Toekomst BNN blijft erg onzeker MEDIA 'Geschiedenis is alles vanaf gisteren' Seks in de keuken 'Dick ziet vijand achter elke microfoon' Oranje trekt 10,6 min kijkers CNN te zien op Vodafone mobiel Maastricht - Vodafone biedt de klanten voor zijn gisteren begonnen nieuwe UMTS-dienst - sne' dataverkeer via de mo biele teibioon - de mogelijkheid om op hun m ^hieltje live te kij ken naar de nieuwszender CNN, net als op de televisie thuis. UMTS, de opvolger van GPRS, maakt videodiensten als tv-kijken en videotelefonie mo gelijk. De veiling van de UMTS- Ucenties leidde een aantal jaren geleden tot een ware concur rentieslag tussen de Nederland se aanbieders van mobiele tele fonie, die uiteindelijk kapitalen voor hun vergunning moesten neerleggen. Marco Verhoeff nieuwe weerman Hilversum - Erwin Korll, Gerrit Hiemstra en Marjon de Hond krijgen een nieuwe collega: Marco Verhoeff. Hij komt het weerteam van de NOS verster ken en zal een paar keer per maand het weer presenteren voor het NOS Journaal. Ver hoeff (33) is metereoloog en na een carrière bij het KNMI trad hij vier jaar geleden in dienst bij weerbureau HWS in Soest, dat sinds begin dit jaar Weather- news heet. Hier houdt Verhoef zich bezig met zowel het inter preteren van binnenkomende weergegevens als het verwerken daarvan tot informatie voor dagbladen, internetsites en ra diostations. Daar komt nu dus een aantal malen per maand te levisie bij. Ray Charles in NPS Jazz Hilversum - In NPS Jazz is van avond een ingelast concert te zien van de vorige week overle den zanger/pianist Ray Charles. In 1997 trad hij op op het North Sea Jazz Festival. Een gedeelte van dit concert wordt opnieuw uitgezonden, vanaf 00.29 uur. donderdag 17JUNI 200 den haag - Staatssecretaris Me- dy van der Laan is er niet in ge slaagd het zwaard van Damocles boven het hoofd van jongeren omroep BNN weg te halen. De Eerste Kamer is er niet van over tuigd dat deze omroep via een speciale wet 'in de lucht' moet worden gehouden. CDA en PvdA handhaven hun bezwaren tegen de plannen die Van der Laan met de omroep heeft. Als gevolg daarvan valt eind deze maand mogelijk het doek. „Mijn kritiek staat nog recht overeind na de brief die me vrouw Van der Laan heeft opge steld", zegt CDA-senator Wol- dring. „Zolang niet duidelijk is waar de overheid met de om roepen naar toe wil, moet Van der Laan er niet met een spoedwetje doorheen fietsen". Ook de PvdA-fractie in de Eer ste Kamer heeft grote beden kingen. Volgens Eerste-Kamer- lid Witteman heeft Van der Laan de kou niet uit de lucht weten te halen. „Mijn bezwaren zijn alleen nog maar erger ge worden." Medio vorige maand moest Van der Laan halsoverkop van Can nes naar Den Haag vliegen, om te voorkomen dat de Eerste Ka mer de stekker uit zender BNN zou trekken. Een meerderheid van CDA en PvdA dreigde tegen een wet te stemmen die het vereiste ledental van de omroep verlaagt van 300.000 naar 150.000 leden. BNN heeft ruim 220.000 leden. Met moeite wist Van der Laan een mogelijk fata le stemming uit te stellen. Zij beloofde een 'visie' op de toe komst van het omroepbestel te presenteren. Die visie ligt er nu, maar de Eerste Kamer is er niet erg van onder de indruk. „Ik ben er niet veel wijzer van geworden", zegt Woldring. Over de manier waarop omroepen in de toe komst hun 'draagvlak' moeten aantonen (leden, kijkcijfers, waardering) zegt Van der Laan niet meer dan dat het kabinet daarover volgend jaar een standpunt bepaalt. Witteman: „Juist omdat Van der Laan een nieuw omroepbestel wil, past die noodwet niet meer. Dat is jammer voor BNN maar dat is au fond niet mijn probleem." BNN bestookt de Eerste Kamer momenteel met protestbrieven en e-mails, maar de senatoren liggen daar niet wakker van. De Eerste Kamer heeft gisteren af gesproken de kwestie-BNN op 29 juni te bespreken, stemmin gen volgen een week later. Bij