ECONOMIE Schultz geeft NS nog tot 2008 respijt Spoorwegvervoerder Railion schrapt 90 banen m Prestatieloon wordt snel gemeengoed in Nederland Kinderen moeten leren geld de baas te blijven Zekerheid in dollars En de robot, hij ploegt voort Profvoetballer zaterdag ig juni 2004 jde vijfde keer benoemd Rijk krijgt meer greep op spoor hoi !reenspan. Foto: AP enspan (78) eljer baas 'Fed' ndel (de vijfde keer benoemd ituursvoorzitter van het p Ivan centrale banken in renigde Staten. De 78-jari- p inspan maakt sinds 1987 nst uit bij de 'Fed'. Vol- waarnemers wilde Bush ft onzekerheid door een 3.46 lïFed-topman in de aan- jaar de verkiezingen in 30 lber' iklacht tegen rgiereus Enron - ngeles - De voormalige I [kaanse energiegigant En- ordt vervolgd in verband lestroomcrisis die de staat mië vier jaar geleden trof. zich! Ipenbaar Ministerie ver- ihet bedrijf ervan de ener- id Li ijzen door fraude te heb- fold; pgedreven. Het schadebe- rg.nl (an volgens de officier van ie oplopen tot honderden ,q's men dollars. Enron zelf iind 2001 failliet. [Sou - Het Russische olie- IKm Yukos moet van de I^Krde fiscus omgerekend ,||0Z( reer 3 miljard euro aan rstallige belasting over het DOO betalen. Yukos stelt claim van de fiscus het jfte gronde zal richten. De ol aandeelhouder van Yukos, ahail Chodorkovski, staat [wegens fraude en belas- otduiking. nul »s moet fiscus irden betalen EU fusie ooije in - De EU-commissaris concurrentiebeleid Mario ES M ikeurt de plannen van So- Bertelsmann om hun /laai ikdivisies samen te voe- J4( oed. Hij kon niet vol- !ta! le bewijs vinden dat de schadelijk is voor de con- L2IC at. De afgelopen twee da- ierden er achter gesloten in hoorzittingen gehouden zaak. Sony en Bertels- "1 stellen dat de fusie niet JZI& Men tot hogere prijzen en Ier diversiteit in het aan- in Ls ;93,{ kijk isument geeft nder geld uit >-545 en BMG den haag/utrecht/anp - De Ne derlandse Spoorwegen en spoor- beheerder ProRail krijgen tot 2008 de tijd om hun organisatie op orde te krijgen en hun sa menwerking te verbeteren. Staatssecretaris Schultz van Hae- gen van Verkeer zal beide onder nemingen tot die tijd wel met argusogen blijven volgen. Schultz wil dat in 2008 de trei nen op tijd rijden, voldoende zitplaatsen hebben en veilig en schoon zijn. Is dat niet het ge val, dan kan de regering ingrij pen. Dat blijkt uit de zoge noemde vervoerconcessie, het contract dat de NS tot 2015 het alleenrecht geeft om te rijden op het kernspoornet. Het kabi net boog zich gisteren Over de voorstellen van de WD-be- windsvrouw. Die liet in maart nog weten dat zij het spoorbe drijf wel in detail kwaliteitseisen zou stellen in de concessie. De samenwerking tussen Pro- Rail en de NS verloopt nu nog niet vlekkeloos, waardoor er bijvoorbeeld veel onduidelijk heid is over wie er verantwoor delijk is voor vertragingen. Pas als de twee bedrijven daar wel duidelijkheid over kunnen ge ven, kan de NS worden afgere kend op keiharde kwaliteitsei sen, stelt Schultz. Dat moet op uiterlijk 1 januari 2008 het geval zijn. Tot die tijd is er sprake van een 'ingroeifase'. De twee spoorbedrijven moeten jaarlijks aangeven welke maatregelen ze nemen om hun organisatie en de samenwerking te verbeteren. De staatssecretaris kan op grond van de concessie wel in vloed uitoefenen op deze plan nen. Als ze niet bevallen, moe ten NS of ProRail ze verbeteren. in Pf surg - Huishoudens heb- urgvi d april minder uitgegeven oeding en aan kleding, 0 ;nen of auto's. Vergeleken .aste Jezelfde maand een jaar er daalden de aankopen il.nl Geen half procent. Dat blijkt n.2- steren gepubliceerde cij- igenl ran het Centraal Bureau .450; de Statistiek (CBS). Er Ibijna 2 procent minder t h t ioeding- en genotsmidde- camp angeschaft. Voor duurza- 5 ïoderen was een daling te van 3,5 procent. Er werd weer meer betaald aan d|J.!en, vooral in de zorg. Dat yy nmede door enkele be- 9 ijke wijzigingen in de Zie- 1 mdswet en de AWBZ, die 3 n' koorde consument duurder manilla - Een geldwisselaar doet goede zaken in Manilla. Filipijnen wenden zich en masse naar de dollar, nu de Filipijnse