Van Iterson wint Bird Award 2004 KUNST CULTUUR De spirit is helemaal terug bij Slipknot Acht vrouwen ontmaskeren zichzelf Liefde voor de zet Amerikaanse metalband 21 juni in Amsterdam Arena Smeets signeert Hessing hei vertrouwd herstel K&( Leidse gitarist/componist verdient volgens jury een breder publiek Boek en cd van Donna Summer Jochem Myjer terug op podium Eredoctoraat voor Bob Dylan Geplastineerde Artis in Naturalis door Han Neijenhuis Amsterdam Het voortbestaan van Slipknot hing lange tijd aan een zijden draadje. Na twee in ternationaal succesvolle al bums en diverse tournees was de rek er in 2001 volledig uit bij de negen gemaskerde leden van de extreme metalband uit Iowa. Zakelijk was er van alles mis, de laatste wereldtournee had de bandleden zelfs geen rooie cent opgeleverd. Bovendien hoor den ze via buitenstaanders de raarste verhalen en geruchten over elkaar, waardoor er tussen de ooit goed bevriende muzi kanten een ongezonde rivaliteit en argwaan ontstonden. Dat onlangs het derde album, toepasselijk getiteld Vol. 3 (The Subliminal Verses)', het licht zag, was dus ook lang aller minst vanzelfsprekend. Ook het feit dat de band uitgebreid op toer is als support van Metallica mag een wonder heten. Het ge zelschap, uitgebreid met Korn, doet op 21 juni de Amsterdam Arena aan. De Slipknot-leden hebben zich tot een jaar geleden namelijk beziggehouden met van alles en nog wat, maar vooral niet met Slipknot. Drummer Joey Jordison timmerde flink aan de weg met zijn eigen band Mur- derdolls en zanger Corey Taylor en gitarist James Root deden dat met nog veel meer succes met Stone Sour. Vorig jaar gaf deze band nog een geslaagde, energieke show op het grote Fields Of Rock-festival. Corey Taylor had het overdui delijk naar zijn zin met Stone Sour. „Klopt", geeft de zanger onomwonden toe. „Ik heb een geweldige tijd gehad met Stone Sour en we gaan in de toekomst zeker weer wat doen met die band. Ik wilde ook even hele maal niets meer weten van Slipknot en dat hele circus met die maskers en alle poeha. Ge woon weer lekker terug naar de roots en harde rock spelen met vijf vrienden." Na verloop van tijd begon het bij Taylor toch weer te knagen, net zoals bij de andere Slip knot-leden. De muziek en ook het hele concept achter Slip knot waren te bijzonder om zo maar te laten schieten, zo ble ken de bandleden zich stuk voor stuk te realiseren. Maar voordat er weer muziek ge maakt kon worden, moesten er veel misverstanden de wereld uit. „Het ging vooral om misver standen, inderdaad", beaamt Taylor. „Voordat we weer bij el kaar kwamen hadden we de in druk dat niemand van ons nog met deze groep wilde spelen. Maar toen we de problemen eens serieus onder de loep na men, merkten we dat het vooral de buitenwereld was, die ver deeldheid zaaide binnen Slip knot. Toen ons dat eenmaal duidelijk werd, kwamen de spi rit, teamgeest en vriendschap weer langzaam terug." Uiteindelijk zijn de pauze van drie jaar en de muzikale uit stapjes van de diverse bandle den goed geweest voor Slip knot, denkt Corey Taylor. Het was goed om allemaal even af stand te nemen en uiteindelijk te beseffen hoe belangrijk Slip knot is. Want als bij ons de neu zen dezelfde kant op staan, zijn we onverslaanbaar." „We zijn voorzichtig gaan wer ken aan het nieuwe album", vervolgt Taylor. „Geen dingen overhaasten en forceren, maar alles zijn tijd geven. En uitein delijk heeft dat geleid tot songs en een plaat waar voor het eerst alle negen bandleden nauw bij betrokken zijn geweest. En dat hoor en voel je. Deze plaat heeft een ontzettend goede vi be. Ja, het is hard, het is bruut, het is donker. Maar in essentie is Vol.3' ook een positief en hoopvol album van een band die weer helemaal terug is en die weer goed aanvoelt. In het verleden kwam vooral de don kere