EK 2004 Oranje aantoonbaar beter met Sneijder Misschien kan de scheidsrechter een handje helpen Treffen met Nederland helpt Duitsers weer in het zade èurozooj, Een boek of de strandbalj Oranjeliedj erg veel tro zaterdag ig juni 2004 PORTUGAL 1 Kees Rijvers. Archieffoto: ANP Kees Rijvers eregast KNVB aveiro - Oud-bondscoach Kees Rijvers is door de KNVB uitge nodigd om het duel Nederland - Tsjechië als eregast bij te wo nen. De voetbalbond wil Rij vers, die al jaren in Frankrijk woont, op die manier eren voor zijn grote staat van dienst voor het Nederlandse voetbal. Rij vers zal niet de enige bekende zijn op de tribunes van het kleurrijke stadion in Aveiro. Naast Rijvers heeft de KNVB ook Ajax-voorzitter John Jaakke, Arjan Erkel, Margot Vliegen- thart en Loek Hermans uitge nodigd. De regeringsdelegatie bestaat uit de prinsen Willem Alexander en Maurits. Ook Ber nard Junior is van de partij. Daarnaast worden de ministers Hoogervorst en De Graaf en staatssecretaris Ross-Van Dorp ingevlogen. Verdediger Bolf ziek aveiro - De Tsjechische inter national René Bolf ontbreekt vanavond in de wedstrijd tegen het Nederlands elftal op het Eu ropees kampioenschap voetbal in Portugal. De 30-jarige verde diger van Banik Ostrava is met griep achtergebleven in het trainingskamp in Sintra. Zijn mogelijke vervangers zijn To- mas Hübschman en David Ro- zehnal. Kaartje voor vijfhonderd euro aveiro - Nederlandse voetbal supporters die vandaag op de zwarte markt nog een kaartje willen bemachtigen voor de wedstrijd tussen Nederland en Tsjechië moeten flink in de bui del tasten. Tickets voor het duel in Aveiro wisselden gisteren al voor vijfhonderd euro van eige naar. De mogelijkheid is klein dat de prijs van de kaartjes op de wedstrijddag daalt. Het sta dion biedt slechts plaats aan 30.000 supporters. Mogelijk zijn niet alle plaatsen tijdens het duel bezet. De Portugese politie arresteerde donderdagavond in Lissabon twee Engelse zwart handelaren. Ze hadden ook kaartjes voor het duel van Oranje tegen Tsjechië op zak. Knieblessure Duitser Nowotny porto - Het is onzeker of cen trale verdediger Jens Nowotny (Bayer Leverküsen) vanavond met Duitsland kan spelen tegen Letland. Volgens bondscoach Voller kreeg zijn speler na het duel tegen Oranje opnieuw pijn aan zijn rechterknie. Nowotny onderging al twee operaties aan dit gewricht. Ook verdediger Arne Friedrich (Hertha BSC) kwam niet helemaal fit uit het duel tegen Nederland, maar kan tegen Letland wel mee doen. DE STAAT VAN ORANJE hei Het Nederlands elftal stapte gisteren voor de tiueede keer in het vliegtuig naar het noorden van Portugal. In de Algarve werd het ene trai ningskamp verlaten en in A- veiro werd het volgende weer opgeslagen. Oranje reist steeds voor twee dagen heen en weer. Zo'n reisje breekt het lange ver blijf in het hotel op de rotsen van Albufeira een beetje. Het is toch al de vraag wat spelers buiten de anderhalf uur trainen per dag doen. Een beetje hangen en lummelen op de terrassen en bij het zwem bad van het hotel? Voor de meeste spelers geldt dat wel. In de avonduren proberen som migen af en toe de strandbar te bezoeken, die direct aan het hotelcomplex vastzit. Maar ei genlijk wil de bondscoach dat zijn spelers daar niet komen. De televisie vormt voor veel spelers nog wel afleiding. Maar daarna„De meesten gaan slapen", zegt Sander Wester- veld. Maar ik kan dat niet. Ik ben al blij dat ik hier niet mijn kamer hoef te delen. Ik lig hele boeken te verslinden. Ik lees wat af." Westerveld zegt niet hyperac tief te zijn. Maar hij is nat en veel jaar wel tot de slotsom |0I komen dat hij niet meercÊL vier of vijf uur slaap nodig j heeft op een dag. „Ze moed e ook niet tegen me zeggen d> n c ik 's middags voor de weds En moet slapen. Want dat kan