EK 2004 Duitsland heeft het hoofd alweer omhoog i Davids beste van Oranje Heitinga moet Nedve even niet tegenkome Wie haalt nou zijn beste man uit het veldV maandag 21 JUNI 2OO4 Oliver Kahn. Foto: Reuters/Paul Vreeken Kahn vereerd in Letland porto - Het duel met Letland was een speciale wedstrijd voor de Duitse doelman Oliver Kahn. Deze week werd bekend dat de oma van Kahn een Letse was. In Letland wordt de keeper vereerd als had hij een Lets pas poort. Voor, tijdens of na de wedstrijd was er niets te mer ken van de bloedband van Kahn met de tegenstander van zaterdag. Slechts een spandoek achter het doel dat de Duitse goalie in de eerste helft verde digde, getuigde van de gevoe lens van het Letse legioen voor Kahn: 'Oli lettisches Wunder- kind'. Kahn had tegen Letland nauwelijks iets te doen, maar hij moest één geweldige red ding verrichten, toen hij oog in oog met Maris Verpakovskis kwam te staan. De goalie klem de de bal met een katachtige re actie. Vader Gattuso even naar huis lissabon - De Italiaanse inter national Gennaro Gattuso heeft het trainingskamp van zijn ploeg in Portugal voor een paar dagen verlaten. De 26-jarige middenvelder van AC Milan mag zijn vrouw en zijn pasge boren baby thuis in Italië be zoeken. Zijn echtgenote bracht gisteren een dochter ter wereld, Gabriela, het eerste kind van het koppel. Gattuso keert waar schijnlijk vanavond terug in Portugal bij de Italiaanse selec tie. Morgen speelt de Italië de laatste groepswedstrijd tegen Bulgarije. Gattuso is voor dat duel geschorst na zijn tweede gele kaart bij het EK in de wed strijd tegen Zweden (1-1). Larsson blijft international porto - Henrik Larsson wil ook na het EK Zweeds international blijven. Dat gaf de spits gisteren aan. „Mits ik een club vind die op een aansprekend niveau speelt en het nationale elftal mij nog nodig heeft", zei Larsson. De 32-jarige aanvaller, die al twee keer scoorde op het EK, keerde dit voorjaar na een af wezigheid van twee jaar terug in de Zweedse selectie. Hij ver lengde aan het einde van dit seizoen zijn contract bij het Schotse Celtic niet en is op zoek naar een nieuwe club. Berlijn - De wedstrijd is nog maar twintig minuten aan de gang, Nederland staat met 2-0 voor en in Berlijn stromen de berichten op de mobiele tele foon van de Nederlandse cor respondent binnen. Van Duit sers. 'Wat een wedstrijd!', 'Wie is die Robben?!', 'Tolles Spiel!'. Voor de Duitse voetbalfans is dit een moeilijke dag. Aartsri vaal Nederland dartelt als van ouds van aanval naar aanval. Moeilijk om toe te geven dat die arrogante Nederlanders tóch een goed team hebben. En dan die Tsjechen: die blij ken nóg sterker. 'Hoe moeten wij deze Turbo-Tsjechen ver slaan!?', wanhoopte Bild giste ren. 'Ter herinnering: de Tsje- chen zijn degenen die in een 'Giganten-Spiel' de beresterke Hollanders helemaal kapot speelden'. Toch is er hoop: 'Als de Tsjechen de helft van hun elftal rust geven en de Neder landse trainer tegen de Letten weer zo geniaal slecht wisselt'. De Wissel. Ook Duitse com mentatoren wrijven zich een dag later nóg in de ogen. Wie haalt nou zijn gevaarlijkste man van het veld? Robben, na genoeg onbekend in Duitsland, was met Pavel Nedved de beste speler. Trainer Dick Advocaat krijgt de venijnig kritische Duitse boulevardpers over zich heen. Die lacht zich krom over die 'onverklaarbare tactische blunder'. Advocaat was bij de Duitse fans al eerder het lachnummer. Geen trainer in Portugal zweet zo openlijk en zo hevig voor de camera's als de gezette Hollan der. Maar Advocaats 'doorslag gevende fout' (Die Welt) is voor het internationale aanzien van de Nederlandse trainer de doodsteek. Alleen de eigen fa lende ex-bondscoaches Berti Vogts en Erich Ribbeek werden door de Duitse media ooit nóg belachelijker gemaakt. Zowel in Duitsland als in Ne derland begint