Wethouder pleit voor gedwongen behandelin Een kijkje in de ziel van een verslaafde LEIDEN REGIO Herkansing voor We< van de Fleurige Kust Sassenheim zet regio op scherp agenda Correctie Brandweer extra alert op duinbranden sassenheim - Sassenhèim dreigt als enige van de zestien ge meenten niet deel te nemen aan de nieuwe regio Holland Rijnland. Het college blijft bij de eis dat de nieuwe fusiege meente Teylingen een zetel krijgt in het dagelijks bestuur van de regio. De fusiestuur groep is volgens vice-voorzitter Wienen niet van plan om die eis in te willigen. ,,Dat zou een open uitnodiging zijn aan ie dereen om zeker in het vervolg de zaken zo aan te pakken: ik wil dit of dat en anders doe ik niet mee", aldus Wienen. Alle zestien gemeenten van de Duin- en Bollenstreek en de Leidse Regio moeten deze maand definitief besluiten of ze meedoen in de nieuwe regio. Begin oktober gaat de regio dan van start met de verkiezing van een dagelijks bestuur. Voorzit ter Lenferink van de fusiestuur- vrijdag 18 JUNI 2004 'Zot dat psychisch zieke verslaafden alleen recht hebben om te creperen' door Marijn Kramp en Floor Ligtvoet leiden -De Leidse wethouder Hans Buijing is geen voorstander van ge dwongen opnames van psychisch zie ke verslaafden zoals Rotterdam wil gaan doen. Hij pleit daarentegen voor gedwongen behandeling. Dat is onder de huidige wetgeving nog niet moge lijk. De PvdA-wethouder ziet niets in de Rotterdamse aanpak. Die stad wil de harde kem van 700 junks verplicht la ten opnemen. Het is een antwoord op hun openbare-ordeprobleem, geeft Buijing aan. „De zorg wordt op deze manier misbruikt. Dat kan niet. Veiligheidsproblemen zijn een taak van justitie. Die moet met oplossin gen komen." Buijing verwacht dan ook dat de rechter de Rotterdamse aanpak snel afwijst. „Alle gedwongen opnames moeten door de rechter worden goedgekeurd. Dat gebeurt alleen als er een acuut gevaar dreigt voor de persoon of diens omgeving." Wel zou Buijing graag zien dat deze wet wordt uitgebreid. Onlangs pleitte hij na mens de Vereniging Nederlandse Ge meenten voor een Tweede Kamer commissie voor een wetswijziging die een gedwongen behandeling moge lijk maakt. Buijing: „Het raakt aan de privacy van mensen. Dat is een heikel punt, maar ik vind dat je in sommige geval len mensen verplicht moet kunnen behandelen. Het is te zot voor woor den dat je in Nederland wel het recht hebt om te creperen, maar niet het recht op een behandeling. We heb ben het dan niet alleen over de lastige psychiatrische verslaafden die de boel op straat op stelten zetten, maar ook over kluizenaars of een rustige jongen die al weken in een beschim melde slaapzak onder de struiken ligt." Zij zijn niet geholpen met een ge dwongen opname, meent Buijing, want dat middel stelt volgens hem niet zoveel voor. „Na een korte perio de zijn ze weer uit de instelling, is er niets aan hun probleem gedaan en het verhaal begint vaak weer op nieuw. Dat zie je nu al. Het zijn vaak dezelfde mensen die gedwongen worden opgenomen." Buijing dringt aan op meer behandel- mogelijkheden. „Er moet een goed behandelplan komen voor verslaaf den met psychiatrische problemen. Dat ontbreekt vaak. Rijngeest en Par- nassia moeten hun samenwerking verbeteren. Nu wijzen ze nog te vaak naar elkaar. Rijngeest wil de patiënt pas behandelen als die is afgekickt en Parnassia kan niets met zijn psychi sche problemen. Op die manier be landen patiënten tussen wal en schip." Er moet volgens de wethouder meer capaciteit voor opvang komen. Of dat in de vorm van een speciaal Leids be handelcentrum moet, zoals Parnassia voorstaat, betwijfelt Buijing. Dat hangt af van de grootte van de groep patiënten. Het aantal 'Leidse verslaaf den' groeit volgens hem niet zo sterk als Parnassia denkt. Linda Lieverse van het CDA ziet wel mogelijkheden in gedwongen opna mes. „Je kunt verslaafden best dwin gen hulp te accepteren." Lieverse is psychiatrisch verpleegkundige van beroep. Volgens haar knapt de moei lijke groep juist op van een verplichte opname. „Ze krijgen dan even zorg, aandacht en medicijnen." die last hebben van psychose ken uit zichzelf geen hulp, is ha varing. „Door een gedwongen me haal je ze uit hun isolen D66-fractievoorzitter