REGIO Werken werkt als je leert werken Vader krijgt minder dan moeder eerlijk voor uit Het draait om ballen en benen VRIJDAG l8 JUNI 2004 NAVRAAG Het vermoeden bestond al lang, maar vader krijgt minder dan moe der. Althans dat geldt voor vaderdag, waarop hij lang niet krijgt wat haar toevalt op moederdag. Henk Kok, directeur van de Raad Neder- landse Detail handel, komt er nu eindelijk dat binnen het gezin moeder nog altijd de duurdere cadeaus krijgt. JUDITH ZWAGERMAN, bedrijfsleider van de Douglas-vestiging op de Haar lemmerstraat - een zaak gespecialiseerd in cosmetica - kan niet an ders doen dan het verhaal bevestigen. Hij komt er zondag op vaderdag ook dit keer weer bekaaid van- af? „Bij ons wel. Althans als je dat afeet tegen moederdag. Dan loopt het hier storm. Dat zal vandaag en morgen zeker niet zo zijn. Al is het heus drukker dan normaal, hoor." Krijgt vader minder of krijgt hij alleen minder dure cadeaus? „Dat durf ik niet te spullen voor de tuin, muziek, dvd's dat soort dingen. Je zou voor de grap eens bij de Gamma moeten kijken. Misschien is het daar veel drukker dan gewoonlijk." Wat is dit jaar in jullie segment in trek voor vaderdag? „We hebben speciale activiteiten. Rondom het merk Tommy Hilfi- ger met name. Bij aankoop van twee producten krijg je een mooie tas cadeau. Ook Coolwater van Davidoff en Polosport zijn er uitge licht. Hugo Boss eveneens. Die merken zullen zeker goed lopen. Maar ieder zijn smaak natuurlijk. Wat krijgt jouw vader eigenlijk voor flesje? „Nou, hij zit zelf in de cosmetica, dus daar hoef ik niet mee aan te komen. Hij krijgt een spannend boek van Tom Clancy. Alvast voor de vakantie." tekst: Ad van Kaam foto: GPD UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Vrijdag 18 Juni LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - In de afgelopen nacht is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden de heer W. A. Lam uit Alphen aan den Rijn, de schepper van de Laura, in de leeftijd van 66 jaar overle den, na sinds 4 Mei van dit jaar ter behandeling van een zeer ernstige ziekte in dit ziekenhuis te zijn verpleegd. Als voorzitter van de Laura, de Alphense rijwielvierdaagse, heeft hij zich niet alleen in Alphen, iriaar in het gehele land vele vrienden ge maakt. Zijn afwezigheid op de aanstaande Laura zal allerwege als een smartelijke gemis gevoeld worden. De figuur W. A. Lam was onverbre kelijk verbonden aan de Wilhelmina-Vereniging, waarvan hij ruim 40 jaar bestuurslid is geweest, en het grootste deel van deze periode met de voorzittershamer. Daarnaast was hij voorzitter van het ijsbaanbe- stuur, voorzitter van de buurtvereniging Oudhoorn Vooruit en lid van het bestuur van de speeltuinvereniging Oudhoorn. Voor de tweede we reldoorlog maakte de heef Lam gedurende tal van jaren deel uit van de Alphense Raad voor de Liberale Staatspartij en had hij zitting in de commissie van bijstand voor het gasbedrijf. ANNO 1979, maandag 18 juni LEIDERDORP - In authentieke kostuums verscheen de volksdans groep Gaida gisteren op de planken tijdens een drukbezocht open luchtconcert in de Houtkamp in Leiderdorp. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen wordpn nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 tn.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essen berg E-mail: directie. hdcuz@hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 - ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-515° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorglng: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV Is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Nederlandse werknemers zijn niet vooruit te branden: Vijfen tachtig procent van hen is niet of matig gemotiveerd voor hun werk. Nederlandse managers tobben in bed: Meer dan de helft kan heel slecht de balans vinden tussen werken en ge zondheid en heeft geregeld last van rusteloosheid, rug- en hoofdpijn. Daarnaast worste len ze met hun seksleven van wege vermoeidheid. En: 'De gemiddelde Nederlander raakt steeds vermoeider'. Resultaten van recente onder zoeken, neergelegd in boven staande barrage van kranten koppen, tonen met grote regel maat de markt aan voor de methode van Gery Groen. Zij is oprichter en directeur van het in Leiden gevestigde bedrijf Impulsus dat organisaties ef fectiever laat functioneren en kantoormensen meer werkple- zier bezorgt. CiEP heet het 'Coaching in Efficiency