WD Voorschoten bang voor instortingsgevaar Autozegening: geen magie, wel vette jus een luisje ziet' 'Niet meteen in paniek als je den scoort sprietloop ei muiden 1 REGIO R3 Een harnas en een handtekening van Gollem ien - De Leidenaar Mac Aa is de nieuwe spriet- npioen van Leimuiden. lising uit Leimuiden is tweede achtereenvol- aar als nummer één van iwen geëindigd, gmiddag lagen over de twee sprieten. De deel- gef- gekleed - liepen vanaf ichtkade over de twee palen naar de andere leelnemers die de over ig Iroog wisten te maken, door naar de volgende Wie een nat pak haalde, kte het publiek. Aa heeft eerder laten it hij de beste kan zijn. y 'ft in de jaren zeventig vorige eeuw verscheide- g| en gezegevierd bij de ju- 1 In die categorie werden dit keer de Leimui- Ellen Keijzer en Masijns lit Leiden kampioen, rietlopen over de Drecht luiden telde 102 deelne- en werd gadegeslagen jj. underden toeschouwers. 1Zf Heen voor de winnaars )rj er prijzen. Ook de meest el geklede deelnemers gH grootste pechvogel wer- éerd. De originaliteitprijs lar Daan Berends uit Lei- Hij maakte verkleed jbej aarde vrouw de ek. Dorpsgenoot Nico i irp ontving de pechprijs. ij op de kant wilde sprin- rfj. handde hij tussen de J Men die daar lagen om te dat de deelnemers zich inden bezeren aan de beschoeiing. Waasdorp Idem te zitten. De dui- Duikteam Thamen n hem uit zijn benarde Jen bevrijden. hjek valt voor rpshuis Alkeburcht mendsveen - Dorpshuis ïburcht in Roelofarends- ïat per 30 juni dicht. Dat het bestuur van het dende dorpshuis dit eburcht kampt al jaren lanciële problemen. De itie is al meer dan 15 it sluitend te krijgen. Bo- en n is het gebouw verou- ja) iet voldoet het niet meer jl eisen van deze tijd. ige medewerker van het de beheerder, is inmid- "n[ ntslagen. „Dat ontslag e(j vermijdelijk", aldus Fred jjl iboom, voorzitter van de jj. ig Dorpshuis De Alke- „We hebben zelfs geen ler om onze rekeningen Ien, laat staan om de ac- idatie in de huidige stand te houden." neente publiceerde on- laar accommodatienota. is de druppel. In de nota lezen dat een nieuw so- ultureel centrum het jebouwd kan worden op rein van de voetbalclubs en Alkmania. De dure waarop De Alkeburcht omt dan vrij voor andere den. eburcht is veertig jaar "lankelijk geweest van inigingsleven. De in kwamen voornamelijk irhuur van zalen en in mate uit de baromzet. ital verenigingen dat ge- [maakte van De Alke vooral de laatste ja- ïrk terug. Ook sponsors jet afweten. Commercië- [iteiten zijn niet toege- le Alkeburcht heeft daar nning voor. „We zit- jaren in een negatieve zegt Hoogenboom. verenigingen hebben een inderkomen gerealiseerd ebben goedkoper onder vonden bij andere ver- ;en in Alkemade." maandag 21 juni 2004 Fractie wil weten of gemeente aan 'dakcontrole' doet voorschoten - De WD-fractie van Voorschoten wil weten hoe het is gesteld met de kwaliteit van de platte daken in de ge meente. De partij heeft hierover schriftelijke vragen gesteld aan het college. Onlangs bracht onderzoek van het ministerie van VROM aan het licht dat meer dan de helft van publieksgebouwen met platte daken bij zware regenval zou kunnen instorten. De libe ralen zijn verontrust over de landelijke uitkomsten, zo laat fractievoorzitter Helma Neppé- rus weten. 6.435 Publieksgebouwen in Ne derland hebben platte daken die riskant kunnen zijn bij hevi ge regenval. Dit concludeerde de VROM-inspectie op basis van een inventarisatie van ruim 80 procent van de Nederlandse gemeenten. Vervolgonderzoek moet uitwijzen hoeveel van die geïnventariseerde 'lichte' daken kunnen instorten. In de zomer van 2002 is een aantal platte daken bezweken. Bij Ikea Amsterdam bijvoor beeld en bij zwembaden in Weesp en Etten-Leur. Dat was voor de inspectie reden om na der onderzoek te doen. De stu die richtte zich op 'lichte en platte' dakconstructies van ge bouwen waar veel mensen sa menkomen. Zoals scholen, bouwmarkten, bibliotheken, meubelboulevards, sporthallen en warenhuizen. De WD wil weten of de ge meente Voorschoten aan dat onderzoek heeft meegewerkt. Als dit het geval is, dan is de fractie benieuwd naar de situa tie in Voorschoten. „Welke in specties zijn gehouden", vraagt Neppérus namens haar