1 Nieuwe kaart van Nederlandse zandbak WETENSCHAP Interactie zwarte gaten maakt wormgat mogelijk 'Jij doet onderzoek, dus zijn het jouw beren' Romantiek is niet louter iets van vroeger HOC 297 ZATERDAG 19 JUNI 2004 feter de Jaeger heeft de geologische ondergrond van Nederland in gebracht. Dit computermodel kan worden ingezet bij [ondwaterbeleid en het vinden van geschikte plekken land- en grindwinning. Maar ook om te onderzoeken li bodem daalt als gèvolg van zout- en gaswinning. |ehand van 370.000 boringen is een beeld verkregen 'ondiepe' ondergrond tot pakweg een kilometer [het maaiveld. Van de beste 15.000 boringen is het samengesteld. „Hoe ondieper hoe meer borin- zegt Jos Dijkmans van TNO. „Want het meeste ge- van de ondergrond gaat niet dieper dan veertig me iaar gebeuren dingen als zandwinning en graven tunnels en het funderen van gebouwen." ids 1960 worden grondboringen verricht. Destijds de Rijks Geologische Dienst dat. Die heeft ongeveer ]ft van ons land in kaart gebracht. Toen bij de priva- I igde dienst overging naar TNO in 1997 is gekozen r ien nieuwe aanpak op een kleinere schaal. „Wij wil- osnel mogelijk komen tot een landsdekkende kaart, it kennis over de ondergrond van toenemend belang Egt Dijkmans. gebruikmaking van allerlei oude en nieuwe infor- in computermodellen is nu een globale kaart van riand beschikbaar. is geen kaart zoals je die in de atlas vindt, maar een imensionale virtuele kaart op een schaal van 1: 50. Later kun je inzoomen in een regio en meer de- mbrengen door gerichte studies." En weten of iets zand of klei is, is niet genoeg. Voor ing van beton- en metselzand is de korrelgrootte van aid op een bepaalde diepte belangrijk. Minder kwa- iand is slechts geschikt als ophoogzand om bijvoor beeld dijken mee te versterken of bij de aanleg van wegen en woonwijken." De geologische kaart geeft een beeld van bodemei genschappen van de verschillende afzettingsla gen; de Kwartaire en Tertiaire formaties. Op basis van deze informatie kun je achterhalen wat bij voorbeeld een geschikte plek is om zilverzand te vinden. Deze zeldzame zandsoort be staat uit louter kwartskorrels en wordt gebruikt om helder vensterglas van te maken. Als je ander zand gebruikt, krijg je van dat bruine bierglas, aldus de geo loog. „Zilverzand zit nog maar op enkele plaatsen in Neder land, vooral in Zuid en Midden Limburg. Ook zoeken we ernaar in Brabant." Nederland is in feite een grote zandbak met wat klei. Zand is er ge noeg, maar de maat schappelijke gevolgen van zandwinning zijn enorm. Als je een groot gat graaft door zand weg te halen ontstaat een recreatiepias. Dat heeft nogal wat invloed op een gebied. „Wij oordelen daar niet over, maar schetsen een zo goed mogelijk beeld van de aanwezige delfstof van een bepaalde kwaliteit. De landschappelijke gevolgen moeten worden afgewogen door de beleidsmakers." De kaart wordt ook gebruikt om een beter beeld te krijgen van het grondwater in Nederland. Grondwaterstroming is onder meer van belang voor kwelstudies en om te voor- Doorsnee van het drie-dimensionaal geologisch model van Nederland. Door in vloed van afwisselende geologische processen en milieus (zee, rivier, ijs, wind) zijn opeenvolgende lagen met verschillende eigenschappen ontstaan. In het zui den zijn de lagen later langs breuken verzet. In het centrale en noordelijke deel speelden gletsjers een grote rol. Ruimtelijk aanzicht van de basis van de For matie van Breda; ondiepe zeeafzettingen van tussen de 26 en 5 miljoen jaar geleden. Foto's: GPD spellen hoe verontreini gingen zich ondergronds zullen verspreiden. Ook is het van belang voor de winning van drinkwater. De afzonderlijke provincies ge bruiken al deze gegevens om hun afgewogen waterbeleid beter vast te kunnen stellen. Bij bouwprojecten wordt steeds meer gebruik gemaakt van warmte opslagsystemen als duurzame energiebron. Hierbij wordt water in de ondergrond opgeslagen. Het water wordt opgepompt en via warmtewisselaars gebruikt als koeling of verwarming, afhankelijk van het seizoen. Echter, niet elke ondergrond is hiervoor geschikt. „Voor waarde is een