Pro gramma', dat vaak verder reikt dan het werk. „Als mensen energiek, voldaan en opge ruimd naar huis gaan, willen ze ook daar orde op zaken stellen." Ergens in het gesprek gebruikt ze een type rend zinnetje. „Het heet CiEP, je spreekt het officieel uit als siep, maar wij noe men het kiep," zegt ze daar over haar methode waarover ze pas een boek heeft gepubliceerd. „Het is de afkorting van Coaching in Efficiency Program. En waarom we dat kiep noemen is om dat we afgesproken hebben dat er kiep staat. Het is even wennen, maar na vier keer weetje niet beter." De coa ching van Gery Groen, 'coach van de coa ches' van Impulsus, begint al bij de naam van het door haar ontwikkelde programma. Daaraan kan ze verbinden dat het er op de werkvloer om gaat afspraken te maken en die ook na te komen, bewust te kiezen en stimen te werken. Het zijn termen die geregeld vallen in de training die men sen vooral Teert' werken. „En dat is hard nodig, want ieder een kan werken, maar nie mand heeft dat geleerd. Men sen zijn het op een gegeven moment gaan doen, hebben hun manier van werken afge keken van een collega en heb ben vervolgens hun eigen werkgewoonten ontwikkeld", betoogt ze. Op die manier is op tal van kantoren een situatie ont staan waarin maar 'wat' wordt gedaan. Aan bureaus die uitpuilen van de paperas sen en de troep, op de auto matische piloot veelal. „In een kantoor gaat het vaak zo: je krijgt de baan, je krijgt de hulpmiddelen om te doen wat je wordt geacht te doen en als het meezit krijg je ook te ho ren wat dat is. Soms weet je niet welke resul- The sound of working Hij liet de musici bescheiden een enkele klank aan hun in strument ontlokken, maar zette ze ook aan om zo hard mogelijk te spelen en de bo ventoon te voeren. Hij liet de verschillende secties van het orkest alleen hun gang gaan, maar liet ze ook horen in het grote geheel. Hij dirigeerde het ene moment via de han den van een ander en stond het volgende moment in een door hem gevraagde stilte zichzelf als dirigent te imite ren. En hij haalde een aantal van de 300 leidinggevenden uit heel Nederland, die ver spreid tussen de orkestleden zaten, naar voren om hun vi sie op het geheel te geven. Alles wat de Amerikaan Ro ger Nierenberg vorige week vrijdagmiddag deed tijdens de workshop 'The sound of working' was erop gericht de werking van een bedrijf en in dit geval de filosofie van Im pulsus zichtbaar te maken. De grote zaal van de Stadsge hoorzaal fungeerde daarbij als werkterrein, oftewel het kantoor. De dirigent was te vens directeur en de musici van het pas opgerichte Euro pean Symfonie Orchestra speelden' voor werknemers. Aan de hand van het tweede deel van de symfonie no 5 vanTsjaikovski, het andante cantabile, maakte Nieren- berg aanschouwelijk wat het effect van de CiEP-principes zou kunnen zijn op organisa- ten er van je worden ver wacht, maar je gaat aan de slag. Je vindt je eigen weg en na een jaartje of wat, ben je ervan overtuigd dat dat de enige weg is. Dat denken je collega's ook en als er dan ie mand komt die zegt: nu gaan we niet meer linksom, maar rechtsom gaat er maar een deel mee. Een ander deel blijft gewoon doen wat het altijd heeft ge daan. ook al werkt het niet. Wij probe ren mensen met ons programma op één lijn te krij - y, gen, bewust te la ten werken en zelf W de navigatie ter hand te laten nemen." w Onder Gery Groen (van 1954), een directiesecre taresse die haar weg vond in international banking, de bouw en na- rm. dien in trainingen, doet Im- pulsus (van 1992) dat met WW" meer dan dertig coaches. Die zijn niet in dienst bij het be drijf, maar wel 'voor 100 pro cent gecommiteerd'. Ze zwer men uit over Nederland, Bel gië, en sinds kort ook Duits land en Schotland en zijn ver antwoordelijk voor het tot stand brengen van de gewen ste en afgesproken resultaten. Dat systeem werkt in elk ge val, want de methode slaat aan in de dienstensector, die ten opzichte van de industrie aan een inhaalslag bezig is als om efficiëntie in het werk gaat. Waar de CiEP-princi pes, die altijd worden uit- gelegd en bijgebracht op de werkplek van de deelnemer, worden toegepast gaat het 'meetbaar, zichtbaar en voel baar' beter. De werkdruk daalt, sfeer en werkplezier stijgen, de bureaus zijn schoon en iedere werknemer heeft per week 4 tot 6 uur meer tijd om de kerntaken van de organisatie uit te voe ren. Het is het directe gevolg van het overzicht, het