REGIO Zorgen over bedrijfscomplex in landelijk gebied uinbehoud wil [tra investeringen Compromis over parkeren in gemeenschappelijke tuin Bewoners Terweeweg krijgen geen 'knip' Geweldige sfeer is drijfveer om door te Grote kans op bushalte in Rijnsaterwoude R3 jtige vrouw man tgehouden 'Wie garandeert ons dat het hierbij blijft?' Zoeterwoude kijkt uit naar 23ste Wielerdag Voorschoten en flatbewoners doen water bij de wijn jercross in trwoude #oude - Voor de derde er vrijdag 18 juni een joss in Zoeterwoude, kaasboerderij Rustdam Zuidbuurtseweg. Ieder- iaf acht jaar die kan [en, mag meedoen on- motto 'Spring de zomer jnijven kan vanaf 19.00 ree euro tot 12 jaar en .'o uo voor de rest); om inr valt het startschot e jeugd tot twaalf jaar. °j ider is, vertrekt een half ama. Het parcours gaat tu door de groene weilan- oe zigzaggend door de pol- ten. De brandweer ver- ui^ het einde een frisse Meer info bij Coby mLen 071-5802970 of via istdam.nl. In Oegstgeest iiweek later, vrijdag 25 Cü QOr de polder gebaggerd otheek j ooptboeken hoten - In de openbare 7( heek van Voorschoten "morgenochtend de jaar erkoop van afgeschreven ïlen. Om plaats te maken euwe aanwinsten, biedt iotheek oudere boeken, videobanden aan. De 3 begint om 10.00 uur en iterdag en volgende week olang de voorraad strekt, els worden voortdurend uld. De bibliotheek ligt 'k; i Wijngaardenlaan 4. is condooms 'lammenschans on hi -Bezoekers van station al enschans werden gister- id onthaald op gratis jojonis. Medewerkers van deelden in de spitsuren 150 condooms uit aan die op de middelbare ïin de buurt moesten aanloop viel volgens E. indijk van de GGD een e' tegen. Veel scholie- ei hat zij, zijn waarschijnlijk o De uitdeelactie maakt deel uit van de nieuwe sh ale Vrij Veilig Campagne id lat zich dan ook naaien condoom?'. In de ko- g zomermaanden volgen eer uitdeelacties bij ver- vi nde evenementen in de donderdag t/juni 2004 door Judy Nihof zoeterwoude - Een groep bewo ners uit de Zuidbuurt en de Geerpolder is bezorgd over de nieuwbouwplannen van het Zoeterwoudse bedrijf Slinger land Potgrond. Slingerland wil de oude loodsen aan de Dr. Kort- mannstraat slopen en drie ge schakelde hallen neerzetten die samen net zo groot zijn als drie voetbalvelden. De bewoners vin den een dergelijk 'volumineus industrieel complex' niet in het landelijke gebied passen. De omwonenden zouden het liefst zien dat het bedrijf zijn activiteiten verplaatst naar een 'industriële omgeving'. „We spreken hier niet over een schuurtje", zegt L. van Leeu wen, bewoner van de Geerweg. „Als de plannen op de huidige plek onverhoopt toch door gaan, dan willen we dat dingen goed geregeld worden. Die in druk hebben we nu niet. Wie geeft ons bijvoorbeeld de zeker heid dat het hierbij blijft?" Bij Slingerland Potgrond vinden nu nog veel activiteiten buiten plaats. Door de strengere mi lieu-eisen en de hoge kwali teitseisen waaraan de potgrond moet voldoen, ziet het bedrijf zich genoodzaakt om alle acti viteiten in loodsen onder te brengen. Daarmee moet een eind komen aan de overlast van stof en geluid en kan er geen onkruid meer in de potgrond waaien. Geerweg-bewoner Van Leeu wen die bij oostenwind veel hinder ondervindt van stof, denkt niet dat de overlast ver dwijnt. „Het bedrijf wil zijn om zet meer dan verdubbelen en dat betekent dat het aantal vrachtwagenbewegingen toe neemt. Potgrond en turfmolm blijft aan de wielen van de wa gens zitten en rijdt ontzettend uit. Wat het bedrijf heeft ge daan om de stofoverlast te be perken, besproeien, nathou den; het heeft tot dusver alle maal niet geholpen." Hoewel de nieuwbouwplannen niet passen in het bestem mingsplan voor het landelijk gebied, wil de gemeente voor Slingerland een uitzondering maken. Volgens een ambtenaar is de gemeente Zoeterwoude, die behoud van het landschap hoog in het vaandel heeft staan, niet over één nacht ijs gegaan. „Er is heel veel overleg aan vooraf gegaan, ook met de pro vincie." Op aandringen van de provincie heeft het bedrijf nog gekeken of het mogelijk was om te verhuizen naar elders. Maar volgens D. van der Geest van Slingerland Potgrond is een an dere locatie in de Leidse regio niet te vinden. Verhuizing naar een