ECONOMIE Blaffen, bijten en beboeten Pakkans verzekeringsfraude steeds groter Leuk, lang leven Onrust in het Frans ambtenarenparadijs Consument ziet geen cent terug, maar moet toch blij zijn met NMa Kassucces Markt voor overnames en fusies groeit Benzine flink in prijs omhoog den haag - Marktleider Shell heeft de prijzen van autobrand stof zaterdag flink verhoogd. De prijs van een liter diesel steeg met 1,4 cent tot 86,9 cent Shell verhoogde de adviesprijs van super plus en euro ongelood met 1,6 cent tot respectievelijk 1,309 euro en 1,255 euro per li ter. Shell hanteert bij het bepa len van de brandstofprijzen in ternationale productnoterin- gen.Niet alleen de prijs van ru we olie is van invloed, maar ook andere factoren die de wereld wijde vraag kunnen beïnvloe den, zoals schoolvakanties. De brandstofprijzen zijn de afgelo pen maanden mede door de oorlog in Irak fors gestegen. 'Helft top Shell kende probleem' den haag - „De helft van de vierhonderd hoogste Shell-ma- nagers moet ontslagen worden omdat ze medeverantwoorde lijk zijn voor de problemen waarin het concern is terecht gekomen." Dat heeft Hans Bouman, een topmanager van de NAM die begin dit jaar ver trok in een advies aan Shell topman J. van der Veer geschre ven. Bouman: „Ze wisten alle maal wat er aan de hand was en deden niets dan wachten totdat alles voorbij was". Het concern heeft de gas- en oliereserves te hoog te ingeschat. Shell stelde een intern onderzoek in met als resultaat dat drie toplieden het bedrijf moesten verlaten. Uitstel beursgang Duitse Postbank bonn - De beursgang van de Duitse Postbank is met twee dagen uitgesteld. De bedoeling was dat het bedrijf vandaag een notering aan de beurs in Frank furt zou krijgen. Dat wordt woensdag. Dat heeft moeder bedrijf Deutsche Post dit week einde bekendgemaakt. Behalve het uitstel is ook de introductie prijs van een aandeel naar be neden bijgesteld. Een stuk gaat tussen de 28 en 32 euro kosten in plaats van tussen de 31,50 en 36,50 euro. De prijs is bijgesteld omdat er te weinig belangstel ling voor de aandelen was. Prijzenslag drukt omzet Ciooo den haag - De onverminderd hard voortgaande prijzenoorlog duwt veel zelfstandige super marktondernemers steeds die per in de problemen. Vele tien tallen ClOOO-ondememers zien de omzet alsmaar minder wor den als gevolg van de lage prij zen. Moederbedrijf Schuitema heeft inmiddels 1 miljoen euro gereserveerd om hen tegemoet te komen. Boete voor top zorgverlener VS huntsville - De voormalig fi nancieel directeur van de Ame rikaanse zorgverlener Health- south is afgelopen weekeinde veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van vijf jaar. Michael Martin moet eveneens een boete betalen van 50.000 dollar en 2,4 miljoen dollar aan te veel gekregen bo nus teruggeven voor zijn rol in een grote boekhoudfraude. Healthsouth zou zijn winst over enkele jaren met 2,7 miljard dollar hebben opgeblazen. Het bedrijf is de grootste in de VS op het gebied van revalidatie centra en diagnostiek. Syrië weert oliebedrijven Damascus - Een meerderheid van de leden van het parlement in Syrië heeft een ontwerpwet ondertekend dat Amerikaanse oliebedrijven weert van opera ties in het land. De stap is het antwoord op de economische sancties die de Amerikaanse re gering aan het begin van de vo rige maand instelde. Volgens de VS steunt het land terrorisme. Het parlement in Syrië praat eind deze maand over de ont werpwet. De maatregelen die worden voorgesteld, gaan over het weren van Amerikaanse producten, behalve levensmid delen en medicijnen. 