aan Ode de Nederlandse kroonjuwelen Zoek altijd de vrouw De zes snorren van Oranje Wie kan Coben nog verslaan? Vier Titaantjes uit de jaren tachtig het platteland. Van der Vegt is dan blijkbaar nog nooit op Schiermon nikoog geweest, stelt Zwier fijntjes vast, 'het eiland zou gehakt maken' van zijn opvattingen. Het zijn kanttekeningen in een zo- ZATERDAC 19 JUNI 2004 De vuurtoren van Vlieland. Foto: Hans van Weel ander (Wolkers) zich juist in zijn ele ment, als een Robinson Crusoe op de 'donkere gespen in de Wadden gordel van smaragd'. Zwier laat in Mijn wadden van alles en nog wat passeren. Hij schrijft uit voerig over de dichter J.J.Slauerhoff en diens verblijf op Vlieland, over de Texelse schrijver en historicus Nico Dros die zijn eiland tot leven wekt in zijn verhalen en de roman Noorder buren. Zwier schrijft onder veel meer over de wadplaat Griend (nog geen vijfhonderd meter in doorsnee), over eilandhoppen en wadlopen, over magische cirkels en heksen op 'het Iiglobetrotter Boudewijn Büch voor zijn 'eilandgevoel' gere- (naar de Stille Zuidzee. Hij kon (euforisch raken van een knip- I je vuurtoren. De Nederlandse ineilanden liet hij links liggen, ifter in zijn reisboeken tenmin- oiteen letter aan gewijd. Dat is iminst opmerkelijk, vindt ook eren antropoloog Gerrit Jan (1947), die verknocht is aan ons dijke eilandenrijk en daaraan in ek'Mijn wadden' zijn liefde be- non-fictie recensie Nico de Boer adden' door Gerrit Jan Zwier. Uitgeverij Contact. Prijs: €19,90. is niet de eerste die met veel te schrijft over de schoonheid jet wad. Veel (reis) schrijvers nhem voor. Velen van hen laat zijn boek ook aan het woord, wie Jac. P.Thijsse (die het lover Texel schreef), de jouma- lans Besselaar en Dick Hille- En natuurlijk de onvermijdelij- kan iWolkers. Texel woonachtige schrijver de begin jaren zeventig de smaak nee ken, toen hij net als zijn colle- van ijlen Godfried Bomans een 1 verbleef op het onbewoonde 'PD merplaat. Maar waar de een ans) zich dodelijk eenzaam en en waande te midden van ;re natuurkrachten, voelde de mooiste eilanddorp Hoorn', over verwilderde katten, over De Vlie- hors-Express, kapitein Rob, het goudschip De Lutine, zeehonden, rotganzen, en over vuurtoren de Brandaris die, naarmate je je verder van Terschelling verwijdert, als 'een waarschuwende vinger steeds hoger uit zee oprijst'. Zwier is een eilandhopper dip in zijn geestdrift soms al te zeer van de hak op de tak springt, waardoor de chro nologie wel eens in de verdrukking komt. Soms is zijn stijl ook wat vlak, maar als hij in zijn element is, be houdt hij een aangename lichte toon. Mooi is zijn beschrijving van Schiermonnikoog, dat al eeuwen lang aan de wandel is, waardoor het is 'uitgerekt tot een ouderwets pis tool, waarvan de loop op Duitsland is gericht'. Enigszins mensenschuw keert Zwier zich tegen de drommen toeristen die jaarlijks Nederlands oudste, grootste en afwisselendste natuurgebied be zoeken. Toerisme en recreatie vor men voor de eilandbewoners im mers de grootste bron van inkom sten. De kritiek op de aantasting van het wad is niet nieuw. In het begin van de vorige eeuw werd al geklaagd over de manier waarop natuur werd opgeofferd aan vakantiehuisjes. De eilandgasten van nu betreuren dat vanzelfsprekend óók, om er vervol gens toch met zijn allen, gewapend met rugzakken, op stoere wandel schoenen en met een kijker op de borst een poosje van de rust te ge nieten en, omdat niet iedereen voor de natuur