Ontroerende familiefoto's Otto Frank KUNST CULTUUR Wie heeft er een man met een baardje aan de muur? Norah Jones onderhoudende podiumpersoonlijkheid Poetry eert Pablo Nerudü i n n Financiering expositie wOnderwere vrijwel rond donderdag 17juni 20< Onbekend schilderij van Van Gogh al vele jaren spoorloos •ebb evai Hind. Foto: GPD/Phil Nijhuis Europees concert op de Dam Amsterdam - Nederland pre senteert tijdens zijn voorzitter schap van de Europese Unie het kunst- en cultuurprogram ma Thinking Forward. Met het culturele initiatief willen het ministerie van Buitenlandse Za ken en het ministerie van OCW de nieuwe lidstaten ook op het gebied van kunst en cultuur verwelkomen. Op 2 juli begint Thinking Forward op de Dam in Amsterdam met het concert 'Europa op de Dam' dat zich vooral richt op jongeren. Natio nale sterren als Hind en inter nationale sterren als Outlan dish treden op. De NPS zendt het concert live uit. Apple begint met iTunes londen - De Amerikaanse com puterfabrikant Apple heeft het startschot gegeven voor Euro pese versies van zijn populaire internetmuziekwinkel iTunes. Muziekliefhebbers in Duits land, Frankrijk en Groot-Brit- tannië kunnen nu 700.000 lied jes voor 99 eurocent per stuk downloaden. Andere landen volgen later. Europeanen kon den tot dusver weinig met iTu- nes.com doen, aangezien voor het kopen van liedje een credit card met een Amerikaans adres was vereist. De muziekwinkel is in de Verenigde Staten een groot succes. Sinds vorig jaar april zijn al meer dan zeventig miljoen nummers verkocht. Er bestaat ook al een Nederlands talige versie. Zimmerman overleden zoersel - De Vlaamse actrice Denise Zimmermann is in haar woonplaats Zoersel (België) overleden. Ze was 61 jaar. Ze stierf totaal onverwacht. Zim mermann werd in Nederland vooral bekend door haar rol van Els van Berckelaar in het populaire televisiefeuilleton 'Wij, Heren van Zichem', naar de vertellingen van Ernest Claes. Nieuw album Duran Duran londen - De leden van de Britse rockgroep Duran Duran komen binnenkort met een nieuw al bum. De band maakte vorig jaar al een tournee. Volgens leadzanger Simon LeBon is de band nu bijna klaar met de cd, die geen titel heeft. Het is de eerste keer sinds 1983 dat Le Bon, John Taylor, Nick Rhodes, Roger Taylor en Andy Taylor een album uitbrengen. Het vijf tal maakte begin jaren tachtig hits als 'Girls on film', 'Hungry like the wolf en 'The reflex'. In 1985 gingen ze hun eigen weg. londen-antwerpen/anp - Bij het Van Gogh Museum in Amsterdam moeten ze het alle maal nog zien, maar volgens de Britse krant The Times van gisteren moet er ergens in Groot-Brittannië of in België nog een onbe kend schilderij zijn van de hand van Van Gogh. De schilder zou de Belgische dokter Amadeus Cavenaile hebben geportretteerd als betaling voor de behandeling van een ge slachtsziekte. Het doek zou nu al tijden spoorloos zijn. Onderzoeker Ken Wilkie, die al eerder over het doek van de dokter met het baardje en het vlinderstrikje publiceerde, spoorde nazaten van de arts op. In The Times vertelt de klein zoon van de dokter van Van Gogh: „Mijn grootvader heeft me verteld dat de schilder hem vóór zijn behandeling had verteld dat hij hem niet kon betalen. De enige manier om dat te doen was door het schilderen van zijn portret. Mijn grootvader ging akkoord." De kleinzoon kan zich het schilderij nog wel her inneren: „Het was een klein olieverfschilderij, getekend met Vincent." Waar het nu dan is, is de grote vraag. De arts liet het doekje na aan zijn dochter Jeanne en haar man Adolph Kleibs. Het stel vluchtte ten tijde van de Eerste Wereldoorlog vanuit Ant werpen