EK 2004 Bitter gelijkspel voor Italianen Denen sturen Bulgarije naar huis muleta ortugal dt voor 1 i e euro 2004 Ibrahimovic schiet met gewiekste voetbeweging Zweden naar 1-1 BW iurozooq atië laakt ;idsrechters ON - Kroatië heeft bij de ese voetbalbond officieel [aangetekend tegen de te beslissingen van de srechters in de EK-wed- n tegen Zwitserland en ijk. De gelijkmaker van et was daarbij de drup- lansman kreeg de bal juel met doelman Butina ijk tegen de hand voordat laakte. De Deense arbi- ;en vond dat het om toten hands ging. In de iwedstrijd tegen de (0-0) wilde de Portu- tista niets weten van ïschop toen Mornar •rgelegd. „Eigenlijk we zes punten hebben [svan twee. Maar de rechters staat hier aan :van de grote landen", ■Sfce bondscoach Otto Baric. beroep lil straf Totti ON - De Italiaanse voet lid gaat niet in beroep te- t straf van sterspeler Éico Totti, aanvoerder Roma. De UEFA schors- Ierdag de spelmaker van liaanse elftal voor drie omdat hij in de wedstrijd f[K lag tegen Denemarken egenstander Christian in het gezicht had ge- zaterdag 19 juni 2oo4 I egei in ir ney houdt ede treffer j' on - De 18-jarige Wayne iy blijft voorlopig met treffers bovenaan de top- slijst staan bij het EK in chap van Fransman Zin- Zidane en Zweed Henrik in, De Engelse voetballer in het duel met Zwit- id (3-0) tweemaal. Zijn hm ie doelpunt was reden tot at' ebestudering van de vi- elden. Rooney schoot te- opaal, waarna de bal via 'lijft hterhoofd van doelman del in het net carambo- fift) i.De technische commis- °d nde UEFA bepaalde gis- ind dat het niet ging om isn igen doelpunt en dat de vai iler van Everton dus de dré blijft. °i tini eist petering De Franse bondscoach Santini eist van zijn s verbetering. Donderdag Frankrijk met 2-2 gelijk oatië. Als de Fransen lel willen prolongeren, 0 ize volgens Santini moe oppen doelpunten weg te ,Dit soort momenten rakheid kunnen we niet len als we ver willen ko- sje ,zei Santini. „Nu zullen t n goed resultaat moeten p,lentegen Zwitserland. We ;n kunnen zien dat het in al snel kan gaan. Tegen t g0 and scoorden wij twee- gju in korte tijd, nu deed Kro- y etzelfde tegen ons." dt 21 kam ad Lm koi DS( EK morgen 20.45 uuri Rusland-Griekenland Spanje-Portugal -imr.- ii I NCIJFERS Groep C Bulgarije - Denemarken 0-2 (0-1). 44. Tomasson 0-1. 90+2. Gronkjaer 0-2. Scheidsrechter: Batista (Por). Toe schouwers: 25.000. Rode kaart: 83. Stilian Petrov (Bulgarije) 2x geel. Gele kaart: Kirilov, Stoianov, Hristov, Martin Petrov, Zagorcic (Bulgarije), Niclas Jen sen, Sand (Denemarken). Bulgarije: Zdravkov; Ivanov (51. La- zarov), Kirilov, Stoianov en Ivailo Petkov (40. Zagorcic); Peev, Stilian Petrov, Hristov en Martin Petrov; Jankovic (81. Milen Petkov) en Berbatov. Denemarken: Sörensen; Helveg, Laur- sen, Henriksen en Niclas Jensen; Gra- vesen, Tomasson, Daniel Jensen en Jör- gensen (72. Claus Jensen); Sand en Rommedahl (23. Gronkjaer). Italië - Zweden 1-1 (1-0). 