EK 2004 Portugal in euforie na 'gouden' doelpunt Spelen moeten even wachten in Griekenland 'Rooneymania' raast als een tornado Dick is hot LÜISSI Figo is trots op zijn ploeg Spanje opnieuw vroegtijdig uitgeschakeld in een groot toernooi door Marcel van der Kraan faro - In Griekenland stond al les vier jaar lang in het teken van de Olympische Spelen. Nu 's werelds grootste sportevene ment nog slechts twee maan den weg is, staat het plotseling in de schaduw van 's lands na tionale voetbalploeg. Heel Griekenland is in de ban van de prestaties op het EK in Portugal, waar de ploeg gister avond weliswaar met 2-1 van Rusland verloor, maar zich dank zij een ingewikkeld reken systeem van de UEFA toch de kwartfinale bereikte. De supporters in het stadion van Faro begrepen er helemaal niets meer van. Wie een wis kundige in zijn buurt had op de tribune en ook nog een Portu gees met een radio, die de boel kon vertalen, had enig benul van wat er ging gebeuren. Veel hing af van wat er een paar honderd kilometer noordelijker in Lissabon gebeurde bij de wedstrijd van het gastland te gen Spanje. Portugal won met 1-0, waar door Spanje en Griekenland beiden op vier punten bleven steken. Omdat het onderlinge resultaat (1-1) en het doelsaldo (0) gelijk waren, beslisten het aantal gescoorde doelpunten in het voordeel van de Grieken (vier om twee). Op de bank van Griekenland stierf de Duitser Otto Rehhagel duizend doden. De man die onder meer coach was van Werder Bremen, Borussia Dortmund en Bayem Mün- chen maar nu de held van de Grieken is, vroeg voortdurend hoe de situatie was. Maar de bondscoach leek er ook nau welijks uit te komen. Omdat het verlies binnen de perken bleef, ging Griekenland verder. Voor de tweede keer bleven de Grieken 'concurrent' Spanje de baas. In de kwalifica tie voor Euro 2004 moesten de Spanjaarden ook al het onder spit delven doordat de Grieken winnaar werden van hun pou le. In de Griekse hoofdstad Athene brak een gigantisch volksfeest los. De Spelen moe ten maar even wachten, alle aandacht is voorlopig gevestigd op de mannen van Rehhagel. De Russen hebben voor de zo veelste keer geen enkele rol van betekenis gespeeld op een eindtoernooi. Op het WK van 1998 ontbrak Rusland, evenals op het EK van 2000 in Neder land en Belgie. Het WK van 2002 haalde de ploeg wel, maar dat werd een sof. In Portugal moest en zou de ommekeer komen, maar meer dan een figurantenrol op een tot dusver leuk EK kwam het niet De miljardair Roman Abramovitsj trok met zijn drie superjachten in de Portugese havensteden meer aandacht dan de hele Russische voetbal ploeg bij elkaar. Pas op de valreep slaagde het kleurloze gezelschap uit Mos kou en omgeving (er zitten maar drie 'voetbalbuitenlan ders' in het team) er in om voor enig spektakel te zorgen. Bin nen een kwartier stond Rus land gisteravond op een 2-0 maandag 21 juni 2004 voorsprong tegen Griekenland. De twee Dmitri's (Kirichenko en Boelykin) van respectievelijk CS KA en Dynamo Moskou zorgden voor twee prachtige treffers. Nog voor rust had Kirichenko zijn ploeg naar 3-0 kunnen schieten en dan had het er slecht uitgezien voor de ploeg van Otto Rehhagel. De Russen bleven op twee treffers steken. Zissas Vryzas, die bij het Itali aanse Fiorentina zijn brood verdient, tekende voor het doelpunt dat Griekenland de volgende ronde binnen loods te. Lissabon - De Portugese vedet te Luis Figo was na afloop van de benauwde zege op Spanje (1-0), goed voor een plaats bij de laatste acht, trots op zijn ploeg. „De druk is bij het Euro pees kampioenschap altijd heel groot voor het thuisland. Daarover