LEIDE Leiden moet weer miljoenen bezuinigen Zomervooraeel REGIO Nieuw Onderwijsgebouw LUMC uit nood geboren Toch vergunning nodig voor rangeerterrein Abonnee. STUDIE EN BEROEP Leidenaar schuift schuld op medeverdachte Uitgekeken op uw Heropening onderzoek mishandeling bij Minerva tiO'EKA! Leidsch Dagblad Zonneallergie of eczeem? i leert jlisaties r werken /an tterson it Bird 'j ard 2004 PB— atrover I ehouden Een 26-jarige man uit k-haan den Rijn is woens- Idag gearresteerd nadat e Pioenstraat de porte- "Jee van een vrouw (62) uit I uit haar handen had ge- De straatrover ging er vandoor maar werd op je Vrijheidslaan gelegen ddoor agenten gepakt, de portemonnee nog in (advertentie) 1 Morgen vindt u de baan die bij u past in 's nu Leidsch Dagblad He ochtend en ontvang eerste 2 weken gratis! Sa, ik neem een vast ilabormement en ontvang tate 2 weken gratis! n spaar ik als vaste ■nee makkelijk (en snel) voor ing op een origineel non Bros. ontbijtservies! oatisch 56,20) ^acceptgiro 56,70) 'giro* tekening: b(j an op in een ongofrankoerdo r Leidsch Dagblad. Jling lozerssorvico. Antwoord- i 27, 1800 VB Alkmaar, look: 0800-1711 (gratis) of surf leidschdagblad.nl. (Deze aan- is geldig tot 31 december 2004). Hn wereld, mijn krant. 7 Leidsch Dagblad vrijdag l8 JUNI 2004 R1 vervolg van voorpagina leiden - De komst van het nieu we Onderwijsgebouw achter het LUMC is uit nood geboren. De gemeente stond de realisatie van één hoog Onderzoeks Onderwijsgebouw niet toe. „Als we tot vijftig meter hoog had den mogen bouwen, was het wel gelukt", zegt projectdirec teur G. Bendervoet. De ge meente stond ons echter niet toe om hoger te gaan dan 42 meter." In totaal kwam het pro jectteam 3000 vierkante meter netto, twee etages, tekort. Wat aanvankelijk een nadeel leek, bleek echter al snel een voordeel. „De zaak is nu ge scheiden in een 'nat' onder- zoeksgebouw en een 'droog* onderwijsgebouw, zegt Bender voet. „Dat is vanuit bedrijfseco nomisch opzicht eigenlijk be ter." Daarnaast kregen de bou wers extra ruimte voor een nieuw onderkomen van het Anatomisch Museum en een fitnessruimte voor het perso neel. Het Anatomisch Museum zit nu nog in het Sylvius Labo ratorium aan de Wassenaarse- weg, waar amper tentoonstel lingsruimte is. Het LUMC heeft een bouwrecht achter de parkeergarage. Met de komst van de twee Onder zoeks- en Onderwijsgebouwen is de bouwcampagne van het ziekenhuis nog niet voltooid. Al met al realiseert het LUMC zich terdege dat het gebied met al die gebouwen erg 'stenig' wordt. Daarom komt er rond om het Onderwijsgebouw een grote, L-vormige binnentuin. Een stenen verhoging voor de hoofdingang moet een besloten plein worden. Daaronder komt een fietsenstalling met 2000 plaatsen. Net als het Onderzoeksgebouw moet ook het Onderwijsgebouw in alle opzichten milieuvriende lijk zijn. Alle bouwmaterialen zijn na de technische levens duur eenvoudig te demonteren en te hergebruiken. Er komt een systeem van warmteopslag in de bodem, waarmee beide gebouwen in de winter ver warmd en in de zomer gekoeld worden. Het LUMC wil dat er wordt gewerkt volgens milieu vriendelijke eisen van de over- heidsstuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV). De ervaring wijst volgens Ben dervoet uit dat gebouwen als deze voortdurend intern wor den verbouwd. „Er zijn steeds andere gebruikers, die steeds nieuwe eisen stellen", legt hij uit. „Conventionele gebouwen verouderen daardoor zo snel, dat ze al onbruikbaar zijn voor dat ze zijn afgeschreven. In feite ben je dan bezig met kapitaal vernietiging. Wij werken met vaste maten en systeemwanden die docenten en onderzoekers optimale vrijheid geven." De nieuwbouw past in de plan nen om van dit gebied achter NS-station Leiden Centraal een 