LEIDE Conflict over baggergrond in Oostvliet 'Vooroordelen, ik? Hoe kom je daar nu bij?' Spiekbrief in het hoofd van herkansers ABONNEE )66-raadslid ir Bootsma iorzaakt Laatste week Opheffingsuitverkoop Racen op wijkfeest Leidsch Dagblad aansoverlast Of REGIO oor Ligtvoet maandag 21 juni 2004 R1 Goedemorgen! Wat een krant. SP-raadslid Hans van is diep teleurgesteld in Uega Peter Bootsma van 31 Dam werd afgelopen ignacht tegen half vier van hard geschreeuw jt. Toen hij een half uur nhuis aan de Volmolen- verliet om zich te bekla- 'jij de tien luidruchtige n, zag hij tot zijn grote 16 ing raadslid Peter Boots- 111 jan. De groep waarin ei ja stond, was volgens 1 ;p dat moment bezig de I ersiering van café De 1 leurs te vernielen. Van- i een Midzomerkerstfeest 1 homocafé omgetoverd n skihut. „De mannen I n de ski's van de buiten- en gooiden ze op de aldus Van Dam, tevens 133 ian van het café. „Dat gaf J urm kabaal." !I wtsma ook vernielingen aangericht, heeft Van ^niet gezien. „Maar hij 10 er maar een meter of 61 anaf', aldus de SP-er. n ioet er in ieder geval dus lebben geweten." Van grindt het schandalig dat lend een raadslid dat 'P iuimere openingstijden lokale horeca heeft ge- 0 slecht rekening houdt Bn overlast die het buurt - II ers bezorgt. „In de III ial verklaarde hij nog dat 311 dast van het uitgaanspu- 3[ iel meeviel. Nou, de hal- E rtis zaterdagnacht wak- worden van het ge- 0 uw. Meneer Bootsma is raadszaal duidelijk een iemand dan daarbuiten." ootsma herkent zich niet J verhaal. „Wat? Vernielin- lat heb ik helemaal niet Wat schandalig, zeg." S'er erkent die nacht voor en te Roze Beurs te hebben praten met een paar on- 'I11 Je medediscogangers uit f IC. Een half uurtje, schat oen Van Dam naar bui- ram om over de overlast jen, ben ik weggegaan. 30 ie vernielingen weet ik 3Ii liets af. Ik dacht dat de ik wegging. De paar jon- die zijn achtergebleven, rf ede vernielingen hebben f licht." ;n van der Linden, de café- ar van De Roze Beurs, ncident zelf niet mee- „Wïj waren tegen die sloten. Ik zat thuis." sn alerte buurtbewo- de politie de daders oppakken. Zon- hij bij de politie aan- van de vernielin- iciiKeie daders hebben U1*nn aan mij hun excuses vertelt hij. Peter UÈi oa zat overigens niet bij groep. Het lijkt hem ook het raadslid zoiets zou is namelijk een vaste p gheid va vindt dat de geloof- van Bootsma door ernstig is Zo ga je gewoon medemens om," opgewonden. „En heb je ook een (advertentie) jvers en vijverartikelen, schuttingen, bestrating, kamerplanten en nog veel meer. Alles met 50% korting (m.u.v. bloemen cn aarde) van Winsen tuincentrum Herenweg 54 - Warmond 071 - 301 02 82 door Marjolein Hendriks leiden - „Wij geven je een spiekbrief. Niet op papier, maar in je hoofd", begint docent economie Merijn Koelewijn. Dat spreekt de examenkandidaten wel aan. Ze zijn bijeen in het Pieter de la Courtgebouw aan de Wassenaarseweg voor de vier dagen durende herkan singcursus van de Universiteit Leiden en Stichting Stu diebegeleiding Leiden (SSL). Ze hopen met de cursus hun slagingskans te vergroten. „Ik daag jullie uit om op internet te zoeken naar het goedkoopste abonnement. Ik weet absoluut niet wat de beste aanbieding is. Dat betekent dus dat de markt van mobiele telefoons niet transparant is." De twijfel op de gezichten maakt plaats voor begrijpende blikken. Economieleraar Merijn Koelewijn (26) probeert op al lerlei manieren de aandacht van de leerlingen vast te houden. Hij richt regelmatig direct het woord tot hen, gebruikt voorbeelden die hen aanspreken en geeft aan wat ze wél maar vooral ook niet voor hun examen moeten leren. Soms slingert Koelewijn een