Tien Angels opgepakt in moordzaak BINNENLAND1 L469.00 Beatrix slaat via RVD terug naar media ÖPRPÏlilMfi Eindelijk zwangerschapsverlof voor Kamerleden: Tijd voor een feestje Amsterdam niet langer 'Sodom en Gomorra' Treinreiziger: Alleen meer betalen bij betere kwaliteit Kamerbrede steun voor veiligheidsplan scholen HSL doorsnijdt 'glazen stad' Grote campagne tegen overgewicht allochtonen Geen productie gloeivisjes in Nederland Minister opent Juridisch Loket Geen verlof tbs'er voor bruiloft 13SHS PALMZIRE 71 PDA NAVIGATIESYSTEEM o «tuigje estort ie - Een zogeheten ht vliegtuig met twee len is gisteravond bij K*teOudehorne in de vallei neergestort. De jen, een man en een jt Friesland, zijn ge- vergebracht naar een uis in Groningen. Een oordvoerder kon niet of de slachtoffers buiten ivaar zijn. Het vliegtuig- pa* pgestegen en hing ho len loomtoppen toen het ten en stoten hoogte m neerstortte. P wil regeling élienluiders adv anj g - Mensen die mis- ezi aan de kaak stellen, •t| kunnen rekenen op een zij egeling van de overheid. Üirecteur-generaal Kalb- an de Nederlandse Me- n Tigsautoriteit NMa giste- eU reageerde op de behan- ivvt fan klokkenluider Bos /he iud-directeur van »sto idememing Koop Tju- i to e bouwfraude als eerste uiz kaak stelde met de ont- Van de schaduwboek- ïunjg. Bos had om een fi ns e vergoeding gevraagd, h3 eeg vorige week van het nul op het rekest. geding om seksloods 3r0 nourg - Voor de recht- ;hj Lelystad dient volgende een kort geding over het ntract van de seksloods tea genburg. Hier werden ustitie asielzoeksters misbruikt, gedwongen •nseks en mishandeld. :damse loodseigenaar :hij hier niets van wist. dat de 46-jarige huurder achte in de pomozaak De huurder geeft hier ;een gehoor aan, zo liet rocaat gisteren weten, die een bedrijf in pa rten heeft, ontkent alle digingen en wil per se behouden. nan niet hnenjacht -M lU vrijdag 18JUNI 2004 den haag/gpd - Koningin Beatrix pakt de media harder aan. Duidelijk foute be richten kunnen rekenen op een direct weerwoord. Het staatshoofd schakelt daarvoor in overleg met de premier - eerstverantwoordelijke voor uitspraken van de koningin - de Rijksvoorlichtings dienst in. De dienst gebruikt sinds kort het internet om op 'feitelijke onjuisthe den' te reageren. Deze week bijvoorbeeld reageerde de koningin via de RVD op een volgens haar onwaar bericht in De Volkskrant. Daarin werd op 5 juni gesuggereerd dat Beatrix over het volkslied zou hebben gezegd: 'Het Wilhelmus is van mij'. 'Niet waar' aldus de mededeling van de RVD onder het kopje 'Veel gestelde vragen'. De voorstelling van zaken was bijzonder schadelijk voor Beatrix. Eerdere ontken ningen van de kant van de voorlich tingsdienst kregen weinig weerklank, vandaar het besluit om zich over de hoofden van de media heen tot het pu bliek te richten. De Volkskrant houdt overigens vol dat de koningin wel degelijk de uitspraak heeft gedaan. Ze zou het hebben gezegd tijdens het touwtrekken met ministers over het gebruik van het Wilhelmus bij officiële ontvangsten van buitenlandse bewindslieden. Volgens het door de re gering vastgestelde protocol wordt het volkslied nu alleen gespeeld als het staatshoofd erbij is. Verschillende ministers willen dat ver anderen. Zij vinden dat ze bijvoorbeeld bij het ontvangen van een buitenlandse collega ook het Wilhelmus 'verdienen'. De regering, zo liet premier Balkenende gisteren weten, bekijkt of een verande ring nodig is. Dat zorgt meteen wel voor een ander probleem omdat Defensie net heeft besloten een groot deel van de mi litaire musici weg te bezuinigen - er zijn straks niet genoeg kapellen om al die volksliederen te spelen. De koningin is, zo heet het in Den Haag, tegen een wij- Tot nu toe werd via de RVD wel op foute berichten gereageerd, maar meestal al leen in een brief met een verzoek om opheldering of rectificatie. „Het is niet zo dat we altijd op foute berichten rea geren. Het gebeurt selectief', zegt RVD- directeur Breedveld. verkeer liet eerder weten dat de NS de komende