fractie die ook wil weten of in Voor schoten het risico bestaat dat daken het niet houden. Diverse gemeenten zijn bezig om maatregelen te treffen om de 'dakproblemen' voor te zijn. Een dakconstructie is in de eer ste plaats de verantwoordelijk heid van de eigenaar van een gebouw. Maar op grond van de Woningwet hebben gemeenten wel een toezichthoudende taak. De minister gaat er vanuit dat: 'gemeenten hier serieus invul ling aan geven met het oog op de veiligheid van eenieder', zo meldde de persvoorlichter van Vrom onlangs. De liberalen zijn benieuwd of Voorschoten al maatregelen heeft getroffen en of de ge meente de afgelopen vijf jaar de publieksgebouwen ook op de veiligheid van daken heeft ge controleerd. Volgens VROM storten in ons land jaarlijks twintig 'lichte' da ken in. Dit cijfer is gebaseerd op gesprekken met deskundigen uit onder meer de verzekerings wereld. Er bestaat nog geen landelijke registratie van deze schadegevallen. kerbieten, uien, snijmaïs, pom poenen, rode bieten, raapsteel- tjes, prei en diverse kolen en slasoorten. De familie stapte in 1996 over van de gangbare naar de biolo gische landbouw, een omscha keling die zo'n drie jaar in be slag nam. „We hadden het ge had met het steeds meer leve ren voor minder geld", ver klaart Lenie Kroon' de overstap. „Biologisch telen is niet moei lijker, wel veel arbeidsintensie ver. Er zit veel meer handwerk in, je moet bijvoorbeeld al het onkruid wieden, en de kunst is om niet meteen in paniek te ra ken als je ergens een luisje ziet. Er zijn ook wel biologische, dierlijke bestrijdingsmiddelen, maar die gebruiken wij bijna nooit. Op deze manier werken is ideaal. Je hoeft niet meer elke week op een vast tijdstip de aardappels bespuiten. Het voelt al met al heel goed." Zoon Thomas Kroon denkt dat er tegenwoordig voldoende aandacht is voor biologisch ge teelde groenten, al blijft zo'n open dag natuurlijk nuttig. „Veel mensen die hier komen zien volgens mij voor het eerst hoe iets groeit op het land", zegt hij, terwijl hij een gedeelte van de gewassen laat zien. „Ze kopen wel allerlei groenten in de supermarkt, maar het proces dat daaraan voorafgaat, kennen ze niet. De afstand tussen agra riër en consument is nog steeds groot, maar gelukkig verkleinen deze open dagen die kloof." Diaken André van Aerle (links) en pastoor Jaap van der Bie geven niet alleen auto's maar ook andere vervoersmiddelen de zegen mee. Foto: Mark Lamers vervolg van voorpagina oegstgeest - „Sommige mensen hebben een konijnenpootje aan de autospiegel hangen. Dat moet bescherming bieden. Wij laten onze auto zegenen. Waar mee ik maar wil zeggen dat je geen christen hoeft te zijn om voor een rite te kiezen." Woor den van Andries Nek. Hij is één van de tientallen mensen die zondagochtend in Oegstgeest hun heilige koe laten zegenen door de diaken en de pastoor van de Willibrordkerk. „Het is geen magie", legt dia ken André van Aerle uit. „Je moet het zien als een ritueel waarmee we tot uitdrukking brengen dat we ons als geze gende mensen in het verkeer gedragen." Personenwagens, bestelbusjes, cityshoppers, alle auto's worden bij vertrek met de wijwaterkwast bewerkt. „In de naam van..." Ook fietsen en brommerrijders krijgen de ze gen mee. Net als een oudere dame in een rolstoel. „Dit is voor de veiligheid in het verkeer", legt een moeder haar kinderen uit. „Zodat we bewust beter opletten als we rijden en ook niet chagrijnig worden of gaan schelden als een ander zit te suffen." Op datzelfde mo ment, bij de oprit naar het kerk plein, gaat een fietser compleet over de rooie. Tot zijn grote woede staat een auto iets te lang stil bij de uitrit van het plein. „Lullo, rot toch op." Frank van Vliet, koster van de hervormde kerk in Hillegom, gaat morgen op vakantie met de motor. „Ik heb vandaag toe vallig vrij, dus ik kom die zegen maar even halen. Of je nu pro testant of katholiek bent, Onze- Lieve-Heer is er voor iedereen." „U krijgt extra", zegt diaken Van Aerle daarop. „En een tweede extra dosis omdat u op de motor op vakantie gaat." Honderd zilverkleurige mag neetjes met de afbeelding van Christoffel heeft Van Aerle voor deze gelegenheid besteld. Die gaan grif op. De reus Christoffel of