maakten wij als spe lers ons toch wel zorgen. We mogen nu heel blij en trots zijn. We hebben prachtig werk afgeleverd", zei de spelmaker van Real Madrid. Figo blikte nog even terug op de dramatische nederlaag in de openingswedstrijd tegen Griekenland (1-2). „Daarna zijn we steeds beter gaan spe len. Hopelijk kunnen we die opgaande lijn in de kwartfina les doortrekken." Bondscoach Scolari juichte mee met Figo. „Ons publiek verdient eveneens een groot compliment. Ze waren niet on ze twaalfde man, maar onze dertiende en veertiende man., Zonder de steun van de toe schouwers hadden we de kracht niet kunnen opbrengen om Spanje op 1-0 te houden." In het José Alvalade-stadion in Lissabon braken gisteren met een na het laatste fluitsignaal in de wedstrijd Spanje - Portu gal spontane volksfeesten uit. De supporters van Portugal vierden massaal feest nadat hun land zich ten koste van buurland Spanje (1-0) had ge plaatst voor de kwartfinales van het Europees kampioen schap voetbal. De spanning in het stadion van Sporting Lissabon was vanaf de eerste minuut te snijden ge weest. Na het doelpunt van in: valler Nuno Gomes, die het or ganiserende land fictief een ronde verder zou brengen, werden het geduld en de zenu wen van de toeschouwers nog meer op de proef gesteld. Het laatste fluitsignaal van de Zweedse arbiter Frisk zorgde voor een enorme ontlading. Overal in het stadion vielen mensen elkaar huilend in de armen. Op de pleinen buiten José Alvalade reden auto's toe terend rond en zongen en dansten de fans van het Portu gese elftal. Het land had een overwinning nodig om de kwartfinale te bereiken; dat die overwinning kwam, notabene ten koste van Spanje, verhoog de de feestvreugde nog meer. JReuters/Pascal Lauener vrijgesproken spugen ij on - De Zwitserse inter- lan nal Alexander Freiis vrij- 'ifp oken van spugen naar zijn nistander Gerrard van Enge- i) i Een official van de Zwit- voetbalbond liet gisteren ei! ïdat de Europese voetbal de aanklacht heeft laten 58 l Televisiebeelden van de e zender ZDF suggereer- 41 lat aanvaller Frei een fluim (richting Gerrard tijdens n oepswedstrijd van donder- kj ussen Zwitserland en En- ija d (0-3). De UEFA zag op Q elden geen onomstotelijk 0||j sen sprak Frei vrij. Hij kan (an ond dan ook meedoen in itste groepswedstrijd van Pj Frankrijk. Eerder werd bij n n ergelijkbaar spuuginci- de Italiaan Francesco Totti luels geschorst. jiKirisjenko. 0 Reuters/Michael Dalder i sjenko: snelste doelpunt ooit De Rus Dmitri Kirisjenko 6 in het duel tegen Grieken- 4 2-1) het snelste doelpunt 4 peen Europees kampi- 3 hap gemaakt. De spits SKA Moskou scoorde in inde tweede minuut. A laat doping k° aat onbestraft - De UEFA heeft do- ;n_k ïbruik van de Kroatische 1 lier Ivica Olie door de vin- is Kien. Olie reageerde po- op het verboden middel Ipresnisolone na de wed- I's] van Kroatië - Frankrijk, ■4J n hij inviel in de 73ste mi- De tuchtcommissie oor- iel ie dat Olie geen blaam trof. ld van zijn eigen begelei- itaf een pijnstiller met de I den stof gekregen voor 12 blesseerde rib. De Kroati- itbalbond kreeg daar- n boete van 6600 euro is het overtreden van de DE STAAT VAN ORANJE door Peter van Duyl Linda a velha - Als het om het verheerlijken van personen gaat, zijn ze in Engeland toch wel iets gewend maar de totale gekte die momenteel rond Wayne Rooney heerst, doet zelfs sommige Engelsen de wenkbrauwen optrekken. Na de twee goals tegen Zwitser land zijn alle sluizen opengezet en stort het hele eiland zich zonder remmingen op het nieuwe wonderkind. Na zijn goede spel tegen Frankrijk en Zwitserland waart de 