Streekmuziekschool Rijnakkoord blijft bestaan REGIO Stinkende beproeving van drie kilometer a Vereniging Eigen Huis berispt 150 gemeenten Voorschotense jongere mag beeld ontwerpen Kookplanet verhuist naar groter pand R3 inhoop in iterwoudse nstraat Vakantiehuizen kunnen Groene Hart versterken Leidse regio krijgt crèche op antroposofische basis gloep bij ;te Warmond gNO - De Kaagloop in het Huys te Warmond jp zaterdag 26 juni ge- De jeugd van vier tot I twaalf jaar, die 3 kiio- oopt, start om 10.30 uur lurgemeester Ketelaar- De volwassenen lopen 5 P" llometer en starten om dfi iur op dezelfde plek. In- stil en kan diezelfde ochtend ,30 uur bij de feesttent Groot Leerust aan de nis rstraat. Jeugdige lopers 12 euro, vanaf twaalf jaar :rtii ischrijfgeld 3,50 euro. hulling nieuwe atnaam r poRP - De nieuwe naam J eLaan van Ouderzorg 'Engelendaal en Van Die enlaan wordt maandag bekendgemaakt. Om wordt het straat- ord onthuld, dat vlak biei et bouwbord bij de Enge- ae Ikomt te staan. Vervol - org >tde gemeente de be- ms van de naam in het zon- jej [20 Leiderdorpers stuur- i. N n verzinsel in. Leider- rei ijl een andere naam voor at omdat die wordt inge- s promenade, zodra de eek iontorens klaar zijn. Het ;en Van der Valk Bou- )big en Van Diepeningen- e n ijft wel Laan van Ouder- •ten. ■28'. zaterdag 19 JUNI 2004 Samengaan met Leiden lijkt op wat kleine meningsverschillen na dichtbij door Saskia Stoelinga leiderdorp - Streekmuziek- school Rijnakkoord in Leiderdorp blijft bestaan. Er moeten nog wat politiekepuntjes op de i worden gezet, maar in de ge meenteraad van 28 juni - als er een definitieve beslissing wordt genomen - tekent zich een dui delijke meerderheid af voor sa mengaan met de Leidse muziek school in januari. WD, CDA, Groenlinks en D66 hebben al een ferm 'ja' laten horen in een deze week gehou den commissievergadering. Over de mogelijke randvoor waarden in de vorm van aange kochte lesuren en een structu rele vorm van subsidie van de Leidse muziekschool zijn nog wat meningsverschillen, maar daarover lijkt niet meer langdu rig te hoeven worden gesteg- geld. Dat de PvdA nog geen stand punt heeft ingenomen, komt door verdeeldheid in de partij, aldus PvdA-lid Van Dijk. In de komende raadsvergadering zouden ze daar wel over discus siëren. Overigens tot woede van WD en CDA, die dit zo'n asoci ale truc vinden dat fractievoor zitter Stevers (CDA) al heeft ge suggereerd de PvdA in die raad monddood te maken. Een op merking die de andere partijen met enthousiasme binnenhaal den. Al in een eerder stadium dit jaar werd duidelijk dat in elk geval PvdA-wethouder Molkenboer afstevende op opheffing, terwijl zijn partijgenoot McDaniel geen keus kon maken tussen verzelfstandiging van de school of aansluiting bij Leiden. Ook de BBL liet de andere commis sieleden in het ongewisse over hun standpunt, maar dat heeft meer te maken met het sociaal plan voor de personeelsleden van de Leiderdorpse muziek school. Daar willen ze komende week nog wat meer achter grondinformatie over hebben. Genoegzaam bekend is dat ook de BBL de muziekschool voor Leiderdorp wil behouden. Na jaren van onzekerheid ein delijk een beslissing. Tijdelijk directeur Bert Huisman zegt het zo: „De patiënt is ontslagen uit de intensive care en pro beert de lopende zaken weer vol schwung op te pakken. De graadexamens, de uitvoeringen, de voorspeelavonden, alles is de afgelopen maanden doorge gaan, terwijl het zwaard van Damocles boven de hoofden van het personeel en leerlingen hing. Ik zei het al eerder: we blijven een kloppend hart." Ook voor het nieuwe muziek- jaar zijn de voorbereidingen in volle gang. Er zijn opnieuw meer dan genoeg aanmeldin gen, dus er moet weer met wachtlijsten worden gewerkt. Het is nu de