'Het evangelie kan je niet brenger! REGIO De tuin als bindmiddel in nieuwbouwwijk Getsewoud navraag uit de archieven colofon aangenaam Edwin, Jaap en Wesley ier bov'ën" Goed nieuws van het sportfront. Het aantal sportblessures daalt. Uit onderzoek, uitgevoerd in opdracht van sportkoepel NOCNSF, blijkt een opmerkelijke da- 'Door belasting houd |insvan het aantal i1 jy sport kwets uren in de JC JC llChdCltYl Ifl Stand periode 1997 tot en met 2002. Navraag bij ADRIE VAN DIEMEN (foto), inspanningsfysioloog uit Zoeterwoude. Ook zo blij met de afname van al die vervelende sportblessures? „Natuurlijk, hoe minder blessures hoe beter. Maar verder kan ik geen conclusies trekken zo lang ik niet weet hoe het onderzoek is opgezet en uitgevoerd." Het onderzoek leverde als oorzaken op dat mensen enerzijds minder sporten en zich anderzijds beter laten voorlichten. „Daar kan ik wat mee. Dat laatste, voorlichting, is belangrijk om schadevrij te sporten. Gelukkig kom ik niet zo vaak mensen meer tegen die als een kip zonder kop aan het sporten slaan. Zulke ge vallen vang je toch niet met al je goedbe doelde raad. Het gaat erom dat mensen ver standig willen sporten. Zij kunnen tegenwoor dig profiteren van het geweldige communi catiemiddel dat inter net biedt." Hoe zorgelijk vindt u het dat mensen blij kens het onderzoek minder tijd aan sport besteden? „Daar was ik al bang voor. Ik ben een groot voorstander van sport, ook al kan dat tot vervelende blessures leiden. Maar je houdt je lichaam in stand door het te belasten. Inactiviteit, vooral bij kinderen, baart mij zor gen. Met de auto naar het sportveld, vreselijk. Bezuinigen op be wegen kan sluimerende ongezondheid veroorzaken. Dat is veel ernstiger - en ook duurder - dan sportblessures." Wat was uw laatste sportblessure? „Daar vraag je me wat. Ik ben niet zo blessuregevoelig. Bovendien, moet ik bekennen, heb ik de laatste jaren wat minder aan sport ge daan. Ik pas dus wel in de landelijk trend. Al gaat het de laatste tijd weer de goede kant op met wat lange tochten op de racefiets. Mijn laatste blessure kwam door een val met fietsen, een flinke schaaf wond. Maar na een eenvoudige behandeling met water en zeep kon ik gelukkig weer verder. tekst: Tim Brouwer de Koning archieffoto: Henk Bouwman ANNO 1954, Maandag 21 Juni LEIDEN - Lenie Zandvliet van de Leidse Zwemvereniging De Golfbre kers heeft zich Zaterdagavond onder de élite van de Nederlandse zwemwereld geschaard. Het Leidse meisje zwom tijdens de Nationale Zwemwedstrijden in De Zijl een verrassend sterke race op de 100 me ter vrije slag dames, liet topzwemsters als Jopie van Alphen (RDC), Jo ke de Korte (ODZ) en Geertje Wielema achter zich en joeg Ria Vonk naar een voor het zware De Zijl-bad (50 meter baan) zeer behoorlijke tijd van 1.08.9. Ria Vonk's zege was overigens een dubbeltje op zijn kant, want Lenie Zandvliet zwom 1.09 op de horloges: slechts één- tiende seconde meer dus dan de tijd van de winnares, die door het Golfbrekers-zwemstertje in de enerverende eindsprint gedwongen werd tot een alles-geven. Niet alleen was er enthousiasme bij het publiek, dat op enige Leidse tegenstand van betekenis in dit veld van sterren in de verste verte niet had gerekend, maar ook bij de sportcommissarissen van de Koninklij ke Nederl. Zwembond, die Zandvliet onmiddellijk uitnodigden om deel te nemen aan de selectiewedstrijden te Veendam in het komende week-eind. Na afloop vafPdèze wedstrijden wordt de Nederlandse ploeg samengesteld. ANNO 1979, woensdag 20 juni LEIDEN - Hoogstwaarschijnlijk door brandstichting is het dieren- nacht-verblijf van het hertenkamp in de Leidse Hout vannacht hele maal afgebrand. Diverse konijnen, kuikens, kippen en een duif von den de dood in de vlammen. De herten en geiten konden zich red den. Nieuwbouw van het nachtverblijf gaat enkele maanden duren. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Na de kinderen, de auto en nu tijdelijk het Nederlands elftal is voor veel mensen de tuin mis schien wel het belangrijkste in hun leven. Alles moet er piekfijn uitzien en het mooiste is natuur lijk wanneer de tuin er net iets mooier uitziet dan die van de bu ren. Om de resultaten van de noeste arbeid die een goed ver zorgde tuin met zich meebrengt ook eens aan wildvreemden te laten zien, werd in de Nieuw- Vennepse nieuwbouwwijk Getse woud zaterdag voor de eerste keer de Open Tuindag georgani seerd. De Open Tuindag is een idee van integraal buurtbeheer wijkplat- form Getsewoud en is niet be doeld als wedstrijd, maar als ini tiatief om de inwoners van Get sewoud wat dichter bij elkaar te brengen. „In een nieuwbouwwijk is er meestal niet zo heel veel contact tussen buurtbewoners", zo legt wijkcoördinator Bonno Broekema uit. „Maar op deze manier kunnen mensen elkaar eens ontmoeten en daarnaast willen we Getsewoud als een groene wijk presenteren. Het zou prachtig zijn wanneer dit tot een jaarlijks evenement uitgroeit en Getsewoud er bekend om komt te staan. Daarmee krijgt een nieuwbouwwijk een gezicht." Voor de tuinliefhebbers die de route langs de dertig open tuinen in Getsewoud aflegden was er genoeg te zien. Van kleine tuin tjes, waar de eigenaar alles hele maal zelf heeft gedaan, tot aan grotere stukken grond waar ho veniersbedrijven en tuinarchitec ten aan te pas zijn gekomen. Een van de opvallendste tuinen was die van het Engelse echtpaar David en Katherine Atkins aan de Vivaldisingel. „Het is een beetje een English Cottage Garden ge worden", vertelt Katherine, die het ontwerp van de tuin zelf heeft bedacht „Niet zo heel for meel, maar met veel verschillen de bloemen en hier en daar wat groenten zoals tomaten, sla en rabarber." Ook Jos en Carla Otte op de Beet- hovenlaan hebben veel werk ge maakt van hun tuin. Zij wonen in seniorencomplex De Componist en beschikken als één van de weinigen in het complex over een tuin. Carla: „We hebben nogal veel last van wind hier op de hoek. Vandaar dat we daar bij het inrichten van de tuin reke ning mee gehouden hebben. Zo hebben we buxusboompjes, hor tensia's en fuchsia's geplant. Die doen het goed in de wind. De tuin van het echtpaar Otte is overigens niet alleen voor het ei gen genoegen, ook de bovenbu ren genieten mee. Zo krijgen ze vaak genoeg complimenten van boven. „En dan zeg ik altijd: stop het maar in een envelopje", ver telt Carla met een glimlach. „Want zo'n tuin kost een hoop geld." Idsert Hartendorf David en Katherine Atkins in hun tuin. Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: direct iehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail; redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-51S° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur i© HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Op het moment wordt er in de media elke dag uit gebreid aandacht be steed aan de 23 mannen die Nederland eeuwige roem moeten zien te be zorgen op het voetbal veld. We zien waar ze sla pen, wat ze dragen en hoe ze trainen. We horen wat ze hebben gegeten en hoe het met hun eventuele blessures is. We weten natuurlijk ook hoe ze heten, maar waar komen de voornamen van onze huidige voet balhelden eigenlijk van daan en wat betekenen ze oorspronkelijk? We beginnen met twee uitblinkers in de drama tische wedstrijd van za terdag: Edgar (Davids) en Edwin (van der Sar). De namen beginnen allebei met ed, de Engelse vorm van een Germaans woord od dat 'bezit' be tekent. Omdat gar de be tekenis 'speer' heeft, wordt Edgar wel ver klaard als 'hij die zijn be zit met de speer verde digt'. Edwin moet iets betekenen als 'vriend van het bezit', want win is een Germaans woord voor vriend. Datzelfde woord voor vriend zit in het tweede deel van Bou- dewijn (Zenden). Het eerste deel daarvan is boud 'dapper' en