een negatief oordeel is er vol gens Woldring nog een kleine kans dat de zender toch in de lucht blijft. „Ze kunnen op nieuw een aspirant-status aan vragen en misschien wil de NOS wel extra zenduren toe kennen." Erwin Blom over tweede hoge onderscheiding voor VPRO Digitaal Hilversum - De wedstrijd Duits- land-Nederland die op dinsdag tijdens het EK Voetbal in Portu gal werd gespeeld, trok in totaal (binnenshuis en buitenshuis) 10,6 miljoen kijkers. Dit betekent dat 72 procent van de Nederlandse bevolking van 6 jaar en ouder op zijn minst een deel van de wedstrijd heeft ge zien. Van de 10,6 miljoen men sen keken 8,2 miljoen thuis via hun eigen televisie. Anderhalf miljoen Nederlanders volgden het duel bij anderen thuis, 600.000 zagen de wedstrijd in een café en 300.000 volgden het duel op hun werk of elders. Met het bereikcijfer van 10,6 miljoen mensen, is het de meest bekeken wedstrijd tussen Nederland en Duitsland aller tijden. Deze kijkcijfers werden gisteravond bekendgemaakt door Kijk- en Luisteronderzoek (KLO) Publieke Omroep. Het record aantal kijkers Duitsland- Nederland komt in de totale ranglijst aller tijden op een vier de plaats, achter Nederland- Joegoslavië, een wedstrijd die in 2000 een bereik had van 10,7 miljoen Nederlanders. Hilversum - In het culinaire walhalla van voedseljoumaliste en tv-kok Nigella Lawson be staat geen overgewicht. De la chende, mooie gasten aan haar designtafel schuiven het ene na het andere exotische gerecht naar binnen, zonder dat ze zich ook maar een seconde druk lij ken te maken over de mogelijk gruwelijke gevolgen. Een calo- rieënwijzer, wat is dat? In de wereld van de dochter van de politicus Nigel Lawson - vanaf vandaag is ze weer bij RTL 4 te zien met de reeks Nigella Bites - is geen plaats voor diëten, voor haast, voor stress, voor in aller ijl opgewarmde instantmaaltij den of een diepvriespizza, al komt deze dan volgens de ver pakking regelrecht uit een steenoven in Napels. De wondervrouw die inmiddels een dikke stapel kookbestsellers op haar naam heeft staan, on langs getrouwd is met multi miljonair/kunsthandelaar Charles Saatchi en de presenta tie van een reeks succesvolle tv- programma's weet te combine ren met een paar kinderen die, hoe klein ook, nu al hun weg weten te vinden in de wereld van Vers Gezond, kookt im mers altijd zélf. Lawsons keu ken is, zo ga je als kijker op den duur vanzelf geloven, immer gevuld met de lokkende geuren van het beste scharrellamsge- braad met verse kruiden. Een enorme pruttelende ketel mine strone boven een knappend haardvuur. Een midden in de nacht gebakken calorierijke chocoladetaart, volgens oud Italiaans recept, ooit geërfd van een verre oudtante, staat onze ogen uit te steken met zijn zali ge staat van perfectie. Dat die zelfde taart er bij de kijker op het aanrecht héél anders uit ziet omdat haar recepten nogal eens niet kloppen, mag de pret niet drukken. Want de sjieke, beeldschone en ook nog slanke kokkin kijkt nét met haar diep bruine ogen broeierig de came ra in terwijl ze haar mannelijke kijkers tot een kookpunt brengt door langzaam haar vingers vol aardappelpuree (bereid met olijfolie, verse rozemarijn, veel knoflook en fijngehakte truffels) omstandig af te likken. Of een mals worteltje op te zuigen. 'Ni gella doesn't bite, she sucks', sneren critici niet voor niets over haar tv-optredens. Het was natuurlijk ook even wennen, seks in de keuken. Met name voor de generaties kooktv-fans die opgegroeiden met de inmiddels van het Mannen likken hun vingers af bij de knappe tv-kok Nigella Lawson. Foto: GPD/RTL 4 scherm vertrokken, seksloze Delia Smith. Smith, dankzij de opbrengsten van haar tv-pro- gramma's, video's en kookboe ken nu eigenaar van voetbal club Norwich City, zette Groot- Brittannië weer op de voedsel- kaart. Met haar legendarische kookboekenserie How to Cook