Paul van nen noemt de gedwongen opm een glibberig pad. „Het moett niet als een excuus worden gel om een breder gezelschap van te halen." Hij vreest dat dooi middel willekeur kan ontstaan, ik op straat loop, kan ik ook zo personen aanwijzen waarbij ik die kunnen ook wel wat hulp gf ken. Maar het zou te gek zijn verplicht zouden worden opj bollenstreek - De Week van de Fleurige Kust krijgt een herkan sing. Volgens P. Kralt van de Stichting Bloemenevenemen- ten wordt volgend jaar opnieuw geprobeerd het evenement, waarbij meer toeristen naar de kust worden getrokken, op te zetten. Dan is er ook meer tijd om de organisatie van het eve nement voor elkaar te krijgen. Deze week werd de Week van de Fleurige Kust definitief afge blazen. Het evenement rondom de beide bloemencorso's strandde volgens Kralt niet op gebrek aan geld of mankracht. „De organisatie ervan vormt het grote probleem. Er is te wei nig tijd om het van de grond te tillen. We hebben nog maar twee maanden voor het Rijns- burgse bloemencorso en dat is te krap. Volgend jaar hopen we het wel te kunnen doen." Kralt hoopt dat tegen die tijd al le Bollenstreekgemeenten en Leiden net zo enthousiast zijn over de toegevoegde waarde van het plan om meer toeristen naar de regio te trekken rond om de beide bloemencorso's als de provincie en de Stichting Bloemenevenementen zelf. Kralt: „Het is natuurlijk ook een economisch verhaal. Door het vergroten van de toeristische aantrekkelijkheid van de cor so's komen er meer mensen op af. Bij drie a vier gemeenten vonden we goede aansluiting voor dat verhaal. Die hebben ook hun bijdrage toege Een paar gemeenten 1 minder enthousiast." Voor de feestweek vooraf; aan het Rijnsburgse bloe corso in augustus was 2 euro door de provincie bes baar gesteld. Aan de gema is 1.500 euro gevraagd. Ni lemaal waren ze bereid d drag beschikbaar te stellei gens een provinciewoord der is dan ook niet aan de vincie te wijten dat het a ment niet doorgaat. M. Sn commercieel directeur van Holland Rijnland, denkt d schuld van het afblazen w evenement bij de gema ligt. „De provincie wilde aan de festivalweek bijdi maar dan moesten de gei ten ook meewerken. Da beurde te. weinig. Divers meenten staan financieel! druk en moeten keuzes i bij de besteding van him den." Smeets vindt boven dat er te lang onduidelijkhi geweest over de subsidi strekking. Zestien geme werden benaderd, waan voorstel door de ambl molens ging. Nu blijkt d onder de gemeenten ten draagvlak heerst, is er nié noeg tijd meer om de fes week voor te bereiden. So „We hadden ermee kii doorgaan, maar dan zou een kwalitatief hoogsta week geen sprake zijn." Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 enn uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hd< Vanmiddag is van 14.00 tot 16.30 uur het Veteranencafé ge opend. Het Veteranencafé wordt gehouden in het paro chiehuis Leonardus aan de Haagweg 14 in Leiden. Het café is elke derde vrijdag van de maand geopend en een ont moetingsplek voor iedereen die in militaire dienst is geweest. In Buurthuis Op Eigen Wieken wordt morgen een line dance avond gehouden. De zaal aan het Valkenpad 5 gaat open om 20.00 uur. Vanaf 20.30 wordt er gedanst. De avond wordt geor ganiseerd door Sjaak en Nel de Heiden. Voor meer informatie bel 071-5221360. Het laatste Alzheimer Café van het seizoen wordt maandag van 19.30 tot 21.15 gehouden in Psychogeriatrisch centrum Ma- riënhaven, Mgr. Aengenentlaan 1 in Warmond. Thema van de avond is 'afscheid nemen'. Centraal staan de vragen: Hoe blijf je in contact met elkaar na de opname? Hoe geef je je ei gen leven weer vorm na de op name? Hoe ga je verder na de dood van de dementerende? En welke gevoelens brengt dit met zich mee? De avond wordt ge leid door Annelies Weverling, internist bij de poli geheugen stoornissen van het Leids Uni versitair Medisch Centrum. Het Alzheimer Café is vrij toeganke lijk. Kleurrijk Leiden-Noord, Peu terspeelzaal Het Plaktheater en TamTam organiseren op maan dag de jaarlijkse picknick. De picknick is met name bedoeld voor de kinderen en bewoners van de Kooi en gaat om 11.30 bij Buurtcentrum De Kooi, Driftstraat 49, van start. Op de voorlichtingsavond over het DES-hormoon