beurt aan de ge meenteraad om een goede vari ant te kiezen. D66'er Van de Zande en Manshanden van Groenlinks gingen in de rich ting van 248.000 euro subsidie jaarlijks waarvoor 125 klokuren 100 euro voor «igers I1; irschoten 1 msi hoten - De gemeente hoten deelt 28.000 euro vrijwilligersorganisaties, hoten wil extra aandacht in aan de vrijwilligers en laarom bedacht dat de ne( saties elk jaar om een do- |t het vrijwilligersfonds vragen. Hiervoor moe ien plan indienen dat als i^jj' eeft vrijwilligers op te lei- i extra aandacht te geven uwe vrijwilligers te wer- n y 5 organisaties deden dit beroep op het fonds, /an voldoen aan de cri- jfg [n krijgen een cheque Ij, indigd. Wethouder Cara- leelt de eerste cheques ,rk, g 29 juni uit. iude - 'Wanhopig' zijn voners van de Rijnstraat ij eterwoude-Rijndijk vol- ^Hewoner W. Botman. Ze er niet meer tegen dat r din auto's nu al jaren half iële straat, half op de stoep ïdri n parkeren. omjfrustratie is bijzonder aldus Botman die deze erv jjn zegje deed tijdens een 3 8 issievergadering. Bewo- >t li an de Rijnstaat zamelden handtekeningen in etere parkeerplaatsen. Ze len het idee om de stoep wegdek op gelijke hoogte 'gen. wethouder Van der ft de gemeente daar liet genoeg geld, ook al de gemeente wordt ge- ïteerd met nieuwe te ers. Volgens CDA-raads- ppenol, die zelf in de I a aat woont, zijn er naast allers ook meevallers, ouden we voor de Rijn se cunnen gebruiken." §1 Z-raadslid Booij vindt dat moet gebeuren. Als wet- rVan der Kooi op een rij jezet wat de kosten van tructie van de Rijnstaat hij' IJlen de beide raadsleden /ei) kwestie terugkomen, era i Alleen de winnaars van de Baggercross in Zoeterwoude wisten nog een beetje schoon over de finish te komen. Maar zeker bij de jongere deelnemers mocht dat de pret niet drukken. Foto: Mark Lamers zoeterwoude - Kloekmoed heb je er voor nodig. Smetvrees beslist niet. Wie gevoelig is voor smerige luchtjes, kan beter ook thuisblijven. Voor de Bagger cross van Zoeterwoude moet je wat in je mars hebben. Zeker 150 mensen deden gisteravond mee aan de Zoeterwoudse variant op de polderloop. Het werd een 'stinkende be proeving' door het land en de sloten van kaasboerderij Rustdam. De boerderij is eigendom van de familie Versteegen. Het gezin, waarvan de zoons ook mee liepen, verleende alle medewerking aan de Westelijke Land en Tuinbouw Orga nisatie en Jongerenvereniging Utopia, die de drie kilometer tellende modder- tocht hadden georganiseerd. Tot verbazing van Coby Versteegen za ten de drie mannen die als eerste finish ten, nauwelijks onder de modder. „Waarschijnlijk had dat trio een bijzon dere techniek bij het slootje springen." Een toeschouwer vroeg de boerin prompt of ze wel op doping had gecon troleerd. Lachend antwoordde ze: „Aan gezien er toch niets te winnen is, heb ben we dat maar niet gedaan." In de groep tot 12 jaar deden zeker 80 kinderen mee. Een jongen van een jaar of negen had het na één sloot helemaal gehad. „Dit is zo smerig, ik stop." Een tweede haakte af omdat hij door de kou bevangen raakte. Verder hebben alle deelnemers het parcours uitgelopen. Speciaal applaus was er voor Jos Ver- regio - De Vereniging Eigen Huis vindt het schandalig dat een toenemend aantal gemeen ten de woonlasten voor de in woners ongebreideld laat stij gen. De vereniging heeft alle ge meenten in Nederland onder de loep genomen en daaruit een lijst met Woonlastentop pers samengesteld, waarop in 2004 maar liefst 150 gemeenten staan. In 2002 voldeden 39 ge meenten aan de criteria om op de lijst terecht te komen. De 150 gemeenten hebben een protestbrief van Eigen Huis ontvangen. Het is geen verrassing dat War mond en Zoeterwoude hoog scoren. De gemeenten kwamen dit jaar al verschillende keren naar