komt, de stilte te versto ren. Tussen de eilanders onderling botert het ook niet altijd. Zo haalt Zwier meewarig de woorden aan van Jan merboek voor de waddenliefhebber, in een ode aan onze 'kroonjuwelen'. Voor Zwier vormen de wadden een paradijselijk oord, want 'het wad is een idylle en de wal een nachtmer rie'. van der Vegt uit Heiloo, die de bio grafie van Adriaan Roland Holst schreef en publiceerde over de Schotse Hebriden. Volgens Van der Vegt floreert een kleine gemeen schap op een eiland beter dan op Het strand van Vlieland. Foto: Hans van Weel thriller recensie Arno Ruitenbeek 'Geen tweede kans' door Harlan Coben. Uitgeverij De Boekerij. Prijs: €16,95. 1 Thrillerminnend Nederland krijgt een vijfde kans om Har lan Coben in zijn armen te sluiten. De Amerikaanse au teur schreef waarschijnlijk het spannendste boek van dit jaar: Geen tweede kans. Het gaat over de ontvoering van een kind, maar niet helemaal en ook niet alleen daarover. Plastisch chirurg Mare Seid- man wordt wakker in het zie kenhuis. Hij is ernstig ge wond geraakt, maar politie en FBI moeten hem vertellen dat de onbekende dader(s) zijn vrouw Monica hebben dood geschoten en zijn dochtertje Tara hebben meegenomen. Hij is lange tijd zelf verdach te, onder meer omdat hij pro beert de opsporingsinstanties er buiten te houden. De schuldigen nemen de geëiste twee miljoen dollar losgeld mee, maar Tara blijft spoor loos. Een jaar later komt een tweede losgeldeis, weer twee miljoen. Opnieuw geld weg en geen Tara. Seidman schakelt zijn grote liefde Rachel Mills in, een ex- FBI-agente met een duister verleden, in een laatste po ging zijn kind terug te halen. Dat levert een keten van nieuwe ontwikkelingen op, die bepaald niet positief zijn voor de hoofdpersoon. De enorme tegenstand komt van lieden die in een forensisch psychiatrische kliniek opge borgen hadden moeten zit ten. Coben is er in geslaagd om de lezer lange tijd in de stellige overtuiging te laten verkeren dat Monica en Tara de enige slachtoffers zijn van een uit de hand gelopen ont voering. Niet van één, maar van een serie verrassende ontknopingen is sprake. De karakters zijn uit steen ge houwen, de dialogen levens echt. Koude rillingen in over vloed. Wie kan Coben voor 31 december nog verslaan? Feyenoorder Dirk Kuijt viert zijn eigen voetbalfeestje in de wedstrijd tegen Ajax. De Rotterdamse club presenteerde weer een lezenswaardig jaarboek. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Edward Swier In de rubriek De Leestafel wordt wekelijks.een ander genre boeken besproken. Deze week de recente oogst sportboeken. Heeft u na een week EK even last van een te rugslag? Zijn de wedstrijden dan opeens niet meer allemaal zo interessant, lijken de negen tig minuten wel uren, zelfs dgen te duren, dan is het voor 5 euro gedaan met de ellende. Het boekje Oranje lukraak (uitg. Mouria) redt u van de verveling, doorbreekt de EK-sleur. De broers Floris en Martijn Brester verzamel den honderden 'nutteloze voetbalfeiten die ie dereen moet weten'. Wist u bijvoorbeeld dat in de EK-finale van 1988, die Nederland won van de Sovjet-Unie, bij Oranje liefst zes spelers met een snor meededen? Ook iets zinnigere statistieken haalden het boekje. Kijk nog eens na wie de bondscoaches van Oranje waren en hoe veel zeges zij boekten. En in welke kleuren - wit shirt, oranje shirt, zwarte broek, witte broek of toch oranje broek - Oranje wanneer ook alweer aantrad. De meeste rijtjes zijn ove