en agressieve kant in onze muziek naar voren, ik merk dat nu die positieve vibe ook heel goed voelbaar is." En dus klinkt Vol.3 ongemeen bruut, heavy en, door de vele percussie, weer ouderwets op zwepend. Maar er is nu ook meer ruimte voor dynamiek, melodie en rust. Het maakt het album spannender dan zijn twee voorgangers. Corey Taylor: „We hebben ons ditmaal geen enkele limiet op gelegd bij het schrijven van songs. Alles kon. We zijn mis schien nog wel extremer gewor den dan we al waren, maar aan de andere kant ook rustiger. Een moment rust of stilte kan muziek nog extremer en inten ser maken, zo hebben we erva ren. Hoe meer dynamiek, hoe meer power. Het maakt Slip knot beter dan ooit." Slipknot met Korn en Metalli ca: 21/6, Arena Amsterdam theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: Acht Vrouwen van Robert Thomas door De Timdeler. Regie: Ronald van Brandwijk. Spel: Jolanda van Gorkum, Ineke Theil, Jeanne den Hoed- Buys e.a. Gezien: 17/6, Schouwburg, Leiden. Het duurt even voor ze er echt in zijn. De acht vrouwen die in het gelijknamige stuk van de Franse toneelschrijver Robert Thomas achterdochtig om el kaar heen zullen draaien van wege het lijk dat daarboven in het afgelegen landhuis ligt. Ze moeten eerst even de strijd met zichzelf en de zaal aan, voor ze zich met verve op elkaar kun nen storten. Bij het voorstellen van de per sonages - de huishoudster, het meisje, de schoonmoeder, de oudste dochter, de moeder, de schoonzuster, de jongste doch ter en ten slotte de zuster - val len er nog wat gaten en de ont dekking van de moord loopt iets te gladjes om werkelijk een dramatisch moment te sugge reren. Maar vervolgens begint het spel van insinueren en sug gereren, van hele en halve leu gentjes en beschuldigingen over en weer, en dan komen de dames in kleine onderonsjes tot mooie prestaties. Stukje bij beetje schminken ze elkaar af - en al doende ontmaskeren ze natuurlijk ook zichzelf. De vij andelijkheden worden geopend door het dienstmeisje Louise, door Jacqueline Peels-Stikvoort mooi quasi-naturel gehouden, en vervolgens gaat de bal rond. De aantrekkelijkheid van Acht Vrouwen schuilt vooral in de steken onder water en het sub- leiden - Veel meer dan voetbal zijn basketbal, wielrennen, atletiek en schaatsen de sporten die Mart Smeets na aan het hart liggen. Echte olympi sche sporten. Voor de Spelen heeft de commenta tor van Studio Sport een fascinatie die terugvoert tot zijn vijfde levensjaar toen hij al plaatjes spaar de die je kreeg bij de margarine van Planta. Op het EK in Portugal zul je hem niet zien. In plaats daar van was hij gisteravond bij Kooyker om zijn nieu we boek 'Spelen. Een olympische reis' te signeren. Vanaf 1972 volgde hij beroepshalve de Olympische Spelen als sportverslaggever. Zesmaal was hij er bij. Zijn observaties en herinneringen heeft hij neergelegd in dit boek. Foto: Hielco Kuipers tiel poten doorzagen. D ters komen wat minder j de verf, al zijn de typerii) van Ineke Theil (als deii tante) en Jolanda van Gfl (als de wereldse zuster)! moeite waard. Maar hoe onderhouden gezuig en getreiter ooki meest dramatische is e ment van 'verzustering' zuster en de echtgenote, vanwege dezelfde minni grijpen elkaar en voelen de - en Van Gorkum en den Hoed-Buys laten dai en breekbaar, maar heel tuigend voelen. leiden - wethouder Rui sing zegt nooit te hebbi wogen de subsidie Volksuniversiteit K&O stop te zetten ondank nanciële problemen bijl susinstituut. „De maai geven mij het vertroul het wel goed komt. Des voor de rest van 2004 fei overgemaakt aan K&O. Gisteren werd bekend d in zwaar weer verkeert dige K&O-directeur legt zaak voor de problems vorige directeur. Hij w dacht van verduistering financiële problemen hl te bieden heeft K&O aangevraagd voor twee vijf baliemedewerkers. De