Advocaat brengt Oranje uit balans Bondscoach krijgt les van Tsjechische collega ïpporters vieren feest van de saamhorigheid Tsjechië profiteert optimaal van opmerkelijke wissel Robben-Bosvelt P ZUCO2Q04 Karei Brückner wisselt wél goed door Henri van der Steen aveiro - Goed, je kunt het ver velend vinden dat Oranje ver loor, maar de ware voetballief hebber moet zaterdag toch vooral hebben genoten van een fantastische wedstrijd. In jaren is er internationaal waar schijnlijk geen leukere wed strijd gespeeld: anderhalf uur van spanning en sensatie, fa buleuze doelpunten, een mee slepend scoreverloop en een terechte winnaar. Tsjechië le verde tegen Oranje werkelijk een bijzondere prestatie, tech nisch en tactisch, maar ook in de mentaliteit. Man van de wedstrijd werd Karei Brückner, de Tsjechische coach, die zijn confrère Dick Advocaat op ontluisterende wijze versloeg. Op de perscon ferentie kreeg Brückner de vraag van een Israëlische jour nalist, hoeveel hij Advocaat zou rekenen als die zou aan bellen voor wat bijlessen coa ching. Zelden is een bonds coach gruwelijker te kijk gezet. Kort en goed gezegd: Brückner coachte progressief, aanval lend, dwingend, uitgaande van de eigen talenten. Advocaat - die altijd zegt van de eigen kracht uit te gaan - ging op nieuw uit van de kracht van de tegenstander. Zijn tactiek was defensief, zijn wisselbeleid ver volgens laf en hopeloos, een Nederlandse bondscoach on waardig. Brückner kwam al na 24 minu ten met een interessante wis sel: Smicer voor Grygera. Hij sloeg er twee vliegen mee in één klap, want Grygera werd weggespeeld door Robben en Nedved kreeg geen poot aan de grond bij Heitinga. Pobors- ky ging nu Robben bezighou den, Smicer kwam tegenover Heitinga, Nedved ging naar het midden. Later in de wed strijd durfde Brückner het zelfs aan achterin een-op-een te gaan spelen, ondanks de kwetsbaarheid van zijn defen sie. De coach had het geluk van de dappere, want vooral Van der Meyde strafte de ge waagde lef van Brückner niet af; twee keer miste hij de kans Oranje op twee goals voor sprong te zetten. Mes wat Brückner deed, was gericht op de aanval. Dat moest ook wel, omdat de Tsje chen binnen twintig minuten tegen een 2-0 achterstand aan keken. Mes wat Advocaat na rust deed, was gericht op te genhouden en bidden dat het snel tijd zou zijn, met als tra gisch dieptepunt de wissel van Arjen Robben, nota bene de gevaarlijkste Oranje-klant. Vier dagen eerder had Advo caat nog misprijzend gedaan over de fitheid van Robben. Nee, die kon echt nog niet meedoen tegen de Duitsers. Zaterdag bleek Robben wel fit; hij keek ook niet bepaald op gelucht toen hij na een uurtje naar de kant werd gehaald. Advocaat gaf na afloop toe dat de wissel van Robben niet goed had uitgepakt. De wissel was bedoeld om de vrije Gala- sek op het middenveld beter tegenspel te bieden. Pikant ge noeg werd Galasek drie minu ten later van het veld gehaald; Brückner gooide er lekker een meer aanvallende man in, Heinz, die uiteindelijk het schot zou lossen dat tot de 3-2 leidde, maar dat terzijde. Opmerkelijk is dat Advocaat de Tsjechen opnieuw - net als in EK-kwalificatie - bestreed met routiniers en erkende ijzervre ters en opnieuw een pak slaag kreeg. Het waren niet de erva ren rotten zoals Cocu en Van Bronckhorst (samen dik 100 interlands) die met hun beslis sende fouten genoemd wer den. Nee, Advocaat gaf de jon ge Heitinga liever de schuld: die had nooit een tweede gele kaart mogen incasseren, vond hij, hoewel Advocaat al van tv- mensen had gehoord dat Ned ved hem die kaart had aange smeerd. Bij alle dingen die goed gingen en tot een heerlijke spektakel wedstrijd leidden, werden er toch ook kinderlijke en beslis sende dingen verkeerd gedaan, niet alleen door Cocu (2-1) en Van Bronckhorst, die de 2-3 weggaf. Waarom, liep Stam al leen maar achteruit toen Baros bij die 3-2 naar binnen trok en Heinz de bal rustig in de voet mocht schuiven? Waar was Seedorf, die zo graag de leider uithangt, maar bij vlagen aan alle kanten voorbij werd gelo pen en bij balbezit geen lijn kon aanbrengen in het Oranje- spel? Over het geprutrooor de goal van Van der Meyro mag ook worden geklaagd. En over sommige momenten met het gebrek aan geluk of arbitrale meeval - hoewel de 2-0 van Van Nistelrooij had kunnen worden afgekeurd, hij trok voordeel