rigens ook om te bouwen tot quizvragen en kunnen het gezamenlijk voetbal kijken aan zienlijk veraangenamen. Zoals: welke international, uit de periode 1952-1954, was van beroep frietzakjesfabri- kant? Frits Louer. En waarin handelde Tinus Bosselaar? Honden- en kattenvoer. Sommige kwesties zullen zelfs discussie opleveren. Want gelooft u dat Johan Cruijff nooit een doelpunt op een EK maakte én Marco van roman recensie Wim Vogel 'Engeland is gesloten' door Rob van Essen. Uitgeverij Atlas. Prijs: €17,50. De losers. Studie niet afgemaakt. Beetje verliefd geweest. Beetje gewerkt. Beetje veel gedemonstreerd in Borssele, in Dodewaard en tegen kruisraketten, af en toe een pandje gekraakt, 'mensen met licht op hun fiets waren eigenlijk al fascisten, iedereen las de Volkskrant en ging alleen naar de betere film.' En op de achtergrond de slaapver wekkende melodieën en irritante teksten van The Smiths uit Manchester die met hun treurige en tegelijkertijd lichtvoetige mu ziek de sfeer uit het midden van die. jaren tachtig perfect vertolkten. In Engeland is gesloten, zijn vierde roman, beschrijft Rob van Essen het makke leven eind jaren negentig van vier Titaantjes uit de jaren tachtig. Tussen de dertig en veertig zijn ze intussen, de jongens die nog steeds alleen een voornaam en nog steeds geen fa milie hebben, die al jaren wonen in de Der de Leeghwaterstraat, daar niemand kennen en die postbode, corrector, hamburgerdes- kundige zijn geworden of een fietsenstal ling exploiteren. Het is hun grijze en altijd wat treurige anonimiteit die je zo gemakke lijk vergeet in het felle licht van het neolibe rale markt- en beursdenken van de laatste vijftien jaar. En toch: er waren idealen, er werd ge droomd, er waren grote liefdes maar ach teraf blijkt dat allemaal van een ontstellen de naïviteit te zijn geweest, viel de werke lijkheid tegen en hadden sommigen niet in de gaten dat, zelfs als ze stilstonden, ze toch met de rest mee schoven. Te laat zijn ze er achter gekomen dat Engeland, als me tafoor van het verhoopte geluk, inderdaad gesloten is en dat er nergens meer een smid te vinden is die de sleutel maken kan. Belangrijk in Engeland is gesloten zijn niet de personages. Thomas, Godfried, Kraai en de postbode staan voor een generatie voor wie ambitie een vies woord was. Ze worden volwassen als de jeugdwerkloosheid dra matisch stijgt en blijken tot hun verbazing zo in het midden van de jaren negentig voor veel zaken alweer te oud. En dan zeu ren op de achtergrond voortdurend heftige maar altijd slordige en nooit goed afgeron de liefdes uit de jaren daarvoor. De jaren waarin 'iedereen' De ondraaglijke lichtheid van het bestaan las, waarvan je de clichés eerst jaren later doorkreeg. Rob van Essen heeft een geestig en treurig boek geschreven in een zorgvuldig grijs ge houden stijl. Voor het leven uit de jaren tachtig zoals hij dat beschrijft, ben ik te oud, maar de geest en de mentaliteit van dat leven is veel universeler. Zijn persona ges zijn mij niet onbekend, zijn van alle tij den, en cd's van The Smiths moet ik ergens nog wel kunnen vinden. Engeland is geslo ten herlezen, kan alleen nog maar met hun muziek op de achtergrond. TOP 10 Basten in geen enkel WK-duel scoorde? En toch is het zo. O ja, de zes internationals met een snor in de EK-finale waren Berry van Aerle, Ruud Gullit, Frank Rijkaard, Adri van Tiggelen, Gerald Va nenburg en Jan Wouters. Jorien van den Herik slaagt er in de koper van het