ri dutroux huldig op fle punten Geslaagd, gezakt of een 'her'? IETS verkopen?] Nieuw gebouw voor medisch onderwijs achter LUMC 1 verwerpt netwerktheorie ei Relschoppers 'vrijwillig^ weg uit Portugal Ook directeur Subaru verdachte verduistering Marokkanen 'Madrid' op vrije voeten Verhofstadt en Patten in race om topbaan vrijdag l8 JUNI 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS 072-5196868 Londen krijgt museum voor lesbo's in homo's Toch vergunning nodig voor Leids spooremplacement REGIO Een kijkje in de ziel van een verslaafde hhhhi Geplastineerde gorilla te zien in Naturalis rGeregeld i—buien feOSBiciim |i 16/17° NW 3/4 Grote collegezaal en ruimte voor Anatomisch Museum door Wilfred Simons leiden - Het Leids Universitair Medisch Centrum en de Uni versiteit Leiden bouwen een Onderwijsgebouw ten bate van medisch onderwijs. Het nieuwe gebouw krijgt een plek tussen de parkeergarage van het LUMC en het nog in aanbouw zijnde Onderzoeksge- bouw. Voor de kelder van het me correspondente Thewissen De jury in Aarlen heeft i/Jutroux gisteren schuldig ',m den aan ontvoering, ver- <(lf, ingen moord. Bijna acht jzijn arrestatie is het von- /eld. Dutroux verdwijnt zo |ls zeker voor de rest van lij en achter de tralies. Nihoul, de Brusselse op- die volgens sommigen ite man achter de scher- an een kinderpornonet- Ws, werd vrijgesproken itvoering. De netwerkthe- net lie België jaren in de ban daarmee onderuit ge- Kit r j, ux ex-echtgenote Mi- Martin en hulpje Michel e zijn - zo oordeelde de K wél medeschuldig aan de j, iring en de dood van de kinderen Julie en Mélis- Jjj Hasseltse tieners An j0i en de ontvoering van Sa- J( lardenne en Laetitia Del- m le twee meisjes die het jjj; efden. De rol van Nihoul J lelgië verdeeld in mensen loven in een netwerk met als grote baas, en in die denken dat ux de meisjes alleen voor i igen perverse plezier ont- e. Ook de slachtoffers ver- 'ten in van mening. Paul Mar- chal, de vader van An, bleef tot op het einde hopen op een ver oordeling van Nihoul. De jury in wat in België het 'proces van de eeuw' is ge doopt, had drie dagen nodig om de 243 schuldvragen te be antwoorden. De acht vrouwen en vier mannen geloven geen woord van wat Dutroux de voorbije maanden heeft gezegd. Zo beweerde hij dat hij Julie en Mélissa niet zelf ontvoerde, en ontkende hij iets te maken te hebben met de moord op zijn 'vriend' Bernard Weinstein. Diens lichaam werd met de lijk jes van Julie en Mélissa in au gustus 1996 opgegraven in Sars-la-Buissière. Ook de moord op An en Eefje ontkende hij. Ook voor Michelle Martin was de jury onverbiddelijk: ze is even schuldig aan de ontvoe ringen, verkrachtingen en dood van de meisjes als haar man. Ze heeft niets gedaan om Dutroux te stoppen. Dat ze door hem geterroriseerd werd, zoals haar advocaten beweerden, doet daar niets aan af. Hetzelfde geldt voor Lelièvre. Over de straf doet de jury volgende week uitspraak Eerst wordt op nieuw gepleit door de advoca ten. Pagina Buitenland Slachtoffers Dutroux halen op gelucht adem (advertentie) ipaar met Leidsch Dagblad voor superkorting* op ién of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch^ Dagblad COMMENTAAR DUTROUX olksjury van de rechtbank t Waalse dorp Arlon heeft Dutroux schuldig bevon- Hj-'aan drie moorden en de "I1 lering en verkrachting van aaI leisjes. Daarmee zet België )U1< langrijke stap in de ver- les ng en afsluiting van een inaal trauma. aige vraag die 3 est is of de pu- opinie zich egt hij het o r- nei mn de beroeps- m efs, dat mede- n& chte Nihoul op een aantal J" grijke punten onschuldig 0 ant de dubieuze zakenman ee ifl stond symbool voor de leën over seksnetwerken 31 loor Dutroux c.s. zouden 01 lediend. ol] 'foces tegen de al in 1996 0(1 «teerde Dutroux heeft e.. e 'ang geduurd. Onmense- 11) Etg hebben met name de H Kaanden en de meisjes die 7-je gniwelkelder overleefden, 1 «i wachten op de confron- a in de rechtszaak Dat is een 51 'gevolg van de omslachtige tchtspraak, maar