EK 2004 Passie Kroatië bijna te veel voor Fransen 'Dit is niet de echte Francesco Totti' Rooney helpt Engeland op gang tegen Zwitsers :nke Larsson zet Zweden in win* en vlam euro 2004 TOZOO^ ac i8juni 2004 EK vandaag 18.00 uur: Bulgarije-Denemarken It Italië-Zweden I N C IJFERS Groep B Engeland - Zwitserland 3-0 (1-0). 23. Rooney 1-0, 76. Rooney 2-0, 82. Gerrard 3-0. Scheidsrechter: Ivanov (Rus). Toeschouwers: 28.214. Rode kaart: 60. Haas (Zwitserland, 2x geel). Gele kaart: Rooney (Engeland), Celestini (Zwitserland). Engeland: James; Gary Neville, Terry, Campbell en Ashley Cole; Beckham, Lampard, Gerrard en Scholes (70. Hargreaves); Rooney (83. Dyer) en Owen (72. Vassell). Zwitserland: Stiel; Haas, Müller, Murat Yakin en Spycher; Wicky, Celestini (54. Cabanas), Hakan Yakin (83. Vonlanthen) en Huggel; Chapuisat (46. Gygax) en Frei. Kroatië - Frankrijk 2-2 (0-1). 22. Tudor 0-1 (eigen doel), 48. Rapa- jic 1-1 (strafschop), 52. Prso 2-1, 64. Trezeguet 2-2. Scheidsrech ter: Nielsen. Toeschouwers: 29.000. Gele kaart: Leko, Robert Kovac, Rosso, Tudor (Kroatië), Vieira, Dacourt (Frankrijk). Kroatië: Butina; Simic, Robert Ko vac, Simunic en Bjelica (68. Leko) Rosso, Tudor, Nico Kovac en Rapajic (87. Mornar); Prso en So- kota (73. Olie). Frankrijk: Barthez; Gallas (81. Sa- gnol), Thuram, Desailly en Silves- tre; Wiltord (70. Pires), Vieira, Da court (79. Pedretti) en Zidane; Henry en Trezeguet. Stand: Frankrijk 2 1 1 0 4 4-3 Engeland 2 10 13 4-2 Kroatië 2 0 2 0 2 2-2 Zwitserland 2 0 1 1 1 0-3 Topscorers: 1. Zidane (Frankrijk), Larsson (Zweden), Rooney (Enge land) 2, 4. Van Nistelrooij (Neder land), Karagounis, Basinas, Cha- risteas (Griekenland), Ronaldo, Maniche, Rui Costa (Portugal), Va- leron, Morientes (Spanje), Lampard, Gerrard (Engeland), Tre zeguet (Frankrijk), Rapajic, Prso (Kroatië) Ljungberg, Ibrahimovic, Allback (Zweden), Baros, Heinz (Tsjechië), Verpakovskis (Letland), Frings (Duitsland) 1. Rode kaarten: Ovtsjinnikov (Rus land), Sjaronov (Rusland, 2x geel), Vogel (Zwitserland) en Haas (Zwit serland). Twee gele kaarten: Karagounis (Griekenland), Marchena (Spanje) en Smertin (Rusland). Geschorst voor volgende wedstrijd: Karagounis (Griekenland), Mar chena (Spanje), Smertin, Ovtsjin nikov (Rusland) en Haas (Zwitser land). Geschorst voor volgende drie wed strijden: Totti (Italië). nakopoulos esseerd con de - De Griekse in- nal Stelios Giannakop- 14 ist de laatste groeps- ide d tegen Ruslandl. De voi middenvelder van 1 Vanderers heeft te veel "j"* een spierverrekking in du inbeen. Die blessure 3. ip in de tweede groeps- d dtegen Spanje (1-1). w iannakopoulos is ook Karagounis zondag in n. ;ezig. De 27-jarige mid- i ervan Inter is ge- nij 0e Grieken hebben te- nog puntloze Rusland aan een gelijkspel voor its in de kwartfinales. igezen boos ege stoelen De UEFA gaat de an de toegangsbewij- iet EK nader bestude- bderzoek is een ge le duizenden lege zit- jjoensdag bij de wed- bnd - Portugal. De dde Russische voet voor dat duel 13.000 gewezen. Ruim 3000 de Russische sector idion bleven echter jlt. Dat leidde tot boze an Portugese fans die ïts voor de wedstrijd tijgen, maar op televi- ivele lege plekken in Inzagen. „Onverkoch- 5 die terugkomen, [e niet opnieuw in de (verkoop doen", zei i-woordvoerder. „Dat 3eid van het scheiden upporters doorkruisen, iten we een oplossing Ipbleem vinden. Want ten in een