Christophorus is de patroon van de reizigers. Hij voorkomt ongelukken en zorgt ervoor dat je veilig thuiskomt. „Die Chris toffel gaat dus met me mee op fietsvakantie", zegt Wim Dries- sen. Een paar maanden geleden is zijn vrouw overleden, vertelt hij. „Ik maak een emotionele periode door. Meer dan ooit hang ik aan het geloof." „Geloof moet je intens kunnen ervaren", zegt Van Aerle. „De preek horen, de wierook ruiken, het water voelen en het brood proeven. Te lang hebben we de belevenis van het geloof wegge drukt door het telkens maar te beredeneren. Maar we hebben meer nodig. Anders wordt reli gie een veel te droge kost. We hebben aardappels, groenten en vlees. Rituelen als deze auto zegening zijn de lekkere vette jus. Natuurlijk heb je mensen die alleen voor de jus komen, maar iedereen weet dat je van jus alleen niet kunt leven. Krijg je toch last van je hart." Pastoor Jaap van der Bie ervaart dat de kerkgangers steeds meer open staan voor rituelen. „Dat is lan ge tijd anders geweest. Het is overigens wel belangrijk dat we die oude tradities in de geest van deze tijd plaatsen." Van een afstandje kijkt een vrouw toe. Rijwiel aan de hand, hond in het mandje op de ba gagedrager. „Zal ik uw fiets ook even zegenen", biedt Van Aerle aan. „Graag. En neemt u dan meteen even mijn hond Farou che mee." Vaker speciale zegen Diaken Van Aerle en pastoor Van der Bie van de Willibrordparochie in Oegstgeest willen drie keer per jaar een speciale zegen gaan uitspre ken. Als extra dosis spiritualiteit in de kerk. In februari werd op voorspraak van de heilige Blasius gevraagd of God de parochianen wil be waren voor keelziekten en andere kwalen. Blasi us is de patroon tegen onder meer: keelziekten, hoesten, bloedingen, zweren, tandpijn en de pest De Blasiuszegening wordt voortaan jaar lijks herhaald. „Mensen zijn met hun gezond heid bezig", verklaart Van Aerle. Nu de autozegening gisteren een succes was, gaan vakantiegangers voortaan elke zomer ge sterkt op reis dankzij beschermheilige Christof fel. Vanaf volgend jaar wordt 4 oktober - de feestdag van Franciscus, de beschermheilige van de dieren - eveneens met een speciale zegening herdacht. Dan zijn honden, katten, cavia's en andere huisdieren ook welkom in de kerk Kasteel Keukenhof in trek als Elfië Open dagen bij de biologische boer, ook in Weteringbrug telijker voor iedereen te maken verzorgt de familie rondleidin gen over het 44 hectare tellende land, dat zich uitstrekt van de Huigsloterdijk tot aan de Lisser- weg, richting Nieuw-Vennep. Een kleine biologische markt zorgt voor de overige informa tie. Je kunt er bijvoorbeeld ont dekken wat biologisch eten voor de gezondheid doet. Naast de vele soorten groenten is er biologisch polderijs te proeven. Dat ijs wordt gemaakt van melk van koeien die gras hebben gegeten op land dat niet is bewerkt met kunstmest of bestrijdingsmiddelen. Tientallen bezoekers fietsen af en aan. Voor sommige bezoe kers is het fenomeen biologisch boeren nieuw. Andere mensen, vaste klanten, zijn 'kenners' die niets anders meer willen eten dan biologisch voedsel. Alles wat hier vandaan komt smaakt zo lekker vers", zegt Engelsman Bevan Dequeker. „Ik woon voor mijn werk tijdelijk in de buurt, bij Oud Ade. Sinds ik deze boerderij een jaar geleden ont dekte, onderweg naar mijn werk bij Schiphol, kom ik hier elke zaterdag." Met twee man den vol verlaat hij de boerderij weer. Voor een leek valt het tijdens een wandeling over het land niet mee om prei van bloem kool te onderscheiden. Bij het bedrijf van de familie Kroon wordt een enorme verscheiden heid aan producten verbouwd. Tarwe, gerst, aardappelen, sui- door Kees van Delft ussE - „Is het niet vreemd om allemaal verklede mensen te zien, die geobsedeerd zijn door Lord of the Rings?" De vraag van een fan is bestemd voor Andy Serkis, die in de po pulaire film de rol van de mis vormde Gollem vertolkte. Hij verbaast zich niet over de op vallend uitgedoste bezoekers op Kasteel Keukenhof. Tijdens het hele weekeinde wanen ze zich voor even in een betove rende fantasiewereld: de Elf Fantasy Fair 2004. „Het is net als met voetbal, waar mensen bijeenkomen die een passie delen." Op het grote grasveld dat plaats