uit buitenspel. Een geluk is zeker dat Duits land niet kon winnen van Let land, anders was Oranje prak tisch al gezien geweest. Nu resteert zelfs de goede moge lijkheid over de rug van Duits land de tweede ronde te halen en dan in de kwartfinales een beperkte ploeg als Denemar ken te treffen. Maar ja, dan bedenkt Advocaat vast weer wat anders om het spannend te maken. Trou wens, eerst maar eens van Let land winnen. SPORT maandag 21 JUNI 2004 Aveiro kijkt zijn ogen uit eVieri tot pers De Italiaanse spits Vïeri spreekt niet iet de pers op het EK. De er liep zondag boos weg (persconferentie, de 'leu- in de Italiaanse kranten lit was jullie laatste ver ier mij", brieste de spe- iternazionale. Vieri zei jeen moeite had met top zijn spel, maar wel ïvallen op zijn persoon, ïste twee Italiaanse meldden gisteren dat zou hebben gemaakt elman Buffon na het te lende gelijkspel (1-1) te- eden. „Dit is de laatste it ik met jullie spreek. Ik eer mans dan jullie alle- lij elkaar", aldus Vieri. fl ugal weigert ije-vliegtuigje De Portugese autoritei ben zaterdagmiddag op /en Sao Jacinto in Avei- lederlands zakenvlieg- /eigerd. De vliegers, :et Oranje-supporters, aan de landingsproce- ildaan. De komst was igemeld, waarop het jigje werd teruggestuurd, porters wilden Neder- 'sjechië bijwonen. |ark Caldenhoven Het is zo'n dag dat al- Plastic oranje kroontjes lolitieboot, ingepakte erken die de aanwezig- nCristo vermoeden, erkers van het Centraal atiepunt Voetbalvanda- pleenfietsen door de van Aveiro en een cy- )ickie bedankt' van het legioen tot besluit, ijl tweede, en wellicht i^tste, etappe van de tour irtugal deed het peloton •fans zaterdag Aveiro het lieflijke plaatsje, ge- ïssen de zoutpannen, tl ogen uit. Zegt Isabel leristengids in Aveiro: zie je hier een ge^l-zwart Y van Beira Mar, maar J) je het gehad. Dit slaat sgPloopte de Tsjech Petr zelfs emotioneel. Op ometer van zijn woon- lin ging voor hem een open in Aveiro. Het ma- toetje, opgediend in Es- unicipal, was het sluit- teen driedaags auto- „De waarde van ne- ninuten voetbal is volle- et niet gevallen bij wat aag heb meegemaakt. Jen gewonnen, maar we hadden verloren, deze dag nooit irvolgt: „Een van mijn hier is nog nooit bui- hië geweest. We heb- idee wat ons is over- Er was vandaag zóveel om ons heen. Sinds voelen we ons welkom >a, hoort Tsjechië erbij, lisschien wel het be tte: ik voel me geaccep- aar heeft voetbal voor Wie circus Euro 2004 van dicht bij beleeft, ziet de versterkende band die de bal met mensen kan hebben. Portugezen, Duit sers, Fransen, Zweden, Denen, Letten en de Nederlanders vie ren op het EK elke dag een feest der saamhorigheid. Ronduit vertederend was zaterdagmid dag in hartje Aveiro het mo ment dat vier potige Oranje fans, vol tatoeages, een auto aanduwden van een ouder Por tugees echtpaar. Aanvankelijk hield een van de supporters zelfs een portier open. De hoffelijkheid en het oprech te plezier verbaasde Ana Neri van de veiligheidspolitie in Lis sabon. Ze week geen moment van de zijde van Henk Groene- velt, de chef van het CIV. „We waren voorbereid op de ergste dingen. Maar als je dan, zoals nu, een middagje rond loopt in Aveiro sta je versteld van zoveel vriendelijkheid. Op de onrustige nachten in Al- bufeira na is er feitelijk nergens een wanklank gevallen. Over de rug van het CIV keken de kamerleden Boris Dittrich van D66 en WD'er Jan Rijpstra mee. Beiden zijn woordvoer ders op het beleidsterrein sport. Groenevelt: „Ze waren overwel digd en vonden het geweldig om de sfeer te proeven." Ook Jeu Sprengers, voorzitter van de KNVB en Benk Korthals van de Raad van Toezicht van de voetbalbond woonden het oranje-feest op het Rossio-plein bij. In en om Aveiro waren za terdag ongeveer 13.000 fans aanwezig. Op wat parkeerpro blemen voor touringcars na - de stad werd afgesloten voor verkeer - viel er net als in Porto geen wanklank. Groenevelt: „Onze goede naam was ons de voorbije dagen vooruit ge sneld." Nederlandse en Tsjechische voetbalsupporters op de fontein in het centrum van Aveiro. Foto: Hans van Weel Ruud van Nistelrooij, maker van het tweede Nederlandse doelpunt, direct na het laatste fluitsignaal. Foto: Hans van Weel legde hem panklaar neer voor Baros. Die haalde zo vernieti gend uit dat zelfs keeper Van der Sar ditmaal geen weer woord had. Luttele