stadion, ze- at thuisland, zijn geen Pp Crygera ziekenhuis De Tsjechische inter- IZdenek Grygera is gis- ide training in Sintra Jerzoek naar een Portu- Éenhuis gebracht. De {verdediger van Ajax eite om in zijn mond aan te maken. Volgens ging het om een klein probleem, een gevolg Jrarmte. Giygerakan [tegen Nederland nor- jfeedoen. door Hans Geleijnse rome - Francesco Totti had spijt als de gecoiffeerde haren op zijn hoofd, maar het mocht niet baten. De tuchtcommissie van Uefa legde de Italiaanse vedette gistermiddag na uren lang beraad een schorsing van drie EK-wedstrijden op wegens in het gezicht spugen van zijn directe tegenstander Christian Poulsen in de wedstrijd Italië- Denemarken van afgelopen maandag. Italiaanse verslaggevers teken den na afloop van de zitting in een hotel in Lissabon het enige commentaar van de duidelijk gedesillusioneerde Totti op: „Ik weet het niet", was zijn korte antwoord op de vraag of hij de straf niet veel te hoog vond. Totti mist door de schor sing de twee resterende groepswedstrijden tegen Zwe den en Bulgarije en - wanneer Italië zich plaatst - de kwartfi nale. Een van Totti' s advocaten, de uit het maffia-proces tegen oud-premier Andreotti bekend geworden Giulia Bongiorno, zei dat de verdediging 'gedeel telijk tevreden' was met het vonnis. De eis was vier wed strijden wegens 'ernstig on sportief gedrag'. De commissie schrapte het 'ernstig' en maak te er drie duels van. Volgens Bongiorno was dat onder meer het gevolg van Totti's publieke schuldbeken tenis en spijtbetuiging. „Hij heeft gezegd zichzelf niet in de beelden te herkennen. Dit is niet de echte Francesco Totti", zei de advocate. Ten overvloe de werd een fiks aantal schrif telijke verklaringen - onder meer van Rome's burgemees ter Walter Veltroni - overlegd waaruit moest blijken dat Totti een innemende persoonlijk heid is die veel charitatief werk verricht. Maar uit haar verdediging van AS Roma's topster bleek tevens het ongenoegen van de Itali aanse voetbalbond over de manier waarop Totti was 'ge pakt'. „Een videocamera van de Deense bond heeft hem ne gentig minuten gevolgd. Dit is valstrik-bewijs waar iedere speler het slachtoffer van kan worden." Ook beklaagde ze zich erover dat op aangeven van bondscoach Morten Olsen de Deense voetbalbond pas 48 uur na de wedstrijd de klacht had ingediend. Die redenering sneed meer hout dan het even eens aangevoerde argument dat Totti's speeksel niet in het gezicht van Poulsen was be land. Gelet op het feit dat Totti in de wedstrijd dankzij de Spaanse scheidsrechter Manuel Gonza lez slechts met geel was weg gekomen na een woeste trap tegen het scheenbeen van de Deense verdediger Henriksen blijft de verontwaardiging in Italië vooralsnog beperkt. Op een aantal websites dat bezoe kers naar een mening vroeg, bleek een fikse meerderheid van de respondenten de straf correct te vinden. Bondscoach Trapattoni zal nu zijn formatie, die in het duel met Denemarken (0-0) matig speelde, om moeten gooien. Vermoedelijk zal hij tegen Zweden Milan's talentvolle middenvelder Pirlo opstellen en Totti's AS-Roma-vriendje Cassano naast Vieri en Del Pie- ro in de spits. De Italiaanse voetbalbond overweegt tegen de straf voor Totti in beroep te gaan. door Peter van Duyl coiMBRA - Een jongen van achttien jaar vulde de harten van de Engelse voetbalfans gisteren met hoop en ver wachting. Tussen ploeterende ploeggenoten en vastgelopen vedetten trok Wayne Rooney zijn land met twee goals tegen Zwitserland uit het moeras. Engeland won uiteindelijk met 3-0. De hype rond Rooney nam de laatste weken aan de overzijde van de Noordzee al bijzondere proporties aan, na het duel met Zwitserland zullen de kranten het vuurtje rond de speler van Everton nog een stuk verder opstoken. In het land waar de superlatieven geen bovengrens hebben, geldt Wayne Rooney als hyper talent. 