systeem en de structuur dat het program ma aanbrengt. Dat richt zich op een geordende, bewuste manier van werken die zicht baar en overdraagbaar is en legt de regie en verantwoor delijkheid daarvoor bij de werknemer zelf. Die maakt bureau en inbox van zijn mailadres sneller leeg als hij bewuste keuze's durft te ma ken, is 'voldaan' als hij weet dat hij een zinvolle bijdrage aan het geheel levert en houdt ook zijn persoonlijk welzijn meer in de gaten. „Ordening maakt energie vrij", betoogt Groen. „En het scheelt ook een heel stuk als je ergens verantwoorde lijk voor bent", grijpt ze terug op het be richt dat 85 procent van de werkne mers min der gemo tiveerd tieniveau. Hij bewees met de musici hoe belangrijk het is dat elk individu zijn of haar verantwoordelijkheid kent, bereid is om die te nemen en zich daar passend op voor te bereiden. leder in zijn eigen ritme, maar wel samen in de maat, als onderdeel van een groter geheel. Nierenberg, die dat als diri gent over de hele wereld doet, bracht het effect van individueel handelen, sa menhang en leiderschap via het orkest zo mooi in beeld, dat de boodschap - dat moti vatie een organisatie naar een hoger niveau kan tillen - bijna op de muziek weg zweefde. „Mensen doen hun werk in eerste instantie om hun baan te houden. Ze werken voor zichzelf, doen hun ding. Maar als duidelijk is wat hun bijdra ge is aan het resultaat van de organisatie, maakt dat een verschil. Als je ziet hoe je ver bonden bent met het grotere geheel, wat jouw aandeel is en hoe jou stukje erin past, geeft dat kracht. Kracht om dat ver velende klusje direct te doen, om zelf de regie over het werk in han den te ne men. Mensen moe ten zich be wust wor den van het auto ma tisch han delen, dat vaak in niemai belang is. 'Automatisch' werk mee naar huis nem bijvoorbeeld. Daar zit jei hele avond tegenaan teh ken, het wordt niet gedai de volgende ochtend met een zwaar gevoel na werk, omdat het niet is g daan. Als je zelf de regiel kun je overdag doen wal moet doen en ga je voldj en energiek naar huis." Of je nu in loondienst bt niet, iedereen is zelf vera woordelijk voor zijn welz en voor het realiseren va afgesproken resultaten, Gery Groen. „Dus moett sprake zijn van een goed lans. Dat klinkt logisch, mensen gedragen zich di niet naar. Ofwel ze zijnv zichzelf bezig, wat ten ko gaat van de organisatie,! ze zijn altijd bezig voor ganisatie en dat gaat dan koste van henzelf", verwi naar de geconstateerde j re vermoeidheid van dej middelde Nederlander. Krantenkoppen als 'Tien cent kinderen is overver moeid' en 'Kinderarts hei dagelijks te maken metp tiënten met burnout' mal duidelijk dat er voorlopig wel even een markt zal li voor de methode van Ga Groen. ,Als goed doel zij bezig dit programma ooi kinderen beschikbaar tei ken", zegt ze. „Dan willee zowel met leerkrachta met de kinderen h gesprek op gangl gen over wat hel om je verantwoi lijkheid te nemi wat het is omi kiezen. Kindei missen somsv beeldgedrag, dj om is de balans 1 zoek. Wij kunni misschien aan b dragen dat ze op ge leeftijd leren t die moeten vinda Paul de Tombe Gery Groen (links) oprichter en coach van de coaches van Impulsus: „Mensen zijn ofwel voor zichzelf bezig, wat ten koste gaat van de organisatie, ofwel ze zijn altijd bezig voor de organisatie en dat dan ten koste van henzelf." Foto: Hielco Kuipers TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrond verhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tus sen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Ik ben gevraagd. Het net werk sloot zich dinsdag avond, nadat onze jon gens een matige prestatie op de grasmat hadden neergelegd. Gevraagd om de moeder van ons Oran je-elftal te worden. De KNVB was mij al enige tijd op het spoor, maar niet doortastend genoeg om mij vóór de kampi oenschappen te strikken. Ik had ook wat bedenk tijd nodig, want als moe der wil je eerst het karwei in eigen huis afmaken. Zo moesten de kinderen nog door proefwerkwe ken worden geloodst, had Theo extra steun no dig in zijn nieuwe functie en stonden er nog wat ergernissen op het schoonmaakprogramma, zoals keuken, badkamer en de dekbedden. Je wilt alles toch keurig achter laten. Woensdagmorgen ben ik nog als een kloek door de supermarkten gegaan om inkopen te doen voor een gezin dat ik voor enige tijd achter laat. Ze zijn reuzentrots, maar weten ook dat ze het moeilijk krijgen zon der