Wonen in de wolken GESPREK VAN DE DAG Kerkbezoeker guller bij collecte met mandje mm Hoogbouw weer bespreekbaar Meer baasjes doen afstand van huisdier Cabronet DAGELIJKS LEVEN Kerkbezoekers geven meer geld als er met een open mandje wordt gecollecteerd. Gaat er een gesloten collectezak rond, dan zijn de inkomsten beduidend lager. Op de lan ge duur wordt het verschil in opbrengst kleiner, zo blijkt uit een onderzoek onder dertig baptistengemeenten in Nederland. Tijdens het onderzoek werd op zondagoch tend de ene keer met een gesloten collecte- zak en de andere keer met een open mand je geld ingezameld. De gulheid van de ano nieme gever bij kerkcollectes wordt be schreven in het blad Economisch Statisti sche Berichten door A. Soetevent van de economiefaculteit van de Rijksuniversiteit Groningen. In de onderzochte kerkgemeentes, die ie der 300 euro kregen voor deelname aan het onderzoek, is het gebruikelijk twee collec tes te houden. De opbrengst van de eerste inzameling is voor de gemeente zelf. De be stemming van de tweede collecte varieert per week en kan binnen of buiten de kerk liggen. De gemiddelde bijdrage per bezoe ker aan de eerste collecte ligt gemiddeld 23 procent hoger dan de bijdrage aan de twee de collecte. Het gebruik van mandjes tij dens de tweede collecte leidt aanvankelijk tot een gemiddeld tien procent hogere op brengst per bezoeker. Na vier maanden is de opbrengst nog 4,5 procent hoger en na zes maanden is er geen verschil meer. Het gebruik van mandjes heeft geen effect op de opbrengst van de eerste collecte. Uit het onderzoek blijkt ook dat de mei minder geld geven naarmate de dienst drukker wordt bezocht. Het kan hier a dat bezoekers 'meeliften' op de bijdrag van andere bezoekers. Na afloop van het onderzoek besloot éi gemeente mandjes in te zetten bij colle waarbij een hoge opbrengst gewenst is „Dit lijkt een goede strategie," conclud Soetevent dan ook. gpd 4, D|T is NOCi M/VAI2- BBSl CoHCE-fT, Woc/p— MENSELIJK De Hoogeveense HENDRIKJE van Andel-Schipper is met haar 113 jaar mogelijk NIET DE OUDSTE mens ter wereld. In Libanon is een vrouw gevonden die 126 jaar oud zou zijn. Ze toonde het Britse persbureau Reuters documenten waaruit zou blijken dat ze in 1877 geboren is. Het gaat om documenten van de volkstel ling van 1932, die volgens lokale functionarissen authentiek zijn. Een papieren bewijs van voor die tijd is er naar verluidt niet. Artsen in de Verenigde Staten gaan proberen een negen maanden oude SIAMESE TWEELING uit Duitsland waarvan de hoofden aan elkaar zijn gegroeid van elkaar te SCHEIDEN. De operatie wordt uitgevoerd in het John Hopkins Ziekenhuis in Baltimo re in de staat Maryland. De tweeling, de meisjes Lea en Tabea Block uit Lemgo, is al in het ziekenhuis, maar de operatie staat voorlopig gepland voor september. Het hoofd van het chirurgenteam dat de operatie gaat uitvoeren, Ben Carson, maakte ook deel uit van het team dat vorig jaar probeerde de met de hoofden aan el kaar gegroeide 29-jarige Iraanse tweeling Laleh en Ladan Bijani te scheiden. De zusjes overleden tij dens de operatie. Het was voor het eerst dat werd geprobeerd een vol wassen tweeling met vergroeide hoofden te scheiden. Er zijn wel eer der baby's gescheiden die met de schedels aan elkaar waren gegroeid. Een vrouw uit Amstelveen heeft voor de rechtbank in Arnhem in kort geding de URN MET AS van haar overleden vriend opgeëist. Volgens de vrouw had haar vriend tien dagen voor zijn overlijden een codicil opgesteld, waarin hij aan geeft dat zijn familie niet over zijn as mocht beschikken. Het was de wens van haar vriend dat zijn as zou worden verwerkt tot een DIA MANT. De familieleden weigeren echter de urn met as af te staan. Zij zeggen dat het codicil niet rechts geldig is en dat zij over een rechts geldig, handgeschreven codicil uit 1996 beschikken. De urn staat nu al enkele maanden op begraaf plaats en crematorium Westgaarde. Om uit de impasse te komen had het crematorium een Salomonsoor- deel uitgesproken: de as verdelen tussen vriendin en familie. Maar dat voorstel vinden beide partijen onaanvaardbaar. Uitspraak 2 juli. De Amerikaanse popdiva MADONNA mag WANDELAARS voortaan weren van grote delen van haar landgoed Ashcombe House, in het zuidwesten