Bedrijven in Leidse regio fuseren vaker LEIDEN REGIO Visser 't Hooft wil van Leiden meer geld voor verbouwii Je leven voor Oranje Kinderopvangorganisatie B4ki breidt uit in de Bollenstreek Celstraf geëist tegen schizofrene overval! si Landelijke steekproef van ING Bank 2 0 Leidse SP opent klachtenlijn 'reïntegrat Renovatie accommot Quick Boys pas in 20( Lintje directeur Weerklank leiden - De Weerklank-direc teur Karei van der Straten is be noemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Van der Straten (62) kreeg deze koninklijke on derscheiding vanwege zijn bij drage aan het welzijn en de ontwikkelingsmogelijkheden van de kinderen van De Weer klank. Van der Straten nam het lintje op de Leidse school voor slechthorenden en moeilijk sprekende kinderen in ont vangst van de Leiderdorpse lo co-burgemeester Van der Does. Aanleiding voor de huldiging is Van der Stratens vertrek. ag 19 juni 2004^ |H leiden - Het Visser 't Hooft Col lege wil dat de gemeente Leiden met meer geld over de brug komt voor een verbouwing van de vestiging aan de Vijf Mei laan. Van de 763.000 euro die de school kwijt was aan een aanpassing van lokalen, moet de school ruim 464.000 euro bekostigen. Het Visser 't Hooft vindt dit onredelijk en probeert zijn gelijk te halen via de com missie voor de beroep- en be zwaarschriften. De school heeft de afdeling 'motortechniek' op geheven en in plaats daarvan een 'bouwafdeling' ingericht. De gemeente baseert dit bedrag op een landelijke bepaling die zegt dat de school per leerling 272 euro moet meebetalen aan de verbouwingskosten. Daarbij wordt uitgegaan van de onge veer 1.800 leerlingen die de school in heel Leiden telt. En dat, zo zegt het Visser 't Hooft, is niet rechtvaardig, aangezien maar zeshonderd leerlingen ge bruikmaken van de vestiging aan de Vijf Meilaan. En op dat getal moet de eigen bijdrage dus ook gebaseerd zijn, aldus het Visser 't Hooft. Daarnaast heeft de school de verbouwing over twee jaar uit gesmeerd, terwijl alles ook in één keer had gekund. „We heb ben dat indertijd gedaan als te gemoetkoming aan de gemeen te, zodat het bedrag minder zwaar op hun jaarbegroting zou drukken", zegt directeur Joost Kuurman. „Maar nu worden we er in feite voor gestraft, omdat wij twee keer worden aangesla gen voor de verbouwing." Puur juridisch geredeneerd heeft de gemeente Leiden ge lijk, geeft Kuurman toe. „Maar vanuit het oogpunt van billijk heid verdient dit geen schoon heidsprijs." De directeur wil daarbij aante kenen dat de verstandhouding urj met de gemeente 'prj „Maar we willen beide ur, heid over deze kwestii ,n dit speelt ook bij andet 30 len in Leiden met n gr vestigingen. De commij de beroep- en bezwaars l2 moet nu maar helderh „sc schaffen." in door Floor Ligtvoet leiden/den haag - Bedrijven uit de regio Haaglanden-Rijnland fuseren vaker dan bedrijven uit de rest van Nederland. Het aan tal overnames gaat wel gelijk op. Dat blijkt uit het rapport Re gio in Economisch Perspectief 2004. De INC Bank hield een steekproef onder 500 kleine en middelgrote bedrijven (met maximaal 250 werknemers) waar een eigendomswisseling had plaatsgehad. Waarom in Leiden, Den Haag en omstreken meer fusies plaatshebben dan in de rest van het land, wordt in het rapport niet toegelicht. Bij een overna me gaat het eigendom van een onderneming over in een ande re overneming. Een fusie daar entegen betekent dat uit twee ondernemingen een nieuwe onderneming ontstaat. Bedrijven in Rijnland en Haag landen blijken ook iets groter te zijn. Ze tellen gemiddeld 61 werknemers tegenover een lan delijk gemiddelde van 56 werk nemers. Verder valt op dat on dernemers uit deze regio meer belang hechten aan het verbe teren van de financiële struc tuur van het bedrijf dan hun Nederlandse collega's elders. Ook wordt meer energie gesto ken in het uitschakelen van concurrenten om zo de eigen marktpositie te verbeteren. De ING Bank constateert dat be drijven in Haaglanden-Rijnland liever op eigen kracht groeien dan een concurrent overne