ECONOMIE Aantal werklozen loopt gestaag op UWV valt De Geus weer lastig Geen prijzenslag na vrije energiemarkt Zalm wil gedupeerden Dexia tegemoet komen VEB en Ahold tegenover elkaar bij de rechter Elke maand 12.000 mensen meer zonder baan Zestig procent van werknemers draait extra uren Vier uitgeverijen HHC worden samengevoegd De Vlieger wil Surinaamse Boeing weer laten vliegen McDonald's te zout' =4- De Britse regering mburgerketen McDo- andere grote voedsel- Jpnten zoals Nestlé en lp hun vingers getikt WLa producten te veel fatten. Dit schrijft de ^Jrant The Times. De be waren eerder met het ie van volksgezondheid gekomen het zoutge- ihun producten te be- n een poging hart- en ten tegen te gaan. Maar >ds bevat de helft van i,05 en als pizza's en kant je maaltijden „onaan- iVs ar hoge" hoeveelheden i'.eo vrijdag 18 juni 2004 iportsector voor EU i:«s Hoewel het interna ls! oederenvervoer een jiffl lei doormaakt, zal Ne- i'j! daar nauwelijks van 3'os ;n. Veel werkgelegen- ?'9j it verschuiven naar de t 4( lidstaten van de Euro- 5j3 tie. „Daar zijn de loon- - lanmerkelijk lager, 3$ en goed ondememings- irt en kennen de werkne- n goede arbeidsmo- 7pi ei W. Heeren, voorzitter 5,5? jivisie goederenvervoer linklijk Nederlands Ver tik IV) gisteren op de jaar- j j; ring. Lonen zijn een sjjo istenpost voor trans it lrijven. In Polen bedra- 5® nkomens slechts 25 i,5c van de Nederlandse sa- stelt Heeren. 5,85 g bestuurder SI naar Nuon 1,3 iam- De financiële top- 6pi nKPN, Maarten Hen- 0,» (56), stapt over naar het g'| bedrijf Nuon. Hij krijgt 272 relfde positie. Dat heeft steren bekendgemaakt. 4$ ion gaat per 1 oktober 8,si slag. Als Chief Financial •j (CFO) wordt hij ook lid iloó aad van bestuur van het UI iedrijf. Henderson kon- 2! in maart zijn vertrek li» KPN. Hij had zelf beslo- 4.ö zijn loopbaan elders 1$ zetten. 1% urg wijst MER ntfabriek af 4,1 9,51 cht - De provincie Lim- 3,2c itniet akkoord met de 55 iffectrapportage (MER) s,\ lementfabriek ENCI. 9,® istrichtse bedrijf wil de i'j ersberg na 2010 verder c/ maar mergel en heeft ireen nieuwe vergun- 2(5; dig. Om die te bemach- 4,® ioet de MER worden ,g'g eurd. Volgens de Lim- ,0$ jedeputeerde staten 3'j* doet de rapportage ech- !6(d ezenlijke punten niet 12^ ichtlijnen. Bovendien )S dat op onderdelen 19$ len niet kloppen, even- iderbouwing van argu- ;e stijging icentenprijs ston - De producen- en in de Verenigde Sta de afgelopen maand irocent gestegen, zo Amerikaanse ministe- Arbeid gisteren laten )e stijging is daarmee jevallen dan de 0,6 ie was verwacht. Zon- erk schommelende ran energie en voedsel index van de produ- rijzen 0,3 procent hoger was een stijging van int verwacht. In de aanden tot en met mei e producentenprijzen met 5 procent. Dat is jste sinds eind 1990. [plaatsen in voor CAO c - Ongeveer vierhon- dewerkers van de soci- voorburg/anp - De werkloos heid blijft oplopen met ongeveer 12.000 mensen per maand. In de periode maart tot en met mei zaten gemiddeld 495.000 perso nen zonder baan. Dat komt neer op een werkloosheidspercentage van 6,6. „In dezelfde periode van vorig jaar was dit 5,2 procent", aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren. Volgens het CBS blijft de ge middelde stijging van de werk loosheid over de afgelopen zes maanden constant op 12.000 werklozen per maand. utrecht/anp - Ruim zestig pro cent van de werknemers maakt weieens overuren. Drie op de tien werkt ten minste vijf uur per week meer dan in hun con tract staat. Ruim tien procent draait elke week een extra werk dag. De meerderheid van deze werknemers krijgt niet extra be taald voor hun ovemren. Dat blijkt uit een gisteren ge presenteerd onderzoek van de