GESPREK VAN DE DAG jMSiüifjLii.yi* 'Na tienen verboden door te trekken S cjat moet overzien! Hilarisch boek over vakantieleed Jaarlijkse parade van de hoeden Bom onder NK Bommetje Achmed Prinsen ZATERDAG igjUNI 2OO4 kt Nas |di 'ff id< Maarten 't Hart heeft eens gezegd dat alle ellende in de wereld wordt veroorzaakt doordat mensen niet gewoon thuis met een boek op de bank blijven zitten. Je geeft hem onmiddellijk gelijk als je 'Dat mij dat moet overkomen' leest. In deze bloemlezing van vakantie ellende storten mensen in het ra vijn, worden ze lek gestoken door insekten of krijgen ze van een Praagse grapjas een pistool tegen het hoofd. Maar ondanks alle so res in dit boek, blijft er genoeg hu mor over. Grimmige humor vaak. Zoals in het relaas van de vrouw die aan haar verzekeringsmaat schappij schreef: 'Ik heb zoveel formulieren moeten invullen, dat ik veel liever had dat mijn geliefde man helemaal niet was gestor ven'. We kennen het allemaal: het urenlang wachten op vliegvelden, het idylllische strandje waarop een riool uitmondt, de douche met prostaatklachten, zo'n dou che waarvan de vier miezerige straaltjes handig het lichaam ont wijken. Het valt allemaal onder de noemer 'Het leed dat vakantie heet', zoals de ondertitel luidt van Dat mij dat moet overkomen, een boek dat is geschreven door de journalisten Alex de Vries en Je roen Hendriks. Zij gingen samen op zoek naar het drama achter het gezellige reisje naar Tirol en de in teressante safari. Natuurlijk komt de caravan aan bod, de sleurhut, zoals de auteurs dat ei-achtige geval op wielen noemen. Ronduit huiveringwek kend is het verhaal van het gezin dat met een tweedehandsje naar Oostenrijk koerst. Op een van de vele hellingen daar vat het nieuwe bezit van de familie vlam. Als het gezin net aan de vuurzee is ontko men, blijkt dat de handrem niet meer werkt en rolt de caravan als een fosforbom naar een paar ach teropkomende tankwagens. Het gaat allemaal net goed. Met alleen nog maar de luchtige zomerkle ding aan staat de familie berooid langs de weg. De auteurs schotelen ons heel wat sensationele verhalen voor, maar komen tot de conclusie dat het echte gevaar toch altijd gewoon om de hoek loert. In de badkamer gebeuren tijdens de vakantie de meeste ongelukken. Voor ouderen die thuis alleen maar een douche hebben en op vakantie ineens worden verblijd met een prachtig ligbad is het oppassen geblazen. Een oude man helpt zijn vrouw in bad en kan het wegglibberende li chaam niet meer houden. Een Het leed daf'vakantie heet heupbreuk is het resultaat. Tja, dat krijg je nu als je alvast een paar rulle hotelhanddoeken in je koffers hebt gepropt. Uitkijken met vreemde badkamers, zo is het devies. Talrijk zijn natuurlijk de ski-onge lukken. Maar vlak het waterskieën ook niet uit. Een jonge sportieve vrouw verliest tijdens het water skieën op het Gardameer de con trole over de lange latten en maakt een spagaat. Zij scheurt haar geslachtsdeel uit tot aan de anus. In medische termen noemt men dit een paalverwonding, zo schrijven de auteurs. Hoe dat nou precies in elkaar zit, wordt niet duidelijk. Waar komt in vredes naam de paal in het verhaal voor? Wie in een buitenlands zieken huis terecht komt, moet nog maar afwachten of hij snel naar een Ne derlands hospitaal kan worden overgebracht wanneer dat nodig is. Dat ligt vaak niet aan proble men met het vervoer maar aan de zogenaamde MSRA-bacterie die in buitenlandse ziekenhuizen we lig tiert. De Nederlandse overheid heeft bepaald dat mensen die vanuit het buitenland hier in een ziekenhuis moeten