goede waterhoudende zandlaag. Die kan worden gevonden dankzij ons computermodel." Een andere toepassing is op het gebied van de geo-me- chanica, het bestuderen van de eigenschappen van de ondergrondse lagen, bijvoorbeeld als gevolg van inklinken van veen of delfstofwinning. Samen met Akzo houdt men de geologische opbouw in de gaten van gebieden waar zout uit de grond wordt gehaald. Twee jaar geleden is aangeklopt bij het TNO om uitgebreid studie te doen naar de ondergrond van Grauw, in de Friese streek die was ge teisterd door verzakkende huizen. „Eerst werd gedacht aan de gaswinning door de NAM als oorzaak. Tegen deze aardoliemaatschappij liepen enkele schadeclaims. Maar we hebben gevonden dat de bodem daling voor een belangrijk deel wordt veroorzaakt door processen in de toplaag. Deze bestaat namelijk uit een kwetsbare veengrond die bij verdroging inklinkt en daar door schade aan huizen kan veroorzaken." Deense student vindt voetafdruk dinosaurussen Het Geologisch Museum in Kopenhagen heeft twee fos siele voetafdrukken van di nosaurussen ontvangen van ongeveer 170 miljoen jaar oud. De afdrukken zijn ge vonden op het Deense ei land Bornholm (Oostzee). Het grootste fossiel heeft een lengte van ongeveer 70 cen timeter en is vermoedelijk afkomstig van een sauropod, een plantenetende dinosau rus met een lange nek en staart, klein hoofd en een lengte van twintig meter. De andere afdruk is waarschijn lijk het werk van een anky- losaurus, een planteneter met een dik schild die zich voortbewoog op vier poten. Volgens de ontdekker van de fossielen, geologiestudent L Jesper Milan, had Bornholm in het Juratijdperk een tro pisch klimaat met een rijke vegetatie. Het eiland lag des tijds, in tegenstelling tot de rest van Denemarken, niet onder de zeespiegel. Milan vond de afdrulcken op twee rotsen die op het strand wa ren gevallen van een klif aan de westkust. lilfred Simons sPl twee zwarte gaten onder ,asi rsinvloed komen, kan een igat ontstaan. De ruimte- tersvan Star Trek gebruiken gaten als sneltreinverbin- tussen twee plaatsen in imte, maar in werkelijkheid gat nooit gezien. Dat ze an, staat voor de Leidse etisch natuurkundige Ti ll^ Idema (23) echter vast. „Wie (ormgat vindt, krijgt er vast sbelprïjs voor." ids Einstein is bekend dat n, planeten en zwarte ga- ruimtetijd 'vouwen'. Het moeilijk voor leken om oorstelling te maken van at precies is. Natuurkun stellen dit 'vouwen' daar- jor als een rubber vlies, n planeten en sterren lervormige putten maken. je| raarder een ster, hoe die- |e( eput. Omdat een zwart ;en- neindig zwaar is, is de bij- rende put ook oneindig irder een trechter dus. oorwerp dat in de trechter blijft eeuwig doorvallen. legaten zijn een soort kos- be stofzuigers. Voortdu- vallen er deeltjes in de Ier die het zwarte gat heeft êerd. Zolang zo'n deeltje ate afstand blijft en heel nelheid heeft (zoals licht, iet 3000.000 kilometer per ide door het heelal 'reist'), iet ontsnappen. Maar hoe erhet deeltje in de trechter boe harder het zwarte gat trekt. Er komt een mo- DjJB dat het deeltje niet meer ïftl an. Het overschrijdt dan ?Cl aarnemingshorizon'. Ach- horizon heersen heel ari- ratuurwetten dan ervóór, is de onbekende wereld Ie quantumzwaarte- jt", aldus Idema, die het ijke bestaan van wormga- eeft onderzocht, rormgat kan ontstaan als zwarte gaten bij elkaar in wijseei De bemanning van de Star Trek-serie Deep Space Nine gebruikt regelmatig wormgaten om van het ene deel van het heelal naar het andere te reizen. Dat wormgaten bestaan, is volgens de Leidse natuurkundige Timon Idema een feit. Alleen zijn ze in het echt nog niet gezien. Foto: Paramount Pictures de buurt komen. De gaten moeten elkaar niet zo dicht na deren dat ze versmelten, maar ook niet zo ver bij elkaar van daan blijven dat er niets ge beurt. Het gaat erom dat de waarnemingshorizonten van de zwarte gaten contact met elkaar maken. Op dat moment raakt de punt van de trechter van het ene zwarte gat de punt van de trechter van het andere. Het wormgat is feitelijk de ruimte die door de twee zwarte gaten tot een soort diabolo gevouwen is, met