38. Cassano 1-0, 85. Ibrahimovic 1-1. Scheidsrech ter: Meier (Zwi). Toeschouwers: 44.926. Gele kaart: Gattuso, Cannava- ro, Zambrotta (Italië), Edman, Lin- deroth (Zweden). Italië: Buffon; Panucci, Nesta, Canna- varo en Zambrotta; Gattuso (76. Favalli) Pirlo, Cassano (70. Fiore) en Perrotta; Del Piero (82. Camoranesi) en Vieri. Zweden: Isaksson; Nilsson, Mellberg, Jacobsson en Edman (77. Allback); Wil- helmsson (67. Jonson), Linderoth, Svensson (55. Kallström) en Ljungberg; Ibrahimovic en Larsson. Stand: Zweden 2 110 Denemarken 2 110 Italië 2 0 2 0 Bulgarijë 2 0 0 2 4 6- 1 4 2-0 2 1- 1 0 0-7 De Italiaan Antonio Cassano schampt de bal net voldoende met het hoofd om de Zweedse keeper Andreas Isaksson kansloos te laten. Foto: Reuters/Jerry Lampen door Mare Caldenhoven porto - In de gelikte presenta- tiegids van Italië sprak voorzitter Franco Carrara vorige week mooie woorden. Aan alle voor waarden was voldaan om er voor de vice-kampioen van Euro pa een fraai EK van te maken. Maar na één week Portugal dreigt een trieste aftocht. Op het spuugincident rond Totti, en zijn schorsing van drie duels, volgde gisteravond een bittere remise tegen Zweden (i-i). Rekenwerk hoeft het dinsdag avond in Braga niet te worden. Hoeveel doelpunten Italië ook maakt tegen Bulgarije, het blijft afhankelijk van Zweden - Dene marken. Bij een gelijkspel van de Scandinavische buurlanden eindigen de drie gelijk met vijf punten. In dat geval vervallen alle resultaten met Bulgarije. Bij het opmaken van de nieuwe 'stand' telt het aantal gemaakte goals. Als Zweden en Denemar ken, net als bij het songfestival de punten, nu elkaar evenveel doelpunten, gunnen, is Italië het kind van de rekening. Bij 2- 2 in Bessa in Porto valt het doek voor één van de favorieten. De kans op zoveel 'spelbederf in Porto is klein. Maar dat was een remise gisteravond ook. Italië was ruim een uur heer en meester, maar verviel in een oude fout. Bondscoach Giovan ni Trapattoni wisselde halfweg de tweede helft uitblinker Cas sano voor Fiore en weg was de olie in de Italiaanse machine. Zweden rook bloed en repa reerde via Zlatan Ibrahimovic vlak voor tijd de achterstand. De Ajacied lepelde met een bui tengewone voetbeweging de bal na een scrimmage in de ui terste hoek. Italië was na een superieure eerste helft op voor sprong gekomen door Cassano, niet toevallig de vervanger van Totti. Italië speelde aanvankelijk alle frustraties van de voorbije week van zich af. Met bij vlagen su perieur voetbal ontrafelde het Zweden, dat na de eclatante ze ge op Bulgarije alom was be wierookt. Als een ding tegen Zweden duidelijk werd dan was het dat Italië beter af is zonder Totti. De stukjes van de puzzel van Trapattoni pasten ineens precies. Worstelde hij de voor bije weken met de rol van de spelmaker van AS Roma in zijn systeem (4-2-3-1), tegen Zwe den viel de succesvolste club- coach uit de geschiedenis van Italië terug op een veredeld 4-3- 3. Zanetti en Camoranesi maak ten met - uiteraard - Totti plaats. Voor hen kwamen diri gent Pirlo, ijzervreter Gattuso en Totti's ploeggenoot Cassano. Met de plots opgefleurde Del Pierro op de linkerflank en het aanzienlijk offensievere con cept was direct de balans terug. Draaide tegen Denemarken al les om Totti, gisteravond ac teerde Italië lang als een swin gend geheel. Isaksson, de kee per, zal het bij Djurgaarden in de hoogste Zweedse divisie zel den zo druk hebben gehad als gisteravond. Kon hij maandag tegen