grapje de klas in om een begrip duidelijk te maken. Zo ook bij homogene en heterogene goederen. „Ik vind jullie alle maal even aardig, maar jullie gaan me niet wijsmaken dat jullie identiek zijn. De ene helft is jongetje en de andere meisje. Dat alleen is al een essentieel verschil." De cursus wordt voor de achtste maal gehouden. Het succes heeft zich inmiddels wel bewezen. De cijfers gingen gemiddeld met anderhalve punt omhoog. De cursus is zowel voor herkansers als voor scholieren die hun kans om voor een studie ingeloot te worden willen vergroten. De kosten bedragen 335 euro. Zo'n 200 exa menkandidaten hebben zich voor dit jaar aangemeld. Naast de herkansingscursus is daar ook de stoomcur sus voor 5-VWO en de examencursus vooraf. „We gaan op een buitengewoon gestructureerde manier te werk", aldus cursuscoördinator Hans Huibregtse (27). „Al het overbodige moet overboord, zodat leerlingen de stof echt onthouden. Wij geven bovendien geen hints, tips en al helemaal geen antwoorden." Koele wijn beaamt dat. „Elke vraag beantwoorden we met een tegenvraag." De 18-jarige Fabian Klinkenberg is van Bergen aan Zee naar Leiden gekomen voor de herkansingscursus. Hij moet economie overdoen. Een jongen uit zijn klas had de examencursus gevolgd en slaagde wel in één keer. „Dat hadden we allebei niet verwacht. Ik weet zeker dat het bij mij ook helpt. Eigenlijk vind ik economie helemaal niet moeilijk, maar ik had niet geleerd voor mijn examen. Ik moest een 5,5 halen, maar ik haalde een 5,2." Leerlingen die van ver komen, kunnen intern blijven. Ze overnachten dan in het gastverblijf van de universiteit. Fabian ziet dat niet zitten. „Mijn ouders hebben een hotelkamer voor me geboekt." Slechts één op de vijfentwintig docenten wordt aange nomen voor het geven van de herkansingscursus. Coco Hoek (38) is daar één van. Ze geeft les in Frans en heeft goed nieuws voor nerveuze examenkandidaten. „In Ci- to-teksten zit een systeem dat je in drie dagen kunt le ren. Dit geldt voor alle talen. Velen denken dat ze niet hoeven te leren voor een taal; dat het een kwestie is van woordenkennis. Ik leer hoe ze met een minimum aan woordenschat de vragen kunnen beantwoorden." Wiskunde stond tussen Femke Holdorp (18) en haar VWO-diploma in. De scholiere van het Goois Lyceum in Bussum haalde een 4,6 in plaats van de benodigde 4,8. Ze is tevreden over de cursus. „Het wordt duidelijk gebracht. Als je een vraag hebt, staat er altijd iemand voor je klaar. Waarschijnlijk haal ik het wel." Nog tot tien uur 's avonds kunnen leerlingen oefenen voor hun examen. Dit keer wordt de motivatie van de leerlingen wel heel erg op de proef gesteld door de wedstrijd van het Nederlands elftal op deze zaterdag. Femke twijfelt. „Ik wil liever kijken, maar het gaat uiteindelijk om school." leiden - Armworstelen, spijkerbroekhangen en meedoen aan een bungee-run. Het is op deze zaterdag misschien nog niet besteed aan deze bezoekertjes van het jaarlijks wijk feest in de Mors. De grand-prix racebaan op het grasveld achter het buurthuis aan de Topaaslaan fascineert ze daarentegen wel. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) dweciaal voor als abonnee van idsch Dagblad, hebben wij maar liefst weken lang aantrekkelijke zomerse jj inbiedingen. •m Ernaast maakt u als trouwe 01 lonnee wekelijks kans op fnD atis toegangskaarten •or attractieparken en musea. *ze week vindt u de eerste pagina |e >onnee Zomervoordeel in de krant! Mijn wereld, mijn krant. Toneelstuk over samenleven in Leiden-Noord door Floor Ligtvoet door Floor Ligtvoet leiden - Een nieuwe tegenslag dreigt voor de industrieplannen van de gemeente Leiden voor