jaren aan strengere eisen moeten vol doen. Meer treinen moeten op tijd rijden, de kans op een zit plaats moet toenemen. Het Locov liet zich vorige week negatief uit over de concept concessie. Het ministerie stelt volgens de belangenverenigin gen helemaal geen strenge ei sen aan de NS. Het departe ment geeft de NS eerst drie jaar de tijd om het bedrijf op orde te krijgen. Pas daarna komen er concrete eisen waaraan de ver voerder moet voldoen, aldus het Locov. Ook de provincies hebben hun ongenoegen geuit over de con ceptversie. Ze vrezen een stoe lendans in de trein, omdat de NS met de eisen in de concessie alle kanten op kunnen. Boven dien geeft de concessie de NS een monopoliepositie waar door de overname van veertien regionale spoorlijnen door de provincies dreigt te mislukken, aldus de regionale overheden. den haag/anp - Driekwart van de treinreizigers wil alleen meer betalen voor een kaartje als de kwaliteit van het vervoer is toe genomen. Binnen drie jaar moet volgens hen 90 procent van de treinen op tijd rijden, in 2010 moet dat 95 procent zijn. Een ruime meerderheid van de reizigers vindt het treinkaartje te duur gezien de kwaliteit die de Nederlandse Spoorwegen le veren. Dat blijkt uit gisteren ge publiceerd onderzoek van de Consumentenbond onder 750 passagiers. Het Landelijk Overleg Consu mentenbelangen Openbaar Vervoer (Locov), waarin onder meer Rover, de Consumenten bond en de ANWB zitten, wil tarieven koppelen aan de kwali teit. Dat moet in de vervoercon- cessie worden vastgelegd, die de overheid gunt aan de NS als enige uitbater van het hoofd- railnet. Het kabinet bespreekt vandaag de definitieve vervoerconcessie. Staatssecretaris Schultz van - Minister Veerman r) zegt niet bezig te leen mogelijke transfer «post van EU-commis- p Landbouw. De naam man circuleert al enige iaagse kringen om na- lederland een commis- fn Brussel te bekleden. Irtje werd vorige week bokt door berichten dat ie president Chirac in Jrlandse landbouwmi- he ideale man' voor deze er wil streep er rel Erik O. - De Tweede Kamer 'streep' onder het ru- Dnd de kwestie Erik O., inier die verdacht wordt lord dan wel doodslag Irakese burger. Minister van justitie moet er rgen dat gevoelige infor- iver speciale militaire es nooit meer breed erspreid binnen het ar ministerie. Dat was ngrijkste boodschap die er gisteren in een slot ver lekken naar de me de zaak Erik O. de mi- Donner en Kamp van e voorlegde. Ook kreeg er informatie over ge- nissies van speciale een- linnen de krijgsmacht. terwaarddijk it na ongeval id - De Markerwaarddijk M Lelystad en Enkhuizen is naan beide kanten afge- jeweest na een verkeers- Daarbij kwam een 34- lutomobilist uit Hoorn leven. Op de Marker- lijk kwam het slachtoffer personenauto door inde reden terecht op de rde weghelft. Hij botste ll op een tegemoetko- vrachtwagen geladen >pen, aldus een woord- rvan de politie. De wagenchauffeur bleef on- den haag/gpd - Onderwijsmi nister Van der Hoeven krijgt groen licht van de Tweede Ka mer om haar veiligheidsplan voor scholen uit te voeren. Van der Hoeven wil jaarlijks 4500 ernstig gedrag gestoorde leer lingen (buiten de school) naar tuchtles sturen en nog eens 1000 zeer moeilijk opvoedbare kinderen opvangen. Ook krijgt elke school er een leerlingbege leider bij. De Kamer plaatste gisteren tij dens een debat met de minister alleen enkele kanttekeningen. De WD wil de meest gedrags gestoorde leerlingen naar orde- scholen a la Glenn Mills sturen. De LPF wil een speciale onder wijsprijs voor scholen die agressie in de klas zelf doeltref fend aanpakken. PvdA en SP vinden dat scholen agressie bij kinderen al in het peuterstadi um moeten signaleren. Minis ter Van der Hoeven ziet de meeste problemen pas op 10- jarige leeftijd ontstaan. De PvdA vindt dat de aandacht te veel uitgaat naar de probleemleer ling. „Maar hoe voelt de leraar zich die door een leerling is be laagd?", aldus PvdA-Kamerlid Eijsink. GroenLinks-Kamerlid Azough pleitte voor meer allochtone leerlingbegeleiders. Van