EU-leiders bereiken akkoord grondwet BUITENLAND SMS-Felicitatie in de krant! NAVO-soldaten mogen niet meer naar bordeel Staatshoofden en premiers slaan diner over Duitsland mag gekaapte vliegtuigen neerhalen Olie-export Irak hervat Droogte VS mogelijk ergste sinds 500 jaar 'Rusland waarschuwde de VS voor aanslagen' WHO: Vervuiling oorzaak van eenderde kindersterfte Pronk wordt VN-gezant voor Sudan Amerikaanse gegijzelde onthoofd zaterdag 19 JUNI 2OO4 den haag/gpd - Militairen uit NAVO-landen die actief zijn in het buitenland, moeten borde len daar mijden. Indien zij een bordeel bezoeken kunnen zij indirect meewerken aan seks- slavernij en mensensmokkel. Dat is de strekking van een NAVO-document dat binnen de organisatie wordt besproken. De Amerikaanse en de Noorse delegaties bij de NAVO zijn de afgelopen maanden de grote voorvechters geweest van een strenger beleid. „Er was geen alternatief meer", zegt een hoge NAVO-diplomaat. „Me men senrechtenorganisaties klopten aan onze deur." Onlangs publiceerde Amnesty International een rapport, waarin staat dat NAVO- en VN- personeel in Bosnië en Kosovo 75 procent van de klandizie vormden bij plaatselijke borde len. Naar schatting doet 90 pro cent van de prostituées in Bos nië dat werk onder dwang. De Amerikaanse NAVO-ambas- sadeur Nicholas Burns noemde de plannen „een grote stap voorwaarts voor de mensen rechten." De VS zelf wil militai ren op buitenlandse missies zelfs verbieden bordelen daar te bezoeken. gisteren stilgelegd na- ■brand was ontstaan in jtt-nucleair deel van de |e. De brand was na on- twee uur geblust. Vol- 1 directie van de centrale p straling vrijgekomen, pak van de brand is nog pnd. ies night toch n discriminatie l iLadies nights, waarbij fn korting krijgen of gra ftonnen mogen, zijn niet •toerend voor mannen, idt het parlement van de aanse staat New Jersey, jwet heeft aangenomen ies nights legaal maakt, 'eze maand oordeelde 'tenaar voor burgerrech- de horeca in New Jersey Hes nights meer mocht leren. „Bureaucratische oordeelde gouver- aes McGreevey. brussel/ap - De staatshoofden en regeringsleiders van de Euro pese Unie hebben op hun top in Brussel een voorlopig akkoord bereikt over een Europese grondwet. Dat hebben EU-func- tionarissen en -diplomaten gis teravond gemeld. Overeenstem ming over de nieuwe voorzitter van de Europese Commissie is nog niet in zicht. Een EU-diplomaat zei dat de Ierse premier Ahem, die de top voorzit, het overleg met elk van de 24 delegaties op de top had afgerond en dat „iedereen heeft gezegd tevreden te zijn". Elk van de EU-leiders zou de tekst van de uiteindelijke grondwet nog eens doorlezen voor de vergadering zou worden hervat en de grondwet zou worden aangenomen. De Slowaakse premier Dzurin- da sprak tegen dat het akkoord al rond was. „We moeten eerst de definitieve tekst zien", zei hij. Een woordvoerder van de Britse premier Blair zei eerder al dat de deelnemers aan de EU-top in Brussel bezig waren de punt jes op de 'i' te zetten. Volgens een andere bron is er een com promis over de stemverhoudin gen, dat inhoudt dat voor een besluit de instemming van veertien landen nodig is die sa men 65 procent van de totale bevolking van de EU vertegen woordigen. Om gisteravond nog een akkoord te kunnen be reiken werd het diner overge slagen. Als er een akkoord over de grondwet is bereikt moeten alle 25 landen de wet ratificeren. Een aantal lidstaten is van plan middels een referendum de be volking te laten beslissen. Groot-Brittannië is een van die landen en het is zeer de vraag of de Britten zullen