iloten willen nog een bewakers mee Advocaat sleutelt nog aan Nederlands elftal VAN ROY C.S. Klaar voor de volgende hittegolf? van OERLE eniging van Verkeersvliegers stelt harde eisen 4600 Mensen maken eratie bewust mee Doodvonnis maitresse voetbalheld Madonna heet voortaan Esther Koene ridders bij kasteel Keukenhof Oranje en bijgeloof OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Iɧ Dagblad Traditionele strijd om mooiste hoed op Royal Ascot Wethouder Hessing: 'Leiden heeft behoefte aan vernieuwing' - 1- Het zelfvertrouwen is weer terug bij Sjeng Schalken 'Recht op een kind moet soms worden ontmoedigd' zaterdag 19 JUNI 2004 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Tel. (071) 5122362 T Een paar R—A buien NW 13/5 20.000 Soldaten voor leger VS Washington - Tegen de zin van de Amerikaanse regering in heeft de Amerikaanse Senaat met grote meerderheid beslist twintigduizend soldaten toe te voegen aan het leger, dat door de oorlog in Irak en andere ver plichtingen over heel de wereld verspreid is geraakt. De Senaat reageerde daarmee op de klachten van familieleden van soldaten, van wie de opdracht in het buitenland voortdurend wordt verlengd en de terugkeer naar huis wordt uitgesteld. Gevangene rekent mis met tunnel lissabon - Een gedetineerde in Portugal heeft zich misrekend. Hij wilde een tunnel naar de vrijheid graven, maar het gat liep in de richting van de bin nenplaats van het gevangenis complex. Het begin van de tun nel is onder een cel ontdekt, meldde een woordvoerder van de gevangenis in Coimbra gis teren aan Portugese media. De 28-jarige gevangene zit sinds 1996 vast voor roof. Brabantse stoel bij OS in Athene oosterhout - Wie deze zomer de evenementen in het Olym pisch Stadion in Athene be zoekt, zit op een Nederlandse stoel. Het bedrijf Galvanitas on derwijs- en projectmeubelen uit Oosterhout sleepte onlangs de order voor de 75.000 stoel tjes in het Olympisch Stadion in de wacht. Het bijzondere aan de Oosterhoutse stoeltjes is dat ze uitermate vandalismebe- stendig zijn. Nog geen spoor van Libaan Ali (7) eindhoven - Een tienkoppig re cherchebijstandsteam zoekt al drie dagen naar het vermiste 7- jarige Somalische jongetje Li- baan Ali. Gisteren is opnieuw een buurtonderzoek gehouden. Veel meer zekerheid dan dat de jongen dinsdagmiddag om drie uur voor het laatst is gezien, heeft de politie nog niet. (advertentie) DETACHERING Per direct ADMINISTRATEURS CONTROLLERS Tel: 023 - 55 333 00 Ti.nl Ja, Ik ontvang graag I 4 weken lang Leldsoh Dagblad I voor maar 9.75. Dat Is nog geen I 0,41 per dagt I M/V I Naam: Adres: Postcode Plaats: Geboortedatum e-mail: I Stuur dero bon op in een on^p1 frankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad T.a.v Afdeling lezersservice. Antwoord- I nummer 127, 1800 VB Alkmaar I Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aan- I bieding is geldig tot 31 december 20O4). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om mot persoongegevens In het colofon van do krant treft u nadere Informatie aan s Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad airconditioning SCHOONMAAKtVÉltKEN BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 ichard Mooyman i0l - Nederlandse piloten ren gewapende luchtagen- ;ete nemen aan boord zo- iet aan alle voorwaarden vliegersvakbond VNV is n, Dat zegt voorzitter H. :s van de Vereniging van landse Verkeersvliegers. unisterie van justitie ver dat de proef met zoge- le skymarshals snel kan len. Een woordvoerder it de inzet zich in een af- ide fase bevindt. Maar is VNV-voorzitter De het nog niet zover, nisatie van piloten on- lelt al ruim een half jaar Ode voorwaarden waaron- terroristenbestrijders in burger mogen worden ingezet op Nederlandse risicovluchten. De vliegers zijn beducht voor schietpartijen aan boord die de vliegveiligheid in gevaar kun nen brengen. Ook moeten de