Boude- wijn betekent dus 'dap pere vriend'. Ook de naam Frank (de Boer) betekent 'de dappere'. Ruud (van Nistelrooy) betekent 'roem, eer' en is een korte vorm bij een naam als Rudolf, terwijl Roy (Makaay) een Engel se naam is, die wordt af geleid van een Gaelic woord ruadh 'rood'. Wil fred (Bouma) is een com binatie van wil dat 'wens, wil' betekent en ook bij voorbeeld in de naam Willem is terug te vinden en het woord fred, fried 'vrede'. De naam Ronald (Waterreus) ten slotte is de via Noorwegen naar Schotland overgestoken vorm van een oude Ger maanse naam Ragan- wald, die 'heersend door raad' betekent. De overige spelers heb ben voornamen die niet uit het oude Germaans afkomstig zijn. Maar liefst acht ervan dragen de naam van een van de discipelen van Christus, al zijn ze daar waar schijnlijk niet bewust naar vernoemd. Zo is Giovanni (van Bronck- horst) een Italiaanse en Johnny (Heitinga) een Engelse variant van Jo hannes. Jaap (Stam) is de Hollandse verkorting van Jacobus. Marc (Over- mars) komt van Marcus, Paul (Bosvelt) van Paulus en Philip (Cocu) van Phi- lippus. Pierre (van Hooij- donk) is een Franse vorm van Petrus. Andy (van der Meyde) is een verkorting van Andrew, de Engelse variant van Andreas. Michael (Reiziger) en Ra fael (van de Vaart) zijn de namen van twee aartsen gelen. Het laatste stukje van deze twee namen - el - is Hebreeuws voor 'God'. De complete bete kenis van de naam Mi chael is 'wie is als God', terwijl Rafaël 'God heeft genezen' betekent. Pa trick (Kluivert) heeft zijn naam oorspronkelijk te danken aan de populari teit van de heilige Pa trick, die er in de vijfde eeuw in slaagde Ierland tot het christendom te bekeren. Het is een aflei ding van het Latijnse pa- tricius 'edelman, aristo craat'. En dan de meest bespro ken man van zaterdag. De naam Arjen (Robben) stamt af van Adrian us, wat oorspronkelijk 'uit Adria' betekent, een plaats bij Venetië. Sander (Westerveld) is een ver korting van Alexander, een Griekse naam die 'beschermer van man nen' betekent. Deze naam, die in de bijbel verschillende malen voorkomt en ook als naam van een aantal hei ligen bekend is, heeft zijn roem toch vooral te dan ken aan Alexander de Grote, de Macedonische koning die in de vierde eeuw voor Christus een wereldrijk veroverde. Clarence (Seedorf) is een Engelse naam. Het komt uit de Latijnse vorm Cla- rensis die 'van Clare' be tekent. Clare is een her togdom in Engeland en de hertog van Clare werd in het Latijn dux Claren- sis, in het Engels duke of Clarence genoemd. Dit Clarence werd vervolgens een achternaam en daar na een voornaam, zoals ook is gebeurd met ande re Engelse namen als Clark, Darcy en Sydney. Ook de naam Wesley (Sneijder) heeft zo'n ont wikkeling doorgemaakt. De oorspronkelijke plaatsnaam Wesley komt van west leah 'westelijke weide'. Deze plaatsnaam komt in Engeland ook als achternaam voor, onder andere van de Engelse religieuze leider Ji Wesley, die in 172! methodistenkerk Mogelijk als eerbi aan hem kwam V vervolgens als vod in gebruik. Net al nis en Sydney is d naam vervolgens Verenigde Staten naar Nederland o waaid en populai worden. En nu maar eens of er woensdag e der gebeurt en de zameling dragers Germaanse, Holl Franse, Engelse, Italiaanse, Latijns Griekse en Hebre voornamen ons l een ronde verdet Reacties en tips n Aangenaam', Po 2300 AB Leiden. E-mailen naar dt kan ook: schoon heim@inl.nl Tanneke Schoon I MAANDAG 21 JUNI 2OO4 Wat stelt geloof nog voor in de nieuwe eeuw? Voor de een is religie de leidraad in het leven, voor een an der volstaat een geloof aan 'iets'. In 'Hierboven' acht vragen aan een heden daagse gelovige. Deze week aan dominee Ria Pas terkamp (43), geestelijk verzorger in het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC) en moeder van vier tienerkinderen. door Marieke de Kok Heeft u een bekering doorgemaakt? „Als klein meisje