Bulgarije (5-0) werkeloos toekijken, gisteravond kwam hij ogen en vooral handen tekort. Van alle kanten doken de Italia nen voor hem op. Cassano, Pir lo, Vieri en Del Pierro stapelden kans op kans. Pas .vlak voor de rust, en een on-Italiaanse hoog percentage balbezit van 61 pro cent, drukte Cassano het ver schil tegen de geïmponeerde Zweden in cijfers uit. Aan de kopbal ging een prachtige kap- beweging en voorzet van Pa nucci vooraf. Zweden, zonder Lucic (ribbles- sure), hapte meer dan een uur naar adem. Vooral de backs, 'Heerenvener' Edman en Nils son van Halmstad, hadden een ronduit vervelende avond. Zambrotta, de uitblinkende back die de hele linkerflank be streek, eiste een hoofdrol voor zich op. Feitelijk stelde geen Italiaan teleur. Het klassever- schil kwam het best tot uitdruk king bij de confrontatie tussen de Zweedse aanvallers en de beste verdedigers van de we reld, Cannavaro en Nesta. Ibra himovic en Larsson kwamen er op een sterk slotoffensief na nauwelijks aan te pas. Het duo kreeg anderhalve kans. Vooral na de komst van invaller Jonson, en de hoogste ongeluk kig uitgepakte wissel van Cassa no, kreeg Zweden de geest. Totti, in maatkostuum op de tribune, zal het met een menge ling van goedkeuring en teleur stelling hebben aanschouwd. Drie keer kwam hij op een vi deoscherm in beeld, drie keer incasseerde hij een striemend fluitconcert van zijn 'tifosi'. Voor hem is pas weer plaats als zijn land de halve finale haalt. En dat hangt na gisteravond aan een zijden draadje. Topscorers: 1. Ibrahimovic (Zweden), Zidane (Frankrijk), Larsson (Zweden) en Rooney (Engeland) 2, 5. Van Nistelrooij (Nederland), Karagounis, Basinas, Cha- risteas (Griekenland), Ronaldo, Mani- che, Rui Costa (Portugal), yValeron, Morientes (Spanje), Lampard, Gerrard (Engeland), Ljungberg, Allback (Zwe den), Baros, Heinz (Tsjechië), Verpak- ovskis (Letland), Frings (Duitsland), To masson, Gronkjaer (Denemarken) en Cassano (Italië) 1 Rode kaarten: Ovtsjinnikov (Rusland), Sjaronov (Rusland, 2x geel), Vogel (Zwitserland 2x geel), Haas (Zwitser land 2x geel), Stilian Petrov (Bulgarije, 2x geel). Twee gele kaarten: Karagounis (Griekenland), Marchena (Spanje), Smertin (Rusland), Kirilov (Bulgarije), Gattuso, Cannavaro (Italië), Linderoth (Zweden). Geschorst voor nog twee wedstrijden: Totti (Italië). Geschorst voor volgende wedstrijd: Karagounis (Griekenland), Marchena (Spanje), Smertin, Ovtsjinni kov (Rusland), Haas (Zwitserland), Kiri lov (Bulgarije), Stilian, (Bulgarije) Pe trov (Bulgarije), Gattuso (Italië), Canna varo (Italië), Linderoth (Zweden). PORTUGAL )D3 -g Henri van der Steen n - Met allerhande sce- was rekening gehouden, niet met een wedstrijd e-Portugal die tot gevolg tiebben dat een van de landen meteen al zou zijn schakeld op een EK waar- zoveel miljoenen Portuge- Spanjaarden jarenlang ai en uitgekeken. Toch gaat :0'!' lorgen gebeuren. r igal en Spanje hadden ei- f een soort oefenwed- oet' e gepland; na twee ron- nde groep zouden de Rus- j en Grieken toch wel zijn ipeeld en konden de bu- nogelijk via een fris gelijk- etje, de kwartfinale alvast voorbereiden. Daar komt liks van terecht, enerzijds it Portugal zo onhandig lem je eersj-e wedstrijd te ver- n i (1-2 tegen Griekenland), nnl> tzijds natuurlijk omdat Ot- tm hhagel zijn Griekse ploeg slijk een winnend concept aangesmeerd, waarvoor - hulde moet worden wol De Portugees Maniche wordt omhelsd door ploeggenoot Pauleta. Foto: Reuters/Dylan Martinez .