Bush: Wel relatie Irak en al-Qaeda BUITENLAND Hoe lang zit de kanselier nog? Chaos bij overheid VS na aanslagen Barak: Enige uitweg is steun Sharon Reparatie huwelijk kostte Bill en Hillary een jaar Slachtoffers Dutroux halen opgelucht adem Opnieuw golf aanslagen Suriname boos over controle My Life Bill Clinton antaine n met HIV - Een hotel in Bang- gisteren voor op- g gezorgd door de ners van een aids-work- in wie de helft besmet is J, te scheiden van de hotelgasten. Ze moesten en aparte ruimte eten. n maand wordtin lc de vijftiende Interna- Aids Conferentie gehou- steunt jerheid 1Het extreemrechtse iBlok is bereid een re- iviaamse minderheids- ïgvan christen-democra- mberalen te steunen. Het Kopt hiermee als grote Vvan de regio verkiezin- jn zondag toch het beleid ten beïnvloeden. Geen [andere Vlaamse partij Ihet Blok samen rege- leren en pa rinken lORTH - Een man en drie en zijn woensdag ver- n bij Fort Worth in de aanse staat Texas. Ver- lijk is een van de drie en uitgegleden en in het 'rechtgekomen, waarna e andere kinderen en de rin zijn gedoken om haar en. Door de zuiging van mp om een waterval aan en werden alle vier de iffers naar de bodem ge- De slachtoffers zijn jarige man, zijn dochter ii van respectievelijk 8 en en een 11-jarig meisje. doodt in Rusland - Een beer heeft drie li aangevallen in een bos [Russische eiland Sacha- mannen lagen in hun jen toen de beer aan- ji van hen wist in een ie klimmen en vervol- je politie te waarschuwen, mden een tweede overle- |en het lichaam van de man. De politie tracht de noedelijk een vrouw- Iwelpen, te vangen. lie arresteert kETA-leden ux - De Franse politie steren acht mensen ge- erd die worden verdacht iden met de Baskische dingsbeweging ETA. On- gearresteerden is de ver- irdelijke man voor recru- :n organisatie van de be- Ignacio Lopez de Ver- tola. Franse media be- idat ook de reservisten- ienito Fermin Martinez a, alias de Demon, onder lachten is. mrgemeester 30 jaar cel - Het Rwandatribunaal isteren een voormalige mrgemeester veroor- ot dertig jaar gevange- ifvoor zijn rol in de geno- de Tutsi-minderheid in let in Tanzania gevestig- tribunaal achtte de 57- iylvestre Gacumbitsi, ex- neester van Rusumo, ig aan genocide, uitroei- verkrachting. Het Rwan- ïnaal heeft sinds zijn op- g in november 1994 in mensen veroordeeld. duig in wapen Een undercover agent p twee Parijse luchtha- m van de elf keer aan ainnen gaan van een ig terwijl hij gewapend at is gebleken uit een on- k dat het parlementslid de Couron had opgezet 1 te tonen dat beveiliging 00 procent effectief is en ld wordt verspild met teide veiligheidsmaatre- s akkoord iigratiewet De Duitse regering en ositiepartij CDU zijn het worden over een nieu- nigratiewet. De wet moet patie van nieuwkomers eren, maar maakt het te- ïakkelijker buitenlanders d uit te zetten. De nieu- aigratiewet vormt al drie a heet hangijzer. an tegen luniteit VS UK - VN-secretaris-gene- fi Annan heeft zich giste- lesproken tegen een mo- verlenging van de zoge- e 'immuniteitsresolutie', •lutie van de VN-Veilig- ad geeft Amerikaanse en die deelnemen aan desmissies immuniteit rvolging door het Inter- ial Strafhof. VRIJDAG 18 JUNI 2004 washington/anp-afp - De Ame rikaanse president Bush houdt vol dat er 'banden' bestonden tussen al-Oaeda en Irak. „De re den dat ik volhoud dat er een re latie bestond tussen Saddam en al-Oaeda, is dat er een relatie be stond tussen Irak en al-Oaeda", aldus Bush. Een onafhankelijke Amerikaan se commissie die de aanslagen van 11 september 2001 onder zoekt, concludeerde woensdag in een tussenrapportage dat er geen bewijs bestaat voor sa menwerking