voren als plaatsen waar de belastingen en heffingen fiks zijn opgeschroefd. Warmond bezet de derde plaats. De lasten zijn dit jaar met 26 procent ge stegen, en over de afgelopen drie jaar kregen de Warmon- ders een stijging van bijna 50 procent voor hun kiezen. De zevende plek is voor Zoeter woude. Die gemeente heeft de ze plek te danken aan de stij ging van 45 procent dit jaar. De twee jaar daarvoor was de stij ging niet opzienbarend. Andere gemeenten uit de regio volgen op gepaste afstand. Wassenaar staat op nummer 25, Noordwijkerhout op 27 en Katwijk op 40. Verderop in de Woordastentoppers komen Val kenburg, Noordwijk, Alkemade, Alphen aan den Rijn, Oegst- geest, Lisse, Voorschoten en Ter Aar voor. De Vereniging Eigen Huis han teert een aantal criteria. Het be langrijkste criterium is of een gemeente in de afgelopen drie jaar de woonlasten in totaal met meer dan 25 -procent heeft verhoogd. Ook een goede kans maken gemeenten waarin de gemiddelde woonlast voor meerpersoonshuishoudens ho ger is dan 777 euro, dat is de landelijk gemiddelde woonlast plus 15 procent. De gemeenten die in de lijst met Woonlastentoppers staan, hebben inmiddels een beris ping van Eigen Huis gekregen. „De vereniging vindt dat een gemeente in haai- taken tekort schiet als zij haar inwoners met lastenstijgingen confronteert die niet, en vaak zelfs in geen enkele verhouding staan met belangrijke ontwikkelingen in den haag/roelofarendsveen - De illegale vakantiewoningen aan de Wijde Aa kunnen de kernkwaliteiten van het Groene Hart versterken als het vakan tiepark beter wordt ingepast of de verloren gegane natuur el ders wordt gecompenseerd. Die vernissende uitspraak doet mi nister Dekker in haar antwoord op vragen van GroenLinks-Ka- merlid Duyvendak. De minister stelt in haar ant woord vast dat de vakantiehui zen de kernkwaliteiten van het Groene Hart niet aantasten, omdat op de plek waar de hui zen zijn gebouwd altijd al sta caravans mochten worden ge plaatst. Daarna stelt zij zich de vraag of de vakantiewoningen de kwaliteit van het Groene Hart dan verhogen. De minister schrijft vervolgens: „Dit kan wel het geval zijn waar het gaat om de toeristisch-recreatieve func tie van het Groene Hart, mits de huidige landschappelijke inpas sing van de vakantiewoningen wordt verbeterd, dan wel wordt gecompenseerd." De minister legt de gemeente Alkemade geen strobreed in de weg waar het gaat om de legali sering van het vakantiepark dat begin dit jaar door de Raad van State als illegaal werd bestem peld. Hoewel het park overdui delijk in strijd is met het beleid (advertentie) Appartementen v*. 96.000,- Luxe geschakelde woningen v.a. 171.000,- 25 jarig jubileum! bij aankoop van een woning een AIRCO cadeau* Geldt in juli en augustus 2004 Bezoek komend weekend onze expositie in het Van der Valk Hotel De Bijhorst Zïjdeweg 54, Wassenaar (kruising A44-N14) Zaterdag 19 en zondag 20 juni van 10.30 tot 17.00 uur Voor nadere informatie: (072) 512 25 56, +34 966 726810 of www.bemadagolf.com BERNADAGOLFI VENTAS ■RJIJLSIJJ.' i IWlpIKSU. kunnen worden ingekocht. Van de Zande deed de wethouder zelfs nog een sympathieke sug gestie, waardoor het kosten- plaatsje nog aantrekkelijker kan worden. Rijnakkoord heeft met ruim 500 leerlingen 160 klo kuren. Er is meer goed nieuws: wethouder MacGillavry meldt dat na overleg met Leiden het merendeel van de leerlingen in Leiderdorp muziekonderwijs kan blijven volgen. De Leidse muziekschool kampt met ruim tegebrek. door Judy Nihof voorschoten- De Stichting Trias Kinderopvang opent me dio september in Voorschoten een kinderdagverblijf op antro posofische basis. De dagopvang voor kinderen van 0 tot 4 jaar komt in twee lokalen in het Ru- dolf Steinergebouw aan het Burgemeester