'Rooneymania' als een niets en niemand ontziende tornado door Engeland. De shirts met de naam van Rooney en het rugnummer 9 zijn in Engeland ondertussen niet meer aan te slepen en ook de fanshop van Everton - de club waar de aan valler onder contract staat - beleeft hoogtijdagen. Bij de bookmakers is Rooney de to renhoge favoriet om aan het eind van dit jaar te worden ge kozen tot sportpersoonlijkheid van 2004. Deskundigen hebben bere kend dat de marktwaarde van de speler in anderhalve week tijd is verdrievoudigd, van tien naar dertig miljoen pond. Voor dat bedrag zal Everton hem overigens niet verkopen, want de club liet al weten dat een geïnteresseerde club zeker vijf tig miljoen pond (75 miljoen euro) voor Rooney zal moeten neertellen. Dat is meer dan Real Madrid drie jaar terug voor Zinedine Zidane betaalde. Tussen al die duizelingwek kende bedragen zou je bijna vergeten om wie het gaat: een doodnormale jongen uit een doodnormaal Engels arbei dersgezin, dat eigenlijk de meeste sympathie koesterde voor Liverpool, de aartsrivaal van Everton. Nadat Rooney op 16-jarige leeftijd bij die club had gedebuteerd, raakte zijn leven in een stroomversnelling die zelfs in slowmotion amper bij te houden is. Rooney verpulverde sinds zijn doorbraak het ene na het an dere record en telkens weer stond zijn prille leeftijd daarin centraal: de jongste speler die scoorde in de Premier League (dat record is Rooney overi gens alweer kwijt), de jongste voetballer die ooit voor Enge land uitkwam, de jongste die scoorde in de Engelse nationa le ploeg en sinds donderdag is hij ook de jongste voetballer die doel trof op een Europees kampioenschap. In het buitenland kijken ze met lichte verbazing naar de uitzin nige euforie rond Wayne Rooney. Natuurlijk levert de tiener verbazingwekkende prestaties, maar dat zijn status in verhouding staat tot zijn kwaliteiten wordt door lang niet iedereen onderschreven. Sven-Göran Eriksson, de En gelse bondscoach, kent echter geen twijfel. „Ik heb gewerkt met Roberto Baggio en Rui Costa, toen ze zo oud waren als Wayne nu en hij is beter. Wayne is ongelooflijk volwas sen voor zijn leeftijd." De bijna angstaanjagende po pulariteit van Rooney laat zich niet zo heel makkelijk verkla ren. Het heeft waarschijnlijk mede te maken met het tanen de rijk van David Beckham. Steeds meer Engelsen raken ervan doordrongen dat de hy pe rond Beckham eigenlijk is gebaseerd op drijfzand, steeds meer fans zijn de wat verwijfde uitstraling en de sterrenstatus van de Engelse aanvoerder zat. Rooney is in alles de tegenpool van Beckham. Hij is de gewone jongen uit een normale buurt, iemand die veel beter past bij de belevingswereld van de doorsnee Engelse voetbalsup porter. Rooney zullen we nooit terugzien in een sarong, met gelakte nagels of klipjes in zijn haar. De nieuwste ster van het Engelse voetbal kan ieders buurjongen zijn en iedereen smult ervan. Regelmatig wordt de vergelijking getrokken met Paul Gascoigne, alleen geldt Rooney als een veel stabieler persoonlijkheid. Opvallend genoeg doet de op mars van Rooney ook een an dere Engelse ster verbleken, zijn voorganger Michael Owen. De records die de aanvaller van Everton de afgelopen maanden heeft gevestigd, wa ren niet zelden in handen van de speler met wie hij nu de na tionale aanvalslinie vormt Owen is nog altijd slechts 24, maar in Portugal steekt hij schril af bij Wayne Rooney. Engelse kranten pakken breed uit met vergelijkingen tussen Rooney en Owen en daarbij komt de laatste er telkens be kaaid af. Zowel tegen Frankrijk als tegen Zwitserland werd Mi chael Owen van het