naar Londen. De kleinzoon denkt dat het paar het schilderij heeft meegenomen en dat het nu ergens bij een onwetende aan de muur hangt. Een schoondochter van de Kleibs' echter, denkt weer dat het doek in België is achterge laten. „Ze moesten inderhaast vluchten en hadden bijna niets bij zich." Jeanne's klein dochter beaamt dat: „De familie moest vrij wel alles achterlaten, maar ze begroef het schilderij in de tuin met een aantal andere za ken die te onhandig waren om mee te ne men." Als dat zo is, aldus The Times, ligt het doek misschien nog wel onder de uitbouw van een huidige tapijthandel in Antwerpen. Conservator Louis van Tilborgh van het Van Gogh Museum zegt dat er al eens met specia le apparatuur is gezocht, maar dat er geen aanwijzingen waren voor de aanwezigheid van een Van Gogh in de Antwerpse bodem. Volgens hem komt de naam van de dokter wel op de achterkant van een schetsboekje van Van Gogh voor, maar noemt de kunste naar het portret niet in zijn brieven. Dat zegt wel niet alles en de brievencollectie is ook niet helemaal compleet, maar Van Gogh zou een dergelijk portret wel gauw vermeld heb ben. Zo was hij, vooral in de periode waarom het gaat, zo rond 1885. Het lijkt Van Tilborgh ook waarschijnlijker dat Van Gogh zou hebben betaald met een werk dat al bestond, zoals hij ooit een rekening sjn !(1 ;eu met een Haagse dokter vereffende meti eerder gemaakte aquarel. Van Tilborgh i er verder op dat onderzoeker Wilkie zie: zijn navorsingen mede baseert op herii jn gen van familie „die na al die jaren weli kend kunnen zijn". Toch is het waarschijnlijk geen gek idee mensen met een olieverfschilderij vane man met een verzorgd baardje en eenü "ejc strikje aan de muur, dat doek toch eens te bestuderen en naast de in The Times bliceerde foto van Amadeus Cavenaillei ^e'[ houden. Van Goghs portret van dr. Gael bracht in 1990 immers een slordige 80 joen euro op. rut Dort K id e 'Deze man was gek op zijn dochters én dol op fotograferen' door Francoise Ledeboer Amsterdam - Aan Anne Frank (1929-1945) zijn sinds de publicatie van 'Het Achterhuis' in 1947 tal loze tentoonstellingen, films, biografieën en thea tervoorstellingen gewijd. De tragiek van haar vroe ge dood en de ongekunstelde charme van haar bij zondere dagboek maakten haar tot een wereld wijd bewonderd symbool van woede over oorlog en discriminatie. Óp de waarde daarvan valt niets af te dingen, maar is een expositie ook nog in staat te ontroeren? Dat dit mogelijk is, bewijst het Foto grafiemuseum Amsterdam (FOAM). De actuele aanleiding kreeg al de nodige aan dacht: Anne zou op 12 juni vijfenzeventig zijn ge worden. „Zoals velen had ik genoeg aan de ver halen van mijn vader en moeder over de oorlog", vertelt gastconservator Victor Levie in de catalo gus. „Wie er wel of niet waren teruggekomen van de ouders, broers, ooms en tantes, neven en nichten, vrienden en vriendinnen. De portretfo to's op de kaptafel van mijn grootmoeder, waar ik met een schuin oog naar keek als ik bij haar op bezoek was." Gezien zijn 'eigen' geschiedenis bleef Anne Frank op de achtergrond tot het moment dat hèm werd gevraagd een keus te maken uit vier albums met honderden familiefoto's die Otto Frank met zijn Leica maakte. „Hij ving alle situaties in beeld die hem ontroerden en als belangrijk voorkwamen: zijn pasgeboren dochters, hun eerste stapjes, dagjes naar buiten, feestjes", vat Levie de inhoud Margot Frank (rechts) met een buurmeisje in Frankfurt (1932). Foto: GPD/Otto Frank van de albums samen. Maar Levie, die onder meer fototentoonstellin gen in de Nieuwe Kerk en Naarden inrichtte, be keek de foto's ook als