der Hoeven is daar positief over, maar ze wil het niet verplicht stellen. Alle fracties eisen meer verantwoordelijkheid van ou ders bij de opvoeding van hun kind. Van der Hoeven zegt er geen problemen mee te hebben als scholen hen vastpinnen met 'oudercontracten'. „Maar ik peins er niet over die verplicht te gaan stellen." BLEiswiJK - De aanleg van de HSL vordert gestaag. In het kassengebied bij Bleiswijk wordt een ver hoogd traject aangelegd dat als een langgerekt lint door de 'glazen stad' loopt. Meer zuidelijk zorgt het langste geluidsscherm tussen de Belgi sche grens en de Moerdijkbrug voor problemen. Volgens de West-Brabantse vogelwerkgroep heb ben zeker 4000 vogels zich het afgelopen jaar dood gevlogen tegen het scherm. Foto: GPD/Harmen de Jong den hjvag/anp - Het dochtertje van het Tweede-Kamerlid Bus- semaker (PvdA) kan trots op haar moeder zijn. BussemaJkers stokpaardje, de vervanging van een Kamerlid bij zwangerschap, komt er. „Het is tijd voor een feestje", aldus de opgetogen parlementariër gisteren. Meer dan tweederde van de Ka mer is voor een grondwetswijzi ging die moet leiden tot een uitvoeringswet. Alle volksverte genwoordigers kunnen zich straks zestien weken laten ver vangen bij zwangerschap of ziekte. Nu gaat de stem van het zwangere of zieke Kamerlid ver loren. „Dat raakt vooral de klei ne fracties. Bij belangrijke stemmingen missen ze een stem. Daardoor voelen sommi ge Kamerleden zich niet gelegi timeerd afwezig en gaan mis schien te vroeg weer aan het werk", aldus Bussemaker. Vier jaar geleden was Bussema ker zelf zwanger. „Ik moest elke keer aan de toenmalig voorzit ter doorgeven dat ik om 'bezig heden elders' niet bij de verga dering kon zijn. Ik vond dat het maar eens geregeld moest wor den." Zij stelde voor een initia- tiefwet in te dienen om het zwangerschapsverlof te regelen voor politici. Het kabinet nam het over, voegde er 'vervanging bij ziekte' aan toe, maar de wet sneuvelde in de Eerste Kamer. Nu verwacht Bussemaker dat het wel lukt. „Het CDA, dat toen tegenstemde, is flink ge moderniseerd." De partijen hebben steeds meer jonge vrouwen. „De Kamer beleeft de laatste tijd een echte geboorte golf." Recent zijn vijf Kamerle den bevallen: Gerkens (SP), Halsema (Groenlinks), Dijksma (PvdA), Van Vroonhoven (CDA) Van der Laan (D66). Het Ka merlid Schippers (WD) is op dit moment zwanger. 'Leefgewoontes veranderen' uw thuis na 'lijden baasje IER - Huisdieren waarvan Kje overlijdt, kunnen ort dankzij de Stichting ijke Herplaatsing Huis- (SLHH) een nieuw thuis Na zes jaar voorberei- hvacht voorzitter De dat begin volgende week 'te dieren officieel kun- Tden herplaatst. Niet al- ske mensen kunnen ge naken van de stichting, [sje kan zich bij de SLHH jven. „Iemand van 23 111 zijn dier ook op laten in het bestand", licht "wd toe. „Die dieren wor- n opgehaald als het overlijdt en wij zorgen dat de kat of hond een plekje krijgt." den haag/gpd - Een dierenhan delaar mag genetisch gemani puleerde visjes verkopen die licht geven in het donker. Maar die visjes mogen niet in Neder land in elkaar zijn geknutseld, zo liet minister Veerman van landbouw gisteren weten. De minister was het eens met de Tweede Kamer dat er een ver bod moet komen op het gene tisch knutselen aan dieren voor vermaak of voor de sport. Dat moet echter in Europees ver band geregeld worden. In de Tweede Kamer werd vooral gediscussieerd over de ethische kwesties. Als dieren aangepast worden ter wille van medisch onderzoek, is er wei nig weerstand tegen genetische manipulatie. Moeilijker ligt het al als het om het produceren van voedsel gaat. „Daar ben ik buitenge woon terughoudend in, maar ik ben er niet op voorhand te gen", aldus Veerman. Het verzoek van een grote meerderheid van de Tweede Kamer om niet aan dieren te gaan sleutelen wilde de minis ter inwilligen. Het gaat dan om het gloeivisje, een vis met een ingebouwd gen waardoor het oplicht in het donker. den haag/gpd - Een groot- scheepse voorlichtingscampag ne tegen overgewicht wordt