5 Pakistan en India eens over hotline BUITENLAND 'Hezbollah stuurt strijders naar Irak' Gedempte feestvreugde ondanks bereikt akkoord Kinderen zonder thuis Einde aan kernproeven Demonstratie tegen de NAVO Algerijnse moslimleider door leger omgebracht Arroyo wint verkiezingen Leden Anglicaanse kerk beschuldigd van pedofilie Groenland viert kwart eeuw autonomie uwe voorzitter >g onbekend Over een week of ia! tien dagen wil Ier- iorzitter van de Europe- ie, een top om de opvol- Romano Prodi, voor de Europese Com- te regelen. Na Guy Ver- dt, Chris Patten heeft nu Oostenrijkse bondskan- Wolfgang Schüssel be- In de race zijn nog de I' kkende voorzitter van het ese Parlement, de Ier Pat le Luxemburgse premier ;iaude Juncker en de 'J!.J nalige Finse premier op iLipponen. bR undi overstelpt m ir Congolezen i ibura - Burundi kan niet vluchtelingen opnemen ingo, heeft de regering gis- gezegd. Het land telt in- els 31.000 Congolese telingen en voorspelt een I als dit zo doorgaat. De a Diezen zijn op de vlucht ik« «vechten in het oostelijke ■■h gebied. Circa 300.000 ,'2 telingen uit het voormali- va re leven in Tanzaniaanse telingenkampen. iloden bij |iloft in China - In China is zaterdag tchtwagen met 36 brui- isten in een ravijn gere- ilfvan hen overleefden de et. Het ongeval gebeurde provincie Hunan in het en van China. In de volks- iliek kwamen vorig jaar ns de officiële statistieken dan 104.000 mensen om verkeersongevallen. maandag 21 juni 2004 ligheidszone ir Londen risten in Iran idkoper uit door onze correspondenten Hans Gertsen en Hetty van Rooij brussel - De leiders van de 25 lidstaten van de Europese Unie vierden het histori sche akkoord over de Europese grondwet vrijdagavond met een glaasje champag ne. Zo hoort dat nu eenmaal. Maar on danks die edele drank was er van een feeststemming geen sprake. Daarvoor was de bevalling te zwaar geweest en de sfeer gedurende de twee lange vergader- dagen te slecht. Vooral donderdagavond, toen de rege ringsleiders vergeefs poogden een op volger voor Romano Prodi, de voorzitter van de Europese Commissie, te vinden, liep de spanning hoog op. Opnieuw werd pijnlijk duidelijk dat de diepe ver deeldheid over de Irak-oorlog nog lang niet overwonnen is. De twee belangrijkste kandidaten voor de opvolging van Prodi, de Belgische li berale premier Guy Verhofstadt en de Britse conservatieve Eurocommissaris Chris Patten, kregen geen van beiden voldoende steun. Verhofstadt, de kandi- 'God in grondwet' Europa kan zijn christelijke wortels niet verloochenen, heeft paus Johan nes Paulus II gezegd naar aanleiding van het besluit om geen verwijzing naar God of het christendom op te nemen in de nieuwe Europese grondwet. Vooral Polen heeft tot het laatste moment aangedrongen op een verwijzing naar God. In de grondwet moet komen te staan dat Europa inspiratie put uit „de culture le, religieuze en humanistische erfe nis van Europa"; elders in het docu ment komen godsdienstvrijheid en de rol van kerken in de maatschappij aan de orde. daat van Frankrijk en Duitsland, stuitte op onoverkomelijke bezwaren van het 'pro-oorlogskamp', aangevoerd door Groot-Brittannië, Polen en Italië. Verhofstadt kreeg daarmee alsnog de re kening gepresenteerd voor de zoge noemde 'Pralinen-top' die hij vorig jaar organiseerde. Frankrijk, Duitsland, Bel gië en Luxemburg wilden daar de basis leggen voor een toekomstige Europese defensie. De Britten waren woedend over het initiatief van Verhofstadt. Patten was voor Parijs, Berlijn en nog een aantal andere landen onaanvaard baar. De Franse president Chirac liet weten dat de voorzitter van de Europese Commissie niet uit een land kan komen dat niet volledig