nu het 'Grosse Zittem' (Bild), het angstige af wachten. Duitsland moet de Tsjechen woensdag verslaan. Maar wie weet is Oranje zo aangeslagen dat ook Letland een te hoge horde blijkt. Met zo'n Advocaat als coach weet je het maar nooit, hopen de Duit se commentatoren. De beste wedstrijd van het toernooi tot nu toe. Daar zijn de andere buitenlandse media het wel over eens. „Een won derschoon gevecht", meldt de Tsjechische krant Nedelni Blesk gisteren. Om er voor de Tsjechische ploeg aan toe te voegen: „Jullie zijn de ware kampioenen. Dit duel had ook in 6-6 kunnen eindigen." „Nederland - Tsjechië boeide voortdurend, al zullen beide teams niet blij zijn geweest met de defensieve zwaktes die aan het licht kwamen", meldt The Times in Engeland. De come back van de Tsjechen - van 0-2 naar 3-2 - sprak in het buiten land het meeste aan. Maar de frisse start van Oranje maakte ook indruk. „Dit was de voet balhemel voor de echte lief hebber", schrijft The Observer. Het Franse sportblad L'Equipe spreekt van een historisch duel. „Niet eerder zijn twee landen er in geslaagd de toe schouwers in het stadion en de mensen achter de tv zo te boei en. Nederland en Tsjechië brachten een wedstrijd vol spanning. Het is onmogelijk om het grote aantal kansen te beschrijven." In Italië legde de Gazetta dello Sport bij de wissel van Robben een link met de handelwijze van de Italiaanse bondscoach Trapattoni in het duel van Ita lië met Zweden. „Trapattoni haalde met Cassano de beste man van Italië van het veld. Advocaat leek Trapattoni wel. In een poging in te grijpen op het veld ging in de praktijk het overwicht verloren en uiteinde lijk ook de wedstrijd." EK vandaag 20.45 uur: Kroatië-Engelan Zwitserland-Franki EURO 200? IN CIJFER GROEP D Letland - Duitsland 0-0. Scheids: Riley (Eng). Toeschouwers: 22.34; kaart: Isakovs, Asafjevs (Li Friedrich, Hamann, Frings (Duitsl. 1 Letland: Kolinko; Isakovs, St Zemlinskis en Blagonadezdins; Lobanovs (70. Laizans), Asafjevs ^2 bins; Prohorenkovs (68. Pahars) pakovskis (89. Zirnis). Duitsland: Kahn; Friedrich, Wöm» mann en Lahm; Hamann, Schneg "u Schweinsteiger), Ballack en Kuranyi (78. Brdaric) en Bobic (68 Ee door Peter van Duyl porto - Heel even hingen de Duitsers na de blamerende o-o tegen Letland als een aangesla gen bokser in de touwen. Maar met hulp van de Tsjechen, die zo vriendelijk waren Oranje omver te kieperen, stond de Duitse ploeg ook razendsnel weer over eind. De ploeg van Rudi Voller heeft de kans op de kwartfinale na dit weekeinde volledig in ei gen hand. De spectaculaire winst van Tsjechië op Nederland haalde een frisse doek over het moreel van de Duitsers. Met de rug recht en het hoofd fier omhoog werkten ze gisteren alweer een training af in hun basiskamp in Almancil, aan de Algarve. Teamchef Vóller zei gisteren dat hij 'realistisch maar opti mistisch' uitkijkt naar de laatste opdracht in poule D, het duel met Tsjechië, woensdag in Lis sabon. „We zitten in een positie dat één zege volstaat." De positieve stemming in het Duitse kamp wordt mede be paald door de wetenschap dat Tsjechië inmiddels zeker is van de volgende ronde. Vóller zei er niet op te rekenen, maar de al gehele verwachting is dat de grote Tsjechische sterren woensdag een snipperdag krij gen. Dat zou de Duitse kansen op de kwartfinale een nieuwe impuls geven. Verder houdt heel Duitsland zich vast aan de goede wedstrijd tegen Neder land. Op de persconferentie van gis teren erkende Vóller wel dat zijn ploeg tegen Tsjechië heel anders zal moeten aanvallen dan ze zaterdag tegen Letland deed. Met uitzondering van Mi chael Ballack wisten de Duit sers zich totaal geen raad met de massale verdediging van hun opponent en verloren ze zich in zinloze hoge voorzetten en aanvallen door het midden. „Ideeënloos liepen ze tegen de rode muur", sloeg de Duitse Bildzeitung gisteren de spijker op de kop. Het Duitse spel tegen Letland was werkelijk niet om aan te zien, vooral de inbreng van de voorhoede was nihil. Het ni veau van de huidige Duitse aanvallers moet Vóller - zelf Nederland - Tsjechië 2-3 (2-1). 