ander deel van het land is volgens Van der Geest geen op tie. „Onze omzet zit binnen een straal van veertig kilometer." De voordelen van de nieuw bouw wegen voor de gemeente uiteindelijk zwaarder dan de nadelen. .Doordat alles binnen straks binnen gebeurt in één gebouw is er minder hinder van stof voor omwonenden en er is minder geluid, doordat auto's niet meer heen en weer hoeven te rijden", aldus een ambte naar. Voorwaarde voor ge meente en provincie is wel dat Slingerland Potgrond de nieu we hallen afschermt met bo men en struiken. Slingerland Potgrond is daartoe graag be reid, aldus Van der Geest. „We hebben nu ook beplanting om het bedrijf heen, waardoor het aan het zicht is onttrokken. Sommige mensen weten daar door niet eens dat wij er zit ten." Geerweg-bewoner Van Leeu wen vindt het groenplan niet toereikend. „Aan de zuidkant blijft het bedrijf zichtbaar. Dat noem ik geen inpassing in het landschap." Verder baart het hem zorgen dat er aan de west kant bomen en struiken komen die in de herfst hun blad verlie zen. „De gemeente wil er wil gen en ander groen dat hoort bij het landschap. Op zich mooi hoor, maar het bedrijf komt in herfst en winter wel volledig in het zicht te liggen." De Zoeterwoudse politiek buigt zich vanavond in een commis sievergadering over de nieuw bouwplannen van Slingerland. door Joris Rietbroek oegstgeest - Er komt definitief geen 'knip' in de Terweeweg in Oegstgeest. Ondanks een laat ste smeekbede van de bewo ners van de weg, gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie Ruimte Groen, zwichtten de meeste po litieke partijen niet voor hun wens om de weg een jaar af te sluiten. Een afsluiting van de Terwee weg stuit op hevig verzet van de winkeliers aan de Kempenaer- straat en de Lange Voort. De weg verbindt deze winkelcentra namelijk. De meeste bewoners voelen zich onveilig in hun eigen straat; volgens hen wordt er vaak te snel gereden en pakken auto's en fietsers vaak een stuk van de stoep mee. Uit metingen van de gemeente bleek echter dat het reuze meevalt met dit hardrijden en dat er geen onge lukken gebeuren. Het college zet daarom onder meer in op een wegversmalling, meer bor den in de omgeving die aange ven dat de maximumsnelheid in het dorpscentrum 30 kilome ter per uur is en paaltjes op de stoep, die het veiligheidsgevoel van voetgangers moeten ver groten. Alleen Progressief Oegstgeest pleitte gisteravond nog voor een proef met 'knippen in de weg' gedurende een half jaar. „Zo'n proef is in ieder geval al nuttig om het doorgaand ver keer te ontmoedigen de weg te kiezen", vindt Van der Post. De overige fracties zien niets in een experiment van een half jaar. „We hebben het niet over massa's verkeer, maar over een gevoel van onveiligheid", zegt Hazelhorst (Leefbaar Oegst geest) „Met een knip verander je dat gevoel niet. Bovendien zoekt het verkeer bij afsluiting een andere route en wordt het elders weer onveiliger." „Het voorstel van het college houdt rekening met alle partij en", voegt CDA'er Smallen- broek hier aan toe. „De belan gen van de winkeliers, die bij afsluiting omzetverlies vrezen, tellen ook mee." WD'er Hui zing wil wel snel onderzocht zien of de aankomende ver keersmaatregelen ook echt wer ken. .Anders zitten we hier over twee jaar weer over te dis cussiëren." Op het Plein in !u$naar heeft de politie dagochtend vroeg de vol gehad aan een 22- hfbeschonken Wassenaarse 32-jarige man uit deze Een wielerronde op een andere plek dan het dorpscentrum is volgens mede-organisator Gerard van der Hoeven ondenkbaar. „We kunnen ook op een industrieterrein gaan zit ten, maar daar is geen sfeer." Foto: Henk Bouwman ropivv was boos omdat ze fé was uitgezet. Toen de de boel probeerde te viel de Wassenaarse een aan. Ze was niet voor re- Jtbar, schopte en sloeg P de agent en beet hem in rm. De politie hield haar zette haar in een politie- jarige man vond het no de aanhouding te ver en: hij ging voor de sur- 01 icewagen staan zodat de- a et kon wegrijden. Plotse- tok hij het portier open en r de agent, die de auto be- [e, vast omdat deze tegen roet zou zijn aangereden. ontstond een worste- politie gebruikte pep- ray en hield ook de man door Judy Nihof zoeterwoude - De Schenkelweg mag zich zondag ongetwijfeld weer de gezel ligste straat van Zoeterwoude noemen. Dan zit iedereen in de voortuin te kijken naar de voorbijzoevende deelnemers aan de Wielerdag, die zijn 23ste editie beleeft. De Schenkelweg is begin- en eindpunt van het parcours, dat onder meer via 't Watertje en de Dorpsstraat loopt. „De sfeer is vooral op de Schen kelweg heel bijzonder. De mensen ma ken een zitje in de voortuin, gaan gezel lig barbecuen en samen met vrienden en familieleden kijken ze naar de wiel renners. Die sfeer is een drijfveer om met de Wielerdag door te gaan", aldus Gerard van der Hoeven van het organi serende wielercomité. De Wielerdag was in 1982 bedoeld als éénmalig verzetje. Vanwege het enorme succes besloten Gerard van der Hoeven, André Hilgersom en Henk Kooke er een jaarlijks terugkerend evenement van te maken. „Zoeterwoude is erg wielermin- ded", aldus Van der Hoeven. „Ik denk dat dit te maken heeft met het feit dat we een paar aardige renners hebben voortgebracht." Vaste onderdelen van de Wielerdag zijn het criterium voor amateur-wielrenners (de zogeheten eliterenners en amateurs- A), de Grutronde voor de jeugd in de ba sisschoolleeftijd en de Burgerronde voor inwoners van Zoeterwoude en Stomp- wijk vanaf 16 jaar. Aanstaande zondag is er voor het eerst ook een dameskoers. Tot spijt van het wielercomité heeft de trots van Zoeterwoude, wereldkampioen Suzanne de Goede, zich daarvoor afge meld. Zij herstelt van een val, waarbij ze zware verwondingen opliep aan haar ge zicht. Wel komt ze het startschot lossen voor de dameskoers. Veiligheid van de deelnemers gaat bij het wielercomité voor alles. Zo worden de fietsen van de deelnemers altijd van tevoren gecheckt en krijgen de deelne- mertjes aan de Grutronde een helm op. Obstakels zoals de plantenbakken op 't Watertje en de betonblokken bij het Mu ziekcentrum aan de Schenkelweg wor den door de gemeente weggehaald. „We moeten ruim baan hebben", aldus Van der Hoeven. Door verkeersremmende maatregelen als drempels en hoge plateaus is het in veel plaatsen in Nederland onmogelijk geworden om nog een wielerronde te organiseren. Van der Hoeven is blij dat het parcours in Zoeterwoude van dergelijke, perma nente obstakels gevrijwaard is gebleven. „Als er bij de gemeente over verkeers remmende maatregelen wordt gespro ken in de straten die tot het parcours be horen, dan zitten wij als wielercomité als een bok op de haverkist. Gelukkig werkt de gemeente geweldig mee. De plateaus die er zijn, lopen heel geleide lijk omhoog en vormen geen enkel pro bleem voor de wielrenners." Een wielerronde op een andere plek dan het dorpscentrum is volgens Van der Hoeven ondenkbaar. „We willen persé in de dorpskern zitten. Natuurlijk kun je de wielerdag ook houden op het indu strieterrein. Maar daar woont niemand. Daar is geen sfeer." door Ruud Sep den haag/rijnsaterwoude - De kans dat Rijnsaterwoude voor het eind van het jaar weer een bushalte krijgt, is een stukje groter geworden. Tijdens een vergadering van de provinciale statencommissie mobiliteit te kende zich gisteravond voor zichtig een meerderheid af voor aanleg van een Interliner-halte aan de Woudse dijk. PvdA-statenlid Van Leeuwen probeerde gisteren uit te zoe ken op wat voor wijze hij een meerderheid kan krijgen voor een voorstel om 130.000 euro ter beschikking te stellen voor de halte. Aan het eind van de avond bleek dat de sleutel voor de halte bij de CDA-fractie ligt. Het CDA twijfelt nog, met name omdat de halte naar verhou ding erg duur is. Stemmen de christen-democraten over twee weken voor, dan heeft Van Leeuwen zijn meerderheid. De crux van het voorstel van Van Leeuwen is dat volgens hem een Interliner-halte aan de Woudse dijk door meer mensen dan alleen de inwoners van Rijnsaterwoude gebruikt zal worden. Met goede voorzienin gen voor het parkeren van au to's en het stallen van fietsen zou de halte ook aantrekkelijk zijn voor inwoners van Lange- raad en Nieuwveen. „Je ziet dat de bushalte in Leimuiden nu de functie van park ride halte vervult. Dat leidt daar tot pro blemen doordat er onvoldoen de parkeerruimte is." Rijnsaterwoude zit sinds de op heffing van lijn 197 in decem ber vorig