ECONOMIE reorganisatie NS beperkt Adidas heeft streepje voor op EK Spaarstop Albert Heijn raakt Vendex niet itie stijgt fors urolanden (o's bij import iwkomers EU subishi snijdt j ler in kosten Banengroei volgt pas in 2006 op economisch herstel BanCllVCrlicS igende taal ting Shell m: hooguit woorden Brood Couture, melige mode Plastic statiegeldfles verdwijnt uit de super Zaak privacy luchtreizigers nog niet bij Hof Deel internationale balies blijft Vodafone heeft primeur van snel internet op gsm Protest tegen dure olie De inflatie in de ^eurolanden is vorige Imet 0,5 procentpunt ge- tot 2,5 procent in verge vet april van dit jaar. Ijkt uit gisteren gepubli- ifficiële cijfers van Eu- Luxemburg, die eind jaand al een voorlopig bekendmaakte. Neder- Imt volgens voorlopige uit op een inflatie van 1,7 nt. u-toestel dicht j uid-Koreaan 'j\ Een KLM-toestel is gis- c: 'oog in oog' komen te :i met een Zuid-Koreaans v, |jg op een taxibaan van [emationale vliegveld Na- nTokio. Het KLM-toestel, '71 )d vanuit Amsterdam, -30 |t geland, terwijl het [oreaanse toestel zich op- e voor vertrek. De lan- laan moest circa een uur n gesloten om de elkaar >rende toestellen weg te Er is een onderzoek in- ,5: lom te achterhalen hoe 51 tde ongebruikelijke ont- fag kon komen. Volgens lordvoerder van KLM is ïatie niet gevaarlijk ge- dam - Nederlandse be- '5: idie producten importe verkopen uit de nieuwe en van de Europese Unie het risico dat die niet vei- ofniet aan de normen m. Ruim eenderde van de ven uit de Oost-Europese en voldoet niet aan de en rond consumenten- irming en productaan- lijkheid. Dat constateert 'jj !oeker en verzekerings- aar Marsh. Marsh waar- (t dat Nederlandse bedrij- j j, nsprakelijk kunnen wor- (aj steld, als ze producten ^|en die niet aan de EU-re- ildoen. Het Japanse autocon- t de donderdag 17juni 2004 (advertentie) detachering k. Per direct dministrateurs controllers 'f:023 55 333 00 i.nl door Maurice Wilbrink den haag - De werkloosheid zal pas over twee jaar heel voorzichtig weer wat dalen. Maar niet nadat er dit jaar nog 135.000 en volgend jaar 67.000 werklo zen bij zijn gekomen. Een kleine tegen valler en zelfs 2006 wordt nog een jaar met oplopende werkloosheid. Deze cijfers illustreren de dramatische omslag die de arbeidsmarkt in een paar jaar tijd heeft doorgemaakt: nog in 2001 daalde de werkloosheid aanvankelijk en kwam onder de 3 procent uit. Dit jaar is dit percentage alweer verdubbeld en daarmee is het leed nog niet geleden, denkt De Nederlandsche Bank in een nieuwe voorspelling voor de periode tot en met 2006. Tegelijkertijd is het economisch herstel begonnen. Na een recessie met een dieptepunt in het tweede kwartaal van 2003, is er nu weer groei. In 2006 zou Nederland - na zes jaar! - weer boven de 'potentiële trendgroei' uitkomen. Dat wil onder meer zeggen: dan presteert onze economie weer zodanig dat de vraag naar arbeid hoger is dan het aan bod. Bedrijven zullen tegen die tijd hun machines weer flink laten draaien, ze investeren en hebben nieuwe werkne mers nodig. Daarmee wordt het schrikbeeld van de 'baanloze' groei weer niet bewaarheid. Midden jaren '90, toen Nederland de vorige economische dip achter de rug had, werd voor een groei zonder nieu we banen gevreesd. Maar toen, net als vijfjaar daarvoor, en net als nu, liep de ontwikkeling op de arbeidsmarkt flink achter op de economische groei. Uit eindelijk kwam de banenmachine vanaf 1995-1996 zo goed op gang dat er een groot tekort aan arbeid ontstond. De afloop is bekend: de lonen liepen veel te hard op, waardoor de economi sche recessie extra hard toesloeg in Ne derland. Ondernemingen zijn al sinds 2002 aan het saneren, en dat gaat ook dit en volgend jaar nog door. Pas gelei delijk zullen ze de winsten zien toene men, en durven ze weer te investeren. Voorlopig zal er dus sprake zijn van economisch herstel bij een nog verder verslechterende arbeidsmarkt. Toch toont ook de arbeidsmarkt