-«■„« zit er maar mee, Span- ,n De ploeg van bonds- Inaki Saez Ruiz, een ex- :r van Atletic Bilbao geringe reputatie - later winnende trainer van jeugdelftallen, heeft 6nkijkspel genoeg, maar niet verliezen. Dat is een Ie zaak tegen een land dat winnen en thuis speelt en Ue'r' lijk niet alleen het publiek nhand heeft. nieuws voor de aarden is dat heel Portu- 'h met het zweet in de handen afvraagt wie in hemels naam het winnende doelpunt moet maken. Pauleta is de eerst aangewezene, maar de spits stelt tot dusverre gruwelijk te leur. Hij miste tot op heden geen enkele kans, maar hij kreeg er ook niet een. Dat lag niet alleen aan hem, maar wel deels. Pauleta, 31 jaar en de nummer drie op de eeuwige topscorers- lijst van Portugal, achter Euse- bio en Figo, is ook niet echt een prijsschutter zoals Van Nistel rooij en Van Hooijdonk dat zijn. Maar een alternatief is er niet voor de Portugese bondscoach Scolari. De eerste reserve, Nuno Gomes, is ook geen speler die gemakkelijk scoort. De afgelo pen twee jaar kwam hij bij Ben- fica, een topclub toch in de ma tige Portugese competitie, tot welgeteld 16 goals in 46 wed strijden. Met middenvelder/spelmaker Deco ging het bij Portugal al wat beter dan met Rui Costa als draaischijf, maar de ploeg lijkt wel erg gebukt te gaan onder druk en verwachtingen. Figo kan er ook weinig aan verande ren. De vedette lijkt fysiek niet eens meer in staat tot krachts inspanningen van anderhalf uur. De rechterspits is 31, heeft meer dan 100 interlands ge speeld, was onderwerp en mid delpunt van een waanzinnige transfer en beleefde met Real Madrid afgelopen seizoen ook de keerzijde. Voor de prachtige Figo gaan de jaren, kortom, ook tellen; 13 jaar in de top gaat niemand in de koude kleren zit ten. Spanje heeft het iets gemakke lijker. Natuurlijk is er het puntje voorsprong. Daar komt bij dat er bij de Spanjaarden niet zo veel lopen die een rotjaar ach ter de rug hebben. Integendeel. Alleen aan aanvoerder Raul kun je zien dat hij bij Real Madrid aan de verkeerde kant van de score is geweest, maar Raul had tegen Griekenland alweer een mooie inbreng: prachtig hakje op Morientes, doelpunt! Spanje speelde tegen Grieken land en Rusland ook bij vlagen heel behoorlijk, reden genoeg om als favoriet aan de wedstrijd te beginnen. Spanje wil natuur lijk sowieso iets maken van het toernooi, niet alleen omdat het op EK's en WK's zo vaak mis gaat, ook omdat dit EK eigenlijk in Spanje gespeeld had moeten worden. Spanje was diep te leurgesteld toen de Uefa voor Portugal koos. Morgenavond kan de Uefa diep teleurgesteld zijn als Portugal er al meteen uit ligt. Dat zal de sfeer rond het EK niet ten goe de komen. Portugal zal dus bid den voor Pauleta. En stiekem hopen op wat medewerking van de arbitrage. door Peter van Duyl braga - Aanvallend waar het kon en sterk verdedigend als het moest. Zo heeft Denemar ken zijn kansen op de kwartfi nale levend gehouden. Aange vuurd