worden opge nomen in een eenpersoonskamer dienen te liggen, waar ze eerst worden onderzocht op de bacte rie. Die eenpersoons 'quarantai nekamers' zijn echter schaars. Veel ellende is ook aan de toeris ten zelf te wijten. Vooral de taal barrière, die door Nederlanders altijd zo nonchalant wordt wegge wuifd met het grapje: 'Ik ken Frans wel, maar Frans kent mij )e rC ai' tr gen niet', zorgt voor veel moeilijl den. Nederlanders kennen dj leb gels in bepaalde landen nieti banjeren overal met hun aan edr< peletershoofden naar binnen begrijpen niet dat er in eenb paald land een andere mora; heerst dan bij hen thuis. Dei teurs geven daarom een p; dige tips. Wie in Indonesië in het op; masturbeert, loopt de kans o De hoofd te worden. In Israël op zaterdag in bussen niet tofcse staan in je neus te peuteren, ersl Saoedi-Arabië is bijna allesden den. En wat erg belangrijk is olil sen de steden Jeddah en Hiaa iet pen twee snelwegen: een voc iter heidenen en een voor moslufO e Zwitserland kan degene die avonds na de raclette aandr^het krijgt, zijn bolus na tienen beter in de pot laten dobberi ge' Het is na die tijd verboden 01 all< appartementen het toilet doc is tc trekken. Je hoort het zo'n vro ifd< al tegen haar man zeggen: 'N gb< Piet, dan maar een bekeuring »rsti Maar dat ding moet weg'. Cees van Hoore 'Dat mij dat moet overkomen. Het Ie vakantie heet', door Jeroen Hendriks j Alex de Vries. Uitgeverij Bzztöh. ISBN9045300273. Prijs: 12,50. PAT OP PAT N EX TIET. D v VVlU-EJvJ WE- EEN VV/EDOE. MAKENJ MENSELIJK IDOLS, de wereldwijd populaire zoektocht naar zangtalent, krijgt in de Verenig de Staten een CHRISTELIJKE TEGENHANGER. De Amerikaanse productie maatschappij Wright Generation schotelt -als het mee zit- vanaf oktober zeven tig miljoen huishoudens in de VS de talentenjacht Gifted voor, via de christelij ke zender Trinity Broadcasting Network. De programmamakers van Gifted, vrij vertaald 'begaafd', zijn van plan met een bus langs tv-stations van Trinity in elf Amerikaanse staten te reizen. In de stations worden audities gehouden voor zangers en zangeressen van tussen de 18 en 24 jaar oud. Op het repertoir staat enkel gospel en hedendaagse spirituele liederen. Uiteindelijke missie van het programma is het ontdekken van die ene goddelijke stem. De Amerikaanse rapper T.l. heeft afgelopen donderdagavond in de GEVANGE NIS illegaal opnamen gemaakt voor zijn NIEUWE VIDEOCLIP. Dat hebben de autoriteiten in Fulton in de Amerikaanse staat Georgia met het schaamrood op de kaken gemeld. Onduidelijk is nog hoeveel mensen betrokken waren bij de opnames. T.l. -echte naam Clifford Harris- zit in de gevangenis wegens onder meer drugsbezit. Tot overmaat van ramp voor het gevangenisbestuur ontsnapte er donderdagavond ook nog iemand uit de gevangenis, al had dat niets met de video-opnames te maken. Een Canadese GOKKER heeft voor 110.000 dollar gewed dat de Ame rikaanse president GEORGE BUSH bij de presidentsverkiezingen in no vember wordt herkozen. Volgens het grootste wedkantoor van Groot-Brit- tannië, Ladbrokes Bookmakers, waar de Canadees zijn gok heeft ge plaatst, is het het grootste bedrag dat ooit is ingezet op de uitkomst van de Amerikaanse presidentsver kiezingen. Ladbrokes heeft de inzet opeen overwinning van Bush vast gezet op 8 tegen 11waarmee het kantoor ervan uitgaat dat de zitten de Amerikaanse president iets meer kans heeft om de verkiezingen te winnen dan zijn tegenstander John Kerry, voor wie de inzet op 11 tegen 10 is gezet. De Canadees zou bij winst voor Bush zijn inzet plus 80.000 dollar