van Enge land. De Britse autoriteiten maakten gisteren bekend dat de stukken land die het dichtst bij haar landhuis liggen, niet langer te boek staan als openbaar ge bied. Het Britse Agentschap voor het Platteland is momenteel bezig landelijke gebieden in kaart te brengen die onder een nieuwe wet voor het publiek toegan kelijk zijn. Op die kaart stond ook het landgoed dat Madonna en haar echtge noot, regisseur Guy Ritchie, twee jaar geleden kochten voor 14 miljoen euro. Ma donna en Ritchie tekenden in mei protest aan, omdat zij hun recht op privacy in gevaar zagen komen. Wandelaars, en ook fotografen, zouden hun luxueuze villa tot op slechts een kleine honderd meter kunnen naderen. Zij zijn deels in het ge lijk gesteld. Hoewel een flink deel van het landgoed openbaar gebied blijft, kun nen pottenkijkers niet meer binnen gezichtsafstand van hun huis komen. Verspreid over het land schieten woontorens de lucht in. Volgens Jan Klerkx van de Stichting Hoog bouw kunnen de bescheiden wol kenkrabbers een aanwinst zijn voor een stad. „Maar staat een toren zo maar ergens hoog te wezen, dan is het niets." Jan Klerkx van de Stichting Hoog bouw doet geen moeite zijn en thousiasme te verbergen. In snel tempo somt hij de projecten op die op stapel staan. De Stichting Hoogbouw, die in 2004 het 20-ja- rig bestaan viert, is ooit opgericht om architecten, gemeenten, pro jectontwikkelaars en bouwbedrij ven enthousiast te maken voor hoogbouw. In die missie is de stichting in middels geslaagd, want verspreid over het land schieten torens de lucht in. „Hoogbouw is bespreek baar geworden. De vraag is nu wat torens toevoegen en hoe je ze in de stedelijke bebouwing kunt inpassen." Nee, Klerkx noemt zichzelf geen overdreven liefhebber van hoog bouw. De promotie van wolken krabbers -hoewel die benaming enigszins overdreven is- komt vol gens hem voort uit zijn passie voor de stedelijke omgeving. „Hoe creëer je plekken waar je al les bij de hand hebt: wonen, werk, recreatie." In de jaren zestig en zeventig werd die vraag beantwoord met de bouw van nieuwbouwwijken 5 vol torenflats. „De Bijlmer s is een bekend voor- beeld", aldus Klerkx, „maar Va\\v vrijwel in iede re stad is een soortgelijke wijk te vin den". Het Ut uitlui iiiiiiitii lllil De Hoftoren in Den Haag biedt on derdak aan het ministerie van on derwijs, cultuur en wetenschap pen. De gemeente Frankfurt kende het gebouw onlangs de High-Rise Award toe, een prijs voor geslaag de hoogbouw. De leden van de Club Ciclista Xaló zijn op deze vroege zondagmorgen een 'poco flojo' (spreek uit: floggo, een beetje slap). De ene helft heeft de 162 kilometer van Moratalla -een week eerder- nog in de benen en draait zich thuis, in bed, nog eens om. De andere helft vindt de 133 kilometer die voor vandaag op het programma staan wat teveel van het goede en kiest voor een rondje om de kerk. Mijn voornemen om onderweg flink op mijn Spaans te oefenen zie ik in rook opgaan als ik het groepje van vier overgebleven wielrenners monster waarmee ik straks wél de bergketen Tudons over moet: een Nederlander (mijn in Spanje rentenierende vriend) de twee Engelse leden Gareth en Sandy en één Span jaard (Armando) die zich met een spraakgebrek bij voorkeur in het Valenciaans uitdrukt. Een gesprek voe ren met hem is netzo lastig als na een verkorte inbur- geringscursus Nederlands contact leggen met een stot terende Fries. Drie belangrijke doelen heb ik me deze vakantie ge steld: ik zal mijn kennis van de Spaanse taal op een aanzienlijk hoger niveau brengen, ik wil nog een paar kilo afvallen en ik probeer mijn conditie op te vijzelen voor de zomervakantie, die wij aan de voet van de le gendarische Alpe d'Huez doorbrengen. Deze drie voor nemens vallen samen op de racefiets: om de dag verla ten mijn vriend en ik onze vallei in het achterland van de Costa Blanca om in de omliggende bergketens 100 tot 140 kilometer te fietsen. En op zondag rijden wij in het pakje van de Club Ciclista Xaló (www.ccxalo.com) en volgen we de geplande Rutas Temporada 2004. Nou ja, gepland... Als Spaanse wielrenners ergens goed in zijn, is het afwijken van de geplande route. Voor iemand die niet vaak fietst, klinkt 100 tot 140 ki lometer per dag behoorlijk indrukwekkend. Maar