Universiteit vernieuwt opleiding Indonesisc LEIDEN REGIO Buurt blij met verdwijnen urinoir op Kaasmarkt PKN zet dominee» definitief uit amb Politie verricht sect op lichaam Katwijk 'Positie van afgestudeerden in de Letteren op de arbeidsmarkt verbeteren' 'Die helikopters, zonde van mijn belastinggeld!' H Noodwinkel Albert Heijn op Bevrijdingsplein Zeemai krijgt tw zaken ii centrun Scholen schaken om nationale titel leiden/leiderdorp - Het Stede lijk Gymnasium doet zaterdag met drie teams mee aan het Nederlands kampioenschap schaken voor schoolteams dat in Nijmegen wordt gehouden. Aan het kampioenschap nemen 36 teams uit het basisonderwijs en 32 uit het voortgezet onder wijs deel. De Leiderdorpse Kas- tanjelaanschool (foto: Dick Ho- gewoning) strijdt om de natio nale titel bij de basisscholen. donderdag I7JUNI 20< door Wilfred Simons leiden - De faculteit der Letteren schoeit de opleiding Talen en Culturen van Indonesië op een nieuwe leest. Studenten Indone sisch kunnen zich met ingang van komend studiejaar in de eer ste drie studiejaren bekwamen in een tweede vak, zoals ge schiedenis of kunstgeschiedenis. De nieuwe opzet moet de kan sen van afgestudeerden op de arbeidsmarkt verbeteren. De zogeheten 'Kleine Letteren' hebben het aan de Universiteit Leiden al jaren moeilijk. Vooral de talenstudies trekken mini male aantallen studenten. Te genover deze geringe instroom staat een naar verhouding om vangrijk docentenkorps. Omdat de opleidingen (deels) worden betaald naar het aantal studen ten dat zij trekken, draaien ze structureel met verlies. Op de langere duur dreigt daardoor unieke expertise voor Neder land verloren te gaan. De Leidse hoogleraar Leonard Blussé wil het tij keren. Met zijn collega Ben Arps bedacht hij een nieuw curriculum voor de bachelorfase van de opleiding Indonesisch. Cruciaal in die nieuwe opzet is dat studenten in de eerste drie jaar niet alleen een taal leren, maar ook een andere studie doen. Met de op leidingen geschiedenis en kunstgeschiedenis heeft Blussé hierover een overeenkomst ge sloten. Met de opleidingen an tropologie en archeologie is hij dicht bij een akkoord en met rechten onderhandelt hij nog. Het koppelen van twee studies is mogelijk geworden door de nieuwe 'bachelors/masters'- studiestructuur. Daarin kunnen studenten een 'major' (hoofd vak) Indonesisch combineren met een minor (bijvak) in een andere studie. Met deze nieuwe opzet moet de opleiding Indo nesisch aantrekkelijker worden voor aankomende studenten. Blussé heeft het idee in de Ver enigde Staten opgedaan. ,,De Ivy League-universiteiten doen het al heel lang zo, Oxford en Cambridge ook", weet hij. .Af gestudeerden van deze oplei dingen zijn in de VS en in Enge land al met een bachelordiplo ma gewild bij het internationale bedrijfsleven. Ze zijn zowel breed opgeleid als gespeciali seerd en hebben een acade misch denkniveau. Ze zijn bo vendien jong, 21 jaar nog maar. Ze kunnen nog helemaal naar de bedrijfscultuur worden ge vormd." Blussé weet dat Nederlandse bedrijven niet gewend zijn om letterenafgestudeerden aan te nemen. Er is daarom een men taliteitsomslag nodig. Die komt gedeeltelijk vanzelf tot stand, doordat werkgevers de komen de jaren geconfronteerd wor den met afgestudeerden die al leen een driejarige bachelorop leiding hebben gevolgd. Door de studenten Indonesisch in die drie jaar breder op te leiden dan voorheen, wil de Leidse hoogleraar het bedrijfsleven helpen om die omslag te ma ken. „Bedrijven