krijgen. Foto: AP Enkele HONDERDEN jongeren heb ben zich gisteren ingeschreven bij FIFTEEN AMSTERDAM aan de Oostelijke Handelskade in de hoofdstad. Van al deze jon geren krijgen uiteindelijk vijf tien een opleiding in het gelijkna mige restaurant. Allemaal volgens het concept van de Engelse topkok JAMIE OLIVER. Eind november moet Fifteen Amsterdam de deuren openen. De opleiding voor werkloze jongeren tussen de 16 en 24 jaar begint al een paar maanden eerder. De jongeren worden daarbij op de voet gevolgd door de camera, hun vorderingen zijn op televisie te zien via Net5. Het Londense restaurant en het programma Fifteen zijn in Engeland razend populair. De tafels zijn maanden van te voren gereser veerd, terwijl het eten bij Oliver be paald niet goedkoop is. In Amster dam wordt het eten goedkoper. „Normale Amsterdamse prijzen", belooft een woordvoerder van Fifteen. Een Venezolaan heeft bij Cyprus een WERELDRECORD gevestigd door ZONDER ZUURSTOFFLESSEN naar 102 meter diepte te duiken. Hij bleef 3 minuten en 55 seconden on der water. Carlos Coste doorbrak met zijn duik als eerste mens de 100- metergrens in de zogenoemde cate gorie constant gewicht. Dat betekent dat hij met hetzelfde gewicht naar de oppervlakte moest komen, als waarmee hij naar beneden was ge gaan. Coste gebruikte zwemvliezen. Zaterdagavondneukers, pet in de hand, jawel me vrouw, natuurlijk meneer en altijd met twee woor den. Kijk op de buis dertig seconden naar zo iemand en je hebt al twee keer weggezapt. Er moest iets ge beuren, zoveel was duidelijk. Ik besloot exacter met de draaiende camera om te gaan. Wat is het onderwerp, wat wordt er verwacht en waar loop ik precies. De basale dingen. Heb ik iets geestigs in huis bij het volgende plaatje, moet ik meer van mezelf weggeven bij het onderwerp van morgenvroeg en zo ja hoe ver kan ik gaan? Het was beangstigend te zien hoe gaandeweg de week de ca mera mij langzaam begon leeg te zuigen. Ik begon dingen te vertellen die men doorgaans voor zich houdt al was het maar uit prudentie. Niet omdat ik zo exhibitionistisch ben, dat ben ik helemaal niet, maar uit angst een slecht programma af te leveren. Als je vertrou welijk wordt om Jan Publiek te beha gen, ben je op de foute weg, dat weet ik ook wel. Maar kennelijk was 35 jaar Hilversum sterker dan 10 jaar keurige opvoeding in het Brabant van de ja ren vijftig. Kwamen een paar moeilijkheden bij. Om te begin nen: moest ik mij bewustzijn van de draaiende ca mera? Het viel me moeilijk om te doen of een ge vaarte dat pal op mijn snufferd stond te draaien er niet was. Dus al snel begon ik tegen het vogeltje te praten en via hem tegen u. Hoe leuk is dat? En hoe leuk is dat een week lang? Geen idee. Ik hoop op een scherp montagemes bij de regisseur. En dan was er Nilgun, mijn tegenspeelster. Gastvrijer iemand moet nog geboren worden afgezien misschien van alle Turken die ik hier ben tegen gekomen. Waar ik de opnames met mijn verstand benaderde, deed zij het met haar hart. De acteur in mij zei:.Laten we dit nou eersteens doorpraten". Het temperament in haar zei: „Kom op, niet zo bang, we zien wel". Het kost tijd voor je dat op een lijn hebt. f|| En zo zat ik gaandeweg voor de camera te praten terwijl ik dacht: hebben we hier iets aan, kan het ingekort worden, zit ik goed M voor het licht? En wat mijn vrouw ook te- m lefonisch zei dat ik me alleen met mijn ei- gen zaken moest bemoeien, het lukte me maar nauwelijks. Ik was acteur, regisseur en toeschouwer tegelijk geworden. Ik kreeg een enorme hekel aan mezelf. En eerlijk gezegd gaat