K&O-affaire is voor een extra aansporing 0 te maken met het on naar het cursusaanbod den. De wethouder heet der aangegeven dat hij bezem door wil halen. bod van K&O, de Muzif en het Leidse Volkshu doublures en hun mens kunnen volgens b ciënter worden gebnii is misschien goed om susaanbod in Leiden 0» hoed te brengen." londen - Donna Summer heeft in Londen haar nieuwe boek 'Ordinary Girl' en haar grootste hits-album 'The Very Best of Donna Summer' ten doop ge houden. De voormalige disco- diva hield woensdag na afloop een signeersessie in een Lon- dense muziekwinkel. Foto: AP leiden - Jochem Myjer gaat in september weer verder met try- outs van zijn theaterprogram ma 'Yeee-Haa'. De 27-jarige Leidse cabaretier is hersteld van de ziekte van Pfeiffer. Aanvan kelijk was Myjer bang dat hij langer buitenspel zou staan, maar de turbocabaretier heeft na zes weken afzondering de draad weer opgepakt. „Alles gaat bij mij snel", aldus Myjer. „Ook het herstellen van de ziekte van Pfeiffer." Op 10 no vember gaat 'Yeee-Haa' in pre mière in de Kleine Komedie in Amsterdam. st. andrews - St. Andrews, de oudste universiteit van Schot land, kent een eredoctoraat toe aan Bob Dylan. Dylan wordt tij dens een afstudeerceremonie op 23 juni gelauwerd als ere doctor in de muziek. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidschg^ Dagblad leiden - De Leidse gitarist/com ponist Martijn van Iterson is de winnaar van de Bird Award 2004. De prijs, waarvan de uit reiking plaatsheeft tijdens het komende North Sea Jazz Festi val, wordt toegekend aan een artiest van wie de juiy vindt dat hij een breder publiek verdient. Volgens de jury is Van Iterson een oprecht musicus met een geheel eigen, ongepolijst geluid en een persoonlijke stijl. Hij be schikt over een uitstekende ti ming en improviseert op origi nele wijze. Als componist wordt Van Iterson nog onderschat, al dus de jury. Martijn van Iterson (Leiden, 1970) studeerde cum laude af aan het Hilversums Conserva torium en is sinds 1995 als do cent aan deze opleiding ver bonden. Hij maakte deel uit van tal van groepen, waaronder de jazzdanceformatie All the Kings Men, die in 1994 de Hei- neken Crossover Award in de wacht sleepte. Daarnaast was Van Iterson gastsolist bij gere nommeerde orkesten als The Skymasters en The Netherlands Concert Jazzband (tegenwoor dig Jazz Orchestra of the Con certgebouw) en werkte hij sa men met grote namen als Jim Hall, Kurt Rosenwinkel en Jean Toots Thielemans. Tegenwoordig speelt de gitarist in de jazzrockformatie Knoertz en heeft hij zijn eigen kwartet (met pianist Karei Boehlee, bas sist Frans van Geest en drum mer Martijn Vink), met wie hij zaterdag 10 juli op het North Sea Jazz Festival speelt. De nieuwe cd The Whole Bunch van het Martijn van Iterson Quartet wordt vandaag gepre senteerd in het Bim-huis in Amsterdam. De andere genomineerden voor de Bird Award 2004 waren: Fred Hersch, Kurt Rosenwinkel, Joris Teepe, Bugge Wesseltoft, Matt Wilson en Jason Yarde. Naast de bronzen sculptuur die aan de prijs verbonden is, krijgt de winnaar van de Bird Award een uitnodiging om volgend jaar opnieuw op het North Sea Jazz Festival te komen spelen in een bezetting naar keuze. Binnenkort wordt bekendge maakt wie dit jaar de winnaar is van de Bird Award Special Ap preciation, de oeuvreprijs cfie de festivalorganisatie toekent. Beide Bird Awards worden uit gereikt tijdens het North Sea Jazz Festival, dat van 9 juli tot en met 11 juli wordt gehouden in het Nederlands Congres Centrum in Den Haag. leiden 's Werelds enige geplastineerde gorilla wordt vanaf vandaag in Naturalis tentoongesteld. Door een bij zondere manier van prepareren is de anatomie van het lichaam van deze volwassen gorilla-man in zijn geheel te zien. Bij de preparatie van de gorilla is de