ER BIJ Een man van stavast Ijzervreter Prosper Ego heeft het even gehad met Oranje Prins Bernhard kan voor Ego niet stuk. Foto: ANP- /Vincent Jannink Koningin Beatrix: Een echte vor stin, maar het sprookje van de monarchie is voor Ego uit. Foto: ANP/Ed Ou denaarden ZATERDAG 19 JUNI 2004 Foto: GPD/Harmen de Jong Hij heeft de naam lartsconservatief te zijn. Prosper Ego (76), voorman van het Oud Strijders Legioen, getrouwe van Amerika en het koningshuis. Die liefde is niet blind. „Ik vind Beatrix echt een rorstin, maar kijk uit wie er allemaal naar binnen schuiven. De monarchie blaast zichzelf op." door Monique de Knegt Onpasselijk wordt hij van het Nederlandse gemier. Erg hoor, de overleden sergeant in Irak, maar wie zich in een oorlog mengt, moet rekenen op slachtoffers. Die je dan wel moet eren. .Afgezien van één bezoek van prins Bernhard, is er nog nooit iemand van het. vorstenhuis op 6 september bij de herdenking van de Indië-slachtoffers in Roermond geweest. Ik snap dat niet. Als Bernhard op hoge leeftijd een hele mid dag in Wageningen kan staan, dan kan Willem - Alexander het water toch wel even het water laten en naar Roermond komen?!" „De eerste de beste kleuterklas wordt verdikkeme door een lid van het ko ningshuis geopend, maar de herdenking bijwonen van 6000 doden is er niet bij. Het lijkt wel of ze zich schamen. Nee, zegt de Rijksvoorlichtingsdienst, de ko ningin herdenkt alleen op 4 mei. Daar kan ik gewoon niet bij. Het zou zo'n ge baar zijn voor oud-Indiëgangers en na bestaanden." „Voor mij hoeft het niet meer. Ik heb al zo'n scepsis over het koningshuis. Niet over prins Bernhard, hij kan voor mij niet meer stuk. Al die verhalen over on wettige kinderen. Wat dacht je? Een man van zijn statuur en die uitstraling met een vrouw die vier jaar in Canada zit, dan gebeurt dat! Hetzelfde geldt voor Lockheed." „Ik til zwaarder aan het bezoek van Claus aan Fidel Castro. Ik ben ook niet bij de bijzetting van Claus geweest. Voor mij is het sprookje van de monarchie uit. Ik vind Beatrix echt een vorstin, maar kijk even uit wie er allemaal naar binnen schuiven.. Dan al die burgerjuffrouwen die met prinsen trouwen.. De monarchie blaast zichzelf op „Mijn buurvrouw kan ook koningin wor den! Ik moet altijd lachen als ik prinses Laurentien zie, alsof iedereen naar haar zwaait. Hahaha! Mabel vond ik echt de limit. Ik til niet zo zwaar aan die Bruins- ma-zaak. Ik vind haar relatie met die moslim Scarabee (Sacirby, red.) en hun rol in Bosnië vele malen ernstiger. Maar Claus was helemaal weg van haar, na tuurlijk. De linkse beïnvloeding gaat te ver." „Dat geflikflooi met China vind ik ook niet goed. Dat doet de politiek welis waar, maar dan moet de koningin ook eens zeggen: ik ga niet. Ik ben geen re publikein, maar je moet als monarchist ook kritiek kunnen leveren. Méxima en Wiüem-Alexander die op 4 mei met een defensievliegtuig naar Parijs vliegen om daar een vliegtuig te halen voor een bruiloft van een vriendin!" „Wel klagen over schending van de pri vacy als de media onschuldige beelden laten zien van Maxima met Amalia, af komstig van een gestolen filmcamera. Let op je spullen, denk ik dan. Schen ding van de privacy.. Dat gebeurt dage lijks bij Albert Heijn." Hij tuurt uit het raam van het anonieme kantoorpand aan de rand van Rotter dam. „Ik ken mensen die niet meer de vlag uitsteken." Achter het bureau zetelt hij, fier en on vervaard. Ferme hand, luide stem. Een opa die zijn kleinkinderen liever mee neemt naar de Taptoe en het Legermu seum dan naar de Efteling. Vanaf de muur kijkt een jonge koningin Beatrix toe. Aan zijn zijde hangt de Nederlandse vlag, even verderop het vaandel van het Oud Strijders Legioen (OSL) met daarop 'Je Maintiendrai' (ik zal handhaven). Dat doet-ie. Prosper Ego is al 46 jaar de voorman van het OSL, inmiddels uitge breid tot de Stichtingen voor vrijheid en