Geweld in horeca blijft hardnekkig BINNENLAND 2 Geen kwaad woord over vastgoedmagnaat Jan-Dirk P. Nederland geen gidsland meer voor abortus Niels weer terug in Waddenzee Afspraken helpen niet 'Ratten roddelen graag Ambtenaren moeten dienstauto gaan delen jgeet-me-niet A voor ouderen wLt - Eenvijfde van de één ||n eenzame ouderen in land is extreem eenzaam, jgen weinig tot geen be- n verder is hun leven los en saai. Ze leven een en leven. Vooral in de zo- jn ouderen erg eenzaam, m organiseert het Natio- onds Ouderenhulp op 27 3 eerste Vergeet-me - niet I pi,wat kleur in hun leven ngen. Elke Nederlander opgeroepen die dag een uk met een eenzame oudere 3J (brengen. idï fgemeester [laten kiezen' sft ki4(AAC - Ongeveer 1700 ge- itebestuurders en ambte- ihebben een petitie on- iend tegen de gekozen -- meester. Ze vinden het tel van minister De Graaf lurlijke Vernieuwing) 'te m loor de bocht'. Verenigin- an burgemeesters, wet- ri*s ers en griffiers ageren al r tegen de plannen van De na!: Die wil in 2006 alle bur- esters ontslaan om ze ver as te laten kiezen. ien voor roles gestraft Jidam - De politie van erdam heeft woensdag- i automobilisten die te- igers met lichtsignalen chuwden voor een snel- controle op de bon geslin- !S van deze automobilis- jegen elk een bekeuring 5 euro. „Zij speelden on- fmet groot licht, en dat Jiet", aldus een woord- Ier van de politie gisteren. 'Joeteren om te waarschu- ^ou een bon kunnen ople- vrijdag 18juni 2004 Zakenwereld verbaasd over arrestatie topman Merwede Group door Loes de Fa uwe Amsterdam - Redelijk afstandelijk, ze ker geen type met wie je spontaan een biertje drinkt, zeggen sommigen, maar evengoed wel gesignaleerd in het Amstel Hotel bij een modeshow van Frans Molenaar. Maar dat was dan ook in gezelschap van Neelie Kroes, die met hem bevriend is en voor ontvangsten gebruik maakt van zijn kasteel-kantoor Bolestein in Maarssen. Dit laatste gebeurde in elk geval in de tijd dat Jan-Dirk P. geen verdachte was. Nu vastgoedmagnaat P. (47) is teruggebracht tot een initiaal, is het zeker voor Kroes, door de WD ge noemd als opvolger van Frits Bolken- stein als Eurocommissaris, wat onge makkelijk. Zo wandel je mee in het stralende licht van één van de rijkste Nederlanders, en zo is datzelfde ge zelschap een bron van, op zijn minst, lastige vragen. Lastige vragen krijgen dezer dagen meer mensen, nu bekend is geworden dat justitie de topman van de Merwe de Group heeft opgepakt om hem te horen in verband met het onderzoek naar de moord op collega-magnaat Willem Endstra. De bij het grote pu bliek onbekende P., met een geschat vermogen van 275 miljoen euro num mer 57 op de Quote 500-lijst, is met grote belangen op de Rotterdamse Lijnbaan en de Amsterdamse P.C. Hooftstraat een van de grootste vast goedmagnaten van Nederland. David Crouwel, met kompaan Her man den Blijker bekend van restau rant De Engel in Rotterdam, kennen P. wel. Goed zelfs: zij huren van de Merwede Group de panden van hun horecazaken. Dat P. was gearresteerd, heeft Den Blijker en Crouwel 'redelijk verbaasd'. Ze kennen geen keuriger en integerder huisbaas en ze ver wachten dan ook 'dat dit wordt opge lost'. Crouwel: „Als er iemand is bij wie je aan dit soort zaken niet denkt, is het Jan-Dirk wel. En dat geldt ook voor zijn compagnon David Beese- mer. Voor de hele Merwede Group ei genlijk." De verbazing is vaker waar te nemen. In het vastgoedwereldje is het nieuws over de arrestatie van de man die in januari nog de Glazen Baksteen (zeg maar de oeuvreprijs van de sector) in ontvangst