'Roonaldo', zoals een van zijn vele bijnamen luidt, brak de laatste jaren record na record en gisteren plakte hij er maar weer eens eentje aan vast. Hij was de jongste speler die ooit voor Engeland scoorde, de jongste voetballer sinds 1900 die het shirt van zijn land droeg en hij was ook al de jongste die ooit een doelpunt maakte voor Everton. Sinds gisteren is Rooney ook de jongste speler die ooit scoorde op een EK. In de 23ste minuut schatte Rooney - achttien jaar en acht maanden oud - een voorzetje van Michael Owen op waarde en kopte daarmee Dragan Stojkovic uit de re cordboeken. De Joegoslaaf was in 1984 negentien toen hij doel trof. Een kwartier voor tijd gaf Rooney zijn prestatie nog wat extra glans door ook de tweede Engelse treffer in het Zwitserse doel te schieten. Rooney geldt buiten het veld als een bescheiden, bijna ver legen jongen. Die reputatie maakte hij gisteren na afloop in elk geval vlot waar. De ge vierde man weigerde veel woorden vuil te maken aan zijn optreden, hoewel het nieuwe record hem wel iets deed. „Het is altijd leuk om een record te breken, om in de geschiedenisboeken te komen. De eerste goal was belangrijk, maar na de tweede was het ge beurd met de Zwitsers. Die telt dus zwaarder." Het knappe optreden van Rooney leidde de aandacht wat af van de werkelijkheid. Engeland won gisteren wel af getekend, maar het spel was in grote delen van de wedstrijd niet om aan te zien. De wraak- lustige Engelsen hadden Zwit serland een heet middagje be loofd, maar het enige waar de Zwitsers echt warm van wer den was de brandende zon. De Engelsen maakten zelfs heel lang een wat treurige in druk. Engeland claimt zo'n beetje bij elk groot toernooi een plekje in de rij met kans hebbers, maar van al die ambi ties komt eigenlijk nooit iets terecht. Dat blijft vreemd, want vrijwel alle Engelse inter nationals spelen in de eigen competitie, één van de sterkste van Europa. Voetballers als Beckham, Owen, Scholes, Lampard en Gerrard zouden in geen enkel elftal misstaan. De verwachtingen waren hoog, toen Sven-Göran Eriks son vier jaar geleden de natio nale ploeg ter hand nam. Er kan echter geen andere con clusie zijn dan dat Engeland ook onder de Zweed nog niet veel is opgeschoten. Nog altijd hebben de Engelsen weinig meer dan een elftal dat op goede dagen elke tegenstander kan verslaan, maar dat tegen mindere opponenten zelden een makkelijke wedstrijd speelt. Ook de grote spelers van Enge land lijken in het nationale te nue wel een paar maten klei ner, David Beckham voorop. Bij Manchester United was Beckham een prachtige mid denvelder, die in één wedstrijd kilometers aflegde en streed voor elke meter grond. Giste ren kwam het Engelse boeg beeld pas in actie als hij de bal aan de voet had, hij parasiteer de louter en alleen op zijn traptechniek. Zelfs toen Zwitserland na een klein uur werd gereduceerd tot tien man (Bemt Haas kreeg