peso weer ver der in waarde gekelderd is. Het vertouwen in de nationale munt is naar een dieptepunt gezakt, vooral door de politieke instabiliteit in het land. Foto: AP utrecht/gpd - Spoorwegvervoerder Rai lion gaat vanaf oktober dit jaar arbeids plaatsen schrappen om het rendement van de organisatie te versterken. Direc teur Carel Robbeson heeft de vakbon den gistermiddag laten weten dat hij in anderhalf tot twee jaar in totaal 90 van de huidige 1300 banen wil laten verdwij nen. „We hebben daar een heel goed so ciaal plan bij, inclusief een mobiliteits centrum. We willen er alles aan doen om deze mensen zo snel en zo goed mo gelijk bij andere bedrijven geplaatst te krijgen," zei Robbeson na het gesprek met de bonden in een toelichting. Hij noemt de plannen - die nog moeten worden uitgewerkt - 'pijnlijk maar noodzakelijk'. Het gaat volgens hem op zich goed met de sector railvervoer in het algemeen en zijn bedrijf (het vroegere NS Cargo) in het bijzonder. „We boeken stijging in omzet (geld) en volume (hoeveelheid vervoerde goede ren). Maar de krapte op het spoorweg net en steeds meer beperkingen over rij den in spits, milieu- en veiligheidsmaat regelen zetten de opbrengst onder druk," aldus de directeur. Railion is onderdeel van de Duitse ver voersorganisatie Stinnes, een dochter van Deutsche Bahn. - mm i De ondernemingen moeten verder de staatssecretaris regel matig informeren over uitvoe ring van de plannen. In het ui terste geval kan ze onder drei ging van een dwangsom NS of ProRail verplichten binnen een vaste termijn afspraken na te komen. Uiteindelijk kan ze de NS zelfs de concessie (geheel of gedeeltelijk) afnemen. De kans dat dit ooit gebeurt, lijkt klein. „Dit is een zwaar instrument dat niet kan worden ingezet bij de eerste de beste overtreding." De NS zegt op dit moment al goed met ProRail samen te wer ken. Wel wil het bedrijf „abso luut werken aan betere en meer zakelijke afspraken". Verder stelt de vervoerder dat de con cessie recht doet aan de punten die de reiziger het belangrijkst vindt, zoals punctualiteit en so ciale veiligheid. Het Landelijk Overleg Consumentenbelangen Openbaar Vervoer (Locov) wil dat er wel harde eisen in de concessie komen. Locov-lid ANWB vindt de prestaties die het Rijk van de NS verlangt on der de maat. Het ministerie neemt te weinig verantwoorde lijkheid voor de kwaliteit van het spoorvervoer. „Zo mag de NS zelf de normen invullen voor de punctualiteit, de kans op een zitplaats en de rein heid", aldus de ANWB. De concessiewet heeft alleen betrekking op het hoofdrailnet en regelt niet de exploitatie van de minder frequent gebruikte lijnen, die de NS dreigt op te heffen. Behalve afspraken over het hoofdrailnet is ook een ak koord gesloten waarin staat wat de taak van de overheid is bij het beheer van de sporen, wis sels en bovenleidingen. wageningen - Niet de boer tussen de mais, maar de robot. Precisielandbouw noemen de deskundigen dat. De universiteit van Wageningen stuurde gisteren twintig robots van Europese en Amerikaanse universiteiten een maïsveld in. Elk plantje krijgt per soonlijke aandacht, 24 uur per etmaal, en al die zorg moet natuurlijk de opbrengst ver hogen. Ook dringen de robots het gebruik van bestrijdingsmiddelen terug. Tijdens de proef moesten de robots zelfstandig hun weg in het maïsveld vinden. De organisatie van het Field Robot Event, de leerstoelgroep Agrarische Bedrijfstechnologie van Wage ningen Universiteit, heeft obstakels in het parkoers opgenomen om de inventiviteit van de robots te testen. Zo zijn hier en daar ook aardappelplanten in het maïsveld ge zet om de robots te verrassen. Deelnemers aan de race hebben de robot zelf ontwor pen en gebouwd. Er waren teams van professionals en van studenten uit Nederland, Duitsland, België, Polen, Hongarije, leriand en de Verenigde Staten. Foto: ANP BELASTING BELICHT ardencorruptie 26 w ;uve Indonesië ifftCorruptie heeft de In- ildhs sische staat tussen januari en april 2004 2,3 miljard staö (gekost. Dat heeft de krant 5-4ft Jakarta Post vrijdag vrijdag cusi ld op gezag van het