veiligheid, en hoofdredacteur van het blad StaVast. Hij maakt zich sterk voor de 150.000 jongemannen die verplicht naar Nederlands-Indië werden ver scheept en bemoeit zich met alles wat de veiligheid en vrijheid van het Westen be dreigt. Dat was lange tijd het communisme, daarna de instroom van gelukzoekers en nu heet de vijand het islamitisch funda mentalisme met zijn terrorisme. „We hebben een wereldoorlog, maar een an dere dan we gewend zijn. De Westerse wereld is in oorlog met het terrorisme en die houdt niet op met het pakken van Bin Laden. We moeten voortdurend op onze tellen passen." „We moeten echter ook opletten dat we niet in elke islamiet een fundamentalist zien. Het allochtonendebat was lang ta boe, maar nu slaat het door. Dat Saudi- Arabië een moskee financiert kan niet, en natuurlijk moet iedereen de taal leren en werk aanpakken. Ga maar onkruid wieden en zo. De tijd van Sinterklaas is voorbij." Het is geen boodschap die nieuwe aan hangers trekt. Telde het OSL in de tijden van de Koude Oorlog nog 14.000 leden (Ego liet vliegtuigjes boven grote vredes demonstraties vliegen met de tekst: 'Lie ver een raket in de tuin dan een Rus in de keuken'), nu zijn het er 8.000, met een gemiddelde leeftijd van boven de 60. Er gaan er wel dood, maar er komen er nauwelijks bij. „Veel mensen lopen van de vroege och tend tot de late avond te kankeren. Wat doen ze aan hun onvrede? Op politieke bijeenkomsten zit anderhalve man en een paardenkop en de FNV kan ook geen vlieg meer wegblazen. Wat koop ik ervoor?, denken mensen. Ondertussen is hun vrijheid en veiligheid in het geding. Voor je het weet zit je in een vuurge vecht op straat." „De meeste mensen hebben geen flauw idee wat vrijheid en veiligheid betekenen en welke prijs ervoor betaald is. Ze vin den het vanzelfsprekend. Neem nu de herdenking van D-day in Normandië, waarbij de hele internationale top aan wezig was. Dan wordt de rechtstreekse uitzending gewoon afgebroken voor een spelletjesprogramma! Mensen worden steeds egoïstischer. Toch heb je mensen nodig die verwoorden wat er leeft. Dat doen wij." Hij wijst op anderhalve meter boeken in de boekenkast. „Dat is mijn levens werk." Meer dan vijfhonderd exempla ren van het blad Sta Vast, gebonden in boeken. Hij weet nog altijd niet van op houden. „Ik kan er geen punt achter zet ten. De stichting drijft voor 95 procent op mij. Helaas wel, het benauwt me, maar ik ben fit en wil er ook niet mee ophouden. Het is een hobby, overtui ging, idealisme. Ik heb ook veel aan het OSL te danken. Het OSL bracht mij in contact met verschillende buitenlandse organisaties, waardoor ik de wereld heb kunnen bereizen." Hij mopperde al over allochtonen toen Bolkestein er nog over moest beginnen. Veel later nog kwam Fortuyn, die grote groepen mensen achter zich wist te scharen. Ego bewondert hem, maar voelt niets van afgunst. „Politiek is niets voor mij. Ik zie me daar al acht tot twaalf uur in een bankje zitten en niks mogen zeggen. Daar ben ik veel te springerig voor. Ik moet er niet aan denken. Ik ben niet zo volgzaam, ik kan niet tegen de fractiediscipline. Nu kan ik zeggen wat ik wil en bellen wie ik wil. Ik heb contacten met parlementsleden van de WD, het CDA en de Christenunie. Wij zijn een organisatie die al 46 jaar zonder een cent subsidie werkt. Daar door ben ik onafhankelijk en hoef ik nie mand naar de mond te praten." Hij leest dagelijks twee kranten en weke lijks drie tijdschriften uit linkse en recht se hoek. Verder volgt hij actualiteiten programma's bij de BBC, CNN en de Ne derlandse omroepen. De toon in veel Nederlandse media valt hem zwaar. „Marcel van Dam lees ik niet meer, die Nederlandse betweter. Nova kijk ik nog maar zelden. Als ik Clairy Polak zie, dan weet ik wel weer welke kant het opgaat. Bij de EO zie ik ook een linkse tendens. Daar kan ik wel teleurgesteld in zijn. Net als in Van Agt. Een