zijn tweede gele kaart) slaagde Engeland er niet in een fat soenlijk veldoverwicht te creë ren. Dat Steven Gerrard er nog 3-0 van maakte was TÉtt alleen geflatteerd, maar zelfs een beetje gênant. De nederlaag betekent zo goed als zeker het einde van de Zwitsers op Euro 2004. De Hel- vetiërs kenden een overtuigen de kwalificatieserie, maar ver loren een hoop van hun aan zien door een afschuwelijke 0- 0 in het eerste duel met Kroa tië. Gisteren tegen Engeland waren de Zwitsers vijf kwartier zeker niet minder dan de En gelsen. De productieve bui van Rooney zorgde er echter voor dat Zwitserland al weer aan de thuisreis moet denken. Zo'n ramp is dat ook weer niet, de liefhebber zal het elftal van krachtpatsers en lopers niet echt missen. fefvan Duyl Een halve Kaapverdi- een ongekend gevoel juiste plek heeft het ffls zo nuchtere Zweden rerd in een gepassio- voetbalnatie. Sinds -arsson besloot terug te 11 de nationale ploeg t land in vuur en vlam. vermoedt in Larsson naar EK-succes. die Henrik Lars- tegen Bulgarije n'tn, waren de voorlopige in een sprookje waarvan de nog niet in zicht lijkt, raller zette tvyee jaar ge- m ten vette streep onder w en voor zijn land en dat frj n Portugal bij zou zijn, e>[ lerhalve maand geleden le rminst zeker. haal van de rentree van '"jj in het geel-blauw leest Severing van een voet- Toen de spits in 2002 voor de lange reis naar Iw in Azië huilde zijn toen zoontje Jordan tranen 'in. En toen Zweden 'ns ook nog eens de eer ste ronde overleefde, en Lars son dus nog langer weg zou blijven, was het ventje helemaal niet meer te troosten. Op dat moment besloot Henrik Lars son een eind te maken aan zijn interlandloopbaan. Hij wilde nooit meer voor langere tijd weg bij zijn gezin. Sinds die zomer van 2002 zijn er nooit signalen geweest dat Larsson twijfelde aan de juist heid van zijn beslissing. Maar toen de aanval van de Zweden de afgelopen winter door bles sures van Marcus Allback en Zlatan Ibrahimovic in een seri euze crisis belandde, werd in Zweden de roep om Larsson al maar luider. De krant Aftonbladet sprong in op de wens van de Zweedse voetbalfans. Onder het motto 'Trek Larsson over de streep' organiseerde ze een handteke ningenactie. Onder anderen de Zweedse premier Göran Pers- son behoorde tot de 140.000 mensen die met hun krabbel Larsson probeerden over te ha len. Nog twijfelde de spits die de af gelopen jaren zo onvoorstel- li «Is succes redt leven boer 0 lopoiM - Voetbal is niet alleen een aardig tijdverdrijf, het levens redden. De 85-jarige Zweedse hoer SÖren Gel- f lt heeft een vier dagen durende verdwijning in het hoge W en van zijn land overleefd, dankzij de klinkende overwin- in het Zweedse team op Bulgarije. „Het team gaf mij de tie om verder te leven"zo vertelde hij 'efj tedt raakte afgelopen vrijdagvermist. Zijn auto kwam M zitten Hoewel er alarm was geslagen konden hulptroe- 'eri H niet vinden. Gellerstedt had geen voedsel of water bij 5J 'hield zich in leven met regenwater. Toen hij maandag- naar de radio-uitzending van de wedstrijd Zweden-Bul- "isterde, was de 5-0 overwinning zo'n geestelijke oppep- hij het gedwongen verblijf in de auto nog even aankon, ^gwerd hij hongerig aangetroffen. baar succesvol was bij Celtic. Tot zijn zoontje hem op een dag vroeg wat er toch allemaal aan de hand was. Toen Jordan vervolgens zei dat hij zijn vader juist graag een