niet. Ook dan pak ik maai mc weer een boek.fj( Hoe doet hij dat dan als hij V( wel zijn kamer moet delen Westerveld: „Dat is geen pn n Bij Real Sociedad wil niem jje meer met mij delen. De clul j heeft zelfs een uitzondering voor mij gemaakt, want no y maal moeten we in elk hou met twee man op een kamt De laatste keer dat dat gek de, wilde mijn ploeggenool i 12 uur 's nachts toch echtg (gf slapen. Toen heb ik mijn bt maar mee naar de badkam j genomen en ben ik in bad gaan liggen."In een vol bd „Nee, gewoon in een leeg bo v met de deur dicht. Daar km tot twee uur 's nachts lezen er mijn medespeler kon in hel „j donker slapen. Maar ja, tot |e begon ik toch zelf ook wel denken dat het een beetje m |jj was. Marcel van der Kraan a EK vandaag door Henri van der Steen Lissabon - Van de supporters van Oranje kun je veel zeggen, denken althans, het zijn er in elk geval veel. Dat kan nog han dig zijn. Uit de geschiedenis van het profvoetbal blijkt dat ploegen met een grote aanhang c.q. een grote commerciële waarde, in het voordeel zijn. De scheidsrechter kan Nederland misschien ook beter van dienst zijn dan bondscoach Advocaat, wiens beleid onderhand een garantie lijkt voor waardeloos voetbal. Pikant was de situatie na rust tegen Duitsland, toen Advocaat geen enkele Surinaamse speler meer op het veld had staan. Dat was 15 jaar niet gebeurd. Hid- dink had in 1995 (Nederland- Ierland, play-off voor EK 1996) een primeur, toen hij voor het eerst in de Oranje-historie meer donkere dan witte spelers op stelde. Kluivert, Seedorf, Da vids, Bogarde, Helder en Reizi ger domineerden het Neder lands elftal en maakten er die avond een feest van. Enkele maanden later was het gedaan met de pret. Davids werd naar huis gestuurd door Hiddink omdat de middenvelder in plat te woorden meende dat de Pierre van Hooijdonk. Foto: ANP/Ed Oudenaarden coach de opstelling liet maken door Danny Blind. Cultuurcon flict! Cultuurconflicten zijn er bij Oranje altijd geweest, door gaans sluimerend, althans voor de buitenwacht niet erg zicht baar. Het ging dan tussen zwart en wit, maar ook tussen PSV en Ajax. In de klassiekers tussen Ajax en PSV werd de afgelopen jaren ook diverse malen onder de gordel geslagen: de duels tussen Van Bommel en Van der Vaart waren illustraties van de rivaliteit die misschien wel wat verder ging dan alleen rivaliteit. Het kan best zijn dat Dick Ad vocaat bij het samenstellen van zijn EK-selectie rekening heeft gehouden met cultuurverschil len. Waarom heeft hij bijvoor beeld Nigel de Jong niet meege nomen? De Jong is een betere back dan Heitinga en boven dien een uitstekend alternatief voor het middenveld. Zou het kunnen zijn dat Advocaat de Surinaamse groep niet nog gro ter en sterker wilde maken dan ie al is? De buitenwacht (pers, suppor ters) moet het hebben van spe culaties, want wat er werkelijk speelt bij Oranje blijft goed ver borgen. En het beleid van Ad vocaat verraadt al ruim twee jaar niet veel meer dan twijfel en gehannes met systemen en opstellingen. Van zijn uitspraken wordt ook al niemand wijzer. Na de wed strijd tegen Duitsland meende Advocaat de goede invalbeurt van Sneijder te moeten nuance ren door te stellen dat invallen vaak makkelijker is dan vanaf de eerste minuut voetballen. Zo lusten we er nog wel een paar. De kritiek op Heitinga en Bou- ma, die niet offensief genoeg hadden gespeeld, was ook al goedkoop. Bovendien: als je als verdediger een falend midden veld voor je krijgt met drie linkspoten, voel je je niet direct uitgenodigd mee ten aanval te trekken. Goed nieuws was er gelukkig ook: Sneijder en Van Hooijdonk vielen weer goed in. Advocaat kan dus vanavond weer met een gerust hart beginnen met de verkeerde opstelling - in de rust kan hij de zaken dan mis schien weer