SERVICE WU sprinters D E K S A 1ST H E JL JL/ E V Gebakken rijst met kip, champignons en doperwten Wisselvallig 5 1 - 1 - 34 1 Kruiswoordraadsel Dé oplossing voor uw zoektocht! zaterdag ig JUNI 2OO4 CD VAN DE DAG Genre: jazz Stefon Harris Backout Evolution Blue Note/EMI 7243 5 97354 2 9 Stefon Harris is een van de weinige vibrafonisten/marimbaspelers die jazz maakt voor zowel de geest als het onderlijf. Met zijn ro buust maar ook intelligent spelende band Blackout geldt hij als een insiders-tip voor het komende North Sea Jazz. Harris bewijst zich hier als een bandleader die twee andere solo-instrumenten de kans biedt zich volop te ontplooien. Naast hem staan altsaxofonist Casey Benjamin en fender rhodes- en hammondspecialist Mare Cary in het spotlicht. Zo'n opstelling komt de veelideurigheid van de muziek ten goede. Het maakt duidelijk waarom Sting's walsje Until zo mooi oplicht. Luister hoe bassist Darryl Hall de vierstok- kentechniek van Harris omspeelt. Dat gebeurt dan op een plaat die soms allemachtig stuwende stukken bevat (zoals Don Grolnick's Nothing Personal] Red-Bone Netti-Bone) maar ook etherische stuk ken 04 Touch Of Grace) laat horen. Stefon Harris kwam boven drij ven in de bands van Steve Turre en Charlie Hunter. Het lijkt erop of de jonge Amerikaan deze leerperioden nu zelf omzet in een dui delijke opvatting. Zie de beginregel. BOEK VAN DE DAG V N TT V Tsjrcuov Genre: essays Arthur Miller Vladimir Nabokov De kunst van het lezen uitg. Hoogland van Klaveren prijs: €19,50 De kunst van het lezen is een reeks van stukken die Vladimir Nabo kov als literatuurdocent heeft geschreven in de jaren vijftig. Het eerste deel gaat over de grote meester van het kleine verhaal: An ton Tsjechov. Het is voor fijnproevers: liefhebbers van de Russi sche literatuur en fans van Nabokov, één van de grootste roman ciers van de twintigste eeuw, vooral bekend van Lolita, maar ge lukkig heeft hij ook nog andere boeken geschreven. Nabokov be handelt uitvoerig de verhalen De dame met het hondje, In het geuldal en het toneelstuk De meeuw. Hij is op een prettige manier uiterst vakkundig en nauwkeurig. Het boekje is alleen al de moeite waard vanwege zijn ontdekking van een speciale menssoort die voor het eerst is gesignaleerd in het negentiende-eeuwse Rusland, namelijk: het Tsjechov-type. Dit is iemand die het diepste men selijke fatsoen waartoe de mens in staat is, combineert met een bijna belachelijk onvermogen om zijn idealen en principes in da den om te zetten; iemand die precies weet wat goed is, wat de moeite waard is om voor te leven, maar tegelijkertijd steeds dieper wegzinkt in de modder van een eentonig bestaan, ongelukkig in de liefde, hopeloos in alles - een goed iemand die het er niet goed af brengt.' Hoe komt het toch dat dit type zo bekend voorkomt? KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 3-4 personen Het lijkt een beetje op nasi go- reng. De bereidingswijze is vrij wel dezelfde maar de ingrediën ten komen lang niet allemaal uit Azië. Het is echter wel een ge recht dat thuishoort in de zoge noemde wereldkeuken. Ingrediënten 250-300 g droogkokende rijst; zout; 500 g reepjes vlees van kip of kalkoen; 2 1/2 el (zonnebloem) olie; 2 rode en 1 in reep jes gesneden groene pa prika's; 2 gesnipperde bosuitjes; 150 g diep vries doperwtjes; 250 g champignons, schoon gemaakt en in vieren gesneden; 1/12 dl kip penbouillon; 1 el lich te Chinese sojasaus; 1 el fijngehakte (blad) peterselie of verse korian der. Bereiding Kook de rijst volgens de verpak king en laat hem droogstomen en afkoelen. Verhit een wok en laat de olie er even in rond wal sen. Voeg de kip- of kalkoen reepjes toe en laat ze, onder voortdurend omscheppen 3 minuten zachtjes bakken. Schep daarna paprikareepjes, bosuitjes, doperwten en cham pignons erdoor en voeg na 1 minuut de bouillon toe. Laat alles 8 -10 minuten zachtjes, onder regelma tig omscheppen, sudde ren waardoor het groot ste deel van de toege voegde bouillon dient te verdampen. Voeg er daarna, onder voortdurend om scheppen. de rijst aan toe. Laat alles door en door warm worden. Sprenkel de sojasaus er over en schep alles nog enkele malen om. Presentatie Dien het gerecht op in een voorverwarmde schaal. Strooi er wat fijngehakte (blad)peterselie of koriander over. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: op de A2 tussen knooppunt Amstel en knooppunt Oudenrijn en de A2 tussen Ou denrijn en de brug Zaltbommel. Vandaag wordt er ook gecontro leerd op de A4 bij Leidschendam en A73 bij Horst. Zondag: A27 bij Eemnes en A28 bij Meppel. Maandag: A7 bij Marum en A44 bij Oegstgeest. Dinsdag: A50 bij Apeldoorn en A67 bij Eersel. Woens dag: A9 bij Velsen en A4 bij Leidschendam. HET WEER door Jan Visser In Lapland, waar het nu 24 uur licht is, wil het de laatste tijd maar niet opwarmen. In Zweeds Lapland kwam het deze maand iedere dag tot lichte, soms zelfs matige vorst. In het vorstgevoelige Tarfala zijn, op basis van voorlopige cijfers, inmiddels 14 vorst- dagen geregistreerd. Extreme condities kwamen voor in juni 1982. Toen moet het op meer dan 20 da gen gevroren hebben (precieze details ontbreken); de gemiddelde maandtemperatuur bedroeg slechts 0,0 tegen normaal 3,9 graden. De 14de juni was heel bijzonder. Zowaar in het zuiden van Zweden lag kortstondig 5-10 centimeter sneeuw bij temperatu ren rond 2 graden. Bij ons verliep de tweede decade van de maand koel en somber, de maand als geheel was in De Bilt te warm. Een serie van acht zomerse dagen op rij (31 mei-7 juni) heeft daar veel aan bijgedragen. Juni 1982 bracht trouwens veel situaties met zware bui en: in Oude Wetering werd op de 23ste 68 mm afge tapt. Rond een depressie boven het zuiden van Noorwe gen circuleren koude, onstabiele luchtmassa's. Daarin komen vandaag enkele, soms pittige buien tot ontwikkeling die van onweer vergezeld kunnen gaan. Vanmiddag zijn de buien vooral in het binnen land actief. Tussen de buien door is er zonneschijn (met name aan zee) maar het wordt niet warmer dan 15-17 graden, tijdens de buien kan het kwik wegzak ken naar een graad of 12. De west tot noordwesten wind is zwak tot matig, aan zee vrij krachtig. Morgen opnieuw buienkansen: in de loop van de dag hoofdzakelijk in het binnenland. De zon laat zich evenwel ook geregeld zien en dankzij een meer west tot zuidwestenwind gaat de temperatuur iets omhoog. Na het weekeinde stijgt de temperatuur nog wat verder maar het blijft wisselvallig. Woens dag dient zich boven de Britse eilanden een uitdie pende oceaandepressie aan. Gisteren zijn er plaatse lijk flinke buien gevallen maar in het westen bleef het meest droog en De Bilt mat nog 19 graden. ch. Rotterdam Scheveningen Katwijk IJmuiden Egmond hoog laag 06:19 en 18:35 14:20 05:35 en 17:55 01:15 en 13:15 05:55 en 18:15 01:35 en 13:35 06:09 en 18:36 01:45 en 14:10 06:29 en 18:56 02:05 en 14:30 Vandaag vallen er in de loop van de aag buien. Aan zee vallen de minste buien, maar daar is de lucht van zee ook tamelijk schoon. De omstandigheden voor hooikoortspatienten zijn over het algemeen gunstig. Els Geen Zuring Matig Hazelaar Geen Rogge Zwak Populier Geen grassen Matig Wilg Geen Eik Geen lep Geen Weegbree Matig Berk Geen Bijvoet Geen Beuk Geen Brandnetels Matig STRIPS PUZZEL DE RECHTER He6 JU MiSSC-ttieN» EE/J /Oiex/WACH'iAJe WU VJefCK.e*/ TeeewwocRpis MET" ATTACH/MeWTS. ATTAC-tt/MS AJTS WAT ZU A/ O AT "tJT door Mr Jesse van Muylwijck veRKOorr o OOK MieT/v\AeHiAjes? BC 1 2 3 4 5 7 9 10 14 15 16 17 19 21 22 23 24 25 27 28 29 30 31 32 33 35 Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Horizontaal: 1. Autochtoon; 7. denkbeeld; 8. groente; 10. wolpluisje; 12. scheepstouw; 13. grondtoon van een toonladder; 16. har' or schot; 18. Spaanse landvoogd; 20. gewicht; 21. softdrug; 23. oorlog (litt.); 26. huisbediende; 28. bijbelse naam; 30. bevel; 32. schoorsteenzwart; 34. metalen bak; 35. gebed l boek. Verticaal: 1. Kunsttaal; 2. kattenkruid; 3. symbool helium; 4. maansiai 5. logeergelegenheid voor automobilisten; 6. stuiver (Fr.); 7. inclusief (afk.); 9. kleur; 11. muzieknoot; 14. Spaanse wij soort; 15. afdruk van iemands gelaat; 17. bid; 19. ongebondl K 21. gentleman; 22. slinger; 24. persoon om wie men lacht; 25. doelpunt; 27. symbool krypton; 29. boogbal; 31. Transit International Routier; 33. voorzetsel; 34. symbool titanium. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 4. Flapkan; 5. fokhengst; 8. hol; 9. kerk; 10. knieën. Verticaal: 1. Aftocht; 2. aanhaling; 3. gang; 6. nekvel; 7. string. cJï i

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 28