WEG WIEL 2 5Primitief is lekker Familie-Caddy praktisch maar een beetje kaal Fiets zonder ketting nog onwennig tlgische wegen weer langdurig op de schop Vastgoedmakelaar helemaal wild van Donkervoort fiets N der 300C ntijdse 'oldie' ro - Chrysler heeft onge- 10 miljoen euro in de Ca- Brampton-fabriek bij 0 gestopt voor de pro- van de nieuwe 300C en ouring. Ook de nieuwe Magnum (niet voor Eu- al in Brampton worden uceerd. De 300C Tou- r.jen stationwagon) is spe- Dor Europa bedoeld. iuwe type heeft achter- idrijving en Chrysler ziet een eigentijdse inter- van 'de klassieke Ame- Daewoo komt nieuwe Niva It-GM Daewoo gaat iktober de opvolger van 5 a Niva importeren. De 5 e4x4 heet dan Chevrolet )e gehele aandrijflijn is iel, maar een woordvoer- ■kent dat de Opel Fronte- ■lel staat voor de nieuwe Banaf oktober staat nieu- ra in de showroom. GM egenwoordig een dikke in de pap bij het Russi- vtovaz, producent van De andere Lada's, de 110, 12, worden in Neder- irlopig nog gewoon irdman in Groningen 1. Al gaan de ver- lecht, vooral omdat de log altijd geen stuurbe- jing kennen. Volgend it Lada met de nieuwe sedan, wagon en ïck. Een kloon van de VRIJDAG l8 JUNI 2004 door Joop van der Pol Zijn voorganger was alleen ge schikt voor bestelwerk, maar de nieuwe VW Caddy kent een vari ant waar je met z'n zevenen in kunt. Een mpv voor de kleine beursl Wat Hermes was voor de oude Grieken, dat is het bestelauto- tje voor de moderne samenle ving. Liep de rappe godenzoon het vuur uit zijn vliegende san dalen voor het godsvolk, de Ca ddy's, Couriers en Combo's sje zen in het rond voor ons. Het wemelt van die witte bood schappenautootjes op straat. Je kunt er maar met tweeën in, dus voor gezinnen komen deze koerierskarretjes niet in beeld. Of liever: kwamen. Want bij Volkswagen bedachten ze on langs een nieuwe Caddy. In te genstelling tot de meeste van zijn soortgenoten is er bij deze nu eens niet een stalen doos achter op een gehalveerde klei ne middenklasser gelast. Het is een auto uit één brok klei, com pleet nieuw ontworpen, waar door hij er een stuk volwasse- ner uitziet. En dat is hij ook. De Caddy deelt zijn bodemplaat en on derstel goeddeels met de Tou- ran, VWs succesvolle midi- mpv, en dat is een aanbeveling. Hij stuurt beter en ligt stabieler op de weg dan zijn bestelneefje van oudere datum. Groter is hij ook: met zijn lengte van bijna vierenhalve meter en een hoog te van bijna twee meter heeft hij een stevig postuur. Ze zouden bij VW wel gek zijn als ze niet probeerden een ach terbank te monteren in dat ga pende gat achter de bestuurder. Dat deden ze dus, en daarom is de besteller ook leverbaar in personenuitvoering: de Caddy Combi. Voor iets meer dan 15.000 euro staat hij in de prijs lijst, en dat mag scherp heten voor zoveel ruimte. Begint hij zomaar ineens op een 'poor men's mpv" te lijken. Zeker als je leest dat de auto met een derde zitrij is uit te breiden, zo dat het een heuse 7-zitter wordt. Goeie actie dus van VW, zou je zeggen. Ja en nee. Wanneer je als calculerend ge zinshoofd met dat bedrag in de knip komt winkelen bij Volks wagen is er niet zo heel veel dat je blij maakt. De auto heeft maar een enkele schuifdeur rechtsachter, binnenin kijkje tegen meters glanzend metaal, hardboard en hard plastic aan. Het instrumentenpaneel lijkt op dat van de Tour an, maar dan opgetrokken uit een goed kopere kunststof. Kleine geba ren van vriendschap, zoals een afsluitbaar dashboardkastje, een make-upspiegeltje of een simpele afdekplaat boven de bagageruimte kun je vergeten. Laat staan sympathieke verwor