moeten eraan wennen dat zij investeren in de toekomst van hun jonge werk nemers. In het buitenland ne men bedrijven de kosten voor chi een mastersopleiding vc rekening, bijvoorbeeld lir businessschool. Die kan Bje het ook met Nederland q jjei Blussé en Arps hopen vang van het nieuwe stu d0( op 25 eerstejaars Indoi üi tegen acht in het afgelop en Het bestuur van de facut Letteren beschouwt hei ment als een 'pilot' it, ge looptijd van drie jaar. nieuwe aanpak succes kan die ook worden toi op de andere Leidse la dingen. :cx ooi runsburg - Na de sensatio nele en bizarre arrestatie bij de ABN Amro-bank is de rust weergekeerd in Rijnsburg. Maandagmiddag stonden drommen mensen op de af gesloten Oegstgeesterweg te wachten en te kijken wat er gebeurde. Twee helikopters cirkelden rond, ter assisten tie van het arrestatieteam, dat een geblinddoekte man afvoerde. Daags na het voor val meldde de politie dat de arrestatie een 'foutje' was. In het bankgebouw herin nert niets meer aan het voor val. „Iedereen is weer aan het werk gegaan", zegt een medewerkster, die maandag middag niet aanwezig was en ook niets over het gebeur de mag zeggen. Maar ze wil wel kwijt dat het met ieder een goed gaat. „Ik zeg altijd: als het maar goed afloopt, en dat was het geval." De 'overval' is het gesprek van de dag in het dorp. Een man komt speciaal tanken bij het Shell-benzinestation voor een praatje. „Mijn zoon was hier maandag. Hij op perde dat ik even langs moest gaan om het laatste nieuws te horen." Hij boft, want J. Kromhout van de benzinepomp is al op de hoogte van de ware toe dracht. „Ik hoorde dat die man leek op iemand die overal geld vraagt. Maar hij was het niet hè? Dat is toe val." Het forse ingrijpen van de politie kan hij billijken. „Wat moeten ze anders? Het is ge lukkig dat het zo afloopt." Wat Kromhout niet begrijpt, is dat het zo lang duurde voordat de politie wist dat het niet om de gezochte man ging. „Hij heeft rustig zitten wachten tot het arrestatie team kwam. Maar ook de man die een half uur eerder al naar buiten kwam, moest op de grond gaan liggen. Volgens mij werd hij pas rond negen uur 's avonds weer hier afgezet, bij een vrachtwagen die er al de hele tijd stond." De klant die bankmedewer ker is, wist ook te vertellen dat het om iemand ging die vuurwapengevaarlijk was, vult zijn vrouw later aan. „Een man van hierboven vertelde dat het een Duitse klant van hem was die in een scheiding lag. Daarom had hij dus zeker geld nodig." Als ze hoort dat de man on schuldig was en voor een an der is aangezien, reageert ze verbaasd. „Dat is toch ook fruitig! Hoe hebben ze hem dan zo lang binnen kunnen houden?" Dat is ook wat haar man zich afvraagt. „Ik zou gezegd hebben: ja dag, ik ga weer. Al die knapen die met hun wapen in de aan slag naar de bank toe gingen. En twee helikopters, zonde van mijn belastinggeld." Hij kan er ook geen begrip voor opbrengen dat de politie geen risico wilde nemen. „Dit is raar." Een andere man probeert zich te verplaatsen in de hoofdrolspeler van het mis verstand. „Dus als ik op een bandiet lijk, kan ik worden opgepakt?" Voor de politie is er weinig begrip, voor de voormalige verdachte heb ben de Rijnsburgers een tip. „Die kan veel geld vragen." En misschien maakt de sto merij ook wel kans op een schadevergoeding. „Wij zijn wel twee uur dicht geweest." De politie wilde gisteren geen mededelingen doen over de toedracht van het voorval. Het enige wat be kend is, is dat de gearresteer de man