alweer de eerste hoopvolle signalen: vorige week bleek dat het aantal vacatures voor het eerst sinds lange tijd weer wat was ge stegen. De Nederlandsche Bank consta teert in haar net gepubliceerde kwar taalbericht dat de ontwikkeling van de werkgelegenheid een dieptepunt be reikte in de eerste drie maanden van dit jaar. De krimp van de werkgelegenheid wordt nu al kleiner en slaat in 2005 om in een toename. Dat de werkloosheid niet al in 2005 begint te dalen, heeft te maken met het feit dat zich in dat jaar meer mensen op de arbeidsmarkt mel den, dan er nieuwe banen worden ge creëerd. Hier laat zich het kabinetsbe leid voelen: allerlei pijnlijke hervor mingsmaatregelen - zoals ingrepen in prepensioen, WAO en WW - zorgen er voor dat meer mensen weer op zoek gaan naar werk of langer doorwerken. Dergelijk beleid begint pas vanaf 2006, 2007 zijn vruchten af te werpen. Het moet uiteindelijk de onvermijdelijke te korten aan arbeid in de toekomst hel pen verkleinen. Dat de werkloosheid na 2006 weer sub stantieel zal dalen, kan De Nederland sche Bank echter nog niet voorspellen. Daarvoor is de ontwikkeling van de we reldhandel, waar Nederland zeer van afhankelijk is, te onzeker. 'M Mitsubishi Motors g !'ji ide tijd dieper in de kos- iji ijden. De directe aanlei- j'| ieen afname van de ver ing n Japan als gevolg van ii men met defecten aan }'?j Dit heeft Mitsubishi gis- 'k lekendgemaakt. Tot 2006 |'9j [concern 72,6 miljard j'i 15 miljoen euro) extra ih isten besparen. Het diep- ptde directie in bij de ei- J larissen. Die zullen de UI ide twee jaar 25 tot 50 nt dalen. Andere mana- i'Ü aan 10 procent minder men en gewone werkne- 'II5 procent. Ui n - Twee invloedrijke elhouders uit de Verenig- iten hebben Koninklij- ell Groep aangevallen op ibrek aan openheid over icemstructuur. In een ide Britse zakenkrant Fi ll Times van gisteren roe- j Shell op tot meer infor- rerstrekking. Blijft die uit, lgt een vijandige benade- dens de komende aan- udersvergadering op 28 Iet gaat om de aandeel- irs Knight Vinke, een in- ingsmaatschappij en het ■J mische pensioenfonds idam - Na twee jaar ru- ken zijn Nederlandse lerciële internetbedrijven ns geworden over een on- ge gedragscode voor ofwel reclame-e-mail. ne-mailtjes mogen niet zijn dan vijftig kilobyte, eer driehonderd woor- 'e marketingbureaus zijn dels ingehaald door Euro- 'etgeving: sinds vorige d is het versturen van on- igde commerciële e-mail insumenten simpelweg den. Bedrijven mogen dit elektronische reclame al- erzenden aan mensen die tevoren nadrukkelijk toming hebben gegeven- ton 'zelfregulering' hopen lail-marketeers verscher- an het spamverbod te >men. parus - Misschien móet iedereen er wel geweest zijn deze zomer: het broodproject van de Franse modekoning Jean-Paul Gaultier. De expositie Pain Couture is tot io oktober te zien in de Gaultier Foundation in Parijs. De beste Franse bakkers hebben onder su pervisie van de eigenzinnige ontwerper meegewerkt aan de beelden van brood. In T- shirts en bloesjes van croissants en baguettes zijn de kenmerkende lijnen van Gaultier terug te vinden. De modekoning zelf loopt dezer dagen met een bakkersmuts in het pand rond. Dit alles om de beste dingen van Frankrijk aan de wereld te tonen: brood, mode en natuurlijk Gaultier. Foto: Reuters amsterdam/anp - Voetbal is 'big business' en dat geldt zeker voor de grote sportmerken. Met veel tamtam maken Adidas, Nike en Puma gewag van hun aanwezigheid op Euro 2004 in Portugal. Adi das heeft daarbij een streepje voor. Het is al lan ge tijd de officiële sponsor en mag dus de wed strijdbal en de kleding van alle officials en de scheidsrechters leveren. „Het meest bekeken ob ject", zo noemt pr-manager Frank Basters met veel gevoel voor reclame de EK-bal Roteiro. Puma en Nike moeten het vooral van de zelf ge organiseerde evenementen rondom het voetbal- feest hebben. Met veelal gelikte reclamecampag nes presenteren zij de sterren uit hun