TOERISME Wat duur aan de Cóte d'Azur?! Leesvoer voor een muisstille de achterbank Elk jaar op zestig camping, Minutenrace Autoslaaptrein rijdt weer Vakantie via veiling Kwaliteit zwemwater Stappen op Koen Kampioenpad bank. De ANWB Minutenrace kost 7,95 eurt (alleen voor leden) te koop bij alle Ah verkooppunten en via www.anwb.nU De autoslaaptrein rijdt weer. Voor de vakantiegangers naar Zuid-Frankrijk en Italië die de drukke wegen willen mijden is dat goed nieuws. Toen de NS stopte met dit vervoer voelden velen dat als een groot gemis. Vorige week vrijdag uur vertrok de autoslaaptrein van Euro-Ex press Treincharter vanaf perron 1 van station 's-Hertogenbosch vol niet auto's, motoren en fiet sen van de eerste lading reizi gers. De komende weken is de autoslaaptrein volgeboekt. Tot en met 3 september zal elke vrijdagavond het fluitsignaal klinken in 's-Hertogenbosch voor de bestemmingen Avignon (Frankrijk) en Bologna (Italië). De vertrektijden zijn respectie velijk 18.05 uur en 19.12 uur met aankomsttijden de volgen de dag respectievelijk 07.30 uur en 11:52 uur. Voor nadere informatie: www- .autoslaaptrein.nl Expedia.nl, de Nederlandse site van 's werelds grootste online reisbureau, organiseert in juni en begin juli op elke werkdag een online veiling. Hotelarran gementen, vluchten en vakan ties worden live en bij afslag verkocht aan de eerste bieder. De komende weken staan er onder meer trips naar New York, Malaga, Barcelona, Lissa bon, Praag, Milaan en diverse andere Europese topbestem- mingen op het veilingschema. De VakantieVeiling is simpel gehouden, met een internettoe gang en een mobiele telefoon (voor de nodige sms'jes) kan men deelnemen. De veilingklok begint elke dag om exact 12.30 uur terug te tellen. Na maxi maal tien minuten staat de klok op nul. Zodra een deelnemer op de stopknop drukt, is de vei ling voorbij en wordt het geveil de product voor het geboden bedrag aan de bieder verkocht. De koop wordt via e-mail en te lefoon bevestigd. De VakantieVeiling en het actu ele veilingschema voor de ko mende weken zijn te vinden op www.expedia.nl. De meeste vakantiegangers die naar Zuid-Europa trekken doen dat voor zon, zee en strand. Maar is de duik in zee wel zo fris als we vaak denken? De ANWB heeft een overzichts kaart 'Kwaliteit zwemwater' sa mengesteld, waarop staat aan gegeven hoe de kwaliteit van het zwemwater in Frankrijk, Noord-Spanje, Noord-Itafië en Kroatië is. Het gaat niet alleen om zeewater, in Frankrijk en Italië zijn ook grote meren en rivieren getest. ANWB-leden kunnen de kaart gratis afhalen bij ANWB-ver- kooppunten of tegen verzend kosten bestellen via tel. 0800 0503 of www.anwb.nl. Met wandelen kun je niet vroeg genoeg beginnen, zullen ze in Gelderland denken. Daar heb ben diverse instanties de kin derwandelroute Koen Kampi oenpad ontwikkeld, bestemd voor jonge lopers van circa zes tot en met twaalf jaar. Hoewel de route slechts 2,2 ki lometer lang is, zullen de mees ten er wel de nodige tijd voor moeten uittrekken, omdat on derweg diverse sportieve op drachten wachten die aan de hand van een routeboekje wor den uitgevoerd. Startpunt is het Toeristisch Overstap Punt bij IJsboerderij 't Riefel aan de Riefelerdijk in Bekveld, ten westen van het Gelderse plaatsje Hengelo. Deelname kost 2,50 per per soon. Meer informatie: VW Hengelo, tel. 0575 463 857 oft Riefel, tel. 0575 461 768 en in ternet: ijsboerderij-riefel.nl. door Mirjam