REGIO Innovatieplatform Een voor toponderzoekers en automonteurs naïeve dievegge met goede bedoelingen in boeren Kun ]e NAVRAAG Mistelling tot de houding van veel 'moderne mensen', die het ge mber» dat de wereld om hen draait, vormt het besef van de har- fvan de natuur voor veel agrariërs de grondslag van hun leven. 1 i Tot die conclusie komt de Nij- eegse hoogleraar spirituali- VCCl ICTCtl teit Blommestijn. Door het be sef dat ze hun lot niet hele- ineigen hand hebben, zouden boeren beter dan andere mensen in jjjn om tegenslagen te incasseren. De Zoeterwoudse veehouder orzitter van de agrarische natuurvereniging Wijk Woude, THEO UWEN, is het hier mee eens. „Ik denk dat andere mensen nog boeren kunnen leren." el' „ri kunnen we 'ee jmorden van de boeren? jorbeeld als het gaat om voedsel lij ieid. Ik denk dat een boer zich be- !n$ neen ander realiseert dat het hele lesl nnaar voedselveiligheid om een 1" itiligheid draait. We willen steriel iacfc yaar wie met koeien werkt, ziet 'Ou jjets helemaal niet werkt. Wanneer ere besmetting uit wilt sluiten, ver- tde weerstand. Een boer accep- i risico bij het eten van normaal voedsel, terwijl de tendens is S veiliger dan veilig moet zijn. Kijk, boerenkaas is gemaakt van die niet gepasteuriseerd is. Mensen vragen dan vaak: kun je daar 1 dek van worden. Ja, dat kan. Maar we denken dat je er gemid- jenomen beter van wordt." rel nog meer voorbeelden in nou al die mensen die, als het twee dagen regent, meteen lo- klagen dat het rotweer is. Ik heb ook liever zon, maar voor de iris het beter dat het af en toe ook lekker plenst." (et algemeen bekend dat het de agrarische sector de afgelopen niet voor de wind gaat. Komt het door de instelling van de li dat er ondanks de slechte verdiensten en de slechte vooruit- i toch nog zo veel door blijven werken? i speelt een rol, maar je hebt ook te maken met hele praktische ft' l Het is niet zo makkelijk om je bedrijf te beëindigen. Daardoor Bt top de korte termijn niet anders dan gewoon doorgaan. De keu- liets anders te gaan doen moet heel bewust gemaakt worden, dat neemt natuurlijk niet weg dat een groot aantal boeren toch nj lak ntei is nog leuk om boer te zijn? is net zo'n vraag als: gaat alles goed? Dan zeg ik: nee, niet alles, ihet meeste wel. Het is heel leuk om met de natuur te werken, intalleelis gewoon hobby. Dat is bij ons altijd een vage scheiding. Ja, zijn natuurlijk ook dingen die niet leuk zijn, zoals het feit dat je ek,i i dagen in de week aan het werk bent. En je zit natuurlijk met de una grheid over het Europees beleid. Zijn we nog wel gewenst door atschappij? Op dat vlak is er reden tot lichte twijfel." Ruud Sep archieffoto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN iefd kkin lired jjfl 11954, Donderdag 17 Juni EN-Wekenlang had opwinding geheerst, zowel in het kamp van lstej geëerbiedigde raadsleden, de „vroede vaderen", als in dat der r(je alisten, die allen door middel van massagekuren, versterkingspil- (taa! ihet nuttigen van vitaminedranken, de lichamelijke conditie tot jdf ngekend hoogterecord hadden opgevoerd! Men moet daar niet te t m; over denken: zich enige weken bovendien te onthouden van spri- jjj i n, rookgerei en andere ondermijnende zaken, vergt het uiterste 3J! ilskracht. Doch dit alles was aan mannen, die bezield zijn met de zaj wil om den volke een partij voetbal te presenteren, wel toever- iem nthousiasme gesproken: dat heerste van te voren ruimschoots in ^edkamers. Daar ademde je de pittige lucht van „kerels-van-sta- Elkteam was overtuigd van de overwinning. De raadsleden om- met z'n dertienen waren, volgens het nieuwste Aalders-systeem, irnalisten met elf omdat het gekkengetal hen in de grond wel ligt. die slanke, ranke corpussen daar eens moeten zien! Al het vet oor de oefeningen van de laatste weken als sneeuw voor de zon an. De uiteindelijke uitslag: Pers contra Leidse Vroedschap: 4-2! 