keer voor Zwe den wilde zien spelen, hakte Larsson de knoop door. De aanvaller stelde zich weer be schikbaar en in de straten van Stockholm werd feest gevierd. Sindsdien heeft de hype rond Larsson in Zweden buitenge wone proporties aangenomen. Hij scoorde direct in zijn eerste wedstrijd, een oefenduel met Polen (3-1), en maandag was het tweemaal raak in het eerste EK-optreden van Zweden tegen Bulgarije (5-0). „Dit is perfect, ik had me geen betere come back kunnen wensen", zei Larsson na afloop van dat duel. Het Zweedse bondscoachduo Lars Lagerback en Tommy Sö- derberg prijst zich zeer gelukkig met de terugkeer van Larsson. Want hoewel de oud-Feyenoor- der bekend staat om zijn sco rend vermogen, is hij in het hart vooral een teamspeler. In de wedstrijd tegen Bulgarije had Larsson simpel zijn hattrick vol kunnen maken, toen Zwe den bij 3-0 een penalty kreeg. Hij stopte de bal echter vol overtuiging in de handen van Zlatan Ibrahimovic. „Het is voor ons belangrijk dat alle spitsen scoren", verklaarde hij later. Voor de nog altijd wispelturige Ibrahimovic kan de terugkeer van Larsson wel eens van door slaggevende aard blijken te zijn. De ervaren aanvaller heeft een gunstige invloed op de Ajacied, die zich zo vaak onbegrepen voelt. „Het is leuk om met Zla tan samen te spelen", zei Lars son al eens. „Hij is onvoorspel baar, maar dat is gelijk zijn kracht." Larsson (bijna 33) heeft geen voorwaarden gesteld aan zijn rentree. Ook voor de toekomst heeft hij alle mogelijkheden Henrik Larsson wordt door Zweedse reserves bejubeld. Foto: Reuters opengelaten, het is dus niet on denkbaar dat hij ook na het EK voor Zweden blijft uitkomen. De spits heeft zijn contract bij Celtic niet verlengd en zoekt een nieuwe club, het liefst in het zuiden van Europa. Cynici in Zweden vermoeden dat Lars son alleen is teruggekeerd om zich in de kijker te spelen, maar die aantijgingen heeft hij bijna beledigd van de hand gewezen. „De nationale ploeg is geen eta lage." Dat neemt niet weg, dat de eer ste EK-wedstrijd van Larsson zijn marktwaarde geen kwaad heeft gedaan. Zweedse kranten berichten dat zich inmiddels tussen de dertig en veertig clubs hebben gemeld voor de transfervrije aanvaller, waaron der Barcelona. In Catalonië is de interesse bevestigd, maar werd eraan toegevoegd dat het aantrekken van Larsson niet de hoogste prioriteit geniet. Larsson zelf wil zich voorlopig eerst op het EK richten. De 5-0 zege op Bulgarije heeft Zweden in Groep C in een zetel ge plaatst. Een gelijkspel tegen Ita lië vanavond in Porto zou de Scandinaviërs al bijna verzeke ren van een plek in de volgende rönde. Die kans mag Zweden niet laten glippen. .Anders heeft die wedstrijd tegen Bulga rije achteraf geen enkele waar de", meent Larsson. door Mare Caldenhoven lei ra - Frankrijk is nog ver ver wijderd van de vorm die moet leiden tot prolongatie van de Eu ropese titel. Na de late ontsnap ping tegen Engeland worstelde de papieren favoriet van het EK 2004 negentig minuten met Kroatië. Met de 2-2 in Leiria mocht Frankrijk zich ronduit ge lukkig prijzen. Frankrijk verslikte zich gisteren bijna in de hartstocht van Kroa tië, een team dat na de rust on verwacht de geest kreeg en zijn aanhang in vuur en vlam zette. Tientallen minuten golfde de tekst van 'Ons mooie moeder land', de titel van het volkslied, na de remise door Leiria. Frankrijk in het ongewisse