loodste ze de Britten culinair gezien de moderne tijd binnen en bracht hen het besef bij dat eten zoveel meer kan zijn dan een noodzakelijk kwaad dat je bij voorkeur met dichtgekne pen neus naar binnen werkt. Ook plaveide ze de weg voor culinaire hippies als de hyper- enthousiaste Jamie Oliver, losse pols-kok Ainsley Herriott, en Lawson, die naast traditionele gerechten ook experimentele recepten in hun kookboeken opnemen. Lawson zweert bij bizar klin kende maar wonderwel goed smakende recepten als ham in cola, een kersttaart die is gegar neerd met een laagje bladgoud, lavendelmuffins en alle andere verzinsels waar bij voorkeur minstens een heel pakje echte boter in wordt verwerkt. Dat al les niet om haar gasten te im poneren, maar gewoon omdat 'it feels good': maximaal plezier met een minimum aan inspan ning dus. En omdat eten troost. „Koken en eten kan een goede ontsnapping zijn uit de dage lijkse beslommeringen. Nadat die vliegtuigen zich in het World Trade Center boorden, kreeg ik de onbedwingbare be hoefte iets te hakken", zei Law son bij haar introductie op de Amerikaanse markt. Ze had meteen de harten van haar nieuwe doelgroep gestolen. Op naar de volgende bestseller top tien. Monique Brandt Nigella Bites, vanmiddag, RTL 4, 17.05 uur Hilversum - Erwin Blom (43), Hoofd Digitaal bij de VPRO, nam begin deze maand de Prichett- prijs in ontvangst voor de websi te omroep.nl/geschiedenis. door Maurits Schmidt Wat is die Prichettprijs hele maal waard als alleen de VPRO hem krijgt? „Wat is de VPRO waard als we steeds die Prichettprijs in de wacht slepen!" Nou ja, 'steeds': het was de twee de keer dat deze 'Nipkowschijf voor internet werd uitgereikt. „De eerste was voor onze pop en rocksite 3voorl2. Die heeft hoofdredacteur Leonieke Daal der in 2003 ontvangen." Dus volgend jaar wilt u hem weer winnen. Waarmee? „Met Bieslog. Een unieke site die Wim de Bie helemaal in z'n eentje maakt." Was 3voorl2 het eerste grote di gitale project van de VPRO? „De afdeling bestaat tien jaar. Toen stelden we de kijkers al in staat kennis te maken met in ternet. Daarmee waren we als eerste omroep op internet ac tief. In de jaren daarna hebben we van alles uitgeprobeerd. Zes jaar geleden begon 3voorl2, de eerste blijvende titel." Intussen zitten alle omroepen op het net. Wat onderscheidt u? „Wij maken sites die niet per se programmaondersteunend zijn, maar eigen inhoud bren gen, zelfstandige waarde heb ben. De kracht is de bundeling. Op omroep.nl/geschiedenis brengen we met de NPS de ge schiedenisprogramma's OVT van radio en Andere Tijden van tv, maar daarbovenop ook spe cifieke dingen, zoals het Poly goon Journaal, in samenwer king met het Instituut voor Beeld en Geluid." Is het nieuw dat u radio en tv samenbrengt op één site? „Nee, dat gebeurde bijvoor beeld ook al op onze weten schapssite. De kracht is dat we niet vanuit het medium den ken, maar vanuit het onder werp. Zo kozen we onderwer pen die de VPRO belangrijk vindt, zoals dus wetenschap, film, geschiedenis, Villa Achter werk en popmuziek. De filoso fie is dat we lange-termijntitels willen opbouwen, zonder zo merstops, 24 uur bereikbaar. De publiekstrouw aan internet is minder groot, dus je moet dagelijks verversen." Programmeert u apart voor in ternet? „Ook. Op de muzieksite doen we alleen goeie pop. En als An dere Tijden aandacht besteedt aan de Floris-serie op tv, zou internet die serie in z'n geheel kunnen tonen. Wat is uw eigen achtergrond dat u hieraan met zoveel inzet werkt? „Ik heb als schrijvend journalist voor allerlei bladen overal over geschreven. Als punkzanger-gi tarist bij Eton Crop - mijn 'claim to fame' is de 57ste Twee jaar geleden deed bondscoach Dick Advocaat hem nog in de ban. Nu praat tv-verslaggever Bert Maalderink (40) elke dag met de trainer van het Nederlands elftal voor NOS Studio Sport. Dat levert soms