meedoet met Europese verworvenheden zoals het Schengen- verdrag en de euro. Wat Chirac betreft staan daarmee 14 van de 25 lidstaten aan de zijlijn als het gaat om de Europe se topbaan. Het feit dat er na bijna twee jaar praten een akkoord over de grondwet is, is goed nieuws. „Dit is een ommekeer, en het bewijs dat er in Europa vooruitgang te boeken is als de politieke wil er is", zo concludeerde Ahem na afloop van de vergadering. Na de blamage van de zeer lage op komst bij de Europese verkiezingen en de winst van eurosceptische partijen in veel lidstaten, was het ook wel tijd voor wat positief nieuws uit Brussel. Maar het is de vraag of een akkoord over de grondwet alleen voldoende is om het groeiende anti-Europese tij te keren. Het valt bovendien te bezien of de grondwet die Europa transparanter, slagvaardiger en democratischer moet maken ooit echt van kracht wordt. Dat is pas het geval als alle 25 lidstaten het ver drag geratificeerd hebben. Een tiental landen, waaronder Groot- Brittannië, heeft al referenda aangekon digd. De uitkomst van dat soort volks raadplegingen is uiterst onzeker. Vol gens een gisteren door de Sunday Times gepubliceerde opiniepeiling zou 57 pro cent van de Britten nu tegen de grond wet stemmen en slechts 23 procent voor. De vrees voor een Europese 'su perstaat' zit er, ondanks Tony Blair's ga rantie dat die er nooit zal komen, diep in. Los daarvan is de afgelopen dagen op nieuw duidelijk geworden dat het in de EU aan politieke wil ontbreekt om echt verder te gaan met de Europese integra tie. De Franse krant Liberation meent dat het tekenend is dat de 25 leiders het zelfs niet eens konden worden over de opvolging van Prodi, hoewel de voorzit ter van de Europese Commissie strikt genomen slechts een functionaris is die maar weinig macht heeft en die perma nent door de lidstaten wordt gecontro leerd. N - Britse inlichtingen ten willen vergaande vei- dsmaatregelen voor het urn van Londen invoeren anslagen door terreurorga- ies te voorkomen. Het plan tiet in het afsluiten van Iwegen naar ministeries. binnenlandse veilig- diensten denkt men dat ouse of Commons kwets- 1 is voor een aanslag met jachtwagen vol explosie- - Het Iraanse bureau oerisme heeft musea en ische bezienswaardighe id erboden nog langer toe- 1 itien keer meer te laten in dat Iraniërs. De attrac- ir ebben bovendien de op- De! it gekregen Engels- en (js italige gidsen in dienst te en en gratis folders in die ®|uit te delen. /a mese tweeling af'« gescheiden 13f hngton - Een vier maan- .34 iude Siamese tweeling is in Washington met es gescheiden. De Ameri- meisjes waren met hun en buik aan elkaar ver en. De operatie duurde ur, meldde The Washing- ost gisteren zondag. De i, Jade en Erin Buckles, een vergrootte lever, hadden elk een eigen dat synchroon klopte. ir wil latere kiezingen ien - De Britse premier To- lair zou overwegen de par itsverkiezingen niet vol- jaar, maar pas in 2006 uit rijven. Blair zou daarmee voorkomen dat de ver- jen eindigen in een forse laag voor zijn Labour-par- Is dat vorige week in de )ese en regionale verkie- m gebeurde. Groot-Brit- iëkent geen vast moment larlementsverkiezingen, meer dan vijf jaar mag er isen liggen. nkrijder op neg: 3 doden ien - Een 19-jarige be ren Duitser is zaterdag snelweg in Beieren fron- botsing gekomen met ipvofie personenwagen latië. De jongen reed op teerde weghelft. Drie in- ïden van deze wagen ver- ihet leven, onder wie een e van vier. Drie anderen Ien gewond. en vandaag ir Stonehenge 1 EN - Naar schatting 30.000 sen zullen vandaag in Sto- nge getuige zijn van de ewende. Bij zonsopgang 5 dkomen hippies, aanhan- van prehistorische geloven eristen