stal. Dat zijn er nogal wat. Zo gebruikt Nike onder meer Figo en Van Nistelrooij als uithangbord en pronkt Puma met de nationale ploeg van Italië. Adidas kleedt vijf teams op het EK, Nike en Puma beide vier. Meer dan ooit presenteren de grote sportmerken hun sterren als stijliconen. „De grens tussen mode en sport is vervaagd'', stelt Adidas-promotor Basters. Hij prijst zich dan ook gelükkig met David Beckham. „Hij is iemand met een uitzonderingspositie in de voetbalwereld. De modebewuste houding van Adidas komt ook tot uiting in speciale getailleerde shirts voor vrouwelijke fans van Spanje, Frankrijk en Duits land. „Het moet wel een link met voetbal hebben", meent Basters. Ondertussen levert de connectie met lifestyle de merken veel geld op. De onder nemingen noemen geen aantallen van verkochte shirts, maar Nike zegt dat zijn fanshirts die over de spijkerbroek kunnen „sterk in opkomst" zijn. Het belang van voetbalmode blijkt volgens pr- man Faber ook uit het gegeven dat de straatvoet balschoen nu de meest verkochte schoen van Ni ke is. „Dat was vier jaar geleden ondenkbaar." brussel/anp - Het Europees Parlement stapt vooralsnog niet naar het Hof van Justitie om de doorgifte van persoonsgege vens van passagiers naar de VS te verbieden. Voorzitter Cox heeft gisteravond besloten niet in te gaan op een advies daar toe van de juridische commis sie van het parlement. Cox wil eerst nader onderzoek. Ook wil hij een oordeel van het nieuwe parlement, dat in juli voor het eerst bijeenkomt. Europa heeft recent toegezegd dat Amerika 32 gegevens van el ke passagier krijgt. De VS wil zo nog voor het vertrek eventuele terroristen ontdekken. Het gaat onder meer om creditcardnum mers en de maaltijdvoorkeur aan boord. Luchtvaartbedrijven verzamelen die informatie. Het Europees Parlement vindt dat hiermee de privacy van bur gers is aangetast. De Neder landse oud-europarlementariër Boogerd-Quaak (D66), die over het onderwerp een rapport op stelde, vindt het uitstel jammer. „Natuurlijk zijn er juridische complicaties", zegt ze. „Maar wij willen gewoon dat de over eenkomst met de VS nietig ver klaard wordt." Boogerd wil hiermee een halt toeroepen aan een trend, zegt ze. Ze vermoedt dat de infor matie over vliegtuigpassagiers nog maar het begin is. den haag/gpd - De plastic fris drankflessen met statiegeld ver dwijnen uit de supermarkt. On der druk van Europese regels worden de statiegeldflessen waarschijnlijk vervangen door wegwerpflessen. Staatssecretaris van milieu Pie- ter van Geel studeert momen teel samen met frisdrankfabri kanten op een nieuw systeem. De recyclebare pet-fles heeft zijn langste tijd gehad omdat Brussel er problemen mee heeft. Brussel wil naar een uni form systeem toe, voor alle lan den in de Europese Unie. „Zo dat je een fles die je in Frankrijk koopt, ook in Nederland kunt inleveren", licht een woord voerster van het ministerie toe. Voorwaarde voor de vervan gingsoperatie is dat de nieuwe fles niet slechter voor het milieu is dan de recyclebare. De oude fles is tot vijfentwintig keer op nieuw te gebruiken. De nieuwe, eenmalige fles waaraan wordt gedacht wordt eerst geplet door Dylan de Gruijl utrecht - NS Internationaal heeft haar bezuinigingsplan flink aangepast. Vanaf volgend jaar sluiten alleen nog de internatio nale balies in Leiden, Groningen en Eindhoven. Aanvankelijk wil de de directie de persoonlijke verkoop geheel opdoeken. Op de overige zeven stations met bui tenlandse ticketverkoop bouwen de NS de loketten om tot luxe wachtruimtes met catering. Ook Breda krijgt een wachtruimte als de hogesnelheidslijn naar Parijs daar vanaf 2007 stopt. In de nieuwe 'service-centers' gaat NS-personeel reizigers hel pen bij het bedienen van kaart jesautomaten. Zij vervangen daarmee het ouderwetse loket. De eerste 'service-centers' ko men volgend jaar op proef in Arnhem en Rotterdam. Vanaf 2006 volgen de andere stations. Tegen die tijd moet ook de kaartverkoop