SP Sollicitant controleren op ideologie BINNENLAND LPF bezweert crisis met nieuw bestuur 5Flessen zonder statiegeld verdwijnen in de wegbermy Vermist jongetje (7) achterhaald in Somalië WD op ramkoers met kabinet over nieuw kiesstelsel WaPen te§en moslimterroristen Reeks aanhoudingen na nederlaag Oranje Kerk voor Russisch-Orthodoxen arig meisje gracht :hauffeur isiever Ironden door ival op A4 lationale ^"ictie Strepen aan de hemel Dondokter tmee op reis ja (D moet je> Ier aanwijzen' pakking lastig ir ouderen gestorven' vis ug in rivieren Eerste optocht scootmohielen lEN - Een 6-jarig meisje Brabantse Halsteren is avond door een nog on- \e man in de omgeving ar ouderlijk huis ver- De politie is onmiddel- st onderzoek begonnen, zij heeft de dader nog niet jg'. m vinden. Het meisje was eeks 19.30 uur in de buurt ouderlijke woning aan Ja elen, toen ze werd aange- is ndoor een onbekende idj nan. Volgens de politie zich daarna aan het ergrepen. o - Taxichauffeurs rea ds agressiever op ;s van de Inspectie Ver- j/Vaterstaat. De inspec- n daardoor gedwongen els te werken en 's |en 's nachts vooral in de iden politiebescher- n te vragen. Dat blijkt jarbericht 2003 van de 'ie. Volgens een woord- |rvan de inspectie heeft jtrstand van de chauffeurs [ie maken met de verhar- iide maatschappij en net het lik-op-stukbeleid controleurs. Ikendam - Zeker negen nzijn gistermiddag ge raaid: door een ongeval 14 bij Leidschendam. De was in de richting van g naar Amsterdam eni- ivoor alle verkeer afgeslo- onden zijn overge- |naar ziekenhuizen in de ïg. Een aantal van de Sffers zat in een busje, Ér de kop vloog. [-Politiediensten en oe in Nederland, België, burg en Frankrijk heb- :erdagavond en de daar- snde nacht een groot- ie dmgscontrole gehou- arbij werden in Neder- Icht mensen aangehou- politie nam 3370 gram 59 joints, 257 space- Ï5 gram paddo's, 2369 een vuurwapen, slag- f boksbeugel en 925 euro maandag 21 juni 2004 eindhoven/anp-gpd - De ver miste 7-jarige libaan Ali uit Eindhoven is teruggevonden in Somalië. Dat heeft een woord voerder van de politie zaterdag bekendgemaakt. De Somalische jongen ver dween vorige week dinsdag middag. Het kind was voor het laatst gezien op een speelter- reintje, vlakbij de woning waar de jongen samen met zijn oma woont. Dat is in de Eindhoven- se wijk Woensel. Libaan zit bij familie in Soma lië. Het lijkt erop dat een oom uit Somalië de jongen hier heeft opgehaald en naar het Oost- Afrikaanse land heeft gebracht. De politie kwam achter de hui dige verblijfplaats van de jon gen doordat hij vrijdag zijn oma had gebeld. In het telefoonge sprek zei Libaan dat zij zich niet ongerust hoefde te maken. Toen de familie vorige week de verdwijning van Libaan meld de, begon de politie direct een zoekactie. Daarbij werden de mobiele eenheid en een heli kopter ingezet. Ook werden er buurtonderzoeken gehouden en via de landelijke en regiona le televisiezenders zijn opspo ringsberichten uitgezonden. De dertig tips die na de uitzendin gen binnenkwamen, zijn nage trokken door het tienkoppige rechercheteam. Dat leverde niets concreets op. De politie bekijkt vandaag in samenwerking met justitie wat de oom ten laste gelegd kan worden en hoe Libaan terug naar Nederland gehaald kan worden. volkel - Een formatie Red Arrows vloog zaterdag over de Brabantse vliegbasis Volkei. Het showteam van de Britse luchtmacht nam deel aan de Open Dag van de Koninklijke Luchtmacht. De belangstelling voor het evenement was groot. Volgens een woordvoerder van de politie kwamen er vrijdag en zaterdag 290.000 bezoekers op af. Foto: ANP/Vidiphoto den haag/gpd - De WD wil de confron tatie aan met het kabinet over een nieuw kiesstelsel. De WD partijraad maakte zaterdag duidelijk niets te zien in het voorstel