in de Tour de France is het hooguit een middagetappe. En wij mogen er de hele dag over doen. Na twee uur stop pen we in de regel voor almuerzo, de lichte maaltijd tussen ontbijt en middagmaal (voor ons twee koppen café con leche, een stuk taarten/of een bocadillo, een half stokbrood met beleg) en weer twee uur later klos sen we in ons wielerkloffie een restaurant binnen waar het-blijkens de aantallen busjes van aannemers en auto's van vertegenwoordigers- goed toeven is. Spaanse restaurateurs weten wat wielrenners toekomt: er komt een literfles cola, een schotel met salade en een mand met brood op tafel. Daarna wordt in hoog tempo het menu del dia geserveerd: paella met kabeljauw, daar na kip of vlees met frieten en als postre (toetje) flan (pudding), fruit of taart. We spoelen het weg met een fles wijn en een liter casera (bubbelwater met een smaakje om de drank mee aan te lengen). Vervolgens laten we ons dan nog een carajillo (een kopje koffie met cognac) voorzetten. Aan de bar worden ten slotte onze bidons gevuld met water en ijsklontjes en mogen we in totaal 15 euro afrekenen. Wat hou ik van dit land! Onze routes zijn meestal zo gepland dat we de laatste veertig kilometer voornamelijk bergaf rijden. En een voordeel van een fietshelm is dat je door de Guardia Civil nooit wordt aangehouden voor een blaastest. Onze tweede zondag met de Club Ciclista Xaló is die waarop in het dorp de eerste communie wordt gevierd. De vrouwen gaan naar de kerk, de mannen gaan eerst een stukje fietsen. Altea-Coll de Rates (86 kilome ter) staat er in het routeboekje, waarbij de gebrui kelijke maaltijd onderweg is vervangen door een muesli-reep. Maar ik verbaas me er al niet meer over dat we de hele andere kant op rijden en na dertig kilometer licht klimmen neerstrij ken op een terras, waar de tafels onder een olijfboom worden geschoven en er grote flessen bier, wijn en casera op tafel komen en een gedienstige ober onze bestellingen opneemt. We sluiten niet af met één, maar met twee carajillos. Op weg naar Xaló rin kelen in de zakken van de wielershirts de mobieltjes van de mannen. Hun vrouwen bij de kerk vragen zich af waar ze blijven. Hoe is het ondertussen met mijn vakantie doelen? Na tweeënhalve week Spanje heb ik één nieuw woord geleerd: cabronet. Dat is Valenciaans voor (kleine) cabron, wat in het Spaans weer grote bok, oftewel 'klootzak' betekent. Na ruim 900 kilo meter trappen door de bergen blijk ik twee kilo te zijn aangekomen. En mijn benen voelen met de dag zwaarder. Ik ben een 'poco flojo'. Reageren? column@dlclcvanderplas.nl Huisdierenbezitters lijken steeds va ker genoeg te hebben van hun beest. Dat constateert de Dierenbescher ming op basis van het aantal beesten dat in 2003 in dierenasiels terecht kwam. Vorig jaar bleken 7632 hon den en 10.348 katten bij nader inzien niet te voldoen. In totaal kwamen minder beesten in een asiel terecht. 70.720 in 2003 te gen ruim 75.000 een jaar eerder. De Dierenbescherming noemt het even wel opvallend dat relatief veel eige naren afstand doen van hun dier, dat aantal steeg met 3 procent. De Die renbescherming wijt dit er aan dat mensen ondoordacht een huisdier aanschaffen. De zomermaanden zijn nog altijd topmaanden voor de asiels. Onder het mom van allergie, de komst van een baby of verhuizing worden hon den en katten in asiels achtergelaten. Altijd nog beter dan het buiten zet- Anne Morrow Lindbergh Je kunt niet alle mooie schelpen op het strand verzamelen ten van het beest of achterlaten in het bos. Deze beesten komen vaak als zwerfdier in het asiel terecht. Van de honden wordt driekwart weer op gehaald, maar katten kennen zelden dit geluk. In 13 procent van de geval len kijkt hun baasje nog naar hen om. Dierenasiels weten in veel gevallen de beesten weer ergens onder te brengen. Van de katten krijgt 81 pro cent een nieuw thuis, 87 procent van de honden vindt weer onderdak. Toch maakt de Dierenbescherming zich zorgen over het hoge aantal asieldieren. Vooral met de drukke zomermaanden voor de deur wach ten hen zware tijden. Volgens de Dierenbescherming kan alleen een mentaliteitsverandering bij huis diereigenaren het aantal asieldieren terugdringen, anp De hoogste gebouwen De vijf hoogste torens van Nederland