'Geen eenzijdige aanpassing polis' Amsterdam - De Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM) vindt het onacceptabel als levensver zekeraars zonder de reden aan te geven in een polis voor zich zelf de mogelijkheid inbouwen om de verzekering eenzijdig aan te passen. Als verzekeraars de reden van een aanpassing zoveel mogelijk open laten, weet de klant bij het sluiten van de verzekering niet precies wat de afspraken zijn, aldus de AFM. Mocht een klant tussen tijds van zijn verzekering af wil len, dan blijkt vaak dat vooral in de eerste periode naar verhou ding veel kosten zijn betaald. Met name bij levensverzekerin gen is het voortijdig uitstappen onvoordelig en daarmee feite lijk onmogelijk, meent de AFM. MAANDAG 21 JUNI 2004 ECONOMIEWIJZER door Peter de Brie den haag/gpd - Kartelwaak hond NMa is opgericht om met nimmer aflatende kaakdruk de tanden te zetten in bedrijven die via verboden prijsafspraken con currentie en consument op kos ten jagen. Maar kost een pak sui ker straks minder als Cosun en CSM schuldig zouden blijken? Krijgen fietsers geld terug na het NMa-oordeel dat het rijwiel lang te duur betaald is? Om daar de meetlat langs te leggen is lastig, weet NMa-topman mr. P'ieter Kalbfleisch. 'Maar de consument mag blij zijn met ons bestaan.' Een doos 'Mens erger je niet' siert Kalbfleisch' werkkamer in Den Haag. F^n cadeautje bij zijn eerste publieke optreden als directeur-generaal van de Nederlandse Mpdpdingingsan- toriteit NMa, vorig najaar. ..Het was een opdracht en een wens. Gelukkig heb ik het nog niet uit hoeven pakken", larht de man die als kinderrechter het predi kaat 'no nonsense-rechter' meekreeg. De NMa-bijnamen 'kartelwaak hond' of 'kartelpolitie' zijn in de ogen van Kalbfleisch te beperkt. „Dat klinkt zo bijtgraag. We doen meer dan boetes uitdelen alleen. En je moet ook niet straffen nm te straffen, maar al leen als je daar je dnelen mee bereikt. Dat kan ook y-nnder sancties." De officiële term mededin gingsautoriteit blijft hij 'een fantastisch woord' vinden. „Die vlag dekt echt de lading We toetsen fusies, kartelvor ming en economische machts posities. Maar we hebben ook een adviserende rol, al nemen we natuurlijk niet het onder zoek over voor een bedrijf dat een grote overname wil plegen. Daarnaast overleggen we met deskundigen van werkgevers clubs als VNO-NCW en het MKB, en diverse ministeries." Sinds de oprichting in 1998 trekt de NMa, die nu zo'n 370 medewerkers telt, ten strijde via 'bedrijfsbezoeken', in de volks mond beter bekend als 'inval len'. Soms moeten rechercheurs zich vriendelijk doch beslist langs treuzelende receptionis tes - 'nog een kopje koffie?' - wurmen om geen nagloeiende papierversnipperaar aan te tref fen. „Onze mensen gaan daar professioneel mee om. En al bij al ondervinden we meestal wei nig tegenwerking of agressie." Doel: de klant moet kunnen kiezen, bedrijven moeten elkaar vrij kunnen beconcurreren. Mooie woorden, die voor de man en vrouw in de straat ech ter pas gaan leven als ze in gun stige zin iets voelen in hun por temonnee. Die individuele afre kening is niet één op één te ma ken, beaamt Kalbfleisch. „Maar als wij de markt goed la ten werken door boetes of on derzoek, dan wordt de consu ment daar zeker beter. Qua prijs, kwaliteit en keuze mogelijkheid." De telefoontarieven van vast naar mobiel, noemt Kalbfleisch als voorbeeld. „Wij vermoed den dat de consument te veel betaalde en zijn in gesprek ge gaan met de telecomaanbie- ders. Inmiddels zijn die prijzen met 50 procent gedaald. Boetes waren niet nodig, maar het scheelt consumenten wel 200 miljoen euro per jaar." Maar wat nu met het te zware prijskaartje dat veel pedaleurs aan hun fiets hebben hangen? In april beboette de NMa de Accel Group (Koga, Batavus), Gazelle en Giant voor in totaal zo'n 30 miljoen euro wegens af gesproken prijsstijgingen vanaf 2001. Krijgt de klant ooit geld terug Een van de meest recente acties van de NMa: de inval vorige maand in Sittard bij het facilitair bedrijf van Dagblad De Limburger en het Limburgs Dagblad. Foto: ANP voor zijn te dure fiets, of bere kenen fabrikant en winkelier de boete gewoon door en wordt de consument dus weer met de kosten opgezadeld? „Dan zouden we nooit meer ie mand kunnen beboeten", rea geert