men. Uit Europese gegevens blijkt dat ondernemers er beter aan doen een bestaand bedrijf over te nemen dan een nieuw bedrijf te beginnen. Van de overgeno men bedrijven is 96 procent na vijf jaar nog actief. Van starten de bedrijven draait na vijf jaar slechts 50 procent nog succes vol. De slagingskans van een ei gendomswisseling is daarmee bijna twee keer zo groot. Suc cesvolle bedrijven leggen de na druk op de verbetering van de productkwaliteit en het zoeken van nieuwe afnemers. De meest voorkomende reden om een bedrijf van de hand te doen, is pensionering van de ondernemer. Verwacht wordt dat het aantal bedrijfsover- drachten, fusies of overnames, toeneemt. De vergrijzing en de vervroegde pensionering wor den als belangrijkste oorzaak gezien voor het stijgende aantal bedrijfsoverdrachten. Naast pensioen spelen persoonlijke omstandigheden als ziekte, scheiding of overlijden een rol. Het merendeel van de eigen domswisselingen van de kleine en middelgrote bedrijven in ons land blijkt succesvol te zijn, concludeert de ING Bank. Dit komt door de goede beheers baarheid en kleinschaligheid van de ondernemingen. Bij fu sies en overnames van grotere bedrijven pakt het dikwijls slechter uit. Daar zijn de sla gingspercentages laag, soms slechts 30 procent. De bank wijt het verschil aan de hogere per soonlijke betrokkenheid bij kleinere bedrijven. Veelal stop pen de nieuwe eigenaren eigen geld in de overname. Ook gaan ze zorgvuldiger te werk bij het selecteren van een overname- of fusiekandidaat. lisse/bollenstreek - B4kids, één van de tien grootste kinder opvangorganisaties in Neder land, fuseert per 1 januari 2005 met de Stichting Kinderopvang Lisse (SKOL). Met de komst van de zeventig medewerkers en de 200 kindplaatsen van SKOL komt het totaal van de B4kids- organisatie op 600, respectieve lijk 2.000. B4kids heeft zijn hoofdkantoor in Lisse en ex ploiteert kindercentra in Lei den, Voorburg, Warmond, Sas- senheim, Voorhout en Noord- wijkerhout. De fusie is bedoeld om het hoofd te bieden aan de veran deringen die er met de nieuwe Wet Kinderopvang (WK) aanko men. Die wet is al aangenomen door de Tweede Kamer, maar moet nog door de Eerste Kamer behandeld worden. Naar ver wachting is de wet met ingang van het nieuwe jaar van kracht. Door de WK krijgen de ouders of verzorgers meer vrijheid om kinderopvangcentrum te kiezen en worden de eisen voor centra naar verwachting strikter. „De nieuwe wet verplicht ons om niet alleen de organisatie maar ook de kinderopvangcen tra verder te professionalise ren", zegt L. Schuerman, die voorzitter is van de raad van bestuur van B4kids. „We willen meer doen dan alleen de op vang van kinderen. Er komt een relatiemagazine voor de ou ders, we brengen en houden de accommodaties op het wettelijk vereiste niveau en we verzorgen cursussen en opleidingen, om maar wat voorbeelden te noe men." Bij de schaalvergroting mag niet vergeten worden dat voor kinderopvang een persoonlijke aanpak nodig is, stipt Schuer man aan. „Dat persoonlijke blijft natuurlijk in stand. De contacten die de ouders met B4kids hebben, blijven voor het grootste gedeelte via de kinder centra lopen. Daar zit de speci fieke kennis. Het centrale punt in Leiden doet de diensten die min of meer onzichtbaar blij ven voor de klant. Denk aan de administratieve ondersteuning, het personeelsbeleid, de com municatie of de marketing. Voor die taken kunnen we als grote organisatie specialisten in dienst houden." Schuerman verwacht dat de fu sie met SKOL niet de laatste fu sie zal zijn. „Ik vraag me af hoe de kleine organisaties het hoofd bieden aan de hogere eisen. Ouders krijgen meer de gele- Ouders tevreden over kindercentra ijft tei Ouders geven de klachtenaf handeling van B4kids een onvoldoende, maar zijn te vreden over het functioneren van de kindercentra. Dat blijkt uit een 'tevredenheids- onderzoek' onder de klanten van B4kids. De telefonische bereikbaar heid, klantenservice en infor matievoorziening in het Leid se hoofdkantoor zijn voor