rechttrekken. Het slechte nieuws is dat Nederland een geweldige kans heeft laten liggen. De wedstrijd tegen Duitsland had gewonnen kun nen worden. Straks blijkt mis schien dat Tsjechië en ook Let land moeilijker te verslaan zijn dan de Mannschaft. Maar dan is het wellicht te laat. Advocaat roept altijd stoer dat hij uitgaat van eigen kracht, maar het lijkt erop dat hij Sneij der opnieuw niet durft te laten starten. Dat vindt de coach te link, in de zone waar de gewel denaar Nedved zijn kilometers vreet. Advocaat neemt het dus weer voor lief dat er van aanval lend combinatievoetbal geen sprake zal zijn: daar heb je na melijk een voetballer als Sneij der voor nodig, die ritme in het spel brengt. Ritme heeft Oranje onder Advo caat nooit gehad, onder Van Gaal trouwens ook niet, onder Hiddink maar af en toe. Van Gaal had echter geen Sneijder. Ritme wordt onderschat. Er is in het huidige voetbal al zo wei nig ritme. Er wordt 90 minuten gevoetbald, maar de effectieve speeltijd is hoogstens 60 minu ten. In dat uur wordt veel tijd verprutst met balletjes breed en terug, het aantal minuten dat er lekker en vloeiend op de aanval kan worden gespeeld, is in feite minimaal, vooral omdat over tredingen het ritme steeds weer breken. Sneijder is in staat, met zijn strakke, steile, inventieve pas sing voor ritme in de aanvals opbouw te zorgen: hij heeft - net als Xavi die bij de Spanjaar den ook al buiten de ploeg valt omdat hij zo klein is en defen sief kwetsbaar - bovendien al tijd het oog naar voren gericht. Advocaat zal het vanavond in theorie allemaal wel weer voor mekaar hebben. Bovendien re kent Oranje - onterecht - zo dat winnen niet eens nodig is, een gelijkspel is ook goed. Vervol gens lekker ruim winnen van Letland en de kwartfinale is binnen. Ja, ja. En als het mis lukt, kan Advocaat altijd nog Van der Vaart de schuld geven. Of Reiziger. Of Sneijder. Of Van Nistelrooij. Want er is altijd wel een speler die zich niet ander half uur foutloos aan het genia le concept van de bondscoach houdt. door Peter van Duyl porto - Als een dood vogeltje zette de Duitse selectie zo'n tien dagen geleden voet op Portugese bodem, maar na negentig minuten voetbal voelt de 'Mannschaft' zich weer kip lekker. Het goede spel tegen Oranje heeft de Duitsers het vertrouwen ge geven dat ze, tegen alle verwachtin gen in, een rol van betekenis kunnen spelen op dit Europees kampioen schap. De toemooiploeg pur sang is wakker en klaar voor elke tegenstan der. De wedstrijd tegen Nederland wordt in Duitsland alom beschouwd als de beste van de afgelopen vijf jaar en dat is inclusief het WK van 2002, waar de Duitsers toch de finale haal den. Bij onze Oosterburen leeft de stellige overtuiging dat Duitsland de ontmoeting met Nederland had moeten winnen, een mening die trouwens elders in Europa wordt ge deeld. De opsteker van dinsdag was precies het vitamineshot waar het Duitse voetbalelftal al tijden zo dringend om verlegen zat. De afgang tegen Roemenië (1-5) en het debacle tegen Hongarije (0-2) kort voor het EK de den in Duitsland de laatste restjes hoop verschrompelen tot te ver waarlozen proporties. Maar het goe de optreden tegen Oranje heeft in één klap alles veranderd: 'Europa, daar zijn we weer', kopte een Duitse krant deze week. Het lijkt op de meest extreme vorm van opportunisme. Maar het nieuwe Duitse elan is ingegeven door de in gebakken overtuiging dat Duitsland een soort voetbal speelt dat op grote toernooien altijd komt bovendrijven. De geschiedenis heeft geleerd dat de voetbalwereld onder elke omstan digheid rekening moet houden met de 'Mannschaft' en de Duitse fan be seft dat terdege. Eigenlijk geldt hetzelfde voor de se lectie van de Duitsers. Voor het EK schudde iedereen nog met het hoofd als aanvoerder