Kalbfleisch. „Je mag ervan uitgaan dat die sector het juist als prikkel ziet om echt te con curreren en het vertrouwen van de klant te herwinnen. Je kunt niet straffeloos zo verder gaan." De NMa baseert haar boetes op de schade aan de economie. „We bepalen geen individuele schades of belangen. Dat ac centueert ook onze onafhanke lijkheid, wij willen niet voor een kar worden gespannen. Een consument kan wel naar de burgerrechter stappen, maar ik vrees dat hij niet zo veel kans maakt." Branche-organisaties staan mo gelijk sterker. Zo probeert het Centraal Bureau voor de Le vensmiddelenhandel namens de Nederlandse supermarkten 200 miljoen terug te vorderen van Interpay, het bedrijf dat het betalingsverkeer in ons land re gelt. De NMa veroordeelde In terpay, eigendom van de ban ken, tot een boete van 30 mil joen wegens misbruik van zijn machtspositie. In haar vijfjarig bestaan deelde de NMa al flink wat boetes en prikkels uit. Maar op enkele grote consumentenkluiven beet ze haar tanden stuk. Zo viel niet te bewijzen dat de explosieve stijging van de prijs van een biertje in café's na invoering van de euro geregisseerd was. „Wij kunnen pas iets doen als uit onderzoek misbruik van een machtspositie blijkt. Dat was niet het geval. Integendeel, de concurrentie is groot in die branche. En de consumenten hebben door weg te blijven uit de horeca zelf laten zien hoe de markt werkt. Dat vind ik fantas tisch." Vervelender was de benzine kwestie. Eind 2001 concludeer de de NMa dat Shell, BP, Texa co, Q8, TotalFina Elf en Exxon Mobil door steunafspraken hun pomphouders te weinig prik kelden om de prijs aan de pomp te verlagen. Later kwam moerkapelle - De bouw van een nieuw kassencomplex bij Moerkapelle lijkt een aardig succes te worden. Het geraamte staat in ieder geval fier rechtop en biedt een fraai lijnenspel. Het complex verrijst langs de A12. De nieuwe megakas omvat een gebied van 40 hectare. Foto: ANP/Robin Utrecht de NMa op haar inschatting te rug. „Er viel niets te vinden dat in strijd was met de mededin gingswet. Dan moet je dat hel der zeggen ook. Gezag is essen tieel voor ons, dus moet je al leen besluiten nemen die stand houden bij de rechter." De meeste imagoschade liep de NMa eind 2002 op door de par lementaire enquête rond de bouwfraude. Daarbij bleek dat de dienst niets had gedaan met een telefoontje door een klok- kenluidende secretaresse van een installatiebedrijf. Klungelig, oordeelde de enquêtecommis sie. Toenmalig NMa-topman Kist trok het boetekleed aan. „We hadden het te druk met onthef- fingsverzoeken, toen onze eer ste taak." Bij de presentatie van het jaarverslag 2003 meldde Kalbfleisch dat de eerste resul taten van het onderzoek naar de tweede bouwfraudegolf bin nen enkele maanden te ver wachten zijn. Hopend op een milder NMa- oordeel hebben bedrijven 463 administraties ingediend. Kalf- bleisch wil wel eerst nagaan of daar veel nieuws in staat. Pro bleem voor de NMa is dat kar- telvormende bedrijven niet de gewoonte hebben verboden af spraken netjes ingebonden in de boekenkast te laten pronken. Kalbfleisch wil dan ook meer bevoegdheden van de overheid. Zo komt er een hogere boete voor het niet meewerken met de NMa. Deze boete stijgt van 4500 euro naar 450.000 euro. Daarnaast wil Kalbfleisch foute bestuurders beboeten en voor kortere of langere tijd geen ho ge functies meer toestaan. En meer opsporingsmogelijkhe den. „Niet alleen op kantoor, maar ook in woningen en kof ferbakken kunnen schaduw boekhouding worden bewaard. Maar daar moeten we dan wel mogen zoeken." amsterdam/gpd - De markt voor overnames en fusies trekt aan. Dat concludeert accoun tants- en adviesbureau KPMG. In totaal is er voor 811 miljard dollar aan transacties aange kondigd, ofwel vijftig procent meer dan een jaar eerder. Volgens Jurgen van Breukelen, partner bij de afdeling bedrijfs- financiering (corporate finance) van KPMG, is dit een teken dat