4 i„ 1-0, 19. Van Nistelrooij 2-0, 23. K 1, 71. Baros 2-2, 88. Smicer T Scheidsrechter: Metujo Gonzalez jet Toeschouwers: 30.000. Rode kjj Heitinga (Nederland/2xgeel). Gek Seedorf (Nederland), Galések (Tsjec 1 Nederland: Van der Sar-, Stam, 0 el(j Bouma; Heitinga, Seedorf (86. V Vaart), Cocu, Davids en Van Brom ie Van der Meyde (79. Reiziger), Van or rooij en Robben (59. Bosvelt). Tsjechië: Cech; Grygera (24. Ujfalusi, Jiranek en Jankulovski; Pi Galések (62. Heinz), Rosicky en li erf Baros en Koller (75. Rozehnal) ez in GROEP A Rusland - Griekenland 2-1 (2-1). jenko 1-0, 17. Boelikin 2-0, 43. w 1. Scheidsrechter: Veissiere (Fil schouwers: 28.000. Gele kaart: Ml Radimov, Sjaronov, Anijoekov, I Alenitsjev (Rusland), Vrizas, C" kenland). Rusland: Malafejev; Jevsejev, Sj (56. Sennikov), Boegajev en A Kanaka (46. Semsjov), Radimov jev en Goesev; Boelikin (46. Sitsj risjenko. Griekenland: Nikopolidis; Seitaridl is, Delias en Venetidis; Charisteasl ranis, Zagorakis, Basinas (42 Ts'jj Papadopoulos (70. Nikolaidis); V™ Spanje - Portugal 0-1 (0-0). 57. mes 0-1. Scheidsrechter: Frisk schouwers: 50.000. Gele kaart: belda, Juanito (Spanje), Nuno Pauleta (Portugal). Spanje: Casillas; Puyol, Juanito(8 j" entes), Helguera en Raul Bravo;)Ke (72. Luque), AlbeJda (66. Bara£ Alonso en Vicente-, Torres en Raul Portugal: Ricardo; Miguel, Andrads do Carvalho en Nuno Valente; tl Continha, Figo (78. Petit) en Deco do (84. Couto) en Pauleta (46. Ni Q ij pw mes). De Letse spits Maris Verpakovskis baant zich een weg langs Duitse verdedigers. Foto: Reuters/David Gray ooit zo'n geweldige spits - pijn doen. Bobic, Brdaric of Klose, het is lood om oud ijzer. Alleen Kevin Kuranyi laat enig licht op de toekomst schijnen. Hij zal woensdag tegen de Tsjechen weer alleen in de punt van de aanval staan, maar de beste ja ren van de 22-jarige aanvaller moeten nog komen. Hoewel Vóller zwaar teleurge steld was, voelde hij er weinig voor om het toch al broze ver trouwen van zijn elftal verder te ondermijnen met een lading kritiek. De teamchef nam zijn spelers ook een dag na de wed strijd aan alle kanten in be scherming. „Tegen zo'n vérde- digende tegenstander ziet het er altijd slecht uit", vond Vóller. „Ik betwijfel het of Nederland het tegen deze ploeg zoveel be ter zal doen dan wij." Het werd voor het EK ondenk baar geacht, maar met nog een speelronde voor de boeg heeft ook Letland nog een kans op een plek bij de laatste acht. Als de Duitse missie om Tsjechië te verslaan strandt, plaatst de win naar van Letland-Nederland zich voor de kwartfinale. Na twee duels is er in elk geval geen enkele aanleiding meer om neerbuigend te doen over de kracht van de Letten. Het elftal is en blijft een rariteiten kabinet, maar het was dicht bij een stunt tegen Tsjechië en bracht met het sensationele re sultaat van zaterdag in Porto de droom van het thuisfront tot le ven. Sinds de loting in decem ber vroeg heel Letland eigenlijk maar één ding van zijn voetbal elftal: minimaal een punt tegen Duitsland. Oranje zal woensdag intelligent moeten aanvallen, maar tegelij kertijd koel moeten verdedigen. Maris Verpakovskis, de ster van het Letse voetbal, maakte tegen Duitsland andermaal een uit stekende indruk. En ook Andre- js Rubins en Andrejs Proho renkovs weten hun weg in het countervoetbal van de Letten prima te vinden. Het zal ook voor Nederland bijna onmoge lijk blijken om helemaal geen kansen weg te geven. De enige remedie is zelf een paar goals te maken. De weg naar het Letse doel loopt via de zijkanten, want het centrum van de Letten is zo