de Oostvlietpolder. Rijnland Grond en Zandexploitatie en baggeraar Boskalis BV, die samen eigenaar zijn van grond op het westelijke deel van de polder, willen hun grond alleen tegen boekwaarde aan de gemeente verkopen. Dat die eis bikkelhard is, laten ze vandaag in een brief aan de ge meente weten. Legt de gemeen te niet circa 15 euro per vierkante meter op tafel, dan houden de bedrijven hun poot stijf en blijft de grond, oorspronkelijk bedoeld voor een baggerdepot, in hun handen. De lap grond die in bezit is van Rijnland en Boskalis is cruciaal voor de ontwikkeling van het geplande industrieterrein tus sen de Europaweg, rijksweg A4 en de Vlietweg. Zonder de aan koop van deze delen van de polder kan de gemeente niet aan haar wettelijke verplichting voldoen de schadelijke indu strie te compenseren met de aanleg van een natuurgebied. Als niet tegelijkertijd een groen compensatiegebied wordt aan gelegd, mag de gemeente niet met de aanleg van het indu strieterrein beginnen. „Wij heb ben met 36 hectare grond in feite dus de sleutel in handen", verklaart mr. G. Johannes, juri disch adviseur voor Rijnland en Boskalis. Bij de gemeente is de harde op stelling van de bedrijven niet goed gevallen. „Ze dreigen nu een onteigeningsprocedure te gen ons te beginnen", legt Jo hannes uit. „Daar gaan wij ons dan zonder meer tegen verzet ten." Het zou de twee bedrijven volgens hem niet om het geld te doen zijn. „Het gaat om het principe." In het verleden heb ben de twee grondbedrijven op aanraden van het Baggerdepot Zuid-Holland de Oostvlietpol- dergrond aangeschaft. Aanvan kelijk was de bedoeling om daar een stortlocatie aan te leg gen, waar het slib uit de regio kon worden geloosd. De ge meente en de provincie Zuid- Holland ketsten dat plan later af toen duidelijk werd dat er grote weerstand tegen de stort plaats onder de Leidse bevol king leefde. Het bestemmings plan werd veranderd. „Nu is het best als de politiek van gedachte verandert," vindt Johannes, „maar dan moeten 'Deur open voor verdere onderhandelingen' De gemeente Leiden heeft vorige week tijdens een hoor zitting van Gedeputeerde Staten van Rijnland en Bos kalis begrepen dat zij niet be reid zijn de grond te verko pen, zo laat een woordvoer ster weten. Mochten de be drijven nu op dat besluit zijn teruggekomen, dan staan volgens wethouder Hille- brand (ruimtelijke ordening) de deuren open voor verdere onderhandelingen. Blijven Rijnland en Boskalis echter bij hun oorspronkelijke standpunt, dan zal de ge meente in het uiterste geval wel tot een onteigeningspro cedure moeten overgaan. Volgens de woordvoerster is dat de gebruikelijke praktijk wanneer bepaald grondbezit noodzakelijk is om gemeen telijke plannen uit te kunnen voeren. wij daar niet de dupe van wor den." Rijnland en Boskalis wil len de oorspronkelijke aan koopprijs met rente en gemaak te kosten van de gemeente ont vangen. Anders weigeren ze glashard de grond af te staan. „We voelen ons gewoon gepie peld." „Mocht de gemeente daadwer kelijk een onteigeningsproce dure tegen ons te beginnen, dan zijn we bereid die aan te vechten tot aan de Hoge Raad toe", aldus Johannes. Door het juridisch gesteggel over de grond kunnen de plannen voor een bedrijventerrein op de Oostvlietpolder nog jarenlange vertraging oplopen, voorspelt hij. „En dat zal de gemeente toch niet willen." leiden - Het toneeldecor: een willekeurige straat in Leiden- Noord. De was hangt buiten. Tussen de vele kleurrijke syn thetische truitjes wapperen en kele traditionele Oosterse gewa den. Ondertussen gillen twee ruziënde moeders de buurt bij elkaar. In plat Leids maakt de ene vrouw de ander uit voor