bedrijven weer bereid zijn meer geld te steken in strategische aankopen. In Nederland is de fusie- en ovemamemarkt in de eerste zes maanden van 2004 met ruim zes procent gekrompen, van 12,6 tot 11,7 miljard dollar. Het aantal transacties daalde met bijna een kwart (23 pet.) van 246 tot 189. Maar met fusies en overnames als Air France - KLM en ING - Rodamco Asia (onroerend goed) waren wel relatief grote bedragen gemoeid. Volgens Van Breukelen is er in Nederland een trend dat Britse en Amerikaanse beleggings maatschappijen veel actiever zijn dan enkele jaren geleden. Als voorbeelden noemt hij de overname van Vendex KBB (winkelketens) door KKR en het belang dat APAX heeft geno men in PCM (uitgevers). Fraude is een hot item in verzekerings- land. Iedereen weet dat het gebeurt, maar over concrete voorbeelden wordt binnen de branche niet graag gespro ken. Het is immers niet de bedoeling om mensen op verkeerde gedachten te brengen. Ook bij reisverzekeringen en zorgverze keringen wordt veelvuldig gefraudeerd. Wie denkt aan de zomervakantie via de verzekering een aardig zakcentje over te houden, komt bedrogen uit. Want de kans dat je wordt gesnapt, wordt steeds groter. Opvallend genoeg wordt een zeer groot deel van de verzekeringsfraude gepleegd door doorsnee burgers. Het lijkt ook wel erg aantrekkelijk: het bedrag op een no ta veranderen, bij brand spullen claimen die nooit in jouw bezit waren. Ten on rechte schade claimen na een storm of overstroming. Naar schatting wordt er in Nederland jaarlijks voor zo'n half miljard euro ten onrechte uitgekeerd op basis van frau duleuze claims. Die forse rekening komt via de verzekeringsmaatschappijen uit eindelijk bij wél eerlijke consumenten terecht „Je bent als branche dus wel verplicht om dat aan te pakken" zegt Gert Kloosterboer, woordvoerder van het Verbond van Verzeke raars. Zo'n zes jaar geleden is door verzekeraars het Fraudeloket Verzekerings bedrijf opgericht. Het Fraudeloket is onderdeel van het Verbond van Ver zekeraars en fungeert als een soort trechter naar het landelijk Fraudemeldpunt van het openbaar ministe rie. De meeste verzeke ringsmaatschappijen heb ben een fraudeprotocol ondertekend. Dat betekent dat ze speciale program ma's hebben ontwikkeld en speciale fraudecoördi natoren hebben aangesteld om zaken eerder op het spoor te komen. Volgens het protocol kunnen fraudezaken of een vermoeden daarvan bij het Fraudeloket gemeld worden. Lichte zaken kunnen worden gemeld bij de lokale politie; van zwaardere gevallen kan via het Fraude loket aangifte worden gedaan bij Frau demeldpunt van het openbaar ministe rie. Verzekeraars die het fraudeprotocol hebben ondertekend, kunnen rekenen op optimale aandacht van politie en Jus- EIGEN BEURS Brenda van Dam titie. Ook zorgverzekeraars hebben het fraudeprotocol inmiddels ondertekend en zijn actief aan het opsporen geslagen. Tal van verzeker den frauderen middels opge hoogde of valse declaraties, misbruik van verzekeringsbe wijzen of valse recepten voor medicijnen. Vorig jaar is voor zo'n 40 miljoen euro aan on terechte declaraties opge spoord. „Het is voor het eerst dat de zorgverzekeraars har de cijfers over fraude heb ben" zegt Sandra den Held van Zorgverzekeraars Neder land. „We zijn nog maar net begonnen. We verwachten de komende tijd nog veel meer zaken op te sporen." Verzekeraars hebben steeds meer kennis en systemen om fraude op het spoor te komen. Met een speciale 'docubox' kun nen bijvoorbeeld wijzigingen in handge schreven nota's worden getraceerd. „De kans dat je gesnapt wordt, wordt dus steeds groter. En èls je gesnapt wordt, heeft dat de nodige consequenties" waarschuwt Kloosterboer van het Ver bond. „Als fraude ontdekt wordt, kan dat een strafrechtelijk staartje hebben. Lopende polissen worden opgezegd en daarnaast kom je in een centraal data bestand terecht, waardoor het vrijwel onmogelijk is om nog ergens anders een verzekering