van het kabinet om een deel van de Tweede Kamer via een districten stelsel te laten kiezen. „Het kabinets voorstel dreigt het hele kiesstelsel te mollen", aldus WD-ff actievoorzitter Van Aartsen. Enkele weken geleden dreigde Van Aartsen het kabinet op te blazen als de WD niet meer tijd kreeg over de voor stellen na te denken. De partij wil van de zomer een definitief standpunt vaststel len. Het staat al vast dat de WD een an der systeem wil dan de variant van het kabinet. Vice-premier en minister van financiën Zalm maakte de WD partijraad nog eens duidelijk dat het kabinet aan het ei gen voorstel vasthoudt. Zalm moet wel, want in het regeerakkoord is afgespro ken dat er een nieuw kiesstelsel komt. Ook het CDA en de PvdA hebben eerder aangegeven het voorstel van het kabinet in grote lijnen te steunen. De WD heeft grote moeite met het kabi netsplan. Zo gaan de stemmen die op de verliezende kandidaten worden uitge bracht verloren. Nu telt elke stem mee in Nederland. Bovendien is een districten stelsel nadelig voor kleine partijen. Die hebben een aanhang die versnipperd is en zullen in geen enkel district een meer derheid kunnen halen, is de vrees. De liberalen zien meer in directe lande lijke verkiezingen. Elke stem op een kan didaat op de landelijke lijst van een partij geldt dan als een voorkeursstem. Wie de meeste stemmen heeft wordt gekozen. Het is dus niet langer nodig om met een bepaald aantal voorkeurstemmen in de Tweede Kamer gekozen te worden. De discussie over het nieuwe kiesstelsel zal naar verwachting in het voorjaar van 2005 gevoerd worden. De WD leden wilden de messen nog niet slijpen, maar ze maakten wel duidelijk dat ze liever het kabinet laten struikelen dan met een kiesstelsel te worden opgezadeld dat ze niet zien zitten. iam - Tussen de vijf en in Nederlanders kun - ms de zomervakantie foondokter meenemen en raadplegen voor en ernstige klachten, e service onder de :opese Hulplijn wordt door Europeesche ringen en uitgevoerd mcentrale SOS Inter- De 24-uursdienst is loeld voor zakenreizi- vrachtwagenchauffeurs een akkefietje toch even rts willen raadplegen. i'. wc - De vraag wie nu ies de politiek leider van de is, verlamt volgens Twee- its imerlid Hirsi Ali de partij. m amerlid zei gisteren in het lert sieprogramma Buitenhof rsnel een einde moet ko- Tl aan de leiderschapskwes- «en fractievoorzitter Van jog en en vice-premier Zalm. dal mooiste is als beide heren ar is peen terrasje met een aea je bier onderling kunnen isen." WD-minister Ver zei gisteren niet overhaast rk te willen gaan in de lei- hapskwestie. „We moeten m «lf als partij even rust ge ert) indam - Producenten van telgen moeten meer re- ig houden met de wensen ilangen van ouderen. Nu leien ouderen nog te veel het openen van verschil- soorten verpakkingen. 'lijkt uit een onderzoek van zamenlijke ouderenbon- Senioren hebben moeite openen van de trekslui- an blikverpakkingen of essen met een dop met Tsluiting. Om doppen met Tsluiting te openen moet ten en draaien tegelijk, [e kleine lettertjes leveren problemen op. 1 «gein - Het lijkt erop dat j t(Alosa alosa) terugkeert Nederlandse rivieren, de jaren '30 van de vorige werd deze vis als uitge- s en in onze rivieren be- Jwd, maar onlangs trof 1 eroepsvisser drie exem- 11 van deze zeer zeldzame bekvis aan in zijn fuiken. rotterdam/anp-gpd - De LPF heeft een nieuwe crisis binnen de partij bezworen. De leden stuurden zaterdag het partijbe stuur naar huis, waarna de geldschieters besloten de LPF een nieuwe lening te geven. Zonder de nieuwe lening dreig de de partij failliet te gaan. Tweede-Kamerlid Nawijn wordt vanuit de fractie als ge delegeerde toegevoegd aan het nieuwe bestuur. Partijleider Herben omschreef hem als een „toeziend voogd" van een inte