Stichting Loonwijzer. Hoe langer de werkweek, hoe minder tevreden mensen zijn over hun arbeidstijden. Van de werknemers die vijf dagen of veertig uur per week werken, is iets meer dan de helft daarover goed te spreken. Wanneer men sen zes of zeven dagen per week aan de slag moeten, zakt de tevredenheid tot 43 procent. Personeel met een contract voor twee tot drie dagen, twaalf tot dertig uur, per week is het meest tevreden. Tweederde is gelukkig met zijn arbeidstijden en wil ook best meer uren ma ken. amsterdam/anp - De vier uitge verijen van de Hollandse Huis- aan-huisbladen Combinatie (HHC), onderdeel van De Tele graaf Holding, worden volgend jaar samengevoegd tot één. On geveer zestig van de 575 mede werkers verliezen hun baan. Gedwongen ontslagen worden niet uitgesloten, zo liet HHC gisteren weten. HHC acht de reorganisatie noodzakelijk voor verdere groei en verhoging van de effectiviteit van de uitgeverijen. Het banen verlies zal vooral ontstaan op de financiële, administratieve en secretariële afdelingen. HHC bestaat momenteel uit Noorderpers in Alkmaar, Uitge verij De Echo in Amsterdam, Uitgeverij Van Groenigen in Nieuw-Vennep en Reclame 't Gooi in Hilversum. In totaal worden er zestig krantentitels uitgegeven. De cijfers zijn gecorrigeerd naar seizoeninvloeden. „In de win termaanden is de werkloosheid gemiddeld altijd iets hoger. Er is dan minder werk in bedrijfs takken als de bouwnijverheid, de landbouw en de horeca." Na maart heeft de winter nauwe lijks invloed op de werkloos heid. Het Centrum voor Werk en In komen (CWI) maakte gisteren ook zijn cijfers over .de arbeids markt bekend. Het voormalige Arbeidsbureau corrigeert de ge- gevens niet naar seizoensin vloeden. Het CWI komt daar mee op een daling van het aan tal werkzoekenden zonder baan van 7700, een afname van 1,1 procent. Vooral jongeren deden het goed met een daling van 3100. Seizoengevoelige beroe pen zoals bouwvakkers en ho- recapersoneel namen een deel van de daling voor hun reke ning. De gegevens van het CWI wij ken verder af van het CBS om dat de organisaties op een an dere manier meten. Het CBS telt alle werklozen die beschik baar zijn voor een baan van minstens twaalf uur per week. Werkloosheid anp bron- cfas Het CWI kijkt naar alle werk zoekenden zonder baan die zich bij de organisatie hebben ingeschreven. Het CWI-cijfer is onder meer hoger omdat veel mensen niet meer dan twaalf uur per week willen werken. Bij het CWI stonden in mei 698.300 werkzoekenden zonder baan ingeschreven. den haag/anp - Minister De Geus van sociale za ken is in de Tweede Kamer opnieuw onder vuur komen te liggen vanwege het UWV. De Kamer wil uitleg over het extra inhuren van externe krachten door deze uitkeringsinstantie. Daardoor werd het budget daarvoor van 40 miljoen euro met 238 procent overschreden, iets wat volgens de fracties niet openbaar is gemaakt door het UWV. „Geldsmijterij", oordeelde Groenlinks-Kamerlid Van Gent gisteren tijdens een verantwoordings- debat over 2003. Het is „van de gekke" dat het UWV geen inzage gaf in de rapportage over ex- tem personeel, zei D66-Kamerlid Bakker. Ook de andere partijen vroegen de minister uitleg. Het CDA noemt het onbegrijpelijk dat het UWV de minister niet heeft ingelicht over de kosten voor extern personeel. „Het UWV moet zich rea liseren dat het in een glazen huisje leeft", zei Ver burg. Wil het instituut het vertrouwen min of meer op peil brengen, dan moet het wel transpa rant werken, zei zij. SP-Kamerlid De Wit vroeg zich af of de minister niet opnieuw misleid is door het UWV. Eerder dit jaar moest De Geus zich al verantwoorden voor het UWV. Dat ging toen over de huisvestingskos ten van het hoofdkantoor in Amsterdam. Die af faire kostte de UWV-baas Joustra zijn baan. De Geus antwoordde de Kamer dat hij al een toe lichting en een verklaring gevraagd heeft aan het UWV. „De uitgaven als zodanig zijn niet apart naar voren gekomen." Hij beloofde op korte ter mijn informatie aan de Kamer te zenden. Het gaat daarbij om niet-gevoelige bedrijfsinformatie. Volgende week praat de Kamer over het jaarver slag van het UWV. Dan moet de informatie er lig gen. Volgens De Geus wil het UWV in de lopende re organisatie de externe krachten overbodig ma ken. „Dat proces loopt gelijk het terugbrengen van het aantal vaste krachten." Groenlinks wil dat De Geus een extern onderzoek laat uitvoeren naar het UWV, zoals TPG-topman Bakker on langs deed bij de zorg. Ook wil de oppositiepartij dat de Tweede Kamer zelf een onderzoek instelt. Voor het inhuren van de tijdelijke krachten was het UWV, dat onder meer de WW en WAO uit voert, vorig jaar 135 miljoen euro kwijt. „Hier door hadden we te maken met een overschrij ding van 240 procent. Dat klinkt veel", aldus een woordvoerder voorafgaand aan het debat. Vol gens hem was evenwel de 40 miljoen euro die hiervoor was begroot „niet realistisch". De Geus werd woensdagavond ingelicht over de kosten voor extern personeel. Na afloop van het debat zei de CDA-minister dat iedereen met een vergrootglas kijkt naar het UWV sinds de ophef over huisvestingskosten. Hij wacht eerst de infor matie van het UWV af voor hij al dan niet maat regelen treft. Bemiddeling Oosting mislukt den haag/gpd - Minister Zalm (financiën) wil de tienduizen den gedupeerde leasebeleggers met torenhoge schulden verlos sen van hun registratie bij het Bureau Krediet Registratie (BKR) in Tiel. Wie daar geregi streerd staat met een te hoge schuld, kan verder geen lenin gen meer aangaan. Zalm wil kij ken of hij voor de gedupeerden een uitzondering kan maken. Dat zei de minister nadat de ge schillencommissie aandelen- lease gisteren meldde dat er geen oplossing is gevonden voor het conflict tussen de ge dupeerden en de geldverstrek- kers. Onder leiding van voor malig ombudsman Oosting is de commissie er in negen maanden niet in geslaagd beide partijen tot een compromis te bewegen. De gedupeerden kochten tijdens de beurshausse in de jaren negentig met ge leend geld aandelen. Toen de beurs instortte, kwamen veel gezinnen in financiële proble men. De schulden variëren van enkele duizenden euro's tot meer dan een ton. De gedupeerden vinden onder meer dat ze destijds onvol doende zijn voorgelicht over de risico's. Het probleem in de bemidde ling lijkt vooral bij Dexia te zit ten, de grootste aanbieder van het aandelenlease-product. Volgens Oosting kwam er van die kant geen reactie op het compromisvoorstel en is beslo ten, ook om aan de onzeker heid bij de getroffenen een ein de te maken, om te stoppen. Volgens Oosting is het grootste probleem van Dexia de voorge schiedenis met Aegon. Dexia kocht de bank Labouchère, de bedenker van het leaseproduct, van Aegon en pas daarna ont stonden de problemen. Dexia wil dat ook Aegon haar verant woordelijkheid neemt en heeft daar ook zaken over lopen. Peter Wakkie van de Raad van Bestuur van Ahold heeft al zijn stukken bij zich in tasjes van het eigen bedrijf. Foto: ANP/David van Dam amsterdam/gpd - In een bijna zes uur du rend betoog heeft de Vereniging van Effec tenbezitters (VEB) gisteren de Onderne mingskamer gevraagd te onderzoeken of bij Ahold sprake is geweest van wanbeleid. De VEB en het supermarktconcern ont moetten elkaar eindelijk in een lang ver wachte rechtszaak, die door de VEB en het Amerikaanse pensioenfonds Copera was aangespannen. De twee partijen hadden samen de hele dag nodig om het gerechtshof van hun ar gumenten te overtuigen. Het juridisch steekspel tussen Ahold en de VEB gaat van daag verder met het verweer van Ahold. Het supermarktconcern wil koste wat kost een onderzoek naar wanbeleid tegenhou den. De beleggers dringen er juist op aan, omdat zij schadeclaims willen indienen als wanbeleid wordt vastgesteld. In februari vorig jaar werd bekend dat Ahold jarenlang met de boekhouding had geknoeid. De koers van het aandeel zakte daarop meer dan 60 procent. Uiteindelijk bleek dat Ahold de winst over enkele jaren met 880 miljoen euro naar be neden moest bijstellen. Ahold had gedurende enkele jaren ten on rechte alle resultaten meegeteld van doch terondernemingen in Zuid-Amerika en Scandinavië. Bovendien werd bij de Ameri kaanse dochter US Food service op grote schaal administratief geknoeid met inkoop kortingen. Advocaat Lemstra van de VEB presenteerde alle vragen waarop de beleggers antwoord willen in een negentig pagina's tellend rap port. Het gaat om onopgehelderde kwesties waarop het bedrijf in de afgelopen ander halfjaar nooit antwoord heeft gegeven. Het supermarktconcern zelf zegt dat er al genoeg studies lopen en wijst daarbij op onder meer een onderzoek van het open baar ministerie en onderzoeken van de Ne derlandse en Amerikaanse beursautoritei- ten. Die zaken richten zich echter op deel gebieden en niet op het hele beleid bij Ahold. door Richard Mooyman schiphol - De Exel Aviation Group schiet de Surinaamse vliegmaatschappij SLM te hulp. Het luchtvaartbedrijf van on dernemer Erik de Vlieger heeft aangeboden de Boeing 747 van de SLM die werkeloos op Schiphol staat onder de eigen vergunning te laten vliegen tus sen Amsterdam en Paramaribo. De SLM zit in grote problemen nu de onlangs van de KLM overgenomen Jumbo niet op tijd een vliegvergunning krijgt van de Surinaamse autoriteiten. Het toestel kan nog steeds niet worden ingezet. De KLM voer de in het verleden de vluchten uit voor de SLM, maar de Suri naamse maatschappij moet nu zelf drie keer per week gaan vliegen. De SLM heeft als noodmaatre gel een Spaanse luchtvaart maatschappij ingehuurd voor de eerste vluchten. Directeur Prins van de Exel Aviation Group hoopt dat de SLM-Jum- bo over zes tot acht weken on der de Nederlandse vergunning van Exel daadwerkelijk kan gaan vliegen. De Surinaamse regering moet wel met die op lossing akkoord gaan. „Wij helpen het vliegtuig in de lucht te krijgen", aldus Prins. „De commerciële operatie blijft bij de SLM." De bemanning zal volgens hem worden geleverd door de Surinaamse vliegmaat schappij. De Consumentenbond advi seerde recentelijk om geen tic kets meer bij de SLM te boeken vanwege de onzekerheid over de vluchtuitvoering. Exel nam eerder dit jaar de vluchten over van het inmid dels failliet verklaarde Air Hol land. zijn gisteren middaguur in actie ge- roor een betere CAO. de vakbonden AbvaKa- ;n CNV Publieke Zaak onderhandelingen igever de Vereniging erlandse Gemeenten nieuwe CAO muur- rin eisen de bonden eer compensatie voor e kosten voor het zie- s en het woon-werkver- or de verslechterde wil de VNG de oude- ing versoberen. er gebouwd rste kwartaal i*g - De bouwproduc- eurolanden is het eer- taal van 2004 0,2 pro- r uitgekomen dan het tde kwartaal, aldus het statistisch bureau Eu- steren. Vergeleken met kwartaal 2003 was de e 1.1 procent hoger in anden. Nederlandse its leefden in het eerste op. Hun productie was mt hoger dan het vori- aal, flink boven het Eu- Hniddelde. 5 I arnhem/anp - Een prijzenslag op de energiemarkt lijkt er voor lopig niet in te zitten als per 1 juli iedereen in Nederland zijn eigen leverancier voor gas en stroom kan kiezen. Het is het sluitstuk van de liberalisering in deze sector, waartoe twee de cennia geleden in Europees ver band werd besloten. Betere kwaliteit van de dienst verlening en concurrerende prij zen is steevast het 'verkoop praatje' dat met het oog op de consument aan dit soort opera ties wordt vastgeplakt. Maar of de consument straks profiteert van lagere prijzen, is nog zeer de vraag. Marktdeskundige R. Otter van het op energiegebied gespeciali seerde adviesbureau KEMA ver wacht geen prijzenslag: „De marktpartijen zullen voorlopig de kat uit de boom kijken. De gevestigde leveranciers, zoals Essent, Nuon en Eneco, worden pas zenuwachtig als er op grote schaal wordt geswitcht naar nieuwkomers." Niemand rekent er echt op dat consumenten de marktopening meteen zullen aangrijpen om massaal van energieleverancier te veranderen. In een recent on derzoek gaf 2 procent van de ondervraagden per 1 juli over te willen stappen naar een andere stroomleverancier. Voor gas kwam een percentage van 1 uit de bus. De ervaring in landen die Ne derland voorgingen, leert even eens dat consumenten niet meteen staan te springen om over te stappen. In Duitsland, waar de markt al in 1998 volle dig openging, is zelfs zes jaar na dato nog weinig beweging te bespeuren. „Voor veel mensen is gas en stroom een gegeven, waar ze niet al te veel over nadenken. Men komt pas in beweging als er grote prijsvoordelen valt te behalen. En dat is bij elektrici teit en gas vooralsnog niet echt het geval",, aldus Otter. Voor leveranciers van gas is er nauwelijks ruimte om te stun ten met prijzen. Dat komt voor al omdat zij in Nederland te maken hebben met een domi nerende producent, de Gasunie. Alternatieven om elders gas in te kopen, zijn nauwelijks voor handen; gas uit het buitenland laat zich moeilijk naar Neder land vervoeren wegens gebrek aan verbindende pijpleidingen. Bij elektriciteit kunnen leveran ciers wel zaken doen met ver schillende producenten. Maar ook bij stroom zijn de marges klein. Ruwweg tweederde van de stroomprijs die bij afnemers in rekening wordt gebracht be staat uit vaste bedragen aan be lastingen en netwerkkosten. Uit het resterende eenderde deel moeten leveranciers hun winst halen. Ondanks deze beperkte 'bewe gingsruimte' voor prijsstunten denkt ook Otter dat er voor de consument wel enig prijsvoor deel valt te halen door te gaan 'shoppen'. Maar dan praat je over enkele tientjes per jaar. Los van de prijsvoordelen die wellicht vallen te behalen, moet de consument in de toekomst ondanks de liberalisering reke ning houden met een hogere energierekening. De blijvend hoge olieprijzen spelen hierbij een grote rol. De gasprijs is ge koppeld aan die van olie, waar door gasgestookte elektriciteits centrales duurder gaan produ ceren. Ook kolengestookte stroomcentrales hebben de laatste jaren te maken stijgende grondstofprijzen. Tips voor overstappers Lees de voorwaarden van de aanbieders goed door. Zo kan een energiebedrijf bijvoorbeeld een laag tarief per kilowattuur (kWh) rekenen maar een hoog vastrecht, een soort abonne mentskosten. Het transport van de elektriciteit loopt via de 'oude' stroomle verancier, en die stuurt voor dit zogenaamde netbeheer een aparte rekening. Let op of er r tarieven. Zo 11 iw maar op termijn zal het belastingvoordeel worden afgeschaft. Let op opzegtermijnen en vastgelegde tarieven bij meerjaarlijk- se contracten. De komende maanden zullen de energiebedrijven potentiële klanten gaan bestoken met aanbiedingen. Maar let op: na een telefonische verkoopbabbel vinden veel mensen een ongewilde welkomstbrief van hun 'nieuwe' leverancier op de mat. Illustratie: Wim Stevenhagen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25