verantwoordelijkheden en aan sprakelijkheid goed zijn gere geld voordat de VNV groen licht geeft. Er zijn inmiddels tien lucht- agenten opgeleid in Duitsland en Israël. Enkele juridische pro blemen rond de inzet van ge wapende marechaussees aan boord lijken inmiddels opge lost. Volgens vice-voorzitter E. Lugthart van de Marechaussee vereniging kunnen de vluchtbe- wakers worden ingezet op basis van een verzoek om bijstand door het ministerie van justitie aan het ministerie van defensie. Dit in afwachting van een wijzi ging van de Politiewet. Volgens Lugthart zullen de bewakers worden uitgerust met kogels die zo min mogelijk schade aanrichten. De inzet van de met een klein vuurwapen uitgeruste bewakers aan boord is vooral ingegeven door de verscherpte Ameri kaanse eisen op het gebied van terrorismebestrijding na de aanslagen van 11 september 2001. Mogelijk laten de VS in de toe komst geen risicovluchten uit het buitenland meer toe als de bewaking niet naar Amerikaans model is geregeld. Vooral voor de KLM kan dit desastreus uit pakken. Ook Martinair vliegt veelvuldig op de VS. LUMC-arts houdt symposium tonp - In Nederland voe- specialisten jaarlijks [(operaties uit op een pa- ie volledig onder narcose estal gaat dat goed, maar 1600 keer per jaar maakt iënt de operatie in meer idere mate bewust mee. telt dr. Dahan van het Universitair Medisch urn. Vandaag houdt hij fmposium over dit feno- dat 'Awareness' (bewust- rordt genoemd, t een patiënt overkomt, irstaat hij of zij bijvoor gesprekken van operatie- ipersoneel, ervaart de pa- wat de chirurg doet, voelt ook pijn, is bang, voelt hulpeloos. Sommige pa- Iin houden er ernstige psy- he problemen aan over. tot inmiddels een appa- raarmee de 'diepte' van de tijdens de operatie in Hen kan worden gehou- Deze zogeheten BIS-moni- fgistreert de hersenactivi- todat de anesthesist kan pen als de patiënt tijdens operatie bij bewustzijn te komen. sa onlangs in vakblad The Lancet gepubliceerd onderzoek blijkt dat de kans op een ont waken tijdens de operatie met dit apparaat aanzienlijk af neemt. Van de 1225 patiënten die op deze wijze in de gaten werden gehouden, bleken er twee de operatie bewust mee gemaakt te hebben. In de groep van 1238 die op de klassieke wijze werd gecontroleerd, wa ren dat er elf. Met de monitor neemt de kans op 'ontwaken' met ruim 80 procent af, legt Dahan uit. Hij werkt er al jaren mee. „Binnenkort hebben wij als eerste ziekenhuis in Neder land op alle twintig operatieka mers zo'n apparaat staan." Voor hem is evenwel het voor komen van ontwaken niet de belangrijkste reden om met het apparaat te werken. Het gaat hem om de verbeterde kwaliteit van de zorg voor de patiënt. Door patiënten continu in de gaten te houden, hoeft er ook geen te hoge medicatie te zijn. Iets wat volgens hem nu nog te vaak gebeurt. „Ik schat dat 15 tot 20 procent van de anesthe siologen te veel anesthetica toe dienen. Dat kan met dit appa raat beduidend minder." COMMENTAAR PUBLIEKE SEKS Boze visser jaagt controleurs zee in door Pieter van Hove umuiden - Een Katwijkse visser heeft zich onlangs dermate agressief gedragen tijdens een controle-actie aan boord van zijn schip dat drie medewerkers van de Algemene Inspectie Dienst (AID) uit angst over boord zijn gesprongen. De con troleurs moesten door andere collega's van het inspectieschip Barend Biesheuvel uit het water worden gevist. De mannen raakten bij het overboord springen niet ge wond. Tegen de Katwijker is aangifte gedaan van bedreiging en mishandeling. Het voorval had 9 juni plaats op de Noord zee toen de visserij controleurs vanaf het AID-schip aan boord gingen van de onder Duitse vlag varende kotter die als thuishaven IJmuiden heeft. Zij wilden kijken of alles klopte met de logboeken, netten en de vangst. Blijkbaar voelde de Kat wijker zich in het nauw gedre ven, waarna hij de controleurs bedreigde die