amusante conversaties op. „Ik vind het een aardige kerel en omgekeerd is dat denk ik ook zo." door Dolf Rogmans viLAMOURA - „Dick ziet achter elke mi crofoon een vijand. Dat levert leuke tele visie op. Advocaat kan door op een be paalde manier te kijken, zijn ongenoe gen uiten. Dat kun je alleen op televisie laten zien", zegt Bert Maalderink. Voor NOS Studio Sport spreekt de tv-verslag- gever bondscoach Dick Advocaat elke dag. Maalderink: .Advocaat vindt het lastig om bondscoach te zijn. Dan bouw je geen band op met journalisten, daar voor zie je ze te kort. Bij een club werk je veel met dezelfde journalisten. Die kan je dan naar je hand zetten." Inmiddels hebben Maalderink en Advo caat wel een band opgebouwd. „De af gelopen drie weken spraken we elkaar elke dag. Dat schept een band. Welke? Dat weet ik niet zo goed. Ik vind het wel een aardige kerel en ik denk omgekeerd dat het ook een beetje zo is. Hij ziet die vraaggesprekjes met mij als een spel en hij denkt dat hij er goed door uit de verf komt. Ik denk dat hij vindt dat we goede opponenten zijn. En van een goede te genstander word je allebei beter." Maalderink vindt niet dat Advocaat hem naar diens hand heeft gezet. „Ik pak hem aan als het nodig is. Bij jonge spe lers heb ik daar meer moeite mee. Dan NOS Studio Sport-verslaggever Bert Maalderink in gesprek met bondscoach Dick Ad vocaat. Foto: NOS/RTV houd ik me in. Maar Advocaat moet daar tegen kunnen." Zoals Maalderink Advocaat volgt, volgt Advocaat op zijn beurt Maalderink. „Hij ziet echt alles en reageert er de volgende keer ook op. Dat vind ik leuk, dat levert leuke televisie op. Ook al denk ik wel eens dat hij beter niet overal op kan rea geren. Neem de manier waarop Advo caat reageert op kritiek van Jan Mulder. Dan denk ik: Dick sta daar toch boven." De laatste weken merkt Maalderink dat Advocaat zich tijdens de interviews an ders gedraagt. „Hij is meer ontspannen. Ik denk dat het er,pok mee te maken heeft dat hij nu een communicatieadvi seur heeft, Eef Brouwers." Sinds Brou wers, tot voor kort hoofddirecteur van de Rijksvoorlichtingsdienst, er bij is, geeft Dick anders interviews, merkt Maalderink. „Hij ontwijkt nu vragen waar hij geen antwoord op wil geven door gewoon ergens anders over te be ginnen. Dat ik in een plantenbak sta tij dens het interview, of zoiets onbenul ligs. Dat deed hij eerder nooit. Ik denk dat hem dat is ingefluisterd. Hij heeft trucjes geleerd." Nu Maalderink en Ad vocaat elkaar dagelijks spreken, valt het niet mee steeds een interessant onder- Erwin Blom: „De kracht is dat we niet vanuit het medium denken, maar vanuit het onderwerp." Foto: GPD/Merlijn Doomernik Reacties van lezers komen binnei Vrijwel alle lezers die reageren óp ze oproep van dinsdag (pagina dia) hebben een hekel aan al dk! schouwingen tijdens het Europee kampioenschap voetbal. U kunu daag en morgen nog reageren op e-mailadres media@hdc.nl.. Erge zich ook aan al zoveel voetbalpn televisie? De voetbalhaters roeree zich. Rina Noordegraaf: "Voetbals overheersend dat het bij mij haafl voelens opwekt'. Glen Mellonitis vindt dat voetbal 'het openbare le ontwricht'. Wat is uw/jouw mening? Mail die naar media@hdc.nl. werp ter sprake te brengen. „Het is veel verpakking. Maar uiteindelijki het ergens over gaan. Het mag dan het eerste gezicht wel eens inhoud lijken, ik wil er toch altijd iets mee tellen." Twee jaar geleden deed Advocaat) derink nog in de ban. „Ik schijn iet gatiefs over hem of het elftal gezeg hebben. Advocaat wilde niet meer me praten, terwijl ik nooit intervie» met hem deed. Ik heb de KNVB gel en gezegd dat ik voortaan altijd zo 11 men en dat Advocaat me dan maai moest sturen. Dat heeft hij niet gedfj en sindsdien doe ik de interviews."!