venheden als zij-airbags of air co. Voor elk luttel extraatje moetje in de knip bij deze Cad dy. Alleen die bagageafdekplaat kost al 230 euro, twee make-up- spiegeltjes 60 euro. De 1.4 liter benzinemotor heeft in het geheel geen puf om de familie nou 's gezwind naar de Efteling of Phantasialand te ver voeren. Integendeel, het aggre gaat moet flink zwoegen om 1300 kilo Caddy voort te stu wen, en dan zaten we er nog niet eens met zevenen in. Bo ven de honderd kilometer per uur krijg je er door de matige isolatie bovendien een portie lawaai bij. Ons testexemplaar had zo'n radio die vanzelf har der gaat spelen, en hij probeer de dan ook met grote regelmaat boven de herrie uit te komen. Binnenkort komt de 1.6 liter motor beschikbaar, en die ra den wij derhalve eenieder aan. De bediening van de auto is dik in orde: hij stuurt en schakelt goed, de ergonomie is zoals we van VW gewend zijn. De weglig- ging is goed dankzij onder meer onafhankelijke voorwielophan ging, schuin geplaatste stoot- dempers en lastafhankelijke Voor ruimtezoekers die niet hechten aan luxe is de Caddy Combi een goedkoop alternatief. Wie meer wil, is gauw duur uit. Foto's: GPD schokbrekers. Praktisch is hij ook: de achterklep is zo groot en hoog dat je er met gemak rechtop onder kunt staan als hij open is. Des te spijtiger is het dat VW zelf niet ietsje dieper in de bui del is gegaan om van de Caddy een aangenaam alternatief te maken voor duurdere ruimte wagens. Wil je er echt een leuke gezinsauto van maken met bij voorbeeld een radio/cd-speler, een sterkere motor, airco, een linker schuifdeur, die derde zit rij (een bagage-afdekplaat kun je dan niet meer kopen) en vooruit, een metallic lakje, dan schiet de prijs inclusief afleve ren al gauw naar de 23.000. En dat vinden wij veel geld voor deze auto, die ook dan nog zo overduidelijk een aangeklede bestelwagen is. Voor bijna het zelfde geld koop je bijvoorbeeld een Opel Zafira of een Renault Grand Scénic. Maar eerlijk is eerlijk: wie niet maalt om luxe of een spoor van huiselijkheid aan boord, koopt voor 15 mille veel rijdende ruimte. pen van der Steen itwee Nederlandse sport- lerken is Donkervoort igde primitiefste. In Best ien doorgewinterde fan linstens 15.000 kilometer rmee rijdt. Jan Hilverda jn passie voor een 'hele :elter'. ijk bestaan er geen sport- imeer, vindt hij. Ja toch, sche 911 komt in de En de S2000 van Honda, an Hilverda is eigenlijk porren voor een van itiefste sportwagens op Ie Donkervoort. Nog een ids product ook. „Ja, let Spyker wordt het alleen maar om Ida is tamelijk gewend aan int vastgoedmakelaar. Jaar geleden uit Friese |geboren Bestenaar deed totechniek, werkte een aren in Eindhoven bij nals autoverkoper en [de zich in 1977 tot de ardij. Om in 1984 zelf- fete beginnen. Stropdasje keurig in de kleren, maar helemaal daas van primitief au- togeweld. Noemt zichzelf een doorgewinterde Donkervoort- rijder. Want Jan Hilverda rijdt een Donkervoort D8 180 E Sport. Zo'nlaag-bij-de-gronds open ding, waarmee je op de weg on der de vrachtwagens door kijkt en als je niet oplet ook rijdt. „Mijn eerste Donkervoort was een ervaring die ik nooit meer vergeet. Dat geluid, die herrie op snelheid, die geweldige ac celeratiepotentie. Met gewone auto's kon ik nooit gelukkig worden. Wat ik allemaal gehad heb: Audi's, BMWs, nu een Mercedes 240 CLK en ooit een Peugeot 605. Maar daar viel van alles af. Hij reed heel lekker, maar kwalitatief was het niks. En zo'n Mercedes of een BMW, dat is toch veel te veel een rij dende fauteuil." Hilverda heeft benzine in z'n bloed. Dacht dat hij