daarop in het wa ter zijn gesprongen. Na een af koelingsperiode zijn andere controleurs aan boord gegaan om de controle voort te zetten. Hierbij bleek dat er was gevist met netten die niet aan de wet telijke eisen voldeden. Bij aan komst in de haven van IJmui den, vorige week vrijdag, werd de schipper opgewacht door de politie en in hechtenis geno men. Inmiddels is de Katwijker weer naar zee vertrokken. De betrokken visser was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. Weber koeltechniek B.V 5 Leiderdorp Tel.. 071-54 55 656 vww.weberkoeltechniek.nl teheran - De maitresse van een Iranese voetbalheld is ter dood veroordeeld wegens de moord op diens vrouw. De rechtszaak werd in Teheran achter geslo ten deuren gehouden maar de details over seks en drugs dron gen toch door op de straat en shockeerden het islamitische volk. Khani, een vermaard voet baller in Iran in de jaren tachtig en thans topcoach, had tot twee jaar geleden een relatie met Jahed. Toen vermoordde zijn liefje zijn vrouw. Khani was op de dag van de moord in Duitsland voor een trainings stage, maar werd bij terugkeer gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid. Jahed hield elf maanden haar mond dicht en zo lang zat Khani ook vast. Pas toen ze bekende alleen voor de moord verantwoordelijk te zijn, kwam hij vrij. Overspel is strafbaar in Iran, maar Khani ontliep strafvervol ging door Jahed tot tijdelijke vrouw te nemen. De wetten van de Iranese shi'ieten staan mos lims toe er meerdere tijdelijke vrouwen op na te houden. Wel werd hij veroordeeld tot 74 zweepslagen omdat hij en zijn maitresse drugs gebruikten in hun liefdesnest in Teheran. ussE - Kasteel de Keukenhof vormde gisteren het decor voor een echt riddertoernooi. En niet alleen stoere mannen te paard doen dit weekend Lisse aan. Ook trollen, dwergen, magiërs en heksen zijn in levende lijve te zien bij de Elf Fantasy Fair. De organisatie verwacht vandaag en morgen duizen den bezoekers, verkleed of gewoon 'als mens'. Foto: Henk Bouwman new york - Madonna heeft een nieuwe naam aangenomen. Vanaf nu wil zij aangesproken worden met Esther, een He breeuwse naam die zij als vol geling van de Kabbalah, een mystieke joodse leer, uitkoos. Madonna, geboren als Louise Ciccone, werd naar haar moe der vernoemd. „Mijn moeder stierf op zeer jonge leeftijd aan kanker en ik wilde mezelf een nieuw naam geven", zei de zangeres gisteren in een Ameri kaans tv-interview. „Hiermee wil ik niet mijn moeder verloo chenen, maar mezelf aan de energie van een andere naam binden." Tijdens het interview droeg Madonna/Esther een rood lint om haar pols, een kabbalistisch symbool. Andere bekendheden die ooit met een rood lint om de pols gesigna leerd zijn: Demi Moore, Britney Spears, Gwyneth Paltrow, Mari- ah Carey, Roseanne Barr, Mick Jagger, Barbra Streisand en Mo nica Lewinsky. aveiro - Dick Advocaat zet geen mes maar wel een mesje in het Nederlands elftal voor de twee de wedstrijd op het EK tegen Tsjechië. De bondscoach ont hulde gisteravond dat er nieu we gezichten gaan komen na de vorige interland tegen Duits land. Maar dat was ook meteen de enige onthulling die hij deed. Na men en rug nummers kwa men er niet uit zijn mond. De suggestie dat Patrick Kluivert ZO04 zou kunnen te- Portugal rugkeren in het basiselftal wees hij direct van de hand. Voor Van Nistelrooij en Kluivert is samen geen plaats. Alleen één van de twee kan in Oranje spelen. „Die me ning ben ik nog steeds toege daan", zei Advocaat. Tsjechië heeft op het midden veld de spelers lopen met de grootste kwaliteiten. Tijdens de kwalificatie voor het EK kwam Nederland thuis in de Kuip een helft lang nog het beste voor de dag. „Voor rust hebben we toen prima gespeeld", aldus Advo caat. De lessen van vooral die periode neemt Advocaat mee naar het duel van vanavond. Hij opereerde toen met een zeer solide middenveld, waar