mocht nemen, ingeslagen als een bom: de vastgoedwereld, zegt iemand, is helemaal van slag. Harry Mens, actief in vastgoed, media en voorheen wat politiek, kan zich niet voorstellen dat P. ook maar iets te ma ken heeft gehad met Endstra. Althans, de laatste tijd niet. „Hij deed tot een jaar of zes geleden geregeld zaken met hem, maar heeft dat toen om hem mo verende redenen afgebouwd." Hij moet nog zien waar justitie mee komt: „Ze zijn daar wel vaker voorbarig in het leggen van verbanden. De reputatie van P. is wel in orde. „Nooit iets kwaads over die man ge hoord," zegt iemand. „Een heel nette vent," zegt een ander. En dat geldt ook voor compagnon Beesemer: „Uitste kende reputatie bij joods Amsterdam, doet zaken zoals het hoort: hij doet wat hij zegt." P. heeft vooral in Amsterdam veel on roerend goed. Wat Endstra daarmee te maken had, wordt nu - nadat Endstra half mei op klaarlichte dag voor zijn kantoor was doodgeschoten, nam de politie de gehele administratie in be slag - door de Fiod nauwkeurig beke ken. En sinds die tijd sterft het van de geruchten. Uit de boedel van Endstra koopt om te beginnen niemand wat. Je weet, legt een handelaar uit, ten slotte nooit wie of wat erachter zit. Er circuleerden afgelopen maand ten kantore, aan lunch- en borreltafels de wildste geruchten over de achter grond van de moord. Intussen graaft de Fiod maar door in de administratie van Endstra. Een ding is zeker: Endstra's portefeuille was zo omvangrijk dat zo'n beetje ie dereen die de laatste tien jaar zaken heeft gedaan op de onroerendgoed markt, er wel in voorkomt. Aanklacht onbekend Het is onbekend waarvoor vastgoedmagnaat Jan-Dirk P. deze week is gearresteerd. Het heeft te maken met de zaak Endstra, maar het openbaar ministerie zegt niets. Zijn advocaat Gabriël Meijers verzekert dat zijn cli ënt niet wordt verdacht van het witwassen van crimineel geld. P. zou ook niet worden verdacht van betrokkenheid bij de moord op Endstra. Volgens de raadsman wordt P. sinds enkele dagen ge hoord als getuige, en niet als verdachte. (iniscentrum jr osteoporose Igen - De Sint Maartenskli- ju Nijmegen opent van- pet eerste Expertisecen- Osteoporose van Neder- iösteoporose ofwel bot- ttldng leidt jaarlijks tot vele pizenden breuken van en, polsen en wervels, al- iatoloog Laan van de Osteoporose staat be ls een typische vrou- ïal, maar komt ook vaak Innen voor. Slechts 20 lint van de mensen met os mose wordt daaraan be- ild, aldus Laan. Een goede lige behandeling kan ech- il narigheid voorkomen. gen over ieu Rijnmond jtDAM - Het milieu in de nond blijft een zorgen- :,0ok in 2003 verslechter- luchtkwaliteit, nam de |gj|shinder toe en steeg het klachten dat bij de meld- van de DCMR Milieu- Rijnmond binnenkwam, blijkt dat de kwaliteit iet water afneemt, huis- meer afval produce- nhet elektriciteitsverbruik Het aantal klachten steeg 13 met 26 procent tot Behalve over stank werd ïl geklaagd over vliegtuig- Het totale aanbod van [door huishoudens is in Bestegen ten opzichte van Rn bedraagt nu 600 kilo- Uitkomt neer op iets meer jüO kilo per inwoner. [are graspol Dr autoruit IDE - De politie heeft Isdagavond in Enschede /ekJfngens van 13 en 14 jaar gbvhouden. Twee van hen ïn ervan verdacht dat ze ieen viaduct een zware ol door de voorruit van asserende auto hebben lid. Het incident gebeurde laai N35 (Enschede-Duitse 11.Twee van de drie jon- 'on worden verdacht van lijke geweldpleging en po- Jot doodslag. Beiden wor- i jodaag voorgeleid voor de jbank. De inzittenden van troffen auto kregen glas- Iers