ook van 11 toir trage werkwijze van de 001 the Justitie en van de aan- Etde geruchten over net- Et- België heeft, ook in an- Onderwijsgebouw heeft het LUMC inmiddels een bouw- aanvraag ingediend, de aan vraag voor de rest volgt in juli. Het nieuwe gebouw is een ont werp van Pieter Walraad van het in Dordrecht gevestigde ar chitectenbureau EGM. Het na genoeg vierkante gebouw krijgt, net als het Alphense stadhuis, een transparante 'voorzetgevel' zodat het interieur van het ge bouw zichtbaar is. De college zaal steekt deels uit het glazen gebouw. Rond het gebouw komen een tuin en waterpartijen. Het On- derzoeks- en Onderwijsgebouw vervangen verouderde universi taire gebouwen aan de Wasse- naarseweg. In totaal krijgt de nieuwbouw 10.000 vierkante meter vloerop pervlak en zeven verdiepingen. De blikvanger is een grote col legezaal voor vierhonderd per sonen. Het Anatomisch Muse um krijgt 600 vierkante meter in het Onderwijsgebouw. Er komen kantoren, ruimtes voor werkcolleges en zogeheten Vaardigheids Trainings Centra. Dat zijn simulatieruimten waarin aankomende artsen praktische vaardigheden kun nen oefenen. Ook de zogeheten Marij'n Kramp leiden/regio - De tas kan aan de vlaggenmast. Of niet. De 194.000 middelbare scholieren die dit jaar opgingen voor het centraal schriftelijk examen hebben gisteren of eergisteren te horen gekregen of ze ge slaagd zijn. En daarmee zijn de discussies over gierende zenu wen, tijdsnood, onbegrijpelijke vragen en andere examenklach ten even verleden tijd op de eindexamen-websites. Sinds twee dagen hebben de internet ters het vooral over de 'belache lijke lage normeringen' waar door ze herexamens hebben, of zelfs zijn gezakt. Neem bijvoorbeeld het geschie denisexamen voor de havo. Dat heeft een zeer lage normering gekregen, waardoor de cijfers laag uitvallen. En dat is voor een deel van de leerlingen een fikse tegenvaller. Andere inter netters zijn minder verbaasd. Het geschiedenisexamen, zo had één van de docenten zijn leerlingen voorgehouden, was 'een belediging voor de ha- vo'ers' geweest. Geen verras sing dus, concludeert een ha vist, dat de normering laag uit valt. Ook de vmbo'ers en vwo'ers mopperen er lustig op los. Sommige vwo'ers overwegen in een vak herexamen te doen in de hoop er een mooiere eind- lij st van te maken, waarmee ze meer kans maken ingeloot te worden bij de gewenste ver volgopleiding. Die knoop moe ten ze nog deze week doorhak ken, want volgende week die nen de herexamens zich alweer aan. De Universiteit Leiden biedt de havo- en vwo-herkansers ook dit jaar een herexamenkamp aan. Vandaag kunnen leerlin gen zich daarvoor opgeven (via www.herexamen.com). In het vierdaagse kamp worden de deelnemers voorbereid op hmi 'her'. Voor 355 euro wordt in die vier dagen de examenstof nog eens goed doorgenomen, krijgen de deelnemers een proefexamen voorgeschoteld en wordt eventuele faalangst bestreden met een speciale trai ning. Opdat zij over een paar weken alsnog de vlag kunnen uithangen. Boerhaave-nascholingscursus- sen voor medisch specialisten en huisartsen krijgen er een plek. Via een luchtbrug vormt het Onderwijsgebouw een eenheid met vijf al bestaande collegeza len in het LUMC. Pagina Ri Onderwijsgebouw uit nood geboren albufeira - Eén Nederlandse voetbalfan en 33 Britten zijn gisteren ingegaan op het ver zoek van een Portugese recht bank om 'vrijwillig' het land te verlaten. De 34 relschop pers moesten zich voor een rechtbank in Albufeira verant- Z woorden voor hun v daden. Ze kregen de vraag voorgelegd of £oro20& ze bereid waren uit zichzelf te vertrekken. Allen gingen akkoord. De fans waren in de nacht van dinsdag op woensdag betrok ken bij rellen in Albufeira. Ze werden gearresteerd. Als ze niet op het voorstel van de rechter waren ingegaan, zouden ze het risico lopen vijf jaar Portugal niet meer in te mogen. Nu mogen ze een jaar niet te rugkeren. In totaal heeft Portu gal rond het EK voetbal nu zo'n vijftig fans het land uitgewezen. De