in het midden een gaat je. Natuurkundigen stellen dat gaatje voor als een punt. Energie en materie die in de trechter van een zwart gat val len, worden steeds meer sa mengedrukt en verhit naarmate zij dieper in de trechter terecht komen. Diep onderin de trech ter moeten dan ook onvoorstel bare dichtheden en temperatu ren heersen. Het is dan ook niet verrassend dat op het moment dat er een gaatje ontstaat, de opgeslagen energie en materie er in hoge snelheid doorheen 'willen' stromen. Dat moet wel atoomsgewijs gebeuren, want het gaatje is maar piepklein. Dat proces gaat door totdat er zoveel materie is verdwenen, dat het zwarte gat ophoudt te bestaan. De trechter kan dan niet 'oneindig' diep meer zijn en het wormgat sluit zich van zelf. De volgende vraag is: wat gebeurt er met de uitstromende energie en materie? Die dijt uit en koelt af aan de 'achterkant' van het zwarte gat. Sterrenkun digen noemen zo'n plotselinge uitstroom van materie uit het schijnbare niets een 'wit' gat. Daarmee ontstaat een simpel onderscheid: een zwart gat neemt alleen materie op, een wit gat staat het alleen af. Als twee zwarte gaten elkaar in hetzelfde heelal 'ontmoeten', dan volgt er vooral een enorme verplaatsing van materie. Aan de ene kant van het heelal 'ver dwijnt' de materie van een zwart gat en het wordt er aan de andere kant als wit gat weer uitgespuugd. Maar het is ook mogelijk dat twee zwarte gaten uit verschil lende heelallen elkaar ontmoe ten. Dat is het beste te begrij pen als we zo'n verzameling heelallen voorstellen als een klontering van zeepbellen. Elke zeepbel is één heelal. Via mem branen zijn zij, ook net als zeepbellen, van elkaar geschei den. Aan beide zijden van zo'n membraan kan zich best een zwart gat ophouden. Het is denkbaar dat de uitstroom van een massa materiaal uit een wit gat een nieuw heelal 'opblaast' in een nieuwe dimensie, zoals kinderen aan een klont zeep bellen ook steeds nieuwe kun nen rijgen. Het is verleidelijk om de 'big bang', de oerknal van dertien miljard jaar geleden, ook te be schouwen in het licht van deze theorie. Twee zwarte gaten uit verschillende heelallen veroor zaakten een wormgat dat ons heelal 'opblies'. De big bang is dan in feite het witte gat waar uit ons heelal ontstond. Vol gens Idema is 'dat heel goed mogelijk', al zijn er ook natuur kundigen en astronomen die die mogelijkheid het liefst in de categorie 'wilde verhalen' schuiven. Eerlijk gezegd is hij zelf ook voorzichtig. „We hebben immers geen be wijzen, alleen theorieën en spe culaties." Berber Rouwé tuinde in mijn eentje door het I tesische oerwoud, toen er plotse- tote stukken hout uit de lucht Twintig meter hoog in een izaten twee zonberen. Op weg een bijennest braken ze een perd van een hardhouten boom Een beer hoorde me, keek me n stond binnen een paar tellen grond. Doodsbang rende ik weg. Jen ik een half uur later bezweet |n hut aankwam, merkte ik dat ten helemaal niet achter me aan gekomen." Onderzoeker Gabriella Fredriks- 1971) lacht bij de herinnering aan eerste ontmoeting met een zon- een kleine zwarte beer woonach- Zuidoost-Azië, nu tien jaar gele de is even over uit de tropen om tden benoemd tot Ridder in de van de Gouden Ark, de onder voor natuurbeschermers tins Bernard. os biologiestudent en deed on- eknaar orang-oetans in Borneo, ijn ontmoeting met zonberen ik meer van ze weten. Er bleek over ze bekend te zijn. Ik schreef oderzoeksvoorstel, maar kreeg leid los. Op de bonnefooi keerde Jgnaar Indonesië." t begon ik met het uitzetten van ol als huisdier gehouden en in beslag genomen beren. De bosbe- schermingsdienst wist niet wat ze er mee aan moest. Ik gaf de beren hals- banden met zenders, zodat ik ze kon volgen, en liet ze los in het bos. Dat liep voor geen meter. De beren werden het oerwoud uit gejaagd door soortge noten die daar al woonden." Onderzoek doen aan wilde beren bleek ook ingewikkeld. Zonberen leven in dicht oerwoud, klimmen hoog in bomen, zijn schuw en klein: dertig tot vijftig kilo, het formaat van een grote hond. Je vindt ze niet zomaar. „Ik maakte berenvallen van aan elkaar gelaste