Feyenoord Jaarboek, seizoen 2003-2004 (Tirion, €19,98) direct te irriteren. In het voor woord van het verder zeer lezenswaardige boek zeurt, zanikt en zeikt de voorzitter dat het een lust is. In het onwaarschijnlijk reële boekwerk - het is immers onder auspiciën van de club uitgegeven, maar spaart de tere zielen niet - zijn het de meest irritante zinnen. „Er is ons verweten dat we Pierre van Hooij- donk naar Turkije lieten vertrekken. Ik zeg nog maar weer eens met nadruk, dat als Pierre zich aan de letter van zijn contract had gehou den, dat dit niet was gebeurd." Ookhet ver trek van Paul Bosvelt naar Manchester City („Ik zeg nog maar weer eens met nadruk dat we dit in tal van gesprekken hebben proberen te voorkomen") legt Van den Herik in zijn ei gen voordeel uit. Wie pagina 7 overslaat of snel omslaat, heeft met het jaarboek van Feyenoord echter geen onaardige aankoop gedaan. Het is weliswaar ook wat storend dat een dertiental pagina's verkocht is aan sponsors - bedrijven die aan voetbal in het algemeen of Feyenoord in het bijzonder zijn gerelateerd - maar dat is klaar blijkelijk de enige manier om een fraai vorm gegeven en rijk geïllustreerd boek voor nog geen 20 euro op de markt te brengen. roman recensie Jaap Goedegebuure 'Adonis Bel-Ami' door Guy de Maupassant. Uitgeverij Athenaeum-Polak Van Gennep. Prijs: €32,50. Lange tijd luidde les één voor aan komende managers, succesvolle po litici en diplomaten in spe: palm de echtgenote of vriendin van je baas in en zie, vele deuren zullen ge smeerd en geruisloos voor je open gaan. Het kan zijn dat het kunstje minder opgang maakt sinds het ty pe 'carrièrevrouw' aan een opmars door de instituties begon, maar dat de truc zo hier en daar nog werkt weet iedereen die de wereld en haar listen en lagen kent. In de literatuur zijn het niet de min ste schrijvers die zich hebben ver diept in de betrekkingen tussen macht en seks. Zeker voor 1900 zijn er de prachtigste romans over ge schreven. Stendhals Het rood en het zwart bijvoorbeeld, een klassieker over de provinciale pummel Julien Sorel die met alle geweld een twee de Napoleon wil worden. Of Guy de Maupassants Bel-Ami dat sinds een paar weken in een gloednieuwe ver taling en voorzien van een aansteke lijk essay van bewonderaar F. Sprin ger in de boekhandel ligt. De mooie jongen die De Maupas sant tot held van zijn geschiedenis maakte, luistert naar de naam Geor ges Duroy. Hij is van meer dan een voudige komaf, zoon van simpele en ongeletterde boertjes uit Norman- dië. In de Franse strijdmacht die de nieuwe kolonie Algerije pacificeert, heeft hij zich opgewerkt tot onderof ficier. Maar op het moment dat we met hem kennis maken, slentert hij nagenoeg platzak langs de Parijse boulevards. Dan loopt Duroy zijn oude dienst- kameraad Forestier tegen het lijf. Die suggereert hem dat hij zijn geluk eens zou moeten beproeven bij de dagbladpers; tenslotte heeft hij daar zelf ook een bestaan weten op te bouwen. Duroy hapt toe, maar zo- Gin DE MA tl PASS A N X Adonis Bêl-Jmi dra het op schrijven aankomt valt hij terstond als ongeletterde door de mand. Geen nood, Forestiers vrouw Madeleine zal wel een handje toe steken, tenslotte is ze als souffleuse van manlief niet anders gewend. Ze is voldoende thuis in de labyrinten van de macht en - aldus De Mau passant - haar tong is scherper dan een fileermes en ifileiner dan vitri ool. Het is het begin van een even hila risch als ontluisterend relaas. Op de redactieburelen