veld ge haald en dat was niet omdat hij zo indrukwekkend speelde. In de Engelse pers nam Rooney het op voor Owen. „Nee, ik heb geen medelijden met hem om de simpele reden dat dat nergens voor nodig is. Het is een kwestie van tijd voordat Michael weer gaat sco ren." Tussen miljoenen Engelsen die elke realiteit uit het oog zijn verloren, is er nog slechts een enkeling die af en toe de voet op het rempedaal zet. Eén van hen is Gary Lineker, ooit zelf de nummer negen van Enge land. De vroegere ster, die nu voor de BBC werkt, verbaast zich dagelijks over de taferelen rond Wayne Rooney. „Hij presteert geweldig, maar als al le hoop is gevestigd op een jongen van achttien, komt dat op mij tamelijk wanhopig over", aldus Lineker. Dick is hotHet is een uur 's middags en in het stadion netje van Albufeira, waar Oran je al een paar weken traint, is de bondscoach van het Nederlands elftal op zondag opeens interes sant voor heel Europa, In de afgelopen dagen stonden er wel wat Portugese, soms een Tsjechische en menig maal een Duitse cameraploeg op de stoep bij het Nederlands elftal, maar na de zelfdestructie van zater dagavond heeft Dick Advocaat opeens de aantrekkingskracht van George W. Bush in oorlogs tijd. Met een beetje fantasie kun je de grote, witte tent die achter de tribune is neergezeten waar Dick heeft plaatsgenomen, ver gelijken met het Witte Huis. Dick spreekt en de wereldpers luistert, kijkt en registreert. De buitenlandse journalisten verstaan er niets van. Dick spreekt Nederlands en het wordt niet vertaald. Maar dat hoeft ook niet. De gebaren, de erger nissen en de venijnige aanvallen uit de Nederlandse media vor men prachtige televisie. De dikke Chinese journaliste BinBin slaat zelfs de handen stuk van pret. Schotse verslagge vers (Wij hebben niemand op het EK dus volgen we Dick') zeg gen de film al eens eerder te heb ben gezien. Advocaat vonden ze in Glasgow een prima vent. Maar toen de grond te heet werd onder zijn voeten, zo zeggen de Britten, was er op het elftal geen peil meer te trekken. Er is ook medelijden. Het Neder- lands elftal heeft op één avond alle harten van de neutrale voetbalfans weer gestolen. Nie mand wil dat de Duitsers door gaan naar de volgende ronde én alleen Oranje zou het verdienen om verder te gaan. Maar zo werkt het niet En zeker niet met een coach die voor de media niet meer te volgen is. Ie dereen proeft en ruikt het. Deze coach is aan zijn laatste dagen bezig. Halverwege is er onenigheid met de fotografen. Advocaat is heb zat. Hij stuurt ze weg zodat hij wat rustiger zijn verhaal kan vertellen. Het leidt tot een woe de- uitbarsting bij een van de Nederlandse fotografen. Op de achtergrond liegen de Duitse media in een nuk. De kop van het sensatieblad Bild Zeitung is al weer gemaakt. Marcel van der Kraan door Henri van der Steen Lissabon - Het EK begon voor Portugal met een sensatie, een nederlaag. Vier dagen later stond het land alsnog op zijn kop en sinds gisteravond kan het toernooi niet meer stuk. De 1-0 zege op grote buur Spanje is ge noeg om te promoveren naar de kwartfinales. Spanje promoveert niet mee. Arme Spanjaarden, arme Raul. Met hun clubs spelen ze al ja ren het beste, in elk geval meest succesvolle voetbal van Europa, met de nationale ploeg lukt nooit iets. Zij begonnen met een mooie zege, maar bleken een week later klaar. In een niet geweldige, maar meeslepende en hartstochtelij ke groepsfinale, moest Portugal winnen en mocht Spanje waar schijnlijk niet verliezen. Het pi kante scenario leverde een wedstrijd op die in het eerste halfuur iedereen de adem be nam, daarna