Oliver Kahn zei dat oefenwedstrijden niet te vergelijken waren met duels op een eindtoer- nooi. Nu wordt de doelman gretig aangehaald als hij zegt: „De wed strijd tegen Nederland heeft aange toond wat er mogelijk is. Ik heb voor het toernooi al gezegd dat we echt niet kansloos zijn. Als we op deze manier doorgaan, wordt het erg moeilijk om ons te verslaan. En ik geloof niet dat we ons nog van dit pad laten afbrengen." Ook Teamchef Rudi Voller kon een steuntje in de rug goed gebruiken. De oud-international geniet in Duitsland een grote populariteit. Maar sinds het ontslag van Ottmar Hitzfeld bij Bayern München dook diens naam steeds weer op als nieu we sterke man in het geval Duitsland op Euro 2004 afgeserveerd zou wor den. De goede prestatie tegen Ne derland verzekert Voller eigenlijk nu al van een dienstverband bij de Duit se voetbalbond tot en met het WK van 2006 in eigen land. De tweede opdracht voor de Duit sers is van een heel andere orde dan het karwei tegen Oranje. Vanavond spelen ze in Porto tegen Letland. Misschien geldt het duel met de ver rassende Letten nog wel meer als proeve van bekwaamheid voor de Duitse ploeg dan de altijd beladen strijd tegen aartsrivaal Nederland. In het Estadio do Bessa - het tweede stadion van Porto - kan Duitsland niet meer wachten op zijn tegen stander, zal het zelf initiatieven moe ten ontplooien. De Letten hebben in hun eerste wedstrijd tegen Tsjechië aangetoond dat ze weliswaar een middelmatig elftal hebben, maar dat hun massale defensie niet zo heel makkelijk uit elkaar te spelen is en dat er serieus rekening moet worden gehouden met hun counters. Voller wil tegen Letland in elk geval weer met twee aanvallers spelen. Af gelopen dinsdag was Kevin Kuranyi de enige spits. Hij krijgt vanavond normaliter gezelschap van of Fredi Bobic of Miroslav Klose. „Dat beslis ik later, we gaan niet al onze gehei men prijsgeven", toonde de team chef aan dat hij het duel met Lei zeer serieus neemt. 18.00 UUR.; Letland-Duitslan ,r 20.45 uur: "fj Nederland-Tjed door Jaap van Essen aveiro - De grote vraag van van avond is of Dick Advocaat het aandurft om met Wesley Sneij der te beginnen tegen de Tsje chen. De bondscoach lijkt ang stig, bang dat Sneijder overlopen wordt door Pavel Nedved. Maar wanneer de bondscoach echt wil winnen, dan kan hij de kleine Ajacied maar beter opstellen, zo tonen de cijfers aan. Wesley Sneijder speelde tot dusverre in tien interlands mee. Een nadere ontleding van die interlands maakt klip en klaar duidelijk dat Oranje met Sneij der vele malen gevaarlijker is dan zonder. Tien interlands, dat is in totaal 900 minuten voetbal. Sneijder stond daarvan 585 minuten op het veld en in die tijdspanne scoorde Oranje maar liefst 17 doelpunten. In de overige 315 minuten zonder Sneijder, vie len er slechts 4 Nederlandse doelpunten. Met andere woorden: Oranje met Sneijder heeft gemiddeld slechts 34 minuten nodig om te scoren. Zonder Sneijder veel meer dan het dubbele, bijna 79 minuten. De directe betrokken heid van de kleine middenvel der zelf bij de treffers is ook groot. Hij maakte er twee en was vijfmaal goed voor de as- sist. Het zijn onwaarschijnlijke cij fers, die misschien niet alles, maar toch wel veel zeggen. Ook zonder getallen en gemiddel den is duidelijk dat Oranje met de Utrechter beter voetbalt. Dick Advocaat wilde donderdag niet toegeven dat het verschil tussen de eerste en de tweede helft tegen de Duitsers mede werd veroorzaakt door het in brengen van Sneijder. Volgens hem was het een mentaliteits kwestie bij de overige spelers. Dat zal best, want eerder al bleek dat de Oranjespelers op de een of andere manier wor den geraakt en meegetrokken door het offensief gerichte spel van de Ajacied. Het gebeurde ook al toen Sneijder inviel