in het gezicht en de jige bestuurder trapte vol irem, met alle gevaren delfzijl - De moeder van Niels Westera uit Appingedam kijkt lachend toe hoe haar zoon Leni 't Hart van de zeehondencrèche in Pieterburen helpt bij het terugzetten van een 'huiler' - een jonge zeehond die zijn moeder kwijt is geraakt. Niels (12) vond het dier op de pier van Delfzijl en waarschuwde 't Hart. Dit seizoen zijn er meer huilers dan andere jaren; dat komt door de harde noord-westenwind van de laatste weken en de hoge waterstand in de Waddenzee. Foto: GPD/Zeehondencentrum Pieterburen Ijgeren snappen ,e jaraten snel or9lGEN - In tegenstelling toit ouderen, die vaak geen en van elektrische {aten, hebben jongeren uitgebreide handleiding gjjjom met een apparaat om 1tbilnen gaan. Als ze weten flke knoppen ze moeten >en om de machine aan de krijgen, vinden twinti- meer dan genoeg. Dat in efudeert letterkundige Joyce preimans in haar proefschrift n°sfp ze gisteren promoveer de Katholieke Universi- jjjniegen. Zij heeft de reac- Ip verschillende apparaten (Ueerdere functies onder zoals een telefoonnet en een virtuele dropjesau- door Marloes de Koning amsterdam/heemstede - Oud- gynaecoloog Willem van Os moet even zijn weg zoeken als hij voor het eerst sinds jaren weer in de Bloemenhovekliniek in Heemstede is. Dertig jaar ge leden werd de strijd voor de le galisering van abortus hier op het scherpst van de snede uit gevochten. De behandelkamers zijn sindsdien verplaatst en de gang maakt een andere kronkel, maar de wachtruimte ziet er nog ongeveer hetzelfde uit. „Overal zaten Dolle Mina's op de grond", wijst hij om zich heen. Begin jaren zeventig dekte Van Os met zijn collega Pieter Rhemrev de artsen die in Bloe- menhove illegaal aborteerden. Als er complicaties waren, stuurden ze de vrouwen naar zijn praktijk op het Elizabeth Gasthuis. Anti-abortusdemon stranten hielden bijna dagelijks emotionele protesten voor het gebouw. „Pater Koopman nam altijd kindjes mee", herinnert hij zich. Op 18 mei 1976 gaf minister van justitie Van Agt opdracht de abortuskliniek te sluiten. Tien tallen woedende feministen be zetten de villa en verhinderden dat de politie de behandelka mers kon verzegelen. In de maanden daarop groeide het met spandoeken behangen 'Bloemenhove' uit tot het sym bool van het recht op abortus. Hoewel nog jaren gediscussi eerd zou worden over de legali sering van abortus, was de ko gel door de kerk. „De zaak is toen losgewoeld", blikt Van Os terug. „Overal wer den klinieken opgericht en werd voorlichting gegeven." De Nederlandse aanpak bleek in de jaren daarop succesvol: de abortuscijfers en het aantal tie nerzwangerschappen behoor- De Bloemenhovekliniek in Heemstede riep heftige emoties op. Binnen kwamen Dolle Mina's op voor het recht op abortus; buiten demonstreerden tegenstanders - vaak onder leiding van pater Koopman zoals hier in juli 1976 - tegen zwangerschapsonderbreking. Archieffoto: United Photo's De Boer den hier tot de laagste ter we reld. Buitenlandse wetenschap pers en beleidsmakers lieten zich op congressen het Neder landse recept uitleggen. „Typisch nuchter Nederlands pragmatisme" was volgens Rik van Lunsen, hoofd van de afde ling seksuologie van het Am sterdam Medisch Centrum (AMC) het belangrijkste ingre diënt. „In gezinnen en op scho len werd in een open liberaal klimaat over seks gepraat. De gedachte was: we vinden het niet zo leuk als onze kinderen vroeg met seks beginnen, maar ze doen het tóch. Dan maar goed voorbereid." Met pijn in zijn hart zag hij hoe daar halverwege de