af te sluiten." De inspanningen werpen hun vruchten af, want het aantal zaken dat bij het Fraudeloket gemeld wordt, neemt elk jaar toe. Kwamen in het jaar 2000 nog slechts 437 fraudezaken bij het Fraude loket binnen, vorig jaar zijn daar maar liefst 1466 zaken gemeld. Ook in het eerste kwartaal van dit jaar is weer sprake van een stijging van 25 pro cent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Met name het aantal gemelde zaken in de ziektekosten- en de reisverzekerings branche zijn dankzij speciale projecten spectaculair toegenomen. „Met fraude is het zo dat je natuurlijk nooit precies de omvang kent" aldus Gert Klooster boer. „Een stijging van het aantal mel dingen wil dan ook zeker niet zeggen dat er ook meer gefraudeerd wordt. Als je zoekt, kom je meer tegen. Uitein delijk is het de bedoeling dat het aantal fraudezaken zal teruglopen, omdat men zich wel twee keer bedenkt om het risico te nemen." De Franse romancier Michel Houellebecq schrijft in 'Ele mentaire deeltjes' dat de ko mende eeuw zal worden be paald door de ontwikkelingen in de bio-medische weten schap. Dat lijkt me een zinnige voorspelling. De afgelopen eeu wen zijn vooral bepaald door de ontwikkelingen in de na tuurkunde. De enorme vooruit gang in weten schappelijk kennis heeft gezorgd voor een gigantische ver betering in produc tietechnieken en een stortvloed aan nieuwe producten. De wetenschappe lijke ontwikkeling heeft ons vooral meer macht gege ven over onze om geving en over wat we kunnen maken. Met de ontwikkelin gen in de bio-medi- sche wetenschap zullen we ver volgens de hand aan onszelf slaan, zullen we meer macht over ons lichaam en onze geest krijgen. Houellebecq verbindt daar in de ontknoping van zijn roman een intrigerende conse quentie aan, die ik hier zal laten rusten. Maar het is wel span nend om wat te fantaseren over mogelijke consequenties. Berichten uit de wetenschappe lijke wereld suggereren dat we wellicht op weg zijn naar een levensverwachting van 120 jaar, en dat we het grootste deel daarvan vitaal en gezond zullen doorbrengen. Dat zal natuurlijk direct gevolgen hebben voor het aantal jaren dat we zullen werken. Je kunt je immers niet voorstellen dat we (of liever 'ze', de generaties na ons) 60 jaar gepensioneerd zullen zijn. Met de bescheiden verhoging in levensverwachting en de da lende geboortecijfers wordt nu al de vergrijzing als een ernstig probleem gezien. Laat staan als 120 de standaard wordt. Als we de huidige situatie type ren als een levensduur van 80 jaar, 20 jaar opvoeding en scho ling, 40 jaar werken en 20 jaar pensioen, besteden we dus de helft van ons leven om te wer ken. Daarmee zorgen we niet helemaal zelf voor onze levens standaard. Oudere generaties krijgen namelijk ook steeds iets cadeau van de nieuwe genera tie. De werkenden laten de ge pensioneerden meedelen in de economische groei. Laten we de verhoudingen ge woon constant houden: de helft van je leven werken, een kwart om opgevoed en opgeleid te worden, een kwart om in het zonnetje op je lauweren te zit ten. Dat zou betekenen d in de toekomst 60 jaar wc 30 jaar opgeleid en opgevoi worden en 30 jaar vrij zija; periode van werken zal lap kunnen zijn, als de bio-me zorgen voor een betere lich melijke en geestelijke cond zodat je in principe ook me jaren kunt werken. Maarm schien wil ma niet. Waaromi 13 je bij de hogej ductiviteit van toekomst niet woon van veel tijd genieten? Bij 30 jaar tijdi opleiding enoj voeding is heti voorstelbaar d dat in één kea steedt aan het Joop Hartog Hoogleraar micro economie aan de Uni versiteit van Amsterdam. gin van je leva Het is natuu mooi meege men als er me» tijd komt omr men en er in te stampen, maar ik me niet voorstellen dat ie een 25 jaar achter elkaar op school zit. Er komt dus ruimte om jek echt anders in te delen, pen den van werk afgewisseld perioden van scholing, om nieuwste kennis op te doen zou me hele