olievaten. Een soort tunnels met lokaas en valdeur. Die zeulde ik het bos in. Elke dag liep ik een ronde van acht uur om de vallen te controle ren. Alsof je door een sauna met mug gen en bloedzuigers baggert." „Het duurde honderden nachten voor ik mijn eerste zonbeer had gevangen, veel langer dan bij andere berensoor ten. Had ik eindelijk een paar beren door het bos rennen met zenders om hun nek, begon een van de apparaten al na een maand te piepen: Beer be weegt niet meer." „Denkend dat de halsband was afge vallen, ging ik het bos in. Ik vond een zeven meter lange python met een dikke buik. Vol ongeloof hield ik mijn ontvanger vlak naast de slang. Pas toen ik met de antenne in haar buik prikte, ging ze ervan door. Ik hoorde de botten van de beer breken, vrese lijk." „Dat mijn promotieonderzoek na ze ven jaar in het oerwoud nog steeds niet is afgerond, komt doordat ik zo veel tijd heb besteed aan het bescher men van het berenbos. Veel onderzoe kers vullen hun databoekjes, schrijven artikelen, verhogen hun wetenschap pelijke status en vertrekken zonder iets terug te doen voor het natuurgebied waar ze hun informatie vandaan heb ben." „Na een half jaar in Indonesië vloog het berenbos in brand. Ik belde rond: wie komt er blussen? Er kwam nie mand. Zelfs de organisatie die orang- oetans had uitgezet in het berenbos zei: 'Geen tijd, half Indonesië staat in de fik. Kun je niet zelf wat organiseren? Dan betalen we je later terug.' Dat heb ik gedaan. In de omringende dorpen trommelde ik tachtig mannen op. Ik betaalde ze met spaargeld. Na twee maanden blussen en brandgangen maken was het vuur gedoofd. De helft van het bosgebied was gered." „Ik raakte in conflict met boeren die naast het oerwoud woonden. De be ren vraten de kokospalmen in hun tui nen kapot. Ik legde ze uit dat de beren door de brand en illegale houtkap het afgelopen decennium de helft van hun bos waren kwijtgeraakt. Dat ze honger hadden. De boeren zeiden: Jij doet on derzoek naar beren, dus het zijn jouw beren. Jij zorgt maar dat ze van onze palmen afblijven." „Het viel me op hoe slecht mensen wisten hoe een bos in elkaar zit. Na- tuureducatie bestaat niet in Indonesië. In de tropen nemen maar weinig on derzoekers de moeite om hun resulta ten in de lokale taal te vertalen. Alle ar tikelen over natuurbehoud worden in het Engels gepubliceerd, maar dat kunnen Indonesiërs niet lezen." „Zo wist de plaatselijke olieraffinaderij niet dat het bos als waterwingebied functioneerde, terwijl ze afhankelijk waren van water uit het bos. Er ont springen rivieren in het bos en het ge bied werkt als een spons. Bij heftige regenval houdt het water vast. We re kenden de olieraffinaderij voor: sterft het bos, dan moeten jullie water ko pen. Dat kost jaarlijks vier miljoen dol lar." „Ik maakte iedereen gek met informa tie. Ging samen met andere kleine or ganisaties bij scholen langs om kinde ren ecologieles te geven. Toen we mensen meenamen het bos in bleek vooral het water indruk te maken. In Indonesische steden komt vaak ranzi ge, ondrinkbare brij uit de waterkraan. Hier in het bos stroomde zomaar schoon water in de rivieren! Daarna liet ik ze een opgedroogde rivier zien die uit een verbrand stuk bos kwam. Dat opende hun ogen." „Soms lukt het om mensen een band Sa&ltlBs Gabriella Frederiksson. Foto: GPD/Sake Rijpkema te laten krijgen met een zeldzaam beest dat in hun bos leeft, bijvoorbeeld met de zonberen. Het maakte indruk dat ik jaar in jaar uit in het bos zat zonder daarvoor te worden betaald. Het wekte vertrouwen in mijn verhaal over bosbescherming, beren, branden en houtkap, waar ik steeds weer mee aankwam. Ik raakte bevriend met de plaatselijke overheid, die zo enthousi ast werd over de zonberen, dat ze er hun mascotte van maakten." Romantiek op Woodstock. Archieffoto door Wim Doesborgh Romantiek, zeggen historici, is iets van vroeger. Van de 19de eeuw, toen gevoel en verbeel ding met hoofdletters werden geschreven. In de praktijk echter zijn we altijd romantisch geble ven, of we dat nu leuk vinden of niet. Filosoof Maarten Doorman van de Universiteit Maastricht schreef