de zon als die het Ite punt van het jaar be- *~'e 5000 jaar oude be- lardigheid is de hele geopend. Islamabad - Afghaanse kinderen in een vluchtelingenkamp aan de irand van de Pakistaanse hoofdstad Islamabad zitten bij het fruitstal- letje van hun vader. Gisteren stond in het teken van de dag voor de vluchteling die de Vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties had uitgeroepen. Het thema was 'A place to call home'. Volgens de Hoge Commissaris van de Vluchtelingen, Ruud Lubbers, heeft Pakis tan meer dan 2,2 miljoen Afghaanse vluchtelingen binnen zijn gren zen. In totaal zijn er volgens de VN tien miljoen thuislozen in de we- ireld. Foto: Reuters/Faisal Mahmood Istanbul - Duizenden moslims protesteerden gisteren tegen de NAVO-top die over een week in Istanbul wordt gehouden. Ruim veertig regeringsleiders, onder wie de Ameri kaanse president George Bush, zullen daarbij aanwezig zijn. „Bush weg uit Istanbul" scandeerden de demonstranten en op spandoeken die zij meedroegen stond 'Istanbul sluit zijn deuren voor de NAVO' en 'Nee tegen de NAVO, nee tegen Bush'. Er waren ook leuzen tegen de Amerikaanse bezetting van Irak, zoals „Moordenaar VS, verdwijn uit het Midden-Oosten" en „Nee tegen de invasie en marteling in Irak". Zaterdag kwam het bij Incirlik tot schermutselingen met de politie toen demonstranten probeerden op te trekken naar een luchtmachtbasis waar zo'n 1.400 Amerikanen gelegerd zijn. Foto: Reuters/Str door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - Twee jaar nadat het bijna tot een nucleaire oorlog kwam tussen aartsvijanden India en Pakistan, hebben beide lan den gisteren besloten om een hotline aan te leggen. Ook spra ken ze af geen kernproeven meer te zullen houden. Dit is het verrassende resultaat van besprekingen in de Indiase hoofdstad New Delhi tussen hoge Indiase en Pakistaanse functionarissen. De hotline, een speciale telefoonlijn die 24 uur per dag open hoort te staan, zal twee ministeries van buitenlandse zaken in New Delhi en de Pakistaanse hoofd stad Islamabad met elkaar ver binden. De hotline is bedoeld om in het geval van oplopende spanning met elkaar in contact te kunnen blijven. ^/ia de hotline kunnen ook fou ten of misverstanden aan elkaar worden gemeld. De delegaties van beide landen namen tevens het besluit om in de toekomst iii principe af te zien van kern proeven. Alleen als er sprake is v:an een extreme situatie, zo meldt de slotverklaring na af loop van het overleg, kunnen beide landen hun kernwapens testen. Het bezit van kernwapens is een belangrijk onderdeel van de spierballenpolitiek van India en Pakistan ten opzichte van el- ka;ir. Het was India dat in 1974 als eerste een geslaagde kern proef uitvoerde. Hierdoor ont stond een nucleaire wapen wedloop in Zuid-Azië. Pakistan wilde sinds de Indiase kem proef namelijk koste wat kost ook een nucleair wapen heb ben, daar het land bang was om door India onder de voet te worden gelopen. In 1983 slaag den Pakistaanse wetenschap pers daarin. De Pakistanen gin gen destijds niet over tot een proef. In 1998 was het opnieuw India dat enkele kernwapens testte. Pakistan volgde enkele weken later met eigen kem proeven - het eerste bewijs dat het land ook de beschikking had over nucleaire wapens. Na de kernproeven van 1998 verzekerden de leiders van bei de landen de rest van de wereld al dat dit de laatste tests waren. Een aanval van door Pakistan gesponsorde moslimextremis ten op het Indiase parlement in december 2001, leidde tot enor me spanningen tussen beide landen die gedurende de zomer van 2002 bijna overkookten. Volgens analisten in India eri Pakistan was de dreiging van een kernoorlog