leert Duroy van Fo restier hoe je met lijntrekken, flauwe spelletjes en valse declaraties de tijd zo soepel mogelijk kunt doodslaan. Georges Duroy leert snel, niet alleen hoe hij zo simpel mogelijk aan geld kan komen om de gebraden haan uit te hangen, maar ook om vrou wenharten zodanig te bespelen dat hij er in materieel opzicht wijzer van wordt. Madeleine raadt hem aan werk te maken van mevrouw Walter, de echtgenote van zijn directeur. Het levert hem de ene promotie na de andere op. Tussen de bedrijven door slaat hij ook nog een mooie maitresse aan de haak, die hij aan haalt en afstoot naar het hem uit komt. Het verhaal beleeft zijn eerste grote climax wanneer Forestier na een slepende longziekte overlijdt en Ge orges nog aan het sterfbed Madelei ne ten huwelijk vraagt. Misschien legt De Maupassant het er in onze ogen daarmee wel té dik bovenop. Maar het is wel een wending die past in de dynamiek van deze ge schiedenis, die gebiedt dat Duroy lange tijd volg- en duldzaam is, om daarna zijn voorbeeld voorbij te ste ken en postuum van zich af te trap pen. En daarbij blijft het niet, want tenslotte zal hij zich op een geraffi neerde manier van Madeleine ont doen, om een tweede huwelijk te kunnen sluiten dat hem definitief aan de top brengt. Hoe lang dat zal gaan duren vertelt het verhaal niet, maar lang kan het niet zijn. Want in een klein terzijde, vlak voor het ein de van de roman, onthult De Mau passant dat Madeleine opnieuw een razende reporter met ambitie aan het klaarstomen is, ongetwijfeld met de bedoeling haar ex uit het zadel te stoten. De Maupassant is onovertroffen in het schetsen van een scène of in en kele messcherpe trekken neerzetten van een karakter. En hij is een niets ontziend satiricus die de zeden van zijn tijd tegen het licht houdt en ze genadeloos ontmaskert, de meester- chroniqueur van het belle epoque, dat tijdperk van parvenu's en nieu we rijken die maar al te graag aan schurkten tegen de feodale nep-chi- que en zich titels en paleizen koch ten, terwijl hun wieg in de goot had gestaan. Bel-Ami is vertaald in vlot en eigen tijds Nederlands, zo eigentijds dat het woord 'beau monde' het equiva lent 'jetset' kreeg. Maar dat past misschien wel bij de actualiteit van een boek dat een fraai inkijkje geeft in de hachelijke betrekkingen tussen media en politiek. 1. (2) Saskia Noort, De eetclub Anthos, 18,95 2. (4) Dan Brown, De Da Vind code Luitingh-SijthofT, 18,95 3. (6) Pleter Winsemius, Je gaat het pas zien als je het doorhebt Balans, €14,95 4. (1) Karin Fossum, Kijk niet achterom Anthos, 3,95 5. (3) Annie M.G. Schmidt en Fiep Westendorp, Pluk redt de dieren Ouerido, 12,50 6. (7) Geert Mak, In Europa Atlas, 39.90 7. (-) Heieen van Royen, Godin van de jacht Vassallucci, 12,50 8. (9) Tom Clancy, De tanden van de tijger Bruna, 19,95 9. (-) Nicci French, De bewoonde wereld Flamingo Noire, 12,50 10. (5) Henning Mankell, 0 De blinde muur De Geus, 24,90 Bron: CPNB/De Bestseller 60 Wanneer was een Nederlandse thril ler het best verkochte boek van de week? Het moet jaren geleden zijn, als het al ooit voorkwam. De Maand van het Spannende Boek laat sowie so z'n sporen in de top tien. Liefst zes van de tien best verkochte boeken vallen in deze categorie, waaronder de nieuw binnengekomen goedkope herdruk van Nicci French. Ook goed koop herdrukt en nieuw Heieen van Royen: in haar genre ook een span nend boek natuurlijk.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7