Indo- jche Openbaar Ministerie 3-4>"Een woordvoerder het idetë zei dat justitie in 2002 434 'tiegevallen heeft onder- vorig jaar 584 en dit jaar 15712 pril 180. Hij zei dat bij de ptiezaken regeringsfunc- rissen, zakenlieden en be- 292? rders op tal van niveaus ^trokken. Die hebben zich meer schuldig gemaakt omkoping en verduistering overheidsgeld. M icht bestuur door Sylvia Marmelstein utrecht - Prestatieloon wordt snel gemeengoed in Nederland. In bijna de helft van alle CAO's die FNV Bondgenoten dit jaar heeft afgesloten staan afspra ken over prestatieloon. Vorig jaar was dat nog maar in 30 procent. Dat blijkt uit een on derzoek van FNV Bondgenoten waarin het arbeidsvoorwaar denbeleid van 2004 wordt ge- evalueerd. Ook blijkt dat in geen enkele CAO een loonsver hoging is gegeven voor 2004. Volgens de vakbond nemen vooral de zogenoemde 'collec tieve resultaatafhankelijke belo ningen' toe. Daarbij wordt bij voorbeeld afgesproken dat alle werknemers een eenmalige uit kering krijgen als de omzet in 2004 stijgt. Ook worden bonus sen geboden als de ziektekosten laag uitvallen of machines beter bemand zijn. Het onderzoek heeft betrekking op 55 reeds af gesloten CAO's, een zesde deel van het totaal aantal dat de vak- OPINIE bond dit jaar afsluit. De toename van resultaatbelo ningen komt vooral door de af spraken die het kabinet met de vakcentrales heeft gemaakt in het Najaarsakkoord. Daarin werd het vakbonden verboden in 2004 structurele looneisen te stellen. Sommige vormen van resultaatbeloning werden wel toegestaan. Woordvoerster Anja Jongbloed van FNV Bondgenoten gaat er van uit dat de resultaatbeloning het volgende seizoen weer te rugloopt. „Wij gaan dan weer structurele looneisen stellen. Ook blijkt dat werkgevers deze vorm van belonen omslachtig en lastig vinden." Opvallend is dat in veel CAO' s afspraken zijn gemaakt over het goedkoper maken van de vak bondscontributie. In een op de drie CAO's (voor 51.000 werk nemers) is geregeld dat het lid maatschapsgeld voortaan wordt betaald uit het bruto loon. Voor werknemers levert dat een forse besparing op. Dit past bij het streven van de bond het lidmaatschap aantrekkelij ker te maken. De belofte om de gestegen ziek tekosten te compenseren is niet nagekomen. Op bijna geen en kele plek zijn daarover afspra ken gemaakt. Ook is het 'onvol doende' gelukt, vindt de bond, om werknemers die in onregel matige diensten werken meer zeggenschap te geven over hun werktijden. In tweederde deel van de CAO's hebben vakbonden en werkge vers afspraken gemaakt over pensioen, prepensioen en VUT. Het betreft vooral verklaringen om studies te doen naar de ge volgen van het kabinetsbeleid. Jongbloed: „Omdat we nog niet weten wat het kabinet wil kun nen we weinig concreets rege len." De meeste collectieve ar beidsovereenkomsten hebben daarom ook een looptijd van minder dan een jaar. Als over eenkomsten in strijd zijn met het kabinetsbeleid worden ze opengebroken. til kleiner Ei haag - Koninklijke Shell gaat aandeelhouders Ujj 'macht geven. De priori- landelen worden afge- Z6IÏ Wet deze aandelen heb- foectie en commissarissen maximale greep gehad op «noemen van topmana- e hu binnen Shell. Die macht artv< [straks meer bij de gewone e.cC telhouder te liggen. Ook 'eegt Shell de opdeling concern in twee zelf- üge delen op te heffen. door Carien Karsten en Gerard Smit Een op de vijf kinderen van tien tot twaalf jaar leent geld bij vader, moeder, opa of oma. Van de achttienjarigen heeft de helft schulden bij familie, zo blijkt uit onderzoek van het Nibud. Het geld gaat op aan mobieltjes, spelcomputers, kle ding, uitgaan, snacks en cosmetica. On dertussen doen jongeren vaker een be roep op de schuldhulpverlening en ge ven scholen les in omgaan met geld. Is dit een ontwikkeling om je zorgen over te maken? Of gaat het om tiener problemen die passen bij onze tijd en komt het wel weer goed met ze als ze zelfverantwoordelijkheid krijgen voor kinderen en een huishouden? De jonge ren zelf lijken niet onder deze ontwikke ling te lijden: uit recent onderzoek blijkt dat de Nederlandse