via internet een grote vlucht nemen, hoopt NS Internationaal. In het gewijzigde saneringsplan verdwijnen tevens minder ba nen. Aanvankelijk zouden 250 van de 630 banen verloren gaan bij NS Internationaal. Dat wor den er nu 150. Met de koerswijzing hoopt NS International uit de dieprode cijfers te komen. Het bedrijfs- waarna de kunststof kan wor den hergebruikt. Om het mi lieu niet meer schade toe te brengen moet de consument straks ook de kleine frisdrank flesjes gescheiden aanleveren. Daarvan worden er tientallen miljoenen per jaar verkocht. De frisdrankindustrie is de re cyclebare pet-fles vanwege de hoge kosten liever kwijt dan rijk. Jaarlijks moeten honder den miljoenen lege flessen te rug naar de fabriek om te kun nen worden hergebruikt. Su permarkten worstelen vaak met de ruimte voor lege fles sen. Het huidige convenant met de frisdrankindustrie loopt december 2005 af, maar het is onbekend of er dan al een nieuwe fles in de schap pen staat. De milieubeweging vreest dat het nieuwe systeem toch slechter voor het milieu is om dat veel pet-flesjes na gebruik als zwerfvuil in de natuur te rechtkomen. onderdeel lijdt al jaren verlies. Vorig jaar werd afgesloten met ruim 14 miljoen euro in de min. Zowel de Thalys naar Brussel en Parijs en de ICE-treinen naar Duitsland draaien slecht. NS Internationaal wijt de ma laise aan de recessie en de hevi ge concurrentie met goedkope vliegtuigmaatschappijen als Easyjet en Basic Air. Het be drijfsonderdeel wil de baliever koop de komende jaren daar om vervangen door automaten, internet en telefonische ver koop. Het aanvankelijke nog rigou reuzere saneringsplan voorzag in het volledig opdoeken van de persoonlijk verkoop. Dat is aan gepast na felle protesten van personeel en reizigers. Ook voorspelde adviesbureau Be renschot dat snelle sluiting van de loketten de doodsteek is voor NS Internationaal. Beren schot schreef het rapport in op dracht van de ondernemings raad. „Ik was niet zo geschrok ken van het rapport", aldus di recteur M. Roozendaal van NS Internationaal. „Het is in essen tie niet veel anders dan wij al wisten." Roozendaal verwacht dat het verlies van treinreizigers in de Thalys volgend jaar ombuigt in een bescheiden groei van drie procent. Het aantal reizigers in de ICE-treinen stijgt al licht. maastricht/anp - Het telecom- bedrijf Vodafone is de eerste die met snelle internetverbindin gen (umts) via het mobieltje voor consumenten komt. Het bedrijf bracht de dienst enkele maanden geleden al voor on dernemingen. Via de mobiele telefoon kunnen filmpjes, tele visiefragmenten en clips afge speeld worden. Dat maakte Vodafone gisteren bekend. De dienst kan voorlo pig alleen nog gebruikt worden in de Randstad en Groningen, Enschede, Den Bosch, Eindho ven en Maastricht. Volgens een woordvoerder van Vodafone heeft een kwart van Nederland dekking. Tot maart 2005 verdubbelt het aantal ste den met umts-diensten, waar mee de dekking tot iets minder dan de helft komt. Bij de aan koop van de licentie voor mo biele telefonie is afgesproken dat in 2007 ongeveer 70 procent van de Nederlanders gebruik moet kunnen maken van umts. De umts-licenties hebben een bewogen geschiedenis. Bij de veilingen ervan in het jaar 2000 staken telecombedrijven zich diep in de schulden omdat de verwachtingen hooggespannen waren. Vodafone betaalde 714 miljoen euro voor de Neder landse licentie. De kosten van de licenties bracht marktleider op de Ne derlandse markt KPN zelfs aan de rand van de afgrond. Het concern zou samen met een partner in Duitsland zo'n licen tie te kopen. Toen het Hong- kongse conglomeraat Hutchi son Whampoa afhaakte, moest KPN alleen ongeveer 6,3 miljard euro op tafel leggen. De ver wachtingen voor umts zijn een stuk nuchterder geworden. CNN live op je mobieltje. Publiciteitsfoto KPN heeft net als andere con cerns al fors afgeschreven op de koopprijs van de licenties. KPN maakte recentelijk bekend dat het in juni in