veel lijkt op een ge zocht persoon. m utrecht/katwijk - De Protes tantse Kerk in Nederland (PKN) heeft 41 predikanten ontheven van hun ambt in de fusiekerk van Nederlands hervormden, gereformeerden en lutheranen. Het betreft hervormde predi kanten die hebben aangegeven uit onvrede over de kerkfusie buiten de PKN te willen blijven. Onder hen zijn de Katwijkse dominees Van Vlastuin en Vlietstra. Dat heeft het kerkge nootschap laten weten. Het besluit van de zogeheten kleine synode is het gevolg van een keus die de predikanten hebben gemaakt, aldus de PKN. „De synode had geen andere keus, doordat de betreffende predikanten hebben aangege ven geen predikant in de PKN te kunnen en willen zijn", staat in een brief aan de predikanten. Het besluit van de PKN komt niet als een verrassing. Toch toont dominee Vlietstra zich te leurgesteld over de houding van de PKN. „Ze rekenen kei hard af met iedereen die een gewetensprobleem heeft." Vlietstra heeft nog geen bericht ontvangen dat hij uit zijn ambt is gezet. Drie weken geleden heeft hij wel een brief oi lce gen dat het 'nieuws' er a te komen. Vlietstra is he ók met de beslissing eens: J de niet door deze kerk uil |6( ambt worden ontzet ore 0g, nooit lid van de PKN be p weest." )e Vlietstra gelooft ook niet i ra^ zijn ambtswoning moet ten, zolang er nog een zt I ten verklaring van rechts; dure loopt. 58 Gemeente len een uitspraak van dt gerrechter of het terecht 1 de synode een gemeeni dwingen toe te treden t( ander kerkverband. Y: Vlietstra is het nog lang n ker dat de bezittingen va gemeente, dus ook de a woningen van de don aan de PKN vervallen HJ laatste woord is hierove niet gezegd." gj B. Weegmk, voorzitter v jj] Centrale Kerkenraad in K eï zegt over de kwestie da |jj beslissingen pijnlijk zij voortkomen uit conseque vai Dat zich mensen afsch ni kan hij moeilijk tegenho vindt hij. „Want ik ben re jr(j maal geen politieagent." Iesi he ien iECr el katwijk - De technische recherche heeft sectie verricht op! m chaam van een 58-jarige Katwijkse, die maandagmiddag v, werd aangetroffen in haar woning aan de Oranjedam in ft p I Justitie houdt rekening met een misdrijf en heeft naar aan) ad daarvan de 63-jarige man van de omgebrachte vrouw aang et den. De Katwijker is gisteren voorgeleid voor de rechter comi oq ris. Justitie kon gisteren niet zeggen of de man langer wordt )o gehouden. De zaak wordt onderzocht door tien rechercheufi pi leiden - Het Bevrijdingsplein is vol. Albert Heijn gebruikt de komende vier jaar de overgebleven ruimte voor een noodwinkel. Naar verwachting gaat de tijdelijke super markt in de week van 12 juli open. De verhuizing is één van de eerste stappen in een om vangrijk renovatie- en uitbreidingsplan van het winkel centrum in Zuidwest. Projectontwikkelaar Bouwfonds breidt de oude AH-vestiging aan twee kanten uit. Het gebouw gaat plaatsbieden aan een aantal winkels. Al- bert Heijn verhuist in 2008 naar een nieuw gebouw dat verrijst op de plek waar nu Etos en Blokker zitten. Foto: Hielco Kuipers tei zol; js' leiden - TextielsuperZuid man verlaat het marks >W pand aan de Hoogst! en gaat verder in 1 winkels in de Leidse nenstad, in de Breesi en in de Haarlemi straat. Een nieuwe hi -E der voor het pand is al en; vonden. Modezaak id Etam neemt daar zijn on trek. Met de verhuizing en jer uitbreiding van één twee vestigingen in centrum denkt de phense onderneming tere zaken te doen. woordvoerster van hel ia drijf meldt dat de 0 De eenkomst met de rrejee laar, Basis Bedrijfsk ale vesting, 'vrijwel rond at; „Wel moeten de conif ci ten nog worden kend." „Zeeman krijgt twee vj nd gingen in de twee winkelstraten van den", verduidelijkt mi laar Sander Zwaan. 