zielige stakker. „Jij ziet er zóóó goedkoop uit. Dat kledingsetje is zeker van C&A?" Een minuut lang wordt er vervolgens over en weer gescholden. Onder an dere over de troep op eikaars balkon. Maar zodra het gesprek over hun kinderen gaat, laait de woordenstrijd nog feller op. ,,Als je maar weet dat mijn kind niet met dat tuig van jou mag spelen!", bijt de een de ander toe. De TamTam-voorstelling 'De jeugd van tegenwoordig' geeft vooral een goed beeld van hoe volwassenen in Leiden-Noord zich soms misdragen. Van har monieus met elkaar omgaan, is lang niet altijd sprake. In de toekomst zouden de wijkgeno- ten er daarom beter aan doen aardiger, behulpzamer en res pectvoller te zijn. Dat is de bra ve boodschap die de kinderen tijdens de zaterdagvoorstelling in buurthuis 't Spoortje aan hun oudere wijkgenoten willen meegeven. Maar het is juist niet zozeer de moraal die het to neelstuk boeiend maakt. Het zijn de gewone voorbeelden van het leven in de volksbuurt die fascineren. Een leven dat zich voornamelijk op straat af speelt. Neem de eeuwige burenstrijd Vooroordelen en burenruzies staan centraal in het toneelstuk 'De jeugd van tegenwoordig'. Met de voorstelling willen de jonge toneelspelers uit Leiden-Noord hun ouders, buren en kennissen een spiegel voorhouden. Foto: Henk Bouwman over wie het hardst zijn muziek kan draaien. Iedereen in de wijk kan er van 'mee genieten', al dus de jonge spelers. Het is een alledaags verschijnsel in Lei den-Noord. De klanken van Frans Bauer overstemmen op het podium de gesprekken, net als in hun wijk. Rustig in het park zitten is er op die manier niet bij, beelden de kinderen uit. „En waarom moet het toch altijd zo?" Zet de muziek iets zachter en iedereen heeft het naar zijn zin. Een ander heikel punt zijn de hardnekkige vooroordelen. Turken stinken uit hun mond en spreken nog steeds geen woord Nederlands, Marokka nen stelen en handelen in drugs. En Nederlanders? Die zijn gierig en trappen je rond etenstijd altijd uit hun huis, vat ten ze samen. „Vooroordelen, ik?", zingen ze daarna uit volle borst. „Hoe kom je daar nu bij? Vooroordelen, ik? Dat is niks voor mij." Vanmiddag houden Ashley Ganput, Safiera Springer, Wen dy Oudshoorn en Yvonne Ba- velaar met hulp van twee erva ren toneelspeelsters hun ou ders, buren en kennissen een spiegel voor. En ja, het publiek lacht van herkenning. Als tot slot de zaal massaal meezingt; „Vooroordelen, ik? Hoe kom je daar nu bij?", heeft de voorstel ling zijn doel bereikt. Het toneelstuk 'De jeugd van tegenwoordig' wordt komende zaterdag om 15.00 uur nog maals opgevoerd in de tent op de Sumatrastraat. Toegang is gratis. De voorstelling is de op volger van het toneelstuk 'Op geruimd staat netjes' van vorig jaar. Dat stuk werd bekroond met de provinciale Samen-So- ciaalprijs van 25.000 euro. ef Ja EL, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang I de eerste 2 weken gratis! I Bovendien spaar ik als vaste I abonnee makkelijk (en snel) voor I superkorting op een origineel I Johnson Bros. ontbijtservies! £k betaal: automatisch 56.20) J per acceptgiro 56,70) M/V Handtekening: I Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon op In een ongefrankeerdc o I envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a-V Afdeling lezersservice. Antwoord- B nummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook. 08O0-1711 (gratis) of surf naar www.loldachdagblad.nl (Deze aan I blodlng Is geldig lot 31 december 20041. Leidsch Dagblad gast zorgvuldig om met persoongegevens In hot colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch l§£ Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15