mij. Enfin, woensdagmiddag na nog wat belletje en raadgevingen van mijn vrouwelijke collega's op de redactie ben ik inge vlogen. Het was een sen satie. In het vliegtuig werd ik snel bijgepraat over de toestand van de mannen. En die loog er niet om. Nog voor we in Porto landden, had ik mijn opdracht in de zak. Ik kon mijn gang gaan. Geen beperkingen. Ik kreeg 'carte blanche' om met de groep te gaan werken. Een zucht van verlichting, zo moeilijk zijn die onderhande lingstactieken dus niet. Gewoon, pats ik wil dit en wel daarom. Ik kan niet anders zeggen, de niet-voetballende KNVB- mannen luisterden en handelden op een voor treffelijke manier in de afgeschermde cabine speciaal voor zakenman nen. Ik denk wel dat ik voor de komende weken te weinig zakgeld heb ge vraagd - mijn jaarsalaris slechts drie keer over de kop - maar daarover maak ik me niet al te veel zorgen, ik draai ze nog wel een poot uit. Mijn tactiek is simpel: werken aan het moeder gevoel. Voor een moeder doet een zoon alles. Zo stond ik diezelfde avond al in de ontspannings ruimte. Kennismaken hoefde niet, al die kop pen en al die daarbij be horende gevoeligheden kende ik al van radio, te levisie en de kranten. En het leuke was nu, ik bleek voor onze jongens ook geen vreemde te zijn. Het klikte onmiddellijk. Ie dereen herkende hun moeder in mij. Tranen vloeiden. Zonder te twij felen riepen ze spontaan: „We winnen zaterdag voor onze moeders!" 's Avonds een man, 's ochtends een man. Dus vanmorgen vroeg op om wat veranderingen door te voeren en een lichte tactische bespreking. Ballen en benen daar draait het om, jongens. De lengte van de voetbal broeken gaat terug naar die van 1974. De shirts worden strak. Brede schouders en borstpartij- en moeten zichtbaar door het publiek kunnen worden gevolgd. Cruijff, Suurbier, Rep, Krol, Neeskens en Rensen- brink waren in die tijd de ideale schoonzonen om dat de kracht van hun lijf afstraalde. Benen als staalkabels in dartelende broekjes. Moeders smul len daarvan, daar zit jul lie kracht, mannen. Overmatig veel bewegen, met lef de hoogte ingaan en je spieren voelen. Span alles aan. Houd de bal aan de voet, laat je standbeen glijden. Geen verkrampingen, een dij been moet bollen en een spierbal rollen. Impo neer, borst vooruit, laat je handen wapperen, niet om de bal te raken, maar om duidelijk te maken dat je hem wilt hebben. Zorg steeds voor snel heid. Tijdens een rush zijn jullie het aantrekke lijkst. De neus altijd rich ting goal, behalve als je een schitterende omhaal in gedachten hebt. Dat kan ook. Dan is het lijf zeker één en al spanning. Roep sensatie op. Drib bel rond je tegenstan ders, maak ze gek met je lijf. Moeders willen klacht, moeders willen schoonheid. Ik zag ze naar adem hap pen. Zo hadden ze het nog nooit bekeken. Geen voetbaltraining vandaag. Tegen een balletje trap pen kunnen ze wel. Ad vocaat is opgelucht. Ook de pers hapt naar adem. Iedereen is het spoor bijster. In het intieme ho telzwembad laat ik Oran je de spieren benoemen die ze moeten gebruiken en tonen. Gewoon stam pen jongens. Kwestie van concentratie. Zet stevig aan bij die borstcrawl, sluit die benen met kracht voor de school slag. Voel hoe de kleer- makersspier over de dij- beenspier glijdt. Bilspie ren aantrekken, schuine buikspieren niet teveel belasten.Daama een pot thee en een koekje voor de gezellige verhalen. De maaltijd in het hotel ge nuttigd. De gesprekken liepen niet anders dan in mijn eigen gezin. Ik heb ze op tijd naar bed ge stuurd. De spitsen zijn gretig. Ik zag ze elkaar voor het naar bed gaan nog even de Latijnse be namingen van de ffl culatuur overhoren, morgen zijn ze bij A 0, caat. Voor vanmidd !r het zwembad neem wat gezellige taartjes en vanavond kookft voor de groep een letje met jus, gekoolvj. aardappeltjes en sla met yoghurt toe, hel wonderrecept van a j't eigen moeder om ai sterken. De dag zi1 verlopen. Morgen sta ik tussen publiek te genieten voel me goed. Dejtö gens waarderen me is prettig. Een glimp mij zult u niet opval Ik geef geen perscol renties. Onze jongei loven in hun godde! lichaam en houden' hun moeders. Genid hun lijven, dat maat spel, stomme opge pompte oranjefans, terug naar je moedei the way - Dick Avod J wel geadviseerd niel meer een lichtblauw overhemd aan te do dat zweet onder dec a seis was geen gezichi Saskia Stoelinga Reageren?

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12