er een boek over. Romantische elementen liggen in onze dagelijkse samenleving links en rechts voor het opra pen. We zwijmelen lekker weg bij open haard, druipkaars en schemerlicht en zweren bij ro mantische muziek. We koeste ren regionale gebruiken en ou de handarbeid; we geven nieu we scholen en instituten bij voorkeur nostalgische namen. We zweren bij natuurlijke ma terialen in plaats van nep, we koesteren ons verleden, we aanbidden de roes door drank en drugs. Kennelijk, concludeert filosoof Maarten Doorman, zijn de ele menten van de oude roman tiek, die rond 1800 als een reac tie op de sterk verstandelijke en nuchtere tijd van Verlichting opbloeiden, beresterk. Zo sterk, dat ze, lang nadat periodes als nieuwe zakelijkheid en twintig- ste-eeuwse revoluties het roer hadden overgenomen, nog al tijd floreren in het denken en doen van de meeste mensen. De romantiek die is blijven hangen, is een typisch ver schijnsel bij de westerse mens, vindt Doorman. Neem het bos. Daar lopen mensen in andere tijden en culturen doorheen met een duidelijk doel. Om er te jagen, om hout te kappen, om paddestoelen te zoeken. De dichters en denkers van de 19de-eeuwse romantiek heb ben onis een bos laten zien, waarin we een spirituele erva ring vinden, waar de schoon heid van de natuur wordt opge zogen, waar een onbestemd verlangen naar het hogere en schone wordt aangewakkerd. Sindsdien, beweert Doorman, lopen de meeste mensen in de westerse cultuur nooit meer door een bos met een bundel hout, een mand vruchten of een gedood dier, maar met een lyrische tekst, een indringend lied of een imponerend land schapsschilderij in hun hoofd. Een verandering die tot op de dag van vandaag zijn doorwer king heeft. Romantiek komen we tegen in films, in reclames, in boeken, op de televisie, in de huiskamer, op internet en op veel plaatsen waar mensen el kaar ontmoeten. Veel grote filosofen en kunste naars hebben zich vaak sterk afgezet tegen het begrip roman tiek. Ze vonden het maar klef, moeilijk te vatten, onbeheers baar. Nog in 1829 noemde Goe- the 'het Idassieke' gezond en 'het romantische' ziek. Ook ;- Maarten Doorman zelf, die be- L' halve filosofie in Maastricht ook|r kritiek van kunst en cultuur do- ceert aan de Universiteit van i Amsterdam, heeft geworsteld jp met het fenomeen 'romantiek'. „Lang heb ik gedacht dat weer- l: zin mij dreef, weerzin tegen de overvloed aan romantische cli- chés die het leven beheerst en zo voorspelbaar maakt. Maar bij het schrijven van dit boek veranderde die weerzin vaak in f bewondering voor het rusteloze* streven van de romantici. Niet alleen hun muziek, schilderijen en schetsen, ook hun literatuur, hun wetenschappelijke opvat tingen, hun bevlogen ideeën dwongen respect af en verras ten me. Gaandeweg brachten ze mijn idee dat ze hadden af gedaan aan het wankelen", be- kent Doorman in zijn boek. Bij de revolutie van de nieuwe generatie in de jaren zestig van de vorige eeuw heerste de ro mantische orde sterker dan ie dereen toen wilde accepteren. Het beroemde muziekfestival van Woodstock lijkt een ver nieuwende happening, maar is in werkelijkheid doorspekt met romantische beginselen. De adoratie van de muziek, de ver heffing van de jeugd, de hang naar mystiek, het verlangen naar de natuur, de alles-moet- kunnen-liefde waren allemaal romantische idealen. Ook de hedendaagsMferering van grote kunstenaare, popido len of sporters is een roman tisch beginsel. Plus de extra na druk op de nationale identiteit, de verheerlijking van het natio nale verleden in landen die zich opgeslurpt voelen in een uitdij end Europa. Het mooiste, betoogt Doorman, is dat binnen de romantische orde ook het verzet valt van personen of groepen die zich fanatiek tegen die romantiek af zetten. Turkse minderheden in ons land bijvoorbeeld die zich verzetten tegen de veronder stelde culturele geslotenheid in Nederland, benadrukken daar mee automatisch het belang van een eigen identiteit van de eigen minderheidsgroep. En vallen daarmee prachtig binneh de wetten van de romantische orde.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 27