plastinatie-me- thode gebruikt. Met een speciale techniek worden daar bij het weefsel en de organen van een lichaam vervan gen door kunststof. Het resultaat is een preparaat waar bij de anatomie van een lichaam tot in de kleinste details inzichtelijk is gemaakt. De tentoongestelde gorilla heet Artis en is een westelijke laaglandgorilla die in 1983 werd geboren in Diergaarde Blijdorp. In 1993 verhuisde hij naar de Zoo in Hannover, waar hij in 2000 door een on geluk om het leven kwam. Artis is tot en met 18 juli in Naturalis te bewonderen. Foto ANP/Juan Vrijdag Wie wat heeft met de zee en wie ook nog eens houdt van kunst die daaraan is gerelateerd, kan de komende zomer zijn hart op halen. Op maar liefst vier ver schillende plaatsen zijn er expo sities die als invalshoek hebben de zee, het strand, het duin - het leven aan de kust. Ten aanzien van één tentoon stelling is er een voorbehoud; daar is het on derwerp de zee slechts onder deel van een groter geheel. Het gaat in het Singer Museum in Laren in eer ste instantie over het feno meen van de vroegere Hol landse schilders dorpen. Zeker niet toevallig liggen (of lagen) er vier daarvan Domburg, Veere, Bergen en Katwijk - aan zee. De zee heeft immers door de eeuwen heen met al zijn wis selingen en stemmingen de aantrekkings kracht op schil ders als die van een magneet. Daar moesten ze wel naartoe. De meest aansprekende ten toonstelling, qua naam dan, is die in het Van Gogh Museum in Amsterdam. Daar is werk te zien van de vader der impressionis ten, Edouard Manet. Terwijl veel van zijn tijdgenoten hun inspiratie opdeden op het plat teland (Van Gogh met name), was Manet een echt stadsmens. Als. telg uit een welgestelde Pa- rij se familie had hij een lage dunk van het buitenleven. Maar zoals zoveel stadsmensen had Manet wel een uitgesproken voorliefde voor de zee. Vooral de Normandische kust, gemakkelijk te bereiken vanuit Parijs, was in trek bij bij de im pressionisten. Manet schilderde in Boulogne-sur-Mer, Seurat en Signac in Port-en-Bessin en Mo net en de geëmigreerde Hollan der Jongkind in Honfleur. Van dat laatste duo is eveneens werk te zien bij de Manet-expositie in het Van Gogh Museum. Mooie tegenstellingen van licht en donker, veel gevoel voor detail, subtiele tinten naast diepe kleu ren. Het onderwerp is hetzelfde - de zee als bron van inspiratie die nooit opdroogt - de benadering van de schilders aan dt zee is anders dan die Franse tijdgenoten. Dat is goed te meten in Vliss in het Katwijks Museu in tivee delen één collec geëxposeerd. Het is de 1 ling die globaal het 1830-1930 beslaat, n Duitser die anoniem wi Het gaat om kunsten Duité Noorm nemari Nederla gaat 01 gezame passie 1 kust. Op eer, schilden (de rom doeken Scheljk name) kleuren Noordze ders g donkeri die h Fransen en k koppen 1 sers [f de elegaj het stra in Saintt se en rasols Trouville. Het weer zal 1 het verschil maken. Dan vanzelf een andere kifi dingen. Op lucht, op li sfeer. Bij het Van Gogh in Ans zal het deze zomer wel Ie zijn. Dat is het namé in het toeristenseizoen, l het Kativijks Museum nog zo binnen en ook 11 voor een derde van dep het Van Gogh. De villa Voorstraat is al een ji van een gebouw, en met op de Noordzee van Bk Artz, Liebermann, Kits Munch aan de muur it houdelijk sprake van a tentoonstelling. Het is voorlopig toch n strandweer - dus wat li ga nou niet vertellen dal het Katwijks Museum I weest, want daar geloof moer van. Het is nam best bewaarde geheim streek op dit gebied. Bi mand weet welk een cm seum dit toch is. Dit is de laatste afleven 'Noodzakelijk kwaad' 1 seizoen. Na de zomer I column op deze plek ten Slipknot-drummer Joey Jordison, op "Vol.3' weer ongemeen bruut, heavy en ouderwets opzwepend. Foto: Reuters/Nacho Doce

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16