'kenniscentrum' voor Leiden te maken. De Hogeschool Leiden is al achter het LUMC gevestigd en het ROC Leiden komt daar nog bij. Daarmee ontwikkelt dit deel van Leiden zich tot een on derwijs- en onderzoekscen trum, waar over enkele jaren dagelijks tot 10.000 studenten te vinden zijn. LUMC en Universiteit Leiden maakten een voordeel van een nadeel. Omdat het programma van eisen niet in één gebouw paste, besloot de projectenorganisatie tot realisatie van een apart Onderwijsgebouw van zeven verdiepingen. Illustratie: Pieter Walraad door Robbert Minkhorst leiden - Nieuwe bezuinigingen dreigen voor Leiden. Wethouder Rogier van der Sande (WD/financiën) kondigde gister avond in de gemeenteraad nieu we tegenvallers aan. Volgens de WD'er gaat het 'om miljoenen'. Oppositiepartij het CDA vroeg direct om duidelijkheid. Van der Sande zei echter dat de raad geduld moet hebben. Ambtena ren zijn druk aan het rekenen. De hoogte van de tegenvallers is niet exact bekend en daar mee zijn de gevolgen voor het huishoudboek van de gemeen te ook nog niet in te schatten. De tegenvallers worden veroor zaakt door lagere bijdrages van het rijk. Leiden zal (opnieuw) minder geld krijgen uit het ge meentefonds. Ook gaat de bij drage voor het grote-stedenbe- leid omlaag. Leiden begint net aan een in grijpende bezuinigingsoperatie. De gemeente gaat jaarlijks zo'n tien miljoen euro besparen. De politiek bereikte daar eerder dit jaar overeenstemming over. Er verdwijnen onder andere 70 ar beidsplaatsen. Leiden zit nog middenin een vorige bezuini gingsronde. Die moet de ge meente in vier jaar tijd 52 mil joen euro opleveren. Van der Sande liet eerder dit jaar uitre kenen dat de gemeente pas in 2007 weer gezond is. In dat jaar zou Leiden volgens de laatste ramingen een aantal miljoenen euro's overhouden. „Die dreigen als sneeuw voor de zon te verdwijnen", zei Van der Sande. „Ik wil geen paniek veroorzaken, maar we moeten gewoon met minder geld toe. Ik zeg dat op basis een brief van het rijk. Er speelt meer mee, ook het nieuwe grote-stedenbe- leid. Het gaat om miljoenen, en niet om tonnen. Er is gewoon een nieuwe herbezinning no dig." Die herbezinning duidt op nieuwe bezuinigingen. Formeel gezien kan een herbezinning ook een lastenverzwaring in houden. De gemeente zou de tekorten ook kunnen opvangen met een hogere huizenbelas ting en hogere parkeertarieven en leges. In Leiden is echter het politieke klimaat er niet naar de inwoners met die tekorten op te zadelen. Dat hebben de twee afgelopen bezuinigingsrondes aangetoond. Van der Sande uitte zijn waar schuwing bij het vaststellen van de jaarrekening van 2003. Daar in zit een overschot van elf mil joen euro. Het leeuwendeel van dat bedrag wil hij gebruiken om de financiële reserve op peil te brengen. Die groeit daarmee naar tien miljoen euro. De ge meenteraad stemde daar gister avond mee in. den haag - Het strafrechtelijk onderzoek in hoger beroep, naar drie verdachten van een zware mishandeling in het ge bouw van studentenvereniging Minerva, wordt heropend. Het gerechtshof in Den Haag heeft bepaald dat de strafzitting te gen het drietal (37, 36 en 26 jaar) op 7 oktober van dit jaar wordt hervat. Drie andere verdachten (33, 27 en 23 jaar) zijn door het ge rechtshof vrijgesproken. Deze verdachten zijn eerder even eens door de politierechter vrij gesproken. Twee andere ver dachten kregen door de politie rechter werkstraffen opgelegd van honderd uur en twee we ken voorwaardelijke celstraf en een derde verdachte twee we ken voorwaardelijke celstraf. De heropening van het onderzoek is voor de drie een tegenslag. Twee weken geleden vorderde hofaanklager Van Es tegen alle verdachten vrijspraak. Op goede vrijdag 13 april, drie jaar geleden, liep een ritueel bij Minerva