1979, maandag 18 juni DONDERDAG 17JUNI 2004 Het was nooit haar bedoeling geweest om samen met een vriend op dievenpad te gaan. Ze wilde alleen een kopje thee met hem drinken in de Leidse stationsrestauratie. Maar van het een kwam gewoon het an der, legt een jonge Leidse vrouw in de rechtszaal uit. Vandaag doet ze er werkelijk alles aan om als slachtoffer over te komen. Ook al is ze op heterdaad betrapt tijdens de gezamenlijke strooptocht langs talloze kledingwinkels en schoenenzaken. Haar tas zat vol gestolen kinderkle ding. Toch moet de rechter haar vooral niet als een dievegge zien, verklaart ze met een klein zielig stemmetje. Onder- IEN- De rolstoelbasketballers van de Sleutels hebben voor een a ede maal in dit seizoen de champagne ontkurkt. Nadat de Leide- Jln de voorcompetitie de titel in de derde divisie voor zich op- n, promoveerde de Sleutels na de 44-19 op de Ooievaars uit Den Rnaar de op een na hoogste afdeling, pens arc^'e^ Le'dsch Dagblad t hi b'i In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na IKK. jjjjg 2,50 (afdruk van 13 bil 18 In zwart wit) over te maken op gironummer izet I 5 tn.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van I Ma 4 Dagblad, ANNO (Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto Tl Of binnen drie weken thuisgestuurd. bi to em ruda )op bi itteio en a le k n ZF hoofdredactie: Jan Geert Majoor, COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg Email: directie.hdcuz@hdcnl Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl rmd w pTOOR «tetraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 tes: Postbus 54,2300 AB Leiden. v 071-5 356415 fax 071-5 356 325 :hten fax 023-5150 567 ;t:-ciFNT1EVERK00p Mes m.b.t.: 072-6813661 Bid goed: 023-5150 543 ie di 07S-68i 3677 .inne *bllhandel: 071-5356300 «wreaus kunnen contact opnemen in 15-6813636 3 W (gratis) °72-5196800 ^betaling (acceptgiro) »2o (alleen aut ine) '•70 p/j €216.90 "7 die ons een machtiging verstrekken BKc automatisch afschrijven van het 1 de «tntsgeld ontvangen €0,50 korting ;hiie? H VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. de Europese toptwintig van excellente univer siteiten. Hét grote probleem is dat de onder zoeksresultaten de weg naar het bedrijfsleven vaak niet vinden. „Een werkgroep onder lei ding van Herman Wijffels is aan de slag om de 'kennisketen', van fundamenteel onderzoek tot aan de marketing van een nieuw product, te stroomlijnen", zegt Breimer. „Er moet een wisselwerking ontstaan tussen bedrijven en kennisinstellingen. Kennis moet niet opgesla gen liggen in hoofden van mensen of in biblio theken, maar dynamisch worden." Op de website van het Innovatieplatform staat Het Innovatieplatform begon vorig jaar augus tus met zijn werkzaamheden. Het is een com missie met achttien leden uit het kabinet Bal kenende 2, de top van het Nederlandse be drijfsleven en uit het hoger en wetenschappe lijk onderwijs. Premier Balkenende is voorzit ter. Al tamelijk snel kwam het platform met de eerste aanbevelingen. Zo stelde het voor om af te rekenen met de bureaucratie die de komst van buitenlandse studenten en docenten naar Nederland bemoeilijkt. Breimer geeft toe dat het gaat om 'laaghangend fruit', gemakkelijke beslissingen zonder ingrijpende