van Twisk Met de zomervakantie voor de deur is het inkopen van vermaak voor de achterbank een nuttige bezigheid. Al die uren onder weg naar verre bestemmingen blijven al leen draaglijk wanneer de ldnderen zich vermaken. Muziek en boeken bieden uit komst. De markt springt daar handig op in en kómt dezer weken met veel nieuw lees voer voor de achterbank. Italiëgangers met iets oudere kinderen (vanaf een jaar of tien) kopen een paar uur tjes stilte met het boek dat kinderboeken schrijver Rindert Kromhout maakte over Italië. De schrijver woonde jarenlang in dat land en weet pakkend te vertellen over al lerlei zaken daar die kinderen interessant vinden. Is een slapende vulkaan gevaarlijk? In welke stad zie je nooit een auto rijden? Waar kun je leren hoe je gladiator wordt? Waar liggen de doden niet onder maar bo ven de grond? En hoe werkt de maffia? Kr omhout geeft in 'Italië' antwoord op deze en vele andere vragen. De liefde van de schrijver voor Italiaanse maaltijden heeft zich vertaald in de opzet die hij koos voor dit boek. De verhalen worden opgedist als waren zij dinergangen; van inkopen doen in Rome (over keizers en pausen) tot het toetje (Venetië). Als dit smakelijke werkje van griffelwinnaar Kromhout is geconsumeerd, wordt het op letten geblazen voor de ouders. De schrij ver heeft in zijn boek ook een woordenlijst en enkele 'nuttige' Italiaanse zinnen opge nomen. Bestelt junior straks zelf een ijsje, trek dan maar de portemonnee, want Kr omhout leerde hem in het Italiaans te zeg gen: 'Het grootste ijsje alstublieft. Mijn va der heeft geld zat". Italië, van Rindert Kromhout (illustraties van Jan Jutte) is uitgegeven bij Querido en kost 13,95 euro (ISBN 90 451 00093 2) Sport kleurt de zomer van 2004. Het EK voetbal is natuurlijk een mega-evenement, maar nog veel groter zijn de Olympische Spelen die in augustus in Athene beginnen. Door deze spelen heeft de ANWB zich laten inspirerend hij het maken van het doe- boek: Het Groot Olympisch Spellenboek. Volgens de makers is het geschikt voor kin deren van vier tot en met twaalf jaar, maar die ondergrens lijkt wat hoog gegrepen. De kinderen moeten tenminste goed kun nen lezen om zelfstandig met het spellen boek aan de slag te kunnen. En zelfs dan zullen pa en ma er nog wel eens bijgesleept worden voor hand- en spandiensten bij de vele zomerse sport- en spelsuggesties die het boek aandraagt. Stilzittend op de achterbank kan alvast worden begonnen met reken- en taaipuz zels en de vele Olympische weetjes. Het Groot Olympisch Spellenboek voor 4,95 euro verkrijgbaar bij de ANWB, boekhandel en warenhuizen. Vind je weg door een wildwaterbaan en zoek en tel de bosdiertjes. Dit zijn twee op- drachtjes uit het Nederland Vakantieboek dat Toeristisch Nederland maakte voor kin deren van vier tot tien jaar. Dit werkje lijkt, wat meer dan het Olympisch Spellenboek, toegesneden op de jongste gebruikers. Hft boek biedt tachtig pagina's kleurpla ten, zoekplaatjes, spelletjes, puzzels, rebus sen, raadsels en moppen. Het Nederland Vakantieboek is te bestellen door 5,45 euro (2,95 euro 2,50 euro hand- lingf verzendkosten) over te maken op Post bank rekeningnummer 4355979 t.n.v. Toe ristisch Nederland in Haarlem. Niet voor niets is het spel Triviant populair. Mensen vinden het leuk om hun kennis te testen. Met veel kinderen is dat al niet an ders: gek op quizvragen. Op dat gegeven springt de ANWB in met de Minutenrace, een