Slingerland mag bouwen REGIO Als je als vrijwilliger alleen maar moet gevenbloed je dood Bouwverkeer A4 deels door Leiderdorp ekken in groting armond 10 tion Hotel in RJ geelwitte Zoeterwoudse politiek onder voorwaarden akkoord met forse uitbreiding bedrijf Geen gedwongen ontslagen door fusie van Rabobanken Europese Commissie naar Wassenaar gemeester oekt ioo-jarige 5 jchoten - Burgemeester r van Voorschoten be- vanochtend mevrouw 4 e-Waalkema ter ere van londerdste verjaardag. De dame is eigenlijk morgen I jig, maar ter ere van het eest heeft serviceflat Ros- mdaag een koffieochtend aniseerd voor bewoners lodigden. irschoten: code r lastpakken khoten - De politie in n choten gaat de overlast inj jngjongeren aanpakken leurcodes, bedoeld om de en jongeren beter te kun- n 1 inderscheiden. Kleurcode 301 wordt gegeven aan jon- die'gezellig buiten bezig 20 Veroorzaakt de groep k 1 overlast, door het laten §e ren van afval en het ge- 13 van alcohol en komen er 'Pl [en binnen van omwo- pn, dan krijgt de groep de oranje. Code rood wordt vezen aan de 'recidivis- le groep die meermalen len heeft veroorzaakt. Als igeren oranje krijgen, no de politie hun namen en jeLeidse Welzijns Organi- met ze praten. De politie voor terugkoppeling naar „E gers en de ouders van de ren. Kinderen die jonger 2 jaar zijn, worden door jf, litie thuisgebracht. Jonge- 0f ie de code rood hebben, j obij klachten meteen een )fi ning aan hun broek. stgeest groter ird beest - Het Bastion Hotel d eRijnzichtweg in Oegst- Sn gaat uitbreiden. Het hotel an intig kamers met bijbeho- j voorzieningen bouwen in va ieuwe vleugel, die een ver- lw igvan het huidige gebouw je tDe reden voor de uit dij ing is een onlangs geslo- en lereenkomst tussen Bas- 3a nde Universiteit Leiden :rS het bieden van accommo- ;!i aan buitenlandse onder- n, rs. Die zijn binnen de hui- ud apaciteit van het hotel ■r p te vangen, kh vrijdag 18juni 2004 bti door Judy Nihof zoETERWOUDE - Als Slingerland Potgrond zijn nieuwe bedrijfs hallen aan het zicht onttrekt door de aanplant van groenblij- vende bomen en struiken, dan kan de Zoeterwoudse politiek goed met de forse uitbreiding le ven. Ook willen de fracties de garantie dat het bedrijf in de toekomst niet nog verder uit breidt. Dat was de uitkomst van een gisteravond gehouden commis sievergadering over de omstre den nieuwbouwplannen van Slingerland Potgrond. Het be drijf aan de Dr. Kortmannstraat wil in landelijk gebied drie ge schakelde hallen bouwen ter grootte van drie voetbalvelden. Die plannen zijn tegen het zere been van bewoners van de Geerweg en de Zuidbuurtse- weg. Zij vinden dat het complex niet thuishoort in het Groene Hart, maar op een industrieter rein. Een groep omwonenden van Slingerland Potgrond drong vanaf de tribune bij de gemeen te aan op een nieuw onderzoek naar verplaatsing van het be drijf. Ze vrezen dat het bedrijf niet meer weg te krijgen is als de oude gebouwen eenmaal zijn gesloopt en de nieuwbouw een feit is. ,,Ik zou zeggen ge meente: pak deze laatste kans om het bedrijf te verplaatsen", opperde Geerweg-bewoner Leo van Leeuwen. Volgens wethouder Ates is ech ter al voldoende gebleken dat verhuizing van het bedrijf niet haalbaar is. Een nieuwe locatie zou in de Leidse regio lastig te vinden zijn. Bovendien zijn de kosten van verhuizing volgens haar torenhoog. „De ruimte die het bedrijf nodig heeft, is dus danig groot dat verplaatsing onmiddellijk zou