*1 Wat Maalderink betreft kan OranjelJ toernooi nog ver komen. „Ik denkjjs finale of finale. En dan zullen we aifc af zeggen: die Advocaat deed het zot' slecht nog niet." plaats in de Top 100 - heb ik ook in de popmuziek gewerkt. Onze band ging over op com puters in de muziek. Nu zing ik alleen nog mijn kinderen in slaap." En hoe dan zo betrokken ge raakt bij de geschiedenis? „Omdat je daarmee waardevol bent voor een ander publiek dan je bereikt met een popsite, bedoeld voor de computerge neratie. We willen het publiek ook in staat stellen persoonlijke geschiedschrijvingen, uit pak weg de oorlog of de hippietijd, op het net te zetten. Het is leuk verschillende werelden te berei ken met internet." U biedt geen encyclopedisch his torisch overzicht op de site. „Het wordt steeds méér. Maar geschiedenis is natuurlijk wel alles sinds gisteren. Dus we moeten selecteren. Het begint bij wat de redacties van OVT en Andere Tijden belangwekkend vinden om nog eens onder de aandacht te brengen." Dus aanbodgestuurd, zoals dat heet. Komt een scholier aan zijn trekken als die een werkstuk moet maken over Willem van Oranje? „Dat denk ik niet. We kijken wel bewust naar onderwerpen die in de eindexamens spelen. En toen Juliana overleed kwam er een Oranje-dossier." In hoeverre bent u sturend? „Dat is gedelegeerd aan de re dacties. Onze intemetredacteur Joris probeert daar een spil tus sen te zijn. Wij proberen dingen toe te voegen. Zo zijn we met het Rijksmuseum bezig met een project met fotocollecties over de jaren tachtig. Mijn inbreng is vooral: hoe brengen we er ver nieuwende elementen in." Voorbeeld? „Ik denk al aan een speciaal te levisiekanaal voor geschiedenis via internet. Die ontwikkeling komt eraan. Daarbij moeten we goed volgen of het publiek dat oppikt. Er zijn al draadloze in- ternetradiootjes, waarop je de hele wereld kunt ontvangen. We krijgen meer bandbreedte terwijl er steeds minder nodig is voor een goede ontvangst, via kastjes in huis. Dus niet meer alleen via de computer, maar via de nieuwe radio en tv." Hoe lang duurt dat nog? „Het is al begonnen. Alles kén draadloos en per internet. Het gaat nog met horten en stoten. KPN is er al mee bezig en komt straks met honderd kanalen. Ik had drie jaar geleden niet ge dacht dat ik met deze kwaliteit naar.3voorl2-tv op internet kon kijken. En dat op mijn eigen tijd. Vooral dat maalrt me zo enthousiast, temeer daar goede VPRO-onderwerpen vanwege, de kijkcijfers naar de randen van de dag verdwijnen." Alleen thuis, niet in de auto? „Dat is nog even een ander ver haal. Dan zou je een kastjesnet werk over het hele land moeten hebben, vergelijkbaar met de gsm-dekking. Er zijn al openba re plekken waar je draadloos in ternet kunt ontvangen. Je kunt via je telefoontje naar het Jour naal kijken. Dat kost nu nog tien euro. Doe je düs niet. Toch denk ik dat het net zo gewoon wordt als het gsm-net." Hoe weet ik straks waar ik naar moet kijken? „Dat is een lastig verhaal. UPC Digital geeft nu al elektronische informatie van het totale aan- Ergert u zich aan voetbalpraat? bod. In Engeland wordt h j aanbod al thematisch aar den. Wat de VPRO Gids 6 wens ook allang doet me; reguliere aanbod. U kunt abonneren op de VARA-f die per dag een mailtje ui stuurt met alle gasten in; formatieve programma's, kranten, laat staan de gid hebben dat vaak nog niet derdaad, daarvoor moeti naar uw computer lopen, verschijnt dat op uw tv.' In uw dankwoord voor tk beklaagde u zich dat dooi omroepbezuinigingen inj extra getroffen wordt. „We moeten het al metm mensen doen. En op de si kunnen we toch minderd breedte in." „We hebben besloten niet onderwerpen af te stoten, de ontwikkelingen hun kz geven. Gelukkig zit ik bij d VPRO nog relatief goed. D om zien we zo'n Prichett] ook graag in de knipselkn van het ministerie staan..1 publiek zoveel tijd op inte doorbrengt, moeten we Iï daar iets vemieuwendsvi waarde bieden."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6