handzaam tijdspelletje dat zich door kinderen vanaf een jaar of negen goed op de achterbank of in het vliegtuig laat spe len. Het leerzame spel kent twee versies, een die de algemene kennis test en een die gaat over mensen en landen. Het is uitgevoerd als een stevig boekje met ringband en uit klapbare standaard, waardoor het kan blij ven staan. Op elke pagina staan tien vragen die bin nen een minuut beantwoord moeten wor den. Om de tijd bij te houden is een zand- VRIJDAG l8jUNi 2004 Vakantiehuisjes van Priaries de la Mer op een wereldplek. In een gebied als de Cöte d'Azur, waar zoveel campings zijn, is het niet eenvoudig een keuze te maken. Er op de bon nefooi naartoe reizen en ter plekke iets zoeken, is tegen woordig in het hoogseizoen een flinke gok. En hoewel het aantal boekingen op dit moment iets achterblijft bij voorgaande ja ren, zijn veel campings zijn in de maanden juli en augustus tot de laatste plek bezet. Om op zeker te spelen zit er weinig an ders op dan in de winter al op zoek te gaan naar een kampeer - stek die aanspreekt. Organisa ties als de ANWB en ACSI zijn daarbij behulpzaam. Zij bren gen jaarlijks gidsen en cd-roms op de markt die helpen bij het maken van een keuze. Ludwig Verpalen (57) is cam pinginspecteur van ACSI. Al ruim 25 jaar ontfermt hij zich over campings aan de Cóte d'Azur en bij de Gorges du Ver don. Ieder jaar bezoekt hij alle zestig campings in dit gebied die in de gids van de organisatie staan vermeld. Inspectiebezoe ken zijn het, waarin hij contro leert of de gegevens in de gids nog actueel zijn. De driehonderd inspecteurs van ACSI zijn verplicht alle on der hun verantwoordelijkheid vallende campings jaarlijks te bezoeken. Op iedere camping moet een lange lijst worden in gevuld, waarmee alle voorzie ningen in kaart worden ge bracht. „Dat doe ik heel serieus, hoewel ik voor de meeste cam pings die lijsten van tevoren al zou kunnen invullen. Maar ik vind dat mensen recht hebben op een gids die absoluut up tot date is." Behalve het invullen van de lijst, is de inspecteur ook ver plicht per camping drie gasten te vragen naar hun ervaringen ter plaatse. „Van de gasten wil len we weten hoe de ontvangst bij de receptie was, wat zij van het sanitair, de inrichting en het onderhoud van de camping vinden en hoe zij de kwaliteit van het restaurant beoordelen." Scrupules Verpalen kent weinig scrupules als een camping niet langer vol doet aan de strenge eisen die ACSI stelt. „Ik gooi een cam ping er zonder aarzeling uit als ik merk dat zaken achteruit zijn gegaan. Maar die campings geef ik wel altijd een mogelijk heid het jaar daarop te vragen om een nieuwe inspectie." Net als veel andere ACSI-in- specteurs is Ludwig Verpalen afkomstig uit het onderwijs. „Dat zijn immers de mensen met de lange vakanties." Een kwart eeuw geleden kwam hij via een collega binnen bij ACSI, dat toen nog onder leiding van de vader van de huidige direc teur Ramon van Reine stond. Ik vond het direct ontzettend leuk om te doen. Ik houd van Frank rijk en heb Frans gestudeerd", aldus Verpalen die onlangs ver vroegd gepensioneerd is als do cent aan een internationale school bij Parijs. Het werk voor ACSI blijft beperkt tot het uitvoeren inspecties en het maken korte beschrijvingen van *oc zochte campings. Klante ACSI hebben van oudshe recht de inspecteurs te bi ^a' als zijn aanvullende infor £er willen hebben. Vroeger w een flinke klus, maar del jaren