rim-bestuur, dat bestaat uit zes personen. Het nieuwe bestuur geniet volgens Herben het ver trouwen van de fractie en van de financiers van de partij. Het rommelde al langere tijd in de LPF. Na het terugtreden van partijvoorzitter en financier Ed Maas en bestuurslid Oscar Hammerstein bleef de rest van het bestuur zitten. Dat tot on genoegen van de fractie in de Tweede Kamer en een andere grote financier van de LPF, di recteur Chris Thünessen van het vastgoedbedrijf Metter woon. Thünessen dreigde geen nieu we lening meer te verstrekken aan de partij als de resterende bestuursleden niet zouden op stappen. De LPF zit diep in de schulden als gevolg van de ver kiezingscampagne in 2003 en de campagne voor de Europese verkiezingen van enkele weken geleden. Op de ledenvergadering ging het er heftig aan toe. Het be stuur weigerde in eerste instan tie af te treden, maar zwichtte uiteindelijk. Het nieuwe bestuur is voorlopig voor zes maanden benoemd. In januari zal er opnieuw over een partijbestuur gesproken wor den. In de tussentijd moet het nieuwe bestuur de financiën op orde krijgen. den haag/anp - Moslims die solliciteren naar een baan waar een veiligheidsrisico mee is ge moeid, moeten worden gecon troleerd op hun ideologische verleden. Dat stelde het WD- Tweede-Kamerlid Hirsi Ali giste ren in het televisieprogramma Buitenhof. De drastische maatregel die in druist tegen de grondwet, is volgens haar nodig wegens de strijd tegen extremistische moslimterroristen. Moslims worden nu vaak afgewezen op grond van vooroordelen en va ge vermoedens. En afwijzingen dragen bij aan het ontstaan van rancune waardoor zij vat baar worden voor de lokroep van het terrorisme, aldus het Kamerlid. Zij denkt dat als de opvattingen van de moslimsol licitanten worden onderzocht er meer vertrouwen ontstaat van de kant van de werkgever. Hirsi Ali zei verder dat moslims zelf ook een burgerplicht heb ben om zich te weer te stellen tegen hun extremistische ge loofsgenoten. Zij zouden bij voorbeeld kennissen of familie leden van wie bekend is dat die zich met terrorisme bezighou den, moeten aangeven. Dat is niet normaal, „maar het is oor log", aldus Hirsi Ali. Groenlinks reageerde furieus op het voorstel. „De WD moet zich langzamerhand afvragen of die ene V nog wel voor vrij heid staat," zei het Tweede-Ka merlid Azough. „Is fractievoor zitter Van Aartsen ook voor stander van een soort gedach- tenpolitie, of hebben we hier met de zoveelste luchtballon te maken." Azough ziet aanko men dat Hirsi Ali haar opmer kingen geleidelijk zo zal nuan ceren dat er weinig meer van overblijft. „Maar zij krijgt dan wel langzamerhand een pro bleem met haar geloofwaardig heid." Met een drieënhalf uur durende dienst is gisteren de Russisch-Orthodoxe kerk in Rotterdam ingewijd. Foto: ANP/Juan Vrijdag deventer/gpd - Ongeveer zestig scootmobielen deden zaterdag mee aan de eerste Nationale Scootmobieldag. Onder bege leiding van zestien vrijwilligers op de fiets en zes EHBO-ers leg de de stoet elektrisch aangedre ven driewielers een route van vijftien kilometer af langs de IJssel en door de oude binnen stad van Deventer. Met de tocht wil de Gehandi captenraad Deventer het on derlinge contact tussen mensen met een handicap te bevorde ren. De oprichting van de eerste scootmobielclub moet de vol gende stap zijn. Volgens een van de organisato ren G. Bosman was de tocht een groot succes. „We hadden wel van tevoren een inhaalver- bod afgevaardigd, anders wordt het zo'n chaos." rotterdam/gpd - In Rotterdam is gisteren een nieuwe Russisch-Orthodoxe kerk ingewijd. Me tropoliet Kyrill, de 'minister van buitenlandse za ken' van de Russisch-Orthodoxe kerk en aartsbis schop Simon van Brussel en België gingen voor in een drieënhalf uur durende plechtige