nooit zelf een Donkervoort zou kunnen bekostigen, dus ging ze huren. Voor ritten, voor weekendjes. Hij schafte een Caterham Super Seven aan, die ooit model stond voor de producten van Joop Donkervoort. „Dat was een te genvaller. Nico de Jong, gewe zen hoofdredacteur van Autovi sie, had het ding nog ooit in el kaar gezet. Een heuse rammel kast Ik kocht hem voor 40.000 gulden. Mijn vrouw heeft me dagenlang niet aangekeken. Het ding trilde en schudde, al was hij wel lekker snel. Na korte tijd kwam er een Donkervoort. Ik kocht hem in Rosmalen, van een man die nog regelmatig is komen kijken of ik hem vertroe telde. Eigenlijk kon hij er geen afstand van doen." Hilverda neemt me mee voor een stevig ritje in zijn D8 180, voorzien van een 200 pk Audi 4- cilinder. Met turbo. Veiligheid is ver te zoeken in zo'n Donker- voort. Je zit in een kuipstoeltje dat niet van plan is je nog ooit los te laten. Een dak ontbreekt, de deurtjes zijn van een soort spijkerstof. Toch rijdt Hilverda naar zijn zeggen minstens 15.000 kilometer in zijn troetel kind. „Nee, op vakantie naar Toscane zal deze week de Mer cedes wel meegaan. Compro mis terwille van mijn vrouw." Hilverda rijdt al zijn derde Don kervoort. „Hiervoor had ik nog even een D8 met zo'n Ford motor, maar dat was een ramp. Softwaretrammelant in het mo- tormanagement. Slechts 145 in plaats van de beloofde 185 pk's aan de achterwielen. Het gedoe met die Fords bracht Joop Don kervoort in 1998 in grote moei lijkheden." In Nederland wordt het steeds lastiger om plezierig met zo'n sportkanonnetje te rijden. Ver- keersbeperkingen en de menta liteit van de mensen. „Terwijl ik dit bepaald geen patserauto vind. Maar zodra ik de grens over rijd begint de lol. Ook op het Zandvoortse circuit ga ik met enige regelmaat m'n rij vaardigheid bijslijpen. Nee, een sleutelaar ben ik niet. Erg ver standig is het ook niet om zo'n auto leuk te vinden. Want hij kost toch meer dan 90.000 euro en erg waardevast is hij ook al niet. Je kunt beter in een huis investeren," aldus de Bestse makelaar. „Zo'n Donkervoort is echt belachelijk duur, ik weet het. Ja een Spyker ook, maar dat is alleen maar een uithang bord van Victor Muller en zijn geld. En in een Morgan rijden alleen poetsers. In een Donker voort zit een fanaat, die wat van autorijden weet. Je kunt de hele vering en demping aan je per soonlijke eisen aanpassen in zo'n D8. De ophanging is een geweldig staaltje preciesietech- niek. Nee, het is geen Toyota, Jan Hilverda houdt van primitief autorijden. Hoewel hij voor alledaagse ritten gewoon zijn Mercedes gebruikt. Foto: GPD/Marc Bolsius want deze gaat wel kapot. Er valt regelmatig het een en an der af, maar Donkervoort lost dat allemaal heel coulant op. Ach, het is de prijs van een met de hand gebouwde auto. Eigen lijk is het gewoon een grote skelter. De versnellingsbak is pas nog vervangen. Maar wat een lekkere speelauto! Luister eens naar dat uitlaatgeluid. Bop-bop-bop-bop. En als ik in 4,5 seconde naar 100 kilometer per uur accelereer, voel ik me als aan een elastiekje, afgescho ten bijna. Dan zit je in je auto alsof je op een motorfiets naar voren schiet. Heerlijk." Jan Hil verda zet zijn petje af en ver dwijnt weer in zijn witte kan toor. Achter de computer. Hij gaat weer in huizen investeren. leidingen en vertragingen doorwegwerkzaamheden in België werkzaamheden aan de Ring rond [pen, die vandaag zouden beginnen, F dagen uitgesteld omdat maandag en belangrijke kabel kapotgetrokken Maar de overlast zal er niet minder P: om te beginnen, moet verkeer k Breda zich zes maanden over