Koolplantsoen. Daar zit al een peuterspeelzaal op antroposofische grondslag. Trias wordt tevens eigenaar van het gebouw. Over de verkoop heeft de stichting onlangs met de gemeente overeenstemming bereikt. Trias speelt al geruime tijd met het idee om een kinderdagver blijf in de Leidse regio te ope nen. Een crèche op antroposo fische basis is daar nu nog niet. Met het leegkomen van twee lo kalen in het Rudolf Steinerge bouw zag Trias zijn kans schoon. De stichting Trias biedt al ruim vijf jaar kinderopvang in Sas- senheim. De vraag naar kinder opvang op antroposofische ba sis is groot, aldus woordvoerder Rosanne Hogewoning. „Dat merken we in Sassenheim. De wachtlijst is nog steeds enorm." Ook de peuterspeelzaal in Voorschoten zou regelmatig verzoeken krijgen van ouders om kinderopvang. Bij kinderopvang op antroposo fische basis is veel aandacht voor zang, de ontwikkeling van de fantasie en creativiteit. Dat gebeurt in een omgeving waar kinderen zich veilig en geliefd Zoeterwoude en Warmond hoog genoteerd op lijst van Woonlastentoppers voelen. Een belangrijke rol speelt de verbondenheid met de natuur. De kinderen spelen met natuurlijke materialen en krijgen zoveel mogelijk biologi sche voeding. Elke ochtend wordt met elkaar vers brood ge bakken. Het is de bedoeling om in het Rudolf Steinergebouw twee groepen onder te brengen van elk twaalf kinderen. De leeftij den lopen in beide groepen door elkaar heen. In de toe komst wil Trias in Voorschoten ook naschoolse opvang gaan bieden, als daar veel vraag naar is. „We hebben het er al over gehad en het zit zeker in ons hoofd. De peuterspeelzaal staat 's middags leeg en die zou je voor naschoolse opvang kun nen gebruiken. Voor veel om ders zou het een welkome aam vulling zijn, maar om nu met een ook met naschoolse op vang te beginnen is wat veel van het goede. Dagopvang is onze eerste stap." Aanmelden voor de dagopvang in het Rudolf Steinergebouw is nu al mogelijk. Als alles volgens plan verloopt, krijgt Trias op 1 augustus de sleutel. De stich ting denkt een maand nodig te hebben voor aanpassingen. ,Aan de lokalen hoeft niet zo heel veel te gebeuren, want zé zijn al kindvriendelijk gemaakt voor de kleuters die erin heb ben gezeten. Wel moeten er slaapkamertjes worden ge bouwd. We verwachten dat die binnen een maand klaar zijn", aldus Hogewoning. steegen, die met zijn 48 jaar tot de oud ste lopers behoorde. Ome Jos, zoals hij in Zoeterwoude wordt genoemd, was gekleed in een ultrakort zwemslipje. Zijn benen mochten gezien worden, vonden de vrouwen die hem nafloten. Op kaasboerderij Rustdam heeft de cross zijn sporen nagelaten. In de schuur staat een doos met verloren schoeisel. In de sloten zitten nog min stens tien schoenen vastgezogen. Dat wordt straks weer baggeren. de maatschappij", staat te lezen in de brief. Eigen Huis doelt daarmee op de economische si tuatie en op de steeds duurder wordende huizen. Als daar ook nog eens een stijgende woon last bij komt, stagneert de door stroming, waarmee gemeenten zichzelf in de vingers snijden. Ook vindt de vereniging dat de gemeenten hiermee het 'ver trouwen op evenwichtig over heidsbestuur' schaden. „De Vereniging Eigen Huis vraagt de gemeenten te breken met het verleden en voor de toekomst een beleid te ontwikkelen waar in aan een gematigde ontwikke ling van de woonlasten een gro ter gewicht wordt toegekend." voorschoten - Voorschoten bulkt van de beelden, maar het dorp wil er graag één bij. De maker moet 14, 15 of 16 jaar zijn en in Voorschoten wonen. Wethouder Carabain heeft duizendbrieven ver stuurd waarin hij jongeren uitdaagt een beeld te ontwer pen. Het is niet zo dat de jeugd nu al moet gaan beeldhouwen, stenen stapelen of glas snij den. De ontwerpers mogen een schaalmodel