tussen al-Qaeda en Irak. Wel concludeerde de commissie dat Osama bin La den, de leider van al-Qaeda, be gin jaren negentig de mogelijk heid van samenwerking met Irak onderzocht, hoewel hij een fel tegenstander van het secu liere regime van Saddam Hus sein was. Volgens Bush was Saddam wel degelijk een bedreiging omdat hij een gezworen vijand was van de Verenigde Staten, net als al-Qaeda. „Hij was een bedrei ging omdat hij connecties had met terroristen, niet alleen met al-Qaeda, maar ook andere connecties". „Deze regering heeft nooit ge zegd dat de aanslagen op 11 september het werk waren van Saddam en al-Qaeda. We heb ben wel gezegd dat er diverse keren contact is geweest tussen Saddam Hussein en al-Qaeda", ging Bush verder. Vorig jaar noemde de president Saddam Hussein „een bondge noot van al-Qaeda". De toen malige woordvoerder van het Witte Huis Ari Fleischer consta teerde „een onzalig partner schap" tussen de Iraakse dicta tor en het terroristennetwerk. Als bewijs voor een dergelijk partnerschap noemde Bush de connecties tussen het Iraakse verzet en Abu Mussab al-Zarqa- wi. Deze militante moslimlei der, die verdacht wordt van di verse aanslagen in Irak, wordt in verband gebracht met de groepering van Bin Laden. Bush liet ook weten dat er „vooruitgang" is wat betreft de situatie in Irak. „Irak zal vrij zijn en een vrij Irak is in het belang van ons land". De president reageerde op de serie bloedige bomaanslagen die Irak troffen. Daarbij kwa men meer dan veertig mensen om het leven. door onze correspondent Pascale Thewissen aarlen - De controverse is voorbij: volgens de jury in het proces-Dutroux is in België nooit sprake geweest van een kinderpomonetwerk. De vader van de vermoorde Hasseltse tiener Eefje Lambrecks heeft al tijd geloofd dat Dutroux een ge- isoleerde perverse psychopaat was. Toch wil zijn advocaat Jo ris Vercreaye niet weten van een overwinning. „De slachtof fers zijn sowieso de verliezers: ze zijn hun kinderen voor altijd kwijt." Acht jaar heeft de zaak-Dutroux aangesleept. Hoe moeilijk zij lag, bewijst de uitspraak van de jury, die het eindoordeel over liet aan het Hof. Vijf juryleden beantwoordden de cruciale vraag of de Brusselse zakenman Michel Nihoul bij de ontvoerin gen betrokken was met 'nee', de andere zeven zeiden 'ja'. Niet genoeg om tot een veroor deling te komen van de man die door velen werd beschouwd als de grote baas. De netwerk theorie viel of stond met zijn betrokkenheid. „Ik kan niet in de hoofden van de juryleden kijken, maar ik vermoed dat de jury, die op alle andere vragen heel duidelijk antwoord heeft gegeven, op die manier de hulp van het Hof heeft willen ingeroepen", zei Luc Savelkoul, advocaat van de moeder van Eefje. Het bewijs is volgens Savelkoul het ondub belzinnige 'nee' van de jury op de volgende vraag, namelijk of Nihoul dan wel medeplichtig was. Daarover moest gistermid dag nog eens apart beraad slaagd worden. De advocaten van de familie Lambrecks hadden hun zoge naamde 'burgerlijke partijstel ling' tegen Nihoul enkele weken geleden al ingetrokken. Toch verwacht Savelkoul niet dat de ruzie tussen de zogenaamde 'gelovers' en 'niet-gelovers' is beslecht. „Ik vermoed dat deze zaak de publieke opinie voorlo pig nog blijft beroeren." Paul Marchal, de vader van An, die samen met Eefje werd ont voerd en vermoord, hoopte wel op een veroordeling van Ni houl. Toch toonde hij zich te vreden. „Ik heb steeds gezegd dat ik me bij de beslissing van de jury zal neerleggen en daar blijf ik bij." Zijn advocaat Paul Quirijnen wees erop dat Nihoul niet vrijuit gaat. „Hij is wel schuldig aan drugshandel en handel in valse papieren. Hij