door duizenden landge noten rekenden de Denen in Braga soepel af met het tegen vallende Bulgarije, dat zijn kof fers mag gaan pakken: 2-0. Het zou beslist niet misplaatst zijn als de Denen zich bij de beste acht van Europa voegen, want het team van Morten 01- sen maakt vooralsnog een pri ma indruk. In het duel met Ita lië (0-0) lonkte Denemarken al het meest nadrukkelijk naar de drie punten en op de zege van gisteren was niets af te dingen. Geheel naar het ideeëngoed van zijn coach slaat Denemar ken op wedstrijddagen de weg naar voren in. De ploeg doet dat met een fenomeen, dat el ders in Europa aan het uitster ven is: de buitenspeler. Tegen Bulgarije begonnen de Denen met Martin Jörgensen op links en Dennis Rommedahl op rechts. De PSV'er moest zich echter binnen het half uur laten vervangen met een op het oog serieuze blessure. Het afhaken van Rommedahl maakte de weg vrij voor de te rugkeer van Jesper Gronkjaer. De oud-Ajacied kwam door het overlijden van zijn moeder pas deze week naar Portugal, hij maakte wel meteen zonneklaar dat Denemarken met hem veel gevaarlijker is dan zonder. Gronkjaer was niet de enige verloren zoon die de Deense fans gisteren weer in de armen konden sluiten. Olsen had op het middenveld een plekje in geruimd voor Thomas Grave- sen, de mannetjesputter die in het eerste duel nog geschorst Jesper Gronkjaer omspeelt de Bulgaar llian Stoyanov. Foto: Reuters/Giampiero Sposito was. Gravesen, spelend voor Everton, geeft de Denen de fy sieke impuls die noodzakelijk is als ze echt iets willen tijdens het EK. Denemarken kreeg vooral voor rust een handvol prima kansen, maar verder dan een doelpunt van Jon Dahl Tomasson kwa men ze niet. De goal die de wedstrijd openbrak was er wel een om in te lijsten. Tomasson profiteerde van intelligent en onbaatzuchtig werk van Grave sen en Jörgensen. Het was de 29ste interlandgoal van de voormalig speler van Heeren veen en Feyenoord. In bles suretijd maakte Gronkjaer er ook nog 2-0 van, na een combi natie met Tomasson. De Bulgaren zijn sinds gisteren formeel uitgeschakeld. Op de afstraffing door Zweden (5-0) volgde dus een nieuwe neder laag. Een heel nieuwe generatie spelers heeft het voetbal in Bul garije weer populair gemaakt, maar in Portugal heeft de ploeg bitter weinig laten zien. Bulgarije móest winnen om nog enig uitzicht op de volgende ronde te houden. Maar de schrik na de deceptie tegen Zweden zat er blijkbaar stevig in, want coach Plampn Markov koos niet voor de aanval, maar juist voor een versterkte verde diging. Bulgarije speelde met één aanvaller, Dimitar Berba tov, en een blok van vijf spelers op het middenveld. Dat leidde tot welgeteld één uitgespeelde mogelijkheid, om zeep gehol pen door Martin Petrov. Uiteindelijk stapte Bulgarije zelfs woest én met het schaam rood op de kaken de bus in. Een groot deel van de Bulgaarse ploeg verloor in de slotfase het hoofd, nadat scheidsrechter Ba tista weigerde om een penalty te geven na een struikelpartij van invaller Lazarov. Het was een klein wonder dat Celtic-ve dette Stilian Petrov de enige was die een rode kaart kreeg. Vijf andere Bulgaren werden bestraft met geel.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15