vertelde de meester in de klas het verhaal van Albert Schweitzer die in Afrika mensen met lepra hielp. De meester kon prachtig vertellen en ik wist zeker dat ik ook zendeling wilde worden. De interes se om te leren over het geloof is nooit weggegaan, maar ik ben wel gaan inzien dat het zendelingschap niet de beste manier is om mensen te bereiken. Ik ben theologie gaan studeren en werd predikant in Nieu- wegein. Na vijftien jaar ben ik een postdoctorale training gaan doen om ziekenhuispredikant te worden; klinische pastorale vorming. Een jaar geleden ben ik in het LUMC be gonnen." Bent u een evangeliserend gelovige? „Ik wil geen zieltjes winnen aan het ziekenhuisbed. Als je gelooft dat er geen zielen verloren gaan, kan dat ook helemaal niet. Het evangelie kan je ook niet brengen, zelfs aan je ei gen kinderen niet. Je kan wel ie mand helpen het evangelie te ont vangen door rust en stilte in jezelf te Ria Pasterkamp: „Ik heb een beeld, misschien heel kinderlijk, dat God je op schoot zal nemen, met een grote zakdoek je tranen af zal vegen maar je ook vraagt waarom je dingen in je leven hebt gedaan." Foto: Hielco Kuipers delen. Of iemand het evangelie dan daadwerkelijk ontvangt, is aan God." Gelooft u in een hemel en een hel? „Ik geloof dat God mensen in zijn of haar handen houdt, iedereen. Ik heb een beeld, misschien heel kinderlijk, dat God je op schoot zal nemen, met een grote zakdoekje tranen af zal ve gen maar je ook zal vragen waarom je dingen in je leven gedaan hebt. Net zoals ik mijn kinderen soms ter verantwoording roep. Ik zet ze niet het huis uit en 's avonds stop ik ze lekker in bed. Bij God ben je op je plek." Gelooft u in wonderen? IEI g „Ze kunnen best gebeuren, n n ervaring leert dat je niets tege dat in strijd is met de natuun Ik heb hier uit het LUMC wel I naar huis zien gaan, van wie 'e hadden gedacht dat ze zoudi lijden. Dat zou je wel als een kunnen zien. Een wonder isi verwachts waar je ontzettend baar voor bent en dat je hele r op zijn kop zet. Het is geen la11 dat iets wat rood is, ineens bl Mensen die kanker hebben, i ineens genezen. Het kan wel, ik heb het nog niet meegema reken er niet mee en die kanl enten ook niet." Gelooft u in de bijbel van kafl kaft? w „Als je naar de bijbel luistert 1er hoe mensen God ontmoet he 'r en soms hoor je Gods stem a Maar niet elk verhaal is voori f[ een te verstaan. De taal en de len zijn op verschillende man te lezen. Ik geloof niet dat Go evangelisten influisterde of h u vasthield, maar denk wel dat L geraakt waren door de Heiligt dat het eraf spettert. Ik behai bijbel dan ook met eerbied.'1 Wat is uw mooiste bijbelverh j* „De bruiloft te Kana. Dat veil heeft zoveel lagen, ik kan er* uur over praten. Ik zie alle m< aan een grote tafel, iedereen: kom. En de mensen makend hetzelfde mee: de wijn raaktt11 wijn staat voor het goede levi levensvreugde. Hun gebeden den niet zomaar verhoord. D gen ze meemaken dat Jezus? veel wijn zorgt, dat het heled jaren van kan feesten. In een wanhoop wordt de zin van hl staan geschapen." 1 Met welk bijbelverhaal heeft i meeste moeite? „Met alle verhalen waarin Go doodt. Dat geloof ik niet. Het van Juda en Tamar begint dat Tamars eerste man doodt. Ik de context van het verhaal: Ti komt als vrouw op voor haar 13 en draait Juda een loer. Maai dat de mensen zich vergisten had het nu, in mijn tijd andern! teld." £l ia Met welke van de tien geboé F u de meeste moeite? „Het eerste. Heb geen anderi lief voor mijn aangezicht, dal allermoeilijkste. De zin vanh staan is God die zegt dat je ra staan. Geloven is je herinner ooit God hebt horen zeggen li mag zijn. Misschien hoor je d niet en hoop je dat je dat ooit 1 een keer mag horen, maar eig is die ene keer genoeg. Mij isi godservaring ook een keer ge ?f ken en het is mijn eigen bron er mag zijn."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16