jaar zonder bus. Een paar inwoners bedachten het alternatief van een Interliner- halte. De Jacobswoudse ge meenteraad heeft inmiddels een bijdrage van 15.000 euro toegezegd. haag/wassenaar - De ve ing Duinbehoud wil extra eringen om de vochtige fclleien in Noord Meijen- ere te herstellen. De dui- ,a 'ij Wassenaar zijn onder- a; ran een regeneratieproject J£ ran het waterwingebied •j1 natuurgebied moet ma- 110 .Er is na discussie iets in- nL rd ten behoeve van de re esector, zoals het behoud iet Ganzenhoekbos. De ien zijn wel bijgesteld om creatie tegemoet te ko lnaar moeten nu nog bij- 1 worden om ook de eco- he doelen, het herstel van htige duinvalleien, te be- iJ', zegt Mare Janssen van «houd. door infiltratiewater, maar door regenwater en dat zou het na- tuurherstel ten goede komen. Het waterleidingbedrijf moet dan wel een paar technische problemen oplossen. Het ver lies van drinkwatercapaciteit zou eventueel in Zonneveld bij Monster te compenseren zijn. Maar voor het zoute water dat nu nog door de verlengde hoofdader wordt weggedrukt en dat anders gevaarlijk dicht bij een aantal waterwinputten in de buurt komt, moet nog een oplossing gevonden worden. Volgens Janssen zijn die oplos singen te vinden. Hij kaartte de extra investering dinsdag aan bij de Statencommissie groen, water en milieu, waar hij tege lijkertijd het boekje 'Nieuwe na tuur in Zuid-Holland, regenera tie van vochtige duinvalleien' aanbood. Gedeputeerde Van der Sar liet zich over de extra investeringen nog niet uit, maar hoopte wel dat de samenwer king tussen alle partijen in het duingebied in de toekomst net zo bl-jft verlopen als nu. Het waterwingebied tussen Katwijk en Wassenaar. Archieffoto: Frans Roomer door Eric de Jager voorschoten - De bewoners van de flat aan de Raadhuislaan in Voorschoten raken hun ge meenschappelijke tuin niet he lemaal kwijt aan parkeerplaat sen. De bewoners hebben een compromis gesloten met de ge meente, dat nieuwe parkeer plaatsen oplevert en minder dan de helft van het groen kost. De parkeerplaatsen zijn nodig, omdat het centrum van Voor schoten op de schop gaat en er nu al een tekort aan ruimte voor auto's is. De komende vijf jaar wil Voorschoten daarom de wagens stallen op het Chur- chillplein. In eerste instantie wilde de gemeente daarvoor de hele groenstrook opofferen. De bewoners van de flat, die de strook in gebruik hebben als gemeenschappelijke tuin, ont staken daarop in woede. Hun bezwaarschrift en protest acties hebben succes gehad. Terwijl maandagavond Neder land en Duitsland de punten deelden op het voetbalveld, kwamen buurtbewoners en ge meente ook een gelijkspel over eind. De tuin moet wijken voor parkeerplek, maar niet meer in zijn geheel. Aan de zuidzijde wordt een stuk schuin afgesne den, zodat van de 20 meter bre de strook nog elf tot veertien meter overblijft. Ook de bomen blijven staan. Voorschoten heeft zo ruimte om het aantal plaatsen uit te breiden van 86 naar zo'n 130, terwijl de flatbewoners van hun tuin gebruik kunnen blijven maken. „We bleven na de voet balwedstrijd twee keer zitten met de vraag: hebben we nu ge wonnen of verloren?", zegt buurtbewoner Van der Ploeg. „De hele tuin was ingepland als parkeergelegenheid en nu maar een deel. We hebben dus een beetje gewonnen. Het gaat nog steeds ten koste van groen in het centrum, maar beter een half ei dan een lege dop." Het bezwaarschrift tegen de tijdelij ke parkeerplaatsarhebben de bewoners dan ook ingetrokken. Alleen over de afscheiding van de tuin - de wethouder spreekt van 'gemeentelijk groen' - en de auto's gaan zij nog in overleg met Voorschoten. „Wij dachten aan groenblijvende struiken." Wethouder Horlings is tevreden met het compromis. „Wat de gemeente belangrijk vindt, kan gebeuren en wat de bewoners belangrijk vinden, gebeurt." Voorschoten kan niet zonder de tijdelijke parkeerplaatsen, vol gens de wethouder, omdat in het centrum nu al op vrijdag en zaterdag de parkeerdruk 102 procent is, terwijl er vanwege bouwactiviteiten plaatsen ver dwijnen. Horlings erkende dat het overleg met de bewoners, die begin mei met een brief werden verrast, een 'valse start' had gemaakt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3