instemmen met een Europese grondwet. Minister voor Europese zaken McShane toonde zich echter optimistisch. „Ik heb er vertrouwen in dat de Britse bevolking Europa niet zal verwerpen als het gegeven van een constitutioneel akkoord aan haar wordt voorgelegd", zei hij. „Groot-Brittannië heeft het altijd goed gedaan als het extre misme en isolationisme moest verwerpen." Ook de vertrekkende voorzitter van het Europees Parlement, de Ier Cox, gaf blijk van vertrou wen. „Als we het erover eens kunnen worden, kunnen we het ook verkopen", zei hij. Een Nederlands voorstel om in de grondwet de garantie op te nemen dat EU-landen met een te hoog begrotingstekort tot de orde worden geroepen, zou zijn gesneuveld. De aanwezige lei ders zouden van plan zijn een verklaring te doen uitgaan dat het de doelstelling is van alle EU-landen om in tijden van economische voorspoed een overschot op de begroting te hebben. Volgens de woordvoerder van de Britse premier Blair is het nog niet duidelijk of nog op de ze top zal worden geprobeerd een nieuwe EU-voorzitter aan te wijzen. Daarover bestaat gro te onenigheid. De rebelse Afghaanse indant Abdul Salaam eeft Chaghcharan ver- de hoofdstad van de Af- g provincie Ghor. Dat han gisteren zelf via sa- ilefoon laten weten. Bij 0 chten zouden achttien (ihet leven hebben gela- evvond zijn geraakt, egt dat hij steun heeft dere commandanten die ik tegen het lokale be- ebben gekeerd. De poli van Ghor, generaal Za- ei dat zijn troepen de llen heroveren. minder verbouwd In de drie landen die bijna alle cocaïne ter produceren zijn vorig 5?, procent minder co- jen verbouwd. Dat heeft lartement voor Drugs en dvan de Verenigde Na- neld. In Colombia, Peru na werd in 2003 153.800 n gebruikt voor de coca- ït kleinste oppervlak in In Colombia is de [tie sinds 2000 met 47 afgenomen. De afname jroductie is volgens de mken aan het beleid ren te wijzen op andere kheden van bestaan. imsoep mag meer in China M - De soep smaakte Het enige probleem was rerslavend werkte. De elitie in het zuidwesten ina heeft 215 restaurants q omdat zij opium als ënt voor hun soepen en itten gebruikten. De ge- Bin de restaurants bevat - ivariërende hoeveelheid opiumderivaat morfine. Qvallen werd bijna vijf in aan grondstoffen in »enomen. e en schildpad en visser Een Vietnamese visser wot op drift was geraakt, ich in de twee weken dat ree dobberde in leven ge- omet zijn eigen urine en addenvlees. Dat heeft de nese staatskrant Tuoi jdag gemeld. De 33-jarige lui Due Phuc viste een eken geleden voor de n de Vietnamese provin- ing Ngai naar kwallen jn uit bamboe gemaakte iverd meegesleurd door verwacht sterke zeestro- ine krijgt npisch nor Griekenland opent Athene een gevangenis jdens de Olympische in augustus gearresteer- enlanders vastgezet wor- dat zij het land kunnen uitgezet. „We verwach- ugustus meer dan een j toeristen. We hebben rsvan eerdere Spelen eerd en het is zeker dat ntalvan deze mensen de len overtreden", legde Br van justitie Anastasios Bouras uit. De reguliere enissen zitten al overvol. se hond de lijn' iierg - Een 47-jarige vrouw heeft haar hondje 'mlang uitgehongerd om ;te zorgen dat zij het dier, )p reis ging met het vlieg je mocht nemen in haar ;age. Politiebeambten inberg grepen in toen )uw het vermagerde uit zagen laten. De overgedragen aan de scherming. Het twee- ifje woog nog slechts terwijl haar natuurlijke zo'n 25 kilo had moe- icentrale VS na brand 'slier - Een kerncentrale merikaanse staat Ver- berlijn/anp-afp - De Duitse luchtmacht mag voortaan bur gervliegtuigen uit de lucht schieten als