bepaald werd door de zenuwen en op het uur een hoogtepunt vond in die ene, voor Portugal gouden goal, van invaller Nuno Gomes. Aparte aandacht ging er van de eerste minuut uit naar nieuwe, jonge sterren die hun debuut maakten in de basis op dit EK; de in Spanje als nogal sensatio neel beschouwde Fernando Torres, spits van Atletico Ma drid, en de internationaal al wat bekendere Ronaldo, reserve- rechtsbuiten van Manchester United. Beiden trokken met recht de aandacht. Torres liet zich snel kennen als een jongen met een fascineren de techniek en een fijne ver snelling. Ronaldo staat bekend als een begaafde, maar wat een kennige artiest, die per wed strijd het wereldrecord scharen maken probeert te verbeteren. Hij heeft het geluk Portugees te zijn en geen type Michels te hebben als coach. Die zou de scharensliep twee of drie keer het begrip effectiviteit voorhou den en hem vervolgens verwij zen naar de bank. Door zijn Portugese landgeno ten werd Ronaldo ook na een weer mislukte truc hartstochte lijk toegejuicht. In de tweede helft was er van Ronaldo niks meer te zien, maar toen hij er enkele minuten voor tijd af werd gehaald, kreeg hij zelfs een staande ovatie van het dol enthousiaste en stiknerveuze Portugese legioen. Torres en Ronaldo hadden pal voor rust geweldige zaken kun nen doen, beiden met een kop bal. Ze faalden, Ronaldo voor op, omdat de voorzet die hij kreeg, van Figo, het makkelijkst tot doelpunt te promoveren was. De goal die alles besliste werd niet met het hoofd gemaakt maar via een mooi, droog schot - met prachtige vooractie - van invaller Nuno Gomes. Hij ver ving in de rust de teleurstellen de Pauleta. Figo had met een assistje ook een aandeel in de goal, die wel figuurlijk uit de lucht kwam vallen. Het voetbal was steeds minder van kwali teit, omdat het duel nog ner veuzer was dan voor de rust al het geval was. Nog een gemiste, goede kop- kans viel daarna op. Raul, wel een jongen die bekend staat om een zekere koptechniek, kreeg de bal er niet in, meteen na de Portugese goal. Torres zag een doelpoging vervolgens op de paal eindigen. Aan de andere kant was er weer een mislukte, maar wel bijna gelukte koppo- ging, van Costinha, uit een cor ner. En dan nog; kopbal op de Portugese lat, bal uit Portugese doel gekopt, een kopstoot die dus wel succes had. Aan een gebrek aan spanning lag het dus niet, aan de sfeer ook niet. Portugal - Spanje, een op zich leuke maar niet levens belangrijke sportontmoeting tussen twee buurlanden, werd - meer nog in Portugal dan Span je - beleefd als een kwestie van leven en dood. Uren voor de wedstrijd werd live op televisie elke beweging van de ploeg vastgelegd; per helikopter werd de gehele busreis van trainings kamp naar stadion gevolgd. Rond en in het stadion was er sprake van een fantastische sfeer. De Spanjaarden zaten in 'eigen' vakken, maar die waren alleen gescheiden van de Portu gese door enkele in gele hesjes geklede stewards en een stukje doek. Meer was niet nodig, hier was al lang besloten dat dit EK een feest moest zijn, ongeacht de afloop. Portugees feestje na de treffer van Nuno Gomes. Foto: EPA/Nuno Veiga Die afloop kreeg zijn beslag in een kwartier waarin de grote Fi go van het veld werd gehaald en de grote Raul, zijn aanvoer der bij Real annex Spaanse wonderkind, het geloof in een goede afloop verloor, tot eigen en ieders verwondering. Weer ligt Spanje er rap uit. Portugal niet. Het zal de sfeer van het toernooi niet nadelig beïnvloe den. ie Rooney is de hoop van Engeland. [Reuters/Mike Finn-Kelcey

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3