is het aantal telefon vragen van klanten fors tf gelopen. „Mensen vindet genwoordig op internet h veel aanvullende inform. Verpalen erkent het ruite een zekere subjectiviteit 1 beoordeling van een cam o' niet te vermijden. „Natui 15 T dat zo, maar ik probeer h objectief mogelijk te does dov Toch aarzelt hij niet ome vorietenlijstje te geven vo en. verschillende d00'0™0™*1 „Voor mensen met jonge deren: Lei' Suives in Roqu ine ne-sur-Argens. Voor pub j>F zinnen: de campings E Douce Guiêtude, beide ii Rafaël en Camp du Verdo hg Castellane." Voor oudereenc noemt Verpalen: Les Ciga Muy en Camp du Domaii nv de. ACSI-campinginspecteurl n Verpalen. au BW Bormes-les-Mimosas. Een opsomming die bevi ges dat het beoordelen vanG21 pings toch een kwestie v< 's2! soonlijke beleving is. Dei ie| pings die Verpalen tipt all gar schikt voor ouderen, heb! beide ook elementen die juist voor gezinnen metl oo ren heel aantrekkelijk min B biedt Les Cigales, behalvilde rust en ruimte, ook twee baden, een tuin vol spells ige een manege en een avoD 0 parcours in de boomtop; j;jj En het kolossale Camp di )ur maine heeft voor zijn gas M niet alleen veel privacy in AnF aanbieding, maar ook eei j°' vangrijk animatieprograt o h ongehoord veel (water)sp FE en spelfaciliteiten. De meerwaarde van het! schildje bij de receptie is .ii kerheid dat allerlei basisi K- zieningen op zo'n camps in orde zijn. ,K Voor meer informatie on Car ACSI-Campinggidsen: it'- si-gids.com, tel. 0488 451 q0c loper aan het boekje bevestigd. En terwijl het fijne zand gestaag door het lopertje naar beneden glijdt, vliegt de tijd om voor de jonge reizigers op de achter- kampeervakantie. Daarvoor te kent de Nederlandse organisa tie Hulpdienst Cöte d'Azur. Op camping Les Prairies de la Mer, direct aan het strand bij Port-Grimaud, heeft deze in Haarlem gevestigde dienst acht splinternieuwe aangepaste sta caravans met hydraulische lift staan. De caravans worden van 1 april tot en met 15 oktober verhuurd aan mensen met een fysieke handicap. Twee vaste krachten en een groep stagiaires nemen de verzorging van de gasten voor hun rekening. Die zorg valt onder het Nederlandse ver- goedingensystheem. Al tien jaar is de dienst actief op de camping en de aanvankelijk scepsis van Franse zijde is in de loop van die tijd omgeslagen in volledige medewerking. Zo is de camping inmiddels volledig 'rolbaar', heeft aangepast sani tair en er wordt zelfs gewerkt aan een rolstoeltoegankelijk strand. Ster Aan de muur van restaurant Le Sud in Lavandou hangt een handgeschreven kattebelletje ingelijst aan de muur. Een ge koesterd bedankbriefje van de Franse president Chirac, waarin hij meldt dat hij zo genoten heeft in het restaurant, dat gel auwerd is met een Michelin- ster. Het eten is er inderdaad meer dan verrukkelijk en de sfeer ple zierig. Maar ja, dat mag voor een kleine honderd euro per couvert, exclusief de wijn, dan ook wel. Nee, spannender is het om een eettentje te vinden waar je hetzelfde over het eten en de sfeer kunt zeggen, terwijl de rekening niet meteen een faillissement inluidt. Ook aan de goudomrande Cöte d'Azur zijn dat soort gelegenhe den te vinden. Het is een kwes tie van even wat verder doorlo pen. Dus niet neerploffen op het eerste het beste terras dat je langs de haven van Saint Tro- pez tegenkomt, maar de achter- afstraatjes inslenteren. Daar bieden zaken als hotel-restau rant Le Plonche, een charmant