gesloten als een kluis. Met enige schroom aanvaardde Letland aan het begin van deze maand de reis naar Portugal, ergens toch bang voor een paar fikse afstraffingen. Die vrees heeft de hele Letse delegatie in 180 minuten voetbal van zich afgeschud en ergens in het ach terhoofd groeit het vertrouwen in een nieuwe sensatie. „Toen we aan het EK begonnen, wa ren we misschien nog wat na- ief', vond bondscoach Alek- sandrs Starkovs. „Maar mijn ploeg wordt met de wedstrijd sterker en nu willen we ook een goed resultaat tegen Neder land." Portugal 3 2 0 1 6 Griekenland 3 1114 Spanje 3 1114 Rusland 3 10 2 3 Topscorers: 1. Van Nistelrooij (Ne) n Zidane (Frankrijk), Larsson (J Rooney (Engeland), Ibrahimovic en Baros (Tsjechië) 2, 7. Bouma land), Karagounis, Basinas, Ch Vrizas (Griekenland), Ronaldo, N mes, Maniche, Rui Costa (Portugi ron, Morientes (Spanje), LampardJ j (Engeland), Ljungberg, Allbëck Heinz, Koller, Smicer (Tsjechië), ovskis (Letland), Frings (Duitsla masson, Gronkjaer (Denemarken),! ;[j (Italië), Kirisjenko, Boelikin (Ruslï jjf Rode kaarten: Ovtsjinnikov (I K Sjaronov (Rusland, 2x geel) Vogel! jn land), Haas (Zwitserland).Stilian ,Jr (Bulgarije) en Heitinga (Nederland! "f Twee gele kaarten: Karagounis I va land), Marchena (Spanje), Smerti jJ land), Pauleta (Portugal), Albeldai r, Radimov, Alenitsjev (Rusland), (Griekenland), Kirilov (Bulgarije),I 5( Cannavaro (Italië), Linderoth z*4d Geschorst voor volgende wedstrijd (Portugal), Vrizas (Griekenland: 'Ic (Zwitserland), Kirilov (Bulgarije),I d{ Cannavaro (Italië), Linderoth I) u Heitinga (Nederland). Geschorst voor volgende twee w Totti (Italië). door Marcel van der Kraan aveiro - Zelden zullen er bij het Nederlands elftal zulke uitstekende individuele prestaties zijn gele verd terwijl er toch werd verloren. Tegen Tsjechië kwam het gros van de spelers prima voor de dag. Edgar Davids was de beste van allemaal. Edwin van der Sar - 7 Van der Sar stond net als de rest van de ploeg vooraf onder druk. Hij had een waardeloos ge voel overgehouden aan de vrije trap van Tor sten Frings. Revancheerde zich tegen de Tsje chen met een prima optreden. Maar het waar deloze gevoel? Ja, dat was er na drie goals tegen nog steeds. John Heitinga - 6,5 Woedend over zijn rode kaart. Begrijpelijk om dat de tweede gele kaart een lachtertje was. De 'grote' Nedved liet echter zien wat het verschil is tussen hem en een 'broekie' van Ajax. Heitinga is een jonge hond, de Tsjech een sluwe vos. Jaap Stam - 6 Aan zijn eigen kale kop is Jaap Stam gewend, maar dat kale hoofd van Jan Koller zal hem waarschijnlijk nooit gaan bevallen. Elke keer als hij de Praagse reus tegenover zich heeft, komt Jhij armen, benen en lengte tekort. Xyilfred Bouma - 6,5 Goed zijn is soms niet voldoende als het gaat om topwedstrijden. Wilfred Bouma deed zijn werk naar behoren, wordt als international steeds beter, scoorde zelfs een goal, maar tegen de beste voetballers van Europa moet je extra klasse hebben om spitsen af te stoppen. Cfiovantii van Bronckorst - 5 ;De 'pingel-actie' in de slotfase was een levens gevaarlijke en dodelijke voor Oranje. Het balver lies leidde tot de derde Tsjechische goal. Ook Van Bronckhorst werd het slachtoffer van Rob- bens wissel. Zolang de PSVer voor hem stond, kon hij zijn ei kwijt. Clarence Seedorf - 7 Gelukkig was er nog één man die het verbale ge vecht durfde aangaan met Dick Advocaat toen Paul Bosvelt langs de zijlijn klaar stond om in te vallen. Seedorf eiste dat de Nederlandse ploeg in tact bleef. Clarence heeft vaak een uitgespro ken mening, maar dit keer had hij groot gelijk. Phillip Cocu - 5 Een dramatische fout voor zo'n ervaren interna tional. Zijn foutieve pass voor rust was het be gin van het einde voor Oranje. In de dug-out van Nederland konden Van Hanegem, Advo caat, Wouters en Van Lingen