op dinsdag gaat hoogleraar A. Pe ters in op de gevolgen van blootstelling aan dit hormoon. Een medewerkster van het DES Centrum vertelt over haar orga nisatie, de activiteiten ent! en het DES Fonds. De avou wordt gehouden in het Lei Universitair Medisch Cenö (LUMC) van 19.30 tot 21.30 Toegang is gratis. U kuntzi aanmelden bij het DES Ca trum, telefonisch: 030-2518 of per e-mail: des@descen- trum.nl Dinsdagochtend wordt v 10 tot 11.30 uur in kader va het project Leidse Senioreti Zelfstandig een groepsgesp met bewoners gehouden 0 woningaanpassingen envi heid. Bewoners van de Stei hof zijn van harte uitgenot hun woonwensen kenbaai maken tijdens de bijeenkoi in de Top Naeffstraat 1. Hei groepsgesprek wordt georg seerd door de stichting Die verlening Leiden, Woonsti ting Portaal, Woningbouw eniging de Sleutels van Zijl Vliet, de gemeente Leideni politie. Woensdag wordt in hetk van het TamTam festival dl bert Kochplaats, tussen de Hansenstraat en de Haarle merweg, omgetoverd totee Kindercultuurplein. Op hei plein wordt een muur besd derd, is er een streetdance treden, een grimeerstands kun je pannenkoeken eten Kinderen, ouders en andei langstellenden zijn vanaf 1 uur van harte welkom. De Mondriaan onderwijs groep aan de Vondellaan 31 houdt op woensdag van 1! tot 21.00 uur een informati avond. De avond is voor hi Mondriaan College voor VI zijn en Sport die onder ma opleidingen sociaal-pedajj gisch werker niveau 3 eng handicaptenzorg, niveau! zorgt en het Mondriaan Co voor Zorg met onder andö opleiding tot apothekers! tent, kraamverzorgende en pleegkundige. ijs In het artikel 'Gedwongen op name? Goed idee!' van woens dag staat een fout. De Leidse verslaafden brengen hun tijd door in het dienstencentrum van Stichting De Binnenvi plaats van bij het diacs centrum De Bakkerij. Dei ting huurt deze ruimte val diaconaal centrum. groep, ook beoogd voorzitter van de nieuwe regio, gaat in juli aan de slag om een voordracht te maken voor de 'wethouders' van dé nieuwe regio. In april lieten Warmond, Voor hout en Sassenheim weten dat ze samen een dagelijks bestuur der willen leveren. Als de (straks) op twee na grootste ge meente hebben ze daar wel recht op, vinden ze. Voor Sas senheim een harde eis. Burge meester Waal kreeg daarvoor vorige week in een raadscom missie nog eens brede politieke steun. „Alleen als je in het da gelijks bestuur zit, doe je echt mee", verklaart Waal. Pas als die zetel politiek is geregeld, zet Sassenheim volgens hem zijn handtekening onder de samen werkingsovereenkomst. Ko mende dinsdag moet de raad dat bij het officiële besluit be krachtigen. Volgens Wienen ligt de zaak simpel: het is nu ja of nee tegen de nieuwe regio. De ja-zeggers vaardigen hun eigen raadsle den, wethouders en burge meesters af naar het algemeen bestuur en uit dat algemeen be stuur gaat Lenferink vervolgens proberen een dagelijks bestuur samen te stellen dat kan reke nen op brede steun. Wie niet meedoet, komt dus ook niet in aanmerking voor het dagelijks bestuur. De stuurgroep heeft al eerder laten rekening te willen houden met de wens van de Teylingen- gemeenten, maar van toezeg gingen op voorhand kan geen sprake zijn. Door de houding van Sassenheim ontstaat nu al schade, aldus Wienen. Hij be nadrukt dat het slecht zou zijn als Sassenheim niet zou mee doen. „Maar ik ga ervan uit dat we eruit komen. Ik weet dat Sassenheim wil meedoen in de nieuwe regio. Besluiten ze niet mee te doen, dan gebeurt er iets dat ze zelf niet willen." Provinciebestuurder Van Dijk liet deze week weten dat de provincie - die zich intensief heeft bemoeid met de vorming van de nieuwe regio - zich niet met de zaak wil bemoeien. „Dit moet de regio oplossen. Maar ik ken Waal als een verstandig man en ik verwacht dat hij ook hier verstandig handelt." katwuk/noordwijk - De brandweerkorpsen in Katwijk en Noordwijk zijn vanwege de droogte extra alert op duinbranden. Een weggegooide sigarettenpeuk kan al verstrekkende gevolgen hebben, volgens de Katwijkse brandweercommandant J. Kuijpers. Woensdag rukte de brandweer uit om een brand tussen de camping Zuiddui nen en de watersportvereniging Skuytevaeit te bedwin gen. Dat gebeurde onder andere met vuurzwepen. In to