See- dorf en Van Bommel nog naast Davids stonden. Seedorf is sinds gisteren weer beschikbaar en zal waarschijnlijk starten. Van Bommel is er niet meer bij, Lachende gezichten gisteravond bij Clarence Seedorf en Ruud van Ni stelrooij tijdens de laatste training van het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Tsjechië. Foto: ANP maar Advocaat heeft in Paul Bosvelt nog een sterke, defen sief ingestelde middenvelder achter de hand. Het zou bete kenen dat Van der Vaart en Sneijder weer naar de bank ver huizen. Op de linkerflank lijkt ook Zenden te worden vervan gen door Robben. Alles bij el kaar kan het mesje dus nog diep gaan snijden. „Maar de spelers weten nog niet hoe we gaan spelen", zei Advocaat. „Dat heb ik ze echt nog niet verteld." De bonds coach durfde het elftal dat hij in zijn hoofd heeft de afgelopen dagen zelfs niet in die samen stelling te laten trainen. De re den waarom doet een mens bij na stijl achterover slaan. Vol gens Advocaat kunnen zijn spe lers de spanning niet zo goed gebruiken. „En die spanning ontstaat als ze zien in een trai ningspartijtje wie er niet gaan spelen. Als ik de A-ploeg tegen de B-ploeg had laten trainen in Albufeira, zou die spanning er op gekomen zijn. Daarom heb ik alleen maar jong tegen oud laten voetballen. Dat was een keer verfrissend." De een kijkt het Nederlands elftal verplicht samen met zijn zwager en zorgt er altijd voor dat hij rechts op de bank zit en zijn zwager links. Gaan ze andersom zitten dan ver liest Oranje, zo is zijn stellige over tuiging. De ander zorgt steevast voor gevulde koeken in de rust. Geen spritsen, want dat is het nood lot tarten - dan gaan 'we' eraan. Geen betere voedingsbodem voor bijgeloof dan belangrijke voetbal wedstrijden. Heeft u ook van die ei genaardigheden rond interlands of andere voetbaltoppers: mail de re dactie van het Leidsch Dagblad via redactie.ld@hdc.nl. Schrijven mag ook: postbus 54,2300 AB Leiden. Uw bijdrage moet uiterlijk dinsdag ochtend 22 juni binnen zijn. (advertenties) Hjke vrijpartijen en seksu- tgieën; wie er interesse in hoeft nooit ver te rijden ip een strand of parkeer- 5 aan z'n gerief te komen, leente Almere bindt de aan met de excessen op ilverstrand, één van is bekendste plekken voor te seks. Extra surveillan- ii boetes tot 2250 moeten tor zorgen dat fa- met kinderen ongestoord kun- zonnen. Het Al oe voorbeeld ver jaar zette Almere 'Otmoedigingsbe- 0i door het struikgewas te 'ieken. Wat lang onzicht- istai to voor gewone recrean- I; ïdween niet, maar was nu Wl; ijk te bewonderen. De ge- le grijpt terecht naar har- on maatregelen. it; ilderkust is geen uitzonde- nsil Op tal van plaatsen is m inis der eerbaarheid' ge goed geworden. Het klinkt bollig. Maar 'het willens en S verrichten van een onder legeven omstandigheden iet normaal ontwikkelde Ditegevoel kwetsende han- een strafbaar feit. Het wordt ten onrechte gedoogd. Dat oor,deel heeft niets met overdreven moralisme te ma ken. De jarenlang in dit land heersende houding van 'moet kunnen' gaat ten onrechte uit van de vrijheid voor het indivi du om ongestoord afwijkend ge drag ten toon te spreiden. Het gevolg is dat - mede dankzij mo derne technieken als de gsm, nieuwe media en de verslonzing van de tv - iedereen zo langza merhand het risico loopt geconfronteerd te worden met intie me gesprekken of handelingen. Het tast datzelfde recht op privacy van de omstanders diepgaand aan. Het strand, de parkeerplaats, ze zijn van ons allemaal. In een vol land moeten mensen wat van el kaar kunnen lijden. Maar be schaamd de andere kant op moeten kijken of je gedwongen voelen met je kinderen het zon- nestrand te mijden, is niet al leen een aantasting de privacy. Maar ook van het gevoel van veiligheid. En van de bescha ving, waar de overheid de hoe der van is. Peter de Vries

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 29