nauwelijks geloven wat ze vlak voor hun ogen zagen gebeuren. Edgar Davids - 9 Davids moet na afloop uit de EHBO-kamer een zuurstoffles van de muur hebben gerukt of in het vliegtuig op de terugweg naar de Algarve 's nachts een zuurstofmasker uit het plafond heb ben getrokken. Een krankzinnig explosief optre den van de Hollandse leeuw. Aan Oranje-kant veruit de beste man. Andy van der Meyde - 6,5 Keihard getraind de afgelopen weken om weer topfit te worden. Eén ding kennelijk vergeten op het trainingsveld: afronden. Als hij er nu eens eentje in had geschoten, dan zou de stad Aveiro nu nog dronken zijn geweest. Ruud van Nistelrooij - 7 Voorlopig loopt Ruud van Nistelrooij twee op twee tijdens dit EK. Als hij die lijn doortrekt te gen Letland, is er nog hoop voor Oranje. Maar 'Van the Man' weet dat Nederland het niet meer in eigen hand heeft. Nog nooit een speler gezien die na afloop zo stuk zat. De twee spelers met het hoogste rapportcijfer, Edgar Davids en Arjen Robben. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Arjen Robben - 8,5 Het was natuurlijk pas zijn eerste wedstrijd op een EK. Maar de hele wereld wist zaterdag avond wel meteen dat hij ook meedoet in Por tugal. Een revelatie. De doorbraak ook op het allerhoogste niveau. Jammer dat iedereen het zag behalve de coach. Paul Bosvelt - 5 Misschien wel de ongelukkigste speler van alle maal. Hij wordt het veld ingestuurd met de we tenschap dat niemand hem wil zien. Niks tegen Bosvelt, maar het publiek en de spelers wilden Robben houden. Kon in dat laatste half uur Nedved niet meer afstoppen. Rafael van der Vaart - 4 Had als invaller ook nog even de beslissende goal kunnen maken. Maar kwam zoals wel va ker de laatste tijd te laat en lag weer op zijn gat. Had bij de derde goal van Tsjechië veel ellende kunnen voorkomen als hij op de goede manier had gedekt. Michael Reiziger - 6 Durfde tenminste te voetballen als invaller. Rei ziger blijft een nuttige wisselspeler voor wie het na dit toernooi ook wel over zal zijn. Rechtsback blijft onschuld volhou( IK aveiro - Johnny Heitinga moet Pavel Nedved van Tsjechië even een seizoen niet tegenkomen op de velden. De jonge Ajacied is zo woest op de sterspeler van de Tsjechen, dat hij vreest voor een pittige confrontatie. Zaterdagavond was Nedved als 'man van de wedstrijd' al uit de kleedkamer geplukt en voor de camera's gehaald, toen de ogen van Heitinga in de catacomben van het stadion in Aveiro naar de lange, blonde haren van zijn directe tegenstander zochten. Heitinga, nog vol vuur en emo tie: „Als ik hem tegenkom, zal ik hem even wat gaan vertellen. Het zal hier niet meer gebeuren denk ik, want ik loop hem nu even niet tegen het lijf. Maar die tweede gele kaart, die er voor zorgde dat ik het veld moest verlaten, zit me zó dwars." Heitinga bleef volhouden dat hij de Tsjech de tweede keer met geen kleine teen raakte. „Nedved was op volle snelheid, ik kon alleen maar achter hem aanlopen. Op het moment dat hij mij voelde naderen, ging hij liggen. Ik struikelde over hem heen. Het was slim van Nedved, maar zó fout", foeterde de rechtsback van Oranje. Voor Heitinga, die de televisie beelden later terugzag en zijn verhaal daarmee onderbouwde, werd bevestigd dat de Spaanse scheidsrechter Mejuto lez niet voor zijn taak \va kend. „Bij de eerste we van Italië was hij al zwaai tiseerd. De scheidsrech gewoon onder vtiur. Hi] natuurlijk beoordeeld op cruciale beslissingen. I een paar keer in de fout] het voor hem ook 'exit' toernooi". Daarom greep hard in, denk ik." Het laatste kwartier Heitinga mee vanuit een tje in het stadion, waar een klein tv-scherm kon luren. „Ik ging eruit bij zat te hopen dat het zo a ven. In de 88ste minuut alsnog de derde goal va chië. Dat was voor n schrikkelijk zuur."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2