jaren ne gentig verandering in kwam. Sinds 1995 is het aantal abor tussen in Nederland gestegen. Inmiddels zijn ze bijna verdub beld, naar ruim dertigduizend per jaar. Ook het aantal seksu eel overdraagbare aandoenin gen (soa's) en tienerzwanger schappen is de afgelopen jaren toegenomen. Een klem licht puntje is dat het aantal abor tussen sinds vorig jaar niet meer stijgt en dat er dit jaar een heel licht dalende tendens lijkt te zijn. den hjlag/gpd - Afspraken tus sen gemeenten, politie en uit gaansgelegenheden helpen niet om uitgaansgeweld te vermin deren. Het geweld in en rondom café's en disco's in het weekeinde is niet minder geworden nadat gemeenten met andere betrok ken partijen een zogeheten 'Convent Veilig Uitgaan' heb ben afgesloten. De verantwoor delijke ministers hebben nage laten hier iets aan te doen. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in een vandaag verschenen rapport. Opmerke lijk is dat betrokken partijen wel het idee hebben dat het veiliger is geworden in hun gemeenten. Cijfers hierover ontbraken tot nu toe. De Rekenkamer onderzocht de politiegegevens van de 153 grootste gemeenten en stelde vast dat in de periode 1999- 2002 jaarlijks 6400 geweldsde licten plaatsvonden in de uit gaansgebieden. In tweederde van de gevallen was sprake van zware delicten; met letsel en/of een (vuur)wapen. Vijfenzeven tig van deze gemeenten hadden een convenant, maar dat had, aldus de Rekenkamer, 'geen en kel aantoonbaar effect' op het geregistreerde geweld. Ook de naleving van het conve nant door de verschillende par tijen blijkt problematisch. Als één horeca-ondernemer zich bijvoorbeeld niet aan de af spraak houdt over het afschaf fen van het 'happy hour', zien andere cafés daar ook geen noodzaak meer toe. De convenanten zijn ook weer niet helemaal nutteloos. Zo stel len alle partijen het op prijs el kaar 'beter te leren kennen' en hebben ze 'meer begrip' gekre gen voor eikaars werk. Positief is de Rekenkamer over vaste aan spreekpunten in de buurt of de zogeheten 'buurtvaders'; dat zijn Marokkaanse vaders die jongeren aanspreken op hun gedrag. Zij hebben volgens de Rekenkamer 'enig effect' op de lichtere vormen van geweld: dat daalde, of steeg minder snel. Forse kritiek heeft de Algemene Rekenkamer op de verantwoor delijke ministers van binnen landse zaken en justitie, die sinds eind jaren negentig voort durend hebben beloofd het uit gaansgeweld 'structureel' aan te pakken. De oplossing lag vol gens opeenvolgende ministers in het poldermodel; door mid del van overleg tussen gemeen ten en betrokken partijen zou het uitgaansgeweld terugge bracht worden. De betrokken ministers hebben echter nagela ten te controleren of deze con venanten ook werkten en wat de effecten ervan waren, con cludeert de Rekenkamer. Beide ministers laten in een reactie op het rapport weten uitgaansge weld vooral een 'lokale' aange legenheid te vinden. Daarop kan de Rekenkamer niet anders dan vaststellen dat 'alles dan wel zo zal blijven als het nu is'. .Aanvankelijk werd gezegd: 'Die stijging van het aantal abortussen en tienerzwanger schappen is veroorzaakt door dat er meer allochtonen zijn ge komen'. Dat speelt wel een rol, maar het is te simplistisch. Ook bij autochtonen verslechteren de cijfers." Van Lunsen maakt een simpele rekensom: het pil gebruik neemt af, het gebruik van condooms neemt niet toe en de overheid heeft minder in voorlichting geïnvesteerd. „Op dit terrein wordt bovendien op een bizarre manier van alles uit het ziekenfondspakket gegooid. De pil is eruit en straks