mooie blokvor ming kunnen voorstellen. B opgevoed worden en de er- periode van scholing dooi pen, zo ongeveer als nu. Ew tueel wat reizen. Daarna ca ère maken, wellicht zo tot je vijftigste of zestigste. En da aannemend dat de bio-med sche wetenschap onze mo$ lijkheid tot voortplanting op peil houdt, kinderen krijgen opvoeden. Het zou een enorme bevrijd zijn. Vrouwen hebben direc de eerste ronde precies dea de kansen en mogelijkhede mannen. Niemand wordtin eerste ronde gehinderd dooi kinderen. Daarna, als ieden zich ontwikkeld heeft, rijp.v standig en wijs is, kan er vo dig aandacht worden besta aan de kinderen, door beide ouders, want ze zijn beiden thuis. Er is tijd, er is geld, er levenservaring: vader en opi één. En geleidelijk aan begin nen de ouders dan aan hun scholing voor de tweede ro; Ze hoeven hun kinderen ni jachtig weg te brengen, het gezin gaat tegelijk naar scho In hun tweede scholingsroo kunnen de ouders intensief kennis maken met de nieuw fundamentele kennis, in of 5 jaar. En dan begin je we fris als een nieuwe mens ar tweede carrière. Aanlokkel als een schone droom, toch! door Henk Glimmerveen parijs - De 'service public' staat in Frankrijk in hoog aanzien. Bij degenen die er werkzaam zijn, wel te verstaan. Nergens in West-Europa zijn er zoveel ambtenaren actief om het ons, het publiek, naar de zin te ma ken. Toetreden tot het miljoenenle- ger van ambtenaren geldt in Frankrijk als de beste levensver zekering. Je hebt gegarandeerd werk tot aan je pensioen, de werktijden zijn aangenaam, overwerk wordt ruimschoots gecompenseerd en aan vakan tie geen gebrek. Maar er zijn al tijd goudhaantjes. Zelfs bij de overheid. Het elektriciteitsbe drijf EDF is zo'n staatsbedrijf. Maar niet lang meer. De rege ring heeft besloten om de statu ten van het EDF te veranderen en het om te bouwen van een 100-procents staatsbedrijf naar een naamloze vennootschap. Waarbij de staat 70 procent van de aandelen in zijn bezit houdt, bezweert minister Sarkozy van financiën. Het is een maatregel die tege moet komt aan de eis van de Europese Commissie om de stroommarkt in de Europese Unie te liberaliseren. Zelfs Frankrijk moet er aan geloven. Het EDF haalt 40 procent van zijn omzet uit buitenlandse ac tiviteiten, maar het eigen land is tot nu aan toe een gesloten bastion voor andere elektrici teitsbedrijven. Dat gaat dus, als het aan de regering ligt, veran deren. Tot woede van de CGT, de vak bond die de grootste aanhang heeft bij de EDF-werknemers. Het EDF heeft voor de CGT een symboolfunctie. Nergens in Frankrijk zijn de emolumenten voor de werknemers zo riant als bij het elektriciteitsbedrijf. Je gaat op je 55-ste met pensioen en tot aan de AOW-leeftijd van 65 jaar ontvangt iedereen 75 procent van het laatstverdiende loon. De werkweek duurt 32 uur en als EDF'er betaal je Protest tegen de dreigendef vatisering. Foto: Reuters maar tien procent van dew kelijke gas- en lichtrekenifl Wie bij het EDF in dienst is maakt bovendien aanspra alle voordeeltjes die de 'soa kas' van het bedrijf in het« uitzicht stelt. Iedereen in Frankrijk die op het lichtnel aangesloten draagt, verplid één procent van zijn jaarnt aan die 'sociale kas', die sii jaar en dag wordt beheerd de CGT. Niemand anders iets over te zeggen heeft. Om het apparaat draaiende houden heeft de bond 3.700 mensen in dienst. De 'soda kas' beheert restaurants en kantiecentra, is eigenaar va onroerend goed, stelt EDF- werknemers in staat om te sterk gereduceerde prijzen kantiereizen te maken end niseert culturele manifestal Per jaar gaat er 400 miljoefl ro om. Er staat voor de bol dus veel op het spel. Wantl wel minister Sarkozy heeft I weten dat hij er voorlopig n aan denkt te tomen aan de worvenheden van het perso neel, weet iedereen in Franl dat zijn voornemen om ED om te vormen tot een NV dt opmaat is voor een algehele privatisering.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14