1 gens hem staat de ved zing van de kledingz gepland voor net na zomer. Zeeman nel] zijn intrek in de pan van de vroegere Gin die vanaf de Breesü doorlopen tot aan de termarkt. en in het pi na waar voorheen men! Da zaak J encikova zat. Miss E{am verhuist 1 n volgens van de Ma be mansteeg naar de Ho 3 straat. Wie de plek van kledingwinkel inneem uu nog niet bekend. Xfi iei D< it natuurlijk een onguur hoekje. Dat wordt nog onveiliger door de sloop van de school." Gelukkig voor Van Meijgaarden zijn de sloopplannen (voorlo pig) van de baan. „Want omwil le van de sociale veiligheid was Pancras-West niet blij met die sloopplannen. Een paar weken geleden heb ik weer met Hille- brand gesproken over het uri noir. Er hangt daar namelijk vaak onguur volk rond en er ge beurt daar van alles, van spui ten tot heling. Tot mijn grote plezier hebben wij onlangs een brief ontvangen van de wethou der, waarin hij aankondigt nog deze maand het urinoir te slo pen." Er is nog een reden dat Van Meijgaarden blij is met het ver dwijnen van de wc. „Er zijn na melijk plannen om ook bij de Groenoordhallen een parkeer terrein van de Stichting Stads- parkeerplan Leiden in te rich ten. De busjes met parkeerders daar zouden dan naar de Kaas markt moeten rijden. En als dat urinoir is gesloopt, ziet de Kaas markt er gelukkig weer een stukje beter uit" Leonardo vijfde Leonardo Lightning, de Ameri can footballploeg van het Da Vïncicollege aan de Noach- straat, is vijfde geworden tij dens het Europees kampioen schap flag football in het Duitse Gelsenkirchen. Flag football is American football maar dan zonder tackle. Leonardo eindig de met twee gewonnen wed strijden in de poule gelijk met de Italiaanse en Duitse tegen stander, maar ging niet door naar de volgende ronde vanwe ge een minder doelsaldo. Het toernooi in het stadion van voetbalclub Schalke '04 werd gewonnen door Duitsland. Eric-Jan Berendsen Met het verdwijnen van dit urinoir wordt de Kaasmarkt een stukje aantrekkelijker. Foto: Hielco Kuipers Eindelijk gaat-ie weg, dat door de buurt verfoeide urinoir op de Kaasmarkt. De pisbak, die overigens al een tijd niet meer werd gebruikt, ontsiert al jaren het hoekje van het parkeerter rein tegen de panden van de vrijplaats aan de Koppenhink- steeg en het water van de Oude Rijn. Op aandringen van de wijkvereniging Pancras-West wordt het openbare toilet bin nenkort gesloopt. Tot groot ge noegen van voorzitter Jaap van Meijgaarden, die blij is met de snelle actie van de gemeente. Volgens Van Meijgaarden is het urinoir ernstig verwaarloosd en wordt het voornamelijk ge bruikt als vuilnisvat. Ook zou den verslaafden het urinoir ge bruiken als ontmoetingsplek. Eerder dit jaar voerde Van Meij gaarden overleg met wethouder Ron Hillbebrand over de ophef fing van de parkeerplaatsen op de Hooglandsekerkgracht en de handhaving van de Kaasmarkt- school. Dat zijn hot items in de buurt. „Omwille van de sociale veiligheid waren wij niet blij met de plannen om de Kaas- marktschool te slopen", aldus Van Meijgaarden. „Toen de wethouder en ik daarover spra ken kwam het gesprek in de marge op het urinoir. Het is daar rond dat openbaar toilet Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die ai 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2