in 2004 151 meter - Delftse Poort Rotterdam 142 meter - Hoftoren Den Haag 141,6 meter - Westpoint Tilburg 135 meter - Rembrandtoren Amsterdam 132 meter - Milleniumtoren Rotterdam De vijf hoogste torens van Nederland in 2010 187 meter - Coolsingeltoren Rotterdam 164 meter - Hollandsche Meester Zoetermeer 154 meter - Jungerhans Toren Rotterdam 151 meter - Delftse Poort Rotterdam 150 meter - Emmatoren Groningen De hoogste gebouwen ter wereld 508 meter - Taipei 101 Taipei Taiwan 451 meter - Patronas Towers Kuala Lumpur 443 meter - Sears Tower Chicago 420 meter - Jin Mao Building Shanghai 391 meter - Citic Plaza Guangzhou 381 meter - Empire State Building New York voordeel van de opbouw van deze wijken is dat op de grond ruimte is voor allerhande voorzieningen. Toch is het niet de juiste aanpak gebleken. „Omdat veel mensen het als saaie wijken ervaren." De saaie wijken verloederden. De hoogbouw die nu in het land opduikt, laat zich niet vergelijken met flatgebouwen van pakweg dertig jaar geleden. Kantoorkolos sen en woontorens vormen tegen woordig een uniek baken in de stad en dragen bij aan de skyline. Bijna als vanzelfsprekend stond Rotterdam -waar al in 1898 de eerste kantoortoren van Neder land verscheen- aan de wieg van de herwaardering van hoogbouw. Sinds 1990 zijn in de stad tien ge bouwen neergezet die hoger zijn dan honderd meter, waaronder Delftse Poort dat met 151 meter het hoogste gebouw van Neder land is. En daar komen er voor 2010 nog een aantal bij. Vorig jaar is bij voorbeeld gestart met de bouw van Montevideo, een woontoren met 43 verdiepingen die is ont worpen door architecten bureau Mecanoo. Het gebouw zelf -dat in 2006 wordt opgeleverd- is 139,5 meter hoog. Doordat op het dak een enorme M wordt geplaatst bereikt het gevaarte uiteindelijk een hoogte van 151,5 meter. Maar het kan nog hoger. De Cool singeltoren aan de Kruiskade, een ontwerp van PPKS Architecten, moet een dakhoogte krijgen van 187 meter. De spits zou tot 212 meter hoogte reiken. Met de bouw wordt pas begonnen als een behoorlijk deel van de kantoor ruimte is verhuurd. Volgens Klerkx is het de vraag of dat zal gaan lukken. „En dan kan het in teressant zijn om een deel als ap partementen aan te bieden." De functie van hoogbouw is so wieso veranderd. Werden tot be- Westpoint in Tilburg, de hoogste woontoren van Nederland. Foto's: GPD/Roland de Bruin gin deze eeuw voornamelijk kan toorkolossen uit de grond ge stampt, inmiddels bieden de hoge bouwwerken steeds vaker ruimte aan appartementen en penthou ses. Voorbeeld daarvan is het zo juist opgeleverde Westpoint (Van Aken Architektuur) in Tilburg, dat met 141,6 meter en 47 verdiepin gen de hoogste woontoren van het land is. In Eindhoven wordt gebouwd aan de Admiraal. Deze woontoren, ontworpen door de bekende ar chitect Cees Dam, meet na ople vering 105 meter. In de Eindho- vense wijk Woensel verschijnt Porthas, een 100,8 meter hoge woontoren die later gezelschap moet krijgen van Athos en Aramis. In Den Haag verschijnt Het Strijk ijzer (132 meter, oplevering 2006). De plannen voor nog een woon toren in Tilburg met een hoogte van 101 meter (de Stadsheer) zijn voorlopig van de baan, omdat de projectontwikkelaar er niet in slaagde voldoende appartemen ten te verkopen. Ook van West point staan nog zeker tien appar tementen te koop, van 275.000 tot 499.000 euro. Dat heeft te maken met de wo ningmarkt. De vraag naar dure appartementen is de afgelopen ja ren afgenomen. Het zijn exclusie ve appartementen die dus ook niet bijdragen aan het oplossen van de woningnood. „Het gaat om een promillage van het totale woningaanbod", aldus Klerkx. Docent Stedenbouw Ad van Ter- heijden van Avans Hogeschool re kende nog voor de oplevering van Westpoint in Tilburg voor ruimtewinst gering is. „Als kening houdt met zon en dan wordt de afstand gebouwen groter." Bovendien zijn op de voorzieningen nodig, een toren zomaar mooi te dan is het niets", schetst Omdat een historisch ontbreekt, lenen steden als burg, Eindhoven en zich daarom volgens hem zo voor hoogbouw. „De kans verschillende functies elkaai weg zitten is daardoor aanzi kleiner." Paul Geerts Informatie: www.hoogbouw.nl, craperpage.com.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10