gigantisch uit de hand. Een groep reünisten en studen ten probeerde de duizend kilo zware tafel uit de leeskamer naar buiten te dragen. Als dit lukt moet het bestuur aftreden. Een bestuurslid dat het wegdra gen van de tafel probeerde te verhinderen, raakte in het nauw toen de groep met de tafel te gen de lustrumdeuren aan het beuken was. Hij brak daarbij beide onderarmen. In een ci viele procedure betaalden 63 bij het incident betrokkenen een vergoeding van 4000 euro per persoon aan het slachtoffer. (advertenties) Onduidelijkheid voor omwonenden blijft, ook na gerechtelijke uitspraak door Rody van der Pols leiden - ProRail heeft toch een vergunning nodig voor het spoorwegemplacement bij sta tion Leiden Centraal. Dat heeft de Raad van State bepaald naar aanleiding van een rechtszaak aangespannen door de spoor- beheerder. Deze wilde duide lijkheid over de status van het rangeer- en werkterrein. Door de vergunningsplicht krijgen de omwonenden meer rechten. Maar bij wie ze overlast moeten melden, is nog steeds de vraag. Is er nu wel of niet een vergun ning nodig voor het Leidse spoorwegemplacement? Die vraag moest de Raad van State voor eens en altijd helder be antwoorden. Volgens Milieu dienst West-Holland - die de vergunning moet afgeven - hoeft het stuk spoor niet als emplacement beschouwd wor den, aangezien er geen treinen worden samengesteld. Maar de omwonenden, die regelmatig overlast hebben van de werk zaamheden op het terrein tus sen de Stuwstraat en de Haar lemmerweg, zien liever dat er wel een vergunning komt. Daarmee is namelijk duidelij ker omschreven waarover zij wel en niet mogen klagen. Om duidelijkheid over de zaak te krijgen heeft ProRail een pro ces aangespannen tegen de mi lieudienst. De spoorbeheerder is nu door de Raad van State in het gelijk gesteld. Hoewel er geen treinen worden samenge steld op het Leidse station wordt er wel gerangeerd en on derhoud gepleegd, activiteiten die typisch zijn voor een em placement, aldus het hoogste rechtscollege. En dus moet Pro- Rail over een vergunning be schikken. Alleen treinen die volgens het spoorboekje rijden, vallen buiten deze vergun ningsplicht. Hoewel met deze gerechtelijke uitspraak de kwestie opgelost lijkt te zijn, is de praktijk weer barstiger, zegt Huib van Nop pen, jurist van de Milieudienst West-Holland. Naar wie moe ten omwonenden nu met hun klachten, vat hij het ontstane dilemma samen. Immers: over last door werkzaamheden op het emplacement valt onder de verantwoordelijkheid van de milieudienst, maar overlast ver oorzaakt door reguliere treinen moet door de rijksoverheid of de provincie aangepakt wor den. En dat maakt de zaak er niet eenvoudiger op, volgens Van Noppen. Stel, zo geeft Van Noppen als voorbeeld: er komt een klacht binnen over geluidsoverlast bij de milieudienst. „Voordat we Vandaag is Het voor ons groot feest, zoals er nog nooit één is geweest, iPapa en Mama zijn aC vijf jaargetrouwd. 11 weet dat uij Heef veef van Hen Houd. 'Rgmg JuÜa Defter Simèa 'de Brêloft", 9{gordwijt(_19juni 2004 - - Speciaal voor als abonnee van Leidsch Dagblad, hebben wij maar liefst 6 weken lang aantrekkelijke zomerse aanbiedingen. Zo kunt u er tijdens de vakantie extra voordelig op uit! Daarnaast maakt u als trouwe abonnee wekelijks kans op gratis toegangskaarten voor attractieparken en musea. oo^°S Heeft station Leiden Centraal nu wel of niet een emplacement? Volgens de Raad van State wel, omdat er op de Leidse treinsporen wel werkzaamheden en 'rangeerbewegingen' plaatsvinden. Foto: Hielco Kuipers daadwerkelijk tot actie kunnen overgaan, moeten we eerst vaststellen of de overlast van het emplacement afkomstig is", zegt hij. „Alleen daarover heeft de milieudienst iets te zeggen. En zo ja, dan zijn