Portugese regering toonde zich tevreden met de gang van zaken. Minister Figueiredo van Binnenlandse Zaken hield wel een slag om de arm. „We hebben er pas net een week opzitten. We moeten op onze hoede blijven, maar het werk van de veiligheidsdiensten was tot nu toe uitstekend. We willen het EK tot een goed ein de brengen, zonder hele zware incidenten." Een Engelse voetbalsupporter werd tot twee jaar cel veroor deeld voor zijn betrokkenheid bij rellen in Albufeira. Hij scheen de aanstichter te zijn geweest van ongeregeldheden op maandag. Hij kan zijn straf in Groot-Brittannië uitzitten. Justitie beschuldigde hem er van dat hij een fles naar de poli tie had gegooid. Veel middelbare scholieren konden gisteren de schooltas met de vlag uithangen. Foto: Mark Lamers dere criminele affaires als de moord op minister van Staat Cools of de Bende van Nijvel, va ker een ongezonde neiging tot achterdochtig gespeculeer. Daarbij past direct de kantteke ning dat er door de autoriteiten in de zaak-Dutroux alles aan is gedaan die achter docht te voeden. Een onderzoeksrechter die met een smoes van de zaak werd afgehaald, een ontsnapping van 'staatsvijand nummer 1', de zelfmoord van de advo caat-generaal in de zaak, en het feit dat de verdachte de sleutels van zijn eigen cel had verstopt Een detectiveschrijver bedenkt het niet, in België gebeurde het Tegelijkertijd: de volkswoede over de affaire-Dutroux heeft twee ministers de kop gekost, de Belgische politiek op z'n grond vesten doen trillen en Justitie fundamenteel veranderd. Er van uitgaande dat Dutroux nu le venslang krijgt - elke andere straf zou een gotspe zijn - moet worden geconstateerd dat de veranderingen die volgden op de affaire bijna net zo belangrijk zijn als het vonnis. Peter de Vries (advertentie) amsterdam/anp - Ook de direc teur van Subaru Benelux BV is verdachte in een omvangrijke verduisteringszaak. Dit bleek gisteren voor de rechtbank in Amsterdam, waar een zogehe ten pro formazaak diende tegen de voormalig boekhouder van het bedrijf. Deze 35-jarige man uit Alphen aan den Rijn wordt verdacht van verduistering van zo'n 23,3 miljoen euro van Subaru. Inmiddels gelooft het openbaar ministerie dat de oud-boekhou der niet alleen heeft gehandeld. De directeur van Subaru is ruim een week geleden als ver dachte gehoord. Het OM heeft ook nog een echtpaar in het vi zier. (advertentie) Volg het debat met Paul Cliteur op www.passagenproject.com Het ziet ernaar uit dat vrijwel al het verduisterde geld is verdwe nen in de kas van de Holland Casino's in Amsterdam en Scheveningen. De Alphenaar lijdt aan, zoals de rechtbank het formuleerde, een structurele en diepgewortelde verslavingspro blematiek. Hij speelde vaak op meerdere tafels tegelijk met de maximale inzet. Zijn duidelijke verslaving was voor Holland Casino geen reden om in te grijpen. De man werd juist met alle egards behandeld. Zijn advocaat A. Moszkowicz houdt Holland Casino en daar mee indirect de staat dan ook verantwoordelijk voor de situa tie waarin zijn cliënt is beland. De man jaagde niet alleen de miljoenen van Subaru er door heen. Hij vergokte een tweede hypotheek en ook de familieju welen gingen op aan zijn ver slaving. De strafzaak werd gisteren aan gehouden. De inhoudelijke be handeling van de zaak volgt la ter dit jaar. Goed Werkei ^®SSülI Vul het aanvraagformulier in op www.hdcmedia.nl Voor meer informatie over Goed Werken: (023) 5150 543 Goed Werken is een uitgave van HDCMED1A IÉJSjIISIÉ madrid/ap Drie Marokkanen die kort na de aanslagen van 11 maart in de Spaanse hoofdstad Madrid werden gearresteerd, zijn gisteren op last van de rechter vrijgelaten. De aan klacht tegen de drie blijft ge handhaafd zolang het onder zoek naar de aanslagen loopt. Ook hebben ze hun paspoort moeten inleveren en moeten ze zich wekelijks bij de rechtbank melden. Een met de aanslagen belaste officier van justitie zou de rechter echter hebben laten weten dat de bewijzen tegen het drietal zeer zwak