man met humor en fantastische formuleringen, maar hoe hij nu praat over de Verenigde Staten en Is raël.. En dan zijn omgang met Gretta Duisenberg, zo'n linkse activiste, dat doe je gewoon niet." Hoe standvastig ook, zelf vaart hij ook geen rechte koers. Zijn mening over de onafhankelijkheid van Indonesië en de apartheid in Zuid-Afrika is helemaal ge draaid. „Bij nader inzien hebben de mensen in voormalig Nederlands-Indië evenveel recht op zelfbeschikking als wij." „Ik stond jarenlang ook sympathiek te genover apartheid. Ik dacht dat een ge scheiden ontwikkeling van blanken en zwarten goed voor het land zou zijn. Daar ben ik op teruggekomen. Ik heb bewondering voor Nelson Mandela. Dat een man na een leven in de gevangenis zó vergevingsgezind naar buiten is geko- In 1995 moest hij als hoofdredacteur voor de rechter verschijnen omdat een van zijn auteurs zich discriminerend had uitgelaten over Turken die de ene hand zouden ophouden met in de andere hand een mes. „Het is het ergste wat mij is aangedaan. In de tijd van de kruisraketten zijn m'n autobanden een keer doorgesneden en werd ik 's nachts wel eens telefonisch bedreigd, maar daar maakte ik grapjes over. Als ik opnam zei ik gewoon: met de KGB. Die rechtszaak heeft me echt ge raakt. Terwijl mijn vrouw doodziek was, ben ik veroordeeld tot 5.000 gulden boe te." Hij spelt het blad nu voordat het naar de drukker gaat en rechtsextremisten ko men er niet in. „Ik wil het land wel red den, maar niet met iedereen. Ik voel als een vent fout is. Die Michiel Smit van Nieuw Rechts uit Rotterdam heeft ook eens geprobeerd binnen te komen. Ik wil ons blazoen schoon houden." Biografie Prosper Ego, (bijna) samenwonend in Bre da, vader van een dochter en opa van drie kleinkinderen. Geboren in Den Haag, 1927. Opleiding: mulo Werk: bediende bij bedrijfschap, administratie Rode Kruis, dienstplichtig militair in Nederlands-Indië, scha- decorrespondent bij verzekeringsmaatschappijen. In 1951 raakt hij betrokken bij het Veteranen Legioen, waaruit in 1958 het OSL voortkomt. Sinds 1985 is hij voorzitter van het OSL en hoofdredacteur van het tijd schrift Sta Vast Foto: Loek Zuyderduin Het Vlaams Blok met Filip Dewinter kan zijn sympathie wel wegdragen. „Het is niet mijn partij omdat ze hun bood schap te provocerend brengen. In de kern zitten ze er niet naast." Dat het Gentse hof de partij 'racistisch' heeft ge noemd, doet hem niets. ,',Wat is racistisch? Eigen volk eerst? Als een gebouw in brand staat, red je toch eerst je eigen mensen? Die miljoen men sen die op het Vlaams Blok hebben ge stemd, zijn echt geen racistische, ex treemrechtse figuren. Zij geven een sig naal aan de zittende partijen die te arro gant zijn om het Vlaams Blok en haar ideeën serieus te nemen." Tussen alle foto's van hoogwaardig heidsbekleders die hij eens de hand mocht schudden staat een portret van zijn in 1995 overleden vrouw Norma. „Een heel bijzondere vrouw. Eigenlijk een vrouw die je nodig hebt als je een functie hebt die ik vervul. Een goede gastvrouw met belangstelling in ande ren. Zorgend ook, ja echt een perfecte vrouw." „Zeven jaar geleden heb ik een nieuwe relatie gekregen. Je moet nooit vergelij ken, ze is anders, maar het klikt goed. Deze vrouw spreekt mij wat meer tegen. Ze zit niet op mijn rechtse spoor!" Hij lacht met heel z'n lijf. „Toen we elkaar pas kenden heeft haar oudste zoon het blad Sta Vast bij haar thuis zien liggen. Hoe kom je daar aan?, zei hij. Nou, zei zij, ik heb die man ont moet. Dat wordt helemaal niks, die man is zo rechts als wat, zei haar zoon, een oud-PSP-er! Hahaha." Het gaat al zeven jaar goed." ie-herdenking in Roermond: „De eerste de beste kleuterklas wordt verdikkeme door een lid van het koningshuis ge- .maar de herdenking bijwonen van 6000 doden is er niet bij." Foto: ANP/Jasper Juinen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3