dienst. Het witte gebouw met de uivormige, goudkleuri ge torenspits aan de Schiedamsesingel is de eer ste traditionele Russisch-Orthodoxe kerk in Ne derland. Het is gewijd aan de heilige Alexander Nevsky, de 13e-eeuwse grootvorst die wordt be schouwd als redder van het orthodoxe Rusland. Daarmee wordt in Rotterdam de Russische tradi tie voortgezet om kerken te bouwen als herinne ring aan belangrijke historische gebeurtenissen. De Russisch-Orthodoxe gemeenschap kerkte sinds 1959 in een benedenhuis in Rotterdam. Door een flinke toename van het aantal paro chianen - onder andere door immigratie uit Oost-Europa - werd de huiskerk echter te klein. Inmiddels is de gebedsruimte in het beneden huis na 45 jaar opgeheven. De parochie had de nieuwe kerk eigenlijk al een jaar geleden willen openen, het jaar waarin Rot terdams zusterstad Sint Petersburg zijn 300e verjaardag vierde. De vertraging is onder meer veroorzaakt door de late levering van iconen door een Russisch klooster en de drukke agenda van metropoliet Kyrill. Nog steeds is de kerk van binnen niet helemaal af, zegt aartspriester Gri- goriy Kransnotzvetov. „We zijn voor de helft klaar." rijswijk/anp - De nederlaag van het Nederlandse elftal te gen Tsjechië op het Europees kampioenschap voetbal heeft zaterdagavond op diverse plaatsen in Nederland geleid tot incidenten. In Veenendaal werd een 24-jarige man aange houden omdat hij een Neder landse vlag in een vuur van oranjeartikelen gooide. Elders in het land verrichtte de politie aanhoudingen wegens een reeks misdragingen. In Den Haag hield de politie acht man aan, het merendeel in het Laakkwartier. Daar was het dinsdagavond ook al onrustig na Duitsland - Nederland. On danks de acht arrestaties van zaterdagavond bleef het vol gens een politiewoordvoerster relatief rustig in het centrum van Den Haag. Gefrustreerde voetballiefheb bers bekogelden in Apeldoorn 35 agenten en een tiental au to's met stenen. Hierdoor raak te een agent gewond. Ongeveer driehonderd mensen hadden zich verzameld bij een roton de. De sfeer was gespannen, waarop de politie de rotonde afzette met hekken. Doordat de groep de hekken opzij zetten, kwamen toch auto's de rotonde op. De relschoppers namen de voertuigen prompt met stenen onder vuur. De politie hield een 18-jarige inwoner van Eist aan in Arn hem omdat hij een man uit Wolfheze (20) had geslagen. De dader zei dat hij boos was ge worden op het slachtoffer om dat deze zich laatdunkend zou hebben uitgelaten over het Ne derlands elftal. In Voorthuizen pakte de politie twee jongeren op nadat ze met anderen in hun woonplaats op de vuist waren gegaan. De ruzie zou zijn ontstaan na de verlo ren voetbalwedstrijd, toen en kele jongeren op straat gingen voetballen, tot irritatie van an deren. Tijdens de zomerfeesten in Tiel werden nog eens twee mannen aangehouden. Na het derde en winnende Tsjechische doelpunt ontstond een vecht partij. Plan staatssecretaris Van Geel (milieu) gekraakt door Mayke Calis Amsterdam - Wie wil weten wat het afschaffen van statiegeld betekent voor de hoeveelheid zwerfafval, moet eens gaan kijken in Spanje, Frankrijk of Italië. „Overal lege plastic water flessen langs de kant van de weg", zegt Maarten Goorhuis, manager van de Nederlandse Vereniging voor Rei nigingsdiensten (NVRD). Het plan van milieustaatssecretaris Van Geel om scholen en verenigingen te belasten met het ophalen van de wegwerpfles- sen is 'absurd' en zonde van het goed lopende statiegeldsysteem, vinden ook milieu-organisaties en de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Goorhuis heeft geen goed woord over voor de plannen van staatssecretaris Van Geel om de hervulbare frisdrank flessen te vervangen door wegwerp- flessen. De hoeveelheid afval op straat gaat