taal ging 300 vierkante meter duin verloren. Hoe de brand is ontstaan, konden brandweer en politie niet zeggen. Kuijpers: „Eén ding is zeker: de brand is niet zomaar ontstaan. Er is altijd een oorzaak." De comman dant raadt de duinbezoekers dan ook aan extra voorzich tig te zijn. Een flinke bui regen lost het droogteprobleem in de duinen snel op. De verwachtingen zijn niet ongun stig: er worden buien verwacht. De brandweer was er woensdag snel bij in de Katwijkse duinen. Dat komt vooral door de intrede van de mobiele telefoon. Kuijpers: „ledereen heeft tegenwoordig wel zo'n ding bij zich. Daarom kunnen we er bij duinbranden snel bijzijn." Foto: Huibert Guijt werken bewaard en ingelijst. Dat we die hier mogen ten toonstellen, is voor de makers fantastisch. Het geeft ze een gevoel van trots en eigenwaar de. Iets wat ze op straat niet hebben." Het tweetal is verbaasd over het talent van sommige ver slaafden. „Er zitten hele mooi werken tussen", zegt 'tHoen. „Dit schilderijtje is van een Marokkaanse jongen. Die riep alsmaar dat ie er niets van kon en geen idee had wat hij wilde schilderen. Ik vroeg hem wat hij nog wist van zijn tijd in Ma rokko. Hij kon zich het land schap nog herinneren. Ik heb hem geadviseerd om terug te gaan naar de kleuren van zijn land, van zijn jeugd. Dit is het resultaat. Een prachtige kleu rencombinatie." De Leeuwe is vooral geboeid door de veranderingen van ge moedstoestand, die soms in verschillende werken van de zelfde persoon terug te zien zijn. „Er hangen hier doeken van een Engelsman, die een halfjaar geleden is opgeno men. In het begin schilderde hij obsessief en kon hij maar geen einde maken aan een kunstwerk. Wekenlang was hij bezig met een schilderij van een hond. Op een gegeven mo ment zei ik: 'hond mooi, laten zo'. Ook gebruikte hij in die pe riode veel sombere kleuren, zo als je hier ziet. De schilderijen aan deze kant zijn van een tijd later. Je ziet dat zijn werk lang zamerhand steeds vrolijker wordt. Bovendien kan hij nu wel een punt achter een schil derij zetten. Dat zegt iets over de progressie die zo iemand als mens doormaakt." Voordat het werk van de ver slaafden in het Stadsbouwhuis kwam te hangen, was de expo sitie al te bewonderen in het politiebureau aan de overkant, 't Hoen: „We zijh met zijn allen op het bureau geweest om te kijken. Dat was een aparte er varing. Veel van onze cliënten komen regelmatig in aanraking met de politie. Worden we dan niet opgepakt?', vroegen ze. Maar de agenten waren heel betrokken en het ging er ge broederlijk aan toe. Kat en muis bleken het goed met el kaar te kunnen vinden." De expositie is nog tot eind vol gende week te zien. Het Stads bouwhuis is van maandag tot vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur geopend voor publiek. Robert Toret Een man dreigt te vallen in een afgrond. Iemand houdt zichzelf een spiegel voor. Een opko mende zon, een eindeloze weg naar het licht. De ruim twintig schilderijen en tekeningen van (ex-)verslaafden, die tot 25 juni in het Stadsbouwhuis aan de Langegracht hangen, zijn soms somber, soms hoopvol. Ze zijn gemaakt door cliënten van Par- nassia-verslavingszorg en be- zqekers van De Zaak, het acti viteitencentrum voor daklozen en verslaafden aan de Ir. Dries- senstraat in Leiden. De tentoonstelling is het resul taat van de cursus 'creatieve therapie', die kunstenaar Peter de Leeuwe namens Parnassia aan de cliënten aanbiedt. Vol gens De Leeuwe kunnen ver slaafden via kunst op een an dere wijze uiting geven aan ge voelens. „Veel van deze men sen zijn therapiemoe", zegt de kunstenaar. „Dit is een onbe vangen en laagdrempelige ma nier van zelfexpressie. Ervarin gen en herinneringen uit het verleden zijn vaak een bron van inspiratie." Met Peter 't Hoen, projectcoördinator van De Zaak, heeft hij het initiatief genomen voor de expositie. „We hebben de interessantste De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De schilderijen van verslaafden in het Stadsbouwhuis zijn soms somber, soms hoopvol. Links een on rustige waterval, rechts een man die dreigt te vallen In een afgrond. Is de andere persoon op het doek in staat om hem te redden? Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10