gevolgen. „Maar ook dat moet je plukken." De Nederlandse economie van de jaren '90 draaide vooral goed door loonmatiging. Ne derlandse diensten en producten waren rela tief goedkoop en daardoor goed te exporteren. Ook nu dringt het kabinet weer aan op loon matiging, maar deze keer kunnen de effecten daarvan slechts tijdelijk soelaas bieden. De Nederlandse economie verliest op de lange duur concurrentiekracht door de opkomst van de zogeheten BRIC-landen (Brazilië, Rusland, India en China). Het Nederlandse bedrijfsleven maakt teveel producten en levert teveel diensten die in deze landen ook gemaakt en geleverd worden, maar te gen veel lagere arbeidskosten. Nederland moet dus economisch groeien door te innoveren. Het land moet produc ten en diensten produceren die de BRIC- landen (nog) niet kunnen leveren. In het Re geerakkoord staat dat Nederland 'tot de Eu ropese voorhoede' moet gaan behoren op het terrein van hoger onderwijs, onderzoek en innovatie. Het Innovatieplatform moet daar een hoofdrol in spelen. De opdracht die het heeft gekregen, is niet gering. Het kabinet verwacht in 2007 'de eerste resultaten' en in 2010 moet Nederland bij die Europese voor hoede zijn aangesloten. Breimer vindt dat het begrip innovatie breed gedefinieerd moet worden. „Nederland is goed op allerlei terreinen. Elke regio heeft ei gen zwaartepunten. Overheden, bedrijven en instellingen moeten, elk in hun ei gen regio, hun sterke punten be noemen en kansrijke initia tieven stimuleren. Voor Leiden betekent dat vooral medische bio technologie, voor de regio rondom Wage- ningen denk ik aan voedselproductie en - technologie. De Rijn mond bijvoorbeeld kan het voortouw nemen bij het ver nieuwen van de maritieme sector. De regio rondom Eindhoven zie ik als het Silicon Val ley van Nederland, maar ook Amster dam kan voort bouwen op zijn ICT-cluster." Uit een rapport van de Neder landse Taalunie, dat begin april verscheen, bleek dat de Nederlan ders over het ge heel genomen helemaal niet goed zijn opge leid. Eenderde deel van de Ne derlandse be volking, onder wie veel jonge ren, heeft moeite met vloeiend lezen en schrijven. Voor een 'plaats in de Europese voor hoede' is dat geen goed uitgangspunt. Tegelijkertijd blijkt dat de wetenschap wél heel goed presteert. Zeven Neder landse universi- Douwe Breimer: „Kennis moet niet opgeslagen liggen in hoofden van mensen teiten staan in den." Foto: Hielco Kuipers te lezen dat het orgaan de taak heeft om (me de) van Nederland een land te maken 'waar volop ruimte is voor excellentie, ambitie en ondernemerschap van mensen en organisa ties'. De vraag is alleen waar het Innovatieplat form de meeste energie in stopt. Stimuleert zij vooral de kennistop die Nederland beslist heeft? Of richt ze vooral de aandacht op het verbeteren van het kennisniveau aan de basis van de samenleving, bijvoorbeeld door het te rugdringen van schooluitval en versterking van het vmbo en het middelbaar beroepsonder wijs? De vraag is niet onbelangrijk. Het louter sti muleren van de 'bovenkant' kan ertoe leiden dat Nederland een 'zandlopersamenleving' wordt, met een grote, hoogopgeleide top, een ongeveer evengrote groep laag opgeleiden en een slinkende middengroep. Tegenover een grote top met veel kansen zou dan ook een grote basis staan met slechts weinig kan sen iri de kenniseconomie. Dit roept het perspectief op van een maatschappelijke tweedeling met het gevaar van een groeiende onvrede aan de 'onderkant'. Universiteitssteden als Utrecht, Nijme gen, Leiden en (in mindere mate) Am sterdam zijn in het afgelopen decennia