zijn. Twee van de drie vrijgelaten verdach ten werden 48 uur na de aan slagen gearresteerd, de derde op 17 maart. wenen - Ondanks fel verzet van Iran hebben diplomaten bij het Internationale Atoomenergie Agentschap (IAEA) gisteren overeenstemming bereikt over een ontwerpresolutie waarin het Iraanse atoomprogramma scherp wordt bekritiseerd. Het IAEA-bestuur stemt vandaag over de resolutie. Dat hebben diplomaten bij het IAEA in We nen gezegd. Het ontwerp, op gesteld door Duitsland, Frank rijk en Groot-Brittannië, stelt dat de regering in Iran onvol doende samenwerkt met het IAEA. De tekst zou scherpe for muleringen bevatten, maar niet dreigen met sancties. Ook zou Iran in de resolutie geen ulti matum worden gesteld. 660.000 Doden in EU door roken dublin - Ieder jaar sterven circa 660.000 inwoners van de Euro pese Unie aan de gevolgen van het roken van tabak. Dat zei de Ierse minister van Gezondheid Martin gisteren op een interna tionale conferentie over roken. Volgens Martin is een kwart van de sterfgevallen als gevolg van kanker in de EU direct te wijten aan tabaksconsumptie. Martin kwam eind maart met een strikt ontmoedigingsbeleid, dat on der meer een verbod op het ro ken in cafés en restaurants in- houdt.Overtreders kunnen boe tes van maximaal 3000 euro te gemoet zien. Veel demoteams open dag Volkel volkel - Vier buitenlandse de monstratieteams en een grote formatie van vijftien F16's vor men de hoogtepunten tijdens de open dagen die de Koninklij ke Luchtmacht vandaag en morgen houdt op vliegbasis Volkel. Behalve de Nederlandse F16's die dit weekeinde hun 25- ste verjaardag in Nederland vie ren, zullen de Engelse Red Ar rows, het Italiaanse Frecce Tri colore en de Franse Patrouille de France hun met gekleurde rook geaccentueerde formaties boven de basis laten zien. Colombiaanse bases op Balkan Washington - Colombiaanse drugshandelaren hebben nieu we uitvalsbases opgezet op de Balkan, en dan vooral in Alba nië. De Colombianen verkopen hun cocaïne vanaf deze plekken naar Oost-Europa, Oekraïne en Rusland. Dat staat in een rap port van een VN-organisatie die zich bezighoudt met drugs- en criminaliteitsbestrijding. brussel/gpd - De strijd om de opvolging van Romano Prodi als voorzitter van de Europese Commissie, draait vooralsnog rond de Belgische premier Guy Verhofstadt en de Britse Euro pees commissaris Chris Patten. Verhofstadt is al langer in de ra ce. Patten werd gisteren kort voor aanvang van de Europese top naar voren geschoven door de Europese christen-democra ten (EVP). Gisteravond laat was nog niet duidelijk wie als win naar uit de strijd komt. „Ik zie witte rook, maar nog niet van avond", zei de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken Ben Bot Wie van de twee de beste pa pieren heeft, is nog onduidelijk. Verhofstadts kandidatuur wordt gesteund door de zwaar gewichten Frankrijk en Duits land en door de Benelux-lan- den. Maar Groot-Brittannië, Italië en Polen vinden Verhof stadt ongeschikt voor de top baan omdat hij tijdens de Irak- crisis een anti-Amerikaanse Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 er ja, lk ontvang graag I 4 weken lang Leidsch Dagblad I voor maar 9,75. Dat ls nog geen I 0,41 per dagl koers voer. De EVP heeft bo vendien moeite met het feit dat Verhofstadt een liberaal is. De EVP is de grootste fractie in het Europees parlement en tien van de 25 regeringsleiders van de EU, onder wie premier Jan Peter Balkenende, zijn lid van de conservatieve volkspartij. Als grote winnaars van de ver kiezingen moeten we het recht hebben om een eigen kandi daat voor te dragen", zei EVP- fractieleider Hans-Gert Poette- ring. Plaats: Ttelefoon Geboortedatum e-mail: Stuur deze bon op in een ongefr&nkeerdo envelop, naar Leidsch Dagblad, T.a.v Afdeling le I bieding is geldig tot 31 december 3004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens. In het colofon van J de krant treft u nadere Informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17