onherroepelijk omhoog, verwacht hij, en de kosten verschuiven van de winkelier en de producent - die nu de lege flessen moet innemen, schoonspoelen en hervullen- naar de burger, die meer afvalheffing gaat be talen, omdat gemeentelijke reinigings diensten de lege flessen op straat moe ten opruimen. Want Van Geel wil dat de wegwerpfles- sen worden ingezameld, zodat het ma teriaal, net als bij oude kranten en glas, opnieuw kan worden gebruikt. Maar waar de staatssecretaris die plas tic flessen precies wil verzamelen, is niet duidelijk. In een brief aan de Tweede Kamer spreekt hij van 'scho len en sportverenigingen'. Die zouden een vergoeding krijgen voor de verza melde flessen. Een absurd idee, vindt Robbert van Duin, een van de oprichters van Recy cling Netwerk, een bundeling van acht milieuorganisaties. Hij denkt dat scho len en sportverenigingen geen zin en geen ruimte hebben lege flessen op te slaan. „Sportverenigingen hebben de grootste moeite vrijwilligers te vinden, laat staan dat die bereid zijn ook nog eens met lege flessen te gaan sjouwen." In 2001 werd het zogeheten Convenant Verpakkingen gesloten. De afspraak was dat de hoeveelheid flesjes en blik jes in 2005 met 80 procent ten opzichte van 2001 moest zijn verminderd; in 2001 werden vijftig miljoen blikjes en flesjes in het zwerfafval geteld. Als het niet lukte, werd statiegeld ingevoerd op flesjes en blikjes. Of de hoeveelheid zwerfafval inmiddels is verminderd is niet duidelijk want het onderzoek ernaar deugt niet, heeft Van Geel vorige week toegegeven. Slechts door middel van een telefonische en quête is aan 750 mensen gevraagd of ze wel eens een blikje of flesje op straat gooiden. Het is de VNG, de NVRD en de milieuorganisaties daar om een raadsel waarom Van Geel het convenant aan de kant heeft gescho ven en heeft besloten met het bedrijfs leven nieuwe afspraken te maken. De staatssecretaris zegt daarmee voor uit te lopen op Europese regelgeving. Dat is misleidend en onjuist, zeggen de milieuorganisaties. Ook Van. Geels partijgenote in het Europees Parle ment, Ria Oomen, zegt dat dat niet klopt. Volgens Van Duin van Recycling Net werk is nog helemaal niet duidelijk dat het juridische advies over hervulbare flessen gaat. Statiegeld op zichzelf is volgens hem niet in strijd met Europe se regels. Landen als Zweden en Dene marken werken ook met een goed lo pend statiegeldsysyteem. De hervulba re flessen zijn beter voor het milieu omdat ze minder energie kosten en vijfentwintig keer kunnen worden her gebruikt. Supermarkten zijn wel blij met de plannen van Van Geel. Zeker nu de prijzenslagen hen dwingen scherp naar alle kosten te kijken. Het inne men van de lege flessen is een kosten post. Niet alleen het aantal manuren dat ze kwijt zijn aan inname, opstape ling en inladen, maar ook de ruimte in het magazijn kost geld. Die plek ge bruiken ze liever om nieuw assorti ment op te slaan om zo het aanbod voor de klant te vergroten, aldus een woordvoerster van de brancheorgani satie Centraal Bureau Levensmidde lenhandel. Feiten over zwerfafval - Jaarlijks belanden meer dan vijftig miljoen lege blikjes en flesjes op straat. - Rijkswaterstaat ruimt jaar lijks ruim 100.000 ton afval op uit wegbermen en van par keerplaatsen. Dat kost 8 mil joen euro per jaar. - Gemeenten besteden jaar lijks ongeveer 250 miljoen eu ro aan het handmatig en ma chinaal vegen van straten en het legen van prullenbakken. - Stichting De Noordzee raapte vorig jaar gemiddeld 208 flessen, blikjes en ander zwerfvuil per kilometer strand. - Amsterdam viste vorig jaar 812 ton drijfvuil uit de grach ten en binnenwateren. Afbreektijden van zwerfvuil: - blikje: 50 jaar - plastic fles: 10 jaar (bron; Milieudefensie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11