we verplicht om geluidsmetingen uit te voeren. Alleen op die ma nier weten we of de grenzen die in de vergunning zijn vastge steld, worden overschreden. Maar zo'n geluidsmeting is bij na niet uit te voeren als er ook nog reguliere treinen voorbij denderen." Blijkt de overlast niet door werkzaamheden op het empla cement te worden veroorzaakt, maar door een 'reguliere' trein, dan moet de klacht bij de pro vincie of het rijk gedeponeerd worden. „Maar bij de rijksover heid of de provincie bestaat geen enkele afdeling die dit soort klachten in behandeling neemt", zegt Van Noppen. „Dus laat staan dat er daadwer kelijk wordt opgetreden. Kortom, de huidige oplossing is vooral een oplossing op papier, zegt Van Noppen. „Een vergun ning alleen verandert de zaak niet. Eigenlijk moet er één loket komen, waar mensen terecht kunnen. Nu worden ze van het kastje naar de muur gestuurd en gebeurt er uiteindelijk niets met hun klacht. En die situatie verandert niet zolang de ver antwoordelijkheid bij verschil lende instanties blijft liggen." Volgende week vindt u de eerste pagina Abonnee Zomervoordeel in de krant! Mijn wereld, mijn krant. ifjeojjege wel lantcol lege RO** Lelden den haag/noordwijk - Een 21-jarige Leidenaar schoof gis teren in hoger beroep alle schuld van de beroving van een vrouw met vier kinderen op zijn medeverdachte. „Ik was verbaasd en had de bero ving zeker niet verwacht", zei de man gisteren tegen het Haagse gerechtshof. Tegen de man pleit dat het alarmpistool waarmee zijn maatje de vrouw aan de Duin- damseslag in Noordwijk be dreigde van hem afkomstig was, maar ook daarvoor had de man een verklaring. „Ik had het pistool in het kastje van het dashbord van de auto gelegd en opeens had hij het in zijn zak", zei de Leidenaar. De me deverdachte had echter een heel ander verhaal over het in cident op 10 oktober vorig jaar. Hofaanklager mr. G. Knobbout citeerde uitvoerig de verklarin gen van deze medeverdachte. Deze zei dat de Leidenaar hem had gevraagd of hij wel eens een beroving had gepleegd. Vervolgens zouden zij samen een plannetje hebben beraamd waarbij de Leidenaar de vrouw met de kinderen als een ge schikt slachtoffer aanwees. De vrouw zelf had ook de indruk door twee personen overvallen te zijn. Daarom vond de aanklager dat beide mannen dezelfde straf verdienden. Hij eiste tegen de Leidenaar een celstraf van drie jaar. Dat is evenveel als de straf, die de medeverdachte thans uitzit. Daarnaast zit de Leidenaar als het aan de aan klager ligt, nog een celstraf van negen maanden uit omdat hij nog in de proeftijd van twee eerdere veroordelingen liep. De Leidenaar was in mei vorig jaar uit de gevangenis geko men. Hij zei het alarmpistool voor 22 euro in de Haarlem merstraat te hebben gekocht. Onder dreiging van dit pistool stond de vrouw haar tas met portemonnee en bankpasje af. Volgens de medeverdachten verdeelden zij samen de buit. De Leidenaar zei echter uit boosheid geen cent te hebben aangepakt. „Het is heel erg voor die vrouw en de kinderen van drie en vier jaar oud", zei de man. „Het is heel erg dat ik daar bij heb gestaan". Uit spraak volgt over twee weken. Cardiflor stopt de jeuk en helpt de huid herstellen. Overgevoeligheid voor UV-strallng van de zon kan zich uiten in huiduitslag, meestal In de vorm van roodheid en kleine vocht- blaasjes of jeukende bultjes. Cardiflor emulsie van VSM helpt goed bij deze vorm van huidirritatie. Voor overige vormen van huidirritatie en eczeem kun Je Cardiflor crème of zalf gebruiken. Gebleken Is dat Cardiflor de jeuk vermindert en de huid helpt herstellen. Verkrijgbaar bij apotheek en drogist. Prijs vanaf 6,50. Lee* voor gebruik dc bijsluiter. KOAGHW. 10MJ040«7

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9