vakman. In dat verband prijst hij Otto voor zijn expérimenten met licht, met zijn eigen schaduw als onderdeel van het beeld en met reclamefotografie: „Dat zijn beel den die verder gaan dan de kiekjes die iedereen van zijn familie heeft. Deze foto's maken de ver zameling interessant: deze man was gek op zijn dochters én dol op fotograferen." Het was zijn streven de foto's te presenteren als zo compleet mogelijk verhaal over een heel ge wone familie. Dat is gelukt, maar alleen al onze kennis over de dramatische afloop van de onder duik van de familie Frank aan de Prinsengracht, maakt het onmogelijk zijn selectie onbewogen te bekijken. Die emoties worden nog eens versterkt door de citaten op de tekstbordjes. Daarvoor is geput uit onderschriften van moeder Edith en Anne in de albums en observaties van Otto na de Tweede Wereldoorlog. De familie woonde nog in Frank furt toen hij de foto nam waarop de driejarige Anne een dutje doet. Daarbij vertelt hij: „Anne was geen sterk kind. In de tijd dat ze snel groeide moest ze elke middag rusten." De Franks namen in 1933 de wijk naar Amster dam en vonden een huis op het Merwedeplein. Daar nam Otto in 1936 een foto van Anne en haar vriendinnetjes Eva Goldberg en Sanne Le- dermann, arm in arm met poppen op het Mer wedeplein. Otto: „Als Anne de kamer in kwam, dan ontstond er beweging, vooral omdat ze altijd een hele rij kinderen meenam." Voor de tekstbordjes is bovendien gebruik ge maakt van brieven van Anne en de tekst van haar dagboek. In juni 1941 stuurde Anne een foto van zichzelf naar oma Alice Frank in Zwitserland. Ze is daarop is aan het zonnebaden op hun dak aan het Merwedeplein en schrijft oma: „Ik zie niet veel kans bruin te worden omdat ik niet in het zwembad mag. Dat is erg jammer, maar er is niets aan te doen. Uit 1934 dateert het zelfportret van Otto in het huis aan het Merwedeplein. Daarbij staat een ontroerend citaat uit Anne's dagboek, opgete kend op 20 juni 1942: „M'n vader de liefste schat van een vader, die ik ooit ontmoet heb Op de expositie hangt ook de foto van Arnold Newman van Otto Frank op de zolder van Het Achterhuis, gemaakt vlak na de openstelling als museum in 1960. Hij had zijn Leica in 1951 ca deau gedaan aan Eva Geiringer, dochter van Frit- zi Geiringer-Markovits, met wie hij in 1953 her trouwde. In de nabijheid van al die vrolijke fami liefoto's is dat een hemeltergend eenzaam por tret. 'Anne Frank en familie' in het Fotografiemuse um Amsterdam (Keizersgracht 609), t/m 12 september; dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur en op donderdag en vrijdag van 10.00 tot 21.00 Anne en Margot Frank op het strand (1938). Foto: GPD/Otto Frank dai Ru tkL den haag/anp - Het meentemuseum Haag heeft de benodigAnfi miljoen euro voor de rei md tie van de 'wOnderwa mt bijna rond. Dat komt een 'aanzienlijke gift' energiebedrijf E.ON B&op lux. In het souterrain van museum komen tentoon lingsruimten met eenu menlijk vloeroppervlak" ongeveer 1000 vierkante en ter. Het Gemeentemus he gebruikt die om op inte ieel tieve wijze zijn collectie! zijl het gebied van muziek,! ida de, film, moderne kuiis terl kunstnijverheid onder aandacht te brengen. „Door de collecties mengd te presenteren verbindingen te de actualiteit, ontstaan verrassende contrasten overeenkomsten", aldus museum, dat geen mede. lingen deed over de ha van het door E.ON g neerde bedrag. De nieuwe tentoonstel betekent een gewaagde 1 "'s vulling op het bestaa meer klassiek ingevulde vengedeelte van het m um. In het souterrain! de presentatie een ani invulling. „De ruimte zal belangrijke educatieve fi tie hebben en de beza zal er al