speciaal gericht op Turkse en Marokkaanse kinderen. Die hebben veel vaker dan andere kinderen last van overgewicht en obesitas, vetzucht. „Voor al lochtonen is dik zijn vaak een teken van welvaart. Daarom moeten we juist die mensen voorlichten", zegt een woord voerster van het Voedingscen trum. De campagne is een initiatief van de Vrije Universiteit en wordt uitgevoerd in samenwer king met de jeugdzorg. „We moeten voorkomen dat Neder land Amerika achterna gaat", zegt professor Remi Ashok Hira Sing, hoogleraar jeugdgezond heidszorg aan de VU. Ze noemt de gewichtstoename onder jon geren 'verontrustend'. De voorlichtingscampagne richt zich voornamelijk op ach terstandswijken. Hira Sing: „We moeten er voor zorgen dat de leefgewoontes van allochtonen veranderen. Ze moeten minder tv kijken, meer buitenspelen en gezonder eten. Daarnaast gaan we ook supermarkten benade ren of ze gezonde producten in de aanbieding willen doen." Het Voedingscentrum wil zich dit jaar speciaal gaan richten op allochtone moeders. „Het is vaak zo moeder, zo dochter", zegt een woordvoerster van het Voedingscentrum. „De meeste allochtone vrouwen zijn te dik. Zij hebben ongezonde leef- en eetgewoonten en brengen die over op hun kinderen. Ze moe ten eerst weten hoe slecht over gewicht is en dan kunnen ze de gewoonten in het gezin aanpas sen." Uit de Vierde Landelijke Groei- studie blijkt dat ruim 30 pro cent van de Turkse meisjes overgewicht heeft en 7 procent van obesitas, ernstig overge wicht. Van de Marokkaanse meisjes is 25 procent te dik en heeft 5 procent overgewicht. Hira Sing: „Een dik kind heeft later meer kans op een ver hoogde bloeddruk, hart- en vaatziekten en de welvaarts ziekte diabetes type 2, wat vroe ger ouderdomsdiabetes heette. Vooral allochtone ouders zijn zich daarvan niet bewust." (advertentie) Rolf Benz '6000' in leder. Normaal vanaf 2928,- nu 2490,- Zie voor on» hele oprulmingscoflectte www.de-ruijtermeubel.nl de ruijftermeubel WOONBOULEVARD CRUQUIUS 023- 5 48 10 00 Do. én vrij. koopavond www.de-ruijtermeubel.nl rotterdam/anp - Minister Don- ner (justitie) opent vandaag in Breda het eerste Juridisch Loket waar mensen voor advies te rechtkunnen. Het Juridisch Lo ket neemt een deel van de ta ken over van de huidige Bu reaus Rechtshulp. Voor de rechtsbijstand die mensen daar vroeger tegen een geringe ver goeding kregen, moeten ze nu naar een advocaat. De nieuwe koers is het gevolg van een reorganisatie van de sociale rechtshulp. De advoca ten van de Bureaus Rechtshulp gaan in veel gevallen verder dan amsterdam/anp - Amsterdam is misschien Sodom of Gomor- ra, maar de combinatie is vol gens korpschef Kuiper verdwe nen. Het gaat de goede kant op met Amsterdam. De Veilig heidsrapportage 2004, die giste ren werd gepresenteerd bij het Centraal Station (CS), laat zien dat de hoofdstad het afgelopen jaar een stukje veiliger is gewor den. Minder aangiften, het openbaar ministerie behandelde meer za ken en minder mensen werden het slachtoffer van diefstal. De hoofdstad begon vorig jaar het integraal Veiligheidsplan Am sterdam. De aanpak van speci fieke groepen als harde kern jongeren en veelplegers en de aanpak van specifieke gebieden als zogenoemde hotspots en winkelgebieden staan hierin centraal. De Veiligheidsrappor tage meet jaarlijks of de Am sterdamse driehoek (politie, justitie en gemeente) vooruit gang boekt en of de integrale aanpak leidt tot meer veilig heid. Burgemeester Cohen, korps chef Kuiper en hoofdofficier van justitie De Wit vinden dat de samenwerking werkt. „Het gaat beter, maar het is nog te vroeg om vergaande conclusies aan de cijfers te verbinden", zei Cohen. Toch was er reden voor een feestje. De driehoek zette de in stanties die de afgelopen jaren aan een veiliger CS werkten in het zonnetje. sittard/gpd - Tien leden van de Nomads, de Limburgse afdeling van de Hells Angels, zijn dins dagavond opgepakt op verden king van betrokkenheid bij de moorden op drie clubgenoten in februari dit jaar. Eerder al wer den in die zaak