leiden tot het faillissement van Slingerland", aldus Ates. De gemeente wil de nieuw bouw in het landelijke gebied toestaan omdat de overlast van het bedrijf afneemt als het zijn activiteiten binnen concen treert. Bij Slingerland wordt nu nog veel buiten gewerkt. Daar door ontstaat hinder van stof en lawaai. Ates drukte de bewo ners op het hart dat het wat Zoeterwoude betreft bij deze uitbreiding blijft. „Als er hierna nog behoefte is aan groei zal Slingerland elders een vestiging moeten beginnen." Ook toonde de wethouder zich bereid om de eis te laten vallen dat de nieuwbouw wordt om zoomd met 'streekeigen be planting', zoals wilgen. Dit groen wordt in de herfst kaal waardoor de bewoners een deel van het jaar alsnog tegen het reusachtige bednjfscomplex aankijken. De toezegging om de hallen af te schermen met groenblijvende beplanting stemde de bewoners iets mil der. „Het verzacht de situatie aanmerkelijk", aldus Geerweg- bewoner Boot. „Maar de nieuwbouw blijft een forse in breuk op het gebied." zoeterwoude/alphen - De Ra bobank Rijn en Wouden en de Rabobank Alphen aan den Rijn fuseren per 1 september. Met de voorgenomen fusie zijn de leden onlangs tijdens een ver gadering akkoord gegaan. De banken gaan samen verder on der de naam Rabobank Rijn streek. Hieronder vallen acht vestigingen: twee in Zoeterwou de, twee in Hazerswoude en vier in Alphen aan den Rijn. Verder heeft de bank geldauto maten in Stompwijk en Koude kerk. Volgens directeur Van 't Hof gaat de fusie niet ten koste van het aantal vestigingen of de dienstverlening. Klanten hou den ook hun eigen adviseur. „De klanten zullen hoogstens merken dat we straks een nog sterkere bank zijn." De samen voeging heeft wel gevolgen voor het personeel. „Het aantal ar beidsplaatsen neemt wat af, maar er vallen geen gedwongen ontslagen. Het gebeurt via na tuurlijk verloop en door bege leiding naar een andere baan. Het gebeurt heel netjes: niet ab rupt maar langs de weg der ge leidelijkheid", aldus Van 't Hof. Door de deskundigheid van beide banken te bundelen hoopt de directie onder meer goed te kunnen inspelen op de belangrijke economische ont wikkelingen in de gehele Rijn streek. In het gebied gaat van alles ge beuren rond rijksweg A4 en Nil. Op stapel staan plannen voor de bouw van bedrijven, kantoren en huizen. Leiderdorpse bezuinigingen op natuur met angst en beven tegemoet gezien Marieke de Kok ond - Er bestaan nog veel delijkheden over de in- 11 len en uitgaven die de ge- h(j( te Warmond volgend jaar :rwachten. De 'kadernota' voorschot op de begro- jjjboor 2005 - vertoont nog ,0D ritte vlekken. Wat wel dui- is, is dat door een tegen in de algemene uitkering rijk het voorlopige te- 2 nmiddels is opgelopen tot ]n#0 euro. De politiek rea- Ie deze week geïrriteerd op ,n. I onduidelijkheid en zo'n tekort. WD'er Grooters was imd over het grote aantal J itingsposten waarbij nog ,Sp bedrag is ingevuld. „Hoe j 0; je nieuw beleid uitvoeren yj Hens onverwachts nieuwe tp Qposten opduiken? Ik raad od ethouder aan om in zijn ïoudboekje beter te plan- y n vooruit te kijken. War- dheeft geen goede blik op ;omst", zo stelde hij vast. ouder De Vroomen van fi- ;(j iën verdedigde zich door ;en dat er gewoon nog I onduidelijk is. „Ik nu domweg niet wat ik bedrag moet opschrijven, k kan het, met de beste wil, I (J, liet inschatten. Maar er zal je Üe posten niet ontzettend r]ej bloed vloeien", zo verze- hij de politici. Üevoorzitter