nog nooit zo groot. Nu de succesvolle besprekin gen in New Delhi over kernwa pens zijn afgerond, maken de twee partijen zich op om vol gende week op dezelfde plek te gaan onderhandelen over de problemen rondom de provin cie Kasjmir. Pakistan meent recht te hebben op het gedeelte van Kasjmir dat in handen is van India. Maar alle regeringen in New Delhi hebben de afgelo pen 57 jaar volgehouden dat Kasjmir gewoon bij India be hoort. algiers/ap-anp - Algerijnse mi litairen hebben in een vuurge vecht Nabil Sahraoui gedood. Hij was de leider van de mili tante moslimbeweging de Sala- fistische Groep voor Prediking en Strijd (GSPC). Dat heeft de Algerijnse staatstelevisie giste ren gemeld. De GSPC onder houdt volgens Washington banden met de terreurorgani satie al-Qaeda. De groep hield vorig jaar geruime tijd een aan tal westerse toeristen in de Sa hara in gijzeling. Onder de ge gijzelden was de Nederlander Arjen Hilbers. De westerlingen kwamen in augustus vrij. Behalve Sahraoui werden zijn rechterhand Abbi Abdelaziz en een „flink aantal" van zijn naaste medewerkers donderdag of vrijdag gedood bij de zoveel ste grootscheepse operatie die het leger twee weken geleden inzette nadat bij een door mos limextremisten gepleegde aan slag tien militairen om het le ven waren gekomen. De GSPC is een van de best ge organiseerde islamitische ver zetsbewegingen in Algerije. De strijd van de GSPC en de Gewa pende Islamitische Groep be gon in 1992 en eiste in totaal naar schatting 120.000 levens. Sahraoui, een dertiger, was be rucht om zijn wreedheid. Zo was hij verantwoordelijk heid voor de liquidatie van le den van het Islamitische Red- dingsleger, dat in 1997 tot zijn grote woede een staakt-het-vu ren met de regering in Algiers overeenkwam. Hij nam de lei ding van de GSPC over van Hassan Hattab, die te gematigd werd gevonden door de harde kern van terroristen in de groep en die geen banden wenste te onderhouden met Bin Ladens Al-Qaida. manilla/anp-afp-rtr - Glo ria Macapagal Arroyo is her kozen tot president van de Filipijnen. Dat heeft het Congres gisteren bekendge maakt na het tellen van alle stemmen. Arroyo heeft in de verkiezin gen van 10 mei bijna een miljoen meer stemmen ge haald dan haar naaste rivaal, de filmster Fernando Poe Jr. Het Congres discussieert nog over de verkiezingsuitslag voordat Arroyo officieel tot winnaar wordt uitgeroepen. Uit de eerste telling van de stemmen bleek al dat de pre sident was herkozen, maar de oppositie beschuldigde haar van stembusfraude. Het Filipijnse hooggerechtshof weigerde echter de telling van de stemmen te staken om die beschuldiging te on derzoeken. Staking van de telling had kunnen leiden tot een constitutionele crisis. bagdad/ap-anp-afp - De mili tante Libanese beweging Hez bollah heeft de afgelopen maanden strijders naar Irak ge stuurd om tegen de Amerika nen te vechten. Dat heeft de Is raëlische krant Haaretz gisteren gemeld op gezag van bronnen bij Amerikaanse inlichtingen diensten. Volgens Haaretz zijn leden van Hezbollah via Syrië Irak binnengekomen. Analisten menen dat de strijders van Hez bollah onderdeel vormen van een grotere groep pro-Iraanse militanten die de instabiliteit in Irak proberen te bevorderen. Iran en Syrië voelen niets voor een Iraaks stabiel regime dat op Amerikaanse leest is geschoeid. Bij vuurgevechten en aanslagen zijn dit weekend in Irak een twintigtal dodelijke slachtoffers gevallen, onder wie een Turkse chauffeur in een vrachtwagen die per ongeluk door een afzet ting reed. De sjiitische leider Muqtada al- Sadr is uitgenodigd om de con ferentie bij te wonen die in juli de Iraakse nationale raad moet samenstellen. Die raad wordt een