er 'reden is om aan te nemen dat ze zijn gekaapt om te worden gebruikt voor terroristische doeleinden. Een wet die dat mogelijk maakt is gisteren aangenomen. De wet geeft de minister van Defensie de bevoegdheid hier toe te besluiten als een 'bijzon der zwaar ongeval' dreigt, waar bij „onder de gegeven omstan digheden kan worden aangeno men dat een vliegtuig zal wor den gebruikt om mensen te do den." De maatregel mag alleen worden toegepast als alle ande re mogelijkheden zijn uitgeput. De regering besloot de lucht vaartveiligheid onder de loep te nemen nadat een man in een vliegtuigje in januari 2003 ge vaarlijk dicht bij hoge kantoren in Frankfurt rondvloog. bagdad/anp-afp - De export van olie uit Irak, die afgelopen week tot stilstand was gekomen na een reeks aanslagen, wordt morgen weer hervat. Dat heeft een woordvoerder van de coali tie gezegd. Bij aanslagen maandag en dins dag in Irak raakten twee be langrijke oliepijpleidingen be schadigd. Bij de Noord-Iraakse stad Kirkuk explodeerde een bom onder een leiding, die van belang is voor de export naar Syrië en Turkije. Verder was een pijpleiding naar de Zuid-Iraak- se stad Basra op twee plaatsen gesaboteerd. Tot voor kort had de olieindu strie in het zuiden van Irak wei nig last van aanslagen, maar daar lijkt met de naderende machtsoverdracht een einde aan te zijn gekomen. Olie is goed voor 90 procent van de Iraakse inkomsten en is onont beerlijk voor het bekostigen van de wederopbouw van het land. Arafat. Foto: Reuters Arafat accepteert joodse staat Israël jeruzalem/anp - De Palestijnse president Yasser Arafat accep teert het joodse karakter van de staat Israël. Hij is bereid een vredesakkoord te tekenen waar in wordt opgenomen dat slechts een deel van de Pales tijnse vluchtelingen mag terug keren. Arafat zegt dat in de Isra ëlische krant Ha'aretz. In zo'n verdrag zou de Palestijnse staat gevestigd worden op 97 tot 98 procent van de Westelijke Jor- daanoever en Gazastrook. Israël zou de soevereiniteit behouden over de Klaagmuur. moskou/ap - Rusland heeft de Amerikaanse regering vóór de oorlog in Irak gewaarschuwd dat agenten van het regime van Saddam Hussein aanslagen voorbereidden op Amerikaanse doelen binnen en buiten de Verenigde Staten. Dat heeft de Russische president Vladimir Poetin gisteren gezegd. De president verklaarde dat hij geen details kon geven over de rol die de Russische inlichtin gen speelden bij het Ameri kaanse besluit om Irak aan te vallen. Hij zei echter ook, dat de inlichtingen in ieder geval voor de Russische regering geen re den waren om de oppositie te gen een Amerikaanse inval in Irak op te geven. „Inderdaad hebben de Russi sche geheime diensten na 11 september 2001 en voor de mi litaire operatie in Irak informa tie ontvangen, dat medewer kers van het regime van Sad dam Hussein voorbereidingen troffen voor aanslagen in de Verenigde Staten en daarbuiten op het Amerikaanse leger en andere Amerikaanse belan gen", zei de Russische presi dent. Poetin zei dat de informatie is doorgespeeld aan de VS en dat de Amerikaanse president George Bush een van de direc teuren van de Russische gehei me diensten er persoonlijk voor heeft bedankt. Hij voegde eraan toe dat de Russische diensten niet weten of Iraakse agenten de afgelopen jaren ook daad werkelijk betrokken waren bij aanslagen. (advertentie) las vegas/ap - De droogte die al vijf jaar heerst in het westen van de VS kan wel eens de ergste zijn van de afgelopen vijfhonderd jaar, zeggen we tenschappers van de Ameri kaanse geologische dienst. Het stroomgebied van de ri