biedt aan 5.000 auto's, valt op dat de Elf Fantasy Fan- geen gewoon evenement is. Naast de auto of in de laad ruimte van een bestelbusje kleden mensen zich om. Lan ge gewaden, enge maskers, kilts of elfenoren horen tot het kledingvoorschrift. Met een pijl en boog of andere ge vechtsattributen ben je op Kasteel Keukenhof, dat voor de gelegenheid tot Elfië is om gedoopt, op de goede plaats. Bezems ontbreken, al waren die wellicht van pas gekomen voor de wachtenden in de lan ge rijen voor de kassa's. De laatkomers op zaterdag morgen missen daardoor de Katharenshow, die zich op het toemooiveld in het kruisrid derkamp afspeelt. Al verstaat het publiek op de tribunes nauwelijks wat er wordt ge roepen, het middeleeuwse ta fereel, inclusief een zoge naamde ophanging, spreekt tot de verbeelding. Even kijkt een deel van het publiek ach terom als een geluid dat lijkt op gekletter van pannen dich terbij komt. Het is Joris Bek king. In een harnas van 40kilo en met een helm van 3kilo op zijn hoofd loopt hij over het terrein om de 'Wondere We reld van LARP' te promoten. „Mijn schouders waren giste ren al beurs", klaagt ridder Jo ris. „Ik moet even gaan zitten, anders houd ik het niet meer." De aanwezigheid van de ac teur Andy Serkis vormt het hoogtepunt van de Elf Fantasy Fair, die vele duizenden be zoekers trekt. In de circustent waar de acteur een lezing geeft, is elke plek bezet Het wordt een spel van vraag en antwoord, waarbij hij zijn fans op humoristische wijze te woord staat. Vooral de zinnen die Serkis uitspreekt zoals Gollem dat in de film deed, roepen herkenning op bij het publiek. „Gollem lijkt van alle personages het meest op ons. Hij is inhumaan en dubbel zinnig", probeert Serkis te duiden waarom Gollem zo populair is. „Mensen zien zijn zwakte. Hoe zou ik aan de macht toegeven, die hem zo trekt, vraagt iedereen zich af. En Gollem roept medelijden op omdat hij als verslaafde geen controle heeft over zich zelf." De toehoorders lachen als Serkis vertelt dat hij bij de geboorte van zijn zoon aan Smeagle moest denken, het misvormde wezen dat later in Gollem veranderde. Als Serkis' tijd erop zit, begeeft hij zich naar de Gamestent. En met hem honderden fans, die een boek, poster of ander voorwerp laten signeren. Vriendelijk zet Serkis een handtekening of lacht voor de foto. Marcel Flohr is speciaal voor de acteur vanuit Nijkerk naar Lisse gekomen. „Ik had al ge hoopt dat hij die stemmetjes zou doen", glundert hij. „Ik ben helaas vergeten om zijn boek mee te nemen voor een handtekening, maar ik heb hem wel gefilmd." Ook Craig Parker, die Haldir speelde in Lord of the Rings, is aanwezig op het festijn, om een lezing te geven en handte keningen uit te delen. Hij is minder populair dan Serkis, die na anderhalf uur signeren het einde van de rij nog niet in zicht heeft. De kassamedewer kers al evenmin. De wachten den in de rij zien het gelaten aan, de sfeer is goed. „Er is geen agressie, geen drankmis bruik en er zijn geen scheld partijen", roemt J. Veldheer uit Emmen het evenement als ze met haar man eenmaal binnen is. „Het is gemoedelijk en alles is mooi versierd", vult hij haar aan. Het echtpaar is niet verkleed. „Ik ben gek op fantasy, maar dat doe ik niet zo snel", zegt Veldheer. Zijn vrouw: „Ik wel hoor, volgend jaar ga ik ook verkleed. Andy Serkis, alias Gollem Foto: Henk Bouwman door Joris Rietbroek weteringbrug - Met eigen ogen proberen te zien hoe snel onbe spoten kroppen sla en onbe spoten stelen prei groeien. Het verschil proeven tussen pro ducten van de biologische boerderij en de 'gewone' be spoten etenswaren. Om de Ne derlander meer te leren over biologische producten van het platteland organiseerde het Platform Biologica dit weekein de open dagen. Meer dan twee honderd biologische bedrijven doen daaraan mee. In het ge hucht Weteringbrug, bij Oude Wetering, stelt de familie Kroon het boerenbedrijf open voor het publiek. Om de biologische teelt inzich- htbij de onbespoten gewassen bekijken op de biologische boerderij van de familie Kroon in Wete- tijdens de landelijke open dagen bij de biologische boer. „Biologisch telen voelt al met al heel Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17