Goudsmit van iSt essief Warmond had voor- oeite met het feit dat de dp ouder niet aangeeft hoe hij pdoemende tekort te lijf lei^an. „De wethouder wil in op nul uitkomen zonder bmeer te laten stijgen dan Bade, maar laat niet zien ,'j bij dat wil doen. Wat laten ]5 aan, wat gaan we schrap- j ik roep de wethouder op lü alleen maar meer uit te ge- maar ook te laten zien n0 hij wil bezuinigen." igi houder vond echter dat aadsleden met bezuini- j4 suggesties moeten komen. q, 'ol van de raad is kader de, od en ik had gehoopt dat as «uit de commissie meer en gingen waren gekomen ^paalde dingen niet meer an. Wat vinden de raadsle- tteptabel om in te slikken 'at moet per se blijven «ze oproep hebben nog commissieleden gerea- Volgende week vergadert ei ledige gemeenteraad over demota 2004. door Janneke Dijke leiderdorp - Als de gemeente Leiderdorp de plannen doorzet en de kinderboerderij, de heemtuin en het milieu-educa tief centrum (MEC) overdoet aan particuliere stichtingen, dan bloedt dit alles dood. Slechts tien procent van wat er nu te zien is, blijft dan bestaan. Marijke Schellekens en Marian Kathmann zijn daarvan over tuigd. „Mensen moeten niet denken dat het dan hetzelfde blijft." Leiderdorp moet bezuinigen en het college van burgemeester en wethouders heeft daarbij zijn oog laten vallen op de na tuur in het dorp. Zo'n tweeën halve ton bespaart de gemeente als die niet langer geld hoeft te stoppen in de bijzondere voor zieningen in park De Hout kamp, en als ook de schooltui nen in park De Bloemerd dicht gaan. Volgens het college kun nen de kinderboerderij en de heemtuin worden overgeno men door vrijwilligers, die zich verenigen in een stichting Vrienden van...'. Schellekens en Kathmann leg gen uit dat zo'n formule geen levenskracht heeft. Beiden zijn als vrijwilliger betrokken bij het MEC en bij naluurvereniging IVN Leiden en omstreken, die regelmatig excursies geeft in de Leiderdorpse heemtuin. Daar bij steunen zij op de professio nele, betaalde krachten van de gemeente, voor wie het college geen geld meer over heeft. „Ik zou niet willen werken als er geen professionele leiding is", zegt Schellekens. „Ik zit op zon dagmiddag twee uur in het MEC om mensen te ontvangen en rond te leiden. Maar de ten toonstelling die daar staat is ge maakt door de betaalde biolo gen. Ik vind het ook heel leuk om in de heemtuin te helpen, maar zonder professionele be geleiding weet ik niet waar ik moet beginnen." De vrijwilligers zetten zich zo Marian Kathmann (links) en Marijke Schellekens in de heemtuin: „Het is leuk om in de heemtuin te helpen, maar zonder professionele begeleiding weetje niet waar je moet be ginnen." Foto: Henk Bouwman fanatiek in, juist omdat ze zelf een heleboel leren van de des kundigen. Schellekens: „Als je als vrijwilliger alleen maar moet geven, dan bloed je dood." Ka thmann: „Je merkt dat er wei nig begrip is bij raadsleden. Ze beseffen niet hoeveel werk je verzet en als ze dat beseffen, dan zeggen ze 'dat is mooi, doe het dan maar helemaal zelf." Schellekens trekt een vergelij king met haar vrijwilligerswerk in het Rijnland Ziekenhuis, waar ze ouders begeleidt van kinderen die worden geope reerd. „Ik ben er voor de ouder, maar ik ga niet opereren. Je kunt niet verwachten dat vrij willigers alles doen." Wat zijn de gevolgen van be knibbelen op de natuurvooizie- ningen? Schoolklassen kunnen niet meer terecht in het MEC, want medewerker Aad Rijntal- der