familiebedrijf met een rijke (filmsterren) historie, meer dan acceptabele dagmenu's aan voor minder dan twintig euro. Uitstapjes aan deze Franse kust hoeven evenmin geldverslin dende expedities te worden. De stranden zijn weliswaar druk, maar allemaal gratis toeganke lijk. Wandelen kun je er tot je erbij neervalt. Het achterland, waarvoor je veelal niet over de drukke kustweg hoeft, heeft een verpletterende rijkdom aan na tuurschoon en talloze schilder achtige dorpjes wachten er op ontdekking. En wie eens stevig in actie wil komen, neemt, bijvoorbeeld vanuit Lavandou, de boot naar het eiland Porquerolles. Die overtocht van een uur is niet goedkoop, maar de uitgave waard. Neem een picknick mand en zwemspullen mee en huur ter plekke een mountain bike. In het havenplaatsje is het ge zellig druk, maar eenmaal on derweg op het eiland zoek je te vergeefs naar auto's, terwijl ook bebouwing schaars is. Wat rest is rust en heel veel fietspaden. Heuveltje op, heuveltje af, ook voor ongeoefende fietsers best te doen. Al peddelend door koele bossen, wacht na iedere bocht weer een nieuw verruk kelijk zeepanorama, vaak ge completeerd met een fijn strandje. Wat wil je nog meer. Zo kun je je ook aan de Cöte d'Azur, na een heerlijke vakan tiedag zittend voor je tentje met een glaasje koude rosé uit de supermarkt onder handbereik, onmetelijk rijk voelen. Meer informatie: www.acsi.nl, www.provence-campings.com en www.eurocampings.nl/cam- pingvar, Hulpdienst Cóte d'Azur, tel. 023 5322 529 of www. iid-cote-d-azur. com. door Mirjam van Twisk Het is de plek waar alles wat geld heeft in deze wereld zijn va kantie doorbrengt en gezien wil worden: de Cöte d'Azur. Een goddelijk stukje Frankrijk, waar de rich en famous zich laven aan het beste dat het leven te bieden heeft. Bij zo'n hoog 'bold en beautiful-gehalte' vraag je je on willekeurig af watje daar als ge wone ziel te zoeken hebt. Een vakantie mag wat kosten, maar het moet wel leuk blijven. Nou dat kan, ook daar aan die goud omrande Franse boorden van de kabbelende Middellandse Zee. enorm activiteitenaanbod aan re- gebruik maken van speciale kortingsregelingen, zoals de CampingCheque en de dit jaar geïntroduceerde CampingCard van kampeerorganisatie ACSI. Met die laatste kaart kost die staanplaats geen dertig euro per nacht, maar slechts dertien of elf of zelfs negen (afhankelijk van de gekozen camping). Bof konten zijn het, die ongebon- denen. Infarct Nog een ander voordeel wacht hen. En dat is zeker niet het on belangrijkste: ze hebben alle ruimte op die vermaledijde kustweg. Deze levensader van de Cöte d'Azur lijdt in de maan den juli en augustus dagelijks aan infarcten. Tussen tien uur 's ochtends en zes uur 's avonds is er geen doorkomen aan. Geen uitstapje of het moet zorgvuldig buiten die tijden worden gepland. Doe je dat niet, tel dan maar rustig twee uur filerijden op bij te ver wachten rittijd. Saint Tropez bijvoorbeeld is, gelegen op een schiereiland, in het hoogseizoen bijkans onbe reikbaar over de weg. Wil je daar een dagje rich and famous kijken, dan is in het hoogsei zoen een boottochtje naar de andere kant van de baai te ver kiezen boven de auto. Geen wonder dat in dit gebied tussen pakweg Menton en Marseille meer dan vijfduizend helikop ters operationeel zijn. Zelfs mensen die niet zonder hulp op vakantie kunnen, om dat zij in een rolstoel zitten of afhankelijk zijn van bijvoor beeld dialyseapparatuur of