijven, want sommij adviezen zijn onuitvoerbaar. De directeur van het Nedei lands Centrum voor Dopüi vraagstukken, Rens van F in Sportweek: „Ik heb zelf eens clenbuterc bruikt, via een astmatablet kalveren. Ik wilde grote spier] ballen. Maar ik kreeg er enkeL dagen lang trillende handenF van. Voor mij een reden omg op het bestrijden van dopin storten. Er wordt zoveel t, gemaakt. Douwe de Boer, directeur? het anti-dopinglaboratoriu in Lissabon, dat tijdens het dopingonderzoek uitvoert Sportweek: „Natuurlijk zie ik ook dat vo ballers sterker, sneller en grol worden. Daar moet toch iets n aan de hand zijn, denk ik da Speculeren vinden mensen li Ik ook. Ik mag het alleen niet doen. Kleiduivenschutter Hennie Dompeling in SQ: „Sommige luchtvaartmaat schappijen weigeren me nu,j tronen worden door de spon '/J rechtstreeks opgestuurd naai het land waar ik schiet, alles het geweer gaat gewoon mee door de douane. Zonder pro 'l bleem. Tegenwoordig is het zelfs: Hé Hen, ben je d'r u Oud-volleyballer Ron Zwei in De Telegraaf: „Ik was heel extreem in mijn denkbeelden en de uitvoering Na een verloren finale op hel |v WK in '95 stak Oiof van der Meulen bij wijze van sprekei vijf minuten later een sigaat ik was er drie maanden ziek Sander Westerveld, derde doelman van Oranje, in Vo bal International: „Als ik het veld opstap, doe i il, dat met een gevoel als of ik A beste doelman ter wereld bei tt Behalve die paar keer pt a jaar dat ik naast Edwin van l' Sar het veld betreed. Dan dert ik: Oké, dan ben ik maar de 'j één na beste keeper van de u11 reld. Voormalig voetbal-arbiter I rio van der Ende in SQ: „Scheidsrechter zijn is koon] dansen zonder veiligheidsnt ,j Oud-scheidsrechter John Blankenstein in SQ: „Volgens de regels moet eet muurtje op 9,15 meter van t bal staan. Ik zou zeggen: als niet snel genoeg op afstand staan, komt er gewoon nogt 9,15 bij." Voormalig wielrenner Alei - Zülle in De Volkskrant: „Spanjaarden zijn dol op u rennen: ze stonden altijd at me, hebben Van me genoten geloof niet dat dat in Zwitst land ooit het geval is gewee Hier zeggen ze: ga werken ii plaats van een beetje fietsen Arsenal-manager Arsène ger over zijn sterspeler Thi Henry, in GQ: „Soms zegje weieens dat G ty jou niet alles heeft kunnen schenken. Maar met Thierry heeft hij ons al heel belvier. Ik had al eens met ze meegetraind en toen de bond besloot dat er een reserve mee moest, vond ik dat veel leuker dan erheen gaan als fysiothera peut. Ik was maar reserve, maar Ronald draaide niet zo lekker en zo kwam ik in de boot te recht Hij heeft dat later natuur lijk ruimschoots goedgemaakt door goud te halen met Nico Rienks. Na 1980 ben ik een paar keer in het begeleidingsteam van de roeibond naar grote toernooien meegegaan. Langzamerhand rol je dan het coachen in. Het is altijd leuk om iets te verzinnen waardoor die boot harder door het water kan gaan. Zo heb ik ook mijn vrouw ontmoet, Jos Compaan, die brons haalde op het WK in Nottingham in 1986. Ik was daar haar coach. In de fysiopraktijk zit ook Jan Klerks. We waren vroeger al clubgenoten bij Die Leythe. Hij is bij de roeibond terecht geko men, hij is nog steeds bonds- trainer. Wij zitten nu eenmaal al een hele tijd in het wereldje, dus kregen we al veel sporters binnen die behandeld wilden worden. Zo zijn we door NOC/NSF aangewezen als Olympisch steunpunt. Ik doe nu verder niets meer aan roeien. Dat heb ik langzamer hand afgebouwd. Ik heb een tijdje de senioren-B begeleid, dat is een soort jong oranje, tussen de 18 en 22 jaar. Je ziet dat de stap van de junioren naar de senioren enorm groot is, dat je als 18-jarige niet zo maar aanhaakt bij mensen die al veel meer trainingsjaren ach ter de rug hebben met een vol groeid lichaam. Naast jong oranje gaf ik nog cursussen voor roeitrainers. Daar ben ik nog het langst mee doorgegaan, want dat was allemaal wat mak kelijker te plannen. Maar als je een gezin begint, dan moet je daar je tijd in steken, vind ik. Ik heb nog wel contact met men sen uit die kleine roeiwereld. Kennissen van vroeger, maar niet meer met de huidige gene ratie. Er zullen er maar weinig zijn die weten wie ik ben." (advertentie) Ml Kijk in het Leidsch Dagblad van zaterdag 26 juni hoe u zich kunt metei met de ploegleiders in de Tour de Fram

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6