ach terlatend. Want hoe het nu wer kelijk is gesteld met de vorm van de formatie van Jacques Santini bleef ook deze Portuge se avond onbeantwoord. Kroa tië had een sensatie in de hand, bracht Frankrijk bijna de eerste nederlaag in veertien officiële duels toe. Op 11 juni 2002 had den de Haantjes voor het laatst verloren, met 2-0 van Dene marken. Ver in blessuretijd had Ivica Momar de 3-2 voor Kroatië op de schoen, maar de invaller joeg de bal bijkans het stadion uit. Niet dat Les Bleus moeten wanhopen dat de kwartfinale buiten bereik is - maandag is een punt tegen Zwitserland toe reikend - wel dat de chemie ontbreekt. Slechts Zidane haalt bij Frank rijk een aanvaardbaar niveau. Zonder hem is de Europees kampioen als een motor zonder olie. Van het sterrenensemble scheen gisteravond alleen de zonnekoning zelf. Henry en Trezeguet, ondanks zijn gelijk maker, figureerden. Santini be antwoordt de vraag liever niet, maar ook hij heeft al nachtmer ries bij het idee dat zijn sleutel figuur iets overkomt. Twee jaar Thierry Henry duwt de Kroaat Nico Kovac van zich af. Foto: Hans van Weel geleden startte Roger Lemerre de eerste twee duels noodge dwongen zonder zijn gebles seerde regisseur (dijbeen). De rest is geschiedenis. Frankrijk ging, als wereldkampioen nota bene, roemloos ten onder. Fascinerend was daarom gister avond het moment direct na de tweede Kroatische treffer. Ter wijl Prso werd bedolven, riep Zidane zijn manschappen op een strenge manier bij elkaar. In een bijna aandoenlijk tafe reel werd een heuse cirkel ge vormd. Zizou sprak zijn ploeg genoten toe en zette de puntjes als een ware patron op de i. Na de bizarre herrijzenis tegen En geland in Da Luz, het stadion van het licht, mocht het Franse legioen hem gisteravond we derom dankzeggen. Niet om zijn daden, maar zijn opmerke lijke ingreep bij de achterstand. Flets waren Trezeguet en Hen ry, bedroevend zelfs Wiltord. Na Zidane's woorden hervond een ieder zich. Aanvankelijk beloofde het tref fen genoeg. Het uitstapje van de Kroatische selectie aan Fóti- ma, het bedevaartsoord op en kele kilometers van Leiria waar in 1917 de maagd Maria ver scheen aan drie herderskinde ren, had het team van Otto Ba ric geen slecht gedaan. Met open vizier trad Kroatië de Franse favoriet tegemoet. Maar het duel tussen de wereldkam pioen en de nummer drie van het WK in 1998 verflauwde zienderogen. Zeker na de lucky goal van Frankrijk, bijna een kopie van Torsten Frings' ins winger uit een vrije trap tegen Oranje. Nu zwiepte Zidane de bal voor het doel en toucheerde Tudor, terug na een schorsing, de bal licht: 1-0. Wie vermoedde dat Kroatië ge slagen was, kwam bedrogen uit. Otto Méximaal, de trainer die de bijnaam verdiende door met een behoudende speelwijze het maximale rendement uit zijn spelers te halen, moet zijn spe lers in de rust hebben opgejut. Binnen enkele minuten na de pauze boog Kroatië de achter stand om. Eerst benutte Rapaic een strafschop, daarna kogelde Prso, speler van Monaco, de bal in het dak van het doel. Aan de treffer ging een afgrijselijke blunder van Desailly vooraf. Lang kon Kroatië niet genieten van de voorsprong. Trezeguet, getergd door Zidane, prikte - nadat Tudor verkeerd terug speelde - de 2-2 binnen. Via de Kroatische keeper had de bal overigens wel Trezeguet's hand getoucheerd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15