adviserend orgaan voor de Iraakse overgangsregering. De voorzitter van de commissie die de conferentie voorbereid, maakte gisteren bekend dat Al- Sadr een uitnodiging heeft ont vangen. Duizend vertegen woordigers van politieke bewe gingen, stammen en regio's uit Irak wonen de conferentie bij. Iraakse veiligheidsfunctionaris sen hebben gisteren ontkend dat iin een door de Amerikanen verwoest gebouw in de stad Fallujah strijders van het ter reurnetwerk al-Qaeda zaten. Een brigadier van de Fallujah Brigade zei dat in en bij het pancil lichamen van leden van een gezin met kinderen lagen. Hij liet weten dat zijn medewer kers geen aanwijzingen hebben gevonden dat in het pand terro risten zaten. De Iraakse overgangsregering krijgt de voormalige president Saddam Hussein snel na de machtsoverdracht op 30 juni in handen. Ook negen andere be langrijkste gevangenen zullen kort na de machtsoverdracht onder de bevoegdheid van de Irakezen komen. Dat heeft een woordvoerder van de coalitie macht zondag gezegd. Ameri kaanse cipiers blijven verant woordelijk voor de bewaking van Saddam, maar de juridi sche zeggenschap gaat naar de Irakezen. (advertentie) kopenhagen/anp-afp - Groen land viert vandaag dat het 25 jaar geleden autonomie kreeg binnen het Koninkrijk Dene marken. De Groenlanders mo gen sinds 1979 hun onderwijs, gezondheidszorg en economie zelf bestieren. Daardoor konden zij in 1985 besluiten buiten de EU te blij ven. De Deense premier Ras mussen zal volgende week, tij dens een bezoek aan de Groen- landse hoofdstad Nuuk, naar verwachting een uitbreiding van de autonomie bekendma ken op de terreinen van politie en justitie. Toch wil een meerderheid van 80 procent van de Groenlan ders volledige onafhankelijk heid van Kopenhagen. Onder de 57.000 Groenlanders zijn 48.000 Inuits (eskimo's) en 9000 etnische Denen. Groenland krijgt nog jaarlijks 3 miljard kroon (403 miljoen eu ro) steun uit Kopenhagen, wat goed is voor 45 procent van de begroting. In de jaren '80 werd de Groenlandse begroting voor 60 70 procent door de Denen gefinancieerd. Groenland kreeg zijn naam in de tiende eeuw van de IJslandse viking Erik de Rode. Het werd in 1721 een Deense kolonie. Het land is met 2,1 miljoen vierkante kilometer het grootste eiland op aarde. Een groot deel van Groenland is permanent met een dikke ijslaag bedekt. sydney/anp-ap - In Australië zijn negen mannen gearres teerd in verband met een pedo- filie-schandaal in de Anglicaan se kerk. Onder hen zijn twee voormalige geestelijken. De po litie verwacht meer arrestaties. Nadat de politie meer dan hon derd klachten had binnenge kregen over misbruik van kin deren door functionarissen van de Anglicaanse kerk in de afge lopen decennia, besloot zij in actie te komen. Eind 2003 meldde deze 217 vermoedelijke slachtoffers en 48 vermoedelij ke daders te hebben opge spoord. Het schandaal was voor de Anglicaanse aartsbisschop van Adelaide, Ian George, aan leiding af te treden, enkele maanden voordat hij met pen sioen zou gaan. George zou klachten van slachtoffers niet serieus hebben genomen of hebben genegeerd. Zondag werd in Australië tijdens de diensten een brief voorgelezen waarin de Anglicaanse kerk zegt: „Wij verontschuldigen ons voor de schandelijke manier waarop wij degenen die bij ons zijn gekomen om misbruik te melden, hebben tegengewerkt en ontmoedigd. We schamen ons te moeten toegeven dat we pas er pas aandacht aan zijn gaan besteden toen de slachtof fers van het misbruik een be dreiging voor ons werden." Het Nederlandse Rode Kruis Nationale Collecteweek 20 t/m 26 juni 2004. Geef. A part of +c www.rodekruls.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13