moeten mensen ook zelf sterilisatie be talen. Dat zijn de twee belang rijkste voorbehoedmiddelen." De arts noemt het cynisch een 'interessant wetenschappelijk experiment'. „Als ik minister Hoogervorst hoor praten denk ik: Waar hebben we het alle maal voor gedaan?" „De seksuele moraal onder jon geren verandert ook", zegt Van Lunsen in zijn kantoor in de Amsterdamse Bijlmer. „Seks wordt meer beschouwd als een consumptieartikel en jongeren worden eerder seksueel actief." Hij hamert op het belang van voorlichting. „In de jaren ne gentig is in een soort zelfge noegzaamheid vergeten dat er ieder jaar een nieuwe generatie jongeren op de markt komt. Alsof we klaar waren met voor lichting en daar niet meer in hoefden te investeren." „De verworvenheden van nu waren veertig jaar geleden on denkbaar," analyseert voorma lig gynaecoloog Van Os. „In de tijd dat er nog strijd was zaten ouders er meer bovenop en werd er op scholen veel aan dacht aan besteed. Als dat af neemt krijg je vanzelfsprekend meer abortussen. Mensen zijn lui geworden." rotterdam/anp - Roddelen is het meestvoorkomende 'ratten- gedrag' op het werk. Ook liegen op het werk en het kiezen van een kant scoren hoog, zo blijkt uit een onderzoek van de Eras mus Universiteit Rotterdam. Het onderzoek, dat plaatsvond onder 750 leden van de be roepsbevolking, is gisteren naar buiten gebracht Aanleiding voor het onderzoek was het managementboek van het jaar 2003 'Hoe word ik een rat'. Col lega's vernederen en kwetsen is onaanvaardbaar vinden de meesten, maar roddelen kan wel, zegt bijna de helft. den hjlag/anp - De rijksover heid gaat flink snoeien in het aantal dienstauto's, maar be windslieden mogen de hunne houden. Ook zullen ambtena ren met een 'auto van de zaak' eraan moeten gaan wennen dat ze die in de toekomst met an deren moeten delen. De rijksoverheid moet van het kabinet dit en komend jaar in totaal 50 miljoen euro bezuini gen op inkoop van spullen, va riërend van drukwerk, kantoor benodigdheden tot dienstau to's. Plaatsvervangend secreta ris-generaal Heij van Verkeer en Waterstaat is verantwoordelijk voor de efficiëncyslag voor het wagenpark. In het jongste nummer van Profiel, het week blad van het departement, zegt Heij dat als eerste alle ruim 10.000 dienstauto's gemeen schappelijk zullen worden aan besteed. Het aantal automerken waarin rijksambtenaren rijden, gaat dan naar ongeveer zes. Dat levert een besparing van 2,5 miljoen op. Daar komt in de tweede fase nog eens 350.000 euro bij door 'gecoördineerd beheer'. In plaats van zowel leasen of kopen van auto's, zo als het nu nog gaat, gaat de overheid over op koop. Het afschaffen van de 'per soonsgebonden dienstauto' zou de laatste fase kunnen zijn. Onderzocht wordt nog of dat uitvoerbaar is. Dat zou 5 mil joen euro schelen. In de plaats daarvan zou een#uto met of zonder chauffeur op afroep ko men. Het Rijk betaalt dan een integraal kilometertarief. Naast de secretarisssen-gene- raal en sommige directeuren- generaal genieten bewindleiden een eigen dienstauto. Heij heeft er een hard hoofd in of zo'n nieuw systeem voor de laatste groep haalbaar is. „Het vergt een omslag in het denken." De woordvoerder van minister Peijs sluit zo'n maatregel uit. Andere bronnen in Den Haag wijzen erop dat ministers en staatssecretarissen het lastig zouden vinden om met telkens andere chauffeurs te moeten werken. Zij hebben nu een ei gen chauffeur, of 'poolen' er enkele op hun departement, met wie ze kunnen lezen en schrijven.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21