twee Mde rijstroken wurmen. De onder- peurt duurt tot november 2005. SS is na 35 jaar intensief gebruik totaal versleten. Wegdek, riolering, drainagesys teem en vangrails zijn dringend aan ver nieuwing toe. Dagelijks rijden er 200.000 wagens over de weg. Nog tijdens het werk aan de ringweg rich ting Nederland, beginnen wegwerkers in juli aan de Kennedytunnel. Steeds zal één van de twee tunnelbuizen dicht zijn. Ver keer moet ook hier over twee versmalde rij stroken. Voor caravans en vrachtwagens is de Kennedytunnel in juli verboden gebied. Die moeten omrijden. Volgend jaar zomer pakt Antwerpen de rijksweg richting Gent en Rotterdam aan. Wie dan maar naar het zuiden gaat via de 'Autoroute du Soleil', via Luik, komt bedro gen uit. De E25 Luik-Luxemburg en de E411 Brussel-Namen-Luxemburg worden de komende drie zomers vernieuwd. Het verkeer wordt over één rijbaan geleid, anp door Rodrick de Munnik Op straat durven voorbijgan gers het bijna niet te vragen. „Ontbreekt er daarachter niks", wijzen ze naar de fiets. De bezienswaardigheid is de Cardance van Multicycle, een fiets met zogeheten cardan- aandrijving. Zonder ketting dus, maar met een serie ver borgen tandwielen en assen voor de overbrenging tussen trappers en achterwiel. Het voornaamste voordeel: nau welijks onderhoud. Het idee achter de haakse overbrenging lag al in de 16de eeuw op de tekentafel van Hieronimo Cardano. Een onwettig kind dat, voor dat hij een gerespecteerd wetenschapper werd, zijn geld met gokken verdiende. Zo'n cardan werkt als volgt: de ronddraaiende beweging van de trappers wordt door twee haaks op elkaar staan de tandwielen overgezet naar een lange as. Bij het achterwiel wordt de draaiing van de as met een tandwiel weer omgezet zodat de fiets vooruit gaat. Deze hele con structie is zo klein, dat hij makkelijk te verstoppen is in het frame. En zo heb je nooit meer een aflopende ketting of smeer danwel roest aan je broekspijp: de droom van iedere fietser die niet zit te wachten op onderhoud. Op veel motoren is de card- anas al gewoongoed. BMW bijvoorbeeld maakt alleen nog maar motoren met cardanaandrijving. Maar in IEU WS de fietsenbranche loopt het zo'n vaart nog niet. Alleen Multicycle heeft sinds vorig jaar een cardanfiets in de verkoop. Toen Jacob Pot, di recteur van het bedrijf, op een beurs in Taiwan de aan drijving in handen kreeg, zag hij meteen de mogelijk heden van cardan. Speciaal voor de fietsenstallers, stadsfietsers die in weer en wind naar werk of station moeten en daar hun fiets in het rek zetten. Een bedrijf in Taiwan bouwt nu voor hem een complete liggende ach tervork met ingebouwde cardanaandrijving, die ver volgens op een aangepast frame van Multicycle wordt geschroefd. Tot dusver zijn er 200 stuks van verkocht. Weinig, vindt Pot. „Het is een prachtig systeem. De aandrijving is eigenlijk ideaal, zo beschut voor weer en wind» Je ver liest twee proeenHfenergie ten opzichte van een ket- tingfiets, maar bij welke stadsfiets loopt die ketting nou gesmeerd?" Dat de cardanas niet aan slaat in het fietspeloton kan volgens Pot niet aan de meerprijs liggen. „Die is maximaal 200 euro. Als je al le kettingen van tien jaar fietsen optelt, ben je meer kwijt." Volgens hem is er maar een reden: marktac- ceptatie. „Mensen kennen het niet en willen het dus niet. Tenzij het verhaal ach ter de fiets wordt verteld. Dat moet een dealer maar willen. Vaak vragen mensen of er geen kettingkast op kan. Tja, het blijft naar het idee van de mensen een beetje een blote-billenfiets."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3