staat niet meer klaar om de kinderen mee te nemen op ont dekkingstocht in de heemtuin. Ronald Stritzko, leerkracht op de Prins Willem-Alexander- school in Leiderdorp, is juist deze ochtend naar het MEC ge komen voor een slootexcursie. Zijn leerlingen vissen met een schepnetje plantjes en diertjes uit de sloot en liggen samen met Rijntalder op hun knieën te observeren wat ze hebben ge vangen. Rijntalder: „Dit is een rugzwemmer, kijk maar op de kaart." Een onmisbare ervaring, vindt Stritzko. „Dit zijn de beste lessen die er zijn: lekker buiten in de natuur. Ik kan dat zo niet organiseren, Aad weet hier veel meer van." Ook de kinderboerderij zal niet meer hetzelfde zijn. „In elk dorp heb je wel een dierenwei de, maar dat is niet hetzelfde als wat we hier hebben", vertelt Kathmann. „Naar een dieren weide kun je alleen kijken. Deze kinderboerderij is heel gezellig, je kunt door het hek bij de die ren komen en op een bankje tussen de dieren gaan zitten. Kinderen maken hier veel meer contact met de dieren." Tenslotte is volgens hen de heemtuin niet geschikt om uit sluitend door vrijwilligers on derhouden te worden. „De be heerder is er de hele week en haalt dan hier weer eens wat weg of maait ergens anders een stukje. Met vrijwilligers ga je eens in de maand een zaterdag aan de slag, maar in een heem tuin weet je nooit of er wel zo veel werk tegelijkertijd te doen is. Bovendien moet je er echt verstand van hebben", weet Schellekens. Om de gemeenteraad ervan te overtuigen dat die het uit zijn hoofd moet zetten om de na- tuurvoorzieningen te sluiten, demonstreert natuurvereniging IVN maandagmiddag 28 juni op de stoep van het gemeentehuis. Die avond vergadert de ge meenteraad over de perspec tiefnota, waarin de bezuini gingsvoorstellen staan. IVN is druk bezig de scholen te mobi liseren en handtekeningen op te halen via de scholen. Aanstaande zondag, 20 juni, viert het MEC de verjaardag van Evelien Eend. Deze eend wordt twaalf jaar en speelt een be langrijke rol bij de educatie voor groep 3 en 4. Het IVN grijpt Eveliens verjaardag aan om ouders en belangstellenden bij de protestactie te betrekken. Het MEC is van 15.00 tot 17.00 uur open. wassenaar - Het Wassenaarse landgoed Voorlinden gaat het Catshuis vervangen als ont vangstruimte voor de leden van de Europese Commissie. Neder land is vanaf donderdag i juli voorzitter van de Europese Unie, maar de gebruikelijke ontvangst in het Catshuis kan niet door gaan, omdat de woning van de minister-president op 15 mei zwaar beschadigd raakte door een brand. De EU-top reist daar om af naar Wassenaar. Landgoed Voorlinden is een be schermd natuurgebied van veer tig hectare, grenzend aan de Wassenaarse duinen. Het land huis is rond 1910 als woonhuis gebouwd in opdracht van jonk heer Loudon. Het in Engelse stijl opgetrokken gebouw is ontwor pen door architect R.F. Johnston. Het tuinontwerp is van de hand van de bekende tuinarchitect Zo- cher, die ook tekende voor het Vondelpark in Amsterdam. Het landgoed werd vanaf de zes tiger jaren gebruikt door KPN, dat toen nog PTT heette. Eerst als opleidingscentrum en socië teit voor het toekomstige mana gement van de onderneming. De laatste jaren werd Landgoed Voorlinden gebruikt voor interne vergaderingen, recepties, diners, trainingen en feesten. Vier jaar geleden is het pand grondig ver bouw en in oude staat terugge bracht. Sinds vorig jaar is de ex ploitatie van het huis in handen van een bedrijf dat ook luxe ho- recalocaties in Delft en Rijswijk beheert. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst is gekozen voor Voorlin den omdat het landgoed aan alle eisen van kwaliteit en veiligheid voldoet. Het landgoed deed al eerder dienst als ontvangst- en dinerruimte voor regeringsgas- ten. Bovendien ligt Wassenaar dichtbij Den Haag, waar de meeste geïnteresseerde media hun standplaats hebben. Foto: Mark Lamers door Janneke Dijke leiderdorp - Het aanrijdende bouwverkeer voor de verbre ding van de rijksweg A4 gaat vanaf 2006 door Leiderdorp rij den. De vrachtwagens gebrui ken de parallelweg langs de snelweg die nog moet worden aangelegd. De vrachtwagens keren niet via Leiderdorp terug, maar vervolgen hun weg over de snelweg. Dat bleek gisteravond tijdens de informatieavond over de nieuwe weg, die komt te liggen tussen de Ericalaan en het Ibis hotel, aan de westkant van de A4. Doel is het toekomstige be drijventerrein Vierzicht, tegen over meubelplein en zieken huis, te ontsluiten. Verder moet de randweg de overvolle wegen in het dorp ontlasten. Doordat de Ericalaan wordt afgesloten voor vrachtverkeer, moeten de vrachtwagens die van of naar het bedrijventerrein aan de Achthovenerweg willen per se de parallelweg gebruiken. Dit betreft onder andere de vele auto's van afvalverwerker Vliko. Voor veel van de dertig aanwe zigen is het nog steeds niet dui delijk waarom de parallelweg niet aan de oostkant van de A4 komt te liggen. Oorspronkelijk was dit de bedoeling van de ge meente. De weg zou doorlopen tot aan de kruising bij Hoogma- de. „Het verkeer uit Leiderdorp moest dan omrijden, waardoor Engelendaal en Persant Snoep- weg druk blijven", aldus pro- jectieider T. Massaro. Een aantal bewoners van de Mauritssingel voelt zich de du pe van dit veranderde besluit dat de gemeenteraad twee jaar geleden nam. Al het vrachtver keer van bedrijventerrein Acht- hoven blijft over de Mauritssin gel rijden. „Het Groene Hart is zeker belangrijker dan bewo ners. Als de weg aan de oostzij de gelegd was, had het ook voor ons geholpen. Ik word om vier uur 's ochtends wakker van het denderende vrachtverkeer", al dus een bewoonster. Wethou der Molkenboer geeft toe dat de parallelweg haar niet helpt. „Het is voor u geen oplossing, maar het wordt er ook niet er ger door." De parallelweg wordt aangelegd in twee rijstroken, van elkaar gescheiden door een midden berm. Fiets- en voetpaden flan keren het grootste deel van de weg. Langs de weg zijn twee bomenrijen ingetekend, maar het aantal bomen dat voor de weg moet sneuvelen is een veelvoud daarvan. Daarom wil Leiderdorp een groencompen- satieplan opstellen, om de be woners ervan te verzekeren dat voor elke gekapte boom er een vervangend exemplaar terug komt. Met name een stel bewo ners van de wijk Holtlant heeft hier moeite mee. Tussen hun wijk en de A4 staat nu een flin ke bomenpartij, die geluid en vieze lucht afweert. Dat de ge meente hen een geluidsscherm aanbiedt, vinden ze nog niet eens een doekje voor het bloe den. Inspraakreacties over de weg kunnen tot 30 juni worden in gediend. De gemeente wil in april 2005 verder gaan met de aanleg van de weg, waarvan het eerste stukje achter het zwem bad al klaar is. Halverwege 2006 moet de weg klaar zijn. Alleen daardoor valt de nog te bouwen brede school aan de Ericalaan net aan binnen de gezond heidsnormen. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11