zijn zintuigen bruiken, continu actief d nemen en ontdekkii !iïl doen." j™ Volgens museumdirec W. van Krimpen ont< dankzij de investering t miljoen euro een „grotej breiding" van het museum. „De groot van het museum staat traal en rondom zijn re zalen". Daarin koi der meer drie gel dio's waar jongeren ziekopnamen en kunnen maken, depot en een amfithe met plaats voor stellingen, modeshi concerten. Van Krimpen verwat de nieuwste attractie Gemeentemuseum het eind van het jaar gaat voor het publiek. K): muziek recensie Richard Stekelenburg Concert: Norah Jones and The Handsome Band. Gehoord: 15/6, HMH, Amsterdam. "Hoeveel meisjes zouden er in de zaal zitten, samen met een vriendje dat eigenlijk naar het voetbal had willen kijken? No rah Jones vroeg het zich ge woon af, zei ze. Het is dinsdag avond, Nederland speelt tegen Duitsland en de Amerikaanse zangeres geeft haar eerste van twee uitverkochte concerten in de HMH in Amsterdam. „Mis schien houden mensen die naar een Norah Jones-concert gaan wel helemaal niet van voetbal", oppert ze nog. Dat zal blijken. In twee jaar tijd is Norah Jones uitgegroeid tot een gevestigde naam. Haar debuutplaat Come away with me werd onder scheiden met niet minder dan vijf Grammy Awards. Van het schijfje gingen er bovendien wereldwijd een kleine twintig miljoen over de toonbank. Haar muziek is, althans voor een vre selijk grote groep mensen, de ideale zondagochtendmuziek - een degelijke mengeling van jazz en country, constant mij merend en rustig voortkabbe lend. Daarbij heeft ze een prachtige stem: zwoel en een beetje rokerig. In de toch wat kale en massieve „Misschien houden mensen die naar een Norah Jones-concert gaan wel helemaal niet van voetbal." Foto: ANP/Rick Nederstigt Heineken Music Hall is gepro beerd iets van die huiselijke sfeer van haar muziek te van gen met behulp van zeven bo venmaatse hanglampen boven het podium. De opzet slaagt slechts ten dele. Het podium blijft vreemd hoog en ver weg van het publiek. Het is die kille entourage waar in zich uiteindelijk het grote na deel dat aan Norah Jones' mu ziek kleeft wreekt. Al haar songs hebben dezelfde sfeer en vorm. Ze zijn allemaal rustig en licht weemoedig. Die eenvormigheid werkt tijdens een anderhalf uur durend concert behoorlijk op de gaapspieren - hoe bevlogen de zangeres en haar vijfkoppige Handsome Band de nummers ook vertolken. Creepin' in - een authentiek countrynummer die op de cd een gastvertolking van Dolly Parton kent - klinkt na een klein uur als een ware verademing. Niet omdat het het beste num mer van de cd is, maar eindelijk ligt het tempo ietsjes hoger dan gemiddeld. Dat zegt wel iets. Was het concert daarmee saai? Nee. Gelukkig is Norah Jones de afgelopen twee jaar ook ge groeid tot een onderhoudende podiumpersoonlijkheid. Losjes over het podium drentelend grapt ze subtiel over haar band leden en over haar hoge hak ken. En natuurlijk is er die voet balwedstrijd. „Weet iemand hoeveel het nu staat?", vraagt ze. „Wét, 0-1 voor de Duitsers? Tjonge. Maar maak je niet druk. We krijgen ze wel." Vlak voor het einde kondigt ze een 'feestnummer' aan. „We weten nog niet wat de eind stand wordt, maar we gaan ge woon feesten - een nummer van The Band." Terwijl haar bandleden inzetten, duikt ze de coulissen in om er weer uit te komen met een Oranjehoed op het hoofd: Life is a carnaval! De toegift wordt vervolgens nota bene in Oranjeshirts uitgeser- veerd. En dan geeft het dus niets meer dat iemand dwars door een intro gilt dat het zo juist 1-1 is geworden. Norah Jo nes legt het nummer gewoon stil en besluit dat er in dat geval toch echt een vrolijk nummer