minuten later'incasseer de Heitinga ten onrechte een tweede gele kaart. Tien man over, een 2-2 stand. De Hol landse voetbalnatuur kwam nooit meer aan het licht dan in dat laatste kwartier. Want Oran je bleef aanvallen, alsnog op jacht naar een zege. Het bleek een fraaie vorm van voetbal zelfmoord. Smicer bezorgde Tsjechië de 3-2 zege. Oranje is nu volledig afhanke lijk van de goede wil van de Tsjechen. Zij moeten Duitsland punten afhandig maken, anders is het EK woensdag voorbij. Als dat gebeurt, dan is Advocaat geen bondscoach meer. Zijn opvolger weet dan dat er zaterdag een uur lang een nieu we norm is gezet. In de polder kan nog heel aardig gevoetbald worden, als de coach de spelers maar datgene laat doen waar ze goed in zijn. Oranje hoort aan te vallen, altijd en overal. Een land met maar zestien miljoen inwoners zal nooit op alle toer nooien prijzen pakken, maar kan wel altijd vasthouden aan de eigen stijl. Een speelwijze die alom bewondering oogst, nog steeds. idra kan took in ii eentje rervoor ASchaik NK-sprint I. iweer geeft den in Stein n gezicht door Jaap van Essen aveiro - Nederland - Tsjechië is door toedoen van Dick Advocaat 'de wedstrijd van de wissel' ge worden. Begrijpelijk, maar ook jammer. Want daarmee werd ie dere betrokkene bij dat duel ern stig tekort gedaan. In Aveiro werd een van de mooiste voet balduels aller tijden opgediend. De commando's die in de zestig ste minuut van de Nederlandse bank kwamen waren waanzin. Dick Advocaat leverde in het ge vecht met de Tsjechen zijn zwaarste wapen vrijwillig in. Oranje stond met 2-1 voor en verloor uiteindelijk met 2-3. Arme Dick Advocaat. Hij werd altijd als een laffe, op zijn minst toch behoudende trainer om schreven. Terecht, maar zater dag brak hij met zijn eigen traditie. Hij zet te een aanval lend basiselftal neer, dat bin nen twintig mi nuten een 2-0 voorsprong nam. De assists kwamen van Robben, waar uit Bouma en Van Nistelrooij scoorden. Een onbegrijpelijke blunder van Cocu zorgde voor een tegen treffer van Koller. Maar eigenlijk was er geen vuil tje aan de lucht. De Tsjechen waren ijzersterk en superaan- vallend. Maar Oranje was dat ook. De ploegen waren volledig aan elkaar gewaagd en speel den voetbal zoals voetbal be doeld is. Spelen om doelpunten te maken, verder zo min moge lijk gezeur. Het was een duel zonder weer ga, met uiteindelijk het onwaar schijnlijke aantal van 26 echte kansen over en weer, veertien voor Oranje, twaalf voor de Tsjechen. Het nu al beste EK-duel van dit jaar verdiende twee winnaars. Al was het maar vanwege de to meloze inzet, het technische vernuft, het hogeschoolvoetbal. Nederland-Tsjechië kreeg ech ter maar één winnende ploeg, omdat Dick Advocaat na een uur toch weer bibberknieën kreeg. Twee jaar prutste Oranje maar wat aan, altijd weer moest Ad vocaat de boel in de rust corri geren met zijn inmiddels be ruchte herstelwissels, onlangs nog tegen Duitsland. Zaterdag bewees Advocaat zijn eigen on gelijk van de voorbije jaren. Hij liet Oranje eindelijk aanvallen en dat betaalde zich uit. Neder landse voetballers zijn nu een maal offensief ingesteld, passen niet in moeilijke tactische keurslijven. De Hollandse voet balcultuur is totaal gebaseerd op het aloude credo: aanvallen! De Tsjechen hadden ook kun nen scoren, volop zelfs. Maar de Nederlandse voorsprong was tot die rampzalige zestigste minuut ver diend. Oran je kreeg meer en betere kansen. Clarence Seedorf was de enige spe ler die met een liet we ten dat hij er niets van snapte toen hij het bordje met de num mers 19 en 21 langs de kant omhoog zag komen. De voetballer van AC Milan vroeg aan de bondscoach waar om hij in 's hemelsnaam zijn gevaarlijkste aanvaller, Arjen Robben, van het veld haalde en middenvelder Bosvelt inbracht. Seedorf had gelijk, want net voor 'de wissel' had Robben nog een geweldige kopkans van Van Nistelrooij voorbereid. Na de 'vernielwissel' was het inderdaad gelijk gedaan met het Nederlandse overwichtje. Oranje begon achteruit te hel len en dat was een beroerde speelwijze tegen een Tsjechisch elftal dat inmiddels zo ongeveer alle aanvallers op het veld had staan. Advocaat incasseerde toch weer het loon van de angst. In de 71ste minuut controleerde Kol ler een voorzet van Nedved en PORTUGAL

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1