thuiszorg, kunnen aan de Cöte d'Azur genieten van een betaal bare (ruim 300 euro per week) Mountainbiken op het eiland Porquerolles. Picknickmand en zwemspullen mee. Blinkend wit, in een decor van blauw water en blauwe lucht, ligt het tegen elkaar op te bie den: de 'vloot' van Saint Tro pez. Jachten van veertig meter of meer, drie, vier verdiepingen hoog. Achterdekken groter dan de gemiddelde Hollandse huis kamer. Op de aangename terrassen langs de waterlijn worden de prijzen van drankjes met twee cijfers voor de komma geschre ven. Af en toe glijdt een peper dure auto voorbij, die verdwijnt in de smalle omhoog kronke lende straatjes van het dromeri ge dorpje. Daar verdringen zich de filialen van 's werelds groot ste modehuizen om aandacht van de geachte cliëntèle. Saint Tropez. Veertig jaar gele den een armoedig vissers plaatsje. Nu, dankzij Brigit Bar dot en consorten, omhoog ge stoten in de vaart der volkeren. Zomerlustoord voor de rijken, speeltuin voor alles wat geld heeft. Geef ze eens ongelijk. In dit de cor van gouden zon, blauwe zee, witte stranden, wuivende palmen, geurende mimosa, groene beboste heuvels en pit toreske dorpjes, wil iedereen wel vakantie vieren. En dat kan best. Je hoeft niet te bulken van het geld om er een paar weken aangenaam bij te tanken. Behalve oneindig veel fraai ge legen kapitale villa's en luxueu ze hotels, telt deze kust ook tal loze campings. Van massale tot piepkleine, van luxueuze met alles d'r op en d'r aan tot een voudige met veel rust en ruim te. Kies maar uit. Vanzelfsprekend kost een plek je pal aan het strand op een camping waar de hele dag door van alles voor jong en oud wordt georganiseerd, meer dan op een kleine camping waar de recreatieve voorzieningen be ginnen en ophouden bij de on vermijdelijk jeu de boulesbaan. De prijzen voor een kampeer- plek in dit gewilde stukje Frank rijk lopen voor een gezin met twee kinderen uiteen van ruw weg 17 tot 50 euro per nacht. Het bezit van een tent, vouw wagen, caravan of camper is te genwoordig geen voorwaarde De fraai gelegen kolossaal grote camping Camp du Domaine paart een latief veel privacy voor de gasten. Foto's: GPD/PR meer voor een geslaagde kam- peervakantie. Ook in Zuid- Frankrijk zijn op heel veel cam pings, behalve staanplaatsen, ook huisjes of stacaravans te huur. Natuurlijk niet zo goed koop als je eigen tentje neerzet ten, maar minder duur dan een villa huren of in een hotel ver blijven. Vrij In alle gevallen het beste af, zijn de mensen die de tijd aan zich zelf hebben. Niet gebonden aan de schoolvakanties kunnen zij zonder reservering koers zetten naar het Zuiden. In het voorjaar hult de Cöte d'Azur zich in haar bevalligste jurkje. Ze is dan zo mooi als wij, arme gevangenen van de schoolvakanties, haar nooit zien. Als wij komen, zijn die geurende kleurenweelde van bermen vol felrode klapro zen en paarsblauwe distels, bloeiende mimosa en pril lover, allang verworden tot gestoofd dor bruin of stoffig groengrijs. Niet alleen de natuur, maar ook de campings zijn buiten het hoogseizoen in alle opzichten op hun voordeligst. Waar hartje zomer de tenten scheerlijn aan scheerlijn staan, kun je in mei of september zelf je plekje kie zen. Maanden van tevoren een plaats reserveren, zoals dat in het hoogseizoen bijna onver mijdelijk is? Ben je gek! En als bonus op zoveel voorde len kun je dan bovendien nog

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6