twee Hells An gels gearresteerd. Woordvoerder De Bruin van het landelijk parket van het openbaar ministerie heeft de aanhouding van de tien Hells Angels gisteren bevestigd. On derzocht wordt of de moorden zijn uitgevoerd in opdracht van de gehele club. De aanhoudin gen gingen gepaard met een in val in opdracht van de nationa le recherche in een woonwa genkamp in het Limburgse dorp Guttecoven, nabij Sittard. Bij de totale actie, die op diver se plaatsen in Limburg werd uitgevoerd, heeft de politie zes vuurwapens in beslag genomen en elf hennepkwekerijen opge rold. Zes daarvan werden ge vonden op het woonwagen kamp. Of de Hells Angels op het woonwagenkampje zijn opge pakt is nog niet bekend. Aan de actie namen driehon derd politiemensen deel van korpsen uit Limburg en Bra bant, de nationale recherche en de marechaussee. Ook werd in een café in Sittard een elfde verdachte aangehouden, die in bezit was van een verboden vuurwapen. Wat zijn betrok kenheid is bij de drievoudige moord is niet bekend. De lan delijke recherche viel op 8 maart het voormalige clubhuis van de Angels in Oirsbeek bin nen. Eerder op die dag werden bovendien twee Limburgse Hells Angels aangehouden, die verdacht worden van de moord op hun clubgenoten. Dinsdag begon de rechtszaak tegen het tweetal in de streng beveiligde rechtbank in Amster dam-Osdorp. De moorden op de drie Hells Angels hebben hoogstwaarschijnlijk te maken met een mislukte cocaïnedeal met een groep Colombianen. Tijdens de zitting werd bekend dat justitie er ernstig rekening mee houdt dat de moorden op woensdagavond 11 februari zijn gepleegd tijdens een zoge noemde meeting in het club huis van de Nomads in Oirs beek. assen/anp - Een tbs'er die van daag de bruiloft van zijn nichtje wilde bijwonen, krijgt daar geen verlof voor. Dat heeft de rechter in Assen gisteren bepaald in het kort geding dat de man had aangespannen tegen de Neder landse Staat. De man vindt dat hij het slacht offer is geworden van de com motie die is ontstaan na de ont voering van Wei Wei Hu uit Ei bergen. Een tbs'er met verlof had het meisje ontvoerd. De directeur van Hoeve Bo schoord, de kliniek waar de man verblijft, ontkent dat de af wijzing iets met de aandacht rond die ontvoeringszaak te maken heeft. Het verlofverzoek zou zijn afgewezen omdat de zogeheten observatietermijn van drie maanden nog niet is verstreken. De tbs'er verbleef sinds 2001 in een andere kliniek en werd op 19 april van dit jaar overge plaatst naar Hoeve Boschoord. Daar wil men het gedrag van de patiënt eerst opnieuw analyse ren, alvorens toestemming te geven voor bijzonder verlof. In de vorige kliniek had hij al ruim een jaar een machtiging voor begeleide verloven. Eerder was hem daar, en later ook door een maatschappelijk wer ker van Hoeve Boschoord, ge zegd dat het bijwonen van de bruiloft geen problemen op zou leveren. Volgens de raadsman van de Staat had de man na de overplaatsing een nieuwe machtiging aan moeten vragen. (advertenties) Voor late beslissers: Civiele Techniek Culturele en Maatschappelijke Vorming Informatiedienstverlening en -management of één van onze vele andere hbo-bachelors Haagse Hogeschool Open Dag het perspectief advocatenkantoren met een so ciaal gezicht. Ook in Rotterdam waar maandag het Juridisch Lo ket officieel opent. Breda en Rotterdam moeten er varing opdoen met de nieuwe manier van werken, waarna er in 2005 in dertig steden een Ju ridisch Loket moeten zijn. Op termijn krijgt elk loket een me- diation-functionaris die proble men probeert op te lossen zon der dat de rechter eraan te pas komt. Afgelopen jaar klopten 45000 'bellers en binnenlopers' voor hulp en advies aan bij Bu reau Rechtshulp Rotterdam. r, www.haagsehogeschool.nl VJXoeR°ftCT— Organiser met TFT-kleurenscherm Een compleet navigatiesysteem voor de Benelux en de hoofdwegen van Europa op SD-geheugenkaart Inclusief digitale camera en MP-3 speler 16 MB RAM geheugen a w O e' £9&tnr 'PRIJSDOORBRAAK!

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19