tegen Frankrijk en Griekenland. Er lijkt ook min of meer een idee te leven bij Advocaat en zijn medetrainers dat Sneijder in Oranje vooral tot zijn recht komt als invaller. Dat is vreemd, want hij speelde zijn allerbeste wedstrijd tot dusver re als basisklant, thuis tegen Schotland. In totaal startte Wesley Sneijder zesmaal in de basis. Dat pakte goed uit tegen Moldavië, Schot land en de Faeröer. Tegen de VS was hij wat kleurloos en te gen België en Ierland niet best. Maar die laatste twee duels wa ren van Oranje-zijde als geheel natuurlijk een verschrikking, vooral door het onzinnige expe riment met de zogenaamde ruit. De technische staf van Oranje hamert er steeds op dat Sneij der verdedigend kwetsbaar is. Ronald Koeman van Ajax heeft min of meer dezelfde opvatting, zeker wanneer Sneijder en Van der Vaart samen spelen. Maar de cijfers van Oranje staven die meningen niet. Met Sneijder kreeg het Nederlands elftal in 585 minuten slechts drie tegen treffers, dus welgeteld één per 195 speelminuten. Dat is nog geen doelpunt voor de tegen stander per twee complete wedstrijden. Uiteindelijk was er ook maar 1 tegendoelpunt van de 3 waarbij Sneijder niet vrijuit ging. Dat was tegen de Ieren, toen hij in derdaad volledig verkeerd stond (in de spits, bij zijn maat je Van der Vaart) nadat Van Ni stelrooij balverlies leed en de Ieren over de rechterflank van Nederland zomaar konden oversteken. Al met al pleit er weinig tegen een basisplaats van Wesley Sneijder en heel veel voor. De vraag is ook waarom Dick Ad vocaat een man zou opofferen aan het afstoppen van Pavel Nedved. Misschien moet de ou de Tsjech gewoon gedwongen worden veel achter de Oranje- Benjamin aan te lopen. Een kwestie van keuzes maken dus. Sneijder krijgt na het EK een ei gen voetbalveld in Leidsche Rijn, de wijk waar hij gaat wo nen. Johan Cruijff zal het Wes ley Sneijder Veld openen. De komst van het kunstgrasveld is een initiatief van de Utrechtse voetballer. De twintigjarige middenvelder van Ajax won on langs de Johan Cruijff Prijs als talentvolste voetballer van het afgelopen jaar. Sneijder kreeg het recht om ergens een naar hem vernoemd Cruyff Court voor de plaatselijke jeugd aan te leggen. Wesley Sneijder schiet, Patrcik Kluivert kijkt goedkeurend toe. Foto: Hans van Weel door Gert Onnink Rotterdam - De Zilvervloi vaart vanavond misschiei de lagune van Aveiro bini Zeker is in ieder geval dat Oranjefans de leeuw weei in zijn hempie laten staai Oranje en muziek, het bli helpen aldus deskundige my Tigges. Toch schreef! Paul Groenendijk een boi 'Het lied van Oranje.' Het ultieme Oranjelied is schien wel 'Wij houden v Oranjé' uit 1988 van Andi zes, stelt Tigges. „Het is p peus en de tekst gaat nerj over, maar het wordt gezi en daar gaat het om." De Delftse muziekverzair is uitgegroeid tot de kenn het gebied van voetballie Misschien wel de bekend Nederlandse meezinger i altijd 'Hup Holland Hup' 1947. „Van Jan Decler, di niets van voetbal af wist, altijd in de rust en na aflc zelf de coupletten maakti weet Tigges. Dat veel Nee ders de tekst van het refr< niet kennen, komt omdal moeilijk is. „Trek 't beess geen pantoffels aan, dat! niet in eenwoetballiedje. zingt een voetballer die o de douche staat toch niet Over het niveau van het f delde Oranjelied is Tigge: bepaald te spreken. „Erk steeds meer en het wordt steeds platter en stompzin ger. Iedere kroegbaas den! even rap te kunnen scorer maar een superhit zit erni niet tussen." Ondanks alle oranjetroep l. er volgens Tigges ook uitzon I ringen. „De Tröckener Ked de Raggende Manne hebbe aardige dingen gemaakt, ni Kees Prins van Jiskefet. Vot d EK heeft Edwin Evers weer leuk nummer uitgebracht,! als Freek dé Jonge." "ei

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14