vier de Colorado is al tien jaar in de greep van de droogte en de omstandigheden zijn daar slechter dan tijdens de be ruchte 'Dust Bowl' van de ja ren '30. Milieugroepen waarschuwen dat waterbeheerders meer moeten doen dan 'bidden om regen' om te voorkomen dat stuwmeren in de Colorado, die miljoenen mensen in het westen van de VS van water voorzien, droog komen te lig gen. In de periode 2001-2003 stroomde er bij een meetpunt in Arizona per jaar gemiddeld slechts 5,4 miljoen acre-feet door de Colorado, de kleinste hoeveelheid ooit gemeten. Tij dens de Dust Bowl van 1930- 37 was het jaarlijkse gemid delde 10,2 miljoen acre-feet. Een acre-foot is de hoeveel heid water die nodig is om een acre (2/5 hectare) land onder een foot (30,78 cm) wa ter te zetten, wat neerkomt op 1,24 miljoen liter. Wetenschappers proberen aan de hand van boomringen te berekenen hoe het de Colo rado is vergaan in de periode voordat er in 1895 voor het eerst gegevens werden bijge houden. Volgens die methode heeft het laagste vijfjarenge- middelde zich voorgedaan in 1590-94. In het verslag van de Geologi sche Dienst staat dat droogtes zelden langer duren dan tien jaar. De kans dat het volgend jaar weer gaat regenen is dus zeker aanwezig. Maar er zijn aanwijzingen dat deze droogte wel eens dertig jaar kan du ren, zegt Robert Webb, de au teur van het artikel. kopenhagen/anp - Eenderde van de kindersterfte in Europa is te wijten aan milieuvervui ling. Dat meldde de Wereldge zondheidsorganisatie van de Verenigde Naties (WHO) giste ren, op basis van een Italiaans onderzoek naar de invloed die kinderen ondervinden van hun leefomgeving. Het gaat volgens de WHO om 100.000 gevallen van kindersterfte per jaar. Volgens de onderzoekers, van het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie van de universi teit van Udine, zijn kinderen tot 19 jaar kwetsbaarder voor mi lieuvervuiling dan volwassenen. Zij leven en spelen dichter bij de grond, hun organen zijn nog niet volgroeid en zij hebben weinig invloed op hun eigen leefomgeving. Volgens de WHO moeten beleidsmakers zich dat beter realiseren en kinderen niet beschouwen als 'kleine vol wassenen'. De bevindingen van de onder zoekers moeten de basis vor men voor een nieuw Europees actieplan om milieuvervuiling terug te dringen. De ministers van Volksgezondheid van de lidstaten van de Europese Unie buigen zich van 23 tot 25 juni over dit plan tijdens een confe rentie in de Hongaarse hoofd stad Boedapest. new york/ap - De Nederlandse oud-minister van ontwikke lingssamenwerking Jan Pronk is benoemd tot speciale gezant voor Sudan van secretaris-ge neraal Kofi Annan van de Ver enigde Naties. De Veiligheids raad moet de benoeming van de 64-jarige Pronk nog goed keuren, maar dat is een forma liteit Vorige week zette de VN-Veilig heidsraad het licht op groen voor het voorbereiden van een VN-vredesmissie in Sudan. De blauwhelmen moeten gaan toe zien op de uitvoering van een naar verwachting binnenkort te sluiten akkoord dat een eind moet maken aan de burgeroor log die al 21 jaar woedt in het zuiden van Sudan. Ook probe ren VN-organisaties hulp te verlenen aan de bevolking van de regio Darfur in het westen van Sudan, waar twee miljoen mensen in nood verkeren als gevolg van gevechten tussen Arabische milities, die de steun zouden hebben van de rege ring, en de oorspronkelijke Afri kaanse bewoners van het ge bied. VN-ondersecretaris-generaal Jan Egeland noemde de situatie in Darfur maandag de ernstig ste humanitaire crisis van dit moment. Hij beschuldigde de Sudanese regering ervan de