maken, maar ze mogen het ontwerp ook te kenen. Afmeting en materiaal keuze staan vrij. Het ontwerp moet voor 1 september wor den ingeleverd bij de receptie van het gemeentehuis, van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. De winnaar gaat uiteindelijk met een professionele kunste naar aan de slag om zijn beeld uit te werken. Wie de winnaar is wordt bekend gemaakt door Idols-finalist Eric, na zijn op treden tijdens Het Weekend van Voorschoten op 10 sep tember. Eric wordt begeleid door de Voorschotense big band De Stalen Band in de evenemententent op het Treubplein. Hoe laat dat ge beurt, is nog niet bekend. En kele weken voor het weekein de staan alle aanvangstijden op www.hetweekend.nl. De gemeente Voorschoten heeft het jaar 2004 uitgeroe pen tot 'beeldenjaar'. Met het project Beeldig Voorschoten wil de gemeente de beeldende kunst in het dorp onder de aandacht brengen. Begin mei werd daarom een fietstocht langs de beelden in de ge meente gehouden. Tijdens Het Weekend van Voorscho ten is er op zondag een thea terspektakel over openbare kunst. Later dit jaar verschijnt er een boekje waarin alle kunstobjecten worden be schreven die in het dorp staan. Costa Blanca - Spanje Residencial Lo Torre I van haar voorganger Pronk, past het keurig in het door Dek ker in de Nota Ruimte uitge stippelde beleid. Wel wijst de minister erop dat in dat beleid ook past dat de provincie een eigen verantwoordelijkheid heeft in de toetsing van plan nen. Met andere woorden: ter wijl de minister instemt met de vakantiehuizen, houdt zij de mogelijkheid open dat de pro vincie er een andere mening op nahoudt. Nadat de Raad van State in fe bruari had bepaald dat de va kantiewoningen zonder geldige bouwvergunning zijn neerge zet, besloot de Alkemadese ge meenteraad een procedure te beginnen die moet leiden tot legalisering van het park. De minister liet toen al weten dat zij geen reden ziet om de ge meente terug te fluiten. leiderdorp - De Leiderdorpse kookwinkel Kookplanet gaat verhuizen. De zaken gaan zo goed, dat eigenaar Lucien Hou wer toe is aan een groter pand. Hij kocht de commerciële ruimte onder de eerste woonto ren aan de Laan van Ouder zorg. Houwer opende zijn zaak in winkelcentrum Santhorst een kleine twee jaar geleden. Door de uitbreiding van Santhorst kwam er een extra winkel vrij. De voormalige kok van restau rant In den Houtkamp verkoopt kookattributen uit het hogere kwaliteitssegment en geeft ge middeld vier avonden per week kookcursussen. Daartoe is ach terin de winkel een keuken in gericht. Ook staat er een grote eettafel klaar om de maaltijd te verorberen. De verhuizing laat nog even op zich wachten, omdat de nieuwe winkelruimte op zijn vroegst in september volgend jaar wordt opgeleverd. De bouw van de woontoren op de hoek van de Van Diepeningenlaan en de Laan van Ouderzorg is een paar maanden geleden begonnen. Ook de overige drie woontorens krijgen een commerciële ruimte op de begane grond. Deze zijn nog niet verkocht Houwers nieuwe stdi is bijna twee keer zo groot als de huidi ge winkel. „Dat is nog te behap pen. Ik hoef het niet onwijs groot te hebben, want zo ont zettend veel goede spullen zijn er niet. Ik wil geen spullen van mindere kwaliteit verkopen omdat de winkel vol moet." Wel gaat hij wat aanvullende artikelen verkopen, zoals olie en tapenade. „Spullen waarmee ik ook werk." In de nieuwe winkel gaan de cursussen gewoon door. Wel wil hij wat vaker met gastkoks van 'bekende restaurants' uit de omgeving gaan werken. „Die maken dan gerechten van hun kaart." Omdat het nog ruim een jaar duurt voordat Kookplanet ver huist, is er nog niets te zeggen over wat voor winkel Houwer in Santhorst opvolgt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23