al zandlopersamenlevingen geworden. Breimer laat er geen twijfel over be staan dat de prioriteit bij de basis van de samenleving moet liggen. „Een doelstelling van het Innovatieplat form is het bewaken van maatschap pelijke stabiliteit en het bevorderen van gelijke kansen. Iedereen, maar natuurlijk vooral de nieuwe generatie, moet in staat zijn om zich maximaal te ontplooien. Niet alleen toponderzoe kers, ook automonteurs." Wilfred Simons of in bibliotheken; maar moet dynamisch wor- tussen biggelen de tranen langs haar wangen. „Ik steel nooit, ik ben namelijk veel te bang voor de politie." Het idee om te gaan winkelen, kwam van de vriend, vertelt ze. „Hij heeft veel problemen. Ik had daarom medelijden met hem en bood hem een kopje thee aan. Hij was dege ne die vervolgens met mij wil de gaan shoppen." De rechter slaakt een diepe zucht. „Als u toch weet dat uw vriend aan alcohol ver slaafd is en steelt. Waarom bent u dan met hem meege gaan?" „Ik dacht dat we alleen zou den gaan kijken", antwoordt de vrouw, terwijl ze met de kraag van haar blouse haar- hoefde te doen." Het is de rode draad in haar leven, vervolgt ze. Ze is veel te naïef en wordt daardoor door anderen steevast in moeilijk heden gebracht. De drugs smokkel waarvoor ze eerder in Suriname vastzat is daar ook een voorbeeld van. „Toen hebben anderen me ook ge bruikt.". Nu is ze een alleenstaande moeder met drie kinderen die van een uitkering moet zien rond te komen. „Ik doe zelf altijd zuinigjes aan want ik wil dat mijn kinderen het beter krijgen." Dat is ook heel dui delijk, verklaart de rechter dit keer vriendelijk en meele vend. „U heeft ook alleen maar kinderkleding gestolen. Er zat niets voor uzelf bij." Omwille van haar kinderen krijgt de vrouw een lichte straf, legt de rechter uit. „Die mogen namelijk niet de dupe worden van uw stomme ac tie." Ze legt de Leidse moeder daarom 20 uur werkstraf op met daar bovenop nog eens een voorwaardelijke werkstraf van 20 uur. Het moet de vrouw ervan weerhouden weer met haar verslaafde vriend op strooptocht te gaan. „Samen kopjes thee drinken mag," zegt de rechter tot slot, „maar u moet maar niet meer met deze Michael gaan win kelen!" Floor Ugtvoet ...maar ook automonteurs." Archieffoto^: Mark Lamers/ Ton Kastermans „Iedereen, maar natuurlijk vooral de nieuwe generatie, moet in staat zijn om zich maxi maal te ontplooien. Niet alleen toponderzoe kers... Het Innovatieplatform is here to stay. Voor de vernieuwing van de Nederlandse economie bestaan geen snelle oplossingen. Rector magnificus Douwe Breimer van de Universi teit Leiden 'heeft kennis genomen' van de kri tiek en zelfs hoon van economen en journa listen, maar die deren hem niet. „Eén kabi netsperiode is te weinig voor klinkende resul taten." tranen droogt. „Winkelen met uw vriend was natuurlijk erg leuk", merkt de rech ter cynisch op. „U snuffelt een beetje rond en uw vriend steelt de spullen die u hebben wilt." De vrouw schudt haar hoofd. „Nee, nee, zo is het helemaal niet gegaan." „U hebt die spullen toch van hem aangenomen?", houdt de rechter vol. „Ja", geeft de vrouw haast on verstaanbaar toe. „Dat had ik niet moeten doen." „Nee, dat lijkt me helder!", is de rechters spontane reactie. „Maar het was natuurlijk wel erg makkelijk." De ogen van de verdachte begin nen weer te tra nen. „Ik ben echt bang, me vrouw de rech ter", snikt ze. „Ik steel zelf echt niet. Ik had die dag ook net de kinderbijslag binnengekregen. Ik wilde de spullen gaan afrekenen maar Michael zei dat ik dat niet

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5