dat maar moeilijk over. Naar Turkije met Nilgun Yerli kan ik ieder een aanbevelen. Maar als ze een camera ploeg meeneemt moet u sterker in uw schoe nen staan dan ik. Het is elk jaar weer een feest, de paardenra ce op Royal Ascot. Paardenliefhebbers kun nen daar een prachtige race bijwonen en diegenen die van een gokje houden, kunnen hun hart ophalen. Maar de beroemdste paardenracebaan ter wereld is ook bij uit stek de plaats om gezien te worden. De he ren dragen er verplicht rokkostuum en hoed, terwijl de dames zich uitleven met weelderige creaties en buitenissige hoofd deksels. Pracht en praal, kijken en bekeken worden, daar draait het elk jaar weer om op Royal Ascot. Het jaarlijkse vierdaagse evene ment wordt vandaag afgesloten. Foto's: EPA-AP-Reuters Het Nederlands kampioenschap Bommetje dreigt in het water te val len. Het evenement dat zich de afge lopen jaren in Zwembad Noord in Stadskanaal in een steeds grotere po pulariteit mocht verheugen, kan niet meer onder de naam NK Bommetje worden gehouden. Reden is dat de exploitant van zwembaden Sportfondsen Neder land (SN) de rechten op de naam claimt. SN heeft dat in een brief aan de organisatie geschreven. Volgens W. Hopman, voorzitter van de Stich- William Shakespeare Oprechte, eenvoudige woorden dringen het best door in het oor van de smart ting Zwembad Noord, is het perso neel van het zwembad diep teleurge steld. „Maar we laten het er niet bij zitten. NK Bommetje is van ons!", laat hij strijdbaar weten. De mede werkers stappen naar de rechter om dat ze vinden dat zij recht hebben op de naam NK Bommetje. Aan het plons-evenement doen zwemlief- hebbers uit het hele land mee. Vori ge keer werd voormalig schoon- springer Edwin Jongejans nationaal kampioen bommetje. Op 11 augustus staat het evenement opnieuw op het programma bij Zwembad Noord. Dit zwembad werd in het verleden ook door SN geëx ploiteerd, maar later verzelfstandigd. SN meent dat de naam van het eve nement nog bij haar hoort. Maar vol gens Hopman heeft de stichting in dertijd tegen het personeel gezegd dat ze zelf mochten zien wat ze met het evenement zouden doen. „Nu het zo'n groot succes is, willen ze het kennelijk terug. Maar dat kunnen ze mooi vergeten", aldus Hopman, anp Ik ben Ozzie Osbourne, ik ben Patty Brard, ik ben Rene Froger. Een week lang word ik gevolgd door een camera tot bijna in mijn slaapkamer. Iedere morgen rond zeven uur stap ik gekapt en geschoren naar buiten, lange dagen jawel, en onmiddellijk word ik aangesloten op een microfoontje. Ik ben de longpatiënt die zuurstof krijgt, de bedlegerige aan het infuus, de computer die online gaat. Ik zit in Turkije. Ben daar te gast bij Nilgun Yerli, cabaretière en schrijfster van de bestseller De Gar- nalenpelstef. Spreekt vloeiend Turks en Nederlands, Nilgun. Ze interviewt me een week lang, laat me Turkije zien, nu ja een stukje Turkije en dwingt mij tot het leven van de allochtoon. Dit alles ten behoe ve van een televisie-programma dat ooit op uw scherm zal zijn. Vrienden, er gebeuren hier rare dingen met me. De eerste dag dat wij met de camera op onze hielen door Turkse olijfgaarden en bergdorpjes wandelden, was ik nog mijn charmante zelf. Maar diep in mijn hart wist ik al dat dat niet genoeg was. Niets ver veelt zo snel als het leven van alledag zelfs in het vriendelijke Turkije. Misschien dat een van de pot gerukte figuur de zaak aan de gang kan houden. Maar zo iemand ben ik niet. Ik ben de vleesgewor den burgerman, de erevoorzitter van de Bond van

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 30