verbetering vatbaar, conclu deert de kinderopvangorga nisatie. De komende maan den studeert B4kids op een aantal 'verbeteracties'. Ouders zijn over het alge meen tevreden over het func tioneren van de kindercentra. genheid om een aanbie >tb kinderopvang te kiej |k< moet je dus als org id enerzijds goed in de mi va ten, anderzijds moet jej 20 goed op orde hebben, h bijvoorbeeld de fact ure; il eind van dit jaar loopt «c de bemiddelaars, zoals sp beeld Kintent in Utreci ion na gaan de kinderopvaj sse dat zelf doen. Wij hebbi -g veer 5.000 klanten, die lijks goede facturen ontvangen. Dat tweede is dat je moet voor een financiële bi niet al die 5.000 klanten op tijd, wat weer betel achter debiteuren i gaan. Via Kintent liep i maal geolied, maar h loopt dat in de toekomst ho J10 vr ho en dag Wel blijkt dat ouders metiatl kind in de buitenschools1111 opvang (bso) een lager ge1 middeld rapportcijfer ga ee' dan ouders met een kindetl een kinderdagverblijf. 1 e) De resultaten voor de ah !Wl derlijke kindercentrum m 1 c binnenkort aan ouders gi n presenteerd. Zij krijgen 01A'a zichten met rapportcijfeien voor baby-, peuter- en bi opvang. Ie® Aan het onderzoek werkt 1.172 ouders mee. Daara heeft 20 procent een kind een babygroep, 50 proce J een kind in een peutergn en 30 procent een kind in «4 buitenschoolse opvang, tl II; Bedrijven in Rijnland en Haaglanden zijn gemiddeld iets groter dan elders. Foto: Hielco Kuipers leiden - De SP Leiden opent een klachtenlijn over commer ciële reïntegratiebureaus. De hulpdienst van de politieke par tij zegt regelmatig klachten te krijgen over deze bedrijven, die door de gemeente Leiden wor den ingeschakeld voor het zoe ken naar werk. „Het lijkt zo te zijn dat deze be drijven er soms een potje van maken en niets doen voor hun klant, maar wel het geld opstrij ken", zegt Hans Hendriks, co ordinator van de SP Hulp dienst. „In sommige gevallen riekt het zelfs naar fraude." De SP heeft al eerder haar be zorgdheid geuit over d 1 a wijze van commerciële sti gratiebureaus. Hendii n p graag in contact kom fru klanten^ van deze bea „Goede of slechte erv ijn alles is welkom." De SI issi dienst is van 13.00 tot 1 in bereikbaar op: 071- 52815 ete Ier De bewoners van het Kooipark hebben alles over voor Oranje. Ze zijn zelfs bereid hun leven te wagen ter meerdere eer en glo rie van het Nederlands elftal. Als bewijs heeft Alex Hennekij een foto naar de redactie ge stuurd, waarop Richard Teelen gevaarlijke capriolen uithaalt op een dak. Daarbij wordt hij geholpen door Hennekij en een buurman (zie foto). „We wilden grote oranje ballen op het dak hangen, maar dat is helaas mislukt. De ballen wa ren verstevigd met een loodje, maar die loodjes zijn door de harde wind tegen de ballen aan geslagen. Alle ballen zijn stuk gegaan." Voorlopig wachten de Kooibe- woners even af of Nederland zich plaatst voor de kwartfina les. Zo ja, dan volgt een nieuwe stunt. De plannen daarvoor zijn rond. „Dan gaan we weer het dak op, om grote palen te bevestigen", zegt Hennekij. „Daar komt dan een groot ver licht bord op met de tekst 'Hup Holland hup'." Hennekij ver wacht dat het een hele klus wordt om de stellage te plaat sen. „Ik denk dat we daarvoor wel een man of vijf nodig heb ben. Die moeten we ophijsen, want ze zijn nogal zwaar." Wie zelf wil zien hoe de Kooi- bewoners hun buurt hebben versierd, kan gerust een wed strijdje meepikken. „Als Neder land door de eerste ronde komt, gaan we ook een grote tent neerzetten, waar we met zijn allen naar het voetbal kun nen kijken." Strand De bewoners van de verpleeg- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. huizen Elisabeth Gasthuishof aan de Caeciliastraat en Van Wijckerslooth in Oegstgeest hebben weer iets om naar toe te leven. Volgende week dins dag organiseren Anneke Wil- lemsen en Karei-Jan Cebol van Stichting Elisabeth-Van Wijc kerslooth een stranddag voor de bewoners van hun verpleeg huizen. Het project krijgt de naam 'rolstoelen in het zand' mee. Veel van hun verpleeghuisbe