moet komen. „We kunnen iets van AC/DC spelen." Zo ge schiedt. Ride on wordt vervol gens ontvangen alsof er zojuist een monsterzege is behaald. Met dank aan Norah. door Jan-Hendrik Bakker Rotterdam - Toen een van Pa- blo Neruda's vrienden voor het eerst met de beroemde Chi leense dichter kennis maakte, was hij geheel verbouwereerd door het contrast tussen de fy sieke verschijning van de man en de toon van zijn poëzie. „Zulke lichte, directe verzen en dan zo'n massieve, beetje norse man." Het is een van de 'getuigenver klaringen' uit de film 'Neruda! Presente!' van de Amerikaanse cineast Marc Eisner. Hij ver woordde daarmee waarschijn lijk het beeld dat velen van de dichter hebben. Delen uit de film werden dinsdag vertoond op Poetry International, dat met een speciaal programma herdacht dat de Nobelprijswin naar, diplomaat en dichter, honderd jaar geleden geboren werd. Een waagstuk was die vertoning wel, want de film bleek nog niet af. De vertoning was dan ook mede bedoeld om extra spon sorgelden te winnen om de do cumentaire alsnog te kunnen voltooien. Wat we tot nu toe te zien kregen was niet zo heel erg overtuigend overigens. Beelden uit de Spaanse burgeroorlog, waar Neruda onder invloed van de legendarische Francesco Garcia Lorca komt. Beelden van diens executie. De vlucht naar Chili. Wat huiselijke opnamen vanaf Isla negra, het eiland waar de dichter zich met zijn Maria Barnas wint C. Buddingh'-prijs Maria Barnas heeft gisteren met haar debuut Twee Zon nen de C. Buddingh'-prijs voor de nieuwe Nederlands talige poëzie 2004 gewon nen. Dat heeft de jury op het 35e Poetry International Fes tival in Rotterdam bekendge maakt De jury noemt haar gedichten „peinzende muzi kale poëzie, wanhopig en geestig, krachtig en breek baar, met een transparantie die bij herlezing complexer wordt". Twee Zonnen is vol gens de juryleden een „over rompelend debuut". jonge vrouw afzonderde. En dat was het dan wel zo'n beetje. Als Eisner zijn sponsors over de brug wil halen zal hij toch meer moeten laten zien, met name opnamen van Neruda zelf. Want alleen de commentaar stem van Isabel Allende is niet genoeg. Het herdenkingsprogramma van Neruda, die in het begin van de jaren zeventig nog in le venden lijve op het podium van Poetry International stond, een jaar voordat hij in 1972 de No belprijs voor de literatuur zou krijgen en twee jaar voordat het sociaal-democratische bewind van Allende ten val zou worden gebracht door een zekere gene raal Pinochet (nu nog 1 a| tend van een riant pens was alleszins de moeite* {f Er was zelfs een Zuid-A kaans ensemble ingezet 1 laten horen hoe goed No teksten zich lenen om op ziek te worden gezet. Winanda del Sur, zoals h zeischap zich noemt, to uiteraard ook niet laten u dig te tonen hoe Neruda jaren zeventig zijn hoopt Cuba van Fidel Castro ha vestigd. Door de Rotteri Schouwburg klonk een ai E kelijk strijdlied dat de la Fidel zong. In de jaren zd kon dat nog, immers. En! da was nu eenmaal een ga geerd dichter, gevormd het menselijk leed va j*J Spaanse burgeroorlog. Mi betoogde een vrouw ui *1 vriendenkring in de reed on noemde documentaire in k ding, Neruda is nooit col nist geweest, hij bleef ind ste plaats humanist. Voorafgaand aan de Nj hommage traden drie tfi op die allen mooi binn religieuze thema van vielen. De Israëlische did Ella Bat-Tsion bracht een1 van poëzie die het D !o houdt tussen gebed, vrij en zelfonderzoek. Verder de Franstalige Canadese di Serge Patrice Thibode* Willem Jan Otten, wiens ring tot het katholieke destijds uitgebreid in dei is bewonderd en beschik

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 4