Duitsland be gint met umts. De zakelijke klanten in Nederland komen in juli aan de beurt, de consumen ten in de beide landen volgen in de zomer. Het telecombedrijf Telfort wil graag van zijn licentie af. Vol gens Telfort is het op geen en kele manier mogelijk om UMTS-diensten rendabel te maken. seoul - Op veel plaatsen in de wereld, zoals op de foto in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul, wordt gedemonstreerd tegen de hoge olieprijzen. De demon stranten in Seoul roepen de OP EC, de organisatie van olieprodu cerende landen, op de productie nog verder op te voeren, opdat de prijs van olie, en dus ook van autobrandstof, kan dalen. Foto: Reuters den haag/gpd - Het was suc cesvol, maar toch kan het bin nenkort niet meer: sparen in de supermarkten van Albert Heijn. AH en Aegon trokken de stekker eruit omdat uitbreiden niet kon. De technische aanpassin gen zouden bovendien 'klau wen met geld' gaan kosten. Alle spaarlustige AH-klanten ontvingen gisteren een brief van Albert Heijn en Aegon waarin zij uitlegden waarom hun gezamenlijke project AH Sparen ophoudt te bestaan. Het was best succesvol, zeggen de supermarktgigant en de verze keraar in koor. „We hebben 275.000 klanten en daarmee zijn wij tevreden", aldus de Al- bert Heijn-woordvoerster in Zaandam. „Maar toen we be gonnen in 2001 hadden wij de intentie om meer financiële producten op de markt te bren gen. „Dat moesten dan wel producten zijn waarbij geen ad vies hoort, want dat past niet in de supermarkt", klinkt het naadloos aansluitende com mentaar van Aegon uit Den Haag. Het sparen ging heel eenvou dig. Om zich aan te melden hoefden de klanten alleen maar naar een informatiezuil te lo pen van AH-sparen in een Al- bert Heijn-supermarkt. Ze kon den zich ook aanmelden via www.ah.nl of met een bon in een folder. Bijdragen storten kon in de vorm van statiegeld van de lege flessen of door het afronden van het totaalbedrag bij de kassa. De euro's werden bijgeboekt via de bonuskaart. Maar: de wetgeving voor aan bieders van financiële produc ten wordt strenger. Door de Wet Identificatie bij Financiële Dienstverlening is het nodig dat spaarders bij aanmelding eerst een bedragje storten op de spaarrekening via de eigen bankrekening. Een kleinigheid, zo lijkt het. Maar Aegon en Al- bert Heijn zouden hierdoor zo wel de hardware (de informa tiezuilen) als de software moe ten veranderen. „Dat kost klau wen vol met geld", aldus Zaan- dam.De twee ondernemingen gaan als vrienden uit elkaar. Aegon blijft fondsbeheerder van het Vaste Klantenfonds, waarbij klanten van AH onder meer beleggen in aandelen Ahold. Betekent dit nu ook het einde van financiële producten in winkels? VendexKBB is hoop vol gestemd. Het moederbe drijf van warenhuizen als de Bijenkorf, Hema en V&D, heeft twee jaar geleden een dochter onderneming opgezet Cards Financial Services (CFS), speci aal voor het ontwikkelen van fi nanciële producten. Bij V&D worden al verzekeringen ver kocht en de Amsterdamse Bij enkorf heeft sinds dit voorjaar een financiële balie. „Onze be drijven nemen een andere po sitie in dan supermarkten", stelt de woordvoerster. „In de supermarkt komt men voor de dagelijkse boodschaopen en niet om een halve dag gezellig te winkelen. Daar is men toch iets meer gehaast. Bij de Bijen korf is gelegenheid om even te zitten. Dat is toch een andere binnenkomst. Het concern richt zich niet op spaarders. „Wij hebben voorlo pig geen plannen voor spaar- producten. De beslissing van Aegon en AH om de stekker uit AH Sparen te trekken, raakt VendexKBB daarom niet. „Wij hebben geen plannen die wij nu ineens stopzetten." De AH-spaarklanten staan voor de keuze: doorgaan met sparen via Aegon (door maandelijks minimaal vijftien euro te spa ren) of stoppen (en dan ont vangen zij hun spaargeld op hun bankrekening). Het statie geld of de bonuskorting be landt weer in de portemonnee.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21