woners hebben het strand, de zee en de horizon al vele jaren niet meer gezien, hoewel zij maar een paar kilometer van de kust wonen. Het isolement waarin de bewoners zich be vinden wordt met dit project voor één keer doorbroken. Sa men een geweldige dag mee maken op het strand. Alleen al het er zijn en genieten van de herinnering aan het verleden moet genoeg zijn voor een feest. Een feest dat compleet wordt door pootje baden, bar becuen en de zon onder zien gaan. Er zijn vijftig vrijwilligers bereid gevonden om een handje te helpen. De meeste vrijwilligers hebben in hun dagelijks leven niets met de zorg te maken. Hierdoor worden de bewoners met mensen in contact ge bracht, die ze anders nooit zouden ontmoeten. Tevens worden zo de gezondheidszorg op een positieve manier bij 'le ken' onder de aandacht ge bracht. Het vervoer van de be woners is reeds geregeld. Ook zijn speciale strandrolstoelen beschikbaar gesteld, alsmede sportmaterialen voor diverse den haag - Tegen een 28-jarige schizofrene man uit Rijnsburg, die in maart een overval pleeg de op de Leidse kledingzaak Twenty-Seven, is bij de Haagse rechtbank achttien maanden gevangenisstraf geëist. De ver dachte verblijft illegaal in Ne derland. De officier van justitie zag geen heil in het eisen van een psy chiatrische therapie. Ook een voorwaardelijke celstraf had volgens de officier geen zin, omdat de verdachte na het uit zitten van een celstraf wordt te ruggestuurd naar zijn vader land Marokko. De man bedreigde op 4 maart een verkoopster, nadat hij om een euro had gevraagd. Zij was op dat moment de enige mede werker in de winkel. Toen zij de kassa openmaakte om wat muntjes te pakken, ging de ver dachte vliegensvlug achter haar staan en fluisterde in haar oor dat hij een mes bij i Daarmee dreigde hij ha jj| maal open te snijden ou hem geen geld zou gei m dat de verdachte een gr j.r kassa had gegaan, gin m met vier tientjes vand v de vlucht werd de man e2 politie aangehouden. |R dachte bekende dat hij jj]( door een winkeloven w verkregen. Hij beweerd 'stemmen in zijn hoofi die hem de opdracht g de overval te plegen, f dan ook niet bepaald J keer dat de man voorf grijp zich bij de moest verantwoorden. inmiddels een hele gebouwd met soortge lieten. De psycholoog oordei een psychiatrische behf op zijn plaats zou zijn. I De rechtbank doet 1 weken uitspraak. Bewoners van het Kooipark stellen hun leven in de waagschaal uit liefde voor het Nederlands elftal. Publiciteitsfoto strandspellen. Om het project te doen slagen was er ook financiële steun no dig. Financiën die niet binnen het budget van de stichting val len aangezien er flink gesnoeid moet worden in de zorg. Aan de zorgadviseur van Monuta, uitvaartzorg en verzekeringen, werd een bijdrage gevraagd van het Monuta Charity Fund (MCF). Monuta stelt jaarlijks een gedeelte van haar inkom sten beschikbaar, ongeveer 340.000 euro. voor projecten die lokaal worden opgezet met als thema 'Geef 't leven kleur'. Uiteindelijk honoreerde het bestuur van het MCF, met daarin onder anderen Erica Terpstra en Mies Bouwman, de aanvraag en kunnen senioren uit Leiden en Oegstgeest dins dag naar het strand. Eric-Jan Berendsen en Erna Straatsma katwijk - De renovatie van de hoofdtribune en bouw van! we kleedkamers op sportpark Nieuw Zuid in Katwijk vin( 2006 plaats. Quick Boys komt niet eerder in aanmerkinf nanciële ondersteuning van de gemeente. De voetbalclt gens de meerjarenbegroting pas over twee jaar 'aan de geld te krijgen voor hun plannen. Voorzitter Kuijt van Quick Boys had gehoopt dat het 0] van de accommodatie eerder kon beginnen. De staat van kamers is volgens de club 'erbarmelijk'. Kuijt is onlan| Katwijkse gemeentehuis geweest om burgemeester en wi uit leggen wat Quick Boys allemaal wil. Naast de renoval hoofdtribune en de bouw van 26 kleedkamers onder die bune wil de club een kunstgrasveld en een sporthal. De nen kosten 3,3 miljoen euro. Een deel van dat bedrag Boys opbrengen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22