hulpverlening in de regio te be lemmeren. De PvdA'er Pronk heeft in het verleden diverse VN-posten be kleed. Van 1980 tot 1985 was hij ondersecretaris-generaal van de VN-Conferentie voor Handel en Ontwikkeling (UNCTAD), in '85-'86 ondersecretaris-gene raal van de VN en in 2002 verte genwoordigde hij Annan op de Wereldtop voor Duurzame Ontwikkeling in het Zuid-Afri kaanse Johannesburg. Hij was drie keer minister van ontwik kelingssamenwerking. In het tweede kabinet-Kok was hij mi nister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. Momenteel doceert hij interna tionale ontwikkeling aan het In stituut voor Sociale Studies in Den Haag. Sudanese vrouwen in het vluchtelingenkamp Mornei. Foto: Reuters/Arnold Temple riyad/anp-rtr - De Amerikaan Paul Johnson is in Saudi-Arabië onthoofd door zijn ontvoer ders, die mogelijk banden heb ben met het al-Qaedanetwerk. De islamitische website Sawt al-Jihad toonde gisteren foto's van de executie. De 49-jarige Johnson was zaterdag in de hoofdstad Riyad ontvoerd. Met de onthoofding voerden de kidnappers hun dreigement uit. De groep, die beweert tot het al-Qaedanetwerk te behoren, had de regering van Saudi-Ara- bië een ultimatum gesteld. Zij eisten de vrijlating van honder den militante moslims. Dins dagavond laat plaatsten zij een videoboodschap op hun websi te met beelden van Johnson, waarin zij een ultimatum stel den van 72 uur. De gijzelaar werkte voor vlieg tuigbouwer Lockheed Martin, die toestellen levert aan de Amerikaanse strijdkrachten. Zijn ontvoerders gebruikten dat als argument om de ontvoering goed te praten. De Saudische regering verklaarde niet met terroristen te onderhandelen en zette een grootscheepse zoek actie op touw naar de vermiste Amerikaan. Johnsons echtge note deed eerder vrijdag een emotionele oproep aan de ont voerders om hem vrij te laten. Haar boodschap werd uitge zonden door zowel CNN als de Arabische zender Al-Arabiya. Het is de tweede keer in korte tijd dat terroristen een Ameri kaanse burger onthoofden. Be gin mei trof de 26-jarige Nick Berg hetzelfde lot. Hij werd ver moord door Irakese opstande lingen, uit wraak voor de mis handeling van Irakese gevange nen door Amerikaanse militai ren. Ook Bergs onthoofding werd gefilmd en op het internet gezet. Imam roept al-Oaeda op berouw te tonen De imam van de Grote Mos kee in Mekka, het belangrijk ste heiligdom van de islam, heeft vrijdag een emotionele oproep gedaan om een eind te maken aan de aanslagen op niet-moslims in Saudi-Arabië. De preek van sjeik Saleh bin Abdullah bin Humaid werd op de nationale televisie van het Saudische koninkrijk uitge zonden. „Luister naar de woorden van de sjeik van de islam die eist dat gevangenen worden vrijgelaten: we kun nen niets anders eisen dan de vrijlating van alle joodse en christelijke gevangenen. Zij staan onder onze bescher ming", zei de imam in de Gro te Moskee. Hij riep op tot een eind aan het geweld en smeekte aanhangers van al- Qaeda berouw te tonen. Het huis van de zus van Paul Johnson, waar gele linten hingen als symbool voor de hoop dat hij weer thuis zou komen (Inzet: Paul Johnson). Foto: Reuters vrienden, scholieren en feliciteren de geslaagden met het behalen van hun diploma. SMS het woord KRANT (gevolgd door een spatie) en je eigen felicitatiebericht naar 4999. Kosten per SMS- inzending 0,55 De eerste 300 inzendingen worden geplaatst in de geslaagdenbijlage van deze krant op woensdag 30 juni. Alle inzendingen worden ook geplaatst op de internetsite van deze krant.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 33