schooljeugd de ge lukkigste is van de wereld. Ze hebben een eigen kamer en wejnig problemen met hun ouders. Maar blijven ze ook gelukkig? Dat is de vraag. Op dit moment slikken 600.000 volwassenen in Nederland medicijnen tegen depressie, blijkt uit onderzoek van de Stichting Farmaceutische Kengetal len (SFK). Het gaat om een hoeveelheid van 5,1 miljoen pillen per jaar, een uit gavenpost van 166 miljoen euro. Hol lend van het ene pleziertje naar het an dere raken deze volwassenen gevloerd door de hedonistische tredmolen van werken, geld uitgeven en schulden ma ken voor genoegens die steeds vluchti ger zijn. Deze volwassenen zijn nog op gegroeid met het idee dat je niet meer geld uitgeeft dan je hebt. Maar wat komt er van iemand terecht die als kind al rood mag staan? Zoals iedere cultuur bevorderlijk is voor een bepaald persoonlijkheidstype, zo lijkt onze cultuur een steeds rijkere voe dingsbodem te bieden voor de psycho paat. Psychopaten hebben niet geleerd hun impulsen te beheersen, reageren op alles wat zich van buiten aandient en ra ken steeds verder verwijderd van hun innerlijk kompas. Ze ontwikkelen een groot gevoel voor schaamte, omdat ze zichzelf alleen nog maar kunnen beoor delen door de ogen van anderen, maar zijn gespeend van elk schuldgevoel. Ze kennen een kille, berekenende rationali teit in combinatie met een ijzingwek kend onvermogen om anderen te be handelen als denkende, voelende, men selijke wezens. Ze vertonen een roekelo ze onverschilligheid voor de veiligheid van zichzelf en anderen, en vertonen constant onverantwoordelijk gedrag zo als onder andere blijkt uit het niet nako men van financiële verplichtingen. Natuurlijk gaat het te ver om kinderen met schulden op een lijn te stellen met psychopaten. Maar het staat buiten kijf dat ongebreidelde bestedingsdrift psy chopathische trekken versterkt. Ook lijkt het onverstandig als ouders financieel bijspringen als hun kinderen in geld nood zitten om ze de schaamte te be sparen niet met de anderen mee te kun nen doen. Ongewild hollen ze zo de ei gen identiteit van hun kind uit. Zoals alle ouders aan den lijve ondervin den is het ondoenlijk om regels te stel len aan je kinderen over mobiel bellen, computergebruik, en uitgaan die haaks staan op de regels die andere ouders stellen. Daarom wordt er ook vaak een beroep op scholen gedaan om kinderen goed met geld om te leren gaan. Menige school pakt dat ook voortvarend aan. Er worden groepsgesprekken gehouden over zakgeld, spelletjes gespeeld waarbij kinderen leren budgetteren en er zijn re gels over wat wel en niet mee mag in het lunchpakket om elkaar niet de ogen uit te steken met dure sportdrankjes. Maar er is meer nodig. Het mooiste is als kinderen gewoon met plezier kunnen spelen zonder dat daar dure spullen voor nodig zijn. Maar om ze vanachter de mobiel, de computer en andere heb bedingen weg te halen, is het nodig dat ouders van elkaar weten welke regels ze stellen en meer op een lijn komen. Dat kan bijvoorbeeld via ouderavonden op school gebeuren. Ook lijkt het raadzaam kinderen te confronteren met de gevol gen van koopverslaving. Net zoals scho len af en toe ex drugs- of alcoholver slaafden laten komen om met de kinde ren te praten over de gevolgen van hun verslaving, zou dat ook met koopver- slaafden kunnen. Het is vooral belangrijk kinderen het verband duidelijk te maken tussen geld uitgeven en hun persoonlijkheid en hen weerbaarder te maken tegen groeps druk. Je kunt wel leren budgetteren, maar als je denkt niet mee te tellen als je niet aan de nieuwste trend meedoet, dan verdampen alle verstandige opvat tingen al snel, en doe je alles om er maar bij te horen. Kindéren moeten leren dat hun eigen gevoelens ertoe doen, dat hun eigen dromen belangrijk zijn, en leren frustraties te verdragen om die dromen te realiseren. Dat helpt hen ook zich in anderen te verplaatsen en hun gevoe lens en dromen te respecteren. Mr. dr. Carien Karsten is jurist en psy chotherapeut. Ze is lector Arbeid Ge zondheid aan de Hogeschool Rotterdam en auteur van het boek je geld de Baas. De weg naar financiële vrijheid Gerard Smit is docent filosofie aan de School voor Journalistiek Voor werknemers die uit het buitenland hier naar toe zijn gehaald in verband met hun specifieke deskundigheid, kent Nederland een buitengewoon gunstige fiscale regeling. De regeling staat bekend als de 30%-regeling. Deze werkne mers kunnen - onder bepaalde voorwaarden - maximaal 10 jaar lang een belastingvrije kos tenvergoeding krijgen tot 30% van hun salaris, vermeerderd met het bedrag van de vergoe ding. Gelet op de Nederlandse belastingtarieven kan dit een aanzienlijk financieel voordeel opleveren. Ongeveer 32.000 personen maken gebruik van de regeling. Om voor de regeling in aan merking te komen moet ie mand een specifieke deskun digheid bezitten, die op de Ne derlandse arbeidsmarkt niet of schaars aanwezig is. Veel top managers van internationale concerns, wetenschappers met specifieke ken nis of specia listen op een bepaald ter rein profiteren van de rege ling. De belas tingdienst Limburg/kan toor Buiten land - geves tigd in Heerlen - beslist op verzoeken om toepassing van de regeling. De inspecteur bé- oordeelt dit aan de hand van criteria zo als het opleidingsniveau, de re levante werkervaring en het be loningsniveau. Het doel van de regeling is Ne derland aantrekkelijk te houden als werkland. Door de fiscale fa ciliteit kan know-how uit het buitenland worden aangetrok ken met als direct gevolg het versterken van de binnenlandse economie. Dat de regeling de Nederlandse staat geld kost is duidelijk. De politiek heeft zich hierover dan ook nog niet zo lang geleden gebogen in ver band met de benoeming vari de heer Moberg als nieuwe baas van Ahold, die kennelijk ge bruik wilde maken van de 30%- regeling. In het licht van alle commotie rond de beloningen van topbestuurders in Neder land kon een reactie van de po litiek eigenlijk niet uitblijven. Het huidige kabinet heeft be sloten om de 30-% regeling ge woon voort te zetten. Discussie over de vraag of er wel sprake is van schaarste en specifieke des- Mr Peter Constandse Belastingadviseur in Bussum kundigheid zal dus voorlopig wel blijven. Zo heeft de belastingkamer van het Gerechtshof in Amsterdam onlangs een beslissing moeten nemen over de toepassing van de regeling voor een profvoet baller met een buitenlandse na tionaliteit. Hij was aangetrok ken door een club uit de eredi visie, die aansluiting zocht bij de top en een centrale midden velder nodig had. De speler had in zijn eigen land een goede pers en ook al de nodige inter landwedstrijden achter zijn naam staan. De club en de spe ler verzochten om toepassing van de regeling. De inspecteur weigerde, omdat de speler vol gens hem niet over een speci fieke deskundigheid beschikte die in Nederland schaars was. Er waren volgens de inspecteur ook genoeg goede voetballers op de Nederlandse velden te vinden. Bovendien voldeed de speler niet aan de door de be lastingdienst gehanteerde in- komenstoets. Deze houdt in dat een uit het buitenland ge haalde speler alleen voor de regeling in aan merking kan komen als hij meer verdient dan 150% van de verdiensten van een gemid delde eredivi siespeler. Maar de rechter was het niet met de inspecteur eens. Hij vond dat de voetballer wel aan de voorwaarden vol deed toen hij in dienst werd ge nomen. Hij was immers een ta lentvolle speler, die m zijn ge boorteland geregelcfxieel had genomen aan de competitie, welke zeker niet onder deed voor de Nederlandse competi tie. Bovendien werd hij ook door andere clubs begeerd en hij had de nodige interland wedstrijden op zijn naam staan. Van belang was bovendien dat hij direct voor het eerste elftal was uitgekomen. Deze prof voetballer krijgt dus gedurende vele jaren een douceurtje van de fiscus. Laten wij eens uit gaan van een jaarsalaris van 350.000. Op grond van de 30%- regeling kan de club de speler daarnaast een belastingvrije vergoeding geven van 150.000 per jaar. Dat betekent een jaar lijks belastingvoordeel van zo'n slordige 78.000. Kom daar eens om als gewone werkne mer!

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 35