riskeert nog steeds twintig jaar cel."Ook Laetitia Delhez, die na zes dagen levend uit de kinder- kooi van Dutroux bevrijd kon worden, gelooft dat Nihoul de opdracht gaf voor haar ontvoe ring. Maar ook zij toonde zich bij het verlaten van de recht bank opgelucht. „Ik ben blij dat het voorbij is", zei de jonge vrouw, die op het moment van haar ontvoering 14 jaar was. Minder gelukkig was de advo caat van Dutroux, Ronny Bau- dewyn. „Geen van onze argu menten heeft de jury kunnen overtuigen", zei hij enigszins ontgoocheld. Het wachten is nu op een uitspraak over de straf maat. „Maar daar hoeven we ons geen illusies over te ma ken", aldus Baudewyn. Dutroux krijgt zo goed als zeker levenslang. 'Rumsfeld beval gevangene te verbergen' Het Amerikaanse leger heeft ten minste een Iraakse gevangene die mogelijk zeer waardevolle infonnatie had, verborgen gehou den voor het Internationale Comité van het Rode Kruis. Dat meldt de Amerikaanse tv-zender Fox News op gezag van bron nen binnen de regering in Washington. Het bevel om de gevan gene verborgen te houden zou afkomstig zijn van minister van Defensie Donald Rumsfeld. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft, bij monde van woordvoerder Bryan Whitman, in middels toegegeven dat er bij de behandeling van de 'gevangene XXX' fouten zijn gemaakt. „We hadden het Rode Kruis eerder moeten inlichten", aldus de zegsman. Hij zei dat de gevangene humaan behandeld is. Schroder en Blair grappen met elkaar aan het begin van de EU-top in Brussel. Beide leiders hebben het thuis na de voor hen zo desastreus verlopen Europese verkiezingen niet zo makkelijk. Bovendien verschil len ze van mening over wie EU-voorzitter Prodl moet opvolgen. Foto: EPA Schroder wankelt van nederlaag naar nederlaag paramaribo/anp - Het Suri naamse parlement heeft de re gering opdracht gegeven de Ne derlandse ambassadeur in Pa ramaribo te ontbieden. Het wil 'ernstig protest' aantekenen te gen de wijze waarop de zogehe ten 100-procentscontrole op Schiphol werd toegepast bij twee parlementariërs. Ze kwamen vorige week maan dag op Schiphol aan, reizend met diplomatieke paspoorten en visa, die door de Nederland se ambassade in Paramaribo werden verstrekt. Ze reisden naar Europa als waarnemers bij de verkiezing van europarle mentariërs. Een van hen was parlements voorzitter R. Sardjoe, de andere was coalitieparlementariër A. Kruisland. Ze vinden dat internationale verdragen met betrekking tot diplomatieke paspoorten, waaronder het Verdrag van We nen, door de autoriteiten op Schiphol pertinent zijn gene geerd. „Het was een levensgrote aan duiding van machtsvertoon", meent Sardjoe. Kruisland zegt zich zwaar gegeneerd te heb ben. „Dit overkomt me niet meer, ik weiger me op deze wijze te la ten toucheren en fouilleren, desnoods sturen ze me terug", aldus een woedende Kruisland. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Hoe lang zit Gerhard Schroder (SPD) nog in zijn kan toor, het Kanzleramt, in Berlijn? Over de nabije toekomst van de Duitse bondskanselier wordt druk gespeculeerd, nadat Schröders sociaal-democraten zondag bij de Europese verkie zingen een genadeloze afstraf fing kregen. Volgens Duitse media wordt binnen de partij openlijk gede batteerd over een mogelijk te rugtreden van Schroder. Zo meent 'Wirtschaftswoche' dat het resultaat van lokale verkie zingen in de belangrijke deel staat Noordrijn-Westfalen, in september, beslist over Schrö ders politieke lot. Als de SPD ook in het centrum van de soci aal-democratie grote verliezen lijdt, zal de kanselier door de partijtop worden verzocht om op te stappen. Als opvolger zou de huidige burgemeester van Bremen, Henning Scherf (65), in beeld zijn. De volgende parlements verkiezingen zijn pas in de herfst van 2006. De geruchten worden door prominente par tijleden vanzelfsprekend ont kend. 'Absurd', meende woord voerder Lars Kühn. Maar nie mand spreekt tegen dat Schro der er in dit 'super verkiezings jaar', waarin een groot aantal regionale verkiezingen plaats heeft, bijzonder slecht voor staat. De grootste oppositiepartij CDU/CSU behaalde zondag twee maal zoveel stemmen als de sociaal-democraten, die bij 21,5 bleven steken. „Wij moeten nuchter vaststel len dat de mensen Gerhard Schroder niet meer vertrou wen", aldus een prominente SPD'er in de Berüjnse krant Der Tagesspiegel. De Duitse kiezers zijn moe van Schröders hervormingen, die hen in de portemonnee raken en die de Duitse zekerheden, opgebouwd in decennia van hard werken, ondermijnen. Hoe noodzakelijk de sanering van de dure welvaartsstaat vol gens Schroder ook mag zijn, de boodschap komt bij een meer derheid van de kiezers maar niet aan. Dit is deels te wijten, zeggen commentatoren, aan het gebrekkige pr-beleid van de rood-groene coalitie. Maar ook de interne twisten in Schröders partij, waar linkse 'betonkop- pen' zich blijven verzetten te gen de hervormingsvoorstellen, levert het beeld op van een par tij die verdeeld is. Na de verkiezingsnederlaag be nadrukte Schroder dat hij zijn politiek zal voortzetten. „Ik kan alleen dit beleid uitvoeren", reageerde de aangeschoten kanselier. Die uitspraak wordt kiezers als een 'belediging' op gevat. 'Schroder zal ongetwijfeld een aantal ministers offeren', ver onderstelt Der Tagesspiegel. Opdat nieuwe, aansprekende kabinetsleden Schröders her vormingsprogramma 'Agenda 2010' aan het volk kunnen gaan verkopen. Een probleem is echter: in de vergrijzende SPD zijn frisse, po pulaire gezichten nog met geen zaklamp te vinden. washington/ap - De aanslagen van 11 september 2001 veroor zaakten totale chaos bij de Amerikaanse overheid. De au toriteiten wisten nauwelijks wat er aan de hand was, laat staan dat zij in staat waren effectief op te treden, concludeert de Amerikaanse commissie die de aanslagen onderzoekt. Het leger en de overheid zagen zich geconfronteerd met 'een ongeëvenaard probleem dat zij nooit eerder waren tegengeko men en waarop zij niet waren voorbereid', zegt de commissie. In de uren na de aanslagen volgde het ene wilde gerucht op het andere. De reactie op de vier kapingen was gebrekkig, aldus de com missie. Een van de vier vliegtui gen bevond zich in een gebied dat niet werd gedekt door de radar van de luchtverkeerslei- ding. Eén luchtverkeersleider kreeg in zijn eentje twee van de ge kaapte vliegtuigen onder zijn hoede. De luchtverkeersleiding verzuimde de kaping van een van de vier vliegtuigen door te geven aan het leger. Ondanks alle gemaakte fouten is de commissie niet van me ning dat de vliegtuigen onder schept hadden kunnen worden. Commandanten van NORAD, het centrum voor de luchtver dediging, hebben gezegd dat zij United Airlines vlucht 93 zou den hebben neergehaald als het niet was neergestort op het platteland van Pennsylvania, vermoedelijk na een gevecht tussen de kapers en de passa giers. De commissie betwijfelt of dat zou zijn gelukt. De informatievoorziening aan de regering was verre van opti maal. President George Bush zat in Florida, waar hij op be zoek was bij een basisschool. In eerste instantie kreeg de presi dent te horen dat een klein, tweemotorig toestel tegen het WTC was aangevlogen. Vice- president Dick Cheney zat in een bunker in Washington. Na overleg met Bush gaf Cheney het leger de opdracht gekaapte vliegtuigen neer te halen. Een half uur nadat Cheney dat bevel had gegeven verkeerde hij in de veronderstelling dat het was idtgevoerd. „Ik heb begrepen dat ze een paar vliegtuigen heb ben uitgeschakeld", zetCheney op een bewaard gebleven bandopname. den haag/gpd - De 'routekaart naar vrede' is zo goed als dood. Het internationale vredesplan voor het Israëlisch-Palestijnse conflict ligt op de intensive care van het internationale diploma tieke ziekenhuis, zegt de Israëli sche oud-premier Ehud Barak. En dat komt, behalve door het gebrek aan wil van Jasser Ara fat, doordat met name de VS en de Europese Unie niet dezelfde koers voor ogen hebben. „De Amerikanen willen Arafat in de hoek drukken, opdat hij een eind maakt aan de terreur, terwijl Europa hem juist daar voor wil behoeden", zegt Barak (62) op de Israëlische ambassa de in Den Haag, aan het eind van een driedaags bezoek aan ons land. „Die tweeslachtigheid werkt misschien als je jaren de tijd hebt, maar niet als je op korte termijn een vredesak koord wilt sluiten." Het vredesproces ligt dus op zijn gat, vindt de man die in juli 2000 dicht bij een akkoord was tijdens de besprekingen met Arafat op Camp David, onder leiding van de Amerikaanse president Clinton. Barak deed Arafat daar volgens de Israëli's vérgaande concessies, volgens velen zelfs té vergaande, maar de Palestijnse leider wees ze - ook tot grote ergernis van Clin ton - af. Barak en de Arbeiders partij werden een half jaar later door de Israëlische kiezers afge straft, Likud-leider Ariel Sharon kwam aan de macht en de intif- adah barstte los. Drie jaar later roept Barak de Is raëli's op om de plannen van zijn politieke rivaal Sharon voor eenzijdige terugtrekking uit de Gazastrook en de ontmanteling van joodse nederzettingen te steunen. „Ik sta hierin achter Sharon, hij verdient de steun van de Arbeiderspartij, die hem aan een parlementaire meer derheid moet helpen", zegt Ba rak, die geen officiële functie meer bekleedt in zijn partij. „Ik ben een felle politieke tegen stander van Sharon, maar hij is niet verantwoordelijk voor het bloedvergieten. Dat zijn Arafat, wijlen Rantisi, de Fatah-bewe- ging." Hij noemt het 'de ironie van de geschiedenis' dat juist Sharon met het terugtrekkingsplan ge komen is, omdat juist hij de geestelijke vader van het neder- zettingenbeleid is. De terug trekking noemt Barak slechts het begin. Barak is heilig over tuigd van de eerlijke bedoelin gen van Sharon. „Dit is heel pijnlijk voor hem. Maar „de enige uitweg is Sharon te steu nen". Barak vindt ook dat het omstre den veiligheidshek tussen Israël en de Westelijke Jordaanoever snel moet worden afgemaakt, en ook de dichtstbij gelegen joodse nederzettingen moet Oud-premier Ehud Barak. Foto: CPD omsluiten. Dat betreft volgens hem maar een heel klein stuk van de Westoever. Alle neder zettingen daarbuiten moeten worden ontruimd, omdat die niet meer te beschermen zijn. De ontruiming is pijnlijk, zegt Barak, „maar als je de staart van je hond wilt afsnijden, doe het dan niet in vier keer maar in één klap. Dat doet minder pijn. Bovendien maakt het duidelijk dat Israël geen permanente be zetting wil." Barak heeft de hoop op een ak koord nog niet opgegeven, maar zolang Arafat de Palestijn se dienst uitmaakt zal het er volgens hem niet van komen. Arafat erkent volgens Barak nog steeds de soevereine, joodse staat niet. Voor de langere ter mijn is hij minder pessimis tisch, omdat er zeker eerlijke, moedige en goed bedoelende Palestijnen zijn, ook in het lei derschap direct onder Arafat. Maar die kunnen zich pas doen gelden als Arafat van het toneel verdwenen is. Op de vraag welke rol de EU, ondanks het fiasco van de rou tekaart, komend halfjaar onder Nederlands voorzitterschap kan spelen, komt een verrassend antwoord: „De belangrijkste stap die de EU kan zetten, is een akkoord sluiten over de toetreding van Turkije. Dat is van groot belang. Het toelaten van Turkije zal de basis wegha len onder islamitische funda mentalisten. Osama bin Laden heeft de islam gekaapt van ge matigde figuren als (de Turkse premier) Erdogan, die een heel serieuze politicus is gebleken. Turkije is juist het ultieme voor beeld van de scheiding van is lam en staat. Hun voorbeeld zou heel belangrijk kunnen zijn." door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - „Ik denk dat ik iets deed om de slechts moge lijke reden... alleen omdat ik het kon." Oud-president Bill Clin ton van de VS zegt in het eerste interview ter promotie van zijn volgende week dinsdag ver schijnende memoires schuld bewust dat zijn beweegreden voor de affaire met Monica Le winsky 'moreel onverdedig baar' was. En ook al zijn er ge noeg psychologische verklarin gen voor zijn gedrag voorhan den, ze vormen geen van allen een excuus, aldus Clinton. Het interview met Clinton wordt pas zondagavond in de VS uitgezonden, maar zender CBS is al met enkele uitspraken van de ex-president naar buiten gekomen. De media maken jacht op 'My Life', maar de uit geverij en Clinton hebben ex clusieve afspraken gesloten over de voorpubliciteit. Uitge verij Knopf - die Clinton naar verluidt een voorschot van 10 miljoen dollar heeft betaald - verbiedt boekhandels de me moires eerder dan dinsdag te verspreiden. Behalve het interview met CBS worden vanaf vrijdag op radio stations van Infinity door Clin ton voorgelezen stukjes uit zijn 957 pagina's tellende boek uit gezonden. Clinton heeft tevens Oud-president Clinton en zijn fa milie hadden veel therapie nodig om de Lewinsky-affaire te boven te komen. De inhoud van het boek is nog geheim, maar Clin ton heeft in een interview met tv-zender CBS al een tipje van de sluier opgelicht. Foto: AP een interview gegeven aan'Ti- me. Dit weekblad ligt maandag in de winkels, maar de inhoud is meestal al op zondag be schikbaar. Als de memoires dinsdag in de winkel ligt, zit Clinton bij Oprah Winfrey. De dag erna maakt hij zijn op wachting bij de ochtendshows van ABC en NBC. Volgens Clinton hebben hij en zijn echtgenote Hillary ruim een jaar lang een dag per week besteed aan het repareren van hun huwelijk. Hillary Clinton, nu senator, schreef in haar vo rig jaar verschenen memoires dat ze pas een paar dagen voor Clinton's publieke bekentenis te horen kreeg dat hij wel dege lijk een intieme relatie met Le winsky had gehad. Voordien had hij het ontkend, en zij had hem geloofd, zo schreef ze. Hil lary had tijd nodig om te beslis sen of ze met hem getrouwd wilde blijven, zegt Clinton in het een uur durende interview. Het slippertje met^winsky kostte Clinton bijna zijn presi dentschap. Clinton vindt dat niet terecht. Hij noemt de Re publikeinse pogingen om hem af te zetten vanwege de affaire 'machtsmisbruik', en ziet zijn gevecht hiertegen en het verzet tegen het onderzoek van Ken neth Starr als een eervolle zaak. Hij gaf niet op, dacht nimmer aan aftreden en vocht met suc ces terug. Er is veel belangstel ling voor de memoires van Clinton, die